Cuyps Haan met kippen' voor Frans Halsmuseum Brieven aan de redactie Subsidie voor laatste kwartaal 1952 aan HOV Subsidie voor Mathot Ds. W. S. Hugo van Dalen sprak in Concertzaal „Grompie" bij de H.H.V. „Eerst naar de Flora, dan naar Haarlem" Haarlemmermeer Hillegom Lisse Overveen Halfweg Zandvoort 9 De kunst in de banketbakkerij Burgerlijke Stand van Haarlem Voorzieningen op en nabij gemeente-sportterreinen Amateurtoneel Gemeenteraad Afdeling opgericht van Koningin Wilhelminafonds „St. Genesius" viert weldra zilveren jubileum H. van Bruggen viert koperen jubileum Gymnastiekzaal toch bij R.K.-school Raadslid C. Siegers terug uit ziekenhuis Zandvoort op. Nijenrode HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Haarlemse raad zal Woensdagmiddag beslissen over een voorstel van Burge meester en Wethouders een werk van de Dordtse schilder Albert Cuijp (1620-1691) aan te kopen. De subcommissie voor de beeldende kunst zag het doek dat een haan met enige kippen voorstelt op de onlangs in Delft gehouden Antiekbeurs, waar het voor 8500 te koop werd aangeboden. Nu zijn de in het Fonds voor Kunsten en Wetenschappen aanwezige middelen niet toereikend voor deze aankoop, maar B. en W. menen dat die moeilijkheid opgelost kan worden door in twee termijnen te be talen, de helft bij aankoop en de rest na 1 Januari 1953 uit de gelden die in het nieuwe begrotingsjaar voor de aankoop van kunstwerken beschikbaar zijn. Bovendien B. en W. delen de gemeenteraad mee, dat tiet onderzoek naar de mogelijkheid van de vorming van een provinciaal orkest thans in een vergevorde-d stadium verkeert. Het onderzoek heeft nog niet tot een definitief resultaat geleid. Teneinde de Haarlemse Orkest Vereniging evenwel in staat te stel len haar financiële verplichtingen na te komen stellen B. en W. de gemeenteraad Voor aan de H.O.V. voor de laatste drie maanden van het jaar een subsidie te ver lenen van ten hoogste 20.000. Bij besluit van 12 December 1951 stelde de raad als subsidie aan de H.O.V. voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 September een be drag van ten hoogste 60.000 beschikbaar. Ongevallenvervoer onrendabel Op 1 September van dit jaar heeft de heer A. Spaai-garen, onder de firmanaam Mathot, zich tot. het college van B. en W. van Haarlem gewend met het vei-zoek om ten behoeve van het door hem geëxploi teerde ziekenvervoerbedrijf en in het bij zonder voor het vervoer van personen die bij straatongevallen gekwetst zijn, een ver goeding toe te kennen ingaande 1 Januari 1951. Dit verzoekschrift is voox-afgegaan door langdurige, reeds in de loop van het jaar 1951 aangevangen besprekingen met de Fa. Mathot en andere belanghebbenden. Een uitvoerig onderzoek van deze aange legenheid heeft het College aangetoond, dat het zogenaamde ongevallenvervoer, dat ongetwijfeld een openbaar belang is, door de bijzondere eisen van pax-aatheid, welke hiex~aan gesteld moeten wox-den een extra last legt op de exploitatie van het zieken- vervoex-bedrijf. Deze extra last drukt zo danig op de totale exploitatie van het zie- kenvervoex-bedrijf, dat mede als gevolg hiexwan dit bedrijf onrendabel is geworden. Met het oog op het hierboven aan gehaalde gemeentebelang achten B. en W. het dan ook billijk, dat ten behoeve van dit ongevallenvervoer van gémeente- wege een vergoeding wordt toegekend aan de exploitant van dit bedrijf. Voor elk van de jaren 1951 en 1952 zal een vex-goeding van 6500.worden toe gekend, evenwel onder een voorbehoud ten aanzien van de nadere voorwaarden, waaronder deze vergoeding zou moeten worden vex-leend, welke voorwaarden zou den moeten strekken tot behoud van dit apparaat van het ongevallenvervoer in het algemeen belang. De belangstelling voor de tentoonstelling „De kunst in de banketbakkerij" in de Vleeshal en de Vishal is zo groot, dat in de loop van Zaterdag de tienduizendste bezoeker verwacht wordt. Op het ogenblik wordt aan iedere vijftigste een doosje Haarlemse tulpenkoekjes aangeboden en aan iedex~e tweehonderd vijftigste een taart. Het plan was aanvankelijk de tentoonstel ling op Zondagmiddag te sluiten. Besloten is de expositie ook Zondagavond geopend te houden. Dezer dagen hebben de leerlingen van de drie Haax-lemse huishoudscholen een be zoek aan de tentoonstelling gebracht. Acht mille voor kankerbestrijding De totale opbrengst van de tussen 15 en 20 September in Haarlem gehouden inzameling ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding was 8228.Hier in is niet begrepen de opbrengst van de 1 pCt.-actie der winkeliers. HAARLEM, 2 October 1952 GEHUWD: 2 Oct., J. Booms en W. J. Mun- niks; H. F. Schilling en L. W. Mantz; G. Hol en G. van Borre; J. M. van Berk en J. C. de Mooij. BEVALLEN van een zoon: 30 Sept., M. J. Buijvoets—Harm; 1 Oct., O. Witteman—Ver meer. BEVALLEN van een dochter: 30 Sept., A. M. P. Wiesmanvan de Pavoordt; A. E. Bachet—Schelkers; 1 Oct., T. Gerritsen— Bi-ouwer; E. BruinesPiet; 2 Oct., H. C. Moojenvan Deventer; J. Moisonvan den Bek D. Vink—Beek. OVERLEDEN. 29 Sept., J. F. A. Roos, 79 j Obistraat; J. F. A. Roos, 51 j., Obistraat; 30 Sept., H. Minsart. 76 j., Nicolaas van der Laanstraat; J. J. Delfos, 67 j.. Verspronck- weg; 1 Oct., H. L. Pieters, 73 j., Zomerkade. hoopt men dan te specificeren hoeveel men voor moderne en hoeveel voor klassieke werken wil beschikbaar houden. Hierboven een foto van het schilderij, dat nu nog bij de kunsthandel Douwes aan het Rokin in Amsterdam hangt. Tijdens de oorlog zijn de kleedkamers op de sportvelden der gemeente Haarlem ver loren gegaan'. Weliswaar is een noodoplos sing gemaakt, doch deze is van tijdelijke aard. B. en W. delen de gemeenteraad mee, dat het noodzakelijk is tot de bouw van kleedhuizen over te gaan. De kosten vari de bouw van de kleedhuizen worden ge raamd op: 32.346 aan de Mr. Jan Gerritsz- laan, 36.380 aan de Klevei'laan en 39.099 aan de Van Oosten de Bruynstraat. Voor de inrichting zullen onderscheiden lijk nodig zijn bedragen van 2500, 2575 en 3100. In totaal is met de bouw en de inrichting gemoeid een bedrag van 116.000. Het kleedhuis op de velden aan de Mr. Jan Geri-itszlaan is geschikt voor 125 personen en dat aan de Van Oosten de Bruynsti'aat voor 150. Deze capaciteit is voldoende voor normaal gebi'uik van de terreinen. B. en W. stellen de raad voor het bedrag beschikbaar te stellen. Vooxds vragen B. en W. een bedrag be schikbaar te stellen om voorzieningen te treffen aan het sportterrein achter de Kle ver-parkweg. Gevraagd wordt, mee te wer ken aan de opheffing van de overweg in de spoorbaan Haarlem-Uitgeest nabij het gemeentelijke sportterrein, onder voor waarde, dat de N.V. Nederlandse Spoor wegen daarvoor aan de gemeente ver goedt een bedrag van f 2.500. Voor het maken van een betonnen brug over een sloot bij het sportterrein achter de Kle verparkweg en voor het maken van een verhax-d toegangspad naar dit terrein vra gen B. en W. een bedrag van f 10.400. Op een door het Haarlemse Vredescomité belegde bijeenkomst in de Concertzaal heeft ds. W. S. Hugo van Dalen, Ned. Her vormd predikant'in Colijnsplaat, het woord gevoerd over het Duitse vraagstuk en de vrede. Althans zo was aangekondigd. In werkelijkheid besloeg zijn op uitermate hartstochtelijke toon uitgesproken rede een veel breder terrein. De Amerikaanse oor logsophitsing en de Russische vredelievend heid, zoals deze vredesbeweging ze ziet, kwamen ter sprake en voorts somde de spreker een aantal symptomen op, die er naar hij zei, op wijzen, dat de wereld op de verkeerde weg is. Ds. Hugo van Dalen stelde voorop, dat hij niet als partijman sprak, hoewel hij persoonlijk van oordeel is, dat het levens krachtig socialisme van de Sovjet-Unie beter bij het Christendom past dan het het Westelijk kapitalisme. Hij bracht de zeer goed bezochte bijeenkomst de groeten over van de Russisclie vredesstrijders en de Russische orthodoxe kerk, die zich naar hij zeide op de nieuwe moraal heeft inge steld. De spreker deed vervolgens felle aan vallen op de herbewapening, op de voor bereidingen voor een atoom-oorlog, op het „bacteriologische schandaal" in Korea en op de laster waaronder de vredesstrijders in het Westen lijden. Speciaal de Neder landse pers moest het hierbij ontgelden. De BVD, het beschikbaar stellen van cul tuurgrond voor militaire oefeningen, mi nister Staf die hij indirect van collaboratie beschuldigde, attaqueerde hij eveneens hevig. Hij achtte het schandalig, dat wij zulke hoge defensie-uitgaven doen, temeer daar deze overbodig zijn. Onder daverende toe juichingen verklaarde ds. Van Dalen: „Als ambtsdrager van Christus vei-klaar ik, dat het mijn heilige ovex-tuiging is, dat het Sovjet-volk niet zal vechten. Het wil in vrede leven". Ds. Van Dalen zei dat hij zich wilde ver zetten tegen de geest van vex-zieking, die men Amerikanisme noemt. Zonder te wil len generaliseren zei hij, dat de Ameri kaanse pioniers voor een groot deel uit misdadigers en gewiekste zakenlui beston den. De vervlakking door de televisie en Hollywood, waaraan hun nakomelingen bloot staan, hebben er de zaak niet beter op gemaakt. Ds. Van Dalen nam het spe ciaal op voor de danseres Josephine Baker, die uit een restaurant was gezet, omdat zij negerin is. Zij, die aanvoeren dat de Sovjet-Unie toch óók een leger heeft, wilde de spreker er op wijzen, dat dit is voortgekomen uit de benauwenis, die dit altijd pacifistische land heeft bevangen door de insluiting door de imperialistische landen. Over het Duitse probleem sprekende zei ds. Van Dalen, dat hij zich tot zijn laatste druppel bloed zou verzetten tegen het plan voor de Europese defensie-gemeenschap. Hij hekelde in felle bewoordingen het loslaten der Duitse oor logsmisdadigers en dx'ong er op aan, dat men zich zou houden aan de afsprakexx van Potsdam. Met een oproep om het komende Weens volkencongres te steunen en ervoor te zorgen dat het nazisme niet wederom de kop opsteekt, eindigde ds. Van Dalen zijn rede. Tot lid van de Provinciale Staten van Noordholland is benoemd verklaard de heer F. Sijbesma te Amsterdam, in de vacature, ontstaan door het ontslagnemen van de heer H. A. Vulik te Amsterdam. De H.H.V.-toneelgroep „De Spaarne- spatters" heeft gisteravond in de Stads schouwburg haar winterseizoen geopend met een opvoering van Horace Hodges en Thomas Wigney Percyvals „Grompie", dat een van de populairste oudgedienden van het beroeps- en het dilettanten-répertoire is en onlangs ook met veel succes als radio hoorspel werd uitgezonden. Die populari teit is voornamelijk toe te schrijven aan de gelukkige combinatie van blijspel- en thril ler-elementen die elk voor zich eigenlijk niet eens zo veel om het lijf hebben, maar die hier zo vaardig dooreengemixed wer den, dat men er om beurten hartelijk om lachen en lekker om griezelen kan. De simpele intrige van de gestolen diamant en de camelia-bloesem (met een haar van de kamenier!) als stille getuige staat lang niet op het plan als b.v. de scherpzinnige bedenksels van een Agathe Christie en ook de humor is niet bepaald van de bovenste plank, maar dat neemt allemaal niet weg dat. men er altijd weer zijn plezier aan be leeft zelfs als men, gelijk uw recensent al zo'n acht „Grompies" achter de rug heeft. Maar het was dan ook een juweel van een Grompie, die Hein Kraneveld gis teravond op de planken zette, een sympa thieke oude brombeer, bruisend van rhexx- matische vitaliteit en sprankelend van nijdasserige humor. Lang geen eenvoudige opgaaf, deze rol, al is het ganse stuk naar Grompie toe geschreven en al biedt het vele kansen tot dankbaar chargeren van oude-mannetjes-„tics". Maar inplaats van goedkope effecten na te jagen, trachtte Kraneveld zijn Grompie het volle pond aan levensvatbaarheid te geven en dat lxxkte hem wonderwel, want vrijwel overal klonk achter zijn pose als zonderlinge huistyran iets van de zelfspot en goedhartigheid door, die als Grompie's ware wezen bedoeld zijn. Geen wonder, dat hij de anderen vaak vol komen „wegspeelde", al moet daarbij ge zegd dat regisseur Willem van der Veer enkele der bijrollen wel een beetje had laten zwemmen. De mr. Jarvis bijvoorbeeld was wel gebaat geweest met een betere instructie omtrent het nuttig en effectver- hogend gebruik van romp, handen en benen bij het toneelspel, want met de stok die hij nu ingeslikt had kon hij bezwaarlijk de verlangde man-van-de-wereld opbrengen. Leo Fabel deed het heel wat vlotter en los ser als Grompie's kleinzoon Ernest, maar hij is dan ook een oude routinier in dit en semble. Her van Dijk maakte een koste lijke caricatuur van de butler (vooral zijn impertinent gegichel als Grompie de ka- nienier de les leest, was een leuke vondst) en Truus Woelinga was een charmante Vir- einia, die soms aardige tedere gebaren vond in de scènes waarin zij Grompie met haar kleindochterlijke zorgen omringt. Alleerx moet zij wat duidelijker articuleren. Gé Kip-Ram tenslotte, nu eens veroverend- brutaal, dan weer ontwapenend-verlegen, was een kameniertje om te stelen. H. C. Heemsteeds raadslid stelt vragen Het Heemsteedse raadslid W. J. Reijn- ders van de Partij van de Arbeid heeft aan B. en W. de volgende vx-agen gesteld, die in de eerstvolgende raadsvergadering be antwoord zullen worden: 1. Hebben bur- geiueester en wethouders kennis genomen van de courantenverslagen over de lezing die de dix-ecteur van de Flora heeft gehou den voor de handeldrijvende middenstand te Haai'lem, waarbij onder meer als hoofd motief wei'd gepropageerd: „Eerst naar de Flora en dan naar Haarlem"? 2. Zijn burgemeester en wethouders met mij de mening toegedaan, dat hiermee het belang van de handeldrijvende midden stand in Heemstede niet is gediend? 3. Zullen burgemeester en wethouders, als zij die mening delen, alsnog stappen doen bij de directie van de Flora opdat bij de propaganda voor de Flora ook het be lang van de Heemsteedse middenstand wor de betrokken? Nieuwe afdeling Diaconessenhuis wordt in gebruik genomen Op Donderdagmiddag 9 October hoopt het bestuur van het Diaconessenhuis te Haarlem een nieuwe afdeling in gebruik te nemen, waarmee een reeks na 1948 tot stand gekomen verbetei-ingen van de ge bouwen wordt afgesloten. De heer W. C. Bakker, wethouder van financiën en volksgezondheid van Haar lem, zal de opening verrichten. Het verbod om koper en koperlegerin gen toe te passen is voor een aantal ax-tike- len opgeheven, onder meer voor hang- en sluitwerk, rijwielen en rijwieluitrustingen en verlichtingsai-matui-en. Toegestaan is tevens het verkoperen, het platteren met koper of kopei-legeringen en het toepassen van verkoperd materiaal of materiaal ge- platteerd met koper of koperlegeringen. Gratie aan Lages. Vereniging verzet 19401945 protesteert hiertegen als een belediging aan hen die voor ons aller vrij heid het hoogste offer brachten, het offer van hun leven. Maar eren wij die helden wel door als zoenoffer andere levens te eisen, wordt daardoor de grootheid van hun offer niet vei-kleind, zou het wel in de geest wezen van hen die zo hoog stonden als een uitoefening van i'echt het leven te nemen van een zo klein, nietswaardig in dividu? En is levenslange gevangenisstraf niet zwaarder te dragen dan een snelle dood? Ook kan de misdadiger dan nog tot berouw komen over zijn afschuwwekkende daden. J. A. Heydeman. Gistermiddag kwam de gemeenteraad van Haarlemmermeer bijeen ter behan deling van een korte agenda. Bij de inge komen stukken was een adres van ,de heer Lanser (C.P.N.), bevattende het voorstel dat de raad zijn afkeuring te kennen zou geven inzake de gratieverlening aan La- ges. De voorzitter was van mening dat deze aangelegenheid buiten de competentie van de raad viel. Bijna alle raadsleden waren het hiermee eens. Aan dr. D. W. Zuydam werd wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend als ge meente-veearts, onder dankzegging voor de talrijke belangrijke dienste, aan de ge meente bewezen. De verordening voor jaar- en marktda gen werd opgeheven daar gebleken is dat voor dergelijke markten in de Haarlem mermeer geen belangstelling meer be staat. Waardering ondervond het voorstel tot het aanbrengen van 18 nieuwe brandkra- nen. Wegens het lage waterpeil was de raad unaniem van mening dat het aan brengen van brandkranen dringend was aan te bevelen. Uitbreiding van het aan tal is zeer wenselijk. Voor het parkeren op openbare ge meentegrond zal in het vexwolg f 1.per week, f 2,50 per maand of f 25 per jaar moeten worden betaald, indien gei-egeld wordt geparkeerd na 24 uur en voor 5 uur gedurende een week of langer; voor elk tijdvak van 6 uur of langer op een daarvoor aangewezen terrein f 0,25. Het voorstel B. en W. machtiging te verlenen kasgelden uit te keren werd aanvaard. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Gerrit, z. van G. Visbeen en J. Veer; Josua, z. van L. J. van der Nol en B. L. E. Jonker; Petrus Hendrikus, z. van T. J. van Veen en L. M. Roodenburg; Willy Fer dinand, z. van J. Buis en C. H. Bakker; Hen drik Willem, z. van G. C. Elders en H. M. Olfers; Gerritje Cornelia Antonia, d. van C. H. Struik en G. Stolk; Henk Willem, z. van A. van der Spil en M. E. van den Bosch; Johannes Gijsbertus Antonius, z. van T. Doidandt en A .C. Oudejans; Sonja, d. van R. Bart en F. G. Blommestein; Ronald Gerdi- nus, z. van A. Bol en G. P. Bruijnis; Joanna Maria, d. van T. J. de Vlieger en C. T. Geers; Dirk Hendrikus, z. van G. H. Cuvelier en A. Bons; Johannes Theodorus Maria, z. van T. J. N. Verhaar en P. J. Bon; Leonardus Joannes, z. van A. Gx'oeneweg en H. J. M. Dieben; Bernardus Coi-nelis. z. van C. V. Pij- pers en P. Calvelage; Christoffel Goverdinus, z. van A. van Vugt en I. Honcoop; Ronald Marinus Klaas, z. van A. Vleghaar en G. J. van der Meer; Alie, d. van G. Groen en H. van Werven. ONDERTROUWD: A. Lankhaar en H. Ka merman: W. Stokman en W. C. Gozeling; A. W. de Breuk en A. H. van Andel; C. J. van den Berg en A. W. Bank; H. B. Sehreu- der en Y. van der Meer. GETROUWD: C. W. Prins en M. C. Schoorl; A. A. Klootwijk en F. H. Vei'duin; H. Maliepaard en A. K. A. van der Mast; J. P. van den Ochtend en G. Bokhorst; H. Doe- leman en N. Hus; A. de Reus en A. E. Quist; F. J. M. van Leeuwen en C. J. M. Mesman; C. J. Bussink en A. van Dijk. OVERLEDEN: Dieuwertje Otter, 83 j„ wed. van P. Schermer; Maria Theodora Kluck. 71 j., ongehuwd; Anna van Weerden burg. 60 j., echtg. van S. H. van Haaster. WEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Maai-garetha Josepha Maria, d. van H. Warmerdam en C. M. van Rooden; Johannes Fi-anciscus Maria, z. van N. J. Ver haar en F. H. Janssen; Angnes Elisabeth Maria, d. van J. J. van der Salm en J. A. W. Streng; Eri Jan, z. van Th. J. van de Pol en J. Verhoef; Nicolaas Franciscus, z. van F. O. Lommerse en G. A. Matthijs; Marianne Jeane, d. van J. Schipper en L. de Jong. ONDERTROUWD: H. Otten en C. H. Ne- derstigt; W. C. van der Maat en Th. M. A. van der Eist; J. A. Weijers en A. G. van den Berg; N. van Vliet en M. Hack; H. J. C. de Vroomen en J. A. M. Lommerse; B. Galjaard en M. van Oei. GEHUWD: J. Kortekaas en H. F. Murk. In een op het i-aadhuis op initiatief van het gemeentebestuur gehouden bijeenkomst is besloten een afdeling van het Koningin Wilhelminafonds op te richten. Na een in leidend woord van de wethouder van sociale zaken, de heer A. Ti'oboel, gaf de heer W. M. van der Leeuw uit Amsterdam een uiteenzetting over het doel van het fonds. Het dagelijks bestuur van de afdeling is als volgt samengesteld: ir. A. Vlag, voorzit ter; M. J. van Kesteren, secretaris; J. de Wolf, penningmeester; mevrouw Duimaer van Twist, mevrouw Peereboom, dr. J. M. van Dijk, L. van der Voort, J. A. Kamps en J. den Breejes. „St. Genesius" werd 27 October 1927 op gericht, als de eigenlijke voortzetting van de oude rederijkerskamer „Eendracht maakt macht", die op haar beux-t reeds dateerde uit het jaar 1912, maar door ver schillende omstandigheden ter ziele was gegaan. De werkzaamheid van de jonge vereni ging bepaalde zich de eerste jaren in hoofd zaak tot het opluisteren van feestavonden van de R.-K. Volksbond en haar onder afdelingen. In 1930 kreeg de vereniging een nieuw bestuur, dat al aanstonds besloot uitvoex-ingen te gaan geven voor eigen re kening. Toen „Genesius" in 1935 deelnam aan een toneelconcours in Heemstede wist zij daar zes prijzen in de wacht te slepen, waaronder de ere- en eerste prijs en de beide beste spelersprijzen. Hoewel de ver eniging aanvankelijk als hei-entoneelver- eniging was opgericht werden in 1933 ook dames als lid toegelaten. Sinds enkele jaren bespeelt zij, hoewel niet een rasecht Haarlemse vereniging, de Stadsschouwburg, omdat daar voor haar grotere mogelijkheden liggen in de keuze van de stukken. Het zilveren jubileum zal zij Zondag 12 October vieren met een receptie van 35 uur in restaurant Rusthoek in Bloemen- daal. Nadere mededelingen omtx-ent de jubileumuitvoering volgen. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD E. Rot en D. J. Brouwer. GETROUWD: P. J. Stasse en L. de Graaff; J. H. van Es en Ch. G. Moulijn. GEBOREN: Johanna Clara Maria, d., van B. Nooij en A. M. M. Lindeman; Johanna Elisabeth Maria. d. van H. Kuipers en A. J. van der Peijl; Agnes Lydia Adriana, d. van M. Vrieze en J. Minnema; Helena Wilhel- mina Geertx-uida, d. van A. J. Mense en J. P. Baaij; Louise Helena Maria, d. van A. G. van Houten en H. B. Verhoef. OVERLEDEN: R. Otte—Kemp, 79 j.; Wed. A. S. Hauschildt—Reichard, 82 j. j Vandaag is het feest voor de R.K. school te Halfweg. Op 1 October was het 12Vi jaar geleden, dat de heer H. M. van Brug gen, hoofd werd van die school. Op zijn verzoek wordt het feest in bescheiden vorm gevierd, maar dat neemt niet weg, dat de verdiensten van dit schoolhoofd bij deze gelegenheid in het volle licht komen. De heer Van Bruggen werd, nadat hij reeds vanaf 1933 als onderwijzer op de school werkzaam was, op 1 April 1940 tot hoofd benoemd. Hij begon zo al direct zijn verantwoordelijk werk met de moeilijke oorlogsjaren. Haast voortdurend was zijn school gevorderd en de klassen waren zo verspreid, dat het jonge hoofd op de fiets zijn leerlingen af moest. Na de oorlog ontplooiden zich echter pas goed zijn gaven. Óp onderwijsgebied (hij is leraar op een Land- en Tuinbouw- en een Middenstandscui-sus), maar ook in het maatschappelijk leven, onder andere als secretaris van de Vereniging Bedrijfsvoor lichting in de IJpolders. In het raam van de onderwijsvernieuwing vei-richtte de heer Van Bruggen baanbi-e- kend werk, door een geheel nieuwe methode van onderwijs bij Natuur- en Aardrijkskunde en de Vaderlandse, en Bij belse geschiedenis in te voeren. Aan de hand van zijn vier Handleidingen (door de uitgever veelzeggend „Dozen van Pandora" genoemd), wordt x-eeds aan ruim tweeduizend vaderlandse scholen les ge geven. Zijn methoden werden voor R.K. en Chi-istelijk onderwijs bewerkt. Maar voor het jubilerende schoolhoofd bestaat geen mooier resultaat, dan het werk dat zijn leerlingen doen, zoals de declama tiemiddagen, die zijn klassen voor de KRO- microfoon gaven. Om half tien zijn de feestelijkheden in de „Sporthal" te Zwanenburg begonnen. Daar boden 450 kinderen hun „bovenmees ter", behalve geschenken, een door hen zelf uitgevoerd feestprogramma aan. Raadsbesluit vernietigd Reeds eerder vermeldden wij, dat de R.-K. school te Halfweg waarschijnlijk met een sportzaal voor gemeenschappelijk ge bruik door de drie Halfwegse scholen zou worden uitgebreid. Het gemeentebestuur van Haarlemmer- liede en Spaarnwoude wilde voor deze bouw echter geen toestemming geven, om dat zij zelf een dergelijk gebouw wilde zetten op een willekeurige plaats in de ge meente. Het bestuur der R.-K. school bracht het afwijzende besluit van de raad voor Ge deputeerde Staten en later nog ging zij in beroep bij de Kroon. Als grootste school te Halfweg was zij van mening, dat een sportzaal bij haar gebouwen opgetrokken, het doeltreffendst was, terwijl ook de an dere scholen in de directe omgeving liggen. De Ki-oon heeft nu het voorstel der school goedgekeurd en het besluit van de raad vernietigd. Binnenkort zal men dus met de bouw van de sportzaal beginnen. Deze nieuw bouw, waarvoor architect J. van Engelen te Halfweg de tekeningen maakte, was reeds in de uitbreidingsplannen der school opgenomen. Na een verblijf van twaalf weken in de Mai-iastichting te Haarlem, waar hij, na een operatie te hebben ondergaan werd verpleegd, is de heer C. Siegers, raadslid der gemeente Zandvoort, in de loop van Vrijdag in zijn woning teruggekeei'd. Tal rijke bloemstukken getuigden van het medeleven der bevolking, terwijl ook velen hem in de loop van de dag met zijn terug keer kwamen gelukwensen. Hoewel de heer Siegers nog niet geheel hersteld is, zal hij zich toch geleidelijk aan weer aan zijn dagelijkse werkzaamheden kunnen wijden. Scriptie van F. Klaje Zandvoort heeft dezer dagen in het mid delpunt der belangstelling gestaan bij het Nederlands opleidingsinstituut voor het buitenland op kasteel Nijenrode te Breu- kelen. Een der studenten, de heer K. F. Klaje uit Zandvoort, had in het kader van een verplicht ondei'zoek naar facetten van het maatschappelijk en economisch leven een scriptie opgesteld over de ontwikkeling van Zandvoort van vissersdorp tot badplaats Dit geschrift was aan de docenten en stu denten ter lezing gegeven en werd nu in een bijeenkomst van tweede-jaars studen ten in discussie gebracht. De gemeente secretaris, de gemeente-ontvanger en de directeur van de stichting „Touring Zand voort" behoorden tot de genodigden. De heer Klaje hield een inleidend betoog waarin hij zijn geschrift toelichtte. Hierin werd de historie van Zandvoort behandeld en hoe de badplaats is ontstaan en ge groeid is. Niet alleen de economische aspecten maar ook de sociale en bestuurs-technische kwamen aan de orde en werden aan de hand van grafieken verduidelijkt. Aan de discussie, die enkele uren in beslag nam namen meer dan twintig studenten deel en verschillende onderwerpen, zoals de ver houding der godsdienstige gezindten, het jeugdprobleem, de bevelvoering der politie bij grote wedstrijden, de propaganda voor de badplaats, het reddingswezen, en andere werden ter sprake gebracht. Het was een zeer interessante discussie waaraan ook door de docenten en geno digden werd deelgenomen. Na afloop van de bijeenkomst werden de genodigden door de rector van het instituut ontvangen. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Leanda, d. van H. Mac Mootry en P. Palm; Martina, d. van C. Terol en A. M. Mantel; Pieter Christiaan, z. van P. Vis ser en N. Keur; Frank Michael, z. van J. Termes en O. A. H. Huhnholz; Pieter Hen drik, z. van P. Dierdoi-p en E. A. Exalto; Yvonne Mai-ia, d. van J. H. van den Berg en A. Paa; Rosa Maria Bexmardina, d. van L. J. Zonneveld en A. D. M. Schelfaut. ONDERTROUWD: J. Bakker en L. J. Ger- rits; J. Kroeze en P. J. van der Weerd. GEHUWD: P. T. Prins en G. Schaap; K. M. Jongbloed en M. Lammers; L. Schaap en J. Steffens. OVERLEDEN: A. van der Kruk, 43 j.. echt genoot van E. S. Burgerhout (overleden te Öosthuizen); E. van Groen, 64 j., echtgenote van A, de Wid. BINNENLAND B. en W. vragen de gemeenteraad machtiging het Staatsbedrijf der P.T.T. op te dragen ten behoeve van het kantoor en de werkplaatsen van het gemeentelijk wa terbedrijf aan de Kampersingel 4 een nieuwe automatische huistelefooninstallatie te plaat sen. De kosten worden op f 10.059 geraamd. De aanbeveling van B. en W. ter benoe ming van vier tijdelijke leerkrachten aan het Gymnasium luidt: mr. W. F. Gonggrijp (wiskunde); mevrouw A. HazevoetTijm (lichamelijke opvoeding); mejuffrouw A. M. C. Koch (oude talen) en de heer A. I. Lucieer (aardrijkskunde), allen te Haarlem. B. en W. stellen de gemeenteraad voor met ingang van 1 November te benoemen tot onderwijzeres (leidster) bij het gemeente lijk voorbereidend lager onderwijs te Haar lem de tijdelijke onderwijzeressen de dames P. M. Baljon. Overveen, M. P. F. J. Beccari, Haarlem, L. B. van der Lieuw, Santpoort en M. L. Tuckermann, Overveen. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor te benoemen tot tijdelijke lerares in de mechanica aan de HBS voor meisjes met 5- en 6-jarige cursus voor het tijdvak van 1 September 1952 tot en met 31 Augustus 1953 mevrouw ir. M. Waardenburg Lindemeyer te Haarlem. De voordracht van B. en W. ter benoe ming van een onderwijzer aan de school „Buitenrust" (voor buitengewoon lager onderwijs) luidt: 1. M. A. Duisterhof te Haarlem; 2. F. J. Hol te Alkmaar; 3. J. van der Reijden te Hengelo (O.). De in Haarlem gehouden collecte ten bate van de Reclassering heeft opgebracht f3345; in Heemstede was de opbrengst ruim. f 2000. In een tapijthandel aan de Schagchel- straat te Haarlem is Donderdagmiddag een ongeval gebeurd, waarbij een zevenenvijftig- jarige bediende zijn linkerdijbeen heeft ge broken. Bij het rangschikken van tapijten schoof er een tegen de ladder, waarop hij stond. De man viel en bi-ak zijn lirxker- been. Per ziekenauto is hij naar het Diaco nessenhuis. vervoerd. In de Harmonie te Leeuwarden werd gisteren de loogdag gehouden van de Her vormde Vrouwengroep. Ds. J. van Veen uit Vroomsdorp sprak een wijdingswoord en daarna hield jonkvrouwe J. A. Wttewaall van Stoetwegen een toespraak. In de middag- biieenkomst sprak mevrouw M. RijkViets uit Den Haag over de vraag: „Hoe staan wij tegenover de film?" De onderdirecteur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, mr, W. F. Maitland, heeft eervol ontslag uit die functie verzocht. Mr. Maitland, die op 1 April 1950 in dienst van de jaarbeurs trad, zal tegen het einde van dit jaar de functie aanvaai'den van alge meen secretaris van de directie van de N.V. Koninklijke Pharmaceutische Fabriek voor heen Brocades, Stheeman en Pharmacia te Amsterdam en Meppel. De Utrechtse rechtbank heeft de 55- jarige accountant C. S. te Driebergen ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. S. was ten laste gelegd dat hij f 50.000 ten nadele van cliënten had verduisterd. Een 37-jarige Utrechtse politie-agent heeft terecht gestaan voor de Utrechtse rechtbank wegens diefstal van een fiets, een bromfiets, een regenjas en een actetas. Hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan zes maanden voor waardelijk. De Stichting Nieuw Walcheren heeft het voornemen het herstel en de wederopbouw van Walcheren te herdenken. Het ligt in de bedoeling speciaal aandacht te schenken aan hetgeen van de bevrijding af tot nu toe tot stand werd gebracht: de dijkdichting, de droogmaking, de herverkaveling, de weder opbouw, het herstel van monumenten en de herbeplanting. Het gezelschap Wim Kan is Donderdag, na een tournée van vier weken op Curasao, per vliegtuig in Nederland teruggekeerd. De opbrengst van de Rode Kruis-cam- pagne 1952 heeft het millioen overschreden. De hoofdbesturen van de Nederlandse Christelijke Werkgevers Bond, Ncd. Vereni ging van Christelijke Technici en de Nederl. Vereniging van Christelijke Handels- en Kan toorbedienden hebben besloten over te gaan tot de oprichting van de Ned. Christelijke Beambtenbond, waarin de drie organisaties zullen worden samengesmolten. Van de tien millioen gulden aan amorti- satiebewijzen, welke de regering destijds voor een tijd van vijftien jaar aan de K. L. M. verstrekte, heeft de K. L. M. Donderdag de helft terugbetaald. Dr. A. Plesman heeft een chèque ten bedrage van vijf mililoen aan de minister van Verker en Waterstaat, mr. J. Algera, overhandigd. De reserve-officier van gezondheid dr. H. S. Zylker uit Bilthoven, die onlangs de Staat der Nederlanden had gedagvaard, om dat hij van mening was, dat hij te lang in Korea-had moeten blijven, blijkt zich nog in Tokio te bevinden. Hij wordt nu volgende week Donderdag op Schiphol verwacht. Donderdag heeft in Den Helder enige ongerustheid geheerst over het lot van vier leerlingen van de gemeentelijke zeevaart school, die 's morgens met een sloep waren gaan zeilen en van wie men sedert dien niets meer had vernomen. Reeds was de redding boot „Prins Hendrik" uitgevaren, toen van Texel het bericht binnenkwam, dat de jonge lui daar waren geland. Het scheepje was door de sterke stroom afgedreven. Minister Kernkamp heeft Donderdag in het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen de nationale commissie van advies voor de mechanisatie van de landbouw in de overzeese gebiedsdelen geïnstalleerd, die tot taak heeft het verzamelen en het uitwisselen in O.E-E-C.-verband van gegevens op het ge bied van de mechanisatie van de landbouw in de overzeese rijksdelen. Voorzitter van de commisie is ir. J. A. van Beukering, verte genwoordiger van de landsregering van Suriname. Een kostbare viool van Nap de Klyn, die de violist Woensdagmorgen in de trein Rotterdam—Den Haag was ontstolen, is terecht. Een reiziger heeft de viool op een ander traject in een coupé gevonden. In September is bij de Rijkspostspaar bank een bedrag van f 32.8 millioen ingelegd en f30,1 millioen terugbetaald, zodat het overschot f 2.7 millioen bedroeg tegen f 5,9 millioen in Augustus. Op 8 Juli heeft een 28-jarige tandtech- nicus uit Bergen op Zoom getracht in Rot terdam de boekhouder van een coöperatieve vee-aankoopvex-eniging neer te slaan. De boekhouder, die een tas met f37.000 bij zich had, kreeg een slag met een loden pijp op het achterhoofd, maar wist desondanks de tas stevig vast te houden. De dader, die spoe dig gegrepen werd, hoorde thans drie jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. HAARLEM EN OMSTR. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het propaedeutisch examen werktuigkundig ingenieur: A. S- Hart te Heemstede; J. M. Wittkamper te Haarlem en J. P. Zondervan te Bloemendaal. Bij Koninklijk Besluit is aan J. G. Klimbie, accountant bij de rijksaccountants dienst te Haarlem, bureau van de rijks accountantsdienst, op zijn verzoek met in gang van 1 October eervol ontslag uit In een artikel over de ontwikkeling van de winkelstand in de Cronjéstraat op de ju bileum-pagina in ons blad van gisteren, is de naam van de vroegere voorzitter van de Winkeliersvereniging „Generaal Cronjé", abusievelijk door ons weergegeven als A. W. Korstjens. Dit moet zijn J. H. Korstjens. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het candidaatsexamen Neder lands recht mejuffrouw M. M. Breukink te Overveen. Aan de rijksuniversiteit te Utxecht is geslaagd voor het doctoraal examen tand heelkunde de heer H. J. de Groot, Haarlem-

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 11