Samenwerking tussen K.L.M. en Duitsers mogelijk ■Clowntje Riek Haarlemse eerste klassers krijgen gelijkwaardige tegenstanders Sport op Zondag Opstellingen IJshockey-programma thans vastgesteld Reizende dierenarts in Engeland Plesman in Bonn Nieuwe Lufthansa in voorbereiding ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1952 4 Bridge Bridgefinale gaat tussen Zweden en Italië Schaken Het jubileum tournooi van „Rolland" Het interzonale schaaktournooi Dammen Oosterkwartier won van IJmuiden. Canadese en Amerikaanse teams naar Nederland? Paardensport Courses te Hilversum* Zwemmen Boiteux verbetert Europees record Biljarten Om het kampioenschap vijfde klasse Simavi vraagt een week de aandacht Voor de kinderen Protest tegen zeelieden monument te Rotterdam Goalgetters Voordelige klappen Beste jonge cricketer Vier voetbalverenigingen uit het district Haarlem, die uitkomen in de eerste klasse van de K.N.V.B. zijn na de tweede voetbalronde van twee weken geleden nog onge slagen gebleven. Het zijn Stormvogels, V.S.V., E.D.O. en Haarlem. Alleen R.C.H. leed een nederlaag. En nu Zondag de clubs hun derde wedstrijd spelen in het nieuwe seizoen is het natuurlijk de grote vraag of de successen voortduren, of dat de aan vankelijke vorm maar tijdelijk is geweest. We zullen ons niet wagen aan een afdoend antwoord op die vraag. Voetbal is daarvoor in de eerste plaats een te verrassend spel en in de tweede plaats zijn de tegenstanders van de Haarlemse, eersteklassers Zondag veelal van gelijke sterkte; In de eerste klasse A bijvoorbeel gaat EDO naar Utrecht om daar DOS te ontmoeten. Nu is het een feit, dat EDO nog steeds geen punt kwijt is en DOS reeds een wedstrijd heeft verloren, doch dat wil onzes inziens niet zeggen, dat EDO Zondag de wedstrijd zonder moeite zal winnen. In tegendeel. Wij hebben de Utrechtenaren twee weken gele den aan het werk gezien tegen RCH en zijn toen tot de conclusie gekomen dat zij zo als zij toen tenminste speelden tot de sterkere teams behoren. Vooral de zwerven de binnenspeler Van der Bogert is een speler van formaat en een doorlopend gevaar; zelfs voor een achtei'hoede, die hem terdege in de gaten houdt. Verder dan een gelijk spel zul len de Haarlemmers het Zondag dan ook wel niet brengen. RCH in gewijzigde opstelling Evenals dat trouwens het geval zal zijn in dezelfde afdeling bij VSVRCH. Ook hier zullen de teams niet veel voor elkaar onder doen. De Haarlemmers komen overigens met een gewijzigde opstelling in het veld. Doordat De Wette door blessures niet van de partij kan zijn is Biesbrouck linksbinnen, Koster middenvoor, Van Lieshout rechts buiten en Gallis rechtsbinnen. De plaats van de captain van 't nationale elftal wordt inge nomen door Van de Brink, terwijl De Vos weer op zijn oude plaats als stopperspil is opgesteld. Wij achten de voorthoede zoals ze thans is in ieder geval beter in staat om tot doelpunten te komen dan de oude formatie. ?n de eerste klasse B komt Stormvogels in Hilversum uit tegen 't Gooi, dat evenals de Vogels twee wedstrijden heeft gewonnen. Een gelijk spel is ook hier al weer de meest voor de hand liggende prognose. Dat is uiteraard niet het geval bij de wedstrijd Haarlem—Elinckwijk, waar wij de Haarlem mers een zeer goede kans geven op de over winning. Ondanks het feit, dat de Haarlem defensie wel heel erg gehavend is. Zowel Odenthal als Kuys zullen Zondag niet van de partij zijn en op hun plaatsen zullen Laan en Jacobs pogen Haarlem zonder pun tenverlies te laten. Tweede klassers Ook in de tweede klasse zijn Zondag enige interessante wedstrijden. In afdeling A trekt Kennemers naar de hoofdstad om WA te proberen beide punten afhandig te ma ken. En wij geven daar de rood-zwarten een goede kans. op. In afdeling B komt HFC aan de Spanjaardslaan tegen Rapiditas. Gemak kelijk zal de Good Old het niet krijgen tegen het team. dat het seizoen inzette met een gelijkspel tegen het constant goed spe lende Volendam. Een puntenverdeling lijkt ons het meest waarschijnlijke resultaat. Evenals trouwens het geval zal zijn bij de wedstrijd SchotenZVV. Handbal Zondag blijft de eerste klasse handbalver eniging Concordia op eigen terrein. De he ren hebben tegen Unitas een goede kans op winst, daar de het vorig seizoen gepromo veerde Amsterdammers niet zo sterk aan geslagen worden. De Concordia-dames heb ben het iets zwaarder en zullen tegen BHC terdege op haar tellen moeten passen. Ook Rapiditas speelt thuis en wel met een goede kans op succes tegen Turno. HOC gaat bij Niloc 2 op bezoek, dat een sterk tegenstander zal zijn. IJmond zal het al evenmin gemakkelijk hebben tegen de Am sterdamse Politiemannen. De dames van IJmond kunnen het wat gemakkelijker op nemen tegen Lijnden. In de afdeling dames zullen de wedstrij den Foresters-HOC en CSV-Concordia 2 de nodige spanning geven en de herenontmoe ting tussen BGV en Tonegido (gedegra deerd) zal daar niet veel voor onder doen. Korfbal Oosterkwartier I, dat in de Korfbalcom petitie bezoek ontvangt van „De Zwaluwen" uit Hilversum, zal wed tonen sterker te zijn dan de gasten. Watervliet I heeft het veel moeilijker, want het ontvangt thuis de ex- eerste klasser D.E.D. (A'dam), zodat een Amsterdamse zege in de lijn der verwach tingen ligt. In de derde klasse zal Animo Ready zijn tweede zege boeken: Holver uit A'dam is beslist zwakker. Aurora I, op papier sterker dan Indo, zal zich er voor moeten waken om dat twaalftal niet te onderschatten: een Haarlemse overwinning is ook hier uitein delijk te verwachten. Sport Vereent krijgt bezoek van Haarlem: beide ploegen hebben hun twaalftallen aan zienlijk verjongd en beiden wisten hun eer- ADVERTENTIE Genie! ~-Q'~ van^aa9 vart In de finale -van het tournooi om het Europees Bridgekampioenschap hebben zich bij de heren geplaatst de teams van Zweden en Italië. In de halve eindstrijd won Zwe den met 90-58 van Oostenrijk. Italië ver sloeg Engeland met 94-81. Oostenrijk en Engeland zullen een wed strijd om de derde plaats spelen. In de twee de classificatie-ronde verloor het Neder- gen en in de derde ronde wonnen de Neder- lenders met 3527 van IJsland. De overige uitslagen in deze ronde lui den: Zwitserland sl. Frankrijk 41-25, Duits land sl. Libanon 54-17, Denemarken-IJsland 24-19. Frankrijk versloeg Noorwegen met 3523, Denemarken versloeg elrland met 4521. De stand luidt thans: 1. en 2. Noorwegen en Frankrijk elk 10 pnt.; 3. en 4. Nederland en Zwitserland elk 9 pnt.; 5. en 6. Ierland en Denemarken elk 7 pnt.; 7. IJsland 4 pnt.; 8. Duitsland 3 pnt.; 9. Libanon 0 pnt. In het damestournooi moet nog een ronde werden gespeeld, maar de Britse dames hebben zich door een 68-59 overwinning op Denemarken reeds van de Europese titel verzekerd. Zij leiden met 10 punten, ge volgd door Frankrijk met 7 pnt. De eerste- en tweedeklassers uit het district Haarlem komen Zondag met de volgende opstellingen (te lezen van rechts naar links) m het veld: HAARLEM: Doel: Snijders; achter: Laan en Jacobs; midden: Boeree, Kors en Barends; voor: Hulsen, Meijer, Jacob, Schilpzand en Groe ne veld. E.D.O.: Doel: Van de Berg; achter: Dweelaard en Walther; midden: Kar- Kes, Koning, Evers; voor: Snijders, tul, Roodselaar, Plaisier en Kore- vaar. R.C.H.: Doele: Wille; achter: Willemink en Van Rheenen; midden: Lasschuit, De Vos en Van de Brink; voor: Van Lieshout, Gallis, Koster, Biesbrouck en Couwenhoven. V.S.V.: Doel: Van der Wint; achter: Schoon en Kunst; midden: Stijger, Spaans en Hazeveld; voor: Van der Kuil, Tielrooy, Verswijveren, Bel- froid en De Graaf. STORMVOGELS: Doel: Kraak; achter: Van den Oever en Venus; midden: H. Sr.ceks, Tol en Westers; voor: J. Snoeks, Luppens, Angenent, De Boer en Van Onselen. DE KENNEMERS: Doel: Wilkes; ach ter: Lejeune en Van Luyn; midden: Peggeman, Schaper en Van der Plas; voor: Janssen, J. van der Sluis, H. van der Sluis, Bouvré en Michel. SCHOTEN: Doel: Kessens; achter: Jop- pe en Meijer; midden: Hogendijk, Veen en Geurts; voor: Tjeertjes, Klooster, Keulemans, Meenhorst en Tanis. H.F.C.: Doel: Heyting; achter: Kam- meijer en Dekker; midden: Van der Maessen, Molijn en Groot; voor: Hans Winter, De Nijs, Moolenaar, Cor- beth en Hein Winter. ste wedstrijd te winnen. De uitslag zal dan ook wel een gelijk spel zijn. Athletiek Zondagmiddag om twee uur zal op het terrein aan de Kleverlaan een jeugdathle- tiekwedstrijd plaats vinden tussen de junio- renploegen van „Haarlem" en „Estafette" uit Amsterdam. Tevens zullen op die dag de wegens de slechte weersomstandigheden uit gestelde onderlinge clubkampioenschappen van de H.A.V. „Haarlem" worden gehouden. Deze wedstrijden zullen reeds om negen uur aanvangen; de juinoren beginnen al op Za terdagmiddag twee uur met hun clubkam pioenschappen. Wielrennen Het wieleipubliek uit Haarlem zal Zon dag ongetwijfeld naar het circuit in Zand- voort gaan, waar de Haarlemse Sportvereni ging „De Kampioen" om negen uur 's och tends begint met de wielerwedstrijden om het clubkampioenschap van de vereniging. Om twaalf uur worden deze wedstrijden gevolgd door die om het clubkampioen schap van de wielervereniging „Olympia" uit Amsterdam. Na twee ronden in de zeskampen van het Jubileum-schaaktournooi van de schaakclub „Rolland" is uiteraard de krachtsverhouding in de diverse groepen nog maar vaag aan getoond. In de A-groep geven drie spelers elkaar tot nu toe maar weinig toe. A. Herfst (Het Oosten), K. J. Altena (Rolland) en G- Kranendonk (H.S.G.) staan allen op U/2 pnt- uit twee partijen. In groep B zijn J- Ch. Ap- king (Amsterdam), J. Strijbis (Rolland) en W. Burger (Het Oosten) nog ongeslagen. In groep C. is wat achterstand ontstaan, zodat daar nog niets van de stand valt te zeggen. In groep D. heeft A. v. d. Bronk met U/2 pnt. uit twee partijen de leiding. De uitslagen van de tweede ronde luiden: Groep A: A. Herfst—C. Hovingh '/z—Va- G. KranendonkG. Weert 10. C. A. Lukaart K. J. Altena V2—V2. Groep B: B. HagenaarJ. Strijbis 01. J. Ch. ApkingS. Herfst 1—0. W. Burger—J. J. van Kampen 10. Groep C: M. M. de RijkJ. Uittenbogaard (afgebr.). K. Kas—L. Beyer V21/s- Groep D: J. H. van BerkelG. Koster 01. P. H. KasteleinA. v. d. Bronk 01. A. Her- ckenrathJ. van Raaphorst V»V2. In Stockholm werd het interzonale schaak tournooi voortgezet met het spelen van de partijen van de achtste ronde. De resultaten waren Pachmann (Tsj.-Sl.)Stahlberg (Zweden) I/2Vs (na 14 zetten). Averbach (Rusl.)—Gei ler (Rusl.) Vï (na 18 zetten). Pilnik (Arg.) Szabo (Hong.) V2 (na 22 zetten). Gligo- ric (Joego-Slav.)—Eliskases (Arg.) V2V» (na 24 zetten). Matanovic (Joego-Slav.)—Sanchez (Columbia) 10 (na 49 zetten). Taimanov (Rus land)—Unzicker (W.-Duitsl) 1—1 (na 30 zet ten). Kotov (Rusl.)—Golombek (Gr. Br.) 1—0 (na 42 zetten). De volgende partijen werden afgebroken: Wade (N. Zeel.)Petrosian (Rusl.). Prins (Ned.)Steiner (V. S.). Vaitonis (Canada) Stoltz (Zweden). Voor de hoofdklasse competitie van de K. N. D. B., district Noordholland speelde in IJmuiden de damclub „IJmuiden" I tegen Oosterkwartier" I (Haarlem). Oosterkwar tier won met 128. De gedetailleerde uitslag van deze wedstrijd luidt: Damcl. IJmuiden I: Oosterkwart. I: H. Laros—P. Roozenburg 0—2 B. Dukel—W. de Jong 2—0 T. Postma—IJme de Jong 0—2 J. van StratenAebe de Jong 02 A. Ligthart—P. Venema 2—0 K. de Jong—J. Poppen 0—2 L. KoetsierF. A. Berkemeier 20 H. Swier—W. van Pelt 1—1 D. OttA. Douma 02 L. C, Vooijs—A. de Vries 1—1 Totaaal 8—12 Tijdens de vergdering van het bestuur van de West-Europa-(Lippens) beker, die in Düsscldorf werd gehouden, is het program ma van de competitie om de beker vastge steld. Ditmaal zijn ook de Belgische clubs, met uitzondering van Brussel, van de party. De Amsterdamse ijshockey vereniging Ijs vogels zal, hoewel de hoofdstad nog steeds niet over een baan beschikt, eveneens tot de deelnemers behoren. Het volgende rooster werd opgesteld: 2 Nov. 1952: Düsseldorf-IJsvogels; 5 Nov.: H. H.IJ.C.-Düsseldorf; 8 Nov.: Luik-IJsvogels; 12 Nov.: H.H.IJ.C.-Antwerpen; 19 Nov.: H.H. IJ.C.-IJsvogels; 23 Nov.: Krefeld-Antwer- pen; 26 Nov.: H.H.IJ.C.-Krefeld; 29 Nov.: Düsseldorf-Antwerpen; 3 Dec.: H.H.IJ.C.- Luik; 7 Dec.: Antwerpen-H.H.IJ.C.; 7 Dec.: Krefeld-Luik; 13 Dec.: Luik-Krefeld; 14 Dec.: Antwerpen-Krefeld; 21 Dec.: Antwer- pen-Luik; 28 Dec.: Krefeld-IJsvogels; 3 Jan. 1953: Luik-Antwërpen; 18 Jan.: Krefeld- H.H.IJ.C. Twee vriendschappelijke wedstrijden zijn ingelast. Plet zijn: Düsseldorf-H.H.IJ.C. op 1 November en Antwerpen-IJsvogels op 30 November. Benelux-team Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Hokij zal voorts in de loop van het seizoen een wedstrijd worden gespeeld tus sen een Benelux-team en de vertegenwoor digende ploeg van Westfaien. Verder voert de directie van de Hokij be sprekingen met buitenlandse teams. Zo zul len naar alle waarschijnlijkheid enkele Schotse ploegen en een Fins team deze win ter op het ijs van Houtrust verschijnen. Tevens wordt getracht Den Haag onder deel te laten worden van de Europese tour nee, die het Canadese en het Amerikaanse team voor de wereldkampioenschappen in Zwitserland in Februari aanstaande door Europa zullen maken. Eén van de meest fel begeerde nummers in de drafsport is de Grote Prijs van Hil versum en de daaraan verbonden zilveren wisselbeker, die al zovele melen van eigenaar is verwisseld, dat er op de beker geen plaats meer is voor de inscripties. Ook dit jaar is niet te verwachten, dat deze be ker in definitief bezit overgaat, daar de paarden van de huidige bekerhouder tegen de grote klasse, die Zondag in dit nummer start, geen grote kans krijgt. Door de te verwachten zware baan is het nummer open, doch de verwachting is, dat stal Geersen zal domineren met Mac Kinley en Notekraker S. De aan de kop startende My Darling heeft een behoorlijke outsiders-kans, terwijl bij een zeer zware baan de bekerhouder Leo Axkit zijn kansen op een overwinning ziet stijgen. Niet minder interessant is de 2800 meter lange Trakener-prijs, waarin Olivier B zijn stayerscapaciteiten opnieuw kan demonstre ren. Met Lee Axworthy en O. Bonni be hoort deze ruin tot de favorieten. Bij de 2-jarigen is de in vorm zijnde stal Oosting opnieuw present. Gezien de wijze, waarop de 2-jarigen hun overmacht de monstreren, moet het een verrassing zijn als Ramona S en Redloff worden geklopt. De enige die dit zou kunnen doen is Ren- tinus, die met Rhea Hollandia voor de groot ste tegenstand zal zorgen. De beginnersklasse is altijd zeer zwaar bezet, waarvan de voorste paarden kunnen profiteren. De eindstrijd zal dan ook vermoedelijk gaan tussen Qui Gagne A en Quadrupes, waarbij zich uit de achter-, hoede nog kunnen voegen Prins Gregor en Patrijs S. Het amateursnummer brengt de oude riva len Oiseau, On of Eve en Nike van Hollo weer tegen elkaar. Op een droge baan zou de eindstrijd ongetwijfeld tussen dit 3-tal gaan. doch als de zware regens de baan door drenkt zullen hebben zullen Nellie's Tjamme en Lucky Saint de genoemde te verwachten aankomst onzeker, maken. Door dezelfde omstandigheden maakt nu Petronel Spencer in de Normandiër-prijs aanspraak op de eerste plaats, gevolgd door Nora Spencer en Ortolaan S, die echter nog op hun tellen moeten passen voor Querie. Of Napoleon in de Arabieren-prijs de baas zal kunnen blijven over Prince Maire en Prof. Heny, die geruime tijd niet in de baan was, moet worden afgewacht. Met behoor lijke outsiders-mogelijkheden wordt gesigna leerd de keuze van B. A. de Jong uit Neme- tor B en Otto H. Jean Boiteux, de jeugdige Fransman, die tijdens d$ Olympische Spelen in Helsinki kamp'oen werd op de 400 m. vrije slag, heeft in Casablanca zijn Europees record op de 500 m. vrije slag verbeterd. Op de 25 mèter- baan van het zoutwaterbad Georges-Louis legde hij de afstand af in 5 min. 46.1 sec. Het oude record stond sedert 14 Juni 1951 op zijn naain met 5.52.3, gemaakt in Marseille. Het wereldrecord is met 5.43.7 in het bezit van de Australiër John Marshall. HORN LEIDT VOORLOPIG NEDER LANDS ELFTAL-WOLVERIIAMPTON. De voetbalwedstrijd tussen het voorlopig Nederlandse elftal en de Engelse eerste di visieclub Wolverhampton Wanderers, die Woensdag 8 October in het Feijenoord-sta- dion in Rotterdam wordt gespeeld, zal wor den geleid door scheidsrechter L. Horn. Goemans 50 39 32 1.22 7 0 Hooidonk 50 50 32 1.56 7 2 Bos 50 50 29 1.72 7 2 Van Dam 50 34 29 1.17 4 0 Oosterling 50 50 37 1.35 5 2 Akkerman 50 47 37 1.27 6 0 Weber 50 48 34 1.31 5 0 Diependaal 50 50 34 1.47 9 2 Goemans 50 36 32 1.13 5 0 Van Dam 50 50 32 1.56 10 2 In hotel „Het Wapen van Heemstede" werd Vrijdagavond een aanvang gemaakt met de 'tweede helft van het biljarttournooi om het kampioenschap vijfde klasse van de K.N.B.B. Opnieuw werden vijf partijen gespeeld, waar bij door enkele verrassende uitslagen de partij Weber—Diependaal bijvoorbeeld de naam van de toekomstige kampioen nog met geen enkele zekerheid aan te wijzen is. Alleen mag worden aangenomen, dat de strijd om de titel ten slotte tussen Weber, Hooidonk en Bos zal gaan. De uitslagen van Vrijdag waren als volgt: De wedstrijden worden Zaterdag- en Zon dagavond in hötel „Het Wapen van Heem stede" aan het Wilhelminaplein in Heemstede voortgezet. Zondagavond zal waarschijnlijk de beslissing vallen, waarna onmiddellijk de prijsuitreiking plaats heeft. Van 6 tot 11 October houdt de Vereni ging tot Medische Hulp aan Tropenland „Simavi" haar jaarlijkse inzamelingsactie, waarbij zij een beroep doet op de inwoners van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal. „Simavi" heeft in de afgelopen jaren zeer veel hulp verleend aan de bevolking van Suriname, Nieuw-Guinea en Indonesië. De vereniging spant al haar krachten in om de schrijnende medische nood in die gebie den te helpen lenigen. Haar steun is zeer veelzijdig. Behalve grote zendingen brood nodige medicijnen, verscheepte zij onder meer medische instrumenten, wasmachines, röntgentoestellen, een partij baby-voeding alleen al ter waarde van meer dan 10.000 en polikliniekboten; in de Surinaamse bos sen werd met haar geld zelfs een water toren gebouwd ten behoeve van een zieken huis. Vele artsen in deze gebieden zouden zon der Simavi's hulp hun werk niet kunnen doen. Collectanten voor de lijst-collecte van Maandag tot en met Vrijdag zijn dringend nodig. Ook voor de speldjesverkoop op 11 October is nog een gebrek aan jeugdige helpsters en helpers. Men kan zich voor lijst- en straat-collec te aanmelden bij het SIMAVI-kantoor Spruitenbosstraat 6, Haarlem, telefoon 11583. Zelfs de meest afgelegen boerderij in Engeland kan tegenwoordig doktershulp krijgen voor de dieren. Het Animal Health Trust's Mobile Laboratory" een rijdend laborato rium dus, helpt de boeren met het vaststellen van ziekten en het verhelpen daarvan, onder hun dieren. Het laboratorium houdt ook demonstraties op landbouwtentoonstel lingen. Met het bestrijden van vogelpest in een zeer afgelegen gedeelte van Engeland bewees het al goede diensten. Vogels die er „verdacht" uitzien, worden door de arts en zijn helpster op vogelpest onderzocht. (Van onze correspondent in Bonn) Dr. Plesman, de president-directeur van de K.L.M., is in Bonn aangekomen om be sprekingen te voeren, die verband houden met de toekomstige oprichting van een nieuwe Duitse luchtvaartmaatschappij. Na dat over de K.L.M.-contacten met het Duit se ministerie van Verkeer vaak allerlei wilde en ook kwaadwillige geruchten de ronde hebben gedaan, is dit de eerste keer, dat het K.L.M.-bezoek op min of meer officiële wijze plaats heeft. Dr. Plesman is ook door bondskanselier Adenauer ont vangen. Dr. Plesmans bezoek valt samen met po gingen van Engelse en Amerikaanse vlieg tuigfabrieken om de Duitsers, die bij de oprichting van de nieuwe Lufthansa een rol zullen spelen, voor hun typen te interes seren Men fluistert, dat dr. Plesman de zelfde Duitsers het voorstel heeft gedaan in de toekomst gezamenlijk de dure maar voor een modern luchtvaartbedrijf nood zakelijke verkeersvliegtuigen met straal aandrijving (of de schroefloze turbojets, of de van een schroef voorziene „prop-jets", dat wil men nog afwachten) te kopen en te exploiteren. Dr. Plesman zelf, door journalisten ge vraagd of hij in Bonn commerciële afspra ken had gemaakt, heeft in het midden ge laten of „het meisje hem reeds gekust had." De verwachting van een enge Nederlands -Duitse samenwerking op luchtvaartgebied Weldra was de autobus Speelgoedstad uitgereden; ze gingen nu de grote weg op, tussen de landen doorwaar de koeien rustig stonden te grazen en met hun staarten zwaaiden naar de vliegen; maar het leek net, of ze de jongens goedendag zwaaiden! Een tijd later voerde de weg door bossen. De jongens keken hun ogen uit naar het mooie landschap, waar ze doorheen reden. Ze zongen maar door en schenen niet moe te worden. Vervelen deden ze zich geen ogenblik; ze wezen elkaar op aardige plekjes, die ze voorbijkwamen, en meester vertelde van alles over de plaatsen, waar de bus doorheen reed. Vóór ze er erg in hadden, was er al meer dan een uur voorbij. Ze kwamen nu in een heel mooi gedeelte van het land; hier was het erg heuvelachtig. De weg ging heuvel op en heuvel af, en dan hadden ze een prachtig gezicht op het land. Als de weg naar boven ging, reed de bus wat langzamer, want dat was dan een hele klim, zo de hoogte in; maar als ze bovenaan waren en de weg weer ging dalen, moest de chauffeur remmen, anders zou de bus te veel vaart krijgen. En daar konden ongelukken van komen. Maar de chauffeur wist wel, wat hij deed, en het ging altijd goed. Die zat achter het grote stuurwiel en keek goed uit op de weg, maar nu en dan keek hij eens lachend om naar de zingende jongens. heeft door dr. Plesmans bezoek nieuw voedsel gekregen. Veel zal daarbij voor de K.L.M.'ers echter afhangen van de finan ciële inbreng van de Duitsers en juist op dit punt is enige twijfel gerechtvaardigd. Ondanks hun economisch herstel zijn de Duitsers altijd nog niet zo kapitaalkrachtig, als men wel eens aanneemt. Aan de andere kant is die geringe kapitaalkracht voor de Duitsers juist een reden, om althans voor de startperiode samenwerking met een buitenlandse luchtvaartmaatschappij te zoeken. Een luchtvaartmaatschappij als de K.L.M. heeft daarbij voor hen het grote voordeel, dat zij aan een klein land toebe hoort, waardoor het gevaar van een moge lijke commerciële overheersing bij voorbaat veel geringer is. (Reuter). De West-Duitse regering heeft gisteren besloten, dat een speciale maatschappij zal worden opgericht, die al het voorbereidende werk zal moeten doen voor de wederinvoering van de burger luchtvaart in West-Duitsland, zo deelde de West-Duitse minister voor Vervoer, dr. Hans Seebohm mede. Het kapitaal van de nieuwe maatschappij, dat zes millioen mark groot zal zijn, zal door de federale regering en door de rege ringen der staten worden bijeengebracht. De maatschappij zal de naam dragen „Ge- sellschaft für Luftverkehrsbedarf'. Zij zal contracten mogen sluiten met buitenlandse firma's voor de aankoop van toestellen voor de nieuwe Duitse Lufthansa, die naar ver wacht wordt na de ratificatie der conven ties van Bonn tussen de Westelijke geal lieerden en West-Duitsland in het leven zal worden geroepen. Volgens de minister zal de nieuwe Luft hansa ongeyeer 30 toestellen nodig hebben: 15 2-motorige toestellen voor de binnen landse en inter-Europese lijnen en 15 vier motorige toestellen voor de overzeese lijnen. De gezagvoerdersclub te Rotterdam heeft geprotesteerd tegen de uitvoering van het ontwerp van het monument dat te Rotterdam zou worden opgericht ter nagedachtenis van de in de laatste we reldoorlog omgekomen zeelieden. „Bespaar ons zeelieden m het bijzon der en de Nederlanders in het algemeen dit monument, dat volgens ons spot met elke doelstelling en aesthetiek', zo wordt in het protest gezegd. ongeval in santiago SANTIAGO, (AFP) Twaalf personen zijn Vrijdag om het leven gekomen door het instorten van een steiger op de tiende étage van een bouwwerk der nationale spaarkas te Santiago (Chili). Twintig per sonen liepen verwondingen op. T Jet is nog niet zo heel lang geleden, kl dat iedereen in Nederland, die wel eens op een voetbalveld was geweest, zich ging bemoeien met kwesties rondom de vraag waarom het nationale team in internationale wedstrijden zo weinig meer presteerde. Als gold het een zaak van leven en dood. Zo schreeuwde men in koor de slagzin „Weg die nul" naar de leden van de keuzecommissie. Heel begrijpelijk stoorden deze commissie leden zich in het geheel niet aan de veelal zeer domme commentaren op hun beleid en gingen hun eigen weg. En de nul verdween toch. Men vond weer een stel schutters op de velden, die in staat waren van een groot aantal kansen een redelijk percentage in doelpunten om te zetten. En ook al waren de eindresul taten dan niet veel beter, het rumoer verstomde en de publieke massa was tevreden. En dat is die massa nu nog. Waaruit wij vrijmoedig de conclusie mogen trekken dat men in het algemeen meer op het maken van doelpunten gesteld is dan op het be halen van overwinningen. De opinie na de nederlaag tegen Denemarken Zondag jongstleden heeft dat tenminste wel weer bewezen. En daarbij denken wij onwillekeurig terug aan de tijd dat de voorhoede van het Nederlandse elftal als een van de gevaar lijkste van Europa kon worden beschouwd. Wat zullen de toeschouwers destijds dan wel een plezier hebben beleefd. Ên dan praten wij nog niet eens van de tijd van Mannus Francken, Buitenweg en Kessler, maar aan de jaren dat schutters als Bak- huijs, Smit en Vente dikwijls zowel letter lijk als figuurlijk op handen werden ge dragen. Het mag misschien eigenaardig klinken, maar dit drietal staat nog steeds boven aan aan de lijst van de goalgetters en het zal in de eerst volgende jaren wel niet van die plaats wor den verdrongen. Niet door Van Roessel, niet door Van Melis en niet door Clavan en Ben- naars. In de Sportkro niek van enige maanden gele den hebben wij de juiste sta tistiek van de kanonniers te ruggevondenen daarin met ver wondering ge lezen, dat Bak- huijs, Smit en Vente respec tievelijk der tig, zesentwin tig en negentien doelpunten in interland voetbal hadden gescoord. Daar na volgden Mannus Franc ken en Wilkes met zeventien, Tap en Thomée en Lenstra met zestien, Buitenweg met veertien, Lagendaal met dertien, Van Melis met twaalf, Dé Kessler, Snethlage en Vos met tien, en Clavan, Pijl, Smeets en Van Nellen met zeven doelpunten. En daarna volgde een hele lijst van stuk voor stuk spelers van bijzondere klasse, die echter allemaal minder dan zeven goals op hun naam hadden, zoals: De Groot (6), Bulder (6), De Natris (5), Drok (5), Dra ger (5), Bouvy (4), Formenoy (4), Wels (4), De Harder (3), Haak (2), Verlegh (2), Van der Vinne (l), Krom (1), Sigmond (1), De Bock (1), en Brandes en Roosen burg (1). De afgelopen week is de beslissing geval len: Rocky Marciano is wereldkam pioen geworden in de zwaargewichtklasse. Zijn tegenstander, Joe Walcott, werd in de dertiende ronde uitgeteld en verdween met die nederlaag tevens voorgoed uit de ring. „Joe is finished", zei zijn manager Boc- chichio, „en we willen niet eens revanche". En de verslagen wereldkampioen was het daarmede geheel eens. „Het is afgelopen met me", was zijn trieste commentaar. Toen even later Walcott nijdig zijn schoenen in een hoek smeet en met het hoofd in de handen nog triester dan voor heen voor zich uit ging zitten staren, gaf Bocchichio hem een klap op de schouders en riep: „Maar waar treur je toch over kerel, je hebt een prachtige strijd geleverd en je bankrekening is gezond als een vis. Daar knapte de verslagene toen vol gens de verslagen uit Amerika helemaal van op. En zijn triestheid sloeg over in een bepaald vrolijke bui, toen hij de officiële cijfers hoorde betreffende zijn verdiensten van die avond. Die cijfers wezen namelijk uit, dat de netto-ontvangsten van het titel gevecht 345.177 dollar bedroegen, waarvan Walcott 138.070 dollar kreeg toegewezen en Marciano „maar" 69.035 dollar. Boven dien kregen beide boksers de televisie rechten, die ongeveer 125.000 dollar be dragen, te verdelen alsmede de filmrech ten, waarvan het bedrag zelfs nog niet eens te schatten is. Wat een harde klap al niet kan opbrengen. Iedereen, die belang stelt in het cricket- gebeuren zal tijdens de zomermaanden wel verbaasd zijn geweest over de zeer bij zondere prestaties van de jeugdige Engelse fastbowler Freddie Trueman in de test- matches tegen India. Deze nog slechts eenentwintigjarige cricketer is nu voor die uitzonderlijke prestaties beloond: hem is de Cricket Writers' Club Trophy toegekend als „de beste jonge cricketer van het jaar". Uiteraard met zeer gering verschil voor de nieuwe Sussex-aanvoerder en openings- batsman voor Engeland David Sheppard. Vóór Trueman wonnen Peter May (1951) en Roy Tattersall (1950) de trophee. De jeugdige Engelsman nam het afgelopen seizoen in testmatches in totaal 29 wickets met een gemiddelde van 13,78 runs per wicket. e. k. Kick Smit: zesentwintig doelpunten in interland wedstrijden

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6