Labour-congres kreeg koude douche van zijn voorzitter Slot-debat te Straatsburg bevestigde de verwachtingen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vooruitgang Sociale voorzieningen slechts mogelijk indien er hard voor gewerkt wordt Communisten in geheime dienst van de V.S. Het woord is aan Portugees schip vergaan Geen verzet tegen Britse plannen Nieuws op voorpagina van de Guardian Joegoslavische jongen naar zijn moeder terug Cornells Groeneveld na ongeval overleden Taart voor 5000ste bezoekster Bedell Smith Ontploffing bij de Lago op Aruba Proces in Sofia Grieken leden slechts lichte verliezen Splitsing in de Wafd Geen volksliederen bij Frankrijk-Duitsland Britse lezers wreven hun ogen uit Amerikaans Hof veranderde van mening 67e JAARGANG No 70 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 30 SEPTEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 230 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE WASSENDE STROOM naar West- Europese eenheid heeft een stroomversnel ling bereikt, die zich in. Straatsburg duide lijk heeft doen gelden en ook het Engelse bolwerk reeds bespoelt. Hetgeen onze re dacteur Lodewijks gisteren, in een beschou wing na zijn terugkeer uit „de Europese hoofdstad" tot uiting bracht in de titel: De vloed komt op rondom Engelands ivoren toren. Het is interessant nu de mening te lezen die een zo toonaangevend (onafhan kelijk) Engels weekblad als The Observer Zondag heeft geuit. Merkwaardig is zij vooral door de erkenning die erin tot uiting komt: wij hebben het Continent niet goed begrepen; wij hebben ons kennelijk vergist in de ernst van zijn voornemens. Het hoofd artikel, dat de titel „Vital News" draagt, begint al met de woorden: „De Britse open bare mening is traag geweest in haar er kenning van de ernst en betekenis van het Europese streven naar Federatie. Zelfs nu, nu de regeringen van Frankrijk, West- Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg een lichaam hebben gevormd dat een grondwet voor de voorgestelde Federale Unie van dit zestal moet ontwer pen, wordt dit nieuws in ons land nog over het algemeen met ongeloof ontvangen. Het is natuurlijk nieuws van het meest-vitale belang voor Groot-Brittannië. Als de nieuwe Federatie zal zijn gevormd zullen wij de naaste buurman zijn van een nieuwe reus: een mogendheid met een talrijker be volking dan de Verenigde Staten en een groter industrieel potentieel dan Rusland". En later: „Zelfs als zoiets ver van ons weg gebeurde zou het sterke invloed doen gel den op een land, zozeer gevoelig voor in ternationale veranderingen en verschuivin gen als het onze. Maar het gebeurt vlak naast ons: straks zullen wij in zeer bijzon dere betrekkingen moeten staan met een nieuwe mogendheid, veel groter dan de onze. Betrekkingen, die zo ongeveer ver gelijkbaar zullen zijn met die tussen Cana da en de Verenigde .Statenals wij geen zorg willen hebben over onze eigen veilig heid". Het Engelse blad somt dan redenen op, waarom de Engelsen de gevaarlijke illusie konden blijven koesteren dat het met Euro pese Federatie zo'n vaart wel niet zou lopen. Eenheid van Europa is duizend jaar lang een droom gebleven. Nationalisme leek altijd sterker dan alle plannen tot ver eniging. Pogingen om haar met geweld te bewerken zijn steeds met succes weerstaan. En de sfeer waarin vandaag ongekende dingen gebeuren kenmerkt zich geenszins door geestdrift, maar is koel en rustig. „Maar wij zullen ons waarschijnlijk ge vaarlijk vergissen", zegt The Observer, „als wij volharden in een houding van hoog hartig scepticisme. Wij onderschatten nog steeds de slag, die de ervaringen van de Tweede Wereldoorlog aan het oude Euro pese nationalisme hebben toegebracht". Dit nu is kennelijk juist. Hoevelen van ons hebben zich, sinds de tweede wereld oorlog, in gesprekken met Engelsen niet verbaasd ovér hun uitingen! Zij schenen die beproeving op gans andere wijze dan wij te hebben ervaren. Zij leken nog even zelf genoegzaam te zijn gebleven. „Het eiland", zei menigeen, ter eenvoudige verklaring van het geval. Die Engelsen schenen, on danks zo groot verlies aan machtspositie van hun- land in de wereld, te menen dat zij onaantastbaar waren als immer. „Het eiland" blijft zeker veel verklaren. Maar dan vooral in die zin, dat ook in de tweede wereldoorlog de gelukkige geografische positie van het land nog heeft voorkomen, dat het door een invasie geteisterd werd en de kans liep, door de vijand bezet te wor den. Van zulk een mogelijkheid begrijpt de Engelsman niets. Hij kan zich die niet indenken. Hij kan zich niet voorstellen dat hem ooit zoiets overkomen zou. Er was, kort na de oorlog, een Nederlander die een Engelse kostschool bezocht en van de Head master daarbij het verzoek kreeg de gehele school „in Hall" een uurtje te willen ver tellen over onze ervaringen in bezettings tijd. Toen hij aan dat verzoek voldaan had en de gelegenheid werd gegeven, hem vra gen te stellen stond een jongen van een jaar of vijftien op en vroeg: „Mochten de Duitsers dan in uw huizen komen?" Die vraag uitte de Engelse scholier eigen lijk namens het Engelse volk. Goed: er waren natuurlijk ettelijke ouderen in En geland die in feite beter wisten dan hij. Maar het beseffen: neen. Daarom is het voor de Engelsen ook zo moeilijk te begrij pen, wat de uitwerking van onze ervaring in 19401945 op ons is geweest. Namelijk dat wij afdoende geleerd hebben, dat onze kleine en kleinere landen niet meer afzon derlijk verdedigbaar zijn en ook in econo mische en sociale zin van elkaar afhanke lijk. Zodat de tijd is gekomen, om ze te ver enigen in al die zaken die men niet meer elk-voor-zich met succes kan behartigen. Dat duizend jaar lang geen Europese een heid tot stand heeft kunnen komen bewijst niets voor de huidige tijd. Want de wereld was in haar onderlinge machtsverhoudin gen en economische verhoudingen en ver keerswezen en sociale toestanden geduren de die duizend jaar anders dan nu. Dat was Europa ook. Het heeft niet stilgestaan. Het is voortdurend veranderd als ge wilt gegroeid, in de zin van: sterker samenge groeid in alle opzichten, behalve in zijn staatkundige organisatie. Dat die verouderd was en niet meer tegen schokken bestand bewees de tweede wereldoorlog tenslotte op onmiskenbare wijze. Het viel niet meer te loochenen. The Observer maakt zich nu ernstig be zorgd over Engelands relaties met de Fede ratie waarvan het blad erkent, dat zij niet uit kan blijven. Dergelijke beschouwing duidt op Engels ontwaken. R. P. Aan de bij een noodlottig ongeval be komen verwondingen is in de nacht van Zaterdag op Zondag de kunstschilder Cor nells Groeneveld uit Katwijk in het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden overleden. De heer Groeneveld is met zijn fiets tegen een tram gebotst. Als kunstschilder genoot hij ook in de Verenigde Staten bekendheid. Vele wer ken van hem werden naar Amerika ver kocht. VERKIEZINGEN IN INDONESIë De Indonesische minister-president Wi- lopo heeft medegedeeld, dat naar verwach ting in het eerste kwartaal van 1953 in In- doner algemene verkiezingen zullen kun nen worden gehouden. i e O -a -m .a - (Van onze correspondent in Londen) De jaarlijkse conferentie van de Labour- party begon gisteren met een koude douche van de partij-voorzitter, Harry Earnshaw, wiens openingsrede veel overeenkomst vertoonde met de bekende waarschu wingen van de conservatieve schatkistbe heerder Butler. Het was een rede, die wei nig plaats liet voor illusies. Een toekom stige Labourregering zou wegens de sle pende dollarcrisis, die nog generaties kan duren, zo goed als zeker de levensstan daard nog verder moeten verlagen en de arbeiders zullen nog meer offers moeten brengen door overschakeling naar werk, dat essentieel is. Het land zal met nog meer versobering genoegen moeten nemen. Uit breiding der sociale voorzieningen zal slechts mogelijk zijn, indien er hard voor gewerkt wordt! De Engelsen houden er niet van in het vage te theoretiseren en voelen zich ook in de politiek het best als de vraagstukken van een practische kant worden aange pakt. De partij, die de waarheid onder ogen durft te zien, hoe onaangenaam deze ook is, heeft de meeste kans op de overwin ning. Churchill schilderde in de oorlog ook de dingen zo zwart mogelijk! Een opmerkelijke zinsnede in het betoog van de partijvoorzitter was, dat de Tory- regering minder reactionnair is, dan men had verwacht. Dit betekent, dat het voor Labour niet zo gemakkelijk zal zijn om de conservatieven bij de volgende' verkie zingen weg te vagen. In de eerste maanden, toen Churchill de ene blunder na de an dere scheen te maken, meenden de socia listen de overwinning reeds in hun zak te hebben. Of ze met een spoedige zege raad zouden weten, valt overigens te betwijfelen. La bour heeft behoefte aan een vrij langdurige periode van oppositie teneinde zich te be zinnen op een realistisch program. De partij verwacht echter, dat haar niet veel tijd zal worden gelaten, daar de poli tieke kansen plotseling kunnen keren, te meer daar Labour bij de vorige verkie zingen met een stemmen meerderheid uit de bus is gekomen, die echter niet tot uit drukking kwam in de zetelmeerderheid, daar onder het districtenstelsel de stemmen in kieskringen waar een partij in de min derheid blijft, verloren gaan. Het is echter reeds duidelijk, wat de conferentie wil, namelijk dat de partij in 1954 een eigen geluid laat horen. De moeilijkheid voor de leiding is daarbij, dat zij de Tories moeilijk kan aanvallen wanneer zij maatregelen neemt, die ook een Labour-kabinet niet zou kunnen ontwijken. Er zal daarom in Morecambe moeten worden gegoocheld met formuleringen, waarbij men zich zo veel mogelijk op de vlakte houdt. Nationalisaties Zal de sterke aandrang tot meer natio nalisaties, die voornamelijk van vakbe wegingszijde komt, al of niet door Bevan beïnvloed, ook op een dood spoor kunnen worden gerangeerd? Want of dit nog de trekpleister is, zoals vlak na de oorlog, toen men iets nieuws wilde, valt te betwijfelen, vooral omdat men in Labour-kringen zelf er nooit veel enthousiasme voor getoond heeft. De verkiezingsuitslag wordt door de rechtse leiders als een duidelijke waar schuwing van de kiezers opgevat. Niet dat zij Labour de rug toekeren, maar wèl dat de socialisten te veel hooi op hun vork hebben genomen. De nationaliseringsgedachte raakt het grote publiek nauwelijks, ook al, omdat deze' ingrijpende maatregelen pas op lange termijn heil kunnen brengen en ook omdat, volgens de ervaring, de nationalisering zeker in bedrijfstakken met een gevari eerd karakter, in tegenstelling dus met de kolenmijnen en de spoorwegên niet het geneesmiddel blijkt voor alle kwalen. De woningbouw is in Engeland misschien wel het meest brandende probleem. Als Harold MacMillan, de voortvarende con servatieve minister, die hiervoor verant- woordelijk is, zijn belofte gestand doet en meer huizen te voorschijn tovert dan zijn voorganger Aneurin Bevan, dan hebben de Tories bij de volgende electorale kracht meting een der belangrijkste troeven in handen en dan ziet het er voor Bevan ook niet zo mooi uit. Succes voor Bevan Reuter meldt: De Britse linkse Labourleider Aneurin Bevan en vijf van zijn volgelingen hebben zes van de zeven zetels in de be stuurscommissie van de partij gekregen. In plaats van de vorige minister van buitenlandse zaken Morrison en de ge wezen minister van financiën Hugh Dalton zijn Harold Wilson en Richard Crossman, beiden aanhangers van Bevan, gekomen. Bevan kreeg meer dan 100.000 stemmen meer dan bij de vorige bestuursverkiezing. De andere „Bevanieten" zijn mevrouw Barbara Castle, Tom Driberg en Ian Mikar- do, die allen reeds in het bestuur zaten. De bovenvermelde verkiezing was voor de politieke afdeling van het partijbestuur, die zeven zetels telt. Hiernaast heeft het partijbestuur nog een vakverenigingsafdeling van 12 zetels, die afzonderlijk door de vakbeweging ge kozen wordt. Attlee is automatisch lid van het bestuur als partijleider. Generaal Walter Bedell Smith, hoofd van de Amerikaanse geheime diensten, heeft Maandag voor een parlementaire commis sie, die beschuldigingen van senator Mc Carthy onderzoekt, verklaard te geloven, dat „communistische elementen" geïnfil treerd zijn in het centrale bureau van de geheime diensten, alsmede in alle andere organen voor de veiligheid van de Ver enigde Staten. Nadat de generaal had gezegd, dat er communisten in zijn eigen organisatie waren, vroeg Warren Magee, de advocaat van McCarthy, of hij wist wie het zijn. Bedell Smith antwoordde: „Ik weet het niet. Ik wilde dat ik het wist. Ik doe alles wat ik kan om hen te ontdekken. De generaal legde de verklaring af naar aanleiding van een rechtsgeding wegens smaadschrift, dat de republikeinse senator McCarthy tegen de democratische senator Benton is begonnen. Deze had in de afge lopen maand een subcommissie van het Congres verzocht McCarthy uit de Senaat te zetten wegens „meineed, fraude en mis leiding" van het Amerikaanse volk door beschuldigingen te laten drukken, dat com munisten in het ministerie van Buiten landse Zaken waren geïnfiltreerd. w&ÈiMl Omringd door partijgenoten houdt de president van de Wafd-partij, Nahas, een toe spraak na een vergadering van zijn partij, waarin werd besloten niet accoord te gaan met het bevel van Naguib om Nahas het leiderschap van de partij te ontnemen. PROEVEN MET DE BRITSE ATOOMBOM IN AUSTRALIË Binnenkort zal de eerste Britse atoombom tot ontploffing gebracht worden in de na bijheid van de Monte Belle eilanden aan de Noord-West-kust van Australië. Hoewel de juiste datum nog niet bekend is ge maakt, wijzen de voorbereidingen erop, dat dit binnen afzienbare tijd het geval zal zijn. De Britse admiraliteit bakende reeds een gebied van 23.000 vierkante mijlen af, dat als gevarenzone wordt ge kenmerkt en voor de scheepvaart is ver boden. Het Australische gouvernement heeft ieder luchtverkeer boven deze streek verboden verklaard. De Monte Bello eilan den zijn een groep onbewoonde rotsachtige eilandjes. In het laboratorium van de Lago olie raffinaderij op Aruba heeft zich een ont ploffing voorgedaan. Zes personen werden zodanig gewond, dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. LONDEN (Reuter) Radio-Sofia heeft melding gemaakt van een massa-proces tegen veertig Bulgaren, waaronder een Ka tholieke bisschop en 27 priesters, die er van beschuldigd worden te hebben gespion- neerd voor het Vaticaan. Zij zouden schuld hebben bekend. Een der beklaagden heeft, aldus het Bulgaarse persbureau, verklaard, dat door bemiddeling van de Franse legatie gelden waren overgemaakt voor de „hoofden van de Rooms-Kathoiieke spionnagedienst". De beklaagden zouden meer dan vijftig millioen leva van het Vaticaan en de Franse geheime dienst hebben ontvangen en twee Amerikaanse zenders, machinege weren, revolvers, bommen en munitie hebben gekregen. Een der beklaagden zou hebben gezegd, dat de wapens, afkomstig van de Amerikanen, bestemd waren voor ondergrondse groepen. Goethe: Men gaat nooit zo ver als in om standigheden, waarin men niet weet waar men heengaat. (A.N.P.). Het Portugese vaartuig „Joao Costa", dat op weg was van New foundland naar Portugal, is vorige week Dinsdag ten Zuid-Oosten van de Azoren vergaan. Aan boord bevond zich een be manning van tachtig koppen. Alle opva renden zijn gered. TOKIO (Reuter) In de Westelijke sec tor van het Koreaanse front was het giste ren rustig, nadat Zondag Griekse infante risten hier hun stellingen op de grote Nori-heuvel tegen aanvallen van een Chi nees bataljon hadden weten te behouden, niettegenstaande het feit, dat zij per onge luk door Amerikaanse vliegtuigen werden gebombardeerd. Van de zijde van het UNO-opperbevel worden de Griekse verliezen tengevolge van dit bombardement „uiterst licht" ge noemd. ORKAAN IN FRANKRIJK Een van de zwaarste stormen in vele jaren heeft vanochtend West-Frankrijk getroffen. Hij ging gepaard met ongewoon zware regenval. Volgens de eerste berichten zijn ver scheidene rivieren in Bretagne en langs de Atlantische kust buiten de oevers getreden, afgelegen boerderijen overstromend. De treinenloop is vertraagd door op de rails gevallen bomen en vele wegen zijn onbe gaanbaar. De vijf duizendste bezoekster van de lento onstelling „De kunst in de banketbakkerij is Maandag in de Vleeshal feestelijk ontvangen. De heer H. Kuipers, voorzitter van de afdeling Haarlem der Nederl, Banketbakkersverenigingenbood haar een taart aan. STRAATSBURG, (van de A.N.P.-corres- pondent). De Europese Assemblée is nu in haar slot-debat over de verhoudingen tussen „klein Europa" en Engeland en acht andere tot de raad van Europa behorende landen. De eerste reeks van speeches over dit onderwerp doet verwachten, dat de ver gadering van Dinsdag haar zitting van dit jaar zal beëindigen met een aanvaarding van een advies aan de regeringen om liet Britse plan voor het leggen van nauwe banden tussen Engeland en de kolen- en staalgemeenschap te volgen. In feite, zo werd Maandag door de Britse conservatieve afgevaardigde Amery opge merkt, is het geen Brits plan meer, doch een plan van de politieke commissie van de Assemblée, die de Engelse voorstellen heeft uitgewerkt. Zij luiden: Waarnemers der 9 niet-deelnemende landen zullen in het kolen- en staalparlement worden toegela ten en hun zal het recht van spreken wor den gegeven. Soortgelijke waarneming zal ook plaats hebben in de ministerraad der gemeenschap. De 9 buitenstaanders zullen worden uitgenodigd de onderhandelingen bij te wonen over de vorming van een po litiek gezagsorgaan. Het secretariaat van de Raad van Europa in Straatsburg wordt ontwikkeld als werkapparaat voor alle ge meenschappen. Tijdens de eerste helft van het debat werd er weinig of geen oppositie tegen het plan gehoord. Slechts de Italiaanse socia list Caron riep uit, dat Engeland zichzelf zou hebben buitengesloten, omdat een aan vaarding van de voorstellen de „volledige souvex-einiteit van de gemeenschap der 6 in gevaar zou brengen". De Italiaanse socia listen trokken naderhand echter hun wij zigingsvoorstellen in, die volgens hun Fran se collega Mollet het gehele plan zijn be tekenis zou hebben ontnomen. Grote figu ren zoals Spaak en Reynaud vonden het niet nodig het debat bij te wonen. Ver wacht kan worden, dat in de laatste helft van het debat nog enkele wijzigingsvoor stellen zullen worden gedaan, doch tot een algemene aanval op het Britse project schijnt het niet meer te zullen komen. De genen, die van een nauwe binding een remmende invloed op het tempo der kleine federatie vrezen, schijnen ervan overtuigd te zijn, dat de in het voorstel opgenomen reserves een voldoende tegenwicht zullen vormen. De Britse motivering der voorstellen, ge geven door de conservatieve afgevaardigde Amery, hield zowel een belofte als een waarschuwing in. „Er is geen reden, waarom onze verbin ding met de gemeenschap der zes landen niet zo nauw zou worden, dat zij in de practijk niet meer te onderscheiden zou zijn van volledige samenwerking" zo zeide Amery. Hij liet er op volgen: „Het zou zeer gevaarlijk zijn, indien iemand zou denken, dat de Britse-Europese politiek zou kunnen worden beïnvloed door het stellen van een serie voldongen feiten". De Assemblée wijdde ook haar aandacht aan een mogelijke verbreding van haar Europese basis. De Griek Maccas wierp de vraag op, of de tijd voor een aansluiting van Joegoslavië bij de Raad nog niet in zicht was. De Engelsman Beamish zeide, dat landen als Oostenrijk, Finland, Portu gal en Zwitserland bij voorbaat hartelijk welkom zouden zijn in het Straatsburgse gezelschap. CAÏRO (United Press) Gisteren is een splitsing gemeld in de Wafd partij, wier leider Nahas, mogelijk ten val zal worden gebx-aeht door het regiem van premier Naguib. Het invloedrijke dagblad Al Ahram be richtte, dat een groep jonge Wafdisten van plan is een verzoek in te dienen bij de minister van Binnenlandse Zaken voor een reorganisatie van de partij. De uitvoerende commissie van de Wafd- partij, die Nahas steunt en openlijk premier Naguib weerstreeft, heeft geweigerd om een reorganisatie te vragen, ofschoon hier mee de weg geopend wordt voor de rege ring om zich meester te maken van de partijgelden. Al Ahram zei, dat de dissidente groep was samengesteld uit jonge leden van de pax-lementaire groep van de partij die niet betrokken zijn bij de beschuldigingen van corruptie tegen de partij. Op speciaal verzoek van de Quai d'Orsay zullen Zondag bij de voetbalwedstrijd Frankrijk-Duitsland in het Stade Colombes in Parijs, geen volksliederen worden ge speeld, zo bericht Le Monde. Het besluit werd genomen om incidenten te vermijden. Deze wedstrijd wordt de eerste die deze twee landen sedert de oorlog tegen elkaar spelen. Het bericht in Le Monde geeft te ver staan, dat de Quai d'Orsay van mening is dat de bezetting nog te vers in het geheu gen ligt om enig risico met „Deutschland über alles" te nemen. Er bestaat bij het voetbalpubliek grote belangstelling voor de wedstrijd. Het sta dion kan 60.000 toeschouwers herbergen, maar er is al om driemaal zo veel kaarten gevraagd. (Van onze correspondent in Londen) Het befaamde liberale dagblad „Man chester Guai-dian", dat mèt de „Times", (dat andere Engelse nationale instituut) tot de eerbiedwaardigste bladen van de wereldpers behoort, heeft na 130 jaar een belangrijke zelfoverwinning behaald. Van gisteren af, plaatst zij zoals bijna elke andere krant het nieuws op de voor pagina. Tot nu toe was dit een blinde pa gina, die geheel gevuld was met rubrieks advertenties. Er waren in Engeland, Schot land en Iex-land maar enkele bladen, die deze uit de tweede helft van de acht tiende eeuw daterende traditie hand haafden. De Manchester Guax-dian motiveert haar „revolutionnair" besluit met het feit, dat het blad allengs een nationaal karakter heeft gekregen, zodat het niet aangaat om de voorpagina te vullen met in hoofdzaak locale of regionale advertenties. Voor de genen onder de lezers, die de eerste weken wegens deze inbreuk op een gewoonte, die tenminste in dit opzicht de Victoriaanse tijd deed voortleven, aan slapeloze nachten zullen lijden, verzekert het blad dat verder alles bij het oude blijft behalve dan de gothische letters van de naam van de krant, die door vette, moderne zijn vervan gen. Zij verzekert verder, dat niemands gemoedsrust zal worden gestoord door „hystex-ische koppen". De eerste voorpagina met nieuws zag er dan ook bepaald dor uit. Zal nu ook de „Times" het plechtanker der Britse beschaving, volgen? Het blad bevat reeds dagelijks een zeer fijn humo ristisch „vierde" hoofdartikel, en publiceert sinds kort ook de beurskoersen, al waakt het er wel voor ooit met een journalistieke „primeur" voor de dag te komen. Het verhaal gaat in Fleetstreet dat de „Times" eens een zeer bijzonder bex-icht had, maar dat toen niet heeft gebruikt „om dat.... geen enkel ander blad het had". FRANKFORT (Reuter). Zes maanden oud was de thans elfjarige Ivan Perecnik, toen de Duitsex-s in zijn vaderland Joego slavië hem, na zijn vader te hebben dood geschoten en zijn moeder naar het concen tratiekamp van Auschwitz te hebben ge zonden, in eerx weeshuis deden opnemen. Doch hij bleef daar niet lang. Een kinder loos Sudete'n-Duits echtpaar nam hem in huis en voedde hem op als hun eigen zoon. De oorlog kwam ten einde, het Sudeten- Duitse echtpaar Six-sch moest naar West- Duitsland uitwijken en Ivans moeder, de thans 42-jarige Pavla Pirecnik, stelde, via het Rode Kruis, alles in het werk om haar kind op te sporen. Zodra zij wist, waar Ivan zich ophield, eiste zij haar kind op. In eerste aanleg was haar eis door het gerechtshof van het Amerikaanse Hoge Commissariaat in West-Duitsland verwor pen, waarbij twee van de drie rechters zich uitspraken voor het doen blijven van Ivan bij zijn Duitse pleegouders. Deze uitspraak verwekte hevig rumoer in de Joegoslavi sche pers, speciaal, toen de voorzitter van het Amerikaanse gerechtshof, Clark, zeide dat zij ook was gegrondvest op de overtui ging, dat de jongen beter in het democra- tische West-Duitsland, dan in het commu nistische Joegoslavië opgevoed zou kunnen worden. Pavla Pirecnik verzocht persoonlijk ge hoord te worden en een nieuwe zitting van het gerechtshof werd uitgeschreven. Een der Amerikaanse rechters was nu van mening veranderd en hij sprak zich uit voor het toewijzen van de elfjarige jongen die zelf te kennen had gegeven bij zijn pleegouders te willen blijven aan zijn moeder. De president Clax-k hield, nadat het oor- deel van het hof bekend was gemaakt, een „persoonlijke" felle toespraak, waarin hij zich vex-zette tegen de mening van zijn beide mede-rechters en hieromtrent onder meer zeide: „Nog nooit heb ik dergelijke ongezonde denkbeelden in zulke uitsteken de bewoordingen horen uiten." De elfjarige Ivan, die zeer op zijn Duitse pleegmoeder is gesteld, ook al weet hij dat zij niet zijn eigen moeder is, verklaarde Maandag: „Ik zal vechten wanneer zij pro beren mij mee te nemen". En tegen zijn pleegmoeder zeide hij: „Laat mij bij u blijven". Mr. R. P. H. Ritter, referendaris bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, is be noemd tot hoofd van het bureau West-Euxro- pa van de Directie Europa. VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met aan vankelijk regen en later enkele buien. Krachtige tot matige wind in hoofd zaak tussen Oost en Zuid. Iets hogere temperaturen in de nacht en ochtend. 1 October Zon op 6.41 uur onder 18.18 uur. Maan op 17.20 uur. onder 3.41 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 30 September Hoog water: 0.34 en 13.12 uur. Laag water: 8.34 en 20.59 uur. Woensdag 1 October Hoog water: 1.37 en 14.06 uur. Laag water: 9.41 en 22.01 uur. caoooxocooo

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1