Bureau voor beroepskeuze jubileerde met de ambtenaar WOLLEN HERENVESTEN OVERHEMDEN Brieven aan de redactie Warmbandwalserij van Breedband thans in gebruik genomen KROUWELSRADIO immenaed Auto op Zandvoortse circuit geslipt Balletschool Nel Roos bij „Over de brug' Recital door Hans Bik in Renaissancezaal Alles gaat beter Nieuwe productie methode op komst 10 ff Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlemse rechtbank Jonge Toonkunstenaars HOV speelt op eerste Beursconcert te Hillegom Winterdienst N.Z.H. J. J. Delfos overleden als Uw stofwisseling in orde is! Niets beter dan Haarlemmers spaarden 54 mille in September DONDERDAG 2 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan van het Gemeentelijk Bureau voor Beroepskeuze, waarvan de heer W. F. Jansen al die jaren het hoofd is geweest, is Woensdagmiddag in het gebouw Zijl straat 70 een receptie gehouden, waarop velen de jubilerende ambtenaar hulde hebben gebracht voor zijn arbeid in de af gelopen kwarteeuw verricht. Het volledige college van B. en W. ver scheen ter receptie. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers zeide in zijn toespraak, dat het jubileum van het bureau iets bij zonders is, omdat tevens de ambtenaar ju bileert die een bijzondere taak heeft ver vuld. Die taak is niet gemakkelijk geweest. In het afgelopen jaar zijn 1970 gevallen behandeld en aangenomen mag worden, dat de heer Jansen daarbij bijna al het werk heeft gedaan. De burgemeester her innerde er aan, dat de jubilaris aanvanke lijk werkzaam was bij de Haarlemse Ma chinefabriek v.h. Gebroeders Figee en toen reeds heeft hij pionierswerk op het gebied van de psychotechniek verricht. Aan hem hebben in die tijd velen te danken, dat zij op de juiste plaats zijn gesteld. Toen het bureau voor beroepskeuze werd opgericht had de heer Jansen met moeilijkheden te kampen. Hij ondervond niet altijd die steun uit onderwijskringen die hij nodig had. De heer Jansen zette echter door en met succes en daardoor heeft hij veel be reikt. Het bureau heeft een goede naam in de stad en dat is aan de jubilaris van heden te danken. Op 7 October wordt hij 65 jaar en die verjaardag behoeft hij niet, zoals de meeste ambtenaren te vieren met het vooruitzicht, dat zij kort daarop van pensioen kunnen genieten. Het gemeente bestuur ziet gaarne, dat de heer Jansen zich nog enige tijd beschikbaar stelt. Als bin nenkort het bureau voor huisvesting naar het Proveniershuis verplaatst is, krijgt het bureau voor beroepskeuze meer ruimte. Een reorganisatie zal tot stand komen; het zal onder andere worden ingeschakeld bij het aanstellen van gemeentepersoneel. De burgemeester dankte de heer Jansen voor zijn arbeid in de loop der jaren voor de ge meenschap verricht en bood een oorkonde aan. In zijn dankwoord herinnerde de heer Jansen er aan, dat er na 1930 wegens re denen van bezuiniging enige bureaux van beroepskeuze zijn opgeheven. In Haarlem bleef het bureau bestaan en heeft goed werk kunnen doen. Dr. L. M. van Dis, rector van het Coorn- hertlyceum, voerde het woord namens alle Haarlemse openbare scholen, bracht hulde ADVERTENTIE in de nieuwste kleurencom- naties. zonder mouw met lange mouw 28.50 14.95 25.53 Kerko-shirts met dubbel front, 3 mouwlengtes 15.90 Flino-shirts met gevoerde borst, 3 mouwlengtes li.TU 12.90 S CJ A LS T H f R-t N M O O is" Spaarnwouderstraat 4780 - Tel. 21392 HAARLEM, 1 October 1952 ONDERTROUWD: 29 Sept., W. Brijl en J. G. Buur; 1 Oct., N. van Laar en E. Smit; P. D. Spaargaren en M. H. Danko; P. van An- del en J. Mettau; S. Klinkenberg en J. Schraal; G. Spanjaard en Ch. M. Jansen; H. F. W. Arentz en G. Schipper; H. N. Serné en E. Coule; W. de Waal en J. van Alten; C. Kuyper en H. G. de Vries; J. W. Weener en L. Hinlopen; E. M. Verbeke en P. M. van den Berg; G. H. van Haaster en M. C. Eising; J. A. Hesseling en C. J. M. Veldhuizen; F. A. Hollenkamp en G. Dolfing; H. M. F. M. Schnitger en Th. H. F. van Amerongen; C. A. van Beek en J. G. de Leth; J. den Otter en R. A. Schouw; B. Schrijers en A. C. Lem- ners; M. F. Voorneman en M. A. de Rozario; H. R. Smink en M. G. van der Mark; M. A. Schipper en A. Koning; P. W. M. Kalse en C. A. M. de Brouwer; J. C. A. Groeneweg en M. J. van der Steen. GEHUWD: 1 Oct., J. van der Brugge en C. M. Brouwers; Ch. M. Grammetia en C. W. Ooms; R. Puik en A. D. H. van Velzen; B. J. Huijgen en H. P. van der Meij; P. W. Spijker •n W. J. van Broekhuizen; N. Blonk en Th. F., de la Rie; J. Ham en A. M. van El; C. F. Muller en M. E. Werkhoven; A. Blinkhof en A. M. Jagt; J. Th. Habich en H. Benjamins. BEVALLEN van een zoon: 30 Sept., J. Zo mervan der Tuin: M. van der Hoevenvan der Stad; L. van Staden—Kops; C. M. Th. StraathofMenke; M. M. DijksWessels. BEVALLEN van een dochter: 30 Sept., R. L. Wilshausvan der Zee; 1 Oct., A. C. A. Joostenvan Dijk. OVERLEDEN: 29 Sept., P. J. Keesen, 56 j., Voortingstraat; 30 Sept., J. Amelink, 85 j., Spaarndammerweg; A. M. Mesmanvan Doorn, 75 j.. Kamperlaan; M. H. GroenVer- Generaal Bothastraat. Burgemeester vxr. P. O. F. M. Cremers wenst de heer W. F. Jansen geluk. aan de heer Jansen voor zijn arbeid en bood boekwerken aan. Uit naam van de Haarlemse Christelijke scholen wenste de heer Buijst de jubilaris geluk, zeide dat de leden van het personeel der ondex-wijs- inrichtingen medewerkers zijn en dat dezen zich er in verheugen, dat de heer Jansen zo veel belangstelling heeft voor de kinde ren. Hij overhandigde een vulpen en vul potlood. De heer Jansen dankte voor de hulde hem gebracht en sprak er zijn vreugde over uit, dat men in onderwijskringen thans veel belangstelling heeft voor het bureau, in tegenstelling met het begin. Op de receptie waren ook mr. C. W. D. Vrijland, griffier van de kinderrechter, namens deze, verscheidene leden van de gemeenteraad, hoofden van takken van dienst, vele hoofden van scholen, de direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, het hoofd van de Rijkswerkplaats en een deputatie van de Ouderraad. Voor de Haarlemse rechtbank had zich Donderdag een directeur van een gas fabriek, wonende te Krommenie,te ver antwoorden, verdacht van het toebrengen van lichamelijk letsel door schuld. In de dagvaarding stond vermeld, dat hij op Zondag 9 Maart op het Zandvoortse circuit hoogst roekeloos, onvoorzichtig en met een onverantwoordelijke snelheid had gereden. Enige vrienden uit de Zaanstreek waren naar Zandvoort gekomen met hun auto's. Twee van hen zouden een wedstrijd op tijd rijden en de directeur was uitgenodigd om als tijdwaarnemer op te treden. Alvorens de wedstrijd begon reden de vrienden in vijf autos een ronde over het circuit. Ver dachte reed voorop, maar werd op de Hun- zerug gepasseerd door een vriend die voor bleef tot nabij de laatste bocht bij het rechte einde. Deze verminderde vaart en verdachte ging hem toen voorbij met de zelfde snelheid, als hij tevoren gereden had. De auto slipte, kwam in het zand langs de rijbaan en kantelde vervolgens. De be stuurder werd niet ernstig gewond, doch zijn medepassagier, eveneens een inwoner uit Krommenie, liep een bekkenfractuur op. Gedurende drie maanden is hij ver pleegd geweest in een ziekenhuis te Zaan dam. De officier van justitie was van mening, dat het ten laste gelegde is bewezen. Ver dachte had een schriftelijke waarschuwing ontvangen toen hij het circuit binnen reed, want aan iedere bezoeker wordt een folder aangeboden, waarop vermeld staat, dat het circuit gevaarlijk is en dat voorzichtigheid geboden is. Het circuit is geen speelplaats en voorkomen dient te worden, dat men zonder voorafgaande vergunning wedstrij den houdt. De officier eiste een gevangenis straf van tien dagen en intrekking van het rijbewijs. De verdediger mr. Schölvink betwistte het, dat verdachte met een onverantwoor delijke snelheid had gereden. Evenmin reed hij onvoorzichtig en roekeloos. Verder heeft verdachte niet beseft, dat hij een strafbaar feit pleegde tijdens het rijden. Daarom meende pleiter, dat vrijspraak moest volgen. Mocht een straf worden op gelegd, dan vroeg hij een geldboete op te leggen. Uitspraak op Donderdag 16 October. Het in Haarlem-Noord werkende Cultu reel Comité „Over de Brug", uitgaande van de Volksuniversiteit en de Maatschappij „Tot nu van het Algemeen", opende op waardige wijze het seizoen met een demon stratie-avond van de Balletschool van Nel Roos, die de studio van Yvonne Georgi heeft overgenomen. Zij gaf eerst met de kleintjes, later met groten enige lessen, waardoor het publiek een indruk kon krij gen van de moeilijkheden, die door de leer lingen moeten worden overwonnen, aleer zij hun lichaam geheel beheersen en vol komen ondergeschikt kunnen maken aan rh.ythme en gevoel. Na de pauze werden enige dansen ge geven, solo's, trio's en groepsdansen. Het was een genot die soepele meiskes vol overgave te zien dansen in klassieke zowel als moderne stijl. Een welverdiende ovatie aan de leidster gaf uitdrukking aan de dankbaarheid van het publiek. De beglciding was in goede handen van Mejuffrouw v. d. Weerdt. Ook in Haarlem-Noord zal, bij voldoende deelname een balletschool onder leiding van Nel Roos worden opgericht. Adspirant- danslustigen kunnen zich voorlopig aan melden of inlichtingen krijgen bij de heer Broertje aan de Vergierdeweg hoek Gijs- brecht van Aemstelstraat. Woensdag 29 October a.s. wordt door het Cultureel Comité een Parijse avond geor ganiseerd. Hiervoor is uitgenodigd dr. H. M. Merkelbach, die over het lied van Montmartre zal spreken, toegelicht met grammofoonplaten. De Culturele avonden vinden plaats in de Koningin Emmaschool, ingang Raafstraat. Onder auspiciën van de Volksuniversiteit, de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en de Koninklijke Nederlandse Toonkun stenaarsvereniging, organiseert hel Comité voor Jonge Toonkunstenaars in dit seizoen andermaal een aantal kunstavonden in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum, waarop „jongeren" een kans tot optreden krijgen. Gisteravond werd de reeks geopend met een recital van de pia nist Hans Bik en de declamatrice Mies Waalewijn. Hans Bik begon met de Partita nr 1 in Bes van Bach en wist daarmee een over tuigend bewijs te geven van technische be kwaamheid, muzikaliteit en goede smaak. Zijn interpretatie van de Sarabande moch op grond van de bescheiden expressie en klare toon voorbeeldig heten. En voor zover de dikke pianotoon in de bas voor deze klaviermuziek niet al te hinderlijk is (Bach schreef voor clavichord of clavecimbel!) was er in de overige delen der suite een duidelijke en fijntjes gedétailleerde teke ning te onderkennen. Dat Bik heel wat in zijn pianistische mars heeft, toonde hij vervolgens met een zeer suggestieve vertolking van „Gaspard de la Nuit", de fantastische triptiek die Ravel componeerde naar drie prozagedich ten van de Franse romanticus Louis Ber- trand (1807-1841). Dit is niet alleen tech nisch een razend moeilijk stuk, maar het eist een bijzondere aanleg om er de ge wenste voordracht van te beheersen: de koele expressie, die het onwezenlijke en huiveringwekkende ervan nog versterkt. Hans Bik wist vooral met „Le Gibet" (de galg) aan te tonen wat de componist met zijn waarschuwend „sans expression" aan gruwelsfeer wilde bereiken. Met de Sonate in E (opus 109) van Beet hoven maakte de jonge pianist eveneens een goede beurt; het stuk werd knap en bovendien zeer poëtisch gespeeld. Het „tempo rubato" in de Chopin-interpreta- ties die daarna nog volgden, leek ons echter lichtelijk overdreven, vooral in -het Scherzo in bes. Virtuoos was het overigens wel, wat wij ook kunnen zeggen van het „Rondo capriccioso" van Mendelssohn, dat de con certgever nog als toegift vertolkte. Als Hans Bik zich niet door zijn brillante tech niek uit het goede spoor laat lokken, mag men van hem een mooie artistieke carrière Verwachten. De declamatrice Mies Waalewijn heeft ons met gedichten van Leopold, A. Roland Holst, P. C. Boutens, Henriëtte Roland Holst en Bertus Aafjes weten te boeien, niet zozeer door bijzondere stemkwalitei- ten dan wel door innerlijke beleving, ex pressie en zuivere dictie. JOS. DE KLERK Onder de auspiciën van het initiatief comité onder voorzitterschap van jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hillegom, dat zich ten doel stelt de oprichting van een stichting „Beursconcerten" en waarin personen uit Sassenheim, Lisse, Hillegom en Bennebroek zitting hebben, zal Zaterdagavond 4 Octo ber in de grote zaal van het gebouw van de Hillegomse Bloembollenbeurs een opera concert gegeven worden. Uitvoerenden zijn de Haarlemse Orkest vereniging onder leiding van Marinus Adam en de solisten van de Nederlandse Opera Greet Koeman, sopraan en Chris Scheffer. tenor. Fragmenten uit werken van Verdi. Puccini, Gounod, Mascagni en anderen staan op het programma. Wanneer dit eerste concert succes heeft, zal hiermee de eerste steen gelegd zijn voor het werk van de stichting, die zich ten doel stelt nog meer culturele evenementen voor de streek tussen Haarlem en Leiden te or ganiseren. DUIDELIJK SPREKEN IN DE SCHOUWBURG Dr. L. M. van Dis, rector van het Coorn- herllyceum, schreef ons dezer dagen: Het schouwburgseizoen is weer begonnen en ook ik heb mijn eerste toneelavond ach ter de rug. Ik heb niet een licht hors d'oeu- vre laten voorafgaan, maar ben direct met zware kost begonnen: De Cocktailparty, een stuk van Eliot, vertaald door Nijhoff, geregisseerd door Johan de Meester, ge speeld door de Nederlandse Comedie met Ank van der Moer in de hoofdrol. Zoveel namen, zoveel vermaardheden. Het ligt niet op mijn weg op dit hoge peil verder in te gaan, doch wel wilde ik zeggen waarom ik zo onbevredigd naar huis ben gegaan. Hoe komt het toch dat bij een uiterst verzorgde uitvoering van een belangrijk stuk zo slecht gesproken wordt? De hoofd redacteur van Haarlems Dagblad heeft er onlangs op gewezen dat wij, Nederlanders, zo veel spreken in het openbaar, maar dat zo weinigen de kunst van het spreken machtig zijn. Dit moge voor „gewone" sprekers nog vergeeflijk zijn, maar eist het métier van toneelspeler niet dat men goed articuleert en duidelijk spreekt? De Haarlemse Schouwburg is niet groot, de acoustiek is naar ik meen niet slecht en toch dient men dicht bij het toneel te gaan zitten, wil men alles kunnen ver staan. Het langs de neus weg keuvelen van de conférencier in het cabaret is boeiend, maar is het niet oneerbiedig tegenover de schrijver van een stuk wanneer acteurs zich aanwennen zo rad en nonchalant te spreken, dat de klank van het woord te loor gaat? Men mag zich gelukkig prijzen als het net gelukt alles te verstaan, maai de schoonheid van het woord komt niet uit. Het stuk dat ik zag spelen (ik kan niet zeggen: dat ik hoorde spelen) is door Nij hoff in heffingsverzen vertaald dat be greep ik althans uit het programma. Maar zonder de toelichting zou ik er geen mo ment aan getwijfeld hebben dat de verta ling in proza was. Ik ben me er terdege van bewust dat bij moderne stukken het gedragen spreken niet meer past en dat het declamatorische gdlmen uit Bouwmeesters periode uit de tijd is. Maar toneelkunst blijft toch voor een groot deel de kunst van het woord. Een toneelstuk moet gezien èn gehoord worden. Een film moge „sprekend" zijn, dit spreken blijft bijzaak. Het stelt me zo teleur wan neer aan de toneelkunst tekort wordt ge daan, doordat het klankelement verwaar loosd wordt. Het toeval wilde dat ik in de schouw burg iemand sprak, die in Wenen hetzelf de stuk had zien èn horen opvoeren. Men begrijpt dat de vergelijking niet ten gunste van de Nederlandsche opvoering uitviel. Wij kennen in ons land de normatieve „Bühnensprache" niet cn dat is misschien ook wel goed. Maar het is toch ook weer niet nodig dat de sterk gearticuleerde de clamatie bij ons vervangen wordt door het terloopse praten. Onze kunstredacteur tekent hierbij aan: Op het gevaar af vervelend te worden hebben wij, als wij meenden dat daartoe aanleiding bestond, de toneelspelers gewe zen op hun plicht voor ieder verstaanbaar te spreken. En wij zullen doorgaan het euvel dqr onduidelijkheid te signaleren in dien het zich onverhoopt mocht blijven voordoen. Overigens zou het interessant zijn op het ontstaan daarvan dieper in te gaan, omdat het voor een belangrijk deel toegeschreven moet worden aan de ontwik keling van het répertoire sedert Ibsen en Shaw, waardoor de toneelspéélkunst danig gekortwiekt is. Wij verkeren nu in het stadium der reacties daarop, getuige ook de talrijke pogingen tot verruiming der spelmogelijkheden, door middel van een In het heden verschenen maandblad voor het N.Z.H.-personeel staan de gegevens over de aanstaande winterdienst. Wij hebben reeds gèmeld, dat de ontstel lend slechte resultaten van de exploitatie van het Haarlemse stadsnet in het eerste half jaar een tekort van meer dan een ton hebben geleid tot inkrimping van de tienminutendiensten op de lijnen 3, 4 en 6 tot twaalfminutendiensten. Op lijn 5 wordt de gehele dag een tienminutendienst gereden. Het aantal diensten naar De Glip wordt nog eens verminderd, terwijl lijn 2 op Zon en feestdagen pas om 13 uur gaat rijden en van Maandag tot en met Vrijdag na 20 uur geheel vervalt. Evenals in vorige winters het geval was, zal op de buslijn Haarlem-Noordwijk na 19 uur een uurdienst gelden. Overwogen wordt de route van de bus lijnen Leiden-Haarlem 'en Den Haag- Haarlem in Haarlem Stad te wijzigen. Uit het Zuiden komende zou moeten wor den gereden Tempeliersstraat, Wilhelmina- straat, Zijlvest, Kinderhuisvest, Kenaupark Z.Z., Parklaan, Jansweg terwijl van het Station vertrekkende, de bestaande route, Rozenstraat, Kenaupark enz. gehandhaafd blijft. Lijn 7 zou van en tot de Vondelweg in de stad de route van lijn 5 volgen. Op 67-jarige leeftijd is te Haarlem over leden de heer J. J. Delfos. De thans overledene heeft zich inzon derheid in de vooroorlogse jaren verdien stelijk gemaakt in het kex-kelijke en poli tieke leven van de zo door hem geliefde Spaarnestad. Hij had in de gemeenteraad zitting voor de Christelijk-Historische Unie en was scriba van het College van ouderlingen en later voorzitter van het College van nota belen van de Nederlands Hervormde Ge meente. In het dagelijks leven was hij werkzaam bij de Rotterdamse Bank, ook was hij financieel medewerker voor verscheidene dag- en weekbladen. Na de oorlog was hij nog werkzaam als plaatselijk directeur van het Bureau van de stichting Toezicht Politieke Delinquen ten. Ook was hij toen voorzitter van de Verspronckwegvereniging. Een langdurige ziekte maakte hem het de laatste jaren echter onmogelijk actief te zijn. De begrafenis heeft plaats op 4 October op Westerveld, na aankomst van de trein van 13.01 uur. ADVERTENTIE soort renaissance van het versdrama en stijgende waardering van het melodrama. De Nobelprijswinnaar T. S. Eliot heeft op dit gebied belangrijk werk gedaan, vooral essayistisch. In zijn eigen toneelwerk zijn de in versvorm geschreven dialogen echter een soort typografisch gecamoufleerd proza geworden. Men kan ook het omgekeerde zeggen: dat hij de poëzie als spreektaal heeft vermomd. Daarom is het voorbeeld van de heer Van Dis niet erg gelukkig ge kozen (voor zover er van een keuze sprake is). De vermaarde Engelse criticus James Agate heeft in het laatst van zijn leven een kostelijke parodie op een ander stuk van Eliot gemaakt, waarin hij de hoofdrolspe ler Michael Redgrave (een groot Shakes- pearevertolker!) verwijt de tekst te han teren als een omroeper van de B.B.C. Dit wat betreft de vermeende verwaarlozing van het klankeffect! ïn de gigantische hallen van het IJmuidense Breedbandcomplex, die zich als een regelmatige kartellijn tegen de Kennemer duinen aftekenen was gistermiddag een duizendtal belangstellenden, in meerderheid uit het bedrijf afkomstige personen, aanwezig om een gedenkwaardig moment in de wordingsgeschiedenis van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken en de jonge loot „Breedband N.V." in alle stilte te vieren. Daar werd namelijk op de eerste October het eerste afgeronde deel van de Breedband, de zogenaamde „warmbandwalserij", in gebruik genomen en daar heeft de president-directeur van de KNIIS, ir. A. H. Tngen Housz, die tevens voorzitter is van de directie der N.V. Breedband de vreugde onder woorden gebracht, die het gereedkomen van dit nieuwe stuk bedrijf begeleidt, een vreugde, verdiept door dit samenzijn met de werkers, die zo nauw betrokken zijn geweest bij de realisering der warmbandwalserij. De heer Ingen Housz zei verder: „Dit betekent een nieuwe phase, die wordt ingeluid en een nieuwe lijn van fabricage, welke hiermee begint. Het is tevens een geweldige taak, welke hier voor ons ligt en zoals bij alles, is ook hier het begin moeilijk. Daarom hebben wij bij deze gebeurtenis geen groot vertoon naar buiten gemaakt, maar zijn we een moment in de familie" bijeengekomen om zich ge zamenlijk erover te verheugen, dat het goede begin er is. Verheugenis allereerst, maar ook dank, dank aan allen, die ertoe bijdroegen, dat het thans zover is." Ir. Ingen Housz ging vervolgens de ex pansie van de laatste jaren na, noemde de uitbreiding van de hoogovens, de vergro ting van de staalfabriek, de onlangs ge opende blokwalserij, de bouw van aller lei hulpinrichtingen en tenslotte de breed band. Uit zijn woorden bleek, dat het moei lijk was geweest om het plan voor deze laatste onderneming te realiseren, omdat Hoogovens de daarvoor benodigde finan ciën niet kon opbrengen. Na vele, zeer vele besprekingen lukte het echter toch om de middelen te vinden om de idee te verwe zenlijken: het belangrijkste gedeelte kon de Nederlandse regering,dank zij de Marshall hulp, voor haar rekening nemen. Spreker releveerde in het bijzonder de krachtige medewerking, die de toenmalige minister van Economische Zaken, prof. dr. F. J. M. van den Brink in deze had verleend. Eerste stap Verschillende feiten en cijfers passeer den de revue, waarna ir. Ingen Housz zijn redevoering eindigde met de woorden: „Aan ons thans de geweldige taak om dit geheel tot leven te brengen en er een blij vende broodwinning van te maken. Die wordt ons niet geschonken, doch wij moe ten haar zelf verdienen." De warmbandwalserij is de eerste stap op de v/eg naar de volledigheid van dit bedrijf; in het voorjaar van 1953 hoopt men, zoals al gemeld is, de koudwalserij gereed te hebben, welke in de loop van dat jaax% met de blikfabriek, de trits der fabrie ken van Bi-eedband N.V. vol zal maken. Deze warmwalserij zal warmgewalste dunne plaat vervaardigen, alsook het half fabrikaat voor de fabricage van koudge- walste dunne plaat en blik voor de thans nog in aanbouw zijnde koudwalserij en blikfabriek. Staal per rol Bij de warmbandwalserij wordt uitge gaan van de stalen plakken van de onlangs geopende blokwalserij van Hoogovens als grondstof. Deze plakken worden onder een voorwals in verwarmde staat uitgewalst tot een lange plaat; met een razende snelheid loopt deze plaat ver volgens over een rollenbaan om via de laatste walsgroep van vier walsen een bewerking, waarbij de plaat een brede band wordt van vele honderden meters lengte te verdwijnen in een machtig apparaat, een haspel, waaruit de plaat weer te voorschijn komt, gewikkeld op een rol, ongeveer als de rollen papier voor dag bladen. Deze productiewijze van stalen platen, die, voor ons land volkomen nieuw is, levert een machtige aanblik op en vindt plaats in een hal van ca. 700 meter lengte. Hier gaat de nog dikke en roodgloeiende stalen plaat onder de wals door op weg naar de volgende bewerking, die haar zal maken tot een honderden me ters lange stalen strip, die op haspels gewonden kan worden. BINNENLAND Teneinde tot een oplossing van het con flict tussen „De Ommelanden" en de A. N. A. B. te komen had zich een arbitrage commissie gevormd met als leden de heren E. H. Ebels, Commissaris der Koningin in de px-ovincie Groningen. J. Tuin, burgemeester van Groningen en A. W. Biewenga, lid der Tweede Kamer. „De Ommelanden" wilde arbitrage overwegen indien het beslag, dat door de A.N.A.B. op „De Ommelanden" is gelegd, werd opgeheven. De A.N.A.B. wenste hiertoe echter niet over te gaan. De ministers Staf, Drees en Kernkamp hebben achtereenvolgens een deputatie van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers ontvangen ter bespreking van een studierappox-t over de pensioenregeling van deze slachtoffers. De deputatie bestond uit de voorzitter van de B.N.M.O., de heer W. van Lanschot, de secretaris, de heer J. Emmen, de penningmeester, de heer H. Eikeman en de pensioendeskundige, de heer D. van de Heuvel, alsmede de majoor J. Linzel. Als onderdeel van de hulp aan onont wikkelde gebieden, onder auspiciën van de CARE-organisatie, heeft de Stichting voor de Landbouw gelden beschikbaar gesteld voor 12 ploegen en 12 landbouwwex-ktuig- pakketten, die zullen worden uitgereikt in Griekenland, India en Pakistan. De Economische Kamer van de recht bank te Alkmaar heeft twee firma's en een handelaar in bouwmaterialen, die terecht hadden gestaan wegens het berekenen van te hoge prijzen voor bouwmaterialen, ver oordeeld tot aanzienlijk lagere boeten, dan die welke waren geëist. De firma W. F. S. tegen wie f 50.000 was geëist werd veroor deeld tot f4000, de bouwmaterialenhandel 't E. waartegen f3000 was geëist, tot f350 en de aannemer J. R. uit Egmond aan Zee, tegen wie f 5000 was geëist, tot f 500. Met ingang van 1 December is benoemd tot burgemeester van Brouwershaven de heer J. L. van Leeuwen te 's Gravenhage, thans chef van de gemeentelijke visafslag te Sche- veningen. De heer Van Leeuwen is veertig jaar en lid van de Partij van de Arbeid. Mevrouw Ruisendaai in Amsterdam- Noord heeft één dag voor haar 27ste verjaar dag voor de derde keer in vier jaar het leven geschonken aan een tweeling. Op 8 October zal in de Dierentuin in Den Haag een protestvergadering worden ge houden naar aanleiding van de gratieverle ning aan Willy Lages. De bijeenkomst wordt georganiseerd door het comité „Protest Gra tieverlening Lages". Na de invoering van verschillende maat regelen tegen de varkenspest, zoals sluiting der markten, heeft het verdere verloop der ziekte geen reden tot bijzondex-e verontx-us- ting gegeven. Slechts in West-Brabant is enige uitbreiding van de varkenspest ge constateerd. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 32-jarige Amsterdamse kleermaker J. H. en zijn 28-jarige buurvrouw H. W. B.—D., wegens doodslag op een pasgeboren baby respectievelijk tot acht en zes jaar gevange- nisstraf vex-oordeeld. Het gerechtshof te Leeuwarden veroor deelde de vijf gebroeders R. (vennoten van de fix-ma Th. R.) te Harlingen tot een geza menlijke boete van f 29.000 wegens het des tijds kopen en beewrken van huiden zonder vergunning van het Rijksbureau voor Huiden en Leder. De Rijksgebouwendienst heeft aanbe steed het bouwen van een laboratorium voor warmtetechniek voor de Technische Hoge school te Delft. Er waren 33 biljetten bin nengekomen. De laagste inschrijving was van Schiemann's Aannemingsmaatschappij te Utrecht voor f 1.676.000; de hoogste van de N.V. Bredase Aannemings en Beton Maat schappij te Breda voor f 1.994.000. Door onbekende oorzaak is in Stave- nisse een landbouwschuux-, waarin een hoe veelheid graan lag opgeslagen, afgebx-and. De schade wordt geraamd op ongeveer f 20.000. Het woonhuis, dat bij de schuur staat, bleef behouden. De Nederlandse Bank deelt mede, dat blijkens voorlopige gegevens het betalings verkeer tussen Nederland en de overige lan den van de Europese Betalingsunie geduren de September 1952 in evenwicht is geweest. In Apeldoorn is het echtpaar Van der Veen, dat op een tandem fietste, aangereden door een Duitse personenauto. Beiden wer den ernstig gewond. De 76-jarige heer A. van der Veen is kort na het ongeluk overleden. Zijn 78-jarige vrouw verkeert in zorgwek kende toestand. De 61-jarige heer J. van der Velden, oud-wethouder van 's Hex-togenbosch, is bij Tilburg om het leven gekomen, toen zijn auto slipte en tegen een boom botste. De heer Van der Velden, die hoofd van een accountants bureau in Den Bosch was, is daar zes jaar wethouder van Financiën geweest. De middenstandsvereniging Rotterdam heeft geprotesteerd tegen het besluit van de Rotterdamse gemeentex-aad. de consumenten beurs en tentoonstelling „Femina" onthef fing te verlenen van de Winkelsluitingswet, zodat deze tentoonstelling 's avonds geopend mag zijn en men er waren mag verkopen. De middenstandsvereniging meent, dat hier door de concurrentieverhoudingen worden geschaad. In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is op nr. 14995 f20.000 gevallen. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het-doctoraal examen Neder lands recht mej. M. H. M. Schoenmakers te Haarlem, en voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde de heer J. S. de Vries te Haarlem. Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het candidaats examen wis- en natuurkunde mej. J. Brug man te Haarlem (met lof). Tot onderwijzeres aan de Christelijke school te Bloemendaal, die gevestigd is in de Hartenlustschool, is benoemd de heer H. Kuipers te Stadskanaal. De Haarlemse recherche heeft een zevenentwintigjarige chauffeur aangehou den, verdacht van verduistering van een gouden broche. In Juli had hij op een sport veld een broche gevonden en die aan een opkoper verkocht. De broche is opgespoord en in beslag genomen. ADVERTENTIE Een artikel van vertrouwen Verkoop en onderhoud KONINGINNEWEG 6 TEL. 14024 In de maand September is bij de Nuts- spaarbank ingelegd een bedrag van 844.761.44, waar onder via de ophaal dienst 45.638,67 en bij de afdeling Jeugd- spaarbank 2.571,43. Terugbetaald werd 790.454,83. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 479. Daarnaast hebben zich 230 nieuwe deelnemers bij de Jeugdspaax-bank aangemeld. Op 30 September 1952 bedroeg het totaal aantal inleggers 65.343 met een tegoed van 24.097.437,58.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 14