Strafpaedagogie heeft succes in Jeugdgevangenis Zutphen Europese gemeenschap voor volksgezondheid „Allen zijn wij moordenaars", een fel protest en warm pleidooi Agenda voor Haarlem Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden NIEUWE WEGEN TER RECLASSERING Frans voorstel: Beroep op de barmhartigheid Beklemmend beeld van menselijke ellende '"Hoe is het ontstaan?^ VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Kerkelijk Nieuws Drie directeuren-generaal bij Buitenlandse Zaken Amsterdammer had meer op zijn geweten Dit woord: OPDOEKEN Twee vingers afgesneden (Van een onzer redacteuren) De Bijzondere Strafgevangenis voor Jonge mannen in Zutphen, waarover wij het van daag zouden hebben, is een inrichting voor delinquenten van 1823 jaar, die een of meer ernstige vergrijpen begaan hebben (de straftijden variëren van 13 jaar), maar die toch nog redelijke kansen schij nen te bieden op een succesvolle reclas sering. Die kansen worden nauwkeurig ge wikt en gewogen; eerst door de reclas- seringsambtenaar, die over zijn bevindin gen een voorlichtingsrapport opstelt, en daarna door de rechterlijke macht. Ten slotte beslist de rechter bij vonnis, of de betrokken jongeman al of niet in Zutphen zijn straf zal ondergaan. Debielen, psycho paten en andere naar aanleg gepredispo- neerden komen hier niet, maar wel de jeugdige delinquent, die tengevolge van een verkeerd milieu of ongunstige omstandig heden, allengs tot ernstige criminaliteit vervallen is, omdat hij doorgaans voor be- invloeding ten goede vatbaar is. En met de beïnvloeding wordt in Zutphen begonnen, zodra zo'n nieuwe klant de poort is binnen gestapt. Hij krijgt eerst twee weken „cellu lair" die hij echter niet in een formele „cel" doorbrengt, maar in een licht en niet- ongezellig kamertje gedurende welke periode de gevangenispsychiater, de direc teur, de psychologe, de geestelijke verzor ger en andere leden van de staf hem gees telijk en moreel „de maat nemen" om te bepalen, van welke kant zijn heropvoeding tot deugdzaam burger het best kan worden aangevat. Gunsten moeten „verdiend" worden De volgende twee weken wordt de jongen getest in de verschillende gevangenisbedrij- ven de smederij, de meubelmakerij, de tuinbouw-afdeling, de houtbewerking e.a. om zijn geschiktheid en handvaardigheid voor verschillende soorten arbeid te pei len. In die eerste observatiemaand neemt ook de strafpaedagogische behandeling voor zijn speciale geval ontworpen, een aanvang en wanneer de jongen daar gun stig op reageert, „promoveert" hij reeds in de tweede maand naar de „A-klasse", waarin hij overdag al in een der bedrijven meewerkt, doch buiten de arbeidsuren weer cellulair woont. Geleidelijk-aan een pro ces dat gemarkeerd wordt door allerlei „mijlpalen" en „onderscheidingen" wordt de jongeman dan in de gemeenschap met zijn lotgenoten gebracht, welke gunsten hij echter stukje bij beetje zelf „verdienen" moet door flink werken, vriendelijkheid, goed gedrag en/of ijverig studeren (want ook voor dat laatste bestaat hier, buiten de arbeidsuren, ruimschoots gelegenheid). Hoofdstadia op deze weg naar groter vrij heid en meer gezelligheid zijn de „promo ties" naar de hogere klassen, maar er zijn ook tussentijds allerlei bijzondere privi leges te veroveren, zoals rookpermissie, boekenkeuze en dergelijke hetgeen alle maal dient om de jongens aan te moedigen om hun best te doen teneinde de hoogste gunst te verwerven: de bevordering tot de derde klasse. Is die eenmaal bereikt, c:an genieten de jongelui algehele gemeenschap, kunnen zij volop meedoen aan alle recre atie-activiteit, sport en spel, voor gezamen lijke wandelingen de vrije natuur intrekken of hun krachten meten met sportteams uit Zutphen en omgeving. Persoonlijkheidsontplooiing Ook belangstelling voor serieuzer lief hebberijen wordt met alle middelen ge steund en aangemoedigd, zodat velen hier naar hartelust tekenen, toneelspelen of mu siceren waardoor zij ook hun geestelijke horizont verruimen. Zo streeft men hier dus niet slechts naar voorkoming van récidive, men wekt ook interesse en begrip voor alle VRIJDAG 26 SEPTEMBER Jeugdhuis Soendaplein: Cor Kee spreekt over „Wat wil toch de Evangelist ir. Her mann Zaiss uit Wupperthal", 8 uur. Palace: „Het kind der zonde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Klokslag 12", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Eva", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Geeft acht" en „De koningin der bandieten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het graf van Djenghis Kahn", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „De gesluierde Maja", alle leeftijden, 8.15 uur. Rembrandt: „Douane boem", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 27 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Het Witte Schaap" (Het Vrije Toneel), 8 uur. Concertgebouw: Vereniging tot behartiging der belangen van tbc-patiënten, cabaret met bal, 8 uur. Palace: „Het kind der zonde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Klokslag 12", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Eva", 18 jaar 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Geeft acht" en „De koningin der bandieten", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het graf van Djenghis Kahn", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De gesluierde Maja", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Douane boem", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Opnamen van de Jeugdgevangenis te Zutphen. Foto hoven: Imkerij op de open afdeling het „Werkse Veld" te Warnsveld. Onder: een kijkje in de sloffeerderij. nuttige, schone en prettige zaken, die aan de volle ontplooiing van de persoonlijkheid kunnen meewerken en waarvan cle meeste gestraften voordien geen flauwe notie had den. Inmiddels is natuurlijk gebleken, of de heropvoeding en sociale wederaanpassing van elk dezer „derdeklassers" al zover ge vorderd zijn,dat een voorwaardelijke invrij- heidsstelling kan worden overwogen, het geen bij sommigen al omtrent de helft van de straftijd, of nog eerder, het geval is. In afwachting van hun „v. i." gaan zulke jongens dan eerst nog een tijdlang werken bij particulieren in de omgeving of op de boerderij „het Werkse Veld", dat wel een dépendance van de gevangenis is, maar waar geen hek of bewaker hen meer van de vrije samenleving scheidt. Een enkele keer neemt daar dan wel eens iemand „de benen", maar het gros der jongens toont zich het in hen gestelde vertrouwen waar dig en denkt er niet aan om te vluchten. Op de goede weg Deze „open bewaring" verkeert, mèt de rest van Zutphens strafpaedagogische stel sel, eigenlijk nog grotendeels in het expe rimentele stadium en er zal nog wel heel wat practisch werk en wetenschappelijke research moeten worden verricht, voor men hier van een volgroeid nieuw systeem kan spreken. Maar de resultaten tot nu toe bewijzen, dat men op de goede weg is. Het percentage met succes gereclasseerden stijgt van jaar tot jaar en, wat meer zegt: de meesten van dezen slagen er ook in, zich blijvend in de vrije maatschappij te hand haven, nadat de gevangenisraad voor hen een passende werkkring gevonden heeft. En daar was het tenslotte allemaal om be gonnen! Ned. Herv. kerk Bedankt voor Ede, (toez.) (vac. J. H. Cirkel) W. L. Tukker te Delft voor Me lissant, B. G. A. v. d. Wiel te Tholen. Beroepen te Silvolde, (toez.) B. F. C. de Groot te Amerongen. Geref. kerken Aangenomen naar Capelle aan de IJsel, R. van Reenen cand. te Soestdijk, die be dankte voor Anna Jacobapolder, Marken, Oldemarkt, Suawoude, Twijzen, Tijnje en voor Woldendorp. Beroepen te Delden, S. de Vries te Sel- lingen te Witmarsem, W. Kats cand. te Hoogeveen. Baptisten gemeenten Bedankt voor Winschoten, J. Reiling te Haulerwijk. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Rijswijk (Z.H.), G. Spijker te Bedum te Sliedrecht, D. Deddens te Wetsinge-Sauwerd. Zoals reeds is bericht ligt het in het voor nemen de werkzaamheden van het rege ringscommissariaat voor het economische en militaire hulpprogramma over te dragen aan een nieuw directoraat-generaal bij het ministerie van Buitenlandse Zaken onder leiding van de heer E. H. van der Beugel. Bovendien zal worden ingesteld een direc toraat-generaal voor Indonesische Zaken onder leiding van mr. C. W. A. Schurmann, tot voor kort plaatsvervangend Hoge Com missaris der Nederlanden te Djakarta. Er zullen dus binnenkort aan het mini sterie van Buitenlandse Zaken drie direc teuren-generaal verbonden zijn, namelijk de huidige directeur-generaal politieke za ken jhr. O. Reuchlin, en bovengenoemden, de heren Van der Beugel en Schurmann. (Van onze correspondent in Parijs) In de Franse ministerraad is besloten nog tijdens de huidige zitting van de Raad van Europa, die 8 October eindigt, in Straatsburg een voorstel in te dienen in zake de stichting van een Europese ge meenschap voor de volksgezondheid. Het voorstel houdt in, dat in de eerste plaats alle tolmuren voor geneesmiddelen, inent- stoffen en dergelijke, zullen moeten worden gesloopt en dat verder een veel intiemere samenwerking tussen laboratoria, genees kundige diensten en medici zal worden na gestreefd. Politiek gezien is dit nieuwe initiatief natuurlijk van belang, omdat met deze zogenaamde „witte pool", die volgt op de zwarte pool van de steenkolen en het staal, die bereids in werking is getreden, op de plannen voor een groene landbouw- pool, voor een pool op transportmiddelen en op het werk voor de Europese defensie gemeenschap, nu weer een nieuwe sector van het maatschappelijk leven voor de Europese integratie zal worden voorbereid. Het nieuwe plan, dat door de Franse minister van Volksgezondheid, Paul Ri- beyre is ontworpen, moet in het bijzonder een vurig voorstander gevonden hebben in president Auriol. Men merkt hier op, dat bij zijn bezoek aan Washington de president der Franse republiek in zijn rede voor het Congres al op dit dus vijfde Europese in tegratie-project van Frankrijk heeft gezin speeld. In een toelichting, die de Franse minister van Informatie voor de journalisten op het plan gegeven heeft, werd onder meer op gemerkt, dat door de instelling van een ge- zondheidspool, zowel veel kostbare tijd als geld zou kunnen worden bespaard. Een van de voornaamste oorzaken van de ach terstand, die Europa op het gebied van de ziektebestrijding tegenover Amerika heeft, is, zo zeide de minister, het gebrek aan onderlinge samenwerking. Dank zij een Europese gemeenschap voor de volksge zondheid zal men in Europa veel doelma tiger tegen t.b.c. op kunnen treden. Specialisten Wanneer vele landen tot een nau were samenwerking zouden kunnen beslui ten, zal zo de specialisatie van laborato rium Onderzoek en dergelijke, waarvoor nu de middelen vaak nog ontbreken, op veel grotere schaal kunnen worden doorge voerd. Er zal dan ook effectiever aan de standaardisatie, zowel wat de medische op leiding als de technische installaties be treft, kunnen worden gewerkt, met het ge volg bijvoorbeeld, dat een Italiaanse chi rurg in de toekomst een operatie even ge makkelijk in Rome als in Parijs of Den Haag uit zal kunnen voeren, en dat medici in het algemeen hun beroep in alle aange sloten landen zullen kunnen uitoefenen. Ook het wederzijds gebruik van sana toria zal door de instelling van de „witte pool" aanmerkelijk vereenvoudigd kunnen worden. Zonder douane- en deviezen- rompslomp zullen patiënten ongeacht hun nationaliteit, dan in dat sanatorium of zie kenhuis kunnen worden opgenomen, waar wegens klimaat of inrichting de beste voor waarden voor een spoedige genezing voor hen bestaan. Tenslotte wordt in het Franse plan ook nog de oprichting voorzien van Europese bloedtransfusiediensten, en van gespeciali seerde centrales van waaruit alle bestaande vaccins en dergelijke in voldoende hoe veelheid aan de verschillende ziekenhui zen kunnen worden verstrekt. Verdere uitwerking Zodra het nieuwe Franse plan in Straatsburg zal zijn aanvaard, hoopt men te Parijs een conferentie van deskundigen bijeen te roepen, die het project verder uit zal dienen te werken. Daarbij zullen vooral ook de medici betrokken worden, ook al om te voorkomen dat hun beroeps- belangen zullen worden geschaad. De gezondheidspool zal naar het voor beeld van het Schumanplan worden inge richt. Er komt dus een Hoge Autoriteit van medische specialisten en sociale deskun digen met daarnaast een raad van ministers van volksgezondheid. Het parlement en het Hoge Gerechtshof van de Schuman-ge- meenschap zullen ook voor de „witte pool" worden ingeschakeld. Gezien het humanitaire doel van het nieuwe plan, hoopt men in Parijs vurig, dat ditmaal ook landen als Engeland, Scan dinavië en Zwitserland, die zich tot dus verre van de Europese integratie-pogingen verre hebben gehouden, tot een actieve medewerking bereid zullen kunnen worden gevonden. Moulondji als de moordenaar Le Guen voor zijn rechters in de film: Allen zijn wij moordenaars". (Foto hieronder). Te Amsterdam in het Kriterion Theater beleeft thans een Franse film van bijzondere allure haar Nederlandse première. Het is de met de Grand Prix special du jury" 1952 van het festival te Cannes bekroonde film van André Cayatte „Allen zijn wij moordenaars" (Nous sommes tous des assasins). Er zijn te Cannes wel eens bekro ningen toegekend aan films van heel wat minder allure. Ditmaal is de onderscheiding overtuigend aan het goede adres. Allen zijn wij moordenaars" is een pleidooi, een beroep op het medeleven, een beroep op de barmhartigheid.. Een krachtig pleidooi, een bewogen beroep en een fel protest. Het protest geldt de in Frankrijk nog altijd bestaande doodstraf, het recht, dat de maatschappij meent te hebben om deze ten uitvoer te leggen en het onherroepelijke van zo'n straf, die de veroordeelde geen kans meer gunt op een beter leven, waarvan hij zich de grote waarden en niet slechts de waarde voor hemzelf in de cel bewust wordt. Dit protest is honderdvoudig in de film verwerkt. Het schreeuwt u toe in de kreet der gevangenen, die de gang van een veroordeelde naar de guillotine begeleidt. Het klinkt uit de mond van de gevangenis- dokter, die de misdaad wil voorkomen niet door de dood als afschrikwekkend exempel, maar door het ingrijpen van de wetenschap. Men hoort het uit de mond van een een voudige vrouw, die de maatschappelijke ellende als een der oorzaken aanwijst. Men ziet het uit de gebeurtenissen zelf, welke zich in de film afspelen en die alle een veroordeling in zich dragen. Waarlijk, het kon niet krachtiger geformuleerd worden. Maar het is in al zijn kracht nog niet zo meeslepend als het betoog voor het menslievend behandelen der gedoemden, die in martelende onzekerheid het ogenblik hunner execu tie en de beschikking op hun verzoek tot gratie afwachten. Daar raakt de film ons wezen. Men zal daarvan de oorzaak moeten zoeken in het scenario. De situatie, zoals de scenarioschrijvers André Cayatte en Charles Spaak haar construeren is niet vrij te pleiten van eenzijdigheid én ook De advocaat bezoekt zijn cliënt in de cel der ter dood veroordeelden. niet geheel overeenkomstig de feiten. De misdadigers, die zij in de cel der ter dood veroordeelden bijeenbrengen, hebben wij in hun gangen niet kunnen nagaan met uitzondering van een hunner. Het door hen bedreven kwaad hebben wij niet ge zien. Voor de juiste verhouding ontbreek! derhalve een der beide gegevens. We zijn met hen begaan omdat wij hen niet hebben behoeven te verafschuwen. De enige, die wij wel van nabij gevolgd heb ben is juist degene, die alle kans krijgt ons sympathiek te worden, zo voorbeeldig is zijn gedrag. Men stelt ons in staat zijn verwording te begrijpen. Een doortrapte geraffineerde misdadiger is er niet bij. Ieder pleidooi vermijdt gecompliceerdheid en het is begrijpelijk, dat het scenario deze gecompliceerdheid vermeed. Noch- thans blijft de situatie, zoals zij in de film is, een verzonnen situatie. Het plei dooi gaat tot het uiterste. De situatie niet. Een tweede argument tégen is de on juistheid in de voorstelling als zouden de misdaden door de figuren in de film be gaan, alle in Frankrijk met de guillotine bestraft worden. Er is in de rechterlijke wereld van Frankrijk heel wat te doen geweest, toen de film verscheen. Cayatte en Spaak hebben de zaak om hun betoog sterker te maken wat aangedikt. Het be toog wordt er niet sterker door. En daarom spreekt, zoals ik reeds schreef, dat deel der film of beter deze tendenz in de film niet zo tot ons gevoel, niet zo tot ons geweten als dat andere: het beroep op ons mededogen, het betoog voor de humaniteit. In naam der „mense lijkheid" komen de bewakers in de gevan genis op kousevoeten aansluipen om de veroordeelden in het holst van de nacht te overrompelen met de aankondiging hunner terechtstelling. Diezelfde „humani teit" houdt de ongelukkigen weken in span ning of zij gratie krijgen of niet. Zij heb ben gedood. Daarvoor worden zij gestraft. Maar moet men de uitvoering van het vennis rekken en rekken alleen, omdat de ambtelijke molens nu eenmaal langzaam malen? Het gesol met de dood is erger dan de dood zelf. „Alten zijn wij mensen" Deze ganse schildering van het triest hoopje menselijke ellende, dat in de cel op zijn einde wacht is beklemmend en ontroerend. Hun ontreddering grijpt ons aan, hun daden krijgen een achtergrond. De jongen uit de goot doodde, omdat hij nooit anders geleerd had, de Corsicaan omdat hij niet beter wist, de ontaarde vader omdat hij handelde in wanhoop en waan zin. Dat groepje blijft in de film „Allen zijn wij moordenaars" geen moordenaars meer maar wordt mensen. De film zou ook kunnen heten „Allen zijn wij mensen". Zij leert ons 1 17*1™ i van 'ien begrijpen, hun I 1 lim I nood verstaan. Wij zouden die nood willen lenigen. Voor ons, buiten de cel, zijn de tot de dood veroordeelden eigenlijk al dood wij wachten op hun executie. De film doet hen ons zien als mensen, die met het leven nog niet afgerekend hebben. En dan begrijpen wij, dat wij nog niet met hen afgerekend heb ben. Wij hebben in barmhartigheid nog niet met hen afgerekend. Dat is de ware les van „Allen zijn wij moordenaars". De wijze waarop André Cayatte dat dui delijk maakt met liefdevolle aandacht voor de misdadiger en het milieu, waarin hij de dood verwacht, is waarlijk meesterlijk. Hij hanteert de camera of hij schrijft. De gevangenis en de lugubere sfeer der men sen, die er hun broodje aan verdienen, de schrikbarende aankondiging der execu- ties, de zielige samenspraken bij de be zoeken, hij vangt het allemaal genadeloos in 't beeldvlak op om er voortdurend ogen blikken van hoop en goedertierenheid in te vlechten. De beelden blijven u beklem men tot het einde, dat u overvalt. De be zetting, die in de film speelt, is al van even grote kracht. Daardoor ontstond een film, die niet opwekkend is in de gewone zin van het woord. Maar de gevoelens, die zij opwekt, hoe zuiver zijn zij! P. W. FRANSE Dezer dagen berichtten wij dat aange houden was de negenendertigjarige G. L. te Amsterdam, verdacht van diefstal van een fiets en van een groot aantal vulpen houders uit een winkel van kantoorbe hoeften aan de Wagenweg te Haarlem. De Haarlemse recherche heeft haar onderzoek voortgezet en het resultaat was, dat de aangehoudene bekend heeft een groot aan tal diefstallen te hebben gepleegd Hij ver klaarde in de nacht van 20 op 21 Augustus een bezoek te hebben gebracht aan een winkel van een fotograaf aan het Stuyve- santplein en acht fototoestellen te hebben gestolen; in dezelfde nacht heeft hij uit een schuur achter een perceel aan de Spaarnbergstraat een fiets gestolen en uit een schuur aan de Duinoordstraat een dub bele bagagetas. Ook heeft hij in andere gemeenten zijn slag geslagen. In de nacht van 11 op 12 Augustus heeft hij uit een boekwinkel een groot aantal vulpenhouders gestolen, in de nacht van 18 op 19 Augustus uit een foto winkel te Beverwijk zeven fototoestellen en in de nacht van 5 op 6 September uit de winkel van een kantoorboekhandelaar vulpenhouders, een radiotoestel, geld en een rijwiel. Eigenlijk betekent opdoeken: het (zeil of vlagge-) doek opvouwen om het weg te leggen tot het weer gebruikt moet worden. De daarvan afgeleide betekenis is: opheffen, buiten gebruik stellen, af schaffen. Zo kan men een vereniging wegens gebrek aan belangstelling op doeken. Ook komt men de zegswijze wel tegen: wij kunnen wel opdoeken in de zin van: weggaan. Zij is te vergelijken met: wij kunnen onze biezen wel pakken. On der biezen moet men verstaan: riet- biezen en de uitdrukking is dus precies dezelfde als: zijn matten oprollen. Men denke daarbij aan rondreizende kunste naars die hun matten op de grond uit spreidden, daarop hun kunsten ver toonden en daarna weer snel verdwe nen om op een andere plaats hun werk zaamheden te herhalen. TONEEL Vrijdag 26 September, 8 uur, Stadsschouw burg: De Nederlandse Comedie geeft voor de vereniging „Geloof en Wetenschap" een voorstelling „Iphigeneia in Taurië" van Euripides in de vertaling van M. Nijhoff onder regie van Johan de Meester, met Ank van der Moer in de titelrol. Zaterdag 27 September, 8 uur, Stadsschouw burg: Het Vrije Toneel geeft een voorstel ling van „Het Witte Schaap" van Ian Hay, door Cor Ruys geregisseerd. Met Nell Kop pen, Sara Heyblom, Wim van den Brink, Ton van Duinhoven en Anton Ruys. Zondag 28 September, 8 uur, Stadsschouw burg: Het Vrije Toneel met „Het Witte Schaap" (zie Zaterdag). Maandag 29 September, 8 uur Frans Hals museum: Openingsbijeenkomst van de Volksuniversiteit voor Haarlem en om streken. Elly van Stekelenburg zal de novelle „Twee mannen" van Thomas Mann, naar een legende uit het Sanskriet, voor dragen. MUZIEK Vrijdag 26 September, 8 uur, Kloppersingel kerk: Orgelbespeling door Hendrik Las- schuit. Werken van J. Stanley, Th. Arne, .T. S. Bach, G. F. Handel, C. Franck en L. Boëllmann. Dinsdag 30 September, 8 uur, gebouw Cultura: Concert door het oratorium- en operakoor „Haerlem" onder leiding van Anton de Beer met medewerking van Rie VringServaas en een onder haar leiding staand dames-ensemble. Woensdag 1 October, 8 uur, Gem. Concert gebouw: Optreden van de Poolse meester- pianist Stefan Askenase met werken van Chopin. DIVERSEN Woensdag 1 October, 8 uur, Frans Halsmu seum: Comité voor Jonge Toonkunstenaars. Hans Bik (piano) speelt werken van J. S. Bach, M. Ravel, L. van Beethoven en Fr. Chopin en Mies Waalewijn draagt gedich- tèn voor van J. H. Leopold, A. Roland Holst, P. C. Boutens, Henriëtte Roland Holst en Bertus Aafjes. Zaterdag 27 October, 8 uur, Concertgebouw: Cabaret met bal van de vereniging tot be hartiging der belangen van t.b.c.-patiënten in Nederland. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Van 13 September tot 6 October expositie door de Amsterdamse Kunstenaarscombinatie, met rondleidingen voor bezoekers van scholieren. Voormalig woonhuis van Jac. van Looy te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur, op Zondagen alleen van 1417 uur. Vleeshal: „Hildebrands Camera Obscura in woord en beeld". Tot 15 September dage lijks van 1017 uur, ook des Zondags. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken van Frans Hals, De Bray, Verspronck en andere meesters, geopend op werkdagen van 1017 uur en op Zon dagen van 1317 uur. Kathedrale Basiliek, Leidsevaart, Zondag 28 September, 3 uur: Rondleiding door Joh. Beijk. Nieuwe aanwinsten: Kruiswegsta ties en schilderijen van De blijde Bood schap en de Bruiloft van Cana door Han Bijvoet en een beeld van St. Helena door Charles Vos. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Schil derijen en tekeningen door W. A. Knip, geopend op werkdagen van 10—15 uur, tot 18 October. Vleeshal en Vishal: „De Kunst in de banket bakkerij, geopend van 10 tot 5 en des avonds van 7.30 tot 11 uur, tot 6 October. Teylers Museum, Spaarne: Duitse, Italiaanse en Franse grafische kunst uit de 16de, 17de en 18de eeuw. Geopend op werkdagen van 11 tot 5 uur (in October van 11 tot 3 uur), behalve Maandag. Eerste Zondag van elke maand: van 1 tot 3 uur. De Zandvoortse smid A. C. V. wilde zich 's avonds nog even naar zijn werkplaats begeven, doch struikelde vóór hij het licht had aangedraaid over een op de vloer lig gend voorwerp. Bij zijn val sloeg hij met de linkerhand in een blikschaar, waarbij hem de pink en de ringvinger tot bij de hand werden afgesneden. Hij reed direct met zijn auto naar de dokter om zich te laten verbinden. Op 13 Augustus was het 25 jaar geleden dat het Troelstra-oord te Beekbergen werd geopend. Het oord werd door het N.V.V. ge sticht om hulde te brengen aan het levens werk van mr. Pieter Jelles Troelstra. Het jubileum zal Zaterdag in Beekbergen worden gevierd. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 25 September 1852 PARIJS. De dagbladen zijn uiterst omzigtig bij het beoordeelen van de door den Prins-Voorzitter te Lyon uit- gesprokene redevoering. Zij geven dui delijk te kennen, dat zij al'les behalve vrijelijk kunnen spreken. Anders is het echter in financiële kringen en onder de klaese der handelaren en kooplieden. Daar houdt men het ervoor, dat de Prins duidelijker voor zijn gevoelen had moe ten uitkomen, opdat de natie niet, zoo als thans het geval is, gedrongen zij te vragen: „wil Napoleon Keizer worden of niet?" In beide gevallen had hij, naar men in die kringen verneemt, voor zijne meening kunnen uitkomen. Men maakt de opmerking dat weliswaar de Oom des Voorzittters in der tijd zwarigheid heeft gemaakt om het gezag gedurende zijn geheele leven te aanvaarden, en zich daartoe eenigszins heeft laten dwingen; doch dat men niet uit het oog moet ver liezen, dat destijds de omstandigheden anders waren, en dat de Oom te kampen had met eene oppositie, waarvan de Neef zelfs g-een zweem kan bespeuren.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5