De hulp aan uitgeweken of weggevoerde Nederlanders „Katholieke overheersing dreigt in wordend nieuw Europa" Straatsburgse Assemblée vraagt credietfonds voor huizenbouw Stevenson zal opening van zaken geven Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vaardigheid Vorstelijk bezoek aan Engelse Hof Enquêtecommissie rapporteert Geen -afzonderlijk onderzoek naar buitenlands beleid van het Londens kabinet De werkwijze der commissie Marty en Tillon slikken de bittere pil Adenauer vraagt opheldering Het woord is aan Beschuldigingen naar rechts en links op congres der liberale internationale Ook vluchtelingen-kwestie aan de orde Zoete campagne weer begonnen Gezuiverde Nixon viel hem scherp aan Meer kans op buien lage temperaturen Nieuwe abonnés GRATIS 67e JAARGANG No 68 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 228 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WIJ STONDEN NAAST het Roomhuis in het Haagse Bos. Het Roomhuis is er niet meer en het Haagse Bos ook niet - behoudens een restant - maar dit gebeurde dan ook vijfentwintig jaar geleden. Er gaat veel heen in vijfentwintig jaar; niet alleen mensen en dieren. Enfin; de eerste die middag die zijn rijvaardigheidsbewijs zou pogen te halen was een veearts uit Woer den in een Tin Lizzie; de oude hoogpoot- Ford. De titel veearts is er niet meer en de Tin Lizzie ook niet; uit deze herinnering rest dus slechts Woerden. De Woerdenaar was kort, dik en gezond-rood van aange- laat door het vele vertoef op den buiten. Hij was ook onbezorgd, want hij reed al jaren, zei hij. Dat was het aardige toen die examens aanvingen: veel mensen die ze moesten afleggen reden al jaren. Daar ver scheen de examinator: een bejaarde, wat bleke Hagenaar in plus fours. Een keurige man. Knac-stijl. Die zei kil tot de veearts: „Rijdt u maar eens achterwaarts die stal in". Het was zo'n ouderwetse stal met ho ge deuren, die al openstonden. Een bochtig straatje leidde erheen. En vlak bezijden de ingang stak een kort ijzeren spijltje uit de klinkers. Welnu, de veearts uit Woer den ging onbezorgd in de achteruit, maak te een zwierige bocht, naderde de ingang en stopte plotseling. Zijn motor sloeg af. Iedereen keek verbaasd. Wij stonden wel met ons twintigen te kijken, om allemaal te leren wat rij-examens waren. Nu bo gen wij ons aandachtig voorover; sommi gen gingen op hun hurken zitten. Het bleek duidelijk: de Tin Lizzie was gestopt door dat ijzeren spijltje, zoals een kinder- speelgoed-treintje door zo'n schuifje in de rails. Wij zagen dit, maar de veearts zag het niet. Zijn deftige examinator keek be rispend rond en legde even de vinger op de lippen. Wij eerbiedigden de nieuwe Overheid en zwegen, terwijl de veearts zijn motor startte, inschakelde en weer faalde. „Rijdt u maar terug meneer, en begint u opnieuw", snerpte de machtige. Het slachtoffer, wiens glimlach verstorven en wiens gelaat nog roder geworden was, reed dus het bochtige straatje terug. Hij begon opnieuw. Hij bleef prompt weer aan dat spijltje haken. Nu ja. Dit zou een te eentonig verhaal worden. Na de vierde maal was hij der mate gezakt, dat de meesten van ons het niet meer konden aanzien. Ofschoon hij merkwaardig-zuiver gereden moet heb ben, om viermaal met dezelfde veer aan datzelfde spijltje te blijven haken. Dit incident schoot mij te binnen toen ik bij het zilveren jubileum van het Bu reau voor Rijvaardigheidsbewijzen las, dat het examineren in die eerste tijd zo ge moedelijk ging. Niet steeds. Vooral in cle achteruit heb ik prestaties zien volbren gen en mislukken, die met duivelse vin dingrijkheid waren bedacht. Mijn eigen examinator, nu bijna twintig jaar geleden, schiep uit pure zin voor humor situaties, die mij met bewondering voor zijn helden moed vervulden. Het schijnt dat er enige mannen zijn, die de volle kwarteeuw lang deze examens hebben afgenomen. Heeft Den Haag geen lintje voor hen over? zou het geen Burgerlijke Willemsorde kun nen scheppen voor moed, beleid en trouw? Overigens houd ik nooit zo erg van examinatoren. Wie immei van nature aan de zijde der examinandi heeft gestaan rilt als hij leest, dat bijna de helft der can- didaten zakt. Er mogen er dan inderaad veel bij zijn, die zich niet voldoende voor bereid hebben, maar anderen zakken, ge loof ik, wel eens op weinig. Ook op „theo rie". Het lot van alle Nederlandse exa mens is: stijgende eisen in theorie. Opvallend mag het heten dat er zoveel meer houders van rijbewijzen dan auto's in ons land zijn. De vraag dringt zich op hoeveel tot autorijden bevoegden wij wel tellen, die slechts enkele malen per jaar achter het stuur zitten en nooit voldoende practijk hebben gehad. Wie geregeld rijdt herkent hen af en toe in het verkeer, vooral in vacantietijd als zij een wagentje gehuurd hebben, en geeft hun even voor zichtig extra-ruimte als hij die aan les- wagens pleegt te gunnen. Practische te kortkomingen op de weg zijn nog altijd het belangrijkst. Maar er is toch wel veel goed gedaan in die vijfentwintig jaar en het zou prettig zijn als de formele procedure, vereist voor verwerving of vernieuwing van een rijbewijs, nu ook eens wat korter en minder ingewikkeld gemaakt kon wor den. Naar aanleiding van het zilveren ju bileum zou dat een schoon geschenk zijn. Het hoeft niet zo eenvoudig te worden als in België, in Ierland en in de meeste Ver enigde Staten van Amerika, waar ze nog steeds geen examen voor het rijbewijs af nemen. Neen, erken ik met een zucht die alle herinneringen aan examens in zich bevat: wij zullen dit wel moeten behou den. En althans ten aanzien van Ierland en de meeste Verenigde Staten geldt, dat zij dun bevolkt zijn en niet vervuld van fietsers en bromfietsers. Ter ere van het zilveren jubileurn is gisteren in het Palace Hötel te Schevenin- gen een receptie gehouden. ïk hoop dat ieder die er heengereden is netjes heeft geparkeerd. En precies waar het mocht. Dat is op en om het Gevers Deynootplein nog niet eens zo eenvoudig. Ik hoop ook maar hm dat er geen examinatoren door de Haagse politie op de bon zijn ge slingerd. Het is trouwens niet waarschijn lijk. Maar zelfs Homerus sliep wel eens; Het gouden jubileum zal niet zo belangrijk zijn als dit. Want tegen die tijd zal de auto een ouderwets vervoermiddel zijn geworden en het verkeer per hefschroef of anderszins in zo grote mate opgetild, dat het Bureau Vliegvaardigheidsbewijzen helemaal de toon zal zijn gaan aangeven. Met examens, natuurlijk. Wat zou het le ven in Nederland zijn zonder examens? K. P. De Parlementaire Enquêtecommissie Regeringsbeleid 19401945 heeft thans haar zesde verslag gepubliceerd, dat de vertegenwoordiging van Nederland in het buiten land en het beleid ten aanzien van Nederlanders, die tengevolge van de oorlog hulp nodig hadden, behandelt. Het gaat hier om de vraag of de mogelijkheden tot leniging van de nood van honderdduizenden landgenoten, die uitgeweken of weggevoerd waren en hulp mochten verlangen van Nederlandse officiële of semi-officiële instanties en van instellingen en comité's, wel voldoende zijn gebruikt en in hoeverre de Neder landse regering hiervoor de verantwoordelijkheid drofeg. Ter beantwoording van die vraag heeft de commissie een omvangrijk onderzoek ingesteld, om tot een objectief oordeel te kunnen komen. Dit oordcel zou men, het gemiddelde nemend van veel lof, weinig blaam, verspreide critiek en een aantal vraagtekens, bevredigend kunnen noemen. De commissie toont begrip voor de moeilijke omstandigheden waaronder onze gezanten, consulaire ambtenaren en tussenpersonen van de Nederlandse rege ring te Londen en een instelling als het Londense comité van het Nederlandse Rode Kruis moesten werken. Zij was beter in staat tot het vellen van een objectief oordeel dan de „Pakkettencommissie" van 1945, welker conclusies zij niet alle verantwoord en ten dele zelfs onjuist acht. De Enquêtecommissie heeft blijkbaar ter harte genomen de opmerking van de oud-minister van Buitenlandse Zaken mr. E. N. van Kleffens in zijn tot haar gericht memorandum, „dat, zo ooit, men in deze gehele materie dient te weten om te b e g r ij p e n, en te b e g r ij p e n alvorens te oordele n". De Enquêtecommissie deelt in de inlei ding van haar zesde verslag mede, dat zij aanvankelijk besloten had van het buiten landse beleid van de Nederlandse Regering te Londen een afzonderlijk punt van on derzoek te maken, maar dat zij daarvan heeft afgezien, nu een zo groot deel van het beleid der vertegenwoordigers in het buitenland en in verband daarmede ook van het buitenlandse beleid reeds in haar onderzoek betrokken is. Ondanks de om vang van dit verslag (511 pagina's, 227 pa gina's der bijlagen en 1059 der verhoren) maakt het geen aanspraak op volledigheid. Wanneer de verklaringen van getuigen uiteen liepen, hetgeen gedurende het on derzoek herhaaldelijk het geval was, heeft de commissie telkens door het horen van nieuwe getuigen en door het zoeken en raadplegen van nieuwe schriftelijke stuk ken de ware toedracht trachten te ontdek ken en het juiste inzicht te verkrijgen. Wanneer het nipt om ernstige gevallen of gebeurtenissen ging, heeft zij het onder zoek echter niet verder voortgezet. De En quêtecommissie heeft het werk van andere onderzoekingscommissies, zoals bij voor beeld dat van de Commissie-Cleveringa, niet willen overdoen, teneinde doublures te voorkomen, maar meer dan eens heeft haar onderzoek zich toch wel bewogen op terreinen, welke ook reeds de aandacht hadden gehad van deze commissies. In vele gevallen bleken dan de bevindingen en de daarop gegronde conclusies dezelfde te zijn. Na de benoeming van mr. L. A. Donker tot minister heeft de commissie een voor treffelijke voorzitter verloren. De waar nemende voorzitter, de heer J. Schilthuis, (AFP). In het orgaan van de Franse communistische partij „Humanité" zijn Vrijdag brieven van de gedegradeerde partijleiders Marty en Tillon afgedrukt, waarin zij verklaren geheel in te stemmen met de tegen hen genomen maatregelen. Zij verklaren, dat geen partijlid de nood zakelijkheid en juistheid van de sancties in twijfel kan trekken. In een artikel op de voorpagina roept het blad Marty en Tillon op „zelfcritiek" over hun dwalingen te publiceren. Het politieke bureau van de Franse commu nistische partij acht het üitstel van zelf critiek ontoelaatbaar, aldus het artikel. De verklaringen van beide gedegradeerde leiders ziet het bureau als „een nieuwe belofte, dat eindelijk deze zelfcritiek zal worden ondernomen". heeft in een bijeenkomst met de parlemen taire en buitenlandse pers de heer Donker en zijn twee andere afgetreden medeleden, mr. J. Algera (nu minister van Verkeer en Waterstaat) en mr. dr. B. J. Stokvis (niet teruggekeerd in de Kamer) hulde en dank gebracht voor hun arbeid, ijver en toe wijding. Te wachten zijn nu nog verslagen over het „Militair beleid 19401945" en „Londen en de Verzetsbeweging", welke respectievelijk in de komende winter en in het voorjaar zullen verschijnen. (Voor een overzicht van het behandelde in het jongste verslag verwijzen wij naar de pagina's 7 en 8. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 October U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE BONN, (Reuter) De West-Duitse kanselier Adenauer heeft per speciale koe rier een brief laten bezorgen aan Herbert Wehner, een lid van het sociaal-democra tische partijbestuur, die op het ogenblik deelneemt aan het congres van zijn partij te Dortmund. Adenauer verzoekt hem daarin te zijner kennis te brengen wat hij eventueel weet van een Oost-West complot ter handhaving van de huidige verdeeldheid van Duitsland. Volgens Duitse persberichten heeft Weh ner namelijk gisteren op het congres ver klaard, dat hij binnenkort onthullingen zou doen, waaruit zou blijken dat „de achter hoeden van de Duitse communisten en van de strijders voor een klein-Europese oplos sing reeds met elkaar in verbinding zijn getreden uitgaande van de verdeeldheid van Duitsland". Het West-Duitse kabinet heeft over deze beweerde uitlating van Wehner gesproken. In zijn brief zegt Adenauer: „De onthul lingen kunnen van beslissende betekenis zijn. voor maatregelen op het gebied van de buitenlandse politiek". DTBELITTS NAAR MOSKOU BERLIJN, (Reuter). In een van de kerk uitgaand communiqué is Zaterdag medegedeeld, dat bisschop dr. Otto Dibe- lius, voorzitter van de Evangelische kerk voor geheel Duitsland, een uitnodiging van de Moskouse metropoliet, Nicolai, van. de. Russische orthodoxe kerk, heeft aan vaard om een bezoek aan de hoofdstad der Sovjet-Unie te brengen. Ebner-Eschenbach: Er behoort minder moed toe, de enige te zijn die afkeurt dan de enige die prijst. i rffiv::.:;.. .1d Koning Hoessein van Jordanië bracht een bezoek aan Koningin Elizabeth van Enge land. Men ziet hem hier naast de Koningin tezamen met de hertog van Edinburgh, prinses Anne en prins Charles en zijn oom, die het regentschap waarnam na de dood van koning Abdullah. STRAATSBURG (Van de correspondent van het A.N.P.). Vrees voor een domine ring van katholieke politici in het in wor ding zijnde „klein-Europa" werd geuit op het congres van de Liberale Internationale, dat Vrijdag in Straatsburg begonnen is. De Belg Roger Motz en de Fransman Yvon Delbos riepen de liberalen van Europa op, zich te weer te stellen tegen wat zij zagen als een katholieke poging om het nieuwe Europa onder de vleugels van het Vaticaan te stellen. Nederland ontbreekt A rjn het congres nemen een zestigtal libéralen uit elf landen benevens enkele vertegenwoordigers van emigrantenpartijen (Van onze speciale verslaggever In het kader der sociale kwestie heeft de Assemblée Vrijdag een tweeledig onder werp afgehandeld dat niet voortkwam uit de ontwikkeling van Europa's toekomstige politieke structuur, doch wel bij uitstek een intern Europees probleem is: het eerste deel van het onderwerp, het gebrek aan woonruimte in de Europese landen, bracht sprekers op het podium die in hun eigen land de sociale draagwijdte van woning bouw van zeer nabij hebben leren kennen: de Italianen, de Duitsers en ook de Neder landers. Tevoren hadden de rapporteurs van de commissie voor Sociale Zaken dit onderwerp ingeleid met een rapport, dat aankwam op de oprichting van een Euro pees credietinstituut voor huizenbouw en een samenstelling van een commissie van regeringsdeskundigen om credietmaat- regelen te beramen voor deze oprichting. Zowel de Italiaanse als de Duitse afge vaardigden illustreerden met speciale cijfers de ontzaglijke huizennood in hun land en drongen aan op een spoedige Euro pese oplossing, aangezien de tijd geleerd Mau Mau. Leden van het geheime genoot schap „Mau Mau" hebben Vrijdag in de Britse kolonie Kenia een krachtstation in brand gestoken en tenminste 100 schapen en 84 stuks ander vee op boer derijen van blanken gedood. Uit Nairobi zijn per vliegtuig politiehonden aange voerd om te helpen bij het onderzoek, dat belemmerd wordt door zware regen val, Alle telegraafverbindingen in het gebied zijn verbroken. Zeventien ver dachten zijn reeds aangehouden. De suikerfabriek in Halfweg is haar jaarlijkse bietencampagne begonnen. Gisteren heeft men een begin gemaakt met de aanvoer der bieten en Maandag wordt dit eerste kwantum gesneden en tot suiker verwerkt. Er ivordt dit jaar een goede opbrengst verwacht. De bietenoogst is heel goed en over het suikergehalte is men over het algemeen optimistisch gestetnd. De foto toont hoe een bietew door een der fabrieks- kranen met behulp van het bietennet gelost wordt. heeft, dat dit probleem door nationale krachtsinspanning niet tot oplossing is te brengen. Hetzelfde kan worden gezegd van een ander détail der sociale kwestie, namelijk het vluchtelingenprobleem, waarover de Duitser Schutz als woordvoerder van de commissie voor de Bevolking en Vluchte lingen rapporteerde. Het was een indruk wekkend beroep op het Europees geweten niet voor het eerst in de geschiedenis van de Europese Raad trouwens. Overigens zullen vele leden van de Assemblée zich bij deze redevoering hebben herinnerd, hoe in 1950 op dezelfde plaats Lady Tweeds mui r, Engelse conservatieve, de oplossing van het probleem der onbehuisden in Duitsland een der voorwaarden voor de Europese samenwerking had genoemd. In de afgelopen jaren is op ieder Euro pees gebied in dit opzicht geen enkele stap ondernomen, noch in de kwestie van de vluchtelingen, noch in de kwestie van de huizenbouw. Oprichting van een Europees credietinstituut voor huizenbouw werd reeds in 1950 aan het comité van ministers aanbevolen, doch dit comité was toen van mening dat de Assemblée tevreden dient te zijn met wat de Economische Uniecommis sie voor Europa en de O.E.E.S. in dit op zicht ondernamen en zich moest beperken tot nauw contact met deze organisatie over dit onderwerp. Nu de ministers Thans heeft de Assemblée dus besloten de ministers opnieuw om de oprichting van een credietinstituut te vragen en de vor ming van een commissie van regeringsdes kundigen daarvoor. Het lijkt onwaarschijn lijk dat de ministers dit verzoek opnieuw naast zich zullen neerleggen, vooral omdat dit voorstel zo uitstekend past in het kader van de nieuwe Europese economische poli tiek die de Duitsers beloofd hebben te zul len creëren. Zij zullen zich ook niet kun nen verschuilen achter het argument, dat de bewapeningseisen niet genoeg kapitaal of materiaal overlaten voor huizenbouw op grote schaal, want de Assemblée heeft in haar resolutie in dit opzicht de wind uit de zeilen der ministers genomen door te ver- klaren.dat er onmiddellijke oplossingen voor huizenbouw moeten worden opengesteld om klaar te zijn tegen de tijd, dat de be wapening minder geld zal opslokken dan thans het geval is. Dit was meteen een duidelijke vingerwijzing naar de resolutie over de bewapening, die zij vandaag zullen behandelen en waarin de ministers wordt aanbevolen bij de bewapening rekening te houden met Europa's grote economische nood. uit Oost-Europa deel. Duitsland en Zwit serland hebben de grootste delegaties ge zonden. Nederlandse liberalen zijn niet op het congres aanwezig. De Nederlandse afdeling van de inter nationale heeft haar banden met de orga nisatie verbroken naar aanleiding van het geschil, dat gerezen was, doordat Neder landers voor het aanvankelijk in Amster dam te houden congres de Duitse taal niet wilden toelaten. De voorzitter van het con gres, de Belg Motz, heeft dit incident in zijn openingsrede nog kort aangehaald. Het recht van elke delegatie om in haar eigen taal te spreken, moet volgens hem als een beginselkwestie worden beschouwd. In middels is het eerste contact tussen de in ternationale en de Nederlandse liberalen weer gelegd door een brief, die de heer Korthals, Nederlandse afgevaardigde in de Straatsburgse Assemblée, aan de congres leiding heeft gericht. Daarin wordt de lei ding uitgenodigd om met de Nederlandse liberalen de samenwerking te hervatten. „Geen blokken binnen nieuw Europa" De heer Motz stelde in zijn openingsrede voorop dat een groeiende eenheid van Europa het dringend nodig maakt, onver wijld de liberale stem op internationaal ni veau te laten horen. „Indien de liberalen voorstanders zijn van een nauwer samen gaan der democratische volken, dan is dit zeker niet om hun politiek of hun doctrines te laten zegevieren. Wat wij willen is voor uitgang voor alle vrije mensen, onverschil lig wat hun levensbeschouwing of hun ge loof is. Maar wij zijn er niet zeker van, dat hetzelfde geldt aan onze rechterzijde in de rijen der christendemocraten, als wij zien hoe stap voor stap een krachtige chris telijke internationale wordt opgebouwd, welke door het Vaticaan niet ongaarne wordt gezien." Dezelfde gevaren zag Motz ter linkerzijde, waar de socialisten volgens hem bezig zijn te trachten, hun doctrines op het nieuwe Europa over te planten. Hij werd in zijn aanval gesteund door de Fransman Delbos, die de liberalen opriep te strijden tegen katholieke óf socialistische blokken, die zouden trachten de nieuwe Europese organen te beheersen en de libe ralen er buiten te houden. „De taak van het internationale liberalisme was volgens hem „de ideologische en religieuze barriè res neer te halen". Gevaarlijk nationalisme Het congres heeft ook een waarschuwing laten horen tegen de gevaren van het na tionalisme. „Het nationalisme heerst thans van Argentinië tot Indonesië en is overal de drijvende kracht van politieke doctri nes, die gevaarlijk en verderfelijk zijn", aldus Motz. Hij richtte scherpe aanvallen op de rassenpolitiek van de Zuid-Afri kaanse regering. „De vreemde combinatie van clericalisme en rassisme, waarop de besluiten van de huidige Zuid-Afrikaanse regering zijn gebaseei"d, zal vermoedelijk zulk een haat van de kleurlingen tegen de blaaken kweken, dat het gevaar bestaat, dat elke vruchtbare samenwerking en het totstandkomen van vertrouwen tussen de verschillende rassen voorgoed onmogelijk zou worden gemaakt. Wat daar groeit zal een ramp worden voor Europa zowel als voor Afrika, aldus de Belgische woordvoer der. In Alkmaar is Vrijdag de laatste kaas markt "gehouden. De stad kan op een druk kaasmarktseizoen terugzien. Het bezoek van vacantiegangers uit Nederland en van bui tenlandse toeristen was dit jaar groter dan vorige jaren. De Waagtoren werd door 15.000 bezoekers beklommen en dit als maatstaf nemende kan het aantal bezoekers veilig op 150.000 a 200.000 geschat worden. NEW YORK, (Reuter) De democra tische candidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten Adlai Steven son, heeft meegedeeld, dat hij een ver klaring zal afleggen over het fonds, dat hij als gouverneur van Illinois heeft ge sticht ter aanvulling van de salarissen van belangrijke ambtenaren in de staat. Ste venson is bezig een lijst op te stellen van degenen, die bijdragen gestort hebben, ten einde hun namen bekend te kunnen ma ken. Dit is echter moeilijk omdat het er zoveel zijn, aldus Stevenson. Aan verslag gevers heeft hü meegedeeld, dat „acht of negen" hoge ambtenaren in Illinois van het fonds geprofiteerd hebben. Senator Richard Nixon die door zijn partij gezuiverd is van de beschuldigingen van het besteHen van politieke gelden voor privé-doeleinden, had eerder in een rede te Denver de democraten „de partij van de doofpot-politiek" genoemd en opnieuw geëist dat Stevenson het Amerikaanse Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land heeft zich de laatste dagen zeer dicht bij enkele actieve depressies bevonden, die dan ook niet nagelaten hebben hun stem pel op het weer te drukken. De voornaamste depressie lag Vrijdag boven de Noordzee en veroorzaakte aan onze kust de eerste herfst storm. Langs de Wadden-eilanden kwamen gemiddelde windsnelheden van 86 kilometer per uur voor. In de afgelopen nacht nam de wind echter weer snel af. Dit was het gevolg van een tweede depressie, die van de Oceaan komende met storm en regen West-Frankrijk binnentrok. Behalve een afneming van de wind bracht deze storing ook een tijdelijk afnemen van de buiigheid met zich mee. waaruit weer eens blijkt, dat een depressie niet altijd een ongun stige invloed op het weer heeft. De depressie trekt nu over Oost-Frankrijk naar Duitsland en in verband daarmede zal de Westelijke luchtstroming over ons land weer in kracht toenemen. Ook de kans op buien wordt weer iets groter, terwijl de temperaturen aan de lage kanb blijven. volk alle feiten over zijn politieke gelden in Illinois openbaart. Nixon zeide: „Om het maar eens botweg te stellen, er is een kwa lijk riekende warboel in Washington". In een verkiezingsredevoering in Indi anapolis heeft Stevenson de republikeinen van misleidende beloften beschuldigd. „De ene dag beloven zij de begroting drastisch te zullen verlagen, de volgende dag belo ven zij versterking van onze strijdkrach ten", aldus Stevenson. Hij beloofde de uitgaven nauwkeurig te zullen controleren, doch de Amerikaanse begroting zou zwaarder blijven wegen dan de Amerikanen wensen. „Om ons te ver dedigen tegen het communisme moeten wij snel sterk worden. Misleidende beloften kunnen wel verkiezingen winnen doch geen oorlog", aldus de democratische can didaat. cocxx!oonooooocnroocoooo -oof^x^oocooorxoooooocxxx»-. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt óm 10 uur: Wisselende bewolking met. plaatselijk enkele buien. Matige tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 28 September Zon op 6.36 uur. onder 18.25 uur. Maan op 16.24 uur, onder - 29 September Zon op 6.38 uur, onder 18.22 uur. Maan op 16.47 uur, onder 0.39 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 27 September Laag water: 8.51 en 21.25 uur. Laag water: 4.06 en 16 30 uur. Zondag 28 September Hoog water: 10.15 en 23.01 uur. Laag water: 5.16 en 17.54 uur. Maandag 29 September Hoog water: 11.56 uur. Laag water: 6.58 en 19.39 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1