Nieuwe lijn Duitse gevangenen erkennen dat zij het hier goed hebben AlADDin Voor toeristen f600 deviezen per jaar De radio geeft Woensdag Duitse verwijten weerlegd Wij mogen dat tegenover Bonn niet erkennen, anders bemoeit men zich daar niet meer met ons PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Deviezen voor emigranten TocU ió het zo -J DINSDAG 7 OCTOBER 1952 2 De kern van de zaak Voor ieder gezin, komt Marinus Adam voor Belgische omroep Nieuw Rembrandt-theater te Arnhem Jos. H. Gosschalk overleden Trein op één rail Dronken zonder drinken De nieuwe lijn in de Russische buiten landse politiek, zoals die door maarschalk Stalin in zijn artikel in „Bolsjewiek" en door Georgi Malenkof op het partij-con gres is uiteengezet, laat aan duidelijkheid niet veel te wensen over. Zij is zo mo gelijk nog heviger anti-Amerikaans dan voorheen en strijkt aan de andere kant de West-Europese landen, „slachtoffers van het Amerikaanse kapitalisme" nog eens extra onder de kin. In dit licht moet men dan ook de eis tot terugroeping van George Kennan, ambassadeur der V. S., uit Moskou zien. Men kan, gezien de uitermate krachtige qualificaties, die Rus sische diplomaten ten aanzien van Weste lijke staatslieden bezigen, moeilijk aan nemen, dat het Kremlin zich werkelijk zo gegriefd voelde door Kennans, overigens niet zeer tactische, uitlating. Het opval lende is, dat de Britse en Franse ambassa deurs in Moskou daarentegen de laatste tijd met de grootst mogelijke voorkomend heid worden behandeld. De Brit Sir Al- very Gascoigne mocht onlangs een grote reis door de Sovjet-Unie maken en de Franse afgezant, Louis Joxe, werd kort geleden voor een persoonlijk onderhoud bij maarschalk Stalin op de thee genood. Men moet nochtans de grootste voor zichtigheid betrachten bij het trekken van conclusies uit Stalins en Malenkofs uitin gen. Een werkelijke ommezwaai in de Russische politiek betekenen zij natuurlijk allerminst. De Russische leiders hebben namelijk in het geheel niet de gewoonte hun werkelijke politieke plannen van de daken te schreeuwen. Stalins artikel en Malenkofs rapport moeten dan ook wor den gezien als propaganda voor binnen lands en buitenlands gebruik, met dien verstande dan, dat deze propaganda na tuurlijk een feitelijk onderdeel van de Russische buitenlandse politiek is. Het nieuwe propaganda-offensief richt zich uiteraard op het complex van me ningsverschillen en gevoeligheden, dat tussen de V. S. en hun West-Europese bondgenoten gerezen is, meningsverschil len die zowel op politiek, economisch als militair gebied liggen. Het is zonder twij fel een dankbaar arbeidsterrein. Althans voor zover de man in de straat er door beïnvloed kan worden. Voor hém is na melijk dit vertoon bedoeld. Men kan al thans niet aannemen, dat de Russische staatslieden zo naief zijn, dat zij werkelijk zouden menen op regeringsniveau een splitsing in het Atlantisch blok tot stand te kunnen brengen. Wil men de met veel ophef aangekon digde nieuwe lijn in de Russische politiek in het juiste licht zien, dan zal men er dus goed aan doen, haar te beschouwen als een verlengstuk (mogelijk zelfs als een vervanging) van het Russische „vre desoffensief". Het volle, felle schijnwer pers-licht van de haat-campagne tegen het kapitalistische imperialisme zal thans op de V. S. gericht worden en West- Europa kan wat de woorden-oorlog aan gaat waarschijnlijk een periode van be trekkelijke rust tegemoet zien. De benoeming van de ongemeen felle Zaroebin in Washington en de althans voor een Sovjet-diplomaat nogal vriende lijke Gromyko in Londen wijzen hierop, evenals het uitrangeren van de veel te fanatieke Franse communisten Marty en Tillon. Verdere voorspellingen zijn wil men de voorzichtigheid in het oog houden niet met enige zekerheid te doen. Men zou natuurlijk kunnen stellen, dat de Sovjet- Unie blijkbaar nog steeds kansen ziet om in een koude oorlog terrein te winnen. Aan de andere kant zou het in zekere mate losweken van West-Europa ook in een warme oorlog ruimschoots dividend opleveren. W. L. B. Volgens de tot nu toe bestaande regeling bedroeg het jaarmaximum aan deviezen voor toerisme naar Europese landen 400 voor personen van 14 jaar en ouder. We gens de sterk verbeterde betalingsbalans van Nederland enerzijds en de sterk ge stegen kosten in het buitenland anderzijds wordt dit jaarmaximum verhoogd tot 600 voor personen van 12 jaar en ouder. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Levens balans, hoorspel. 12.05 Alt en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Mandoline-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Kamer orkest en solisten. 14.45 Voor meisjes. lb.Uu Jeugdconcert. 15.40 Harpensemble. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militaire cause rie. 18.00 Surinaamse volksmuziek. 18.15 Geestelijke liederen. 18.30 R.V.U.: Grepen uit de evolutie van het leven op aarde: De geo logische Middeleeuwen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buiten lands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Internationaal orgelconcours. 21.30 De nieuwe Wereldzee, causerie. 21.50 Amusementsmuziek. 22.20 Platen. 22.30 In ternationaal Evangelisch commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.13 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 School radio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Hawaiï-muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Metropole orkest. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 16.05 Piano. 16.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor zieken 17.30 Orgel en zang. 17.50 Regeringsuitzen ding: Oude en nieuwe klanken uit Indonesië. 18.00 Nieuws. 18.20 Militaire causerie. 18.30 Actualiteiten. 18.35 Dansmuziek. 19.00 Het Welvaartsplan van het N.V.V., causerie. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Beelden van variété, cabaret, operette en toneel van om streeks 50 jaar geleden. 22.45 Hoe maakt men penicilline?, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke muziek. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.15 Klas sieke muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Klankbeeld. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Tenor en piano. 18.30 Voor sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vrije politieke tri bune. 19.50 Platen. 20.00 Orkest. 21.00 Ver zoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen, 22.55—23.00 Nieuws. 99 Op het in 1950 in Hamburg gehouden congres van de „Sozialistische Partei Deutsch- land" is een resolutie aangenomen, waarin ook aan het adres van Nederland het ver wijt werd gericht, dat in ons land „Duitse krijgsgevangenen werden achtergehouden". Destijds heeft de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer J. J. Vorrink, tegen deze verwijten geprotesteerd. Na een langdurige briefwisseling bleek de S.P.D. één geval te kunnen noemen. Het daarnaar ingestelde onderzoek heeft echter weinig eer voor de S.P.D. opgeleverd. Het onderzoek is ingesteld door de heren A. Mozer en J. H. Scheps, die thans over hun bevindingen rapport hebben uitge bracht. Het Duitse partijbestuur had aan de heer Mozer gevraagd of hij bereid was „uit zui ver menselijke overwegingen" na te gaan, welke gratiepogingen voor de „krijgsge vangenen" zouden kunnen worden gedaan. Bij deze brief was een lijst gevoegd, die de namen van deze „krijgsgevangenen" be vatte, onder meer die van Lages en Kotalla. In één concreet geval (Schermulv, veroor deeld tot 18 jaar gevangenis) werd de heer Mozer in opdracht van dr. Schumacher verzocht, te willen helpen. Dat bleek toen niet mogelijk, omdat Schermuly in hoger beroep was gegaan en de voorwaarden voor een gratieverzoek dus niet aanwezig waren. Verder heeft de heer J. H. Scheps twee keer het verzoek gekregen afzonder lijke gevallen te onderzoeken. In de Duitse pers van alle politieke rich tingen worden steeds verwijten aan het adres van Nederland gericht over de slechte en onmenselijke behandeling van Duitse „krijgsgevangenen". Eén concreet geval was nu aanleiding, dat de heren Scheps en Mozer een onderzoek hebben ingesteld in het Kamp Norgerhaven (Veen- huizen). De minister van Justitie heeft hiertoe volledige medewerking verleend. De directie van het kamp Norgerhaven werd pas een half uur voor hun aankomst op de hoogte gesteld van het bezoek. De bezoekers konden vrij rondwandelen en alles in ogenschouw nemen. Bovendien hebben zij afzonderlijk en onder vier ogen met verschillende veroordeelden, onder meer met Kotalla, kunnen spreken. Duitsers krijgen uit Bonn extra zakgeld In hun rapport verklaren de heren Mo zer en Scheps: In Norgerhaven bevinden zich 55 Duitse oorlogsmisdadigers naast veroordeelde N.S. B.'ers. Vijf Duitsers zijn nog in Vught, één in Leeuwarden en één in Den Haag (La- ges). Allen zijn veroordeeld volgens be staand Nederlands recht, met de mogelijk heid van beroep en cassatie, waardoor het in vele gevallen lang heeft geduurd, eer de straffen definitief werden. Dit is nu aan leiding voor de Duitsers te spreken van „vonnissen, jaren na het einde van de oor log". De Duitse oorlogsmisdadigers ondergaan ue/.eirae Denanaenng als de politieke dé linquenten. De positie van de Duitsers is in zoverre beter, dat zij van Bonn een extra-zakgeld van f 8 per maand krijgen. Met Pasen hebben de Duitsers een pakket ontvangen van 5 kg. Dit was nogal onpret tig voor de andere politieke délinquenten. Duitsers en Nederlanders hebben het zelfde recht op bezoek. De politieke délin quenten mogen per maand anderhalf uur bezoek ontvangen. Gezien de afstanden, die de familieleden van de Duitse oorlogsmis dadigers hebben af te leggen, is een sprei ding van het bezoek over het gehele jaar niet mogelijk. Dus is de familieleden van de Duitsers toegestaan, tien dagen achter elkaar twee uur op bezoek te komen. In Assen is een comité gevormd, waarin de dominé en de pastoor zitting hebben, en dat ervoor zorgt, dat de wouwen vrijwel kos teloos gedurende die tien dagen bij Ne derlandse families gehuisvest worden. Deze vrouwen blijken trouwens de beste propagandisten te zijn teeen de Duitse gruwelpropaganda van de „Raubtierkafige" (wilde beestenkooien) en het „Niederlan- dische Siberiën". Trouwens, ook enkele van de Duitsers maken geen geheim van de werkelijke situatie. Zij zeggen: „Wij heb ben het hier goed, maar dat mogen wij tegenover Bonn niet erkennen, anders be moeit men zich niet meer met ons". Bonn, zo zeggen de rapporteurs, is een hoofd stuk apart. Wanneer men kennis kan ne men van brieven, waarin door officiële in stanties de correcte en behoorlijke behan deling en verzorging van deze oorlogs misdadigers wordt erkend, dan is men ver baasd. dat nooit een officiële Duitse tegen spraak komt van de onjuiste berichten. Lectuur en sport Op hun wandeling door de gevangenis zijn de heren Mozer en Scheps onder meer in de cantine geweest, waar een rijk gesor teerde leestafel bijna alle Nederlandse, Duitse, maar ook Engelse en Franse tijd schriften bevat die in Nederland te koop zijn. In de studeerkamer is een behoor lijke bibliotheek, waar ook vakliteratuur is voor hen, die ernstig willen studeren. Ten behoeve van hen, die daarop prijs stellen, zijn er 169 cursussen in velschil lende vakken, waardoor men zich in talen kennis of beroepskennis kan bekwamen. Er zijn groepen, die toneelspel, schaken, dammen of kaarten beoefenen. Er zijn wandel- en marsgroepen. In alle verblijven, waar men de vrije tijd doorbrengt, zijn luidsprekers. In het dagverblijf van de Duitsers is een aparte radio, zodat zij hun eigen stations kunnen kiezen. Er zijn twee zalen voor handenarbeid, waar hout- en leerbewerking wordt beoefend met goede resultaten. Daarnaast is er een grote zaal met tafel- tennismateriaal. Tevens is er een sporttaal. Minder bevredigend leek de wasgelegén- heid. Er is weliswaar geen gebrek aan waler, maar men moet gebruik maken van tinnen waskommen, omdat er geen water leiding is (dit is echter geen uitzondèrings- behandèling voor de gevangenen). Een ander onderwerp vormen de slaap gelegenheden. In Duitse publicaties wordt in de gevangenen als roofdieren worden opgesloten. In een aparte afdeling, waar de oude inrichting is blijven bestaan en waar op het ogenblik Nederlandse criminelen meestal korte straffen uitzitten, kon men dit kooiensysteem nog zien. De Duitsers' hebben nooit in deze kooien moeten ver blijven. Drie van deze kooien zijn tot één ruimte verenigd, die van boven open is, met langs de zijkannen een vlechtwerk van staaldraad, dat 's nachts niet gesloten wordt. De rapporteurs hadden gelegenheid met gevangenen te spreken over de voor keur die zij hadden: plaats in een van deze „kooien" of plaats in een slaapzaal (waar geen bedden boven elkaar staan en ieder een over vier behoorlijke dekens en bed linnen beschikt). Het blijkt uit deze ge sprekken, dat men veel liever een derge lijke, aparte ruimte heeft, dan een plaats in de grote slaapzaal. Bij het vrijkomen van een „kooi" verdringen de Duitsers zich om er een te mogen betrekken. Bij Norgerhaven behoort een terrein van 3300 ha. Duizend hectaren zijn bebouwde grond, waaj.de gevangenen dus werken. Voorts zijn er bedrijven: kleermakerijen én weverijen. De gevangenen hebben zonder uitzonde- Op 11 November a.s. hoopt Koning Gustaaf van Zweden zijn 70ste verjaardag te vieren. De Koning, die een verdienstelijk archaeoloog is, en een buitengewone kennis heeft van antiek Chinees porselein, volgde zijn vader Gustaaf V in 1950 op. ring verklaard, dat het eten overvloedig en goed s. Zij zien er gebruind uit en hebben geen gestichtskleur. Deze inrichting is in het geheel geen gevangenis, aldus de rap porteurs. De meeste gevangenen werken buiten en blijven daardoor sterker dan wanneer zij in de gevangenis in Leeuwar den zouden moeten verblijven. Bij onderzoek blijft niets over van de verwijten, die in de Duitse pers over de behandeling en verzorging van deze oor logsmisdadigers worden gemaakt, aldus het rapport. Er is één punt, dat de aandacht van de minister van Justitie verdient: tegenover veel ophef gemaakt van de „kooienwaar—-(jg- politieke delinquenten wordt de voor waardelijke invrijheidstelling toegepast. Bij goed gedrag wordt de gevangene na afloop van twee-derde van zijn straftijd voor waardelijk in vrijheid gesteld. De voor malige minister van Justitie heeft in de Tweede Kamer verklaard, dat hij in be ginsel geen bezwaar heeft tegen de toe passing van deze methode op de Duitsers. In de practijk is echter van een toepassing .van dit beginsel niets gekomen. Het lijkt de heren Scheps en Mozer wenselijk dit wel te doen. In een toevoeging aan het rapport van de heer Scheps wordt nog gezegd: „Als bewijs hoe de politiek een rol speelt, mag tenslotte nog gelden, dat Duitse instanties de gedetineerden als „Kriegsgefangenen" niet gefrankeerde brieven hebben toege zonden. De directeur van Norgerhaven heeft dit terecht niet toegestaan. De brie ven gingen terug. De gedetineerde Duitsers hebben gevraagd voortaan behoorlijk ge frankeerde brieven naar Nederland te zen den. De bezoekende Duitse autoriteiten hebben lange tijd het woord „Kriegsgefan genen" niet gebruikt. In de periode van het hitsen in de Duitse -pers bezigden ook zij weer het woord „Kriegsgefangenen". ADVERTENTIE De Sint Radboudstichting heeft met in gang van 1 September oud-minister prof. dr. J. F. Th. Rutten benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte der R.K. universiteit te Nij megen. ADVERTENTIE Op Vrijdag 10 October zal Marinus Adam, dirigent der H.O.V. voor de Bel gische omroep een concert geven met het Symphonie-crkest van de Belgische Na tionale Radio-omroep. Het programma bestaat uit werken van Hayón (sympho- nie no. 88) en Mozart (pianoconcert in c gr. t. kv. 503) en een tweetal Nederland se composities, n.l. het symphonisch ge dicht „Saul en David" van dr. Joh. Wage naar en de vijfde symphonie van Henk Badings. De solist in het pianoconcert van Mozart is Hans Henkemans. 62. Teutbei was zo zeer in zijn geheim zinnige lichaamsoefeningen verdiept, dat hij de naderbij gekomen Panda en Jollie- pop niet eens opmerkte. Geboeid keken Panda en Jolliepop toe hoe hij zich hijgend en steunend in allerlei bochten wrong tot zijn ledematen kraakten. „Misschien oefent hij zich om slangenmens te worden", fluis terde Panda. „Het is mogelijk", antwoordde Jolliepop, „maar de kronkels van dit in dividu zijn voor ons van minder belang dan onze schatkaart, die daar bij hem ligt, als ik zo vrij mag zijn, dit op te mer ken, mijnheer Panda. Wij moeten een geschikt ogenblik afwachten om ons weer in het bezit van deze kaart te stellen". In tussen zette de heer Teutbei hardnekkig zijn raadselachtige zelfpijniging voort. Hij wrong zijn purper aanlopend gelaat tussen zijn knieën en wrikte hardnekki- verder als wilde hij zien, of zijn pantalc van achteren goed zat. Maar er zijn grenzen aan de rek- en buigbaarheid van het men selijk lichaam. Dit ondervond de zeeman, toen hij zich op een gegeven moment niet meer uit een bal-vormige houding kon losmaken; hij had zich met zijn vreemde oefeningen volledig in de knoop gewerkt! „Ik geloof, dat thans het ogenblik is aan gebroken, waarop wij ongehinderd onze schatkaart kunnen terugnemen", sprak Jolliepop, naderbij komend. De Nederlandse Bank deelt mede, dat de richtlijnen over het verstrekken van de viezen aan emigranten zijn gewijzigd. Aan emigranten, die op of na 1 October 1952 zijn vertrokken of vertrekken naar landen, niet behorende tot de dollargebieden en voorzover daarmede een betalingsregeling bestaat, kan bij vertrek vergunning wor den verleend tot het verkrijgen van devie zen tot maximaal de tegenwaarde van de volgende bedragen: voor gezinshoofden en alleenstaande personen 1590; voor het eerste gezinslid 750 en voor overige ge zinsleden elk 400. (Onder eerste gezins lid wordt verstaan de echtgenote of de gene, die in het emigrerende gezin de huis houdelijke taak vervult). In geval van vestiging in landen buiten Europa, die tot de dollargebieden behoren, kan bij vertrek vergunning worden ver leend tot het verkrijgen van deviezen tot de tegenwaarde van maximaal 60 pet. van deze bedragen. De oude richtlijnen blijven voor het overige voorlopig van kracht. ADVERTENTIE Dames - Heren Duffel-Coats Na een hevig debat waarin de menin gen zeer uiteen liepen over het heffings percentage van de vermakelijkheidsbe lastingen, is in de Arnhemse raad een nieuwe verordening aangenomen. De mo gelijkheid is thans geopend tot de bouw van een nieuw Rembrandt-theater, dat onderaan de Apeldoornseweg nabij het Velperplein zal herriizen. Het oude theater, dat tot de grootste van ons land behoorde en 1100 zitplaatsen telde, is in dertijd door de Duitsers opzettelijk in brand gestoken tijdens de evacuatie. Als een bijzondere bepaling geldt thans, dat de vermakelijkheidsbelasting van 35 op 20% voor dit thealer wordt terugge bracht, daar hier ook een variété-pro gramma zal worden vertoond, terwijl er een orkest van tenminste 3 leden zal op treden en er bovendien een bioscooporgel komt. Voorts besloot de raad tot een verlaging van de oppervlakte-belasting voor de Horecaf-bedrijven en opende de moge lijkheid, om de jaarlijkse uitvoering van plaatselijke verenigingen onder de daar bij gestelde voorwaarden van belasting vrij te stellen. De bekende kunstschilder en graficus Jos. H. Gosschalk uit Wassenaar is Maan dagavond tengevolge van een ongeval overleden. Gosschalk, die de leeftijd van ,7 jaar bereikte, was een der grondleggers van „De onafhankelijken" en was steeds zeer actief op het gebied van de organi satie van kunstenaarsverenigingen. Hij was onder meer lid van het bestuur van het voorzieningsfonds voor kunstenaars. Arrestatie. Na een door communisten ge leide bijeenkomst tegen de „Duitse ver deeldheid" is Zondagavond in Duisburg Oskar Neumann, bestuurslid van de Duitse communistische partij gearres teerd. Gelijk met hem werd aangehou den de voormalige rijkskanselier Joseph Wirth. Verdeling'. De Noord-Atlantische verdrags organisatie bestudeert plannen voor een eerlijke verdeling van benzine tussen de 14 leden-landen, zowel in vredes- als oorlogstijd. Nagegaan wordt de hoeveel heid benzine,die de NAVO-landen thans verbruiken, hoeveel nodig zou zijn in noodtoestand en welke voorraden moe ten worden aangelegd. Sigaar. Twee piloten van een vliegtuig van de Air France op de route Londen Nice, hebben verklaard bij de kust van de Middellandse Zee „een lichtuitstra- lend voorwerp in de vorm van een sigaar" te hebben waargenomen. Zij schatten de snelheid van het voorwerp op 2000 a 3090 km per uur. Het voor werp was groter dan een lijnvliegtuag en verspreidde een helder licht. Reis. Gouverneur Adlai Stevenson van Illinois, de democratische candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, zal vandaag een grote verkiezingstour- née beginnen door de V.S. Aan het einde van zijn rondreis zal Stevenson 25.000 km afgelegd hebben. Meer dan 100 redevoeringen staan op het program- De eerste hiervan zal Stevenson vandè-ag te Detroit uitspreken. Het onderwerp js het communisme in de V. S. Verbetering. Het Engelse ministerie van Financiën heeft Maandëg bekendge maakt, dat de Engelse betalingsbalans, die in de tweede helft van 1951 een nadelig saldo vertoonde van 394 millioen. pond sterling, over de eerste helft van 1952 een voordelig saldo had van 24 millioen pond sterling. Met inbegrip van de Amerikaanse hulp, die toenam van 1 millioen pond sterling tot 58 millioen, trad een verbetering in van een nadelig saldo van 393 millioen tot een voordelig saldo van 82 millioen pond sterling. Subsidies. Een commissie van de federatie der Britse industrieën heeft het nemen van maatregelen aanbevolen tegen ge heime subsidies en andere stimulansen, die door het buitenland ter bevordering van de uitvoer worden gegeven. De directeur-generaal van de federatie deelde mede, dat de commissie aanbe volen had de handelsverdragen van En geland zodanig aan te vullen, dat de zekerheid bestaat, dat geen subsidies, vrije dollars of andere gemaskeerde steun aan de import zal worden ver leend. Defensie. De Oost-Duitse plaatsvervan-; gende premier, Heinrich Rau, heeft op een feestelijke bijeenkomst aan de voor avond van de herdenking van het stich ten van de Oost-Duitse staat, drie jaar geleden, verklaard, dat Oost-Duitsland de nationale plicht heeft een gewapen de defensie op te bouwen tegen „aggres-r sieve pogingen van de Amerikanen of alle andere interventionisten." In Ber lijn hebben de leden van de volkspolitie andere uniformen gekregen. De donker blauwe uniform heeft plaats gemaakt voor een olijfgroene. Kolonie. Elf Nederlandse gezinnen, in totaal vijfüg personen, zijn met 57 stuks vee, landbouwwerktuigen en zaaigoed met het schip „Alioth" in Rio de Janeiro aangekomen, op doorreis naar Panara- gua in de Braziliaanse staat Parana. Deze Nederlandse gezinnen gaan in de gemeente Castro een landbouwkolonie stichten van zesduizend hectare groot. Kardinaal. In twee herderlijke brieven heeft kardinaal Segura, aartsbisschop van Sevilla, geantwoord op commenta ren die in Amerikaanse Katholieke tijd schriften gegeven zijn op zijn herderlijk schrijven van Maart over de „gevaren van de opleving van het protestantisme: in Spanje". In een der brieven richt kardinaal Segura zich tegen „de funeste dwalingen" van het tijdschrift „Ame rica" dat te New York door de Jezuie- ten wordt uitgegeven. Hij zegt „de ver warring welke dit artikel in de geest van talrijke Katholieke gelovigen te weeg gebracht heeft" te betreuren. KEULEN (D.P.A.). De Zweedse groot industrieel dr. Axel L. Wenner-Gren heeft, gisteren in Keulen verklaard, dat waar schijnlijk binnen een jaar de eerste mono railspoorlijn gebouwd zal worden. De proe ven met het model op de proefbaan met één rail bij Keulen zouden thans zover ge vorderd zijn, dat de practische voorberei dingen voor de aanleg van de eerste spoor lijn op ware grootte begonnen kunnen worden. Dr. Wenner-Gren wil zelf bijdragen in de financiering van de eerste monorail. Het model van de monorailspoorlijn zal Woensdag bij Keulen voor het eerst voor talrijke prominente gasten en vaklieden uit allerlei landen worden gedemonstreerd. 4 LCOHOL is een merkwaardig product. rY Is hij door het keelgat gegoten, dan komt hij in de maag. Hierin ligt niets ver wonderlijks, want deze gang heeft hij ge meen met alle andere stoffen welke wij nuttigen. Maar, gedurende het korte ver blijf in de maag, gebeurt er toch iets merk waardigs. Door de maagwand wordt n.l. ongeveer 20 van de alcohol opgenomen, iets wat met andere stoffen niet ge beurt, want water en andere vloeistoffen worden niet door de maagwand opgenomen. Dat geschiedt pas later, in het in gewanden-systeem. Nu is het een merkwaardigheid, dat niet alleen de maagwand, maar ook de slijm vliezen van de mond in staat zijn alcohol op te nemen en wel in een betrekkelijk snel tempo. (De ongeduldigen, wien dit tempo desondanks wat traag toeschijnt, weten wel middelen om aan dit bezwaar tegemoet te komen!). Velen die des nachts gekweld worden door een zeurige kiespijn welke eventueel wordt afgewisseld door felle scheuten die het hele lichaam van hoofd tot voeten schij nen te doorschieten, grijpen in een soort razernij vaak naar de alcohol. Niet om zich daarmede nog een vrolijke nacht te bezor gen, doch om te trachten zich door mond- spoeling tijdelijk verlichting te verschaf fen. In sommige gevallen schijnt dat te helpen en als van een centenaarslast be- vrijd, stapt de gekwelde weer in zijn spon de met de vurige hoop althans nog enige uren van de wreed verstoorde nacht te kunnen redden. Maar wee degeen, die bij dit middel geen baat vindt en desondanks met alcohol blijft doorspoelen! Na enkele uren kr\jgt hij (of zij) die merkwaardige wanke lende ogen die kenmerkend zijn voor de aangeschotene; de gang wordt zwaaiend, de spraak gaat over in gelal. Kortom, ondanks het feit dat de patiënt werkelijk geen druppel alcohol heeft ingeslikt, komt er een volledige dron kenschap over hem, met alle voor- en na delen van dien. De oorzaak hiervan heeft u na het voorgaande natuurlijk reeds gera den: een groot deel van de mondspoeling is door de slijmvliezen van de mond, opge nomen en bevindt zich in het bloed. Een bloedproef zou dit ondubbelzinnig uitwijzen. En de kiespijn is „óók over"! Geen won der, want reeds in de oudheid diende men de patiënt alcohol toe om hem bij pijnlijke operaties minder gevoelig te doen zijn. En nu wilden we het eens hebben over een dier dat eigenlijk tweemaal geboren wordt. Kan dat niet? Laten we dat morgen maar eens be zien. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2