Haarlem bevestigt zijn faam als orgelstad Heemsteedse raad uitte waardering voor mr. Bakhuizen van den Brink Eerste gladiolenveiling in Lisse Herfsttentoonstelling Buurtvereniging „Ramplaankwartier' Met driedaags internationaal festival VREEMDE TALEN PER GRAMOFOON Schilder kan geen grove schuld worden verweten Wim Kan terug uit de West AUTORIJLES? Zes Zwitserse musici op tournée door ons land VRIJDAG 3 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Winterprogramma van „Weten en Werken" i8wfcr3 mÊÊÊ^sÊ$ESfei Wegenaanleg bij Oude Slofaanvaard Veel belangstelling, weinig optimisme Jubileum H. van Looij Warme wolletjesconvooi trok Haarlem binnen Koninklijke gelukwens voor 103-jarige Dc incidenten te Leeuwarden Dc brand in „Regina Coeli1 „KAARL. AUTORIJSCHOOL" Uitvoeringen op scholen, ook in Haarlem Nieuwe Raad van Toezicht Haarlemse Advocaten Onder de bijnamen die onze goed stad Haarlem met ere sieren, als daar zijn „de stad van Frans Hals", „de Bloemenstad", de stad van de Camera Obscura", behoort ook die van „de Orgelstad". Van ouds heeft het orgel van de Grote Kerk aan Haarlem een bijzondere faam bezorgd, die tot ver in het buitenland weerklank vond en tal van muzikale grootheden naar hier lokte, 't Is jammer dat we niet kunnen zeggen dat Bach op ons Muller-orgel gespeeld heeft. Als hij er de kans toe gezien had zou hij het zeker gedaan hebben; maar buitenlandse reizen stonden niet op Bach's levensprogram. Doch wel kunnen we zeg gen dat Handel en dat Mozart op het ver maarde instrument gemusiceerd hebben. Om alleen maar de namen van een paar genieën te noemen. Het moge waar zijn dat het Bavo-orgel reeds lang in omvang overvleugeld is en zijn reputatie als het grootste der wereld heeft moeten prijs geven. Maar bet heeft zijn betekenis alsi monumentaal barok- instrument met glans gehandhaafd. En nu men terugkomt van de dwaze expansitie in de orgelbouw en weer in de eerste plaats op de kwaliteit en minder op de omvang gaat letten, geldt het weer als een model; ook voor het buitenland. Haarlem zou echter de naam „Orgel stad" niet waardig zijn, indien deze titel alleen steunde op het bezit van het kost baar monument. Doch er is meer. Het pro gramma van het „Internationaal Orgelcon cours" dat Maandag, Dinsdag en Woens dag in onze stad gehouden wordt, geeft meerdere punten op die deze bijnaam rechtvaardigen: de gemeentelijke orgelbe spelingen die van 1634 af in de St. Bavo gegeven worden; de Bachrenaissance in Holland die van Haarlem uitging; het be zit in onze Concertzaal van het fraaiste concertorgel van ons land, namelijk het beroemde Paleis-orgel van Cavaillé Coll; het merkwaardige 31-toonsorgel van prof. dr. A. D. Fokker in Teylers Museum, dat geroepen is voor de muziekwetenschap bijzondere diensten te bewijzen; het aan deel dat Haarlemse kunstenaars in de scheppende en herscheppende orgelkunst geleverd hebben. Internationaal improvisatieconcours Van der Horst als brillante orgelcompositie in een mooi symphonisch raam. Zodat be sloten werd om de tweede dag van het orgelfestival (Dinsdag) niet één maar beide werken te creëren op het Cavaillé Coll-orgel van de Concertzaal, met mede werking van de H.O.V. en onder leiding van Toon Verhey. Albert de Klerk zal van deze wereldpremières de solist zijn. Het lijkt ons niet van belang ontbloot te vermelden, dat Anthon van der Horst het eerste deel van zijn Concert heeft op gedragen „aan de Orgelstad Haarlem en haar Bestuurderen". De jury concerteert Tenslotte heeft Woensdagavond in de Grote Kerk een concert plaats, waarop de drie juryleden een belangrijk programma zullen uitvoeren. De C.O.V., onder leiding van George Robert, zingt koralen die door de organisten ingeleid worden met koraal voorspelen van Bach. Maar ieder van hen speelt onder meer een groot werk van Bach. En zo goed als deze orgeldagen met improvisaties begonnen zijn, zullen zij er mee besloten worden. Daarna zal in de hal van het Stadhuis (toegang slechts op speciale uitnodiging) de uitslag van het improvisatieconcours bekend gemaakt worden door de burge meester van Haarlem. Men kan verwachten dat Haarlem met deze culturele aangelegenheid zijn faam als „Orgelstad" zal bevestigen. De vereniging ..Weten en V/erken" be gint haar Donderdagavond-lezingen dit sei zoen op 30 October in het gebouw der Vrij zinnige Hervormden in de Jacobstraat met een causerie van de Haarlemse arts dr. Melchior over Marokko, Tunis en Algiers met dia's en films. Op 6 November spreekt dr. J. J. Raymond, directeur van het Haagse Planetarium over de nieuwste ideeën der wetenschap omtrent het verkeer tussen de. planeten. Vervolgens komt op 13 November dr. A. F. J. Portielje spreken over zijn ervaring met grotere zoogdieren. In dezelfde avond zal dr. J. de Graaf, pre dikant te Arnhem de levensloop schetsen van enkele grote Russische schrijvers en op 11 December vertelt prof. dr. M. A. Beek, naar aanleiding van zijn reizen in Palestina en het Midden-Ooste,n van de verhouding Joden-Arabieren in de jonge staat Israel en zijn buren. Op 18 December zal een strijkkwartet, be staande uit de dames Zwaardemaker Weiss, de Savornin LobmanGunning en C. Beetsv. d. Bosch, en de heer J. F. Obermayer drie kwartetten ten gehore brengen van Haydn, Dvorak en Mozart. Op 8 Januari spreekt mevr. Rolien Nu- man over het proza in de Nederlandse litte ratuur waaruit zij ook zal voordragen, waarna op 22 Januari 1953 de heer A. Meyer komt vertellen over „Humor achter het prikkeldraad" Dan volgt op 5 Februari de heer T. de Bordes met een beschouwing over de Nederlandse poëzie; op 19 Februari spreekt dr. A. van der Boom over „De Haarlemse Sint Bavo en zijn plaats in de Nederlandse kunstgeschiedenis". Tenslotte sluit op 5 Maart de directeur van het Frans Halsmuseum de heer H. P. Baard de rij met een causerie over Rembrandts etsen. Het vaartuigje, dat u hier in de Theems bij de Tower Bridge zietis een dwergduikboot, die een informeel bezoek aan Londen brengt, na te hebben deelgenomen, als een dappere dwerg, aan de oefening „Main Brace". Links op de achtergrond ligt het moederschip. Verleden jaar is in onze „Orgelstad" een internationaal concours voor orgelimpro visaties in 't leven geroepen. Zoals men weet heeft een Nederlander, Louis Toe bosch, uit Breda, toen de wisselprijs, de „Zilveren Tulp" verworven. Deze wedstrijd heeft in binnen- en buitenland zeer de aan dacht getrokken. Haarlem heeft er zijn faam als „Orgelstad" mee verhoogd. Maan dag aanstaande zal voor de tweede maal om de „Zilveren Tulp"-gift van de „Maat schappij voor Bloembollencultuur" ge streden worden. Louis Toebosch zal zijn eretrofee te verdedigen hebben tegen An ton Heilier (Oostenrijk), Tage Hojby Niel sen (Denemarken), Pierre Labric (Frank rijk) en Piet Post (Nederland). Zij moeten ieder circa 15 minuten improviseren op thema's door de jury verstrekt. Hun kunst rechters zijn Flor Peeters uit Mechelen, Pierre Segond uit Genève en Albert de Klerk uit Haarlem. Wat onder improvi seren verstaan wordt is in deze kolommen reeds breedvoerig uiteengezet. Het gaat om een kunst van de hoogste orde. Nieuwe orgelconcerten Het orgelfestival van dit jaar heeft nog een breder plan gekregen door het uit schrijven van een compositiewedstrijd voor een concert voor orgel en orkest. Drie componisten, Sem Dresden, Henk Badings en Anthon van der Horst, werden er toe uitgenodigd. Wegens ziekte kwam de heer Dresden met zijn werk niet klaar; de beide andere componisten konden echter tijdig een stuk voorleggen waaruit door de be oordelingscommissie (waarin ook Hans Henkemans zitting had) geen keuze te doen was, daar het bleek dat beide composities aan zeer voorname eisen voldeden: het werk van Badings als sterk symphonisch stuk met een belangrijke orgelpartij, dat van Bij de aanvang van de gistermiddag ge houden vergadering van de Heemsteedse raad werden door burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard en de voorzitters van alle fracties woorden van waardering en medeleven gesproken jegens de om ge zondheidsredenen afgetreden wethouder mr. R. C. Bakhuizen van den Brink. De voorzitter noemde hem een markante figuur met een heldere kijk op de vele pro blemen waarin hij zich bovendien snel en goed bleek te kunnen inwerken. Tijdens de begrotingsdebatten wist hu zijn portefeuille vaardig te verdedigen en de ter sprake ge brachte kwesties op te lossen. Ir. Kooymans (Prot.) voelde zich in een dwangpositie gebracht, want het be bouwingsplan dat pas in de vergadering van eind October aan de orde kan komen had zijn instemming op stedebouwkun- dige en volkshuisvestingsgronden beslist r.iet. Aan de andere kant wilde hij niet door thans tegen te stemmen vertraging in de woningbouw in de hand werken. Maar hij zou toch willen weten welke stappen ge daan zouden worden om de gemeente van meer terreinen voor woningbouw volgens een verantwoord stedebouwkundig plan te verzekeren. Potjeslatijn Wethouder V a n L e n t gaf een antwoord dat door de heer R e ij n d e r s als „potjes latijn voor niet-ingewijden" werd gekwali ficeerd. Wij hebben er zoveel van begrepen, dat een en ander afhangt van de toestem ming van de planologische dienst, dat het vraagstuk van de bouwgrond op korte ter mijn bekeken zal worden en dat het Col lege de huidige stand van zaken evenmin ideaal vindt omdat het ook liever een gro ter project entameert. De overige punten gingen vrijwel zonder boe of bah onder de hamer door. De vacan- tietoeslag mag nu ook door de raad voor de secretaris en de ontvanger worden vastge steld, tot nu toe een privilege van Gedepu teerden. Bos en Hoven- en Bronsteeschool krijgen nieuwe leerboeken en de eerste tevens nieuwe banken. De huizen van „St. Jozef" zullen het verfje krijgen dat ze zo dringend nodig hebben en ook de door de heer Kamerbeek schriftelijk zo duur gevonden kweekkas ten dienste van de plantsoenbeplanting een kwestie van bij na twintig mille wekte geen weerstan den op. Er was zeer veel belangstelling: voor de eer ste gladiolenveiling, die Holland's Bloembol- lenhuis in Lisse Donderdag hield. Ieder was nieuwsgierig of er al gladiolen zouden wor den gekocht en natuurlijk nog meer naar de prijzen. De verwachtingen van de han del waren over het algemeen vrij pessimis tisch. Wel werd er Maandag bekend, dat er ongeveer een 200 tot 250 ha minder is opgeplant dan in 1951, doch daar tegenover staat weer, dat men een oogst verwacht, die ongeveer 30 procent hoger zal liggen dan verleden jaar. Waardoor de inkrimping dan toch weer zou zijn te niet gedaan. De exporteurs verwachten ook al niet veel van de exportmogelijkheden. Frank- 'rijk, een van de beste gladiolenafnemers, zit nog steeds met een franc, die niet veel waarborg biedt. Het gezondmaken hiervan door middel van importbeperkingen maakt de gladiolenhandel echter ziek. Nu weet men nog niets van een contingent af en men vermoedt dat het zo om en nabij de helft van verleden jaar zal worden. Van Engelands in- en uitvoertactiek op korte termijn durft niemand iets te voor spellen. Weliswaar is er een lichte ver betering in de betalingsbalans te zien, doch of dat ten bate zal komen van de import is nog een open vraag. Even open is het pro bleem Duitsland. Aon de veilige hanl Men houdt zich dus liever aan de veilige kant en de vinger zover mogelijk van de drukknop in het veilingstoeltje. De resul taten van deze veiling zijn er dan ook naar. Er werden prijzen genoteerd van ander halve gulden voor de dikke knollen van Joh. Strauss, 1.80 voor dr. Fleming, 1.95 voor Kon. Astrid. Joh. van Konijnenburg ging iets beter namelijk ƒ3,55 voor 12/14. Picardy 12/14 bracht ƒ2.85 tot ƒ3,op, Abu Hassan bracht het tot 4.25 voor dikke veertienen en een klein bonnetje Hokus Pokus kwam niet verder dan 2.60. Ravel ging vlot weg voor 6.50. Leeuwenhorst 14 ging voor 1.40, Mansoer 12 voor 1.30, Acca Laurentia draaide steeds door. De meeste kopen kwamen pas nadat de partijen eerst een of twee keer werden op gehouden. De kleinere maten lagen weer onder deze al zeer lage prijzen en liepen nog stroever. Neen, erg veel te juichen bracht deze veiling niet voor de kwekers. Goede indruk der Zeeuwen Opmerkelijk was het aantal Zeeuwse in zenders. Sinds enkele jaren zijn de Zeeuw se boeren en die van de Zuidhollandse eilanden zich gaan toeleggen op de teelt van gladiolen. Op Goeree werd niet minder dan 150 hectaren gemeten! Met buitenge wone voortvarendheid hebben deze telers de problemen, die met deze teelt verband houden aangepakt. Collectief werd voor drooginstallaties gezorgd, een zeer belang rijk punt bij deze cultuur. De indruk die deze Zeeuwse gladiolen ook maakten was dientengevolge goed. Zij scheppen echter moeilijkheden, want zij beschikken veelal niet over voldoende bewaarruimte. Hierdoor zijn zij gedwongen De heer R e ij n d e r s dankte het Col lege, dat het zijn idee van „vluchthaven" heeft overgenomen, al wordt deze nu aan gelegd op de Breitnerweg (waar het niet nodig is) in laats van op de Dreef (waar zo'n voorziening niet gemist kan worden). Hetzelfde raadslid vroeg bij de rond vraag streng optreden tegen fietsers op trottoirs, hetgeen werd toegezegd. De heer Hopstake (KVP) klaagde over een Ba bylonische verwarring om de winkelslui tingsregeling en kreeg te verstaan dat men in Heemstede blijkbaar >nog niet uitgestu deerd is in die materie. De heer Zeelenberg vroeg meer dis pensatie voor huiseigenaren van vooroor logse huizen om leegstaande panden ook aan niet-ingezetenen voor onmiddellijke bewoning te mogen verkopen, gezien het feit dat in Heemstede zelf het aantal gega digden beperkt is. De voorzitter antwoordde dat ieder geval op zich zelf wordt bekeken. De slotmededeling van mr. Van Rappard dat op 14 October een extra-vergadering zal worden gehouden ter voorziening in de wethoudersvacature, werd nog aanleiding tot een debatje tussen voor- en tegenstan ders van avondvergaderingen dat tot na de slot-hamerslag voortduurde. Vandaag is het 25 jaar geleden dat de heer H. van Looij als bezorger werd aan gesteld bij Haarlems Dagblad. Ter gelegen heid van dat feit werden de jubilaris en zijn echtgenote door de directeur van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant de heer P. W. Peereboom toege sproken. De heer Peereboom dankte de jubilaris voor de correcte wijze waarop deze steeds zijn werk heeft verricht en overhandigde hem een envelop met inhoud. De heer Van Looij, die reeds jaren lang in de omgeving van de Westergracht en de Van Oosten de Bruijnstraat de kranten be zorgt, zal vandaag door een ander ver vangen worden om deze dag in huiselijke kring door te brengen. hun gladiolen vroeg ter veiling te brengen. De export moet deze dan bewaren tot ze verzonden worden. Iets wat tot nu toe geen usance is geweest, al wordt het wel gedaan. Worden de hoeveelheden echter te groot dan zal dit niet gemakkelijk gaan. Daarbij komt nog een zeer belangrijke fac tor, de kopers voelen er niet veel voor om de verliezen aan uitval, die groter worden naarmate het seizoen vordert voor hun rekening te nemen. In het allerergste geval zal de handel dit jaar waarschijnlijk pas goed beginnen te lopen na Nieuwjaar, als de meeste contingenten voor de Europese landen bekend zullen zijn. Over het alge meen is men uiterst nieuwsgierig naar de afloop en de oplossing van deze situatie. Insiders beweren, dat er dit jaar gemak kelijk vijfhonderd leverbare knollen van een Rijnlandse Roede komen. Dat zou een totale opbrengst van 595 millioen stuks geven. Meer voorzichtigen houden het op 400 van een roe. Er blijven dan altijd nog een 476.000.000 te verkopen. Het zijn en blijven schattingen, die nog onzekerder worden gemaakt door het slechte weer van de laatste tijd. Er worden namelijk veel gladiolen op de klei geteeld. Indien deze niet waren gerooid voor de regen kwam, dan zijn ze op het ogenblik waarschijnlijk hard bezig om volkomen ziek te worden. Daarbij komt de mogelijk heid, dat de minder goed behandelde gla diolen ook niet gemakkelijk gezond blijven, dan is het beeld van een totale onzekerheid over de gladiolenhandel van dit seizoen compleet. De kweker met de langste adem zal het wel winnen, omdat hij kans zal hebben dat op een gegeven ogenblik, als de prijzen eventueel stijgen, zijn knollen toch nog een lonende prijs zullen kunnen op brengen. De zestien jaar bestaande Buurtvereniging ..Ramplaankwartier" die zich o.m. tot doel stelt de jeugd op nuttige wijze bezig te hou den en o.a. tracht belangstelling te wekken voor de natuur, heeft besloten van Don derdag 9 tot en met Zondag 12 October in de thc.eschenkerij „Het Brouwerskolkje" te Overveen een herfsttentoonstelling te houden. De inrichters der expositie heb ben daarbij medewerking ondervonden van het bestuur der Commissie voor Natuur bescherming in Zuid-Kennemerland en van de directeur van het Nationale Park „De Kennemer duinen". In de afgelopen jaren zijn enige leiders van de buurtvereniging er met jongens en meisjes op uit getrokken om wandelingen in de duinen in de omgeving van Overveen te maken. Er zijn twee groepen gevormd, namelijk van 10 tot 14 en van 14 tot 18 jaar. De jongste groep heeft een weekeinde doorgebracht in een jeugdherberg. Vroeger werden tijdens wandelingen paddestoelen gezocht, waai-na tentoonstellingen volgden. Hiervoor toonden jong en oud grote be langstelling. Bij het bestuur van „Ramplaankwar tier" zijn verzoeken binnen gekomen een herfsttentoonstelling in te richten die gro ter van opzet moest worden dan in hel verleden. Aan de verzoeken is voldaan en, enige leden zijn druk in de weer met de organisatie. De jeugd krijgt ook ge legenheid aan de opbouw mee te werken. Woensdagmiddag 8 October wordt een ex cursie gemaakt en dan worden paddenstoe len gezocht die in de theeschenkerij ge rangschikt zullen worden. Voor Zaterdag middag 11 October staan twee excursies op het programma en wel een voor meisjes en jongens van acht tot veertien jaar en een voor ouderen. Wat de herfst biedt wordt tentoongesteld Op de tentoonstelling zullen te zien zijn paddenstoelen, een duindiorama (dank zij de medewerking van De Kennemerduinen), herfsttakken met bessen, tekeningen, ter raria, aquaria, herfstschalen, opgezette die ren, schelpen en boeken. Wat de herfst biedt zal gedurende enkele dagen te be zichtigen zijn. De tentoonstelling is niet alleen bestemd voor de jeugd die reeds ingeschakeld is door deel te nemen aan het verzamelen van De Haarlemmers vinden het volgens de directie van een kledingmagazijn in hun stad veel te vanzelfsprekend, dat zij zich tegen de winterkou kunnen beveiligen door het aantrekken van warmere kleding. Deze „overwinning van de mens op de elemen ten" behoort naar haar mening elk najaar, wanneer voorraden winterkleren de win kels weer gaan vullen, bejubeld te wor den. Om de stedelingen daartoe te bewe gen heeft zij haar eerste zending warme wolletjes, dassen, pakken en jassen met veel feestvertoon door Haarlem doen voeren. Zij formeerde er een spectaculair convooi van, dat voorafgegaan werd door het muziekcorps van de Amsterdamse brandweer onder leiding van B. Diepgrond. In de triomfstoet werden vier verslagen vijanden, Rinus Griep, Kobus Koudewind, Manus Moddersneeuw en Doris Duurte, alle handlangers van de herfst en de win ter, in kooien meegevoerd. In hun gevan genschap mochten zij hun oude bedrijf nog uitoefenen zodat zij achtereenvolgens druk bezig werden gezien met niezen, het ver spreiden van dorre bladeren, het uitwer pen van sneeuw en het aanprijzen van een boordeknoop van enige honderden guldens. Eén geduchte vijand, die wij als Rochus Regen zouden willen aanduiden, werd niet in de kooien meegevoerd. Deze heeft gedu rende de gehele intocht zijn macht getoond. De stoet van versierde auto's werd geslo ten door de drumband van de gymnastiek vereniging „Bato", die zich terwille van de contrastwerking? geheel in witte zomerkleding had gestoken. Daaruit mocht blijken, dat deze ook echt wel een beetje ondoelmatig wordt in de herfst en de win ter. Tal van kinderen huppelden met de stoet mee en verdrongen zich bij de aan komst in het modemagazijn om een speldje. Te Eibergen heeft mevrouw Chr. Karne- beekBacks haar 103de verjaardag ge vierd. Zij kreeg onder meer een brief van de particuliere secretaresse van de Ko ningin met hartelijke gelukwensen. ADVERTENTIE V Het is een onbetwistbaar feit. dat een lang durig verblijf in het betrokken vreemde land de beste methode is om een vreemde taal te leren spreken en te verstaan. Daar dit voor weinigen is weggelegd, heeft men naar andere methoden gezocht en gevonden. Eén hiervan is de Linguaphone-methode. Om deze me thode meerdere bekendheid te geven is thans van 6 tot en met. 18 October op het verhoogde gedeelte van de N^ssaulaan te Haarlem een demonstratiewagen gestationneerd, waar de heer en mevrouw Hartog van het Lingua- phone Instituut te Amsterdam belangstellen den inlichten over de Linguaphone-methode. Ter voldoening aan de toezegging, welke door zijn ambtsvoorganger is gedaan naar aanleiding van vragen van het Tweede Kamerlid de heer Scheps (P.v.d.A.) over de incidenten te Leeuwarden op 16 Novem ber 1951, heeft de minister van Justitie het volgende geantwoord, dat na kennisneming van de resultaten van het zeer uitvoerige onderzoek, de ambtsvoorganger van de minister besloten heeft van het instellen van een strafvervolging af te zien. Wat de klacht van de heer P. Wybenga bij het gerechtshof te Leeuwarden betreft, kan worden medegedeeld, dat het hof de klager niet ontvankelijk heeft verklaard, omdat het door hem ingestelde verzoek schrift in de Friese taal was gesteld. De minister tekent hierbij aan, dat de beslissing van het gerechtshof in overeen stemming is met de jurisprudentie van de Hoge Raad. De betrokkene heeft volgens deze jurisprudentie geen gebruik gemaakt van het hem volgens de geldende wetge ving toekomende recht om zich als belang hebbende te beklagen over het niet vervol gen van een strafbaar feit. paddenstoelen enzovoort, doch ook voor ouderen. Verwacht worden de bewoners uit het.Ramplaankwartier, evenals anderen die belangstelling hebben voor de natuur en het werk der buurtvereniging. Voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar wordt een wedstrijd in kleuren ge houden. Zij kunnen op de tentoonstelling een plaat in ontvangst nemen en die thuis kleuren. Voor de mooiste inzendingen wor den prijzen beschikbaar gesteld. Donderdagavond 9 October zal de ten toonstelling officieel geopend worden, waarna het publiek in de gelegenheid wordt gesteld haar een bezoek te brengen. Op een der dagen worden de leerlingen van de Beatrixschool verwacht. De exposi tie is ook des avonds toegankelijk. Op 2 Juli heeft een felle brand gewoed in het meisjes-pensionaat „Regina Coeli" te Vught, dat tengevolge van deze brand een schade opliep van ruim een half mil lioen. De oorzaak van de brand zou zijn geweest, dat een schilder met een gasoline- vergasser op onvoorzichtige wijze op de bovenverdieping te werk zou zijn gegaan. Deze schilder, de 64-jarige N. T. uit Vught, stond Donderdag voor de rechtbank in Den Bosch terecht. Hij verklaarde, dat hij onmogelijk de brand veroorzaakt kon heb ben, daar hij 's morgens om tien uur met het afbranden der ramen in de dakkapellen klaar was en dat pas 's middags om drie uur de brand werd ontdekt. Hij had de ra men uit de spanningen gelicht en ze tegen de binnenwand gezet van een der zusters- cellen op de bovenverdieping om zijn werk te vergemakkelijken. Hij meende, dat de celwanden stenen binnenmuren waren, waartegen zonder bezwaar het afbranden der ramen kan geschieden. Uit verklaringen van deskundigen bleek dat de celwanden inderdaad de indruk wekken van steen te zijn. Deze wanden be stonden echter uit een raamwerk van hou ten ribben, bedekt met bekledingsplaten van brandbaar materiaal. Bovendien was de brandbeveiliging in het grote gebouw ver beneden de redelijke eisen. De officier van justitie nam aan dat de schilder door het uiterlijk der wanden was misleid. Hij wilde hem niet een overtreding der gemeenteverordening ten laste leggen, welke behelst dat voor het gebruiken van open vuur in een beschermd gebouw toe stemming van de burgemeester nodig is. De officier had de zaak aan de rechtbank voorgelegd om uitgemaakt te zien of hier van een misdrijf sprake was. De officier achtte geen grove schuld aanwezig en vroeg derhalve vrijspraak. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Wim Kan en zijn gezelschap zijn terug uit de West. Donderdag om 12 uur zijn zij op Schiphol geland. In de West heeft het gezelschap „De moordzaak A.B.C." en „Mr. A.B.C." ge speeld. Het lijkt eenvoudig, zo vertelde Kan, dat daar eventjes te gaan brengen, maar de voorbereidingen voor deze tournee hebben ruim een half jaar geduurd en de bagage, die meegenomen moest worden, was naar verhouding. Deze bagage heeft de donker getinte douane-beambte op Curagao even verstomd doen staan, toen hij de bonte inhoud naar buiten zag rollen. „Warm", dat was de alles overheersende indruk van de zeer geslaagde tournée in de West. Het gezelschap trad daar op in Euro pese kleding, omdat, zoals Kan zeide, „wij daar de echt Hollandse sfeer wilde brengen. Maar het spelen wordt daardoor vier keer zo zwaar als in Nederland. Behalve op het toneel, is Wim Kan ook nog voor de radio opgetreden. Het was dominee Pijpers uit Willemstad, die hem voor de microfoon vragen stelde. 1-Iet onderwerp van gesprek werd „humor in de preek en humor in de conférence". Het is, aldus Kan, een succes geworden, misschien het meest voor domi nee Pijpers, die alles uit het hoofd deed. Behalve in de West is het gezelschap ook nog voor de Hollandse club in Montreal opgetreden. Hedenmorgen is van Schiphol naar Cu* raqao vertrokken de heer W. R. Plantz, lands- minister van Financiën van de Nederlandse Antillen, die hier besprekingen heeft gevoerd met de Nederlandse regering. ADVERTENTIE Plein 33 - Tel. 13000 Gedipl, K.N.A.C.-Instructeur Vraagt geïll. prospectus Onder auspiciën van de paedagogisclie periodiek „Wij Ouders en Opvoeders" van dr. A. de Vletter te Haarlem zullen een zes tal Zwitserse musici een kleine tournée langs Nederlandse scholen maken. Zij hebben die tournée nu betiteld: ,,Ein Grusz aus der Schweiz." In scholen te Haarlem, Heemstede, Ber gen (N.H.), Wassenaar, De Bilt en Bilt- hoven zal het gezelschap een geheel Zwit sers programma uitvoeren, gedeeltelijk werk van Gustav Weber en Othmar Schoeck. Op enkele scholen zal de altviolist, prof. Edwin Villiger, muziekleraar aan de Kan- tonschule van Schaffhausen, iets vertellen over het muziekonderwijs aan de middel bare scholen aldaar, dat reeds 20 jaar oud is. De tournée duurt van 7 tot 17 October. Op 8 October bezoekt het gezelschap de Bronsteeschool in Heemstede en op 13 Oc tober komt het in de Middelbare Meisjes school in de Tempeliersstraat. De Zwitsers, gedeeltelijk beroepsmusici en gedeeltelijk dillettanten, verlenen hun medewerking geheel belangeloos. Het zijn de sopraan mevrouw Lüthi, echt genote van de rector der Kantonschule in Schaffhausen, de bariton Fritz Etzensper- ger, een bekende Zwitserse radio-zanger, de violiste Iris Herbei, de altviolist prof. Edwin Villiger, de reeds genoemde muziek leraar, de celliste Clara Tanner en de pianiste Elsa Burkhard. Het doel dat met dit tournée wordt be oogt is het bewustzijn van de noodzaak van muziekonderwijs op de scholen te verste vigen. Vcor het bezoek van het gezelschap in Wassenaar is ook de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen uitge nodigd. M r. Zeelenberg (WD) zag uiter aard in de afgetreden wethouder vooral de liberale voorman, die zijn ideeën op ver dienstelijke wijze heeft uitgedragen, waar na de heer Verhoeven (KVP) mr. Bak huizen meer zag als de man, die het ge meentebelang op onpartijdige wijze heeft gediend. De heren Van Bruggen (Prot.) en Reijnders (Arb.) sloten zich bij die lof aan en voegden ook hun wensen voor een spoedig en volledig herstel daaraan toe. De geloofsbrieven van het nieuwe raads lid, de heer M. D. S c h e e r, bleken natuur lijk in orde. De heer Kamerbeek (Katholieke Vrije lijst) had bericht van verhindering gezonden en daarbij meegedeeld dat hij tegen de uitgaaf voor de nieuwe kweekkas was, een bericht dat een lichte hilariteit ontketende. De leden van de woonruimteverdelings commissie werden allen herkozen, niet dan nadat mevrouw Van N i s p e nV a n Wely (WD) er op had gewezen, dat de enige vrouw in dat gezelschap nog steeds slechts een adviserende stem heeft en dat terwijl juist de woonruimtecommissie bij uitstek werk verricht waarin de mening van de vrouw belangrijk is. De heer Van Bruggen maakte van de gelegenheid ge bruik om behalve een woord van lof voor de commissie ook de vraag te spuien of er r.iet iemand van zijn geestesmerk in kon v/orden opgenomen. Mr. Van Rappard zegde in beide gevallen de aandacht van het College voor dat probleem toe. Bebouwingspion „Oude Slot" De weinige discussie die er ontstond be trof het gevraagde crediet van 116.000 gul den voor de aanleg van een aantal wegen Oostelijk van de Javalaan. Het betreft hier het doortrekken van de Bankastraat, het verbreden van de Slotlaan en de (oude) Meerweg en het aanleggen van een drietal lanen evenwijdig of haaks tussen de laatst genoemde gelegen. In een bijeenkomst van de Haarlemse Orde van Advocaten die gisteravond ter gelegen heid van het van kracht worden van de nieuwe Advocatenwet werd gehouden, werd de Raad van Toezicht als volgt samengesteld: mr. A. Bruch, deken, mr. F. van der Goot. vice-deken, mr. F. J. D. Theyse, mr. C. Blankevoort en mr. A. F. H. Sghreurs, secre taris-penningmeester. Dit is de enige varende zwavelmijn-installatie ter wereld. Zij is op weg naar haar ligplaats bij een mijn aan de Baai Ste Eliaiie, aan de kust van Louisiana (V.S.). Deze ongewone installatie werd gebouwd, toen bleek, dat de bouw van een installatie op het land niet lonend zou zijn. Men had het gebouw dan n.l. moeten neerzetten op een stuk moerasgrond, en aan het droogleggen daarvan zijn ook in Amerika hoge kosten verbonden. Het gehele gevaarte werd over een afstand van circa 160 km. gesleept naar de Baai.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 8