Practische tips voor wintergarderobe Dit maken we zelf Buitenlandse toeristen zijn in Nederland niet bepaald gierig 14. Winterpyama voor de jongen Paddestoelentijd Rede van Horecaf-voorzitter: Onze landgenoten in den vreemde geven echter veel meer uit Bouw van 32 mijnenvegers Flamingo Eiland De mode gaf haar geheimen prijs Contracten getekend FEUILLETON door Dorothy Quentin Zuid-Afrika heeft land bouwdeskundigen nodig JERSEY 50 ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1952 <V oor deFÖ rouw Het nieuwe seizoen is ingeluid en op uitgebreide shows hebben de belangrijkste mode-ontwerpers in verschillende landen hun geheimen voor de winter prijs gegeven. Welke nieuwe' lijnen en kleuren de komende maanden in het mode domein toonaangevend zullen zijn, hoeven wij ons niet meer af te vragen. Met het korten van de dagen breekt echter weer meer en meer het ogenblik aan, waarop wij ons gaan bezig houden met het probleem: aan welke nieuwigheden wij voor eigen garderobe de voorkeur dienen te geven. Immers in onze tijd is ook de snel heid waarmede een bepaalde mode zich verspreidt enorm toegenomen. Zó wordt in de hoogste regionen van de couture een bepaalde noviteit gelanceerd, en zó vraagt deze reeds onze aandacht in eigen omgeving! Juist wanneer de mode voor grote verscheidenheid zorgt, zoals momen teel het geval is, wordt het dikwijls moeilijk voor eigen gebruik uit de nieuwe modellen een goede keuze te doen. Het blijft echter steeds bijzonder belangrijk nieuwe aanwinsten op kle- dinggebied zo te kiezen, dat wij er niet alleen bij aankoop enthousiast over zijn, maar er ook in de toekomst werkelijk zoveel mogelijk plezier van hebben. .Bezint eer gij begint" is een oud Hollands spreekwoord, dat ook wat de mode btereft van toepassing is! Ga met, overleg te werk wanneer uw kleedgeld u in staat stelt uw kleerkast met nieuwe aanwinsten te verrijken. En legt al uw vindingrijkheid aan de dag om met de juiste dosis goede smaak de kleding waarover u reeds beschikt een mo dieuze noot te geven, mocht uw kas u ditmaal geen aankopen toestaan. Eenvoud De nieuwe mode kenmerkt zich dit maal in de eerste plaats door grote eenvoud. Parijs geeft in dat opzicht het voorbeeld, maar ook in Londen, New York en Wenen kan men een grote voorkeur voor soberheid opmerken. Wil men modieus gekleed gaan, dan is het belangrijk in de eerste plaats met dit verschijnsel rekening te houden. En daarom niet alleen; want een voud kan de werkelijke élégance van onze uiterlijke verschijning alleen maar ten goede komen! Immers juist eenvoud is ook op het gebied van de kleding het kenmerk van het ware. Zoek het in uw garderobe niet in overdadige garneringen of opvallende détails, maar wel in verfijning van snit en kleur. Houdt deze kenmex'ken in het oog, ook wanneer het een japon of mantel voor bijzondex-e gelegenheden betreft en U zult er wel bij varen. Kies uw kleding steeds zo, dat zij binnen bepaalde grenzen van matigheid mo dieus aandoet. Waag u vooral niet aan buitenissige modellen, wanneer U niet over een vrijwel onbeperkt kleedgeld beschikt. En zelfs al zou dat het geval zijn, dan komt overdaad uw uiterlijk evenmin ten goede! Zwart is voor de komende winter weer erg in trek, terwijl daarnaast vrij donkere tinten bruin en gi'oen naast donkere schakeringen van grijs gewild zijn. Al deze kleux-en woi'den ook on derling gecombineerd of elk afzonder lijk met sprekende nuances van geel, rood en blauw, dan wel tussentinten zo als beige, bordeaux en winter-rose. Wilt u zelfs met weinig middelen goed en modieus gekleed gaan, kies dan voor uw winter-garderobe een bepaalde gedekte kleur als basis. Dat brengt het voordeel met zich mee, dat u zich in de aankoop van de noodzakelijke acces soires zoals schoentjes en tasjes, even eens tot een bepaalde hoofdkleur kunt beperken. Er heeft de laatste jaren een be langrijke wijziging in het algemene ka rakter van de mode plaals gehad. Hoe wel de mode ons ook thans elk seizoen nieuwe facetten brengt, zijn deze steeds zo gevarieerd, dat er voor het persoon lijk element in de kleding veel meer mogelijkheden overblijven dan vroeger het* geval was. Er is momenteel ook binnen het kader van hetgeen de mode zoal voorschrijft zoveel afwisseling mogelijk, dat geen enkele vrouw meer een geldig excuus kan vinden, wanneer zij iets draagt dat modieus is, maar haar absoluut niet staat. Beperkte garderobbe met veel mogelijkheden Voor de winter is de mantel een zeer belangrijk ondexdeel van de kleding. Ga daarom steeds van de mantel uit bij het samenstellen van de garderobe voor het koude seizoen. Staat een wijde jas u goed, dan is deze doorgaans wel het meest aan te bevelen. Immers zo'n mantel kunt u niet alleen over. een wijde en een nauwe jurk, maar ook over een mantelpakje dragen. En dat maakt de mogelijkheden tot onderlinge combi natie extra uitgebreid. Kies uw jurk steeds in een kleur die past bij de tint van uw mantel en houdt, wanneer, u een mantelpakje aanschaft, eveneens i-ekening met het model en de kleur van uw jas. Met een warme win terjas, een wollen jurk en eventueel een pakje bent u reeds in het bezit van een uitstekende basis-garderobe voor het koude seizoen. Enkele aardige trui tjes of vestjes zorgen dan, aangevuld door een sportief dopje, een meer ge kleed hoedje en een werkelijk water dichte regenjas voor de rest. Wanneer u dan bovendien een paar geklede en een paar platgehakte schoen tjes. waarop u makkelijk loopt ter be schikking hebt en een tasje dat bijvoor beeld zowel voor normaal gebruik als bij speciale gelegenheden dienst kan doen, is uw kleei-kast i-eeds aardig voor zien van de nodige attributen om onder allerlei omstandigheden goed gekleed voor de dag te komen. FLORENCE Om op visite of naar de schouwburg te gaan is zo'n deux-pièces in een mooi zijden weefsel bijzonder geschikt. Breng er een eenvoudige maar verfijnde garne ring op aan en u kunt er smaakvol ge kleed in voor de dag komen. ,,Bel Robe" in Londen geeft u hier het voorbeeld. Zo langzamerhand moeten we weer aan de wintergaixlerobe van onze kin- dei-en gaan denken en waai'schijnlijk heeft ook uw zoon van 6 jaar een nieuwe pyjama nodig. Het is altijd voordeliger als u kinderkleren zelf kunt maken en dus geef ik u het patroon van deze pyjama. De maten zijn voor een jongetje van ongeveer 6 jaar en zijn als volgt: boven- 1 wijdte 68, ruglengte 28, heupwijdte 72, zithoogte 26, lengte van de hoek 68, mouwwijdte 27, lengte 40 cm. We hebben voor deze pyjama een lap nodig van 3.30 rh., de stof kan 70 cm of meer breed zijn. Voor de broek gebrui ken we 1.80 m. Nadat we het patroon van de broek getekend hebben zoals de tekening dit duidelijk aangeeft, leggen we het op de stof, die in de lengte dub bel gevouwen is. Bovenaan de broek knippen we een zoom van 3 cm, dit is voor het elastiek, ondei-aan komt een zoom van 10 cm, zodat de broek uitge legd kan worden wanneer deze te kort wordt. Allereerst stikken xve nu de mid- denvooimaad dicht en maken een platte naad, daarna komt de achternaad, dan de kruisnaad en het laatste de zoom Ook voor de winter is een mantelpakje erg practisch. Het staat steeds correct en is met verschillende truitjes telkens weer te variëren. Dit aardige pakje met een gestreept rokje en een geruit jasje in dezelfde tinten werd door een Cana dese mode-ontwerper ontworpen. bovenin voor het elastiek, en de zomen in de pijpen. De volgende week geef ik u het patroon van het jasje en ik wens u al vast veel succes met het maken van de broek. L. S. Nu de herfst weer voor de deur staat, die ons zowel stralende dagen als hele regendagen kan bezorgen, gaan we eens kijken hoe we ons die regendagen ten nutte kunnen maken. Iedereen weet, dat tijdens en na de regen de diverse paddestoelensoorten als padde stoelen" uit de grond oprijzen en me nigeen trekt er dan ook in zijn vrije tijd op uit om deze te gaan zoeken en er b.v. een bakje van te maken in plaats van bloemen. Het is alleen jam mer. dat dergelijke bakjes maar zo kort mooi blijven. Maar er zijn ook mensen, die graag de eetbare soorten verzamelen, om deze als een kleine delicatesse op tafel te zetten. Hierbij moeten we wel de waar schuwing laten horen, dat geen andere paddestoelen gebruikt mogen worden dan die, waarvan men zeer zeker weet, dat ze eetbaar zijn en geen gevaar op leveren voor onze gezondheid. Men kan in deze niet voorzichtig genoeg zijn! Pluk geen slappe, uitgedroogde of door insectenlarven aangetaste exemplaren. Het beste is de paddestoelen zo gauw mogelijk klaar te maken. Ze kun nen niet rauw bewaard worden. Hoog stens kunnen we ze wanneer ze ge kookt zijn, tot cle volgende dag bewa ren (om dan b.v. gebakken te worden) maar zeker niet langer. Wie er veel c-p uit gaat doet het ver standigste zich een paddestoelenboekje aan te schaffen of de vlugschi'iften die de Ned. Mycologische Vereniging heeft uitgegeven. Een van de meest bekende en makkelijkst herkenbai"e soorten is de hanekam of cantharel. Bij dit soort is er ook het minste kans op vergis singen. Ze komen voor onder loof- en/ of naaldbomen en de grotere exem plaren hebben de vorm van een trech ter of bekei'tje. De kleintjes hebben nog een knopvonn, die geleidelijk in de trechtervorm. overgaat naai-mate ze groter woi'den. Door hun dooiei-gele kleur (daarom ook wel dooierzwam ge noemd) vallen ze vrij gauw op in het bos. De rand is soms vrij scherp, soms wat dikker gelobd. De bovenkant is glad, de onderkant bestaat uit dikke plooien, die ver omlaag lopen en daar in de steel ovex-gaan. De rauwe can tharel kan men ook nog aan de smaak herkennen, die vrij scherp en peper achtig is (speciaal de nasmaak). De valse cantharel is iets kleiner, regelma tiger en donkerder van kleur. Gelukkig is deze ook eetbaar, zodat eventuele vermenging van de twee soorten geen gevaar oplevert. Paddestoelen zijn zeer waterrijk, maar bevatten daaxmaast ook eiwit en de cantharellen een heel kleine 'hoeveelheid vitamine A. Men kan de canthai-ellen op verschillende manieren klaarmaken en verwei'ken. De onder einden snijdt men weg en van de gro- tere exemplaren snijdt men de hoed in kleine stukjes. De kleintjes kan men heel laten. Dan met aanhangend water en iets zout langzaam aan de kook brengen en 10 min. laten koken (ko ken ze te lang dan worden ze taai). Het vocht bijbinden en wat boter toe voegen. Eventueel de smaak vei-hogen door wat ui, aroma of soya. Men kan de aldus toebereide can tharellen geven met geroosterd brood, droge rijst of verwerken in ci-oquetten, omelet, enz. Ook kunnen ze gebakken worden, eventueel onder toevoeging van wat fijngesneden ui en zout. Ze kunnen direct rauw gebakken worden of eerst gekookt en daarna gebakken. Zorg dat u tegen de winter steeds een goed waterdichte regenjas, die eventueel ook over een mantel te dragen is, voor handen hebt. Deze elegante zwarte, regenmantel is van waterdichte ottoman vervaardigd en kan zowel zonder als met ceintuur gedragen worden. De wijde mouwen zorgen er voor dat u deze re genjas ook over een wollen mantel kunt aandoen. Premierin Londen ontwierp het model. Het beeld van het hótelbedrijf is voor de naaste toekomst onzeker. Er bestaan geen 'oeti'ouwbare aanwijzingen waaruit de ge volgtrekking zou kunnen worden gemaakt dat de bestaansvoorwaarden niet vei-der zouden kunnen worden aangetast. De fac toren, die dit punt- beheersen, heeft men maar zeer ten dele in eigen hand. Immers de hótelerie vei/keert, meer dan bijvoor beeld het productiebedrijf, in een afhan kelijke positie omdat haar taak er een is van het verlenen van diensten, waarop al dan niet een beroep kan worden gedaan. De hotel-, café- en restaurantbedrijven voox-zien niet in de eerste levensbehoefte van de mens en veiwullen geen primaire functies in de maatschappij, al zou aan de andei'e kant hun afwezigheid ondenkbaar zijn. Dit zeide de heer G. J. Meijei-, bonds president van de Horecaf in de ledenver gadering van deze bond in „Seinpost" in Den Haag. De hótelerie is, naar hij verklaarde, ge wikkeld in een ongekend scherpe inter nationale concurrentiestrijd op de toeris tische markt. Het is het vreemdelingen- bezoek dat de exploitatie-uitkomsten in het overgrote deel der Eux-opese hótelerie de gunstige doorslag geeft. Van de eigen landgenoten moet weliswaar het grootste deel der inkomsten komen, maar dit is toch veelal ontoereikend om de rekening slui tend te maken en zo mogelijk een overschot- te behalen. Nederland mag niet klagen als het de inkomsten beziet, die liet uit het vreemde toerisme heeft verkregen. In enkele jaren stegen deze tot f 103.000.000 en over 1952 wordt tenminste 150.000.000 verwacht. Maar de andere landen incasseerden van Nederlanders het vorige jaar toch altijd nog 20.000.000 meer, zodat de toeristische balans, waarin ook opgenomen het zake lijke verkeer, nog steeds passief is. In het bedrag aan uitgaven van 123.000.000 in 1951, was 37.000.000 begrepen aan zaken reizen en 86.000.000 aan vacantiegelden. Logies-informatie De A.N.V.V. doet ten aanzien van de propaganda in het buitenland ongetwijfeld wat in haar vermogen is. De vex-eniging zal voor 1953 de beschikking krijgen over een regeringssubsidie van 940.000 per jaar. Er bestaan bij de A.N.V.V. plannen, die vooral ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel (K 2500) U028 INBOEDELVEILING 14/15 OCTOBER Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldiensl In Den Haag is op de hoofdafdeling ma terieel van het ministerie van Marine het contract getekend betx-effende de'bouw van 32 mijnenvegers voor de Koninklijke Ma rine. De ondertekening geschiedde door de minister van Mai-ine, ir. C. Staf en door de oudste directeur van Wilton-Fijenoord, ir. S. van West. Wilton-Fijenooi-d fungeert als hoofd aannemer. De contracten tussen de hoofd aannemer en de ovexige deelnemende wer ven werden terstond na de ondertekening van het hoofdcontract getekend. De" werven zijn: G. de Vries Lentsch te Amsterdam, De Haan en Oerlemans te Heusden, E. J. Smit en Zoon te Wester- broek (Hoogezand), Gebr. Pot te Bolnes, de Scheepsbouwunie te Groningen, de Werf Gusto te Schiedam, J. en K. Smit's Scheeps- bouwwei-f te Kindei-dijk, L. Smit en Zoon te Kinderdijk, de Arnhemse Stoomsleep helling Maatschappij te Arnhem, Werf De Noord te Alblassex-dam, Verschure en Co's scheepswerf en machinefabriek te Amster- dam, scheepswerf De Groot en Van Vliet te Slikkerveer en de Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij te Haaxdem. Na de ondertekening overhandigde vice- admiraal F. Stam aan ir. S. van West een chèque ten bech-age van 10 pet. van de to tale bouwsom, die cii-ca 140.000.000 be draagt. Van de 32 mijnenvegers worden er 18 gebouwd voor Amerikaanse rekening, de overige 14 worden bekostigd uit het tegenwaardefonds,. vertaald uit het Engels. 52) Daarna had Max-k de oude vrouw naar bed gebracht en haar een slaapmiddel gegeven. Maar er waren voordien enige vragen te beantwoox-den geweest. Toni had geijld over Carlos en de neger en Mark moest een uitleg geven. „Zo'n dwaas kind," zei Olivia, toen ze een en ander gehoord had. „Ik had nooit gedacht, dat ze zich door Carlos zou.laten inpalmen. Als hij niet: zo'n prima kracht was, had ik hem al jaren ge leden ontslagen. Je kunt nooit op die Zui derlingen aan. In drift zijn ze tot tot alles in staat. Ik zal hem vanmorgen onmiddel lijk ontslaan." „Dat is niet nodig, grootmama," had Fisk opgemerkt. Hij leek opeens ouder gewor den. Zijn gezicht was ernstig. „Hij is er vandoor met Juanita. Ze zijn er tussen uit getrokken, toen ik Max~k opbelde. Een van de huisjongens heeft het me verteld." „O....!" Olivia moest dit even verwer ken. „Waarschijnlijk hebben ze de helft van mijn juwelen meegenomen," zei ze grimmig. „Wanneer vertrekt er een boot?" Fisk glimlachte mat. „De „Riptide' is een uur geleden vertrokken. De kapitein was een vriend van Carlos, zodat ik vermoed, dat het weinig zin heeft er werk van te maken. Olivia haalde haar schouders op. „Het is niet ex-g belangrijk, mijn jongen. Ze zullen hoe dan ook wel gepakt worden. Carlos moet zijn hoofd verloren hebben, toen hij hoorde, dat Toni bij de gewonde neger was geweest. Ik vraag me af, of Juanita Toni heeft willen vergiftigen! Ze was jaloers, maar ik dacht dat het om mij ging. Mis schien heeft ze mij willen vergiftigen en vex-wisselde Toni de bladen, waarop het souper geserveerd wex-d. Ze stonden op het portaal. Juanita maakte een en ander klaar en we aten eerder dan anders, omdat ze glimlachte even in de richting van Max-k' mijn dokter gezegd had, dat ik vroeg naar bed moest. En wat is het resul taat? Dat je nu twee zieke vrouwen te be handelen hebt." Mark lachte. „U bent al over het ergste heen, mevrouw Burden," zei hij, „en Toni zal na enige slaap ook spoedig weer her steld zijn. Laat u de dingen nu verder maar op hun beloop en tracht u wat te slapen." Fisk was ook naar bed gegaan, hoewei met tegenzin. Mark was echter zeer beslist geweest, toen hij vex-klaarde, dat hij en niemand anders bij Toni zou blijven waken. Zachtjes antwoordde hij op Toni's ver warde uitlatingen. „Denk maar niet meer aan spinnen en slangen, Toni. In het hotel in Miranda zul je het goed hebben. We verdenken Juanita van een en ander, maar we zullen nooit iets kunnen bewijzen. Ze is er vandoor met Carlos. En de mogelijk heid van een gewone visvergiftiging is na tuurlijk niet uitgesloten...." „OMai"k, wat ben ik dwaas ge weest!" De tranen stroomden over haar wangen. Ze merkte hoe Mark ze wegveegde en ze keek hem aan. „Het spijt me, je zoveel last te bezoi-gen.Je hebt waax-schijnlijk nog nauwelijks geslapen...." „Dat is helemaal niet belangrijk. Ik ga een .poosje op die sofa daar liggen en we zullen beiden proberen wat te slapen. Denk nergens meer aan, lieveling, en probeer in slaap te komen. Alles is voorbij. We ge dragen ons allemaal wel eens dwaas, vooi'al in een behekst oord als dit." Hij keek glim lachend op haar neer en drukte haar hand bemoedigend, voordat hij zich op de sofa terugtrok. Toni sloot gehoorzaam haar ogen, maar het duui-de nog wel enige tijd, voordat de slaap wilde komen. Er was zoveel, waar over ze moest denken. Max-k had haar „lieveling" genoemd en zijn stem had héél teder geklonken. Hij was niet iemand, die gemakkelijk dergelijke liefderijke benamin gen uitsprak. Aan zijn gezicht was duidelijk te zien, hoeveel het gevecht om haar leven in de afgelopen nacht voor hem betekend had. Een maagpomp is geen romantisch instrument De dokter en de verpleegsterzou dit thema dan tenslotte ook hier weer opgaan? Toni wist dat ze grenzenloos veel van Max~k was gaan houden. Ze had hem dadelijk, bij haar aankomst op het eiland, opgemerkt, maar hij had nauwelijks op haar gerea geerd. Hij scheen zo onafhankelijk van alles wat vrouw was te zijn. Ze had zich tot dwaze gevoelens ten opzichte van Carlos laten verleiden, maar diep in haar hart dat besefte ze nu had ze hierdoor Mark jaloers willen maken. Wat een dwaas ben ik geweest, fluisterde ze zachtjes voor zich heen. Ze was er thans van overtuigd, dat Mark niet onverschillg tegenover haar stond, maar hoe zat het met dat meisje in Londen? Dat hij haar aardig vond en een beetje medelijden met haar had, was nog geen reden, dat hij verder met haar wilde gaanZe had haar kans bij hem zélf bedorven Toni zuchtte en twee grote tranen gleden over haar wangen. „Schei uit met piekei-en en ga slapen," merkte Mark streng op. Hij draaide zich om op de divan en keek haar aan. „Denk er om: doktersvoox-schrift!" Er kwam een glimlach op haar gezicht en ze wendde haar blik van het steeds feller wordende daglicht buiten af. Na enkele ogenblikken sliep ze in. Dokters voorschrift. Mark deed zijn wei'k in Miranda die dag met minder concentratie dan anders. Hij maakte zich zorgen over Toni, die eenvou digweg geweigerd had Olivia in de steek te laten. Het zou nog drie dagen duren, voordat een andere verpleegster uit Ame rika arriveerde, en zo lang wilde Toni bij de oude vrouw blijven. Natuurlijk waren er ook in Miranda verpleegsters te krijgen, maar deze wilde mevrouw Burden niet hebben. „Nietsnutten en halfbloeden!", had ze gezegd. „Nee, ik wil een Amerikaanse verpleegster hebben om mijn hand vast te houden, als ik sterf. Je vriendje maakt zich zoi-gen over je en ik kan best die paar dagen alleen zijn." Olivia was bijzonder vriendelijk voor Toni. Ze vond het heel vervelend, dat het Engelse meisje al deze onaangename voor vallen mee had moeten maken. Bovendien was het helemaal niet uitgesloten, dat er boze opzet in het spel was geweest. Waar schijnlijk zou niemand er ooit precies ach ter komen. Olivia was er meer door ge schokt dan ze zou hebben willen toegeven. Ook was ze teleui-gesteld, omdat ze be sefte, dat de betovering van het eiland voor het Engelse meisje vei-broken was. Toni zou nooit willen blijvenAbrupt voegde ze er aan toe: „Ik kan me voorstellen, dat je hier thans graag zo gauw mogelijk weg wilt. En je tijd is binnen enkele dagen om. Je hebt me uitstekend verpleegd, lieve kind." „Ik blijf bij u, tot de nieuwe verpleeg ster is gearriveerd," zei Toni vastbesloten. Ze had zich vlot hersteld van de vergifti voor de hótelerie interessant zijn. Men wil namelijk met spoed de instelling ter hand nemen van logies-informatiebureaux in de grootste drie steden en verder bij de invals poorten voor het toerisme naar ons land zoals Maastricht, Breda, Arnhem en En schedé. Herinnerend aan de logiesnood, die zich dit vooi-jaar in het Westen van ons land voordeed, zei de spreker dat een goed georganiseerde en over strategische punten in het land verspreide logies-informatie- dienst niet alleen voor de vx-eemdeling, maar ook voor iedere hotelhouder van be lang is. Op de ledenvergadering werd verder het woord gevoexxl door dr. H. M. Hirschfeld, regeringscommissaris in algemene dienst van het ministerie van Buitenlandse Zaken over Europese samenwerking en door de heer L. Neher, dix-ecteur-generaal van de P.T.T. over de menselijke factor in het be drijf. Tot besluit werd een gala-diner in de grote zaal van het Kurhaus gehouden. Onder de aanzittenden was de minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, die een korte speech hield evenals de voox-zitter der Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst. ADVERTENTIE Wrijf de huid in met Ardena Muscle Oil 5.25) Daarover Anti-Wrinkie Cream. 6.50). Verwijder na 30 minuten en uw huid zal er glad, verfrist en aantrekkelijk uitzien. Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 Institut de Beauté Haute Coiffure BIJOUX FRANcAIS Het departement van Landbouw van de Unie van Zuid-Afrika wil de Nederlandse afgestudeerden in een aanzienlijk aantal specialistische vacatures bij het departe ment aanstellen. De werkzaamheden liggen op het gebied van' de biochemie, de land- bcuw-chemie, het natuurkündig bodem onderzoek, bodem-microbiologie, spectro- grafie, plantenphysiologie, phyto-patholo- gie, entomologie, genetica en dierphysiolo- gie. Ook worden er werktuigbouwkundige en' civiel-ingenieurs gevraagd. Van de candidaten wordt verwacht, dat zij bereid zijn zich voorgoed in de Unie te vestigen. In November zullen Zuid-Afri kaanse autoriteiten hier te lande de solli citanten, die zich voor deze vacatures aan melden, ontvangen. Ook het Zuid-Afri kaanse departement van bosbouw heeft plaats voor Nedei'landse academici. ADVERTENTIE De mode van onze tijd zuiver wol verkrijgbaar in de nieuwe modekleuren, o.a.: Eléphant-grijs en rouge-Dior 140 c.m. breed per meter GPOTE- HOUTSTRAAT 150 T£L: 12628 HAADLEM ging en haar oude stijfkoppigheid was weer aanwezig. Over twee dagen zou Olivia 80 jaar worden. Over drie dagen zou de nieuwe verpleegster, zuster Caldwell, kernen. Toni had geen zin om in een hótel in Mix-anda te wachten op het schip, dat haar naar Jamaica zou bx'engen. Bovendien zat Olivia, nu Juanita verdwenen was, zon der kamermeisje. Noch Molly, noch Phoebe kondeniets voor de oude vrouw doen, ze waren niet aan haar grillen gewend. Toni verbaasde zich over de drukte, die de hele Burdenfamilie over Olivia maakte,, na haar ziekte. Het leek er op, alsof ze toch wer- kelijk iets om haar gaven. „De hypocrieten." bromde de oude vrouw, maar toch voelde Toni, dat het haar goed deed. Ook vond ze het prettig, dat Toni haar niet in de steek liet. „Je bent gek om nog te blijven," was Mark's weinig tactvol commentaar bij één van zijn bezoeken. Toni hief haar kin in een obstinaat ge baar op. „Het spijt me, dat ik je zoveel moeite heb bezorgd, Mark. Maar Olivia kan nu eenmaal aan alles, dat hier voorge vallen is, niets doen en ik ben niet van plan haar in de steek te laten, voordat ze een goede andere verpleegster heeft...." Hij keek haar ontstemd aan. „Ze heeft toch haar hele familie om zich heen, is dat niet voldoende? Met haar geld denkt ze alles te kunnen krijgen Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 19