Herenteam verloor - damesteam won verdiend van Rotterdam De Twee Zusters Courses op Duindigt „DE KUNST S N DE BANKETBAKKERIJ" Verduisteringen uit de villa van Krupp Appèl tegen ruwheid jegens dieren Terlouw nu linksback; Lugthart (Be Quick) rechtsbinnen 7 Basketbalwedstrijden in het Krelagehuis Roeien Districts wedstrij den in Leiden A t hie tie k Galina Zybina verbetert wederom wereldrecord Aapje van Hein Stork voor Frans Halsmuseum Haarlemse Tulpenkoekjes en Banketbakkerstaarten GRATIS! voor iedere 50ste, resp. 250ste bezoeker van de tentoonstelling „De Soete Invalin Vis- en Vleeshal Nederlander, die tolk bij Britten was, aangehouden Voor de kinderen Werelddierendag Teruggave van weggevoerde effecten Uitkeringen van L.V.V.S. en V.V R.A. KLM-lijn naar Buenos Aires wordt doorgetrokken Landelijke actie voor Bolswarder orgel Bedreiging Bergens duingebied Bestemming grond aan de Ambachtstraat Verkoop van huizen Schaken Het interzonaal schaaktournooi FEUILLETON DOOR JOS LODEWIJKS Voetbal Voorlopig Nederlands elftal VRIJDAG 3 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een spelmoment tijdens de stedenwedstrij dam (heren) in het Krelagt De uitslagen van de te Duindigt gehouden draverijen en rennen luiden: Talingprys (2000 m.): 1. Quality Hollandia 1.34.1; 2. Prins Gregor 1.32.3. W. f 1,70, P. f 1,10, f 1,10, K. f2,20, C. f2,10. Snipprijs (2100 m.): 1. Peter Karnac 1.32.8; 2. Pomona 1.31.3; 3. Overste van Fresena 1.29.6. W. f43,80, P. f 10,50, f3,60, f 18,90, K. f22,90, C. f 15,60. Woudduifprys (2100 m.): 1. Nonnie M 1.30.6; 2. Nannie Gregor 1.31.5; 3. Luccie Rohda 1.31.6. W. f 11,30, P. f3,60, f3,70, f4,80, K. f9,20, C. f7,10. Ganzenprijs (2500 m.): 1. Olivier B f 1,28; 2. Little Monty 1.28.3; 3. Our Bonni B 1.29.4. W. f 3,10, P. f 1,60, f 2,90, f 1,60, K f 20,50, C. f 9,10. Eendenprys (2100 m.): 1. Leo Axkit 1.27.8; 2. Mc Heny 1.29.6; 3. Lord Heny 1.29.9. W. f 5, P. f 1,50, f 1,60, f 3,80, K. f 12,60, C. 3,20. Rennen Korhoenprijs (2500 m.): 1. Boekanier; 2. Noordwester; 3. Brandal. W. f 4,20. P. f 1.60, f 1,60, K. f 3,20, C. f 3,50. Patrijsprijs (1800 m.): 1. Fréderique; 2. Erioso; 3. Aquavit. W. f 4.70, P. f 1,60, f 1,80, f 1,20, K. f 14,20, C. f 7,10. De steeple-chace werd wegens de toestand van de baan afgelast. Zondagmiddag organiseert het bestuur van de Westelijke Roeibond de wedstrijden van het Westelijk District van de Nederlandse Roeibond. De volgende ploegen werden ingeschreven: Gladde vier heren: Njord, De Laak. Snelroeien dames gladde vier: Nautilus I en II. Die Leythe. Overnaadse skiff dames stijlroeien: Die Leythe, De Laak, DDS. Gladde skiff dames stijlroeien: Die Leythe, DDS, De Laak. Overnaadse vier heren: DDS, Die Leythe, De Laak. Overnaadse skiff heren: De Laak, Die Leythe. Mixed-acht: De Laak, Njord-De Vliet, Die Leythe. DDS, afkorting van De Delftse Sport, komt uit Delft. Nautilus uit Rotterdam. De Laak uit Den Haag, terwijl Njord. De Vliet en Die Leythe uit Leiden afkomstig zijn. De wedstrijden duren van half drie tot vijf uur en vinden plaats op Het Galgewater te Leiden. De finish ligt voor het clubgebouw van Die Leythe. De racenummers worden verroeid over een afstand van 1000 meter. Overnaadse vier dames stijlroeien: DDS, De Laak, Die Leythe. De Russische athlete Galina Zybina heeft het wereldrecord kogelstoten, dat zij twee weken geleden op 15,37 meter bracht, op nieuw verbeterd. In Moskou bereikte de Olympische kampioene de fraaie afstand van 15.42 meter. ADVERTENTIE Op de tentoonstelling van de Amster damse Kunstenaarscombinatie, die tot en met Zondag in het museum „Het Huis Van Looy" exposeert, is door de gemeente Haarlem ter plaatsing in het Frans Hals museum een tekening aangekocht van de hand van Hein Stork. Zij stelt een aapje voor. Alleen nog Vrijdag, Zaterdag en Zondag geopend van 10—5 uur en 7-30—11 uur. Definitieve sluiting Zondagavond 11 uur. In Amsterdam is gisteren de 40-jarige reiziger L. van der V. gearresteerd, in ver band met een onderzoek, dat Scotland Yard in samenwerking met de Nederlandse poli tic instelde naar verduisteringen, welke leden van de geallieerde strijdkrachten in 1945 pleegden ten nadele van Alfred Krupp von Bohlen und Halbach te Essen. De ge arresteerde Amsterdammer, die tot voor enkele jaren onderwijzer was te Enschedé, heeft bekend aan deze verduisteringen deel te hebben gehad. Toen in 1945 de geallieerde legers Duits land binnenvielen en Essen bezetten, na men de staven ook hun intrek in de villa Hiigel van Alfred Krupp von Bohlen und Halbach, de staalmagnaat. Krupp zelf werd gearresteerd als oorlogsmisdadiger. Eerst waren het de Amerikanen, die hun oog op villa Hügel hadden laten vallen, later trok ken de Engelsen er in. Het staat wel vast, dat tijdens het ver blijf van geallieerde troepen in Essen voor millioenen aan kostbaarheden en antiqui teiten uit de villa Hügel zijn verduisterd. Enkele jaren geleden werd het vonnis tegen Alfred Krupp herzien. Zijn straf werd aanzienlijk verzacht en de staalmag naat is thans weer geruime tijd op vrije voeten. Bij de herziening van het vonnis kreeg Alfred Krupp niet alleen zijn fabrie ken weer toegewezen, maar ook zijn per soonlijke» bezittingen. Daar veel van die bezittingen verdwenen waren, diende Krupp een aanklacht in bij de geallieerde autoriteiten. Hij zou daarbij een eis tot schadevergoeding hebben ingediend van anderhalf millioen dollar. Het onderzoek werd in handen gelegd van de Engelse Scotland Yard. Deze stelde zich in verbinding met de politie in de lan den, waarvan staatsburgers bij de verduis tering betrokken leken te zijn. Zo leidden ook sporen naar Nederland. De hoofdste- dc-lijke politie koesterde verdenking tegen de Amsterdamse reiziger L. van der V. Het was haai bekend dat deze in 1945 als tolk in de rang van sergeant met de geallieerde troepen naar Duitsland was getrokken en dat hij op de villa Hügel had vertoefd. Rechercheurs van politie te Amsterdam en mannen van Scotland Yard deden gisteren ten huize van Van der V. een inval. Zij troffen inderdaad talrijke kostbaar heden en antiquiteiten aan, die van villa Hügel afkomstig bleken te zijn. De man gaf dit toe en werd daarna in verzekerde be waring gesteld. Na de arrestatie van Van der V. hebben Britse politiemannen giste ren tevens een inwoner van Winterswijk, die samen met de Amsterdammer als tolk in het Britse leger gediend heeft, als ge tuige een Verhoor afgenomen. Van der V. woonde nog maar enkele jaren in Amsterdam. Hij was na de bevrijding gedurende enkele jaren onderwijzer in Enschedé. Maar natuurlijk mochten al die jongens niet zomaar op hun eigen houtje daar overal door het kasteel lopen. Er was een gids, die hun alles zou laten zien en er wat bij vertellen van de geschiedenis. Meester riep de jongens dus bij elkaar en toen gingen ze achter de gids aan verder het kasteel in. Eerst liet de gids hun de verschillende zalen zien; daar waren vensters met prachtige gekleurde ruiten erin. Er stonden wapens op van de ridders, die heel vroeger op dat kasteel hadden gewoond. „Kijk eens, hoe prachtig het zonlicht door die gekleurde ramen valt!", zei de gids. Ja, dat was ook werkelijk heel mooi. Daarna gingen ze langs een grote schouw met beeldhouwwerk, waaronder vroeger een geweldig houtvuur brandde in de winter; want kachels kende men toen nog niet, zoals wij hebben! Gezellig waren die zalen wel niet, want de muren waren van steen en de vloeren ook. En het tochtte ook wel 'n beetje. Bunkie stond vol bewondering voor een harnas; zo'n ijzeren pak, dat de ridders droe gen als ze in de oorlog gingen. „Wat zal dat ongemakkelijk zitten aan je lijf!", dacht hij. „Nou", zei Rick. ..En als je je 's morgens moest aankleden, zou je wel een uur nodig hebben om alle schroefjes vast te maken!" De president van de Wereldfederatie voor Dierenbescherming, dr. mr. W. Hu- genholtz uit Leiden, heeft voor de Wereld omroep een toespraak gehouden over de Werelddiex-endag, die beoogt de aandacht van de mensen te vestigen op de ellende der dieren. Het is een appèl tegen mense lijke onverschilligheid, domheid, ruwheid en misdadigheid jegens de dieren. Dr. Hugenholtz noemde dierenbescher ming mensenbeschaving en qualificeerde ruwheid jegens dieren als één der kenmer kendste eigenschappen van een laag en onedel volk. Hij zei dat de mensen veel te danken hebben aan de dieren. Deze helpen mee bij het beploegen der akkers, het be arbeiden der velden, het binnenhalen van de oogsten. Dieren redden vaak mensen levens en zijn een steun door hun liefde en trouw. Daarom betrachtte de mens barmhartigheid en rechtvaardigheid. Alle landen hebben de plicht door een goede wetgeving de dieren te beschermen tegen mishandeling,, willekeur en uitbuiting. Geen volk is geciviliseerd, zo besloot dr. Hugenholtz, als het zijn dieren onbe schermd laat. Op vragen van het Tweede Kamerlid mejuffrouw Tendeloo (P.v.d.A.) betref fende de overeenkomsten tussen Neder land en de Duitse Bondsrepubliek over restitutie van uit Nederland weggevoerde Duitse effecten, heeft de minister van Financiën geantwoord, dat de overeen komst van 19 Mei 1952 betrekking heeft op tijdens de oorlog uit Nederland wegge voerde R.M.-effecten, welke volgens Ne derlands standpunt door Duitsland dienden de worden teruggegeven en waarvoor de Duitse Bondsregering zich verplicht heeft in plaats van feitelijke restitutie een scha deloosstelling te geven. De nominale waarde der desbetreffende effecten bedraagt circa R.M. 4.000.000. In D.M. uitgedrukt zou het nominale bedrag aanzienlijk lager zijn. De werkelijke waar de is zeer moeilijk te schatten. Vastgesteld is, dat op de vrij te geven effecten geen rechtsherstelaanspraken rus ten. De Nederlandse regering heeft bij de overeenkomst van 19 Mei 1952 slechts de verplichting op zich genomen om geen verdere aanspraken te doen gelden op teruggave van in R.M. luidende Duitse ef fecten. Van andere aanspraken tot restitu tie van uit Nederland tijdens de bezetting weggevoerde effecten heeft de regering geen afstand gedaan. Beheerders-vereffenaars van de Liqui datie van Verwaltung Sarphatistraat (L. V.V.S.) hebben medegedeeld, dat zij door het Nederlandse Beheersinstituut gemach tigd zijn aan de erkende schuldeisers van L.V.V.S. een tweede uitkering van 20 pet. beschikbaar te stellen. In de eerste plaats zuilen de nog te veri fiëren schuldeisers van de eerste groep (oorspronkelijke rekeninghouders en we duwen. weduwnaren en erfgenamen in de rechte lijn van oorspronkelijke rekening houders) 75 pet. over het bedrag hunner vorderingen ontvangen, namelijk 55 pet. als eerste en 20 pet. als tweede uitkering. Zodra deze eerste groep zal zijn afge handeld zal begonnen worden aan het verstrekken van de tweede uitkering van 20 pet. aan die schuldeisers, die de eerste uitkering van 55 pet. reeds ontvangen hebben en het verstrekken van de eerste en tweede uitkering, dus in totaal 75 pet. aan de schuldeisers van de dan in behan deling te nemen tweede groep (alle niet onder de eerste groep vallende schuld eisers). De beheerders^vereffenaars van de Vermogens Verwaltungs- und Renten- Anstalt (V.V.R.A.) zijn door het Neder landse Beheersinstituut gemachtigd aan de erkende crediteuren van de V.V.R.A. een derde uitkering van 17 pet. beschikbaar te stellen. Deze uitkeringen zijn mogelijk geworden doordat aan de vonnissen van de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechts herstel van 1 Juli 1952 inzake het Duitse schatkistpapier is voldaan. Bij het vast stellen der uitkering van L.V.V.S. is reke ning gehouden met de uitkering, welke deze instelling op haar aanzienlijke vor dering bij V.V.R.A. zal ontvangen. Indien de regeringen hiermee accoord gaan zal de K.L.M. in de naaste toekomst haar luchtlijn AmsterdamBuenos-Aires doortrekken naar Santiago in Chili. Ver moedelijk zal dit begin November kunnen geschieden. De K.L.M. zal dan 65 landen door de lucht verbinden. Met ingang van de winterdienstregeling die 21 October van kracht wordt zal de dienst op Tokio twee keer per week wor den gevlogen. Tot dusverre werd zoals men weet een keer per week naar en van Tokio gevlogen. Onder toezicht van Rijksmonumenten zorg is men enige tijd geleden begonnen met de resauratie van de laat-Gotische kerk van Bolsward. Hiervoor is een bedrag van 400.000 nodig. Rijk, provincie en ge meente verleenden subsidie. De restauratie van het orgel in de Martinikerk komt ech ter geheel ten laste van de Hervormde Ge meente, die deze last onmogelijk kan dra gen. Aangezien het orgel geldt als een cultuurbezit van grote waarde, zal een landelijke actie worden gehouden ten einde de nodige gelden bijeen te brengen. In het comité van aanbeveling voor deze actie heeft ook mr. J. M. L. Th. Cals, mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, zitting genomen. Van het betrekkelijk groot aantal orgels, dat Friesland telt, is dat in de Martinikerk te Bolsward het allergrootste. Het orgel is om zijn kwaliteiten bekend tot ver bui ten de landsgrenzen. De kunstenaars van Bergen, ruim veer tig in getal, hebben een open brief gericht tot Gedeputeerde Staten van Noordhol land, de ministers van O. K. en W. en van Landbouw en Voedselvoorziening, aan het gemeentebestuur van Bergen, alsmede aan allen, die belang stellen in het behoud van een der mooiste natuurschoon-gebieden in ons land. Het betreft het duingebied rond de ver brande pan, ten Zuiden van de zeeweg van de Fransman naar Bergen aan Zee, waar over ook het vorig jaar een en ander te doen is geweest. Toen sloeg Bergen alarm, omdat dit duingebied veel van zijn schoon heid dreigde te verliezen als gevolg van de door de D.U.W. uitgevoerde werken voor het Prov. Waterleidingbedrijf. Nu slaat Bergen alarm, omdat gebleken is, dat het werk wordt voortgezet. Dage lijks werken er tal van DUW-arbeiders met kruiwagen en schop, om de duinval leien om te spitten, de bekoorlijke düi-nfor- maties in vlakke valleien te veranderen, de flora en fauna geweld aan te doen. Tenslotte vragen de Bergense kunste naars de bevoegde instanties dringend on middellijke stopzetting van de werken en zoveel mogelijk weer bij de natuur aange paste correcties op de reeds uitgevoerde werken te doen uitvoeren. Voor de te werk gestelde werklozen zou productief werk gevonden kunnen worden in het bouwrijp maken van bouwterreinen enzovoort. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor aan de heer A. P. Win- nubst tegen de prijs van 14 per m2 in koop af te staan de grond, gelegen aan de hoek Ambachtsstraat hoek Marsstraat, groot ongeveer 637 m2, oncler voorwaarde, dat de grond uitsluitend bestemd wordt om daarop te bouwen een garage en vier woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan een gezin. De uitslag van de verkoping van Donder dag in het Notarishuis luidt: Slaperdijk 24, 26, 28, 30 en 32. 16.360.—, J. W. Kleinlein. Slaperdijk 36 a, 38 en 38 a, 10-350.— N. N. Westerparkstraat 7, Zandvoort, opgehouden 5200.—. Kleine Houtstraat 113113 a, Haarlem, op gehouden 4080. Rozenpriëelstraat 43 zw. en rd. Haarlem, opgehouden 2740. A. L. Dyserinckstraat 116, Haarlem, opge houden 2800.—. Gasthuislaan 152, Haarlem, 2080.G. J. Smit qq. Rozenpriëelstraat 45 zw. en rd., Haarlem, 1250-H. I. van Goor qq. A. L- Dyserinckstraat 26, Haarlem, 2000, W. Wakker qq. Kleverlaan 83, Bloemendaal, 6500.—, G. J. van Lit. Brederodestraat 30, Zandvoort, 5000—, G. J. van Lit. De revanche, die het dames- zowel als het herenbasketbalteam gisteravond in het Kre lagehuis in Haarlem op de teams van Rot terdam heeft willen nemen, is maar ten dele gelukt. De heren verloren namelijk hun wed strijd met 4432, maar de dames slaagden er na een niet zo beste wedstrijd toch nog in met een overwinning tussen de witte lijnen vandaan te komen. Met 3627 bleven zij in de meerderheid. Een gedeeld succes dus gisteravond, maar wat misschien nog wel belangrijker was: beide wedstrijden waren voor de basketbalsport een bijzonder goede propaganda door het spannende en zeer sportieve verloop. In de stedenwedstrij d tussen de dames teams waren het vrijwel onafgebroken de Haarlemse dames, die het tempo aangaven. Afgezien van enkele kleine inzinkingen kon het Rotterdamse team de Haarlemse voor sprong geen ogenblik in gevaar brengen. De spanning bleef er echter volop in, juist ook omdat de voorsprong van de Haarlemsen vrijwel de gehele wedstrijd niet zó groot werd dat het onmogelijk werd die in te halen. De ruststand, die met een 18-12 voorsprong voor Haarlem inging, was dan ook zeker niet veilig en toen direct na de hervatting de Rotterdamse dames vervaarlijk kwamen opzetten moesten de Haarlemsen alle zeilen bijzetten om de voor sprong te behouden. Dit gelukte haar op perbest en zij bleven uiteindelijk met 36-27 in de meerderheid. Als wij deze wed strijd echter in zijn geheel bezien, dan kunnen wij niet zeg gen, dat het spel op een bijzonder hoog peil stond. Daarvoor was het plaatsen aan beide kanten dikwijls veel te slordig er wer den voorts te veel kan sen om zeep gebracht. Veel vergoedde ech ter de grote snelheid, die het Haarlemse team aan de dag leg de. En afgezien van de kleine inzinkingen konden onze stadge noten haar tegenstandsters juist door dat hogere tempo haar wil opleggen en steeds ook een met alle élan ingezet Rotterdams offensief afslaan en zelf een serie snelle aan vallen opzetten. De overwinning was dan ook volkomen verdiend. Verdiende nederlaag Even verdiend als overigens de neder laag van het herenteam was. Want nie mand uit het niet zo talrijke maar wel enthousiaste publiek in het Krelagehuis zal willen ontkennen dat de Rotterdamse heren sneller waren, meer accuratesse betoonden en ook veel meer kansen in soms waardevolle punten wisten om te zetten. Af en toe kregen wij en dat speciaal vóór de rust de indruk dat de Rotterdam mers alleen tot inspanning van alle beschik bare krachten kwamen nadat de Haarlem mers er in geslaagd waren de achterstand met een vier- of vijftal punten te verkleinen. Dan namelijk flitsten de Rotterdammers zo snel langs de Haarlemmers, dat deze met lede ogen moesten toezien dat hun achter stand zich allengs vergrootte. Zo werd het van 2—2 in korte tijd 29 en van 14—21 uiteindelijk 1622 bij rust. Geen gedecideerde voorsprong dus van het Rotterdamse team. Dat werd het echter kort na de hervatting wel. Van 1622 werd het toen namelijk via 2028 al gauw 2032. En de Rotterdammers stonden die voorsprong niet meer af. Dat bewijst trouwens ook wel het scoreverloop: 2232; 2432; 24—34; 2634; 2636; 2736; 2936; en daarna weer van 3039 uiteindelijk naar 3243 en de einduitslag 3244. Bij de Haarlemmers waren Hooijveld en In Saltsjoebaden bij Stockholm werd het internationaal schaaktournooi voortgezet met de partijen uit de elfde ronde. De resultaten waren: Kotov (Rusl.)—Wade (N. Zeel.) 10 (na 21 zetten); Taimanov (Rusl.)Averbach (Rusl.) Vz"2 (na 49 zet ten); Petrosian (Rusl.)—Sanchez (Columbia) V2Vi (na 23 zetten); Eliskases (Arg.)Go- lombek (Gr. Br.) 1—0 (na 35 zetten); Gligo- ric (Joegosl.)—Vaitonis (Canada) 1—0 (na 39 zetten); Geiler (Rusl.)Matanovic (Joegosl.) y*¥2 (na 44 zetten); Szabo (Hong.)— Pachmann (Tsj.sl.) ¥2¥t (na 40 zetten). De volgende partijen werden afgebroken: Stahlberg (Zweden)Barcza (Hong.); Stei- ner (V. St.)—Pilnik (Arg.); Stoltz (Zweden) Unzicker (West Did.). Onze landgenoot Prins was in deze ronde vrij. 2) Als een schichtige hinde ging Johanna Jutte over straat. Zij keek niet op of om, doch hield haar ogen strak gevestigd op de punten van haar versleten, ouderwetse knoopschoenen. Zij passeerde de Nationale Bank en ging de daarnaast gevestigde boek handel binnen. Het was een laag, onooglijk gebouw, die boekhandel, eigelijk niets dan een winkelpui met een dak. „Joris Helleboom, boekhandel en schrijf- artikelen", aldus prijkte in grote letters op een lichtbak boven de ingang. Joris Helle boom zelf troonde boven op een winkel trap toen Johanna Jutte de zaak binnen kwam. Hij zat er schrijlings op en was bezig schoolschriften met hel-blauwe om slagen netjes te rangschikken in een van de bovenste vakken. Hij keek naar beneden en haastte zich toen van de trap. „O juffrouw Jutte, goed dat u komt," zei hij enigszins geagiteerd. „Ik had juist vanavond even bij u langs willen gaan. Ik moet u namelijk iets belangrijks mede deler.." liij hield op en keek haar onzeker aan. Zij leunde met een hand op de toonbank en Molenkamp de beste spelers, terwijl eerst genoemde tevens topscorer werd. Wij zeiden het reeds: de openingsavond van het winterseizoen van de basketbal lers was een goede propaganda voor deze fraaie zaalsport. Doch wij willen niet nalaten daarbij één opmerking te maken. Namelijk dat het ons gewenst voor komt dat vooral bij stedenwedstrij- den als die van gisteravond, waar pu bliek bij is, een rookverbod wordt uit gevaardigd. Het lijkt ons toch wel aller minst gewenst, dat de spelers en speel sters bij gebrek aan voldoende venti latie in het Krelagehuis spelen in een dichte rookwolk, afkomstig van druk sigaren en sigaretten puffende toe schouwers. De samenstelling van het voorlopig Ne derlands voetbalelftal, dat op Woensdag 8 October aanstaande in het Feyenoord- stadion in Rotterdam tegèn Wolverhamp ton Wanderers zal uitkomen, is als volgt: Doel: Kraak (Stormvogels); achter: Tebak (Eindhoven) en Terlouw (Sparta); midden: Wiertz (DWS), Hendriks (Vites se) en Biesbrouck (RCH); voor: Van der Kuil (VSV), Lugthart (Be Quick, Gro ningen), Van Roessel (Willem II), Ben- naars (Dosko) en Lenstra (Heerenveen). De reserves zullen later worden aan gewezen. Onze sportredacteur tekent hierbij aan: Het is wel duidelijk, dat de Elftal Keu zecommissie nog lang niet content is met de samenstelling van het nationale voet balteam. In de achterhoede heeft men nu Terlouw als linksback opgesteld, wat enerzijds wijst op het voldoen van Hen driks als stopperspil, anderzijds bewijst dat men de Ajaxied Boskamp nog niet voldoende vond bij zijn debuut tegen De nemarken. De Eindhovenaar Tebak krijgt opnieuw een kans als rechtsback, doch indien Odenthal tijdig vóór de wedstrijd tegen België hersteld zal zijn, zal deze onge twijfeld meer kans maken. En Lenstra als linksbuiten.... het lijkt ons geen ge lukkig experiment. Indien men het nut tige werk van de Heerenvener ten volle wil uitbuiten zal hij toch op een van de binnenplaatsen in de voorhoede moeten worden opgesteld. Veel keus voor een be hoorlijke linksbuiten is er echter niet en dus breekt hier nood de wetten. Lugthart (Be Quick, G.) wordt voorts als rechtsbinnen op de proef gesteld. In dien de Groninger het zowel met Van der Kuil als Van Roessel zal kunnen vinden en - wat nog belangrijker is - een ver vaarlijk schutter zal blijken te zijn, kan hij onzes inziens zeker zijn van zijn plaats in het Nederlands elftal. We zien in ieder geval de experimenten met belangstelling tegemoet. bleef in die houding als een stenen beeld wachten op wat hij verder zeggen zou. „Ik kan niet zeggen hoe het mij spijt, u dit te moeten vertellen," zei Joris nerveus, terwijl hij zijn bril afnam en weer opzette en een denkbeeldig stofje van de toonbank veegde. Hij was een jonge man, niet ouder dan dertig, met een vriendelijk gezicht en helderblauwe ogen, die wonderlijk afsta ken bij zijn rode haardos. „Gaat hetover het huis?" De lippen van Johanna Jutte bewogen nauwelijks toen zij deze vraag stelde en haar woorden hadden nagenoeg geen klank. Joris knikte. Het was duidelijk dat hij naar de juiste woorden zocht. „Ik. U weetJa, u moet begrijpen dat ik ook in een dwangpositie ben. Ik heb u verteld dat u nog twee jaar zou kunnen blijven wonen. Ik rekende erop dat ik hier niet voor over twee jaar uit zou hoeven te gaan, dat weet u. Maar vandaag heb ik be richt gekregen dat dit huis al over vier maanden wordt afgebroken. U begrijpt. Ik ben een zakenman en ik kan me niet veroorloven mijn winkel een tijd lang op te doeken en daarna weer opnieuw te begin nen. Dat is de doodsteek voor een zaak, be grijpt u? Het publiek moet voortdurend worden geattendeerd. Als ik hier uitga, moet ik de volgende dag mijn nieuwe zaak kunnen openen. Het is beroerd, maar. „Ik begrijp het, zei Johanna toonloos. „U hebt indertijd ons huis gekocht met het doel er zelf in te komen en er een winkel te beginnen. U hebt het volledige recht uw eigendom op te eisen. Nu of over twee jaar, dat blijft hetzelfde. Wij zullen onze maatregelen moeten nemen." „Jaja," zei Joris alleen maar. Juffrouw Jutte stond nog een ogenblik roerloos naar hem te kijken. Toen nam zij haar portemonnaie uit de tas die zij bij zich droeg en zei: „Geeft u mij twee rol wit kastpapier, alstublieft." Joris streek met zijn lange, smalle hand door zijn haardos en kuchte. Hij voelde zich altijd onzeker wanneer hij met Johan na Jutte te doen had. Zij was een kleine, magere vrouw met een vaalbleek gezicht vol rimpels, en een strakke mond met bloedloze lippen, die zij steeds opeen perste alsof zij moeite had om de woorden van afkeuring tegen te houden. Zij zag nu nog bleker dan anders. Haar knokige hand steunde op de toonbank toen hij het kast papier inpakte en hij zag dat haar vingers .trilden. Hij keek haar even 11a toen zij de deur uit ging en zei vermoeid: „Hemeltjelief!" Toen wierp hij een blik op een portret van Ch ai-les Dickens, dat in zijn winkel hing en ging met hernieuwde ijver aan het werk. Het vaak-herhaalde „Hemeltjelief" van Joris Helleboom was wijd en zijd bekend, doch niemand hield er zo van hem dat te horen zeggen als Elisabeth, de dochter van de gemeente-ontvanger. Eli, zoals Joris haar liefkozend noemde, was dol-verliefd op de rode haardos van Joris, en stapelgek op zijn „hemeltjelief". Hij had haar inder tijd in zijn winkel leren kennen toen zij om de jubileum-uitgave van Dickens kwam en nog steeds nam Dickens de eer ste plaats in het hart van Joris in vóór alle auteurs, wier producten zijn winkel sierden. Hem dankte hij zijn geluk, een meisje als Eli te hebben veroverd en al zal de wereldwijze Charles indertijd geen zijner boeken geschreven hebben met het doel, ze ongelezen tot trait-d'union tussen geliefden te maken, toch scheen zijn groot portret met zichtbaar genoegen neer te zien op Joris, die er gedurende zijn dage lijkse werkzaamheden soms met dankbare knipoogjes naar opzag. Om klokslag zes uur sloot Joris de deur van zijn winkel aan de binnenkant en ging daarna handenwrijvend naar zijn kantoor tje. Het was een klein, onooglijk kamertje achter de winkel, dat door een smal raam uitzag op een betegeld pad tussen twee muren. Joris stak een sigaret op en greep de hoorn van zijn telefoontoestel. Hij draai de een nummer en begon een levendig ge sprek. „Ik reken er op dat het precies gaat zo als ik met u afspreek", zei hij. „Over zes dagen, dus de elfde April, 's avonds om tien uur, komt u hier voorrijden met een stevige handkar. U krijgt de kar de volgen de morgen terug. Ik zal zelf wel voor de rest zorgen. Het gaat om een verrassing voor mijn verloofde, begrijpt u. Kan ik er van op aan?" Na het gesprek zat Joris nog enkele mi nuten in plezierige gedachten. Hij glim lachte vergenoegd voor zich uit en wreef onophoudelijk door zijn haardos, die ten slotte omhoog stond als de kam van een trotse haan. TWEEDE HOOFDSTUK De gemeente-ontvanger, mr. Kamerlingh, had grootser plannen met zijn dochter ge had dan haar uit te huwelijken aan een boekhandelaar die nog moest beginnen om een eigen zaak op te bouwen. Hij had ge droomd van een burgemeester als schoon zoon en in werkelijkheid had het ook weinig gescheeld of deze droom was in vervulling gegaan. Er was een jonge wet houder geweest die Elisabeth Kamerlingh tevergeefs zijn hand en hart had aangebo den, en wiens verdriet over haar besliste afwijzing juist veertien dagen later werd gestild door zijn benoeming tot burge meester in een dorpje, dat verscholen lag ergens achter de lage, donkere dennen van midden-Brabant. Een dorpje, waar mr. Kamerlingh nooit van gehoord had en dat dus tamelijk klein moest wezen, maar een dorpje nochtans waar zijn dochter Elisa beth burgemeestersvrouwe had kunnen zijn. Deze naargeestige gedachte sprak de heer Kamerlingh slechts éénmaal uit in het bijzijn van vrouw en dochter, en toen kreeg hij zodanig de volle laag van beider verontwaardiging, dat hij zich voornam het dorpje en alles wat er aan vastzat of vast gezeten kon hebben zo spoedig mogelijk weer te vergeten. Elisabeth of Eli, zoals zij door al haar magen en vrienden behalve haar punc tuele vader -genoemd werd, was een le venslustige, niet zeer serieuze jongedame, die sinds haar vijftiende jaar door mr. Ka merlingh met groeiende verbazing be schouwd werd. Vóór die tijd had hij weinig meer dan gewone aandacht aan zijn enig kind besteed, overtuigd als hij was van het geruststellend feit dat haar opvoeding bij haar moeder in goede handen was. Op zekere dag echter ontdekte de ge meente-ontvanger dat zijn dochter bezig was niet alleen een mooi, doch ook een zeer lichtzinnig meisje te worden. Het was op de dag, dat hij haar in een laantje dicht bij huis ontmoette in gezelschap van een mager jongmens van omtrent haar eigen leeftijd, die vrijpostig zijn arm om haar schouder had geslagen en met een zoete glimlach in haar linkeroor fluisterde. „Zozo, jongelui", zei mr. Kamerlingh toen hij wat van zijn verbazing bekomen was, en hij zette zijn lorgnet op, wat be tekende dat hij van plan was de situatie aan een nader onderzoek te onderwerpen. „Karei, dit is mijn vader", zei Eli blo zend, en zij bevrijdde zich met een duik van de liefhebbende arm. Karei keek lichtelijk verward en trok zijn dasje recht, dat overigens helemaal niet scheef gezeten had. O, ahum, kijk eens aan", zei hij, om toch wat te zeggen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7