„Japan moet weer domineren op de katoentextiei-markten" HORLOGES VAN NIEL Thans vraagt men Stevenson verantwoording af te leggen De radio geeft Zaterdag „Onafhankelijkheid, geen dollarhulp" Acheson hekelt de Sovjet-vocabulaire Is onrust in Kenia slechts imaginair? China wenst handel met Oost en West PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND ZocU ió het zo VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 Internationale katoenconferentie Daders van mislukte roofoverval berecht Bcvan-groep wenst: Inheemsen zien er een actie van Europese kolonisten in Schotse Ruiten 4.75 Favoriet Hij zou uit twee fondsen allerlei douceurtjes aan democraten hebben gegeven Burgerhulp voor politie in Oost-Duitsland Verzending van zeepost „De Reddingsmedaille" jubileerde In Korea gesneuveld Japan heeft Donderdag de internationale katoenconferentie te Buxton (Engeland) ervan in kennis gesteld, dat het vastbeslo ten is, de overheersende positie, welke het voor de oorlog op de wereldmarkt had, te heroveren. De leider van de Japanse delegatie, Abe, verklaarde, dat Japan, om zichzelf econo misch te kunnen bedruipen, in 1953 1.4 milliard vierkante yards katoenen goederen zal moeten uitvoeren, in 1954 1,5 milliard en in 1955 1,6 milliard. Op de eerste open bare bijeenkomst der conferentie zeide Abe Donderdag, ervan overtuigd te zijn dat de deelnemende landen thans begrepen heb ben, hoe belangrijk de katoenindustrie is voor het bestaan van het Japanse volk. Voor de oorlog voerde Japan ongeveer 2,4 milliard vierkante yards katoenen goede ren uit. De delegaties van India, Japan, West- Europa, de Verenigde Staten en Engeland ramen de totale uitvoer van haar landen aan katoenen manufacturen in 1953 op 5.875 millioen vierkante yards. Het gemid delde cijfer voor de afgelopen jaren is vol gens de delegaties 5,23 milliard vierkante yards. Overeengekomen werd, de handel met de landen achter het „ijzeren gordijn" buiten de cijfers te houden. De West-Europese groep, welke Frank rijk, West-Duitsland, Nederland, België en Italië omvat, raamt haar totale uitvoer in 1953 op 1,7 milliard vierkante yards. Westeuropese ramingen De Engelse delegatie liet duidelijk blij ken, dat het de nieuwe Japanse cijfers niet kon goedkeuren. Ook de West-Euro pese groep diende voor zichzelf een nieuwe raming in voor een export van 2 milliard vierkante yards per jaar. De indiening werd gemotiveerd met het feit, dat in de afgelopen jaren een groot deel van haar productie diende om de binnenlandse ach terstand in te halen. De Amerikaanse delegatie deelde mede, dat haar exportramingen waren 725 mil lioen vierkante yards voor 1953, 800 mil- lioën voor 1954 en 900 millioen voor 1955. Deze stijging is gebaseerd op een te ver wachten geleidelijke verzachting van de controlemaatregelen voor handel en valu ta, betere verkoopcampagnes, de toeneming van de bevolking en verbetering van de levensstandaard. De cijfers van de export van het vorige jaar van Engeland, India, de Verenigde Staten en West-Europa zijn respectievelijk ADVERTENTIE ZENITH - ETERNA - BUREN Originele Zwitserse fabrieksmerken GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM 'Voor de rechtbank in Den Haag heb ben terechtgestaan de 21-jarige J. J. de B.( zonder vaste woonplaats, de 18-jarige J. Th. de B. uit Boxtel en de 18-jarige H. K. de K. uit Eindhoven, die op 1 Mei een roofoverval op een sigaren winkel in Leiden hadden gepleegd. Het drietal had het plan opgevat dienst te nemen bij het vreemdelingenlegioen. Voor de reis naar Frankrijk was echter geld nodig. Op 1 Mei waren zij naar Leiden getogen. In een sigarenwinkel had een van hen een revolver, die echter niet ge laden was, op de winkelierster gericht, waarna de andex-en om de toonbank heen liepen teneinde zich in bezit te stellen van het geld in de winkellade. De winkelierster liet zich door dit op treden niet imponeren en sloeg alarm. Het drietal nam toen de vlucht. De officier van justitie eiste tegen J. J. de B. 2 jaar gevangenisstraf en tegen J. Th. de B. 1 jaar en 6 maanden en te gen H. K. de K. eveneens 1 jaar en 6 maanden. Uitspraak op 9 October. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in con tinubedrijven. 11.35 Altviool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Accordeon- muziek. 13.50 Platen. 14.00 Weekoverzicht. 14.20 Nieuws platen. 14.45 Boekbespreking. 15.00 Amateur-uitzending. 15.30 Van wieg tot graf. 15.45 Platen. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Platen. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Filmprogramma. 18.40 Regeringsuitzen ding: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepar tout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Don Giovanni, opera (2e acte). 21,20 Socialistisch commentaar. 21.35 Cabaret. 22.20 Weense muziek. 22.45 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Or gel. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Koor concert. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zie ken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Weerbericht). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Platen. 14.40 Amateurspro gramma. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.53 Platen. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.15 Journalistiek weekover zicht, 18.25 Gevarieerde muziek. 18.45 Bui tenlandse correspondentie. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Licht baken. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.50 Militaire causerie. 22.00 Lichte muziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.2524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Salonorkest. 12.30 Weer bericht. 12.34 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Kamermuziek. 14.40 Platen. 15.15 Symphonie-orkest en solist. 15.40, 15.45 en 16.00 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.21 Pla ten. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Gevarieerde muziek. 20.30 Pla ten. 21.00 Amusementsmuziek. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevarieerde muziek. 22.00 Nieuws. 23.0524.00 Verzoekprogramma. 865, 776, 810 en 1.867 millioen vierkante yards. Tezamen met het exportcijfer van Japan van 1.082 millioen vierkante yards was de totale uitvoer van 1951 5,4 milliard vierkante yards groot. Stijgende vraag verwacht De conferentie verklaarde, dat het be staande productie-potentieel der vertegen woordigde katoen-industrieën meer dan voldoende is om te kunnen voorzien in de te verwachten stijgende vraag. Daarom moeten alle landen hun inspanningen richten op het doen toenemen van het ver bruik van katoenen goederen in de wereld. Groter verbruik is afhankelijk van de koopkracht van land en individu en van een verlaging van de prijs van katoenen goede ren, alsmede van betere kwaliteit en betere verkoopscampagnes. Alles moet in het werk worden gesteld om de prijzen van ruwe katoen te stabiliseren op een hoogte, welke redelijk is voor producenten en ver bruikers, aldus de commissie. Ook het in dustriële verbruik van katoen moet worden ontwikkeld. De conferentie was het met de commissie eens, dat de wereldhandel in katoenen goe deren waarschijnlijk in de naaste toekomst niet zal toenemen en dat het al een goed ding zou zijn, wanneer de uitvoer in 1953 even groot zou zijn als die der laatste jaren. Het blad van de Britse linkse Labour- groep en spreekbuis van Aneurin Bevan, „Tribune", brengt aan de vooravond van de jaai-conferentie van de Labourpartij een artikel onder de groot opgemaakte kop „Onafhankelijkheidsverklaring wij wil len die dollars niet". „Ons land", zo begint het artikel, „is in groter gevaar dan op bijna ieder tijdstip sinds 1940. Vandaag komt de dreiging ech ter niet van duikbommenwerpers en .Blitz krieg", het gevaar bestaat uit een sluipend verval van de Britse onafhankelijkheid. Het is de taak van de Labourpartij een halt toe te roepen aan deze rampspoedige en verwerpelijke afhankelijkheid. Eerste ver eiste is een verklaring van de Britse onaf hankelijkheid. Engeland dient geen dollars van Amerika meer te aanvaarden als speciale hulp." Slechts in dat geval zou Engeland zich geplaatst zien tegenover de werkeloosheid en kunnen zien wat het te doen staat. Voorts diende de verhouding tussen beide landen op een gezonde basis te worden ge plaatst. Het blad vervolgt: „Dit is geen anti-Amerikanisme. De Marshallhulp bij voorbeeld was een grote, ruim opgezette onderneming. Doch speciale hulp voor Engeland is iets anders. Gedeeltelijk is die gebi-uikt, om Engeland te dwingen deel te nemen aan een bewapeningsprogram, dat boven zijn krachten gaat. ADVERTENTIE WASHINGTON, (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij de Sovjet-Unie er van beschuldigd het punt van het houden van „vrije verkie zingen" in geheel Duitsland in de lange reeks van nota-wisselingen te ontwijken. De Sovjet-Unie, aldus Acheson speelt slechts met woorden. De jongste Westelijke nota heeft ten doel de Sovjet-Unie te overreden het vraagstuk onder ogen te zien, dat opgelost moet worden, indien men tot beëindiging van de kunstmatige verdeling van Duitsland wil geraken, de kwestie namelijk van het houden van verkiezingen. Deze verkiezingen vormen het enige middel, om tot een vereniging in vrijheid te komen. De Sovjet-Unie is bereid over een vredesverdrag, over het Atlantische pact of bijna ieder onderwerp te spreken, behalve over het houden van deze verkie zingen. De Sovjet-Unie maakt een ruim gebruik van de overeenkomst van Potsdam, waarin gesproken wordt van het herstel van Duits land „als een verenigd, vredelievend, de mocratisch en onafhankelijk land". Ook bij ons is dit het doel, doch wat bedoelt de Sovjet-Unie met deze woorden? In de laatste jaren is gebleken, dat de betekenis van deze woorden voor de Rus sische staatslieden en de communistische partijen geheel verschilt van de traditio nele betekenis in het Russisch, Frans, En gels, Duits of welke taal ook. Gebleken is, dat de Russische staatslie den het woord „democratisch" slechts ge- bruiken voor landen of groepen, die ge regeerd worden door elementen, die de po litieke autoriteit van de communistische partij van de Sovjet-Unie erkennen. „Onafhankelijk" betekent ongeveer het zelfde en „vredelievend" is voor de Sov jet-staatslieden alles, wat de zaak der com munistische partijen dient. Alles wat ver zet tegen de doelen van deze communis tische partijen inhoudt, wordt „oorlogs zuchtig of aggressief' genoemd. Onlangs hebben vier inheemse leden van de wetgevende raad van Kenia een ver klaring afgelegd over de onrust in Kenia. In deze verklaring wordt gezegd, dat na zorgvuldige bestudex'ing is komen vast te staan, dat de onlangs begonnen actie van Europeanen tegen wat zij noemen misdaad en onrust niet in het belang van het land is. Deze actie zou zijn begonnen ter wille van belangen van Europese kolonisten, die „door de omvang van de onrust grovelijk te overdrijven de aandacht van de sociale en economische problemen van de Afri kaanse inheemsen trachten af te leiden en hun aanvallen op de burgerlijke vrijheden te rechtvaardigen". De vier leden van de wetgevende raad vermoeden, dat het de be doeling van de kolonisten is de Britse rege ring iix de waan te bx'engen dat de .rege ringsambtenaren tekortschieten in hun plicht en dat daarom het bestuur maar in handen van de kolonisten gelegd moet wor den. Het is, naar de inheemsen zeggen,-ook duidelijk dat deze propaganda het doel heeft bij de nieuwe gouverneur Sir Evelyn Baring een vooroordeel aan te kweken. Een voor een zouden de vrijheden de Afri kaanse inheemsen worden ontnomen. De vrijheid van vergadering is reeds afgeschaft en de vrijhéid van spreken is bèperkt. De actie van de Mau Mau wordt in de verklaring een beweging van een paar ben den van onverantwoordelijke personen genoemd. De leden zouden uit lieden be staan, die door werkloosheid en het niet inwilligen van hun verlangens door de re gering verbitterd zijn geworden. Men uit zijn verbazing over het feit, dat in Europa wordt gedacht dat er verband bestaat tus sen de Mau Mau en de „Unie van Afri kaanse inheemsen van Kenia". De laatst genoemde is een politieke organisatie voor geheel Kenia, terwijl de Mau Mau, als het een 'organisatie is, een zeer plaatselijk karakter di'aagt. De bewering, dat er verband zou bestaan, zou voldoende worden weerlegd door het feit dat de president van de Unie op een openbare vergadering op 24 Augustus 1952 de actie van de Mau Mau openlijk heeft veroordeeld. ADVERTENTIE zuiver wol Een bijzonder mooie kwaliteit in verschillende kleuren. Barteljorisstr. 27 b.d. Gr. Markt Telef. 11770 NEW YORK (Reuter) De voornaam ste adviseur van Eisenhower, Sherman Adams, gouverneur van New Hampshire, heeft de democratische candidaat voor het presidentschap, Stevenson, uitgedaagd ver antwoording af te leggen van de betalingen, die uit het voor hem gevormde fonds in Illinois zijn verricht, indien hij niets te ver bergen heeft. Stevenson wil trachten het feit te ver doezelen, dat hij over een particulier fonds beschikte om Kerstgratificaties te verstrek ken en geregeld maandelijkse betalingen te doen aan democraten onder de ambtenaren, die dit verdienden, aldus Adams. Het Amerikaanse blad „New York Tele gram" publiceert onder een kop, die de ge hele breedte van de eerste pagina beslaat, verklaringen van William Kinney, ex- directeur van het staatsinkoopbureau. Vol gens Kinnay beschikt Stevenson nog over een ander fonds dan waarvan hij enkele dagen geleden het bestaan erkende. Dit andere fonds, door pax-ticuliere bijeenge bracht, zou honderdduizend dollar groot zijn. Dit fonds zou gediend hebben voor lief dadigheidsuitgaven van gouverneur Ste venson, voor het bestrijden van de onkos ten van ontvangsten en voor de verkie zingsactie van parlementsleden van Illinois, die achter Stevenson stonden. Volgens het hoofdkwartier van Eisen hower te New York wordt in ongeveer 9090 van de eerste duizend brieven over de kwestie-Nixon instemming betuigd met het Volgens een te Londen uit naam van 31 Britten (inclusief vier leden van het par lement), die thans een rondreis door China maken, gepubliceerde verklaring wenst China oprecht de handel zowel met het Westen als met het Oosten te hervatten en uit te breiden. De British-China Friend ship Association heeft deze verklaring halverwege de reis gepubliceerd, omdat sommige leden van het gezelschap eerder naar Londen zullen moeten terugkeren dan andei'en. „Men legde ons uit, dat het bijna volledige Westelijke embargo op de handel tussen Oost en West alleen geleid heeft tot een toeneming van de Chinese handel met het Oosten en tot stimulering en bespoedi ging van de ontwikkeling der binnenlandse hulpbronnen", aldus de verklaring. „Niet temin verlangt China dat zowel voor zijn materieel voordeel als voor een bijdrage aan de wereldvx'ede alle kunstmatige of politieke beperkingen op de wereld handel zo spoedig mogelijk uit de weg zul len worden geruimd". handhaven van Nixon als republikeins can didaat voor het vice-presidentschap. Het republikeins hoofdkwax'tier te Washington heeft tachtigduizend telegram men en achttien zakken post over deze kwestie ontvangen. „Je moet twintig minu ten zoeken om een stem ten laste van Nixon te vinden," aldus een ambtenaar van dit kantoor. Truman's eis Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman zijn eis herhaald, dat alle regeringsambtenaren, de Congresleden inbegrepen, die een salaris ontvangen gro ter dan 10.000 dollar per jaar, een open bare verantwoording afleggen van hun totale inkomen uit alle bronnen. In ant woord op een vraag zei de president, dat hij in de tijd dat hij senator was, nooit over een geheim fonds had beschikt. Hij had het toen zeer moeilijk gevonden om rond te komen. Tegenwoordig ontvangen de senatoren een veel groter salaris. BERLIJN (Reuter). Het Oost-Duitse kabinet heeft besloten „aan vrijwilligers onder de burgers politiewerkzaamheden toe te vertrouwen om de orde in de staat te handhaven", aldus heeft de voorlich tingsdienst van de Oost-Duitse regering bekend gemaakt. Zij zullen verder „bezit van het volk en particulier bezit van Oost-Duitse burgers kunnen beschei'men en de veiligheid van particuliere burgers vergroten." Uit de bekendmaking blijkt niet, of deze burgerwacht wapens zal dragen. Het werk wordt in de vrije tijd verricht. Voorts besloot het kabinet alle in 1945 getroffen maatregelen ter beperking van politieke en beroepsactiviteit van voor malige leden der Duitse weermacht in te trekken. Deze maatregel is echter niet van toepassing op voormalige leiders van de nazi-partij en op oorlogsmisdadigers. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië en Nieuw Guinea: m.s. Willem Ruys (1 October); naar Nieuw Guinea (uitslui tend Hollandia): s.s. Tomini (4 October); naar de Nederlandse Antillen: m.s. Oranje stad (30 September); naar Suriname: m.s. Bonaire (1 October); naar de Unie van Zuid-Afrika: m.s. Carnarvon Castle (27 September); naar Canada: s.s. Rijndam (2 October); naar Australië en Nieuw Zee land: s.s. Ranchi (30 September) en naar Zuid-Amerika: s.s. Alcantara (6 October). c De wereldberoemde dirigent Arturo Tos- canini is te Londen met het vliegtuig uit Milaan aangekomen. Hij zal daar voor het eerst sinds 1939 twee concerten dirigeren, die zullen worden uitgevoerd door het Philharmonisch Orkest. Hij zal voor elk concert een honorarium van 1800 ont vangen (plm. 27.000), het hoogste dat ooit in Groot-Brittannië aan een dirigent werd uitgekeerd. Toscanini bij aankomst op het vliegveld. 53. Voortgedreven door de storm joeg de bark Drijfijs naar een doel, dat alleen de heer Teutbei kende. De nacht viel, maar hij verliet zijn post niet. Grimmig bleef hij het stuurrad omklemmen, af en toe op het kompas kijkend om te zien, of hij zijn koers nog hield. En toen tenslotte de mor gen daagde, dook aan de horizon een kaal, rotsachtig eiland op. Bij het zien van dit eiland kwam een triomfantelijke glimlach op Teutbcls grimmig gelaat. „Het Eenzame Eiland!", riep hij uit, ondanks de storm heb ik het bezeild!" Panda en Jolliepop, die in de nabijheid stonden, spitsten de oren. „Hoorde je dat, Jolliepop?", fluis terde Panda, „het eiland, dat daar op doemt, is het „Eenzame Eiland". Die naam komt mij bekend voor!" „Zij behoort u ook bekend te zijn, mijnheer Panda", sprak Jolliepop verwijtend, „het is immers de naam van het eiland op onze schatkaart!" De ongeveer tweehonderd leden tellende landelijke organisatie van gedecoreerde redders „De Reddingsmedaille" bestaat veertig jaar. Ter gelegenheid hiervan re- cipieex-de het bestuur Vrijdagmiddag in Seinpost te Scheveningen. Velen getuigden daar van de waardering voor het werk van deze vereniging, onder anderen de secre taris-generaal van het ministerie van Bin nenlandse Zaken, de hoofdcommissaris van de Haagse politie, een vertegenwoordiger van het Carnegie-heldenfonds, de presi dent van de Koninklijke Zuidhollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreu kelingen, de president van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaat schappij, alsmede vertegenwooi'digers van E.H.B.O.-verenigingen en van het Oranje- kruis. Ook .de minister van Verkeer en Waterstaat deed zich op deze receptie ver tegenwoordigen. „De Reddingmedaille" telt uitsluitend leden, die met gevaar voor eigen leven een mensenleven hebben gered. Het oudste mannelijke lid is 94 jaar. Daarop volgt de 84-jarige K. Vrolijk uit Scheveningen. Tot de meest gedecoreerde leden behoren dè schippers J. Slis uit Breskens, J. van Da- men uit Terheide en J. van der Meulen uit IJmuiden. Ook het zwakke geslacht is in deze vex-eniging vertegenwoordigd. Het oudste vrouwelijke lid is de 74-jarige me vrouw J. W. Loos-Dé Vogel. Zij kréég haar medaille in 1917, toen zij in Blokzijl een kind uit een vaart redde. Het jongste lid is de dertienjarige Reina Remmelink uit Hoogkeppel. Zij werd vorig jaar onder scheiden wegens haar moedige redding van een baby, die met kindei-wagen en al in een vijver was gevallen. De viering van het jubileum werd be sloten met een feestavond in theater Sein post. Monarchisten. Een nieuwe partij heeft haar intrede gedaan in het Italiaanse politieke leven, namelijk de „Italiaan se democratische partij", die volgens de uiteenzetting door haar oprichters „trouw aan de idealen van de monar chie" wil zijn. Een der oprichters, Giannini, had eerder de leiding van* de op het einde van de oorlog opgerichte doch inmiddels weer vex'dwenen „party van de gewone man". In de kringen van de nieuwe partij schijnt men te re kenen op spoedige vertegenwoordiging in de regeringscoalitie, aldus meldt de „Times". Epidemie. In Denemarken woedt op het ogenblik de hevigste kinderverlam mingepidemie sinds vele jaren. Vol gens de gezondheidsdienst zijn vierhon derd schoolkindex-en in Kopenhagen door de ziekte aangetast. De toestand van een honderdtal van hen zou zeer ernstig zijn. Ongeveer vierhonderd vol wassenen lijden ook aan de ziekte. Reiziger. In officiële kringen te Damas cus geeft men te kennen, dat dr. Hjal- mar Schacht, die thans in Egypte ver blijft ter bestudering van de economi sche toestand aldaar, zich vijftien De cember naar Damascus zal begeven om op uitnodiging van de Syrische rege ring de reox-ganisatie van de Syrische economie en financiën te onderzoeken. Afwachten. De minister van Buitenlandse Zaken van Engeland en Frankrijk schij nen besloten te hebben niet naar New- York te gaan voor het bijwonen van de algemene vergadering van de UNO, die veertien October begint, voordat dè uitslag van de op vier November te houden presidentsverkiezingen in de V. S. bekend is. Het schijnt, dat ook de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, een dergelijk besluit heeft genomen. Straf. Zestien inheemsen zijn Donderdag te Port Elisabeth (Z.-Afrika) veroor deeld tot een boete van zestien pond sterling of negentig dagen gevangenis straf wegens het deelnemen aan de actie van ongehoorzaamheid der niet- blanken tegen de apartheidsbepalingen bij de spoorwegen. Dit is een grotere straf dan tot nog toe werd opgelegd voor soortgelijke gevallen. Aarzeling. Het Amerikaanse senaatslid Thomas Connally, voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, heeft na zes weken verblijf in Europa, in Parijs verklaard dat het goed gaat met de verdedigingsvoorbe reidingen van Europa. Zijn voornaam ste critiek op de Europese landen was hun aarzeling, het initiatief te nemen in zaken als de verlenging van de dienst tijd der militairen. De Europese rege- ringen letten te veel op elkaar in plaats van zelf de hand aan de ploeg te slaan, aldus Connally. Diefstal. Maandag is tussen Barnsley en Doncaster in Engeland weer een post zak verdwenen, die behalve aange tekende brieven ook bankpapier ter waarde van 14.000 pond sterling be vatte. Het is de vijfde postdiefstal sinds Mei. Het totale verlies voor de regering bedraagt rond 300.000 pond (meer dan drie millioen gulden). Vermist. Het 200 ton metende Japanse onderzoekingsvaartuig „Kaito Maróe", dat was uitgezonden om een vulkanisch rif ten Zuiden van Japan te onderzoe ken, wordt vermist. Marine-autoritei- ten vrezen, dat de „Kaito Maroe", die 31 personen aan boord had, door een reusachtige golf na een vulkaanuitbar sting op Woensdag is overspoeld en gezonken. Noodtoestand De regering van Birma heeft de noodtoestand afgekondigd in de Sjan-staten, waar ondergrondse com munistische opstandelingen een boeren opstand proberen te ontketenen. Vele boeren zijn ontevreden over het auto cratische bewind van de inheemse vor sten. De bond van Sjan-staten omvat 35 vorstendommen. De statenbond grenst over 309 km aan communistisch China en over 120 km aan Indo-China. Een 300-tal communisten zet volgens te Rangoon ontvangen berichten op tot rebellie, weigering belasting te betalen en gewelddadige inbezitneming van grond. Opstand. Radio-Belgrado verklaart, dat de Albanese premier, generaal Hodja, onlangs een ernstige opstand heeft on- derdx'ukt in Noord-Albanië. De meeste opstandelingen waren gearresteerd. Hodja stond aan het hoofd van een paar honderd gendarmes en soldaten en maakte gebruik van drie kanonnen, al dus de radio, die er aan toevoegt, dat ondanks de actie de opstandelingen „een openlijk offensief" tegen de x-egering voortzetten. Zij zouden door het volk worden geholpen. „De bossen, in het bijzonder in het Noorden van het land, zijn vol opstandelingen en de wegen zijn niet veilig". De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen op 20 September 1952 tijdens gevechtshandelingen in Korea is gesneu veld de soldaat T. Bajema, geboren 22 Juli 1929 en afkomstig uit Blokker. Hij was ongehuwd. TOEN de Romeinen een halve eeuw vóór onze jaartelling Gallië het latere Frankrijk hadden veroverd, legden zij dit land een oorlogsschatting op van 30 mil lioen sestertiën. Hoewel men toen nog niet met milliarden rekende wanneer men een vijand onder de voet had ge lopen, was deze oorlogsschat ting toch een zeer belangrijke som, die overeenkwam met 7Vz millioen denarii. Het klinkt een beetje zonder ling, wanneer we beweren dat iedere Franse hoofdambtenaar momenteel in staat zou zijn deze eerste oorlogsschuld van zijn vaderland van zijn maandsalaris te betalen. We weten immers hoe de munt in de loop der eeuwen herhaaldelijk werd gedevalueerd en dus een steeds geringere koopkracht verkreeg, hoe zou het dan mogelijk zijn met een handvol, vrijwel waardeloze franken, een millioenbedrag aan volwaardige munt te voldoen? Laten we ons eens indenken, dat de Galliërs deze schatting niet hadden be taald (ze zijn wel wijzer geweest!) maar haar als een schuld hadden geboekt, die in latere lijden wel eens voldaan zou kun nen worden. Dat was 400 jaar latertoen Constantijn de Grote de gouden solidus als munt invoerde, de oorlogsschuld nog maar 650.000 solidi groot geweest. Want er gin gen toen 12 denarii in één solidus. In Frankrijk werd de solidus in de vroe ge middeleeuwen tot sol en nog weer later tot sou, de Franse stuiver, die momenteel ongeveer 53/1000 - cent waard is. Zodat de boe- flyiQO kingspost van 650.000 solidi in onze tegenwoordige munt een QpVllllrl waarde van f344,50 zou ver- ovUlUU tegenwoordigen, zijnde het salaris van een willekeurige Franse hoofdambtenaar (na af trek van loonbelasting en andere ongerie- felijkheden!) Is het niet merkwaardig, dat de totale oorlogsschatting, welke 2000 jaar geleden aan een millioenenbevolking werd opge legd, momenteel nauwelijks voldoende zou zijn voor de aankoop van een niet te dure bontjas? Ja, over die bontjassen zouden we, nu de winter weer in 't zicht komt, wel iets méér willen zeggen. Want weet u dat het duurste bont afkomstig is van een, aan de rat verwant, knaagdier? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2