Prinses Beatrix vervaardigde rebus voor oud-verpleegsters Clowetje Rick Onder ons gezegd: toch maar liever „Vacantiespreiding wordt geremd door gebondenheid aan de scholen" De Twee Zusters Sanapirin-, de veilige 3 F. DAMIAANS 6? ZN Bescherming van vogels in België Goed tafeltennis op jubileum-tournooi van HBC DINSDAG 7 OCTOBER 1952 4 Bestuur Wereldfederatie Dierenbescherming bijeen Ontslagen bij Indonesisch Commissariaat Hoge COLD WAVE? Gesmokkelde auto's met koffie betaald Landelijke collecte voor militaire fondsen Gredieten voor tbc-bestrij- ding onder het rundvee Voor de kinderen Ze is en blijft de beste Adres van Werkcomité Vacantie: Boterproductie daalde in 2 jaar met 25 percent Motorsport Avond-rit Voetbal Het elftal van Wolver hampton Wanderers Waterpolo Polo-zeventallen ingedeeld FEUILLETON DOOR JOS. LODEWIJKS Schaken Interzonaal tournooi Basketball-uitslagen Binnenkort zal een beroep op het gehele Nederlandse volk worden gedaan om mee te helpen, de nood te lenigen van een aantal oudverpleegsters, die door ouder dom of anderszins niet meer kunnen wer ken en zonder pensioen vaak in ellendige omstandigheden haar oude dag slijten. Dit aantal omvat ongeveer 600 oudver pleegsters, waaiwoor een groot bedrag no dig is. Het in 1951 opgerichte erefonds voor oudverpleegsters heeft weliswaar reeds omtrent f 150.000 bijeengebracht, doch om de zeshonderd noodlijdenden aan een jaarinkomen van f 1200 te helpen, is uiteraard heel wat meer nodig. Dokter P. Heeres te Haarlem, voorzitter van het ere-fonds, heeft thans enkele mededelin gen gedaan waaruit kan worden afgeleid, dat eind October een landelijke actie zal worden ingezet, bestaande uit een rebus prijsvraag. De rebus werd getekend door ADVERTENTIE Van Noord naar Zuid of van Oost naar West, bü Damiaans is 't werk altjjd even best ZIJLVEST 41 HAARLEM Verhuizingen Verpakkingen Tel. 12456 - 14155 - 11141 In het Kurhaus in Scheveningen is gis teren de bestuursvergadering van de We reldfederatie voor Dierenbescherming be gonnen. De voorzitter van de federatie, dr. mr. W. Hugenholtz uit Leiden, had reeds de vorige avond de bestuursleden in een in tieme samenkomst verwelkomd. In het begin van de vergadering werden de nieuwe bestuursleden geïnstalleerd, te weten: mevrouw M. C. Fahrenfort-Meuf- fels uit Bloemendaal, de heer F. Meysels uit Jeruzalem, de heer E. Mellerup uit Ko penhagen, graaf Bendern uit Zwitserland en mevrouw Johns uit Londen. De verga dering verzond een telegram van hulde aan Koningin Juliana en een petitie aan de Bel gische regering, waarin adhaesie werd be tuigd met het wetsvoorstel dat een be scherming van vogels voorschrijft op de zelfde wijze, waarop de Nederlandse wet geving dit doet. Op het ogenblik is de toe stand zo, dat vogels die in Nederland niet gevangen mogen worden, nu vijftig meter over de grens door Belgische vogelaars Worden gestrikt. Het eerste punt van de middag-agenda had betrekking op het electrisch doden van slachtvee. Na een langdurige bespreking besloot de federatie advies in te winnen van diverse dierenbeschermingsverenigin gen in binnen- en buitenland, teneinde te vernemen hoe deze staan tegenover het electrisch doden van slachtvee. In principe werd dit beschouwd als een goede wijze van doden. Maar de practijk laat nog veel te wensen over. Bij het bespreken van de dierenmishan deling, die plaats heeft bij het opnemen van films, werd gewezen op de Engelse wet, die het vertonen van films verbiedt, waarbij opnamen voorkomen, waarin die ren werden mishandeld. Ook stond de ver gadering uitvoerig stil bij de vivi-sectie in Brits Columbia, Amerika en Berlijn. Daar na hield men zich bezig met de ezelskerk hoven in Noord-Afrika. Wanneer in Noord- Afrika een ezel te oud is geworden om dienst te verrichten, dan wordt hij naar het ezelskerkhof gebracht en laat men hem daar zonder eten en drinken sterven. De federatie besloot over deze kwestie te pro testeren bij de Noord-Afrikaanse vereni ging voor dierenbescherming. Tenslotte werd besloten oen protestschrijven te stu ren aan de Belgische eerste minister, in zake het duivenschieten in Spa. prinses Beatrix met medewerking van enkele schoolvriendinnen tijdens een va- cantiekamp. Deze rebus zal worden ver spreid en kan door iedereen worden inge zonden, mits een zeker bedrag aan post zegels is bijgevoegd. De inzenders zullen dan kans hebben op vele fraaie prijzen. De opbrengst van deze actie moet hel pen om de oudverpleegsters aan een mens waardig bestaan te helpen. Het aantal van zeshonderd noodgevallen zal in de loop van de tijd afnemen, omdat voor de thans nog actieve verpleegsters een pensioen regeling is getroffen. De particuliere ver pleegsters zullen echter ook in de toe komst bijstand behoeven, aangezien deze regeling voor haar niet geldt. De om standigheden, waarin oudverpleegsters op dit moment haar oude dag slijten, zijn vaak allerellendigst en dr. Heeres noem de het een erezaak voor het hele volk, dat daaraan een eind wordt gemaakt. De mensen waar het om gaat hebben hun hele leven in dienst der lijdende mensheid opgeofferd en zien zich op hun oude dag overgeleverd aan armoede dit is een toestand die niet verder kan worden ge-> tolereerd. Het is dan ook de verwachting van het comité dat de georganiseerde actie alle Nederlanders in de beurs zal doen tasten. De opbrengst van de actie komt ge heel ten goede aan de oudverpleegsters van alle gezindten. Het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag heeft medegedeeld, dat aan 54 Nederlandse ambtenaren ontslag is aange zegd overeenkomstig de reorganisatieplan nen, zoals deze werden opgesteld door de missie-Darmasetiawan, die onlangs maand in Nederland vertoefde een Deze ontslagen betreffen en zullen in de toekomst betreffen, die Nederlandse amb tenaren bij het Indonesische Commissa riaat, die door Indonesiërs kunnen worden vervangen, de ambtenaren, die de Neder landse regering destijds heeft „uitgeleend" en de werkkrachten, die door de voorgeno men centralisatie der Indonesische kanto ren in Den Haag alleen zijn er 17 overbodig zullen worden. Als achtergrond van deze maatregelen moet worden gezien de bezuiniging waarop in verschillende kringen in Indo nesië reeds herhaaldelijk is aangedrongen en het op Indonesische leest schoeien van de Indonesische vertegenwoordiging in Nederland, vooral ten aanzien van de poli tieke, militaire en voorlichtingsdiensten en voorts het streven de werkzaaamheden van het Hoge Commissariaat te beperken tot de eigenlijke ambassadewerkzaamheden. Er werd nog de nadruk gelegd op het feit, dat de reeds getroffen en nog te tref fen maatregelen geen politieke achtergrond bebben. Doordat de rubberslang van een thee- comfoor vrijwel geheel verweerd was is een 65-jarige dame in een huis aan de Juliana van Stolberglaan in Den Haag door gas- verstikking om het leven gekomen. ADVERTENTIE Ja, maar van MOLENDUK'S KAPSALONS Santpoorterplein 1 - Tel. 19706 - Haarlem Voor de economische politierechter te Arnhem stonden vier Rotterdammers, twee stucadoors, een koopman en een autohan delaar terecht, die ervan beschuldigd waren zes personenauto's clandestien van Duitsland naar Nederland te hebben ge bracht. De Duitse leveranciers kregen be taling in koffie. De auto's waren door de leveranciers in Duitsland gestolen, maar de officier van justitie achtte niet bewezen, dat de ver dachten dit hebben geweten. Wel achtte hij bewezen dat drie der verdachten zich voorts aan vervalsing van nationaliteitsbe- wijzen hebben schuldig gemaakt. De naar Nederland gesmokkelde auto's zijn alle opgespoord. Het vonnis luidde voor drie der verdach ten zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en voor de koopman zes maanden waarvan drie voor waardelijk. In het tijdvak van 6 tot en met 19 Octo ber zal, evenals vorige jaren, in het land gecollecteerd worden voor de Stichting Ge zamenlijke Militaire Fondsen. Deze bestaat uit: Het Fonds 1815 voor Oud-Militairen en Nagelaten Betrekkingen, de Koninklijke Nationale Vereniging tot Steun aan Mili ciens „Stamil", de vereniging „Ereschuld en Dankbaarheid", het Karei Doorman fonds, de Prins Bernhard Stichting en de stichting „Het Van Weerden Poelman- Fonds". De hulp, die de fondsen en stich tingen verlenen moet gezien worden als noodzakelijke aanvulling op de staatspen sioenen. Zij omvat steun aan: gedemobili seerde militairen, die, door omstandigheden thuis, niet in de gelegenheid zijn zich kle ding aan te schaffen, of gereedschappen behoeven om weer aan het werk te komen; militairen, die in hun diensttijd willen stu deren, maar daartoe financiële hulp nodig hebben, nagelaten betrekkingen, die wel pensioen genieten, maar soms ineens voor grote uitgaven komen te staan, kinderen van omgekomen militairen, die doordat zij hun vader verloren hebben", niet in de ge legenheid zijn te studeren en aan ver minkten. Dit jaar zullen voor het eerst militairen van alle onderdelen der strijdkrachten, op basis van vrijwilligheid, in uniform, aan de collecte deelnemen. ADVERTENTIE Drie superieure geneesmiddelen in elk tablet, bovendien door juiste dosering, zeer ver hoogde geneeskrachtige werking. Overtreft alles I Werkt veilig en. snel bij Griep - Kou Koorts en Pijnen. 25 tabl. 45 cl 50 tabl. 80 cL Het Borgstellingsfonds voor de Landbouw verstrekt credieten aan de landbouw ten einde de productiviteit te verhogen. Het bestuur van het Borgstellingsfonds heeft op verzoek van de Stichting voor de Landbouw er in toegestemd, dat ook de veehouders voor het aankopen van vee om hun vee stapel tbc-vrij te maken, een beroep kun nen doen op dit fonds. Over deze credieten verstrekken de plaatselijke coöperatieve boerenleenbanken inlichtingen. Daar stond Bunkie opeens in het donker van de akelige gevangenis.hij schrok en voelde zich helemaal niet op zijn gemak! Even stond hij daar beduusd te kijken. Hij wist niet, hoe die deur opeens dicht kwam; misschien was die wel door de tocht dichtgewaaidg Hij probeerde de zware deur open te krijgen en duwde, zo hard hij kon. Maar er was geen beweging in te krijgen; hoe hij ook zijn best deed, het lukte niet. Nu begon Bunkie toch benauwd te worden. Stel je voor, dat de anderen weg zouden gaan en hij hier achterbleefdan zat hij in dit donkere hol gevangen, en wie weet, hoe lang het dan wel kon duren vóór hij werd verlost! Bunkie begon luidkeels te roepen en op de deur te bonzen. „Hééé. Laat me er uit.Ik zit hier opgesloten! Help!!" Hij luisterde, maar er kwam geen antwoord. Toen bonsde en schreeuwde hij opnieuw, nog harder dan tevoren. En dat hoorde de gids, die juist met het troepje weer de trap op wou gaan. Hij keerde zich om en liep naar de kerker; daar zag hij de jongen, die de deur had dichtgemaakt, en hij begreep alles. Hij trok de jongen eens aan zijn oor en gaf hem een geducht standje. En toen liet hij gauw Bunkie vrij ADVERTENTIE Het Centraal Werkcomité Vacantie, dat sinds 1949 in Nederland een regelmatige bescheiden actie voerde ter bevordering van de vacantiespreiding, heeft in een adres aan de Nederlandse regering om be paalde voorbereidende maatregelen ver zocht. In het adres wordt geconstateerd, dat het begrip vacantiespreiding, zowel als de be tekenis ervan, tot onze bevolking is door gedrongen en dat zich door de activiteit, die daarop was gericht, enige spreiding heeft voltrokken. Tevens signaleert het comité het gevaar, dat de ontwikkeling der vacantiespreiding in een slop raakt, waar uit zij niet kan komen, indien niet door de overheid getracht zal worden leiding te geven ten aanzien van de zomervacanties der scholen. Het werkcomité geeft de regering in overweging over te gaan tot de instelling van een commissie, welke tot taak zou moeten hebben te rapporteren over de mogelijkheid tot het treffen van maat regelen ter wijziging van de tijdstippen van examens en tot wijziging van andere ele menten in de technisch-organisatorische structuur van de scholen in ons land, waardoor het onderwijs niet langer een onoverkomelijke belemmering vormt voor een redelijke spreiding. Deze commissie zou voorts de wenselijkheid en de mogelijkheid moeten onderzoeken tot het opstellen van voorschriften en het treffen van maatrege len ten aanzien van de zomervacantie- periode, in het bijzonder van de scholen voor lager onderwijs, daarbij overwegend of aangevoerde bezwaren mogen blijven prevaleren zowel over de recreatieve be langen, die volwassenen en kinderen bij de zomervacantie en haar spreiding heb ben, als over de nationale, economische belangen, welke bij vacantiespreiding in het spel zijn. Ouders vrij, kinderen naar school Van het begin af werd de campagne voor vacantiespreiding geremd door haar gebondenheid aan de schoolvacanties. Slechts met de grootste moeite kon daarna een spreidings-schema binnen het tijdvak half Julieind Augustus worden ontwor pen. Alle gemeente- en schoolbesturen hebben de vrijheid zich aan adviezen over de vaststelling der zomervacanties in hun scholen te onttrekken en men maakt van deze vrijheid een ruim gebruik. De spreiding binnen het tijdvak half Juli eind Augustus beoogde de top weg te nemen, die zich in de eerste weken van Augustus (dus nog binnen deze „spits"- weken) had gevormd. Het advies aan de scholen beoogde ouders en bedrijven in slaat te stellen hun vacantie-week op half De Nederlandse boterproductie, die in 1951 reeds 10,5 procent lager was dan in 1950, was de eerste helft van dit jaar 19 procent lager dan in 1951. Dat betekent dus, dat de boterproductie in twee jaar tijds met ruim 25 procent is gedaald. In cijfers uitgedrukt ging onze boterproductie van 48,6 millioen kg. in de eerste helft van 1950 terug tot 34,6 millioen kg. in de eer ste helft van dit jaar. Tengevolge van de droogte en het heer sen van mond- en klauwzeer, is er in Europa deze zomer een tot nu toe onge kende schaarste aan boter ingetreden, die voor Nederland een prijsstijging tot gevolg heeft gehad van eind Juli tot eind Sep tember van 1.60 per kg. Intussen is deze prijs weer sterk gedaald. Juli of de 4e week van Juli te projecteren doordat hun kinderen dan ook vrij van school zouden zijn. Waar het bedrijfsleven (de ouders) zich ging richten naar dit advies, stuitte het toch nog telkens op de scholen, die niet met de voor hun sector geadviseerde sprei ding meededen en waar dus de kinderen nog naar school moesten, terwijl de ouders hun >vacantie zouden hebben. Gewoonlijk werd daarin voorzien door de betreffende kinderen dan maar afzonderlijk vrijaf te geven Maar enerzijds is dit als regel on gewenst en anderzijds weigeren de bedrij ven, die grotendeels welwillend tegenover de verwerkelijking van de vacantiesprei ding staan, hun medewerking voort te zet ten, nu de scholen dan hier dan daar zich niet naar het advies voegen. Het is verder duidelijk, dat, indien er geen advies kan worden opgesteld waaraan het gehele schoolwezen met desnoods een incidentele uitzondering zich houdt, van deze spreiding binnen de reeds over- vulde „spits"-weken hoe langer hoe min der terecht komt. Op Woensdagavond acht October organi seert de Motorclub Haarlem en omstreken een avondrit over een afstand van ongeveer zeventig kilometer. De rit is uitgezet over uitsluitend harde wegen, zodat elke motor rijder en automobilist aan deze rit kan deel nemen. De gemiddelde snelheden voor deze rit bedragen voor motoren tot 200 cc. 32 km. per uur; voor motoren boven 200 cc. 36 km. per uur. Auto's en motoren met zijspan rijden 36 km. per uur. De start is van half acht af bij „Die Raeckse" aan de Raaks. Het elftal van Wolverhampton Wanderers, dat Woensdag acht October in het Feijenoord- stadion in Rotterdam tegen het voorlopig Nederlands elftal uitkomt, is als volgt sa mengesteld: doel: Williams; achter: Short en Pritchard; midden: Chatham, Shorthouse en Wright (aanvoerder); voor: Smith, Broad- bent, Swinbourne, Dunn en Mullen. Voor de winter-waterpolo competitie in de Kring Haarlem van de Koninklijke Neder landse Zwembond, zijn door de polocommis sie de zeventallen als volgt ingedeeld: Dames. Eerste klasse: DWR 1, DWT 1, Nereus 1 en HVGB 1. Tweede klasse: DWT 2, DWT 3, Haarlem 1, HPC 1, VZV 1. Derde klasse: DWR 2, DWT 4, Haarlem 2, HPC 2, HVGB 2. Meisjes: DWR, DWT, HPC en HVGB. Heren. Eerste klasse: Haarlem 1, HPC 1, HVGB 1, Nereus 1. Tweede klasse: DWR 1, DWT 1, VZV 1. HVGB 2, Haarlem 2, HPC 2. Derde klasse: DWR 2, DWT 2, Haarlem 3, HPC 3, HVGB 3. Vierde klasse: DWT 3, DWT 4, HPC 4, HVGB 4, HVGB 5, VZV 2. Jongens: DWT, Haarlem a, Haarlem b. HPC, HVGB. Zaterdagavond 11 October wordt in het Sportfondsenbad met de afwerking van het rooster van de competitiewedstrijden be gonnen. Het programma luidt: heren tweede klasse: DWT 1—VZV 1. Heren vierde klasse: VZV 2HVGB 4. Dames derde klasse: DWT 4Haarlem 2. Heren derde klasse: DWR 2Haarlem 3. Heren vierde klasse: HPC 4DWT 4. 5) Een mens kan beter vrijuit kunnen zeg gen, kijk eens, ik heb met die hele inbre- kerij niets uit te staan. En als een mens dat niet kan zeggen, wel, dat is onaange naam." Het duurde een hele tijd voordat Joris begreep wat Hart bedoelde. Intussen ging de voordeur van de Nationale voortdurend open en dicht om politiemannen in uni form en als gewone mensen vermomde po litiemannen in en uit te laten. Joris keek dat een tijdje peinzend aan en zef toen: „Ik geloof dat u een beetje voorbarig bent met conclusies trekken, mijnheer Hart. Het is helemaal niet gezegd dat die inbrekers door het poortje gekomen zijn. En bovendien is mijn achterpoortje altijd stijf op slot. Ik ga nooit achter door. Ik Joris hield plotseling op, want het schoot hem te binnen dat hij juist gisteravond wel achter door was gegaan. Want hij had die handkar immers aan het achterpoortje geparkeerd.Hemeltje-lief, die hand kar! De heer Hart wachtte geduldig op de verdere uitingen van Joris. Toen die niet kwamen zei hij nadrukkelijk: „Begrijp me goed, mijnheer Helleboom, ik trek in het geheel geen conclusies. De hemel beware me, nee, dat hoort u mij niet doen, conclusies trekken. Maar ik zeg dat het onaangenaam is. En onaangenaam blijft het. Ik héb geen achteruitgang." En in het zalige bewustzijn van geen achteruitgang te hebben posteerde de ju welier zich op zijn gemak en breeduit in zijn deuropening, om zijn waarnemingen te hervatten. Joris ging snel terug naar zijn winkel, want het liep tegen negen uur en hij diende op eventuele klanten te rekenen. Boven dien had hij nog heel wat werk voor de boeg met die etalage het moest immers een etalage worden die de aandacht zou trekken en die nóg meer mensen zou in spireren om „Het Zwaluwnest" te kopen. Als ze eenmaal binnen waren zouden ze allicht ook nog naar wat anders omzien. Joris kroop weer in zijn lege uitstalkast en begon de exemplaren van „Het Zwa luwnest" te exposeren. Maar het vlotte niet erg. Hij kon zijn gedachten moeilijk bij het werk houden. Voortdurend klonk hem de grafstem van de heer Hart in de oren, die zei: „Het is onaangenaam, en onaange naam blijft het." Toen Joris eindelijk met zijn etalage klaar was, bleek het resultaat niet te zijn geworden wat hij zich had voorgesteld. Hij haalde het voorhang weg en ging buiten op de rand van het trottoir kijken hoe het er van dat standpunt uitzag. Terwijl hij daar stond werd er op zijn schouder getikt en een lange, bleke man met een enorme zwarte hoed op zei tegen hem: „U bent de heer Helleboom. Ik wil even met u praten. Laten we naar binnen gaan en wees zo goed de deur af te sluiten. Ik ben van de politie." Toen de heer Hart boven kwam, keerde zijn vrouw zich snel af van de gordijnen waardoor ze had staan gluren en zei triom fantelijk: „Er is zo net al een stille bij hem binnen gegaan. Ik heb het gezien. Je kan die stillen evengoed herkennen als die in uniform. Je kan ze op een uur afstand herkennen. Hij moest mee naar binnen. En hij keek alsof hij het in Keulen hoorde donderen." „Wie?" vroeg de heer Hart ten over vloede. „Helleboom natuurlijk! Je zei toch straks zelf dat je niet graag in zijn schoenen zou staan? Denk je dat hij „Ik denk niets," zei Hart en het moet gezegd dat hij zelden eerlijker en spontaner een waarheid verkondigd had. „Ik denk in het geheel niets, want met denken haalt een mens zich moeilijkheden op de hals. En ik zeg niets ook. Ze moeten het maar uitzoeken. Maar het is onaangenaam, als je naast een bank woont waar ingebroken wordt." „De dames Jutte wonen er ook naast," zei mevrouw Hart vrolijk. „Die zijn vast samen vannacht op rooftocht geweest. Ik zie het al die stijve Johanna en die on nozele Martha, samen door een raam naar binnen in het holst van de nacht." „Niets is onmogelijk," oreerde haar man, daarmede bewijzend dat hij weer was te ruggekomen op zijn besluit om niet meer te denken. „Hoewel ik geloof te mogen aannemen dat er in dit geval wel iets be lachelijks aan vast zit. Ze moeten het maar uitzoeken. Ik ben benieuwd of die Helle boom. Och, laten we er over ophouden. En bovendien kan je je best vergist heb ben gisteravond met die donkerte. Mis schien is het Helleboom helemaal niet geweest die met een handkar sjouwde. „Ik me vergist hebben? Ja, dat ben je van me gewend! Ik vergis me nooit. Ik heet geen Hart!" de juweliersvrouw was danig in haar wiek geschoten. „Dat heet je wel," meende haar man met onkreukbare waarheidsliefde te moeten opmerken. „Je heet wel degelijk Hart. Hoe zo? Bedoel je dat ik me altijd vergis?" voer hij toen plotseling uit, omdat hij eindelijk begreep waar die naamskwestie op sloeg. Zijn vrouw maakte een minachtend ge baar, dat betekende hoe zij beu was van het geredetwist en zei snibbig: „Ik weet zo zeker als ik hier sta dat Hel leboom en twee andere kerels gisteravond om half elf met een handkar door de straat reden. Op de handkar stond een reuzegroot ding, ingepakt en wel. Een kast of een kist, of weet ik wat." De heer Hart wreef nadenkend met een wijsvinger langs zijn neus, als Aladin langs zijn wonderlamp. De geest die de heer Hart op die manier opriep gaf hem een wonderlijk denkbeeld in. „Misschien zou de politie het wel heel erg interessant vinden, als ze wist wat wij weten," zei hij langzaam. „Als zij wist van die handkar, bedoel ik. Ja, wie weet. Misschien zou zij erg blij zijn als ze het wist...." „Het is allemaal nonsens wat verteld wordt over een vermoorde nachtwaker", zei een grote, dikke agent tegen zijn vrouw toen hij die middag thuis kwam na zijn dienst. „Er komt nooit een nachtwaker in dat gebouw. Er is een oude man die 's nachts om het uur gaat zien of de deuren dicht zijn en of er onraad is. Dat is alles. Die man heeft niks gemerkt. Natuurlijk niet. De deuren waren dicht. En er w a s geen onraad. Van buiten tenminste niet. Maar wat er van binnen intussen gebeurde! Ze hebben me daar een knaap van een brandkast met tweehonderdduizend gulden aan bankpapier erin eenvoudig meege sjouwd! Het ding is spoorloos verdwenen! Niemand snapt waar ze ermee gebleven kunnen zijn.Daar moeten ze een auto bij gehad hebben, of een stevige handkar. En op het politiebureau zei commissaris Falkner die middag tot hoofdinspecteur Bratorius: „We moesten er maar eens vlug en goed werk van maken. Ik geloof dat dit echt Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de RKSV HBC, organiseerde de afdeling tafeltennis een invitatie-tournooi, dat zowel technisch als sportief een succes genoemd mocht worden. De prestaties stonden op behoorlijk peil, terwijl de organisatie niets te wensen over liet. De hoofdklasse-afdeling was uitstekend bezet. In dit gezelschap bewees J. Hoogen- doorn zijn kracht, door onbedreigd met 12 punten uit 6 wedstrijden winnaar te worden. Spannender was de race naar de tweede plaats, die tenslotte eindigde in een zege voor J. Scheffer. Een beslissingswedstrijd tegen de talentvolle overgangsklasser H. Kenter, die de verrassing van de dag was, was hier ech ter voor nodig. De overgangsklasse bracht een dubbele zege voor Heemstede, P. v. Eyk was in goede vorm, en legde met 15 punten uit 9 wedstrij den op overtuigende wijze beslag op de eerste plaats. Met slechts één punt minder werd hij gevolgd door G. Oudt. die ook al een uitstekende dag had. Vermeldenswaard is nog, dat deze beide spelers uitkomen in het tweede team, en dus sterker bleken, dan hun clubgenoten van het eerste. De eerste klasse bracht een overtuigende zege voor J. Puyk (Wilskracht), die met 17 punten zijn tegenstanders ruim voor bleef. De tweede plaats was voor P. Sleper (GTTC), die 13 punten behaalde. Jeugdige winnaar In de tweede klasse zagen wij een jonge speler als eerste prijswinnaar verschijnen: H. Hazelhoff (Heemstede), die met 15 pun ten duidelijk de meerdere van zijn tegen standers bleek. J. Mense (HBC) behaalde een goede tweede plaats met 13 punten. De derde klasse bracht een zege voor R. Voogt (Togido), die weer veel en goed werk liet zien. Hij werd gevogld door J. v. Heus- den (HBC), die twee punten te kort kwam. De vierde klasse bracht een finale tussen C. Janmaat (HBC) en Itzinga (JOHES), die op zeer goed peil stond. Janmaat was het die tenslotte na een zeer spannende strijd op de eerste prijs beslag legde. Ook om de derde en vierde plaats moest een beslissing ge speeld worden, die in het voordeel van Vrenegoor (TYBB) eindigde, vóór L. v. Heusden (HBC). In de derde klasse dames was het mevr. R. de Ridder (Winfried), die in uitstekende vorm was, en hierdoor een zeer verdiende eerste plaats behaalde. Zij werd gevolgd door mej. A. Hogeslag (GTTC) die met 14 punten tweede werd. De vierde klasse dames was voor mej. R. Dudink (Velsen) met 15 punten, op de voet gevolgd door mej. R. Wempe (TYBB), met 14 punten. De voorzitter van de Sportraad van HBC, de heer P. Kemp, reikte na afloop de prijzen uit. In het interzonaal schaaktournooi in Stockholm werden de afgebroken partijen uit de twaalfde ronde uitgespeeld. Averbach (Rusl.) won van Steiner na 51 zettèn. Pilnik (Arg.) speelde na 78 zetten remise met Eliskases (Arg.). De uitslagen van de eerste basketball- wedstrijden van het nieuwe winterseizoen luidden: Dames: Rapiditas ISC Haarlem I 437; Schoten IHHC II 5—31; PSVH II—SC Haarlem III 167. Heren: IHJ II—SC Haarlem III 31—7; Schoten IIHOC II 710 Oosterkwartier —PSVH 6—32; IHJ—RAO 23—20; Harlem Tigers—Antilopen II 14—25. Het programma voor Donderdag en Vrijdag 9 en 10 October luidt: Dames: HHC III—SC Haarlem III; HGA I Antilopen I; Antilopen IIOosterkwartier; IHJ HOC III; HGA IISC Haarlem II; Ra piditas II—HOC II; PSVH I—HOC I. Heren: Oosterkwartier III—HHC III- IHJ II—H(DC II; Antilopen III—HOC III; Ooster kwartier IV—RAO II; HGA I—HHC I; Ra- Pr^a?-£HC II; SC Haarlem I-Antilopen I; HOC I—Oosterkwartier I; Schoten I-HGA II. een zaakje is voor Tak. Verdomd! Heb je t ooit zo zout gegeten? Ik hex-inner me verschillende gehaaid-brutale inbraakjes, maar dit spant de kroon. Ijskoud op sjouw te gaan met de hele brandkast! Lees me dat rapport van je nog eens langzaam voor Hoofd-inspecteur Bratorius nam de twee getikte vellen, die hij op het bureau van de commissaris had gedeponeei-d, weer ter hand. Falkner stak de brand in een stompje sigaar, dat op de asbak had gelegen en staarde naar de zoldei-ing, tei-wijl hij luis terde naar de monotone, plichtmatige stem B™torius: „Heden,- de twaalfde April 1951, des morgens te acht uren en zeven minuten, werd ondertekenaar dezes door de inspecteur van dienst, H. J. M. van Male, medegedeeld dat een telefonische bood schap was binnengekomen op het hoofd kantoor, afkomstig van de heer K. L. Peters, directeur van het filiaal van de Nationale Bank, alhier, oud 52 jaren, inhoudende, dat hij bij zijn binnenkomst in het gebouw van het filiaal voornoemd...." „Sla die rompslomp maar over", onder brak de commissaris ongeduldig. „Begin maar met de resultaten van het voorlopige onderzoek. Dat verhaal van die telefonische boodschap kan me geen barst schelen". Hoofdinspecteur Bratorius keek even verongelijkt op de kale kruin van zijn su perieur en zuchtte. Toen ging hij verder: (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6