De bodem als milieu voor de bloembol De Kennemerduinen hadden dit jaar bijna 100.000 bezoekers De juiste bol op de juiste plaats Agenda voor Haarlem Juin waarschuwt UNO: Handen af van Tunis Het proefschrift van dr. K. van der Meer Referendum in Bolsward en Delft Uitkeringen uit het Gemeentefonds Bezetting der beide kampeerterreinen overtrof alle verwachtingen 3 Europees Gezagsorgaan 'Rook -Amerikaans :Q}rook Nieuwe commandant luchtverdediging In Heerlen komt een nieuwe schouwburg Verzetsstrijders posthuum geëerd Percentage voor 1953 ook 145 Zorg voor bejaarden in Den Haag J aarvergadering Hoogovens Nog ruim 13 millioen nodig voor Haagse stadhuis De taak van minister De Bruijn WOENSDAG 1 OCTOBER 1952 De in ons vorig 'artikel aan de hand van het onderzoek van dr. Van der Meer be sproken geologische verscheidenheid van de bloembollenstreek levert ook even- zovele velschillende milieu's voor de bloembollenteelt. De bodemeenheden waar mede men in het bloembollengebied te maken heeft zijn de zandige strandwallen, de tussen deze gelegen strandvlakten, de kleigronden van het oude Rijngebied en de zanden van de duinen. Naast deze verschillen in de bodemge steldheid zijn bij de bloembollencultuur ook andere factoren, als vochtigheid, kalk- gehalte en dergelijke in het spel. Deze factoren blijken echter nauw verbonden te zijn met cle geologische bouw van het onderzochte gebied. Het huidige cultuurlandschap van de bollenstreek is van recente datum. Dit houdt natuurlijk niet in dat de strand- walgronden niets reeds zeer lang bewoond en ook plaatselijk wel als bouwland in gebruik zijn geweest. De vondst van een vuurstenen sikkel van ongeveer het jaar 1000 vóór Chr. bij Sassenheim is hier ge tuige van. Ideale bollengrond Algemeen wordt thans wel aangenomen dat de ideale bollengrond een zandgrond- is waarin zich binnen enkele meters van de oppervlakte af geen zogenaamde sto rende lagen van klei of veen bevinden, zandgrond die verder op een bepaalde hoogte (56 cm.) boven het goed te regelen waterpeil van de betreffende polder of van Rijnland ligt en kalkrijk is. Wanneer alleen nog maar de gecombineerde eis: homogeen bodemprofiel van kalkrijk zand gesteld wordt, kunnen al direct grote ge bieden van de bollenstreek niet meer op de classificatie van ideale bollengrond aanspraak maken, maar gelukkig zijn er ook grote gebieden, die wèl aan deze eisen voldoen. Er zijn echter maar weinig gron den aan te wijzen, die van nature een ideale bollengrond zijn. De strandwal komt de eis, een homo geen kalkrijk zandprofiel, het dichtst nabij; in natuurlijke staat zijn de strand wallen'echter te droog. In de strandvlak ten zit een ongeveer een meter dikke laag veen, die in het Noorden, nabij Spaarn- dam, en in het Zuidelijk deel, Zuidelijk van Noordwijkerhout en Lisse, bovendien nog met een kleilaag is afgedekt. De klei gronden in de vroegere Rijnmonding en bij het IJ voldoen uiteraard niet aan de bovengenoemde eis. Sterke ontkalking De strandwallen zijn voor een deel ge durende lange tijd met bos begroeid ge weest. Hierdoor heeft een sterke ontkal king van het zand plaats gevonden. Omdat de dieper liggende zanden nog wel kalk rijk zijn is men er dus algemeen toe over gegaan de grond hier tot een bepaald niveau, dat gegeven is door de grondwa terstand, af te graven. Is de ontkalking echter nog dieper voortgeschreden dan zal men een kalkloze grond moeten aan vaarden. Het zal nu duidelijk zijn dat een van nature ideale bollengrond moeilijk te vinden zal zijn. Het oudste centrum van de bloembollen cultuur lag dan ook niet op een ideale bollengrond maar direct ten Westen van Haarlem, naby Overveen, in de strand vlakte dus, op een beslist niet ideaal bo demprofiel. Door de afzandingen in de vorige eeuw zyn echter in de zgn. zande rijen wel ideale gronden ter beschikking gekomen. Het centrum van de bollenteelt is hier door verplaatst. Aan het einde van de vorige eeuw vond dus het omgekeerde plaats van wat in andere tuinbouwcentra gebeurde: men kon hier niet de meest geschikte gronden het eerst in gebruik nemen en vandaar uitbreiden naar minder geschikte omdat de goede gronden er nog niet waren. Nu zal iedereen, die de bol lenstreek kent, weten dat ook buiten de betrekkelijk smalle strandwalgebieden, dus in de strandvlakten, thans veel bollen gekweekt worden. Dit is echter mogelijk geworden omdat men vrijwel algemeen grondverbetering heeft toegepast. Zulk een grondverbetering bestaat dan uit het verwijderen van het veen, dan wel uit het meer ingrijpende diepdelven of omspuiten. Doel is steeds het kalkrijke zand uit de ondergrond naar boven te brengen en de slechte bovengrond in de diepte te laten wegzakken. ADVERTENTIE Het gebied tussen de provinciale grens, direct ten Zuiden van Bennebroek, en de Zandsloot bij Lisse is te beschouwen als het centrum van de bollenstreek. De kalk rijke kern van dit gebied, dat vier kilo meter lang en een kilometer breed is, be staat vrijwel uitsluitend uit prima bollen grond. Hyacinten stellen hoge eisen De hyacint is het gewas dat de hoogste eisen stelt; de andere bolgewassen kunnen desnoods met wat minder kalk toe of kun nen een storende laag in het profiel nog wel verdragen. Dr. Van der Meer wijst echter met nadruk de door vele kwekers gehoorzaamde wet af als zouden veen-op- ^'sun-kissed" tobaccos WOENSDAG 1 OCTOBER Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Cul tural Ned. Vereniging voor sexuele hervor ming, bijeenkomst. 8 uur. Oud-Katholieke Kerk, Kinderhuissingel, bazar, 2-5, 7-10 uur. Gem. Concertgebouw: Chopin-avond Aske- nase, 8 uur. Palace: „Het kind der zonde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Klokslag 12", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Eva", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Geef acht" en „De Ko ningin der bandieten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het graf van Djenghins Kahn". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Douane boem", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 2 OCTOBER Krelagehuis: „Het magnetisme als genees kracht", 8 uur. Brinkmann: Jonkers-insti tuut voor redekunst en persoonlijkheidsvor ming, bijeenkomst, 8 u. Minerva: „Rigoletto", 8.-15 uur, Talace: „Het kind der zonde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaal voorstellingen 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Klokslag 12", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Eva", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Geeft acht" en „De koningin der bandieten", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het graf van Djenghis Kahn", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Douane boem", alle leeft., 2, 4.15 en 7 uur. Haarlems Kunst Gemeenschap, vertoning der film „Dr. Knock", 9.15 uur. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de geboorte van de Spaanse geleerde Don Santiago Ramon y Cajal, wordt op 7 Octo ber een plechtige zitting gehouden door het Spaans Instituut te Utrecht. Cajal was arts en weefselkundige, was o.a. directeur van de anatomische musea te Saragossa, hoogleraar in de anatomie te Valencia, Barcelona en Madrid. In 1906 kreeg hij de Nobelprijs voor geneeskundedie hij deelde met Golgi. zand gronden, in de strandvlakten dus, de ideale narcisgronden zijn. Deze beweerde geschiktheid berust hoofdzakelijk op een niet geschikt zijn voor de gevoelige hya cint; men teelt er dan narcissen. De ideale bodem voor de narcis is echter de zelfde als voor de hyacint. De selectie die het bodemprofiel op de soort teelt maakt heeft een bepaalde re gionale verbreiding van de verschillende gewassen ten gevolge. Op het grote com plex zanderijgronden bij Hillegom en Lisse worden overwegend hyacinten en tulpen gekweekt; omdat echter bij Lisse vrij veel kalkloze zanderijgronden voorko men treft men hier over een vrij groot gebied narcissen aan. In Warmond en Sas senheim, waar de kalkloze zandgrond do mineert, worden hoofdzakelijk narcissen en tulpen gekweekt. De als grondverbeteringen genoemde handelingen blijken volgens dr. Van der Meer niet altijd verbeteringen te zijn. Alles is prima in orde als er zorgvuldig gewerkt wordt; er zijn echter voorbeelden te over waar, door een kleine nalatigheid, alles mis is gegaan. Een kleilaagje, dat nu de ondergrond bij het omspuiten of diep delven door het zand gemengd in de bo vengronden komt, kan de grond gelijk een betonplaat, en daarmede ten enen male ongeschikt voor bloembollenteelt maken. Het aantal mislukkingen bij het omspuiten is aanzienlijk geringer dan bij het meer kostbare diepdelven; bij omspuiten komen 12 pet. mislukkingen voor, tegen 47 pet. bij diepdelven. Als een bewijs hoezeer de opbrengst van het gewas afhankelijk is van de grondsoort komt dr. Van der Meer tot de conclusie dat de laagste opbrengsten op de goede gronden nog altijd 25 a 30 pet. hoger lig gen dan de hoogste opbrengsten van de afwijkende gronden. Bodem fundament De resultaten van het veldonderzoek overziende, komt dr. Van der Meer tot de conclusie, dat de uitspraak van een bollen- kweker, een halve eeuw geleden: „het ge was ligt in de schuur", waarmede bedoeld wordt dat de behandeling van de bol in de schuur het fundament is van de bloem bollenteelt, gewijzigd dient te worden in: „De bodem is het fundament en de schuurbehandeling heeft gelegenheid om van dit fundament het volle profijt te trekken". Dr. J. D. DE JONG (Van onze correspondent in Parijs) In het Franse maandblad „Hommes et Mondes" is gisteren een uitvoerig artikel van maarschalk Juin verschenen, waarin deze vroegere hoogste vertegenwoordiger van Frankrijk in Marokko opnieuw de U.N.O. waarschuwt voor de gevaren, die aan een veroordeling en zelfs aan een be handeling van de Franse politiek in Noord- Afrika verbonden kunnen zijn. Juin schrijft, dat de Franse gedragslijn tegenover Marokko en Tunis in verdragen is vastgelegd, waaraan de Fransen zich steeds scrupuleus hebben gehouden en dat deze hele affaire, waarover de Russen en de Amerikanen bijna precies dezelfde taal spreken, dus uitsluitend een kwestie is, die door Parijs, Tunis en Rabat onderling ge regeld zal moeten worden. De U.N.O. speelt daarom hoog spel, zo waarschuwt de maarschalk, wanneer ze zich in deze aangelegenheid, waarbij dus slechts leden van de Franse unie betrok ken zijn, zou mengen. In de eerste plaats, omdat daarmede het communisme in de kaart zou worden ge speeld, en vervolgens omdat in zo'n geval Frankrijk zich wel genoodzaakt zou kun nen zien de internationale oi-ganisatie te verlaten. Maarschalk Juin heeft bij herhaling overeenkomstige denkbeelden over inter nationale politiek uitgesproken. Maar, in tegenstelling met nu, gebeurde dat dan in meestal geïmproviseerde redevoeringen, aan banketten of in andere besloten krin gen en steeds werden zijn uitspraken, wan neer die wat al te fors geklonken hadden of al te veel van de officiële mening waren afgeweken, prompt later door de regering gedementeerd. Geen tegenspraak Niet alleen is zo'n tegenspraak ditmaal achterwege gebleven, maar bovendien zijn, door middel van het officieuze Franse pers agentschap, uitvoerige passages uit Juins artikel onder de ogen van de binnen- en buitenlandse publieke opinie gebracht. Men mag dan ook wel aannemen, dat de Franse regeringskringen thans aan de vooravond van de nieuwe zitting van de U.N.O., die de kwestie Tunis op de voorlopige agenda heeft geplaatst, inderdaad overwegen van hun veto-recht gebruik te maken, of zelfs de U.N.O. de rug toe te keren indien de be handeling waarover intussen nog moet worden beslist, maar waartegen Schuman zich niet verzetten wil zou leiden tot een veroordeling van de Franse gedrags lijn gedurende de laatste jaren. Het zijn vooral de Gaullisten geweest, die er de laatste weken krachtig op hebben aangedrongen, dat inzake Noord-Afrika Frankrijk zijn tanden zou laten zien. Soustelïe, de fractieleider der Gaullisten in de kamer, heeft, behalve nu de door Juin geuite dreigementen, ook nog de mogelijk heid gesuggereerd dat in geval van tegen werking van de U.N.O. Frankrijk zijn sym bolisch bataljon uit Korea terug zou trekken. Alarmsein Hoe ver Parijs, als puntje bij paaltje komt, gaan zal, duidelijk is in ieder geval, dat de Fransen niet bereid zijn inzake Generaal-majoor S. Mante, chef perso neel luchtmacht zal met ingang van 1 No vember wegens het bereiken van het aan tal pensioengerechtigde jaren zijn huidige functie neerleggen. Om dezelfde reden zal commodore-vlieger-waarnemer J. van de Werff, de commandant luchtverdediging, de luchtmacht verlaten. Commodore Van de Werff wordt opge volgd door de kolonel-vlieger-waarnemer W. J. Reynierse. Generaal Mante wordt in zijn huidige functie niet opgevolgd. Tunis het hoofd te buigen. Het artikel van Juin mag men dus beschouwen als een of ficieus alarmsein. Het is bekend, dat Schuman, evenals Eden, pas na de uitslag van de Amerikaan se presidentsverkiezingen naar Amerika vertrekken zal. Bovendien is er sprake van, dat premier Pinay zich eventueel bij hen zal voegen om zo nódig persoonlijk voor de U.N.O.-Assemblée tezamen met zijn minis ter van Buitenlandse Zaken, die door rechtse kringen nog steeds van slapheid wordt beticht, het Franse standpunt ten aanzien van Noord-Afrika toe te komen lichten. De gemeenteraad van Heerlen heeft gis teren met 28 stemmen voor en 4 stemmen tegen een bedrag van f 2.500.000 beschik baar gesteld voor de bouw van een nieuwe schouwburg waarvan het ontwerp is ge maakt door prof. ir. F. P. J. Peutz uit Heerlen en ir. B. Bijvoet uit Haarlem. De financiering zal geschieden met middelen uit de algemene reserve van de gemeente, welke ruim f 3.500.000 bedraagt. Gedepu teerde Staten van Limburg hebben laten weten, dat zij zich hiermee kunnen ver enigen. De Koningin zal Donderdagmorgen te Amsterdam in het paleis op de Dam aan de nabestaanden van achttien verzetsstrijders het posthuum toegekende verzetskruis uit reiken. De verzetsstrijders, die posthuum worden onderscheiden, zijn ir. L. R. Rein- hart Beynen; A. Kalter, Nieuw-Amster- dam; J. C. H. F. van Hanxleden Houwert, Enschedé; A. O. H. Teilegen, Zeist; D. M. R. H. Kroon, Zeist: J. D. van Melle, Goes; F. G. M. Conijn, Alkmaar; E. J. Bosch rid der van Rosenthal, Eefde; F. Datema, Mep- pel; A. J. Rozeman, Hoogeveen; L. Zwa nenburg, Beilen; mevrouw C. J. van den BergVan der Vlis, Leeuwarden; J. J. Barendsen, Waardenburg; J. ter Horst, Enschedé; G. Schoonman, Zaandam; mr. J. Gelderman, Losser; H. D. J. Beernink, Zwolle, en T. J. Kroese, Apeldoorn. De Nederlandse Raad der Europese Be weging zal in November of December een referendum houden in de gemeenten Bols ward en Delft om de mening van de be volking in deze gemeenten te peilen over de wenselijkheid van een Europees politiek gezagsorgaan. Men heeft Bolsward en Delft voor het houden van dit referendum ge kozen, omdat men deze gemeenten repre sentatief acht voor de politieke samenstel ling van de Nederlandse bevolking. De gemeentebesturen van Bolsward en Delft hebben reeds hun medewerking toe gezegd. Door het houden van deze referen da wil men de gehele Nederlandse bevol king interesseren voor de in 1954 te houden verkiezingen voor een Europees politiek gezagsorgaan. Voordat het referendum ge houden wordt, zullen de vijf grote poli tieke partijen, de drie vakorganisaties en de standsorganisaties, die samenwerken in de Nederlandse Raad der Europese Bewe ging, in Delft en Bolsward een referendum- actie voeren. De voor de Tweede Kamer verkiezingen stemgerechtigde ingezetenen van Delft en Bolsward ontvangen een refe rendumformulier, waarop enkele nog nader te formuleren vragen zullen worden ge steld. Deze vragen moeten slechts met „ja" of „neen" worden beantwoord. In de bij de Tweede Kamer ingediende begroting van het Gemeentefonds voor 1953 is het percentage van de algemene en bij zondere uitkeringen gesteld op 145, waar bij rekening is gehouden met de toeneming der bevolking. In de toelichting op deze begroting is medegedeeld, dat de middelen van het fonds toelaten het percentage der voorlopige uitkeringen zo nodig hoger te stellen. De commissie-Oud heeft echter voor 1953 en volgende jaren een nieuwe regeling voor de financiële verhouding tus sen het rijk en de gemeenten ontworpen, waaruit wellicht enige verschuiving in de verdeling van de middelen van het fonds zal voortvloeien. De regering heeft zich daarover nog niet kunnen beraden. De minister van Binnenlandse Zaken heeft nu aan de gemeentebesturen verzocht bij de ramingen in de ontwerp-begroting hunner gemeente voor 1953 voorshands uit te gaan van de regeling, zoals deze voor 1952 geldt en daarbij voor de algemene en bijzondere uitkeringen eveneens een per centage van 145 aan te houden. In afwach ting van de nader te treffen voorzieningen kan bij de ramingen voorlopig ook met het bedrag, dat in 1952 wegens de Onder nemingsbelasting zal worden ontvangen, rekening worden gehouden. De Haagse gemeenteraad heeft op voor stel van B. en W. besloten 2.025.000 gulden beschikbaar te stellen voor de bouw van een speciaal voor bejaarden bestemd com plex woningen. Het complex zal 76 wo ningen voor echtparen omvatten, gegroe peerd om een centraal gebouw, waarin 148 personen onderdak kunnen vinden die ver pleging behoeven. De zelfstandige wo ningen en het centrale gebouw zullen wor den ingericht met liften, centrale verwar ming, badkamers en een wasserij met automatische was- en droogmachines. Over de exploitatie van dit complex is nog geen beslissing genomen. Dit zal een moeilijk punt worden wegens de hoge huur, veertien gulden per week, voor de woningen voor zelfstandigen. De wethouder van Sociale Zaken verklaarde dat deze huur niet de deuren van deze woningen gesloten zal houden voor minvermogende ouden van dagen. De Haagse gemeenteraad heeft zich ook nog bezig gehouden met de vrije tijds besteding van de ouden van dagen. Beslo ten werd een commissie te vormen om dit probleem te bestuderen. De belangstelling van de raad voor de ouden van dagen wordt wel verklaard uit het feit, dat Den Haag per 1 Januari 1952 49.732 inwoners telde, die 65 jaar en ouder waren. Dit is 8,7 pet. van de totale Haagse bevolking. ONS nationale park „De Kennemerdui nen" verheugt zich in een steeds stij gende belangstelling van het publiek. Wer den er vorig jaar, de kampeerders niet in begrepen, maar nauwelijks 76.500 wandel- kaarten verkocht, dit jaar hebben reeds 90.000 Nederlanders en vreemdelingen hun weg naar het fraaie natuurreservaat gevonden en naar directeur ir. E. C. M. Roderkerk verwacht, zal dat aantal in de resterende maanden van 1952 nog wel met enkele duizenden vermeerderd worden. Sinds 1 Januari bedroeg het aantal be zoekers, de cijfers voor de kampeerders in begrepen, ruim 109.000 en, wat nog ver heugender is: nergens heeft die massa ern stige schade aangericht aan duinen of ge was. Er verdween wel eer.s 'n plantje, naar de respectievelijke huiskamers, maar grote vernielingen bleven uit en als men nu ook nog eens leren wil, de onvermijdelijke „schillen en dozen" weer mee naar huis te nemen, is het tiental parkwachters dat de stichting employeert, best tevreden. Wel werd er menige „bon" uitgedeeld aan lie den, die vergeten hadden, een toegangsbe wijs te kopen, maar ook hun aantal dit jaar nog een kleine 400 neemt gelukkig af. Blijkbaar begint men dus in te zien, dat een war.delkaart ad 25 cent altijd nog goedkoper is dan de bekeuring van drie gulden, die hier doorgaans de straf der zonde 'is! De kampeerterreinen Bijzonder in trek waren de beide kam peerterreinen „Liguster" en „De Lakens", waar tot dusver in totaal 17150 overnach tingen geboekt werden tegen een magere 1000 in het vorige jaar. Een onderzoek naar de woonplaatsen van deze kampeer ders gaf in ronde cijfers het volgende resultaat te zien: Aantal overnachtingen Amsterdam 7750 Haarlem 2250 Rest van Noordholland 1800 Den Haag 700 Rotterdam 500 Rest van Zuidholland 550 Utrecht 1000 26 120 73 Drente 287 390 824 Noord-Brabant 323 9 Hieruit blijkt wel, dat de Kennemerdui nen zich ook buiten de provincie reeds een grote populariteit verworven hebben. Buitenlands bezoek Maar ook de vreemdelingen lieten geen verstek gaan, al moesten velen van hen, wegens het ontbreken van een caravan terrein, hun kampplaats elders zoeken. Het totaal-aantal overnachtingen door buiten- zomer is men met 540 slapers dicht aan het verzadigingspunt toe geweest. Nieuwe plannen Voor volgend jaar verwacht de heer Roderkerk opnieuw een toename van het aantal kampeerders en hij broedt, daarom nu reeds op plannen om de voorzieningen in de beide kampterreinen te verbeteren. Daarvoor zouden bijvoorbeeld in aanmer king komen de kampwinkel, de toilet- en wasgelegenheden en verschillende andere onderdelen der outillage, die nu ten dele nog wel ietwat op primitieve leest geschoeid zijn. (De Lakens is bijvoorbeeld vorig jaar in nauwelijks anderhalve maand „uit de grond gestampt") Een merkwaardige conclusie is ook te trekken uit het feit dat het aantal kam- peerders-in-gezinsverband dit jaar ver houdingsgewijs veel groter was dan in 1951 en het percentage individuele kampeerders sterk afnam. Blijkbaar heeft het comfort, dat de solo-trekkers hier vorig seizoen von den, hun dus aanleiding gegeven, dit jaar ook vrouw en kinderen mee te nemen, hetgeen de „gezelligheid" op de kampeerterreinen niet weinig ten goede is gekomen. Ook de bunkers in het „Schuitegat" hadden niet over gebrek aan belangstel ling te klagen. In Mei dienden zij als huis vesting voor een o.pen.Iuchtschool-dépen- dance van de Haarlemse Jan Ligthart- school, daarna werden zij verhuurd als zomerverblijven aan gezinnen. Het totale aantal overnachtingen was hier ongeveer 1700 (350 mannen, 400 vrouwen en 950 kinderen) en ook hier verliep alles in vol maakte orde en was er „geen centje pijn", zoals een der parkwachters het formu leerde. Ir. Roderkerk en zijn mannen kunnen dan ook ruimschoots tevreden zijn over de resultaten van hun gezamenlijke arbeid in ons nationale park, dat klaarblijkelijk hard op weg is om een der fraaiste en meest- geliefde recreatie-oorden in Noordholland te worden. Ook van de winter zal de pro paganda voor de Kennemerduinen echter niet stilstaan, want de directeur heeft al allerlei afspraken om zijn collectie zelfge maakte kleurendia's van het park voor per soneelsverenigingen en scholen te komen vertonen en bovendien staan er nog ver schillende andere plannen in deze geest op stapel, die wij alle van harte succes toe wensen. In de Elan Valley nabij het plaatsje Rhayader in Wales (Groot-Brittannië) zal binnen kort, 23 October, door Koningin Elizabeth en haar echtgenoot, de Hertog van Edinburgh, een nieuwe dam worden opengesteld. Thans is men bezig de laatste hand te leggen aan dit bouwwerk, waarvan de buitenmuur ongeveer 61 -meter hoog is. Hei reservoir kan 40 milliard liter water bevatten en is 11 km. lang. Een weg, die'op'de dam is aangelegd en de oevers met elkaar verbindt, heeft een lengte van ongeveer 350 meter. De foto geeft een beeld van de reusachtige afmetingen van de. Claerwen- dam in de Claerwen-rivier. Men begon de bouwwerkzaamheden in 1945. In de Dinsdag te Amsterdam gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en landers bedroeg derhalve slechts 413, die Staalfabrieken N.V. werden de balans per als volgt over de verschillende landen ver deeld kunnen worden: Duitsland 150 over nachtingen, Zwitserland 91, Frankrijk 52, Zweden 27, België 23, Denemarken 22, Engeland 19 en Amerika, Australië plus Nieuw Zeeland tezamen 31. De totale capa citeit van de beide terreinen is ongeveer 600 kampeerders en eenmaal in de afgelopen 31 Maart 1952 en de verlies- en winstreke ning over het boekjaar 1951/52 goedge keurd. Besloten werd op de prioriteits aandelen 4 pet., op de preferente aandelen 2/ pet., op de gewone aandelen 10 pet. en op de oprichtersbewijzen 276,02 uit te keren. Ir. W. H. Kruyff en ir. M. H. Damme werden als commissaris herbenoemd. ■Iet het op 1 September j.l. ingevoerde luchtwegenstelsel in Nederland, dat aansluiting geeft op dat der overige Europese landen vormt ons land een belangrijke schakel in de keten van stations, welke de internationale luchtverkeersbeveiliging verzorgen. De nieuwe apparatuur, waartoe een „rondzoek-radari'-installatie met groot bereik behoort, is op de Amsterdamse luchthaven Schiphol ondergebracht. De antenne van de „rondzoek-radari'-installatie, die is geïnstalleerd op het dak van het gebouw van de verbindingsdienst aan het Stationsplein (links). De radar ondersteunt de verkeersleiding (rechts). Men kan de plaats, waar de vliegtuigen zich bevinden nauwkeurig bepalen binnen een gebied met een straal van 100 km., en een vlieger desgewenst hulp bij de navigatie bieden. Nu het werkgedeelte van het stadhuis te 's-Gravenhage zijn voltooiing nadert, ach ten burgemeester en wethouders van de residentie het wenselijk, dat voorberei dingen worden getroffen voor de bouw van het representatieve gedeelte, opdat, zodra de financiële omstandigheden zulks ver oorloven, met deze bouw zal kunnen wor den begonnen. De plannen voor het representatieve ge deelte, welke ongeveer 20 jaar geleden werden ontworpen, zullen wegens de sinds dien veranderde inzichten en omstandig heden gewijzigd moeten worden. Een nauwkeurige schatting van de kosten, welke aan de voltooiing van het stadhuis verbonden zijn, is niet mogelijk. Volgens een zeer globale raming zullen deze kos ten voor het representatieve gedeelte 12 millioen en die van de bijbouw als aanpas sing aan het werkgedeelte 1.25 millioen bedragen. Ter bevordering van de architectonische eenheid van werkgedeelte en representa tief gedeelte zullen B. en W. aan de archi tect M. J. Luthman opdracht geven de des betreffende plannen van 20 jaar geleden te wijzigen. Bij Koninklijk Besluit van 25 September is een omschrijving gegeven van de taak van de minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, de heer A. C. de Bruijn. Tot de taak van de minister behoort de zorg voor de bevordering van de totstand koming van bedrijfslichamen bedoeld in de wet op de bedrijfsorganisatie, met name productschappen, hoofdbedrijfschappen en bedrijfschappen. Die taak omvat tevens de zorg voor de aangelegenheden betreffende de samenstelling en inrichting van deze lichamen. Ook is de minister belast met de zorg voor de bevordering van de produc tiviteit in het gehele Nederlandse bedrijfs leven. Tenslotte behoort tot zijn taak de zorg voor de bezitsvorming. Bovendien zal de minister in overleg met zijn ambtgenoot van Economische Zaken een deel van de bemoeiingen met kartelvraagstukken op zich nemen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5