Westen bereidt zich voor op splitsingsactie der Sovjet-Unie Laboratorium voor atoom onderzoek komt in Genève Montgomery wil opperbevel voor koude oorlogvoering Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Be van Acheson: „Kremlin gaat zijn spijker laarzen voor pantoffels verwisselen' Begin volgende oorlog zou vernietigingsslag zijn Sjah achter Mossadeq Het wordt uitgerust met het grootste proton-synchroton ter wereld Empire State Building bij avond Het woord is aan „Als politici niet meer uit knoeiboel komen, moeten wij het uitvechten" Wafd laat Nahas in de steek Energie- en verkeers» storing in Noordholland James Hill: Lie vraagt vrijwilligers voor een UNO-korps Duitse socialist liet oorlogsmisdadiger grijpen Storm bracht schepen in moeilijkheden 67e JAARGANG No 76 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 7 OCTOBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 236 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NU MOSKOU van zijn allerhoogste ni veau de wereld heeft doen weten, dat het verwacht dat de kapitalistische landen van het Westen wel tot onderlinge strijd zullen komen, zal wellicht menigeen denken aan het conflict in de Britse Labour Party, dat verleden week op haar congres te More- cambe zo scherp tot uiting is gekomen. Immers, de oppositie in de partij, onder leiding van Aneurin Bevan, kant zich sterk tegen Amerika's wensen en optreden en ziet daarin kennelijk vooral de kapitalis tische macht. Als Malenkov tot de volken van het Westen wenst te roepen: „jullie regeringen gaan strijd tegen elkaar voeren" kan hij voor zijn propaganda wel meer meningsverschillen in het Westen te baat nemen, maar dat Engelse dispuut ligt hem ongetwijfeld bizonder goed. De zaak is evenwel hoe „het Westen" zelf denkt. Als men in het Westen denkt aan politieke tegenstellingen in Engeland is men nooit geneigd, daarin revolutionnaire tendenzen te zien. Engelse politici, cok die van La bour, zijn in de eerste plaats Engelsen. Het nationale belang overweegt steeds. Zelfs voor een man als Bevan zal zelfs Churchill, in vergelijking met een buitenlander die Bevan's politieke opvattingen onderschrijft en hem als medestander bezoekt, toch altijd deze voorsprong behouden dat hij een Engelsman is. Misschien zou hij het niet erkennen, maar de Engelse natuur is ster ker dan iedere politieke leer. Trouwens: Aneurin Bevan moge dan de opstandige linkervleugel van zijn partij aanvoeren, maar dat wil geenszins zeggen dat hij een communist is. Dat is hij zeker niet. Wel een geduchtrambitieus man en een opstandige natuur, begaafd met het soort redenaars kunst dat zich tot de massa richt en dus het kenmerk van de oppositie draagt. Toen hij minister was in de Labour-regering heeft Bevan zich niet naar zijn aard kun nen doen gelden. Hij is toen tenslotte in verzet gekomen en afgetreden. Hij maakt nu deel uit van een oppositie-partij, want de Conservatieven zijn aan het bewind, en het is gemakkelijk te begrijpen dat iemand van zijn kaliber het beleid, zoals dat onder aanvoering van bezadigde lieden als Attlee en Morrison wordt gevoerd, veel te slap vindt. Hij heeft daar felle actie in hevige betogen tegen gevoerd. Hij weet een me nigte mee te slepen. Ook een menigte af gevaardigden; er is niet zoveel verschil in de reacties van menigten, hoe zij ook zijn samengesteld, als een geboren volksrede naar ze toespreekt en juist de punten raakt, waarop zij gevoelig zijn. De menigte te Morecambe heeft hem een belangrijke zetelwinst in het partijbestuur bezorgd en daarbij zelfs Herbert Morrison, die voor de Labour Party tientallen jaren lang grote verdienste heeft gehad, laten vallen. Maar de volgende dag heeft zij dezelfde man, die zij ten. val had gebracht, storm achtig toegejucht. Want toen was er geen rede van Bevan die haar de andere kant opdreef en toen had zij enige tijd gehad om zich te bezinnen en zich te herinneren, dat Morrison iets anders voor haar gedaan had dan meeslepende redevoeringen hou den. Zo zijn menigten. Ongetwijfeld streeft Aneurin Bevan naar het leiderschap van de Labour Party. En zeker is hij niet alleen een volksredenaar, maar ook een man met een scherp ver stand. In Engeland zijn er al jaren geleden mensen geweest en niet alleen mensen van links die in hem een toekomstige premier hebben gezien. Plet lijkt maar de vraag of op den duur de scherpzinnige be- leidsman de opstandige volksmenner in hem overwinnen zal. Tot dusver is dat ken nelijk nog geenszins het geval en hij is niet zo jong meer: de volgende maand wordt hij 55 jaar. Het is een leeftijd, waarop de meesten de wilde haren wel zijn uitgeval len. Natuurlijk heeft de politiek, inbegre pen de Engelse, wel figuren gekend die tot hun laatste snik, ook al werden zij tach tig, opstandige demagogen bleven. Maar zij werden in Engeland geen premier. De geboren volksmenner is niet de geboren regeerder. Dat Amerika in deze tijd een zo sterk leidende positie temidden der Westelijke mogendheden inneemt wordt in geen enkel land aangenaam gevonden, het minst wel licht omdat alle volken er grote subsidies van hebben moeten aanvaarden, hetgeen men kan uitdrukken als: erbij in de steun zijn. Nu is dit minder erg dan als men het persoonlijk ervaart. Maar het is ook voor de volks-trots een beproeving. Nergens evenwel een zo zware beproeving als in Engeland. Dat bezorgt Aneurin Bevan on getwijfeld grote bijval zodra hij tegen Amerika spreekt. En in zijn eigen partij, die niet meer regeert, maakt hij natuurlijk een veel groter effect dan de rustige, soms zelfs lauw lijkende Attlee. Maar hij zal heus niet voorstellen om de samenwerking met Amerika te verbreken of zelfs maar te schaden. Hij zal heus nooit de Russische kant willen kiezen. Er is in deze zaak heel veel dat schijn, dus geen werkelijkheid is. Als voornaamste verklaring blijft, dat het Engeland niet goed gaat, dat het niet de leiding in het Westen heeft, dat het ook de Labour Party niet goed gaat en dat Bevan niet de leiding in de partij heeft. R. P. De storm heeft in de afgelopen nacht schade aangericht aan het provinciaal electriciteitsnet in Noordholland. Tenge volge van de krachtige wind knapten en kele palen van het hoogspanningsnet af. Dit vond zijn terugslag op een transfor matorstation in Hoorn. Van half twee tot drie uur vannacht is Hoorn en enkele omliggende plaatsjes van electriciteit ver stoken geweest. Bovendien was het trein verkeer vanmorgen geruime tiid gestag neerd. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van de Rijswijkse arts A. L., die te Zevenhoven op 1 November 1950 in samenwerking met de plaatselijke arts een inwoner van die gemeente tanden en kiezen trok onder verdoving. Een prop watten ge raakte daarbij in de luchtpijp van de patiënt zonder dat de artsen dit merkten. De patiënt is gestikt. De rechtbank te 's Gravenhage veroordeelde L. tot 1 maand gevangenis straf voorwaardelijk en een geldboete van f 1000. Het Haagse gerechtshof had dit vonnis bevestigd. (Reuter) In diplomaitcke kringen te Londen is verklaard, dat de Zondag door Malenkof op het Russische communistische partijcongres uitgesproken rede een „groot scheepse diplomatieke en propagandistische poging" van de Sovjet-Unie aankondigt, om de Verenigde Staten van hun bondgenoten te isoleren. De rede leek volgens waar nemers de aanwijzing te geven, dat de Sov jet-Unie in het vervolg eerder geneigd zal zijn met Groot-Brittannië, Frankrijk en andere Westelijke landen samen te werken dan met de Verenigde Staten. Deze waarnemers merkten verder op, dat Malenkof onmiddellijk nadat hij de Ver enigde Staten had aangevallen verklaarde, dat de Sovjet-Unie bereid was met kapita listische landen samen te werken om een „langdurige vrede" te vestigen. Hij vulde dit aan door met nadruk te verklaren, dat de meningsverschillen tussen de Verenigde Staten, enerzijds en Groot-Brittannië en Frankrijk anderzijds, steeds meer in een gevaarlijker toestand komen. Uit de verklaringen van Malenkof en Stalin trok men de conclusie dat de Sovjet unie een politiek van afwachten zou willen voeren en zou willen toekijken hoe de Wes telijke wereld uiteenvalt onder haar econo mische moeilijkheden. Tegelijkertijd zou zij elke poging aanwenden om door middel van diplomatie en propaganda de neutrale stromingen j;e steunen, teneinde een breuk met de Verenigde Staten aan te moedigen. De waarnemers waren van oordeel dat de jongste moeilijkheden in de Franse com munistische partij met Marty en Tillon het begin van de nieuwe Sovjet-politiek be tekenen. Marty en Tillon waren revolution- nairen van de oude stempel en zij werden onlangs uit de partij gezet, nadat de com munistische partij in het begin van dit jaar getracht had haar doel te bevorderen door „militaire middelen", namelijk in de vorm van stakingen, die tóen echter voortijdig bleken te zijn. Naar het oordeel van de waarnemers staat het thans vrijwel vast, dat Malenkof de opvolger van Stalin zal zijn. „Het is duidelijk dat het Kremlin, nu de zaken niet gaan zoals verwacht was, van tactiek gaat veranderen", verklaarde de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, Maandag in een door hem te Pittsburgh gehouden toe spraak. „In 1947 verwachtte de Sovjet-Unie dat geheel Europa en Azië op het punt wa ren voor de Sovjet-Russische druk zo nodig met geweld te ondersteunen te bezwijken. Deze verwachting is echter verijdeld door de kracht, waarmede het vrije gedeelte der wereld zich tegen de DENVER (Reuter) „De Verenigde Staten zijn thans in staat in een eventuele oorlog een vliegtuigbom uit te werpen, waarvan de ontploffingskracht gelijk zal zijn aan die van alle in de tweede wereld oorlog uitgeworpen bommen tezamen," verklaart de Amerikaanse onder-minister voor de Luchtvaart, James Hill, in een door hem te Denver uitgesproken toespraak. Hij verklaarde voorts, dat een eventuele oorlog een waarschijnlijk beslissende be ginfase van negentig dagen zou hebben, waarin beide partijen zouden pogen elkan der door bombardementen met atomische wapens zoveel mogelijk toe te takelen. „Met het oog hierop acht ik het onvoorstel baar, dat de Sovjet-Unie een derde wereld oorlog zal beginnen, of de verdraagzaam heid en het geduld der Verenigde Staten door plaatselijke aggressie zodanig op de proef zou stellen, dat hieruit een oorlog zou voortvloeien," aldus Hill. Hij besloot met zich af te vragen of in de plannen voor de Europese verdediging wel voldoende rekening is gehouden met de van beslissende betekenis zijnde rol der Ameri kaanse macht op het gebied der atoomwa pens, hieraan toevoegend, dat de Verenigde Staten in Europa mogelijk tevéél voorberei dingen voor het kunnen weerstaan van een aanval door grondstrijdkrachten treffen op de wijze, zoals het in de beide afgelopen wereldoorlogen het geval was. TEHERAN (Reuter). De Sjah van Perzië heeft Maandag, een dag na de over handiging van de Britse en Amerikaanse nota's aan Mossadeq, de derde zitting van de Perzische senaat geopend. Hij verklaar de in te stemmen met en bewondering te hebben voor Mossadeq's pogingen om de olie-industrie te nationaliseren en de Per zische rechten te handhaven. Volgens politieke waarnemers is deze verklaring bedoeld als tegenspraak van berichten, volgens welke er wrijving zou bestaan tussen de Sjah en zijn eerste- minister. In antwoord op geruchten, volgens welke de Sjah zou hebben gedreigd af te treden indien Mossadeq de voorstellen van Chur chill en Truman zou verwerpen, heeft de Sjah verklaard „zeer verontrust" te zijn over pogingen om hem een Britse „stro man" te doen schijnen. Kazem Hassibi, een vooraanstaand lid van de parlementaire oliecommissie, heeft tegenover persvertegenwoordigers ver klaard het Britse antwoord als onaanvaard baar te beschouwen. Volgens hem is in de gegeven omstandigheden „afbreken der diplomatieke betrekkingen de beste oplos sing". Van de zijde van het kabinet van de premier heeft men officieus berichten, vol gens welke de betrekkingen zullen worden verbroken, „voorbarig" genoemd. Russische dreiging teweer heeft gesteld. De groeiende kracht van het niet-com- munistische deel van de wereld heeft het Kremlin gedwongen zijn tactiek van ge weld, waarmede het aanvankelijk de we- reldbeheersing wilde bereiken, te wijzi gen. Doch laten wij één ding goed begrij pen. Indien Sovjet-Rusland er al toe zou overgaan om, uit tactische overwegingen, in plaats van met de sabel te kletteren, op verzoenende wijze over stabilisatie en de mogelijkheid van het „op vreedzame wijze naast elkander kunnen voortbestaan der communistische en kapitalistische stelsels" te gaan praten, zal dit niet het minste veranderen aan de fundamenteel- vijandige instelling van dit land tegen over de niet-communistische staten". Minister Acheson vervolgde: „De Sov jet-Unie zal haar militaire macht blijven uitbreiden, ook al zou zij haar spijker laarzen verwisselen voor zachte pantof fels. Wij kunnen toenemende communis tische pogingen tot ondergrondse actie, het zaaien van verdeeldheid tussen de vrije landen en het uitbuiten van de we zenlijke moeilijkheden, waartegenover deze staten zich gesteld zien, verwachten. Dit is de onmiskenbaar duidelijke waar schuwing die Stalins jongste schriftelijke verklaring en de redevoeringen op het Zondag te Moskou begonnen communis tische congres voor ons inhouden. In slaap? Zelfs indien de Russen daadwerkelijk hun tot nu toe gevolgde tactiek zouden wijzigen, kunnen wij er zeker van zijn dat de methode van de openlijke aanval on verwijld zou worden hervat, indien de niet-communistische landen zich in slaap zouden laten wiegen, zich zouden over geven aan gevoelens van zelfvoldaanheid of ook maar in het minst zouden verslap pen bij het opbouwen ener verdedigende macht". Eén ding staat vast: de hoop en ver wachting van het Kremlin om zijn doel te bereiken, door het zaaien van ver deeldheid en het aanv/enden van po gingen om inwendige ontbinding in niet- communistische landen te veroorzaken, zal evenzeer ijdel blijken als zijn tot nu toe gevolgde werkwijzen om te pogen de Westelijke tegenstand te breken". De Europese Raad voor Kernphysisch Onderzoek heeft in zijn gisteren te Am sterdam gehouden vergadering het besluit genomen, het centrale laboratorium voor atoom-onderzoek, dat het grootste ter we reld zal worden, in Genève te vestigen. In de Europese Raad voor Kernphysisch On derzoek zijn tien landen vertegenwoordigd, te weten Noorwegen, Zweden, Denemarken, Nederland, West-Duitsland, België, Frank rijk, Zwitserland, Italië en Joegoslavië. Nederland, Denemarken, Zwitserland en Frankrijk hadden een aanbod gedaan voor de huisvesting van het laboratorium. In ons land zou daarvoor een terrein bij Arnhem beschikbaar gesteld worden. De gedelegeer den hebben Zondag dit terrein bezichtigd en zijn daarna op het jachtslot St. Huber- tus in het nationale park De Hoge Veluwe door de Nederlandse regering ontvangen. In de Maandag in het Trippenhuis te Amsterdam gehouden vergadering deelde de Franse gedelegeerde mede dat Frank rijk zijn aanbod, het laboratorium in Parijs te vestigen, introk, indien een beslissing ten gunste van Genève werd genomen. De Deense vertegenwoordiger deed een der gelijke mededeling. Daarna verzocht de Nederlandse gedelegeerde, de heer M. J. H. Bannier, de overige afgevaardigden zich uit te spreken over de beide overgebleven voorstellen, die van Nederland en Zwitser land, het laboratorium te bouwen bij Arn hem of bij Genève. De Joegoslavische en Zweedse gedelegeerden verklaarden beiden voorstanders voor het plan-Genève te zijn. De heer Bannier zeide daarop, dat Neder land zijn voorstel terug trok, teneinde te komen tot een unanieme uitspraak over het bouwen van het laboratorium in Zwit serland. Onmiddellijk na de verklaring van de heer Bannier deelde de voorzitter mede, dat hiermede het besluit was genomen het laboratorium bij Genève te stichten. De Italiaanse gedelegeerde Colonetti zei- de, dat het een verheugend verschijnsel is, dat de gedelegeerden zich bij hun over wegingen niet hebben laten leiden door hun nationale trots, maar uitsluitend het algemeen internationaal belang voor ogen hebben gehad. Project van 100 millioen Het project dat in Genève zal worden uitgevoerd, zal ongeveer honderd millioen gulden kosten. Aan de Noorse kernphysicus dr. O. Dahl is opdracht gegeven een pro+on- synchroton te ontwerpen met een vermogen van dertig milliard electron-volt. Deze machine voor wetenschappelijk atoom onderzoek zal de grootste ter wereld wor den. Het vermogen zal een tienvoud zijn van de grootste machine welke thans in Amerika in gebruik is. Voorts zal in het laboratorium te Genève een kleiner synchro-cyclotron worden ge plaatst. Het ontwerpen hiervan zal onder leiding staan van een Nederlander, prof. dr. C. J. Bakker uit Amsterdam. De kosten van de bouw en de inrichting van het laboratorium te Genève zullen 100 millioen bedragen. Deze investering wordt over een periode van zeven j^ar verdeeld. Nederland zal zeven percent bij dragen, dus één millioen gulden per j?ar. WIL NARREMAN SCHEIDEN? Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" overweegt ex-koningin Narriman zich te laten scheiden van ex-koning Faroek. Zij zou haar familie in Egypte van dit voornemen op de hoogte hebben gebracht. Deze zou, aldus „Al Ahram", reeds advo caten raadplegen en een snelle echtschei dingsprocedure hebben gevraagd. Sir Roger Making is benoemd lot Engels ambassadeur te Washington als opvolger van sir Oliver Franks. NEW YORK A.F.P.) In de komende algemene vergadering van de UNO zal een voorstel van secretaris-generaal Trygve Lie werden ingediend houdende instelling van een korps vrijwillige reservisten ter uit voering van collectieve veiligheidsmaat regelen. Dit voorstel is door Lie bij de commissie voor collectieve maatregelen ingediend. In een heden gepubliceerd verslag is verklaard, dat Lie een korps van 50 a 60000 vrijwilligers voorstelde, dat ter be schikking van de UNO zou moeten worden gesteld voor het organiseren van weerstand tegen een eventuele aanval. Voorts worden door de commissie als maatregelen tegen een eventuele aanvaller genoemd economische sancties en hulp aan de aangevallene. Comtesse Diane: Voor een werkzame en ontwikkel de geest is vrije tijd niet anders dan vrijheid om zijn bezigheden te kiezen. (In: Maximes de la vie). Hij werd prompt uit de partij gezet BONN. (United Press). Een Duitse socialist die de verblijfplaats had bekend gemaakt van een ontsnapte Duitse oor logsmisdadiger is uit dc partij gezet, en twee polit'eagenten, die de ontsnapte had den gearresteerd ziin in een particuliere aanklacht beschuldigd van „misdaden tegen de mensheid". Het geval speelt zich af rond een ze kere Wilhelm Kappe, een vroegere Wehr- macht soldaat, die door een Brits gerechts hof tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld wegens het neerschieten van Russische gevangenen, die gegrepen wer den bij het plunderen van een warenhuis in Wilhelmshaven in October 1944. Kappe ontsnapte op 26 Augustus uit de gevangenis van Werl in de Britse zóne en ging naar zijn woonplaats Aurich bij de Noordzee om het graf van zijn moeder te bezoeken. Op het marktplein in Aurich kwam Kappe een oude kameraad uit de oorlog tegen, een zekere Ballin, en vertelde hem dat hij op de vlucht was. Ballin vertelde het verhaal aan een vriend, een socialistisch lid van het ge meentebestuur, Wilhelm Heidepeter, die de politie waarschuwde en haar mee deelde waar Kappe was. Enkele ogenblik ken later werd Kappe gearresteerd. Bij de volgende gemeenferaadzitting zei de Christen-democratische burge meester van Aurich dat geen „woorden sterk genoeg zijn om dit verraad te be schrijven". Zelfs zijn mede-socialisten vielen Heide peter aan en zeiden dat Heidepeters da den „ungehört" waren. Hij werd uit de partij gezet en al zijn functies werden hem ontnomen. Verleden week Woensdag moest Kappe weer naar Werl worden overgebracht. Hij werd tegenover het politiebureau van Aurich in een kamer gezet, terwijl zijn bewakers even in de kamer er naast gin gen. Toen zij terugkwamen was Kappe verdwenen, en sedertdien heeft men niets meer van hem gehoord of gezien. Door twee verschillende opnamen te maken van de nachtelijke hemel, en de wolken krabbers op Manhattan in New York, verkreeg men deze foto, die het Empire State Building wel zeer gced doet uitkomen. De maan moet het afleggen tegen de lichtjes in de gebouwen LONDEN (Reuter) „De Atlantische skaten hebben een opperbevelhebber voor de koude oorlog nodig, die tot taak zou moeten krijgen één vaste lijn te brengen in de Westelijke propaganda," verklaarde veldmaarschalk Montgomery, plaatsvervan gend opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Europa, op een Maandag te Londen gehouden persconferentie. „Omdat wij de koude oorlog niet hebben gewonnen, hebben wij in het verleden daadwerkelijke krijg moeten voeren. Wan neer de politici helemaal niet meer uit de knoeiboel van een koude oorlog komen, krijgen wij militairen de opdracht het dan maar daadwerkelijk uit te vechten. Het is van vitaal belang de koude oorlog te winnen. Daarvoor zijn echter in de eer ste plaats twee dingen nodig: overeenstem ming over een algemeen geallieerd plan en het scheppen van een doelmatig werkende organisatie, die zich met het oplossen van het „koude oorlogvraagstuk" kan bezig houden. Voor zover ik weet zijn geen van beide punten verwezenlijkt. Wij zouden in een daadwerkelijke oorlog wel op de hier voor aangegeven wijze te werk gaan. Waarom dat niet in de koude fase er van Indien wij er in zouden slagen de koude oorlog te winnen, zal er mogelijk in afzien bare tijd geen krijg gevoerd behoeven te worden," verklaarde veldmaarschalk Mont gomery. Montgomery noemde de volgende zes punten als de voornaamste vraagstukken, waartegenover bet geallieerde opperbevel in Europa zich ziet gesteld: „De luchtmacht der Westelijke verbon denen. Luchtstrijdkrachten kunnen, wan neer een oorlog eenmaal is begonnen, niet meer snel worden opgebouwd. Reserves te land. Het zou noodzakelijk zijn snel de beschikking te hebben over reserve-divisies, indien de troepen-in-eer- ste-linie de eerste stoot hebben opgevangen. Indo-China. Indien Frankrijk er niet in slaagt het Indochinese vraagstuk op te los sen, zal het Franse leger in Europa niet tot die graad van ontwikkeling kunnen worden gebracht, die noodzakelijk is. Troepenlegering en verplaatsing. Er moet voor de strijdkrachten te velde een gezonde administratieve organisatie bestaan. Er be- CAïRO. (Reuter). De W'afd-partij, de grootste in Egypte, heeft zich Maan dagavond laten registreren. De partij heeft dit zonder Moestafa el Nahas gedaan. Hij is tot ere-voorzitter voor het leven be noemd. Het registratieverzoek werd door Abdel Salaam Fahmy Goma, de vermoedelijke opvolger van Nahas, aan de minister van Binnenlandse Zaken, Soleiman Hafez, overhandigd. De lijst van vijl' oprichters bevat niet de naam van Nahas. In het registratiever zoek wordt met kiem gewezen op de „ge meenschappelijke doelen van de partij en het leger". De Wafd zal blijven streven naar de „bevrijding van het Nijldal". staan op dit punt reusachtige moeilijkheden en het is zeer moeilijk deze te overwinnen. Duitse deelneming aan de West-Europese verdediging. Wij pogen een krachtig schild te bouwen, waarop de eerste schok van een aanvaller kan worden opgevangen, terwijl wij ons voor de volledige strijd aangorden. U behoeft slechts een blik op de kaart van Europa te werpen om te zien welk een uiterst belangrijk gedeelte van dit schild door het West-Duitse grondgebied wordt gevormd. Een gezonde economische basis. Econo mische kracht en gezonde nationale organi saties voor de productie zijn van vitaal be lang. De militaire kracht moet in overeen stemming zijn met een gezonde nationale economie," aldus veldmaarschalk Mont gomery. De Duitse kotter „Ingrid" heeft gemeld zes opvarenden van een wrak geslagen Belgische kotter aan boord te hebben ge nomen. Het Dirtse vaartuig waarschuwde naburige schepen door lichtseinen voor de aanwezigheid van het wrak. Een onbekend schip heeft in de afgelo pen nacht ten Noorden van Helgoland rode lichtkogels afgeschoten. Schepen in de buurt werd verzocht zich in verbin ding met „Elbe Weser-Radio te stellen. Het vaartuig dreef in Oostelijke richting af. Vissersvaartuigen van Helgoland heb ben gepoogd uit te varen. Zij moesten echter wegens de zware zee terugkeren. Het schip „American Banker" heeft om streeks acht uur gisteravond noodseinen opgevangen van het Spaanse schip- „Cabo la Plata", dat 7 mijl van Vigo in Spanje is gestrand. De bemanning zou het schip verlaten hebben. Aan schepen in de buurt werd gevraagd waakzaam te zijn. ocooorcocroaTocooooonooooooonooococoncccooTOOccoooooocoo WISSELENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met hoofdzake lijk in het Noorden van het land enkele buien. Langs de Waddenkust aanvan kelijk nog krachtige, overigens matige wind tussen Noord-West en Zuid-West. Vannacht iets kouder. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 8 October Zon op 6.53 uur. onder 18.02 uur. Maan op 20.12 uur, onder 13.29 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 7 October Hoog water: 5.48 en 18.07 uur. Laag water: 1.39 en 13.50 uur. Woensdag 8 October Hoog water: 6.32 en 18.53 uur. L3ag water: 2.17 en 14.29 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1