Sterke man Waarom heeft Nederland nog steeds geen dieren wet? Wereldnieuws AlADDIÏl J Brandende vraag bij Dierendag 1952: De radio geeft Donderdag rubber laarzen gymschoenen ffe Beperking kaasinvoer in de V.S. PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Kousen week 2 De kern van de zaak Eén der velen. Nederland zou tegenmaatregelen overwegen „Thalatta" werd in recordtijd gebouwd Wat brengt Gebrom neemt toe Weekstaat der Nederlandse Bank Kerkelijk Nieuws Een extra''tje voor U! ió Uet zo Geschiedenis der brandspuit J WOENSDAG 1 OCTOBER 1952 Zoals ie vrezen viel, is Egyptes generaal Naguib hard op weg een onversneden dic tator te worden. De gang van zaken is trouwens allerminst nieuw. Een staat waar in corruptie en uitbuiting hoogtij vierden en die slechts voor de schijn enkele uiter lijke kenmerken van de democratie droeg waarvan de achterlijk gehouden meerder heid allerminst profijt kon trekken, is voor een sterke man immer een uitermate dank baar arbeidsterrein. Men hoeft allerminst aan te nemen, dat de generaal Naguib door duistere redenen van eigenbelang of machtszucht werd ge dreven, toen hij zijn staatsgreep pleegde om de Augiasstal van Caïro schoon te vegen. Maar zelfs wanneer men er van uitgaat, dat de generaal niets dan de edelste motie ven koesterde, blijkt het gevaar van zijn methode. Vóórdat hij zélf er op verdacht zal zijn, zullen zelfs de uiterlijke kenmer ken van de democratie verdwenen zijn en zullen de Egyptenaren zij het dan mo gelijk gezegend met draaglijker materiële omstandigheden vervallen tot de jam merlijke status van een massa, die in ruil voor het eten waar zij recht op heeft, hysterische bijvalsbetuigingen moet leveren aan het schitterend uniform, dat de sterke man omhult. Zoals dat in Italië en Duits land het geval was en zoals het nu in Argentinië nóg gebeurt. Voor de volle maag van vandaag ruilt zo'n volk zijn kansen van morgen in. Het tragische van het geval is, dat er inderdaad een sterke arm nodig lijkt om orde op zaken te stellen in vele landen in het Nabije en Verre Oosten, waar het feodale systeem de opkomende vloed niet meer kan weerstaan. Maar even tragisch is, dat het middel even erg is als de kwaal. Met andere woorden, dat de sterke man zéér sterke benen nodig heeft om de weelde te kunnen dragen en dat men een dictator gemakkelijker rijk dan kwijt is. Naguibs actie, begonnen met de verzeke ring, dat hij zich niet zou inlaten met de politiek en thans reeds gevorderd tot het punt waarop hij als premier het ganse politieke leven in Egypte dicteert, voert onmiskenbaar in deze richting. En zijn per soonlijke houding is er al aardig op gericht verering door het volk aan te kweken. Het onderbreken van een officiële tocht om een Egyptische straathond, die onder de wielen van zijn auto was terechtgekomen, per soonlijk in pijlsnelle vaart naar een dieren- asyl te brengen, is daar een typisch voor beeld van. Men zal waarschijnlijk moeilijk een zeker gevoel van sympathie voor generaal Naguib kunnen onderdrukken. Toen Mussolini in Italië aan de macht kwam, vonden velen het ook prachtig, dat de treinen er plotse ling op tijd gingen lopen. Maar achter de facade van menselijkheid, van eerlijkheid en nobelheid, van efficiency en van het op komen voor de zwakkeren, verschuilt zich de genadeloze hardheid van het systeem, dat van de grote leugen uitgaat. Van de leugen namelijk, dat iedereen, die oppositie voert tegen de machtsgroep, de verbete ringen niet wenst, diefde groep in haar banier heeft geschreven en dat hij bijaldien als verrader van het volk om hals gebracht dient te worden. Niet louter uit sympathie voor het Egyp tische volk dat van de ene onderdrukking naar de andere wandelt, moet men bezorgd raken over hetgeen er thans in Egypte ge beurt. Een nationaal-socialistisch Egypte en er zijn vele tekenen, die er op wijzen, dat dit in de maak is zou een sterke en gevaarlijke factor in het Midden-Oosten zijn. Het zou de nationalistische over wegingen, die toch al het Arabische doen en laten in hoge mate bepalen, tot fatale felheid kunnen opvoeren. Ook Naguib zal zich gedwongen zien met het nationale prestige te schermen om zijn eigen positie te handhaven. Dit alles wijst op de harde noodzaak, dat het democratische deel van de wereld zich bezint op een gezamenlijke constructieve politiek jegens het Nabije Oosten. En in algemener zin op zo'n politiek jegens de andere delen van de wereld, waar een on stabiele situatie totalitaire systemen van rechts of links morgen een kans kan geven. ADVERTENTIE Teddy gevoerde kinderpakjes HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Marialiederen. 7.45 Gebed 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zie ken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30 —12.33 Weerberichten). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.55 Zang. 14.00 Metropole-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamerorkest en solist. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Lichte muziek. 18.35 Op de stelling. 18.45 Platen 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen. 19.30 Pla ten. 20.0 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd pro gramma. 21.45 Vragen aan voorbijgangers 22.15 Sopraan en orgel. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws, en S.O.S.-berichten. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 De groenteman. 9.35 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamerorkest. 11.45 Dieren bescherming, causerie. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerberichten. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13,00 Nieuws. 14.00 Ontmoetingen met Christo pher Blaze, hoorspel. 14.35 Gevarieerde mu ziek. 15.00 Voor zieken. 16.00 Platen. 16.15 Van Pepita's en Mantilla's. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Regeringsuitzending: R. Nieu- wenhuis: De Nederlandse dichters in Indo nesië. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.25 Dans muziek. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Geva rieerde muziek. 19.40 Rondetafelconferentie. 20.00 Nieuws. 20.05 Orkest en solist. 21.15 With a song in my heart, hoorspel. 22.45 Orgel. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Vlaamse muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Verzoekprogramma. 16.00 Bastien et Bestienne, opera, (gr.pl.). 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleu ters. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Alleen voor man nen. 20.20 Platen. 20.30 Symphonie-orkest 21.50 Strijkkwartetten. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano. 22.50 Koorzang. 22.50—23.00 Nieuws. ZATERDAG is het weer Dierendag een woord dat bij velen onmiddellijk gedachten oproept aan oude dametjes met vette mopshonden, poesen met feeststrik- ken en wat dies meer zii. Maar niemand zal nog in ernst geloven dat het de opzet van Dierendag is, om dergelijke sentimentaliteiten te bevorde ren. De bedoeling is veeleer, dat de mens zich eens even bezint op al het leed dat onze samenleving wetens of onwetens de dieren aandoet en dat is waarlijk geen geringe zaak. Dat bleek weer eens zonneklaar op een persconferentie die het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren deze week hield en waar bij de nadruk vooral lag op het ontbreken van een bevredigende dierenwet. Nieuw dierenwet-ontwerp Onze huidige -wetgeving s'elt mishande ling van beesten namelijk alleen strafbaar indien de „opzet tot pijn doen" gebleken is en er geen „redelijk belang" van de mens mee gemoeid was. In de prachtijk blijkt het echter veelal uitermate moeilijk dit bewijs te leveren, zodat tal van sadisten, veeknuppelaars en soortgelijken hun laffe practijken straffeloos kunnen voortzetten door zich te beroepen op zulk een „redelijk belang-'. De jongen die uit pure wreed heid een katje martelt ontkomt niet aan een fikse straf, maar de boer die buur- mans koe doodknuppelt, omdat die op zijn land verdwaalde, gaat vrijuit als hij slechts aannemelijk kan maken, dat hij de koe alleen maar probeerde te veriagen want dat laatste wordt een „redelijk belang" geacht. De gevolgen van dit manco in de wet geving zijn door Dierenbescherming gere gistreerd in de periodieke rapporten en de foto's die van de ergste gevallen gemaakt worden: afschuwelijke documenten van onmenselijke wreedheid, welker détails wij u hier maar besparen. Negentig jaar lang strijdt de vereniging nu reeds vergeefs om op dit punt verbete ring van het lot der dieren te krijgen, daarbij vooral wijzen op de buurlanden, waar vrijwel overal doeltreffende dieren- wetten bestaan. Dr. mr. W. Hugenholtz, vice-voorzitter van Dierenbescherming, heeft nu een con cept van wet ontworpen, waarin hij de af zonderlijke gevallen van dierenmishande ling omschrijft en strafbaar stelt en dat binnenkort formeel aan de ministerraad zal worden aangeboden. Een officieuze copie van dit ontwerp ligt reeds geruime tijd ter bestudering op het departement van Justitie, maar daarvan is tot op heden nog geen enkele reactie ontvangen. Dr. Hugen holtz vleit zich dan ook niet met de hoop, dat zijn ontwerp er snel en zonder veel wijzigingen „door" zal komen, want offi ciële molens malen nu eenmaal langzaam en bovendien gaat het concept vrij ver: het wil b.v. zelfs het couperen van honden en paarden verbieden. Maar in elk geval heeft Ergens in een willekeurige plaats van Nederland staat sedert enkele dagen een woning leeg. De laatste bewoners ervan zijn vertrokken, geëmigreerd naar ach wat doet het er toe of hun huidige woonplaats in Australië, Canada of nog verder ligt. Ze zijn vertrokken. Het huis heeft aan de achterzijde een kleine tuin, omheind door een schutting zonder uit gang. In die tuin snuffelt een hondje van nauwelijks vier maanden. Een poes zit op een tuinmeubel dat de bewoners niet meer mee konden nemen. U begrijpt het al, lezer. De twee beesten waren het eigendom van de emigranten, die reeds vergeten zijn dat zij nog maar kort geleden de gezelligheid hadden van twee dieren-huisgenoten. Aan hun lot overgelaten wachten de mormels op hun baas. Die baas komt echter niet terug. Zij zijn gelukkig opgemerkt door de buren en deze hebben ze spoedig aan een asyl over geleverd. Nu komt bij ons de vraag op: Waarom maakten de inwoners zich op deze manier van hun „last" af? Is dan geen ogenblik bij hen de gedachte opgekomen dat deze afhankelijke wezens niet voor zich zelf konden zorgen? Was het onwetendheid, argeloosheid, of misschien ondankbaarheid? We kunnen er slechts naar gissen, maar wel gevoegelijk aannemen dat dit geval een voorbeeld is van gebrek aan eerbied voor het dier. Zo zijn tientallen gevallen te noemen. Iedere dag opnieuw blijkt, dat wij mensen er nog steeds niet genoeg van doordrongen zijn dat het dier de plaats en zorg moet hebben die het verdient. De acties tot bescherming van dieren, die over al ter wereld met kracht gevoerd worden, kunnen niet slagen zolang de gehele mens heid er niet goed van doordrongen is dat zij moet strijden tegen iedere mishande ling of verwaarlozing van het dier. De Werelddierendag, die ieder jaar op 4 Oc tober gehouden wordt is er voor om te herinneren aan het dier en de behandeling die het verdient. Dierenbeschermingin Haarlem en omgeving staat steeds op de bres voor de belangen van het dier. Het asyl en de onlangs plaats gehad hebbende uitbrei ding daarvan met een speciaal „katten- tehuisde polikliniek voor minvermo genden. de inspectie, de propaganda, en dergelijken brengen grote kosten met zich mede en Dierenbescherming hoopt dan ook dat het publiek met milde hand zal geven bij de huis-aan-huis- en de straatcollecten. Zaterdag 4 October zal het bekende pro- pagandatentje weer op de Grote Markt te zien zijn, terwijl ter opluistering van de straatcollecte de Haarlemse Politie- kapel in de namiddag een wandeling door de stad zal maken, die besloten wordt met een concert op de Grote Markt. men er een concrete basis in waarop Die renbescherming haar lang-genegeerde wensen kan grondvesten. Jeugd en dierenbescherming Behoudens die ene zere plek van de ont brekende dierenwet is de vereniging echter niet ontevreden over de resultaten van haar activiteiten in de afgelopen jaren. Dank zij de intensieve propaganda, die met medewerking van leraren en onderwijzers op de scholen wordt gemaakt, ontwaakt ook in de jeugd geleidelijk meer interesse voor het streven der Dierenbescherming, terwijl ook pers, radio en televisie zich steeds in tensiever met haar werk gaan bezighouden. Ook de samenwerking met tal van ver voersorganisaties „te land, ter zee en in de lucht" werpt vruchten af in de vorm vin steeds humaner transportmethoden vo5r dieren, hetgeen allerminst een overbodige luxe is. Veel steun ondervonden de vereni ging en haar inspecteurs ook van de politie- dierenbescherming, die met haar zesdui zend leden een sterke bondgenote is in de strijd tegen de dierenbeulerij. De be moeiingen met het slachtprobleem, de dië- renverpleging en de asyls waarvan Ne derland er thans 40, helaas nog ongesub sidieerd, bezit hebben goede resultaten opgeleverd, maar minder voorspoedig was de actie tegen circussen en dierentuinen („ware degeneratie-oorden voor de die ren") die nog niet zoveel weerklank bij het publiek vond. Maar daar staat weer tegenover, dat de normale activiteiten be vredigende voortgang maken en dat het nu ook in de kerken van Nederland einde lijk begint te dagen ten aanzien van de Dat de katten een goede verzorging genieten in het Haarlemse Asyl van Dierenbe scherming, daar hoeven we niet aan te twijfelen. Niet alleen katten van leden der Dierenbescherming, maar ook „zwervers" worden opgenomen in dit asyl. Het teveel aan deze diersoort, vooral in het voorjaar, wordt gedeeltelijk opgevangen door deze instelling. Thans is het asyl uitgebreid met een speciaal pension, dat plaats geeft aan veertig katten. dierenbescherming. Dit laatste punt werd uitvoerig toegelicht door ds. G. P. Klijn, die onder meer betoogde dat in vele ge renommeerd-,,vrome" streken van Neder land dikwijls de ergste gruwelen bedreven werden en dat er ook op de kansels jaren lang te weinig aandacht was voor het feit dat het dier als schepsel Gods ook recht op eerbied heeft. Maar gelukkig, aldus ds. Klijn, komt hierin thans overal een kente ring ten goede. Het collecte-probleem Eén grief heeft Dierenbescherming nog: zij: krijgt te vaak nul op het request wan neer zij voor haar werk wil collecteren, al begrijpt zij wel dat inzamelingen ten bate van mensen voorrang moeten hebben. Dus moeten vele plaatselijke afdelingen vol staan met het houden van bazars, tentoon stellingen en dergelijke, om aan de nodige contanten te komen, maar de recettes van dat soort werfacties zijn doorgaans veel minder groot dan die van lijst- of buscol lecten. Het is daai-om verblijdend, dat vele gemeenten alsnog toestemming tot een publieke inzameling hebben gegeven, want ook de plaatselijke afdelingen van Dieren bescherming zitten financieel voortdiirend tegen het plafond van hun mogelijkheden. Eu als het waar is dat „de beschaving van het individurecht evenredig is met zijn houding jegens de dieren" (een geliefkoos de theorie van de genoemde dr. Hugen holtz), dan mogen wij, hoogst-beschaafde individuen in Haarlem en omstreken, wel extra-diep in de buidel tasten als straks ook hier de bussen rammelen. ADVERTENTIE Morgen zal te Genève de zevende bijeen komst beginnen van de verdragsluitende partijen van de algemene overeenkomst in zake tarieven en handel. Verwacht wordt, dat van Nederlandse zijde tijdens deze bij eenkomst toestemming zal worden gevraagd tot het nemen van tegenmaatregelen in verband met de van Amerikaanse zijde ge troffen beperkingen op invoer van Neder landse boter en kaas in de Verenigde Sta ten. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van mr. H. van Blankenstein, di recteur van de dienst voor Buitenlandse Economische Betrekkingen van het minis terie van Economische Zaken. De directeur van de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappij te Amster dam. de heer P. Goedkoop Dzn., heeft het 12.480 bruto registerton metende motor tankschip „Thalatta", dat in recordtijd is gebouwd (vier maanden op de helling en twee maanden afbouwtijd) overgedragen aan de directeur van de rederij „Thalatta N.V.'? te Amsterdam, dr. I. Möller. ADVERTENTIE Volgens een voorlopig cijfer van hel Centraal Bureau voor de Statistiek wa ren op 1 Augustus in ons land 218.000 bromfietsen in gebruik. Het aantal bromfietsen is sedert 1949 als volgt gestegen: 1 Augustus 1949: 4.500 1 Augustus 1950: 55.000 1 Augustus 1951: 148.000 1 Augustus 1952: 218.000 Uit bovenstaande cijfers blijkt dat de netto-toeneming van het aantal brom fietsen in Nederland in de periode 1 Augustus 1951 tot 1 Augustus 1952 70.000 bedroeg, tegen 93.000 in het daaraan voorafgaande jaar. Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank per 29 September blijkt dat de char- tale geldhoeveelheid met niet minder dan f 89 millioen tot f 2.989 millioen steeg. Het saldo van de schatkist daalde van f 842 millioen tot f 753 millioen. Op de bijzondere rekening van het rijk (M.S.A.) is f 30 millioen bijgeboekt. Van de posten waaruit de deviezenvoor raad valt op te maken, zijn deze keer de vorderingen in guldens wegens betalings- accoorden het sterkst, namelijk met f 49 millioen, gestegen De deviezenreserve is met f 53 millioen aangegroeid tot f 2.161 millioen. Goud en deviezen samen wijzen een bedrag aan van f 3.396 millioen tegen vorige week f 3.343 millioen. De bank heeft deze week een be drag van f 71 millioen aan schatkistpapie ren afgegeven, waardoor de desbetreffende post gedaald is tot f 237.600.000. c 57. „Het is maar goed", sprak Jolliepop, ,dat ik mij in mijn jeugd als padvinder in het kaartlopen heb bekwaamd; deze ken nis komt thans goed van pas. De bergen, bossen en rivieren, op deze kaart aangege ven, kan ik alle in dit landschap terug vinden". „Maar", vroeg Panda, „kun je ook de schat terugvinden?" „Hum", zei Jolliepop, „naar de aanwijzingen op de Kaart te oordelen, zal de schat zich ergens in dit blanco vierkant moeten bevinden. Wij dienen dus te graven in het deel van het eiland, dat door het vierkant wordt omsloten". „O, dus het is niet zo moeilijk om de schat te vinden?", riep Panda uit. „Misschien toch wel, mijnheer Panda", wierp Jolliepop bedenkelijk tegen, „het vierkant omsluit namelijk een vierkante kilometer land!" Panda begon enigszins te beseffen, dat nog heel wat moeilijkheden voor hen lagen; want tenslotte is het geen peuleschilletje om een vierkante kilometer land- zonder schoppen of spaden om te gra venM-aar van de moeilijkheden, die hen in de gedaante van de heer Teutbei volg den, waren zij zich nog niet bewust! Ned. Herv. kerk Beroepen te Nederlangbroek J. T. Door nenbal te Oene; te Lathum (toez.) R. D. H. Naber, cand. te Groningen. Geref. kerken Aangenomen naar Heerenveen (vac. W. Kreuzen) J. H. Post te Wieringerwerf. Bedankt voor St. Catharines (Ont.) (Ca nada) H. W. Wierda te 's-Gravenhage- Loosduinen. Geref. kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Vollenhove-Cadoelen J. D. Houtman te Overschild. Aangenomen naar IJmuiden C. van Leeuwen te Zaltbommel. Chr. Geref. kerken Aangenomen naar Zaamslag H. van Leeuwen te Delft. Geref. gemeenten Bedankt voor Katwijk aan Zee F. Mal- lan te Bruinisse. Dr. P. ten Have f In de ouderdom van 52 jaar is te Rozen- daal (Geld.) overleden dr. P. ten Have, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente. Dr. Ten Iiave promoveerde op 46-jarige leeftijd aan de R.U. te Utrecht tot doctor in de theologie op een dissertatie getiteld: „Een methode van Bijbelse catechese". Vooral door zijn catechisatieboekjes en handleidingen voor godsdienstonderwijs en bijbelbesprekingen heeft hij baanbrekend werk verricht en grote bekendheid verkre gen. Zijn bekendste werk is de tweedelige bijbelse handleiding „Bij de Bron", waar van vijf drukken verschenen. Ds. S. de Vries t In de ouderdom van 75 jaar is te Zeist overleden ds. S. de Vries, emeritus predi kant der Geref. kerken. Hij aanvaardde in 1902 hét predikambt te Haastrecht en dien de de kerken van Purmerend, Nieuw- leusen, Nieuw-Dordrecht, Westervoort, Ambt-Vollenhove en Medemblik, waar hij in 1942 met emeritaat ging. ADVERTENTIE Links geweven, vol geminderd 1.95 Links geweven, solide 2.85 Enkalon, zeer fijn 4.25 Paulctte, de sterke kous 5.45 Nylon, extra w ij d 6.25 Perion, zeer rekbaar 6.85 Dubbel nylon, 70 denier 6.95 Neinylon. Zwitserse import8.95 Half wol met nylon 2.23 Zuiver wol met nylon 6.85 Wol geplatteerd 5.65 Onderkous, ook in grijs1.35 DIVERSE SOORTEN KOUSEN OOK IN GRIJS T/m. Zaterdag 11 October op het 2e paar 10 KORTING! ANEGANG 25 Tel. 12296 Vertrek. De elfjarige Ivan Perecnik, het Joegoslavische pleegkind van een Su- deten-Duits echtpaar, dat de jongen als zijn eigen kind heeft opgevoed, is Dins dag, na een hartroerend afscheid van zijn pleegouders naar Joegoslavië ver trokken. Tevoren was hem en zi.in pleegouders door functionarissen van de Joegoslavische ambassade te Bonn een afscheidsmaal aangeboden. Geschil. India en Pakistan hebben de secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, meegedeeld, dat zij bereid zijn een bemiddelaar te aanvaarden om te trach ten hun geschil met Zuid-Afrika tot een oplossing te brengen. In diplomatieke kringen verwacht men, dat Zuid-Afrika niet accoord zal gaan met benoeming van een bemiddelaar. De algemene ver gadering had Lie opdracht gegeven een bemiddelaar te benoemen, aangezien geen overeenstemming was bereikt over de vorming van een gemengde commis sie ter bespreking van de klacht van India en Pakistan, dat in Zuid-Afrika Indiërs en Pakistani op economisch en sociaal gebied worden achtergesteld. Men verwacht, dat Zuid-Afrika zal ver klaren, dat deze kwestie een zuiver bin nenlandse aangelegenheid is. Reiziger. Dr. Hjalmar Schacht, minister van Financiën onder Hitler, is Dinsdag naar Spanje vertrokken. Hij deelde verslaggevers mede, dat hij voor een particulier bezoek ongeveer een week in Spanje zou verblijven. Hij reist niet op uitnodiging van de Spaanse regering, doch het is mogelijk, dat hij een be spreking zou voeren met generaal Fran co en een van de Spaanse ministers, al dus verklaarde Schacht. In de afgelopen drie weken heeft Schacht Perzië en Egypte bezocht en de regeringen van deze landen van advies gediend over financiële vraagstukken. Sigaar. Een man en zijn vrouw te Auck land (Nieuw Zeeland) hebben iets in de lucht gezien, dat leek op een lange si gaar. Het bewoog zich op drie km. hoogte ogenschijnlijk regelmatig voort en verdween na zes seconden. Aan één zijde waren zes of acht groenblauwe lichten te zien. Het enige geluid was een nauwelijks hoorbaar geruis. Overleden. De 73-jarige Lord Waldorf Astor, Brits krantenmagnaat en eige naar van een grote renstal, is gisteren na een kort ziekbed op zijn landgoed Cliveden in Buckinghamshire overleden. Hij was een bekende persoonlijkheid in politieke kringen. Door het overlijden van Lord Astor zullen voor het distriet Wycombe (Buckinghamshire) tussen- tijdse verkiezingen moeten worden ge houden, aangezien zijn zoon, die hem in het Hogerhuis zal opvolgen, Labour- afgevaardigde voor dit district in het Lagerhuis is. Bezoek. Radio-Belgrado heeft Dinsdag avond gemeld, dat verwacht wordt, dat maarschalk Tito in het aanstaand voor jaar een bezoek zal brengen aan Enge land. De maarschalk heeft „in beginsel" een uitnodiging van Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, om naar Engeland te gaan, aanvaard. Er was echter geen datum vastgesteld. "Eenzaam. Uit Boekarest te Wenen aange komen vluchtelingen hébben medege deeld, dat de voormalige communisti sche Roemeense minister van Buiten landse Zaken Anna Pauker bij de ope ning van de herfstzitting van de Roe meense nationale vergadering eenzaam op een der achterste plaatsen zat. Dit is de eerste maal dat zij, na haar zuivering en ontheffing van haar functie, in het openbaar is verschenen. Snelle dienst. De British Overseas Air ways Corporation heeft bekend gemaakt, dat zij op 14 October een derde regel matige dienst met straalvliegtuigen zal beginnen, en wel op de route Londen- Singapore. De Comet-straalverkeers- vliegtuigen, die hiervoor gebruikt zullen worden, zullen de gehele afstand in on geveer 20 uur kunnen afleggen, de 4- motorige Argenaut-toestellen, die thans op deze route vliegen, hebben hiervoor twee en een halve dag nodig. Daar er op verschillende plaatsen tussenlandingen zullen worden gemaakt, zal de gehele reis 27 uur duren. Samenwerking. De vakverenigingen van metaalarbeiders en mijnwerkers uit de zes landen van de Europese kolen- en staalgemeenschap willen in de toekomst nauw samenwerken bij alle gemeen schappelijke vraagstukken en een ge sloten blok vormen tegenover de Hoge Autoriteit. Dinsdag is in Luxemburg een eerste conferentie van vakbonds functionarissen gehouden ter bespreking van een organisatorische aaneensluiting van de vakverenigingen. KTESIBIOS, de in Alexandrië woonach tige constructeur die we op deze plaats reeds eerder hebben genoemd en op wiens naam een waterorgel staat, heeft in de tweede eeuw v. Chr. verscheidene andere, zo niet nuttige dan toch in ieder geval ver nuftige constructies vervaardigd. Hieronder was bijvoorbeeld een oorlogswerktuig, dat door middel van samengeperste lucht zwa righeden naar de vijand wierp. Toen men zich ging afvra- gen, wie in de oudheid de vervaardiger van de perspomp kon zijn geweest, was het dan ook niet verwonderlijk dat de uitvinding van het toestel door velen eveneens aan Ktesibios werd toegeschreven. Hoe dit ook zij, in ieder geval werd de "s" brandspuit die op het principe van de zuig- perspomp berustte, door de Romeinen reeds in brons uitgevoerd, gelijk het voorbeeld van Bolsena ons bewijst. De eerste toepassing om water in een aaneengesloten stroom op het vuur uit te storten, dagtekent waarschijnlijk uit de 2de eeuw v. Chr., doch welk gebruik van deze vinding werd gemaakt in het jaar 64 n. Chr., toen onder Nero de grote brand te Rome woedde, is niet bekend. Is hiermede de kroon gestoten van het hoofd van Jan van der Heyden, die wij hier te lande als de uitvinder van de brand spuit roemen? Geenszins! Althans niet ge heel. Want de vergeten brandspuit moest op nieuw worden uitgevonden. Dat is welis waar niet door Jan van der Heyden ge schied. want vóór hem vond het blussings- werk reeds plaats door middel van spuiten, dié veel gelijkenis vertoonden met de gla zen-spuit, welke vele ouderen onder ons zich nog wel zullen herinneren. Maar de blussingsmogelijkheden met dit materiaal waren beperkt en na de grote brand van Londen in 1666, zetten de uitvinders zich aan het peinzen om middelen te vinden, waardoor dergelijke rampen in het vervolg doelmatiger konden worden bestreden. En Jan van der Heyden komt de eer toe hier voor het eerst een practische oplossing te hebben gevonden door het construeren van de slangenspxiit, waarbij de klemtoon op de slangen dient te vallen en niet op een nieuw principe, dat hij zou hebben uitgevonden. De werkwijze met dit instrument was ook nog vrij primitief, want de hand- brandpomp werd geplaatst in een houten of koperen bak, die met water (aangevoerd met brandemmers) werd gevuld en van waaruit het water door de pomp via een leren slang op het vuur werd gespoten. Twee jaar later (in 1674) ontwierp Mor- land de eerste grote pomp met zuigers die met leren ringen waren verpakt en wéér later werden zuigstangen aangebracht, zo dat het aandragen van emmertjes water overbodig werd. Waaruit we alweer kun nen zien, dat ieder zijn steentje heeft bij gedragen en dat ook in dit geval de lau wertak niet aan één persoon mag worden toegekend. Dit doet aan de verdienste van Jan van der Heyden, die ook de straatlan taarns verbeterde, natuurlijk niets af. En nu we het toch over straatlantaarns hebben, zouden we u op het merkwaardige feit willen wijzen dat 16 jaar geleden de straatverlichting in Lhasa, de hoofdstad van Thibet, reeds moderner was dan die in Londen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2