Zandvoorts raad unaniem accoord met verordening op de winkelsluiting Hoofddorps sierlijke dorpskerk kreeg stijlvol interieur J. F. Snoeks, bekend Haarlems evangelist, Zaterdag 75 jaar Kort en bondig Op laatste moment binnengekomen verzoeken tot amendering verworpen Toren van Hervormde Kerk wordt hersteld Zowel volley- als basketballers starten met Stedenwedstrijd Bloemendaal Hillegom Duizenden hoorden zijn opwekkende woorden Lisse 5 TïuhePw'S Twbwl Zaalsporten Wielrennen Ronde van Nederland van 25 tot 31 Mei 1953? Duivensport Wedvlucht „De Koerier" Burgerlijke Stand van Haarlem Bloemendaalse Reddingsbrigade Lezing over Portugal Film voor honkballende jeugd Najaarsfeesten werden glorieus besloten Speeltuinvereniging „Marijke" vergaderde Gomedia speelt Spaans stuk in Haarlem Auto reed op werkstelling in de Cronjéstraat Verduistering van gereed schappen van de PTT De Zandvoortse gemeenteraad heeft gisteravond unaniem de plaatselijke verordening ingevolge de Winkelsluitingswet 1951 bekrachtigd. Dat over een van de paragrafen daarvan geruime tijd gediscussieerd werd, was het gevolg van twee verzoeken, één van enige Zandvoortse bakkers en één van enige melkhandelaren, om respectievelijk voor brood- en banketbakkerswinkels en voor melkwinkels de middagsluiting eens per week niet verplicht te stellen. Omdat de middenstandsorganisaties, waarin ook deze adressanten vertegenwoordigd worden, diepgaand door de gemeente werden geraad pleegd bij het opstellen van deze verordening en er reeds geruime tijd geleden over eenstemming over bereikten, was het grootste deel van de raad verbaasd over deze op het laatste moment binnengekomen verzoeken. Zij werden dan ook met 8 tegen 4 stemmen verworpen. Een ander belangrijk punt was de restauratie van de uit de Middeleeuwen daterende toren der Hervormde Kerk in Zandvoort, waartoe de raad op voorstel van de heren Slagveld, Van der Werff en Gosen (allen van de Protestants-Christelijke fractie) heeft besloten. Het restauratie-voorstel werrj door wet houder Slagveld toegelicht met de mededoling dat plaatsing op de Monumen tenlijst van dit kerkgebouw zeer waar schijnlijk nooit zal geschieden, zodat de gerrveente nu zelf de kosten van het herstel, ruw geschat op ruim een ton, zal moeten dragen. Er kan niet mee worden gewacht, gezien de desolate toestand waarin het aan tie gemeente behorende bouwwerk ver keert. Dit laatste werd ook nog eens door de raadsleden W eb e r (A.Z.B.), Linde man (K.V.P.), Koning (A.Z.B.), Moll (C.P.N.), mevrouw Mol (P.v.d.A.) en T a t e s (V.V.D.) onderstreept. Wethouder K er km an (P.v.d.A.) deed de toezegging, dat de kosten van het werk binnenkort nader voor de raad zullen wor den gespecificeerd en dat zij waarschijn lijk gedekt zullen kunnen worden dank zij de lening van f 1.500.000.—, die B. en W. zoals wij gisteren reeds berichtten is aan geboden. De raad verleende B. en W. cum laude machtiging tot het aangaan van deze lening, waarover nu Gedeputeerde Staten hun fiat nog moeten geven. Maris, Maurits, Marnix.... Het voorstel om de naam van de Maurits- straat door het toevoegen van het woordje „Prins" duidelijker te onderscheiden van de er aan grenzende Marnixstraat en Maris- straat werd door de heer Weber niet af doende geacht om aan naamsverwarring dezer drie straten een eind te maken. Ook de gelijkenis tussen „Marnix" en „Maris" doet bij de postbestellingen nogal een kort sluiting tussen de aldus geheten straten ont staan. Hij gaf in overweging ook een voor naam aan de Marisstraat toe te voegen, „Willem of Jakob, laten we de beste van deze twee schildei-s nemen". Mevrouw Mol (P.v.d.A.) zag wel wat in de tussenvoeging „van St. Aldegonde" in de naam „Marnix straat". Wethouder Slagveld wilde deze sug gesties wel in overweging nemen en zegde daarom een nieuw voorstel over deze na menkwestie toe. Middagsluiting Nadat de heer Gosen (Prot. Chr.) de aandacht van B. en W. en de raad gevestigd had op een uitspraak van de Hervormde Kerk, waarin wordt verklaard dat door de ontheffing van het sluitingsverbod op Zon dagen in de periode van 1 Mei tot 15 Sep tember de Zondagsrust voor de winkeliers verstoord wordt, kwam de bespreking over de Winkelsluitingsverordening al gauw op het punt van de verplichte middagsluiting. De heer Lindeman (K.V.P.) uitte zijn verwondering over de respectievelijk op 23 en 29 September nog gelanceerde adres sen van enige bakkers en melkhandelaren. ADVERTENTIE Altijd keurig met 'n echte •TfTTC «M# W boord Een echte „Trubenijs" boord zit net zo keurig als een stijve en zo gemakkelijk als een slappe. Zij zijn permanent half-stijf, „kreukvrij" en behoeven niet ge steven te worden. Let op het merk in de boord. Alleen din krijgt IJ de échte G£D*P itUVEN Sl*u De gehele middenstand in al zijn geledin gen is betrokken geweest bij het overleg over de winkelsluiting, niet alleen lande lijk maar ook plaatselijk. In Zandvoort is uitvoerig overleg gepleegd met de Zand voortse Handelsvereniging en met de R.K. Hanze, waardoor dus de gehele georgani seerde middenstand zijn bedenkingen en aanbevelingen naar voren heeft kunnen brengen. „Waarom komen nu deze winke liers dan nu op het laatste moment nog met het verzoek om ontheffing van de algemeen aanvaarde verplichte sluitingsmiddag", vroeg hij, er aan toevoegende dat inwilli ging van deze verzoeken een onbillijkheid tegenover alle anderen en tevens een pre cedent zou zijn. „Dit is geen voor allen verplichte mid dagsluiting", meende de heer Van der Werff (Prot. Chr.), „B. en W. hebben de bevoegdheid om groepen, die haar niet wensen, ontheffing te verlenen". Wethou der Kerk man (P.v.d.A.) corrigeerde la ter deze interpretatie: als een bepaalde branche van de middenstand toestemt in een dergelijke regeling,, dan wordt deze voor die gehele groep verplichtend, zonder uitzonderingen. Ook de heer Weber (A.Z.B.) advieseerde de verzoeken af te wijzen, aangezien de aanbevelingen voor de verplichte middag sluiting met algemene stemmen zijn ge daan. Hij las een verzoek van de Zand voortse Handelsvereniging van gelijke strekking voor. De heer Van der Werff (Prot. Chr.) voerde aan, dat de thans ontheffing vra gende banketbakkers onvoldoende bij het vooroverleg zijn gehoord en onvoldoende over de aanbevelingen zijn ingelicht. Daar op gaf de heer Tates (V.V.D.) in ovei-- weging de middenstandsorganisaties naar aanleiding van deze adressen opnieuw ge legenheid tot beraad te geven. „We zijn met deze verordening immers niet aan de 30ste September gebonden", zei hij. „Men heeft nu meer dan een jaar de tijd gehad om deze regeling voor te bereiden", oordeelde, de heer Moll (C.P.N.die ook adviseerde, de verzoeken niet in overv/eging te nemen. De heer Weber (A.Z.B.) drong daar eveneens opnieuw op aan: „Als we hierop ingaan, dan is al het voorbereidende werk voor niets gedaan, want niemand zal zich in zo'n ontheffing voor enkelingen schik ken". De heren Lindeman (K.V.P.Van Kuyk (P. v. d. A.) en Koning (A.Z.B.) gaven ongeveer gelijkluidende meningen te kennen. Nadat wethouder Kerkman in zijn beantwoording van de sprekers eveneens afwijzend had geadviseerd, werden de ver zoeken tol amendering met 8 tegen 4 stem men verworpen. De heren S la g v e ld, Van der Wer ff, Go sen (Prot. Chr.) en Tates (V.V.D.) stemden vóór. Daarna werd de verordening op de Win kelsluiting met algemene stemmen aan vaard. De tien aftredende leden en plaatsver vangende leden van de adviescommissie ingevolge de Woonruimtewet 1947 werden allen door de raad herbenoemd. De benoeming van een hoofd van de Karei Doormanschool had nogal wat voe ten in de aarde. Het desbetreffende agenda punt stond bovenaan maar de heer Sla gers (A.Z.B.) vroeg inlichtingen over het voorgedragen drietal, die B. en W. slechts na de openbare zitting wilden verstrekken achter gesloten deuren. De stemming had eveneens een merkwaardig verloop. De eerste van de voordracht, de heer A. Mabelis jr. uit de gemeente Wijk en Aal burg kreeg 5 stemmen, de tweede, de heer J. Ramkema uit Bleiswijk 4 stemmen en de heer J. Ch. Coenraads uit Anloo 3 stem men. Bij de tweede stemming kreeg de eerste 4 en de tweede 5 stemmen. En een daarop gehouden stemming tussen de eer ste twee candidaten bezorgde beiden 6 stemmen. Wegens staking der stemmen werd tenslotte bij loting de heer Mabelis benoemd. Zowel de volleyballers als de basketballers beginnen hun winterseizoen met een steden- wedstrijd. Hedenavond speelt een dames- en heren-volleybal-team stedenwedstryden tegen Zaandam en morgenavond, Donderdag, komen de dames- en heren-basketballers uit tegen de vertegenwoordigende teams uit Rotterdam. Beide wedstrijden worden om acht uur ge speeld in het Krelagchuis aan de Leidsevaart in Haarlem. Een begin voor de beoefenaars van de zaalsporten dat er zijn mag. De volleybalteams, die vanavond tegen Zaandam uitkomen is als volgt Dames: v: d: Haar, Jansen, Klinkenberg en Steffens (Die Raeckse), Preenen (OVR). Van Tuyl (VCR) en Vreeswijk (Velox), Hoevens (Rap.) Scheidsrechter: Hoogervorst. Heren: Clay, Hoogenhout en Kooistra (HVS) A. A. en J.' J. de Graaf (VCR), De Leeuw (CIOS), Moolenaar (Die Raeckse) en Verheem (Velox). Scheidsrechter Van Soest. De basketballers komen uit met de volgen de spelers: Dames (Rotterdam): R. Schapers (aanv.); W. de Heer, F. Scholten, L. Noijen, E. Wis- brun, N. Veth, D. Witvliet, A. van Beekum. Heren (Rotterdam): A. Koemans, J. van Wijngaarden, B. Prins, T. S. Lim, P. de Jóng, J. Tjoeng (aanv-), D. Liem, J. Hille, H. Bam berg, T. v. d. Leur, P. Groot. Haarlemse teams: Dames: J. Koblens (aanv.) C. v. d. Hulst (HGA), R. de Haas (HHC), C. Kors. J. Huigen, T. Voorting (HOC), W. Sterk (SGHaarlem) en M. Schrama (Antilopen). Heren: B. Hopman (aanv.) (HHC), P. Molen kamp (HGA). C. Jonker, J. Swart (Antilopen), W. Schmits, R. Tjong A'jong (IHJ). M. Dm- kelberg, J. Starink, F. Hooijveld, H. Argeloo (Oosterkwartier). De organisatoren van de Ronde van Ne derland, hebben de Kon. Nederlandse Wiel- ren Unie verzocht op de aanstaande kalen dervergadering van de Union Cycliste Inter nationale de dagen van 25 tot en met 31 Mei 1953 te willen bespreken voor deze zesde Ronde van Nederland. Zulks houdt in, dat de ronde evenals verleden jaar op Tweede Pinksterdag zal beginnen en zeven dagen in beslag zal nemen. De postduivenvereniging „De Koerier" te Haarlem, hield een wedvlucht vanaf Quie- vrain (België), afstand ongeveer 228 km. De duiven werden in vrijheid gesteld om half negen uur met Zuid-Westen wind. De prij zen werden als volgt behaald: A. C. Pieke 1, 3; J. Offerman 2; O. Veeninga 4, 6; J. Heer schop 5, 7; P. Stokman 8. Eet wettiff gedep. handelsmerk „Trubenijs" staat op samengesmolten halfstijve kleding stoffen, welke aldus vervaardigd zijn met jtoestemming van de eigenaren van het merk., ONDERTROUWD: 30 Sept., L. Duits en J. Chr. Vester. GEHUWD: 30 Sept., G. W. Tuilenaar en C. J. Maas; J. Aarts en A. Zwertbroek; M. J. Th. Schroote en H. Petri. BEVALLEN van een zoon: 27 Sept., H. K. van Keeken—Timmers; 28 Sept., A. J. Springveld—Kaptijn; 30 Sept., W. M. J. Rosa —Tas van Meel. BEVALLEN van een dochter: 28 Sept., A. J Springveld—Kaptijn; 29 Sept., E. Junge de Koning; C. C. L. Huijbensvan der Kroft; J. van Kruiselbergen—Bos; M. C. Dubbe Roggeveen; G. VerbruggenVerdegaal; IJ. SchreuderHoogeveen; 30 Sept., H. Voskuijl Seijnders. OVERLEDEN: 27 Sept., A. van Dalen, 80 j., Jansstraat; W. Sprengers, 71 j., Kamper laan; 28 Sept., G. J. Schrama, 3 d., Gasthuis- vest; C. Mcnse—de Vries, 63 j., Bisschop Ottostraat; J. M. van LeeuwenKlossok, 51 j., Graaf Willemstraat; Chr. van Galen, 73 j., Gasthuisvest; 29 Sept., J. B. Snoeks, 67 j., Bisschop Ottostraat. In ons blad van Maandag schreven wij dat bij de bestuursverkiezing van leden van de Bloemendaalse Reddingsbrigade de neren Van Abs, De Graaf en J. Kuyl her benoemd waren. Dit is onjuist. De verkie zing van de aftredende bestuursleden werd aangehouden tot de volgende (voorjaars-) vergadering. Het winterprogramma van de reddings brigade vangt aan op Zondag 5 October met het oefenuur in Stoop's Bad te Over- veen en op Donderdag 9 October wordt met de E.H.B.O.-cursus begonnen. De personeelsvereniging van het Bloe mendaalse gemeentepersoneel heeft het winterseizoen Dinsdagavond evenals het vorige jaar geopend met een lezing van de heer H. van der Leeuw uit Utrecht. In de aula van het Kennemer Lyceum werd de voordracht over Portugal, „de tuin van Europa", verduidelijkt met de vertoning van een groot aantal lichtbeelden. De heer Van der Leeuw boeide zijn gehoor door zijn prettige verteltrant en verhaalde van de geschiedenis van dit land. In de twaalf de eeuw scheidde Portugal zich af van Spanje en werd een koninkrijk. In de vijf tiende eeuw kende het evenals in ons land bekende zeevaarders als Vasco da Gama, Bartholomeus Dias en anderen. In de laatste halve eeuw waren revoluties aan de orde van de dag. In 1911 werd Por tugal een republiek. Toen ging het berg afwaarts tot in 1928 de rand van de af grond werd bereikt. De dictator Salazar roemde de heer Van der Leeuw Franco zonder-doodstraf. Portugal herstelt zich langzaam; het is er naar onze begrippen niet duur, ofschoon men er nog altijd duur der uit is dan in het buurland Spanje. De Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond, afdeling schoolhonkbalcommissie Haarlem, houdt vanavond in de Aula van het Kennemer Lyceum in Overveen een een bijeenkomst. Er zal een Amerikaanse film over honkbal (basseball) worden ver toond. Spreker en toelichter is de heer J. H. Urbanus uit Amsterdam, werper van het nationaal honkbalteam, die in het voorjaar 1952 op uitnodiging van de „New York Giants" een maand in hun Californisch trai ningskamp vertoefde. Het was gisteren de laatste dag van de Hillegomse najaarsfeesten, 's Morgens wer den er eerst nog volks- en kinderspelen gehouden en maakte de Hillegomse Har monie kapel een rondgang door het dorp. In de Prinses Irenelaan kwam een aan tal automobilisten bijeen voor een wed strijd ringsteken per auto. Sommige auto's verschenen aan de start fraai opgemaakt met bloemen, waarvan er enkele zelfs in een bloemencorso een zeer goed figuur zouden hebben geslagen. De publieke be langstelling was hier niet zo groot, hetgeen zijn oorzaak wel zal hebben gevonden in het vrij vroege aanvangsuur. Op het voormalige Concordia-terrein hadden de kinderspelen plaats. Daar waren ook Hille- goms sterke mannen bijeen gekomen om hun krachten met tonknuppelen te meten. Rondom dit „strijdtoneel" had zich het meeste publiek verzameld, dat elke goede worp met gejuich begroette en de winnaar van de le prijs omringde en toejuichte alsof er een wereldkampioenschap was ver overd. Bij de prijsuitreiking van de draverij in hótel Flora door de burgemeester van Hil- De grote verbouwing in de Nederlands Hervormde Kerk aan de Hoofdweg te Hoofddorp is bijna voltooid. Het mooie, witte kerkje, dat op 2 Mei 1858 werd ingewijd, zal dan een geheel nieuw interieur hebben en voorzien zijn van een centrale verwarmingsinstallatie. Architect Sijmons uit Amsterdam, vol gens wiens tekeningen en plannen de ver bouwing geschiedde, heeft het onpractische en verouderde kerkinterieur door een ge heel nieuw vervangen. De uitvoerder van dit werk was het Aannemersbedrijf Hulse- bos Ravesloot. We hebben met de huidige, vijfde predi kant van de Nederlands Hervormde Ge meente te Haarlemmermeer, ds. J. C. Sal- verda, het kerkje bezichtigd. In de kerk, die nu plaats biedt aan 550 kerkgangers, staat de preekstoel, met ervóór het doop vont en de Avondmaalstafel, zó, dat alle plaatsen naar dit liturgisch centrum zijn gericht. De dominee, met begrijpelijke trots in het eenvoudige, maar stijlvolle Godshuis rondgaande, vertelde hoe het enorme klankbord boven de kleine preekstoel sym bool is van de kleine mens, staande onder het grote Evangelie dat hij dient. Hij wees op het mooie orgel, waar nóg echt tinnen pijpen in staan en waar de bekende orga nist Jan Zwart zo graag op speelde. Hij verhaalde, hoe de kerk in 1858 door de Nederlandse christenen werd geschonken aan de allerwege in de jonge polder ver spreid wonende gemeenteleden. En spre kend over die eerste tijd, zei dominee Sal- verda: „Die eerste christenen hier moesten zich vóór 1858 met spaden een weg naar de Noodkerk banen, omdat de wielen van hun legom, werd meegedeeld, dat er dit jaar drie heren zijn die 25 jaar aan de Hille gomse harddraverij hun krachten hebben gegeven. Het zijn de heren A. v. El, J. Smit en de voorzitter G. Verbrugge, aan wie een médaille overhandigd werd. Motorrijder gewond Maandagavond is op de Wilhelminalaan een verkeersongeval gebeurd. De berijder van een motorrijwiel reed bij het nemen van de bocht, die zich in die laan bevindt, tegen een juist op dat ogenblik kerende auto De motorrijder viel, waarbij hij een hersenschudding en een gebroken vinger opliep. De auto werd beschadigd. boerenwagens voortdurend in de klei vast raakten." Toen we weer terug waren in de „Slot- burcht" (zo noemt de dominee zijn ook al bijna honderd jaar oude pastorie), citeerde ds. Salverda een als op het Hoofddorpse kerkje geschreven strofe van Constantijn Huygens: „Een lustslot uit een vijver opge togen, gelijk een fles die in het koelvat staat!" In November zal de inwijding van deze, even radicaal als stijlvol verbouwde en vernieuwde, oudste kerk van de Haarlem mermeer plaats vinden. Met recht kan dan de ongeveer 2800 zielen tellende gemeente trots zijn op haar bedehuis. Dinsdagavond hield de onlangs opge richte speeltuinvereniging haar eerste ledenvergadering in de zaal „De Taveerne" onder voorzitterschap van de heer Boeck, die in zijn openingswoord de aandacht vroeg voor het schijnbaar gerezen misver stand bij verschillende ingezetenen, dat de clubvorming in de speeltuinvereniging niet urgent is. Medegedeeld werd dat het aantal leden groeiende is. Met algemene stemmen werd besloten de vereniging Speeltuinvereniging „Marijke" te noemen. Op Dinsdag 14 October zal een algemene vergadering worden gehouden. RÉCLASSERINGCOLLECTE. Zaterdag woi-dt in Lisse een collecte ge houden voor de reclassering. De toneelgroep Comedia geeft op 20 October in de Stadsschouwburg te Haar lem de première van „Los arboles mueren de pie" (hetgeen betekent „Bomen ster ven staande') van Alejandro Casona in de vertaling uit het Spaans door David Ko ning Onder regie van Joris Diels treden hierin op: Rika Hopper, Guus Hermus, Enny Meunier, Johan Elsensohn en vele anderen. Toen de heer J. F. Snoeks twintig jaar geleden de afdeling draaierij van de Nederlandse Spoorwegen met pensioen verliet, omdat hij de leeftijd had be reikt, waarop men veronderstelt te gaan uitrusten, begon zijn werk pas goed. Want zijn voornaamste taak lag niet meer bij het spoor, hoe trouw hij daar overigens ook zijn dagtaak ver richtte. Sinds hij er als een 17-jarige jongen aan de werkbank kwam staan zijn andere dingen zijn aandacht komen opeisen en moest de loop van het Evan gelie in de wereld wel belangrijker voor hem worden dan de loop der treinen. Zaterdag viert deze nog altijd even vitale man, die in Haarlem veel bekendheid geniet, zijn zilveren jubi leum als evangelist op zijn 75ste ver jaardag. Zijn medewerkers van de Haarlemse stichting Stadsevangelisatie, waarvan hij leider is, hebben al lang voorzien dat hun evangelisatielokaal aan de Lange Heren straat te klein zal zijn om alle mensen, zo wel uit Haarlem als uit de wijde omgeving, te bevatten, die de heer Snoeks en zijn vrouw op die dag de hand willen drukken. Daarom wordt de Begijnehofkapel gereser veerd voor de receptie, die Zaterdagmid dag van drie uur tot half vijf wordt gehou den en voor de daaropvolgende feestelijke avondbij eenkomst. Wekelijkse verkondiging Want onder de duizenden, die zijn straten-ver dragende stem hebben gehoord, wanneer hij op een druk punt in de stad het Koningschap van Jezus Christus over alle mensen proclameerde, zijn er zeer velen, die nader met hem in contact kwa men, getrokken door het enthousiasme, waarmee hij zijn getuigenis aflegde en later ook de Boodschap begrijpend, die hem met zoveel geestdrift bezielde. Zo is het hem zelf ook gegaan. „Ik heb vroeger van dit alles geen weet gehad", vertelt hij, „want ik ben helemaal niet godsdienstig opgevoed. Daarom was het allemaal nieuw voor me wat ik hoorde toen ik op de morgen van Eerste Kerstdag in 1909 stond te luisteren naar een straat- prediking van de Vrije Evangelisatie in Haarlem. Dat heeft me gegrepen. Op die morgen ben ik alles anders gaan zien. Wij noemen dat: geroepen worden uit de duis ternis tot het licht." De heer Snoeks wilde er meer van weten en zocht daartoe contact met ds. G. J. van Paassen, die toen predikant was van de Hervormde Kerk in Haarlem-Oost. Die is zijn leermeester geworden en hijzelf werd zijn toegewijde medewerker onder de jeugd: Negen jaar lang was hij voorzitter van de Zondagsschoolvereniging „De Zaaier" in Haarlem-Oost. Uit de tijd van zijn werkzaamheid in de Hervormde ge meente in Haarlem-Oost dateert ook zijn leiding van het Christelijk Gemengd Koor „Eben Haëzer", dat hem nu reeds 37 jaar tot dirigent heeft. Naar buiten Toch kon dit alles deze voor het Evan gelie gewonnen spoorman niet bevredigen. „De woorden van Christus bleven mij te veel binnen de kerkmuren. Ik vond dat iedereen ze moest kunnen horen en daar om wou ik er uit. Toen ben ik gaan vrij- buiteren", vertelt hij lachend. Hij voegde zich bij de werkers van de Vrije Evangeli satie en werd weldra hun woordvoerder. In die eerste tijd preekte hij ook veel in gemeenten in de omgeving zoals Benne- broek, Hillegom, Lisse, Haarlemmermeer en Aalsmeer. Ook in Haarlem legde hij grote activiteit aan de dag. Hij koos „stra tegische" punten in de stad uit en instal leerde zich met zijn helpers en zijn onmis bare orgeltje op de Dreef wanneer daar langs vele Haarlemmers van een concert in de Hout terugkeerden. Dan bleven vaak honderden naar hem luisteren. En nu nog krijgt hij soms brieven van mensen die hem toen, en sindsdien nooit meer, gehoord hebben. Er was in die tijd veel meer sociale nood dan nu en vooral de talrijke misdeelden van die dagen hadden de aandacht van hem en de zijnen. „Met Kerst kwamen ze op onze uitnodiging erwtensoep met kluif bij ons eten. Je kunt je nu niet meer voorstel len hoe uitgehongerd sommigen waren, want er is gelukkig veel veranderd. Maar ik herinner me een man, die in record-tijd vijf grote borden snert naar binnen werkte". Die liefdemaaltijden werden trouwens niet alleen op het kerstfeest gehouden. En er werd meer gedaan dan eten. Iedereen kreeg er ook de verkondiging van Christus' macht en liefde te horen, „dus precies zo als de Heiland het zelf ook wel heeft ge daan", zegt de heer Snoeks. Ook in de be narde winters van de bezettingstijd werden veel van deze maaltijden gehouden. Toen de heer Snoeks 25 jaar geleden de leiding kreeg van de Stadsevangelisatie trachtte hij het contact met de Protestantse In de Generaal Cronjéstraat wordt op het ogenblik hard gewerkt aan het aan brengen van een feestverlichting. De ge broeders Timmers waren Dinsdagavond om halfzeven midden in de straat werk zaam de verlichting in orde te maken. Een werkstelling was daartoe opgesteld. Een der heren Timmers stond op de stel ling en de ander had er naast plaats geno men, om het verkeer te waarschuwen. Een automobilist was vermoedelijk vei'blind door de weerspiegeling van de feestver lichting op het gladde asfalt en reed op de werkstelling. De gebroeders Timmers had den het gevaar zien aankomen en waren op tijd op zij gespx-ongen. De werkstelling was verbogen en kon niet meer gebruikt woi-den. De Haarlemse recherche heeft Dinsdag middag een drie en veertigjarige kantoor bediende, werkzaam bij de P.T.T., aange houden, verdacht van verduistering in dienstbetrekking van gei'eedschappen ten nadele van het rijk. De verdachte heeft benzinelampen, rubberlaarzen, hamers, stopwatches, een electrische boortol enzo voort. toebehorende aan het rijk, die hij als rijksambtenaar onder zijn beheer had, in Amsterdam verkocht. De goederen zijn opgespoord en in beslag genomen. kerken zo innig mogelijk te houden. Hij vroeg haar pi-edikanten voor de openlucht bijeenkomsten en won vooral de Gerefor meerde predikant ds. Datema 'voor zijn straatevangelisatie. Deze sprak prompt een tijd met hem af en kwam spreken. Over het algemeen leefde er echter in de kerk toen nog geen duidelijk besef van de noodzake lijkheid van het optreden naar buiten. Thans verheugt de jubilaris zich in het bijzonder over de sterk toegenomen straat- evangelisatie door de kerken. „Ik ben blij dat ons werk daartoe heeft mogen bijdra gen", zegt hij. Ook na dit jubileum zal men zijn stem nog kunnen horen op vele punten in de stad. Want wat dit werk aangaat bestaat er voor hem geen pensioen. BINNENLAND Het Grotius-lyceum in Den Haag, dat door de Duitsers werd afgebroken, zal wor den herbouwd. De Haagse gemeenteraad heeft voor deze herbouw 1.682.170 gulden beschikbaar gesteld. Er is een luchtvaartovcreenkomst tot stand gekomen tussen Nederland en Peru, waarbij aan Nederland het recht wordt ver leend luchtlijnen te exploiteren via Surina me, Venezuela, Columbia en Ecuador naar Peru en verder gelegen punten. Wederke- rige rechten zijn aan Peru verleend >or lijnen naar Amsterdam. De Haagse Jeugdactie en de bij haar aangesloten jeugdorganisaties en jeugdzorg instellingen hebben in 1951 van het Haagse gemeentebestuur een subsidie van 180.000 gulden gekregen. Aangezien de subsidie van de provincie (80.000 gulden) beneden de verwachting is gebleven, kon de Haja dit jaar niet meer met 180.000 gulden toekomen. Een verzoek om een aanvullende subsidie van 44.500 gulden is door de gemeenteraad ingewilligd. De heer A. B. Speekenbrink, financieel- ecoiomisch adviseur van het Nederlandse Hoge Commissariaat in Indonesië, zal 3 Oc tober naar Nederland vertrekken. Na een kort verblijf in Nederland zal hij doorreizen naar Washington, waar hij is benoemd tot financieel economisch adviseur van de Ne derlandse ambassade aldaar. Na een debat dat ruim vier uur duurde heeft ook de gemeenteraad van Eindhoven mei 22 tegen 12 stemmen afwijzend beschikt op een verzoek van de raad voor het groot winkelbedrijf en een aantal vrouwenorgani saties, een koopavond in te stellen. Er zal in Den Haag geen koopavond zijn, zo heeft de gemeenteraad besloten. Een aantal branches zal de halvedag-sluiting en de vacantiesluiting in acht moeten nemen, echter alleen die branches, waarvan de win keliers in meerderheid de wens daartoe te kennen hebben gegeven. B. en W. waren ertegen bij een overtreding van de Winkel sluitingswet behalve de winkelier ook de koper sti-afbaar te stellen. Met ingang van heden zal het Duit se grenskantoor Herzogenrath tegenover het Nederlandse kantoor Kerkrade-Haanrade worden opengesteld voor het grote grens verkeer. Tot dusver konden hier alleen hou ders van grenspassen passeren. De Rotterdamse rechtbank heeft de 43- jarige graanhandelaar M. J. K. uit Middel- harnis vrijgesproken. Deze liet op 14 Maart in zijn pakhuis haver storten, waarbij hij volgens de dagvaarding zou hebben nagela ten de achtergevel tegen de zijdelingse druk te beschermen door een wal van zakken. De achtergevel begaf het en een voorbijgang- ster werd onder de vallende gevel bedol ven. Zij overleed aan de gevolgen. De eis was een geldboete van f 1000.- subsidiair twee maanden hechtenis. De Amerikaanse zangeres Anne Brown en de Nederlandse pianist Luctor Ponse zijn gisteren per vliegtuig voor een tournée van twee maanden naar Indonesië vertrokken. De heer P Mol, hoofdverificateur der invoerrechten ei accijnzen, chef van de douane op Scl hol, is overgeplaatst naar Antwerpen, waai ij de Nederlandse douane in Beneluxverban zal dienen. Te Wc'nhaai 'ijk is de 22-jarige P. Boonman onder et tractor geraakt en om het leven gekomen ")e jongeman reed met de tractor een voei ieten. In een bocht is de tractor geslipt e. 'n een sloot gevallen. Dorsers, die dichtb., aan het werk waren, snelden onmiddellijk Het duurde echter een kwartier eer zij L 'mdden bevrijd. Hij was toen reeds overleden Binnenkort is de be eming te ver wachten van mr. P. H. M Werner, inspec- teur-genei-aal van het Ri s-arbeidsbureau, tot secretaris-generaal van -et departement voor Maatschappelijk Werk De Provinciale Staten van Friesland hebben tot lid van Gedeputeerde "taten in de vacature-mr. J. Algera gekozen mr. D. Okma te Leeuwarden, lid van de A.R.- fractie. De gemeente Midwolda (Gr.) heeft voor het eerst sinds 1923 een eigen brandweer corps. In dat jaar werd de brandbestrijding opgedragen aan een in de gemeente geves tigde brandspuitenfabriek. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het kerkelijk voorbereidend examen de heer C. D. Kousemaker te Haarlem. Drie personeelsleden van de Haarlemse Gemeentereiniging de heren A. Koster. J. de Jonge en J. D' haene hebben het chauf feurs-grootdiploma behaald, evenals hun. collega van Openbare Werken, de heer W, de Bruin.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7