Première orgelconcerten van Badings en Van der Horst Koningin opende Amsterdams Tuinstad „Slotermeer" IN DE WERELDPOLITIEK Orde op zaken in het Westen Chefarine 4 Europese „atoomlab" zal alleen de vrede dienen Haarlems orgelfestival Vier betrouwbare middelen in 1 tablet Deuren, gevormd door rijen kinderen, weken vaneen Heeft K.L.M. in 1967 atoomvliegtuigen? Agenda voor Haarlem Jaarvergadering NTKG Het merk voor sublieme BOVEN- en ONDERMATRASSEN Test Pr. Plesman vraagt zich af: Engeland doet niet mee Niets te maken met de atoombom-fabricage Kapitein van luchtmacht staf veroordeeld WOENSDAG 8 OCTOBER 1952 3 Het bevorderen van de orgelcultuur, zo als deze opgevat is door dé commissie van het Haarlemse orgelfestival, dient een vrij wat groter dan een plaatselijk belang. Dit kon bijzonder blijken uit het concert dat gisteravond in de Concertzaal gegeven werd met medewerking van de H.O.V., onder leiding van Toon Verhey, en van de organist Albert de Klerk. Men beleefde daar de première van twee hoogst belangrijke werken voor orgel en orkest van Henk Badings en Anthon van der Horst, compo sities die in opdracht van de commissie ge schreven werden. Een derde opdracht was ook gegeven aan Sem Dresden, die echter wegens ziekte met zijn werk niet klaar kwam. Het was oorspronkelijk de bedoeling dat slechts één van de drie concerten op deze avond zou gecreëerd worden, doch de keuze tussen de voltooide werken was zo moeilijk, dat besloten werd ze beide uit te voeren. De geweldige inspanning die het zou kosten aan solist, dirigent en orkest om op korte termijn twee aartsmoeilijke op gaven te realiseren, werd wel onder ogen gezien, maar tenslotte manmoedig aan vaard. En het resultaat heeft men gister avond kunnen beleven als een triomf en als een daad van vérstrekkende betekenis. De triomf gold zowel de uitvoerenden als de componisten en het onbetwistbaar feit, dat de litteratuur voor orgel met orkest met twee eminente werken verrijkt is, maakt de zeer geslaagde opzet tot een daad van betekenis. Het stuk van Bading is in feite een sym- phonie geworden waarin de orgelpartij, hoewel zeer virtuoos geschreven, een even redige rol in het geheel vervult. De alge meen geldende mening, dat een concert voor orgel en orkest een strijd tussen twee machten is, werd door Badings in dit werk tot een fabel herleid. Voor deze componist lijkt ons de combinatie in hoofdzaak een verrijking van zijn kleurpalet te hebben betekend. Zijn symphonisch plan werd er niet door gehinderd; het ontwikkelt zich normaal langs klassieke richtlijnen met on onderbroken dramatische spanning. Het is een muziek enerzijds strak van plastische tekening en anderzijds aangrijpend van zangerige bekoring. En in de finale regeert het opgewekte rhythme van een Allegro giocoso, dat uitmondt in een grandiose besluit. Het „Concerto per organo romantico" van Anthon van der Horst is kennelijk het werk van een organist, die de rijke mid delen van zijn instrument wil laten wed ijveren met die van het orkest. Beider rol len zijn evenredig verdeeld en doordringen elkaar op zeer gelukkige wijze. Het stuk geeft als geheel een indruk van klaarheid en zelfbewustheid. Het eerste hoofddeel, „aan de orgelstad Haarlem en haar be- stuurderen opgedragen" zet op met een machtig pedaalsolo en wordt beheerst door verbeten rhythmen. Maar in het Allegro krijgen ook treffende melodische vondsten hun kans. Het markante karakter blijft echter domineren en voert naar een ma gistrale afsluiting. In het tweede deel („Hommage a Jeanne Demessieux" en ge componeerd op een thema gebaseerd op haar naam) zijn Adagio en Scherzo ver enigd en gaf Van der Horst ongeremd toe aan de ingevingen der zangerige muze, die zowaar tot hymnische extase uitgroeit. De finale (opgedragen aan Albert de Klerk) brengt in zeer gelukkige wisselwerking een enigszins Spaans getint en opgewekt thema tot ontwikkeling. In dit deel zijn zeer fraaie vondsten van orchestratie te horen, waar de componist in het orkest sommige ka rakteristieke timbres van het orgel laat imiteren. Dat beide werken de hoogste eisen aan techniek en muzikaliteit aan de solist en het orkest stellen, is reeds te verstaan ge geven. Het past mij niet veel over de uit voering te zeggen, maar dit mag ik wel getuigen, dat de samenwerking tussen de solist en de dirigent voorbeeldig was en dat de H.O.V. zich deze avond overtroffen heeft. Professor Flor Peeters, die naast mij zat, vatte zijn indrukken spontaan samen met de woorden: „dat was kunst met een heel grote K." Vooraf was een voortreffelijke uitvoe ring gegeven van de Suite in b van Bach; ADVERTENTIE De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden door doktoren in de hele wereld aan hun patiënten voorgeschre ven. Zij zijn volkomen betrouwbaar en hebben millioenen mensen baat ge bracht bij pijnen en griep. m 'n 4lje doet wonderen WOENSDAG 8 OCTOBER Grote Kerk: Concert te geven door de jury-leden van het internationaal orgelcon cours, 8 uur. Frans Halsmuseum: Les Con férences Frangaises, spreker Héron de Ville- fosse, 8 uur. Concertgebouw: Marinierskapel der Koninklijke Marine, 8 uur. Begijnhof kapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Minerva: „De beste jaren van ons leven", 14 jaar, 8.15 uur. Luxor: „Klokslag 12", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Geheime wapens", 14 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De grote mijnramp", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Czardasftirstin", alle leeft., 7 en 9.10 uur. Frans Hals: „Czardasfürstin", alle leeft., 7.15 en 9.30 uur. Rembrandt: „De mijnen van koning Salomo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „I'll see you in my dreams", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 9 OCTOBER Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30, en 12.30 uur. „Klokslag 12", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. City: „Geheime wapens", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De grote mijnramp", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Czardasfürstin", alle leeft., 2, 4.10, 7 en 9.10 uur. Frans Hals: „Czardasfürstin", alle leeft., 2.30, 7.15 en 9.30 uur. Rembrandt: „De mij nen van koning Salomo", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „I'll see you in my dreams", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. Minerva. „De beste jaren van ons leven", 14 jaar, 8.15 uur. de fluitsoli werden mooi vertolkt door Marius Ruysink, 's Namiddags was deze Suite, alsmede het orgelconcert van Anthon van der Horst op een jeugdconcert ten gehore gebracht. Beide werken werden door Van der Horst ingeleid. En zo heeft bij deze gedenkwaardige creaties van twee nieuwe werken ons prachtig Cavaillé Coll-orgel weer eens zijn rijke klankschatten mogen laten horen. Gezien de geestdriftige reactie van het publiek, lijkt het mij logisch de hoop uit te spreken deze nieuwe werken, en laat ik erbij voegen: deze magistrale prestaties van eigen krachten, nog eens op een H.O.V.- concert te mogen toejuichen. JOS. DE KLERK. De afdeling Kennemerland van de Ne derlandse Toeristen Kampeerclub (N. T. K. C.) heeft de jaarlijkse ledenvergade ring gehouden onder voorzitterschap van de heer C. van Delden. Daar enkele af tredende bestuursleden zich niet herkies baar stelden en tevens de niet aan de beurt van aftreden zijnde voorzitter door omstandigheden zijn functie moest neer leggen, was de vergadering gedwongen tot de samenstelling van een bijna geheel nieuw bestuur te komen. In het nieuwe bestuur werd de heer H. Swemle als voorzitter gekozen, terwijl de overige bestuursleden de heren H. van Zandbergen, J. Hensen, P. van Laar en C. Hoekemeyer de functies van secretaris, penningmeester, toersecretaris en afde lingsvertegenwoordiger nog nader zullen verdelen. Het jaarverslag van de secretaris, de heer G. W. Touber, vermeldde ook in het afgelopen jaar (1 October 1951 tot 1 Oc tober 1952) een toename van het aantal leden, dat nu 130 bedraagt. Ongeveer de helft hiervan woont in Haarlem; de ove rigen tussen Alkmaar en Noordwijk, in de naaste omgeving van Haarlem en in de Haarlemmermeer tot in Badhoevedorp. Veel succes heeft de N.T.K.C. gehad van het jaarlijks openingskamp, dat met Pa sen in de Kennemerduinen werd gehou den (tevens de opening van het kampeer terrein „De Lakens") en waaraan tegen alle verwachtingen in niet minder dan 385 kampeerders deelnamen. Winterprogramma Uitvoerig werd gesproken over het pro gramma voor de komende wintermaan den. Vele bijeenkomsten van allerlei aard zullen worden voorbereid. Een gedeelte van het landgoed Beeckenstein, dat voor kamperen voor N.T.K.C.-leden is ge huurd, hoopt men ook het volgend seizoen weer ter beschikking te krijgen. Dr. G. M. J. Veldkamp te Breda, wiens benoeming tot staatssecretaris voor de aan gelegenheden van de middenstand op het Departement van Economische Zaken, wordt verwacht. Dinsdagmiddag heeft Koningin Juliana officieel tuinstad Slotermeer geopend. De Koningin gebruikte de thee bij de familie Reusch aan de Walraven van Hallweg. Het koekje bij de thee" werd haar aangeboden door de kinderen, Marijke (5 jaar) en Chrisje (3 jaar). Flipje zat nog in de kinderstoel. Naast de Koningin mevrouw Reusch. Vele duizenden Amsterdammers hadden zich gistermiddag, ondanks het gure weer naar het uiterste Westen van hun stad begeven om getuigen te zijn van de opening van de „Tuinstad Slotermeer", het eerste gedeelte van de grote stadsuitbreiding buiten de Ringspoorbaan, door Koningin Juliana. De opening geschiedde op een zeer originele wijze: honderd schoolkinderen, die in drie hagen achter elkaar waren opgesteld, vormden over de hele breedte van de toegangsweg tot het nieuwe woon complex een grote „levende deur", die nog was gesloten toen de Koningin arriveerde. De jongens en meisjes hadden allen blauw-witte turnkleding aan. Even na halfvier speelden de tamboers-«n hoornblazers, die aan weerszijden stonden, het toepasselijke „In naam van Oranje doe open de poort", en langzaam schuifelden alle kinderen ach terwaarts naar de kant van de weg als een grote openzwaaiende deur. Op dat moment kwam even de zon uit de wolken om dit tafereel in een gouden glans te zetten. Midden op de brede weg stonden een jonge man en een jonge vrouw, de laatste met een groot bouquet oranje anjers, voor zien van linten in de kleuren van de stad Amsterdam. De Koningin trad langs de erehaag van kinderen op het echtpaar toe. Hare Majesteit nam de anjers in ontvangst van de jeugdige mevrouw Vesseur, die met haar man de eerste woning in dit tuindorp had toegewezen gekregen. Geruime tijd onderhield de vorstin zich met het echt paar, dat drieëneenhalf jaar op een woning had moeten wachten. Toen ging het verder naar de Wallraven van Hallweg nummer 5, waar de Koningin in het gezin van de trambestuurder Reusch, die vorige week de woning in de Slotermeer betrok, de thee gebruikte. Tevoren, om drie uur precies, was de Landsvrouwe bij de officiële ontvangst tent aangeke nen, waar alle eregasten, on der wie de minister van Wederopbouw, ir. H. S. J. Witte, bijeen waren. Hier werd zij begroet door burgemeester d'Ailly. De wet houder voor Wederopbouw en Volkshuis vesting van Amsterdam, mr. J. J. van der Velde, gaf een uitvoerig exposé van de betekenis, die de ingebruikneming van deze tuinstad voor Amsterdam heeft. De wethouder zei dat in het algemeen uitbreidingsplan van Amsterdam van 1935 de grondslagen zijn gelegd voor de stede- bouwkundige ontwikkeling van Amsterdam tot het jaar 2000. Daarbij is men er van uitgegaan, dat de uitleg buiten de Ring spoorbaan in de vorm van tuinsteden zou geschieden. „De ontstellende woningnood in Amster dam door en tengevolge van oorlog en be zetting ontstaan, noopt ons de verwezen lijking van de uitbreidingsplannen in een sneller tempo te doen geschieden dan ooit werd voorzien," zei hij. Tuinstad Sloter meer is een dezer plannen. Met de aanleg van enkele hoofdverkeerswegen werd in September 1948 begonnen. Op 1 December 1951 werd de eerste paal voor de woning bouw in Tuinstad Slotermeer door minister In 't Veld geslagen. Door verschillende om standigheden kon de bouw echter pas op 1 Februari 1952 beginnen. De eerste woning is op 1 September 1952, dus in zeven maan den tijds, gereed gekomen. Thans zijn reeds 54 woningen klaar. „Deze tuinstad", zo verklaarde de wet houder, „is een van de vier tuinsteden, die ADVERTENTIE Nu de politici van de Westelijke landen, Amerika incluis, blijkbaar nog zoekende zijn naar een gemeenschappelijke grote lijn die de politiek van de Atlantische samenwerking moet bepalen, komen steeds meer militairen „van hoog niveau" aandragen met goede raad. De militairen hebben in het Atlantisch pact voortdurend het hoge woord gevoerd, sind zij dat uit hoofde van de defensieve tendens van dit pact van de politici kregen. Alsmaar militairen, tot Duitse generaals toe, hebben een duit in het zakje gedaan ten aanzien van wat de Westelijken samen moeten doen en samen moeten laten. Nu heeft veldmaarschalk Montgomery weer een „opzien barende verklaring" afgelegd. Deze laatste militaire uitlating heeft het voordeel, dat zij eindelijk eens een aspect in de verhouding Oost-West be trekt, dat tot nu toe door de militaire grootheden volkomen werd verwaar loosd: het aspect van de zogenaamde koude oorlog. Toen hem gevraagd werd wat hij eigenlijk onder koude oorlog verstond, bleef de veldmaarschalk echter het antwoord schuldig. Doch zijn verklaring wellicht geïnspi reerd door zijn chef Ridgway bleef in ieder geval een duidelijk symp toom voor het feit, dat ook in de hoogste militaire kringen onmacht van „alleen maar in veldslagen denken" duidelijk begint te worden. Tot in den treure en van het begin van de geallieerde tweespalt vlak na de tweede wereldoorlog af hebben nuchtere commen tatoren in het Westen, politieke zowel als niet-politieke, gewezen op de duidelijke mogelijkheid dat de technische ontwikke ling van het oorlogswapen een streep door de rekening is geweest van de communis tische theoretici, die in hun leer tot over heersing van de wereld een beslissende rol aan de wapenen hadden toebedacht. De communistische practici, en dat zijn macht hebbers van het Kremlin in het bijzonder, hebben wellicht reeds lang afgerekend met de mogelijkheid dat de Sovjet-Unie door een snelle veldtocht in Westelijke richting haar wereldhervormende plannen zou kun nen dienen. Dit zou verklaarbaar zijn, wanneer men in aanmerking neemt dat de atoomoorlog iedere winst van zulk een veldtocht teniet zou doen. Dit kan toch ook aan de Russen niet ontgaan? In het licht van deze overwegingen doet het onwillekeurig komisch aan, Westelijke strategen in ernst te horen praten over linies in Europa die gehouden zouden moeten worden en verdedigingsstellingen die zouden moeten worden opgeworpen. Komisch, omdat men plotseling beseffen gaat hoe verouderd en uit de tijd dergelijke strategische debatten eigenlijk zijn in een periode, waarin de vijand (het commu nisme in theorie, doch de Sovjet-Unie in de praktijk) zich reeds op moderner middelen heeft bezonnen en de bewapening eigenlijk alleen nog maar gebruikt om de tegenstan der op hoge economische offers te jagen. Men zou nog verder kunnen gaan en be weren, dat de onmiskenbare wrijvingen in het Atlantisch pact directe gevolgen zijn van het feit, dat de Westelijke militaire grootheden bij hun streven naar bewape ning in het wilde weg zich dood gestaard hebben op de oorlogsdreiging en niet verder hebben gekeken. Verdernamelijk naar terreinen waar de mogelijkheid van succes voor de Sovjet-Unie nog wél aanwezig was. De terreinen, die door de zogenaamde koude oorlog worden bestreken en waar de Russen inderdaad zoveel vooruitgang heb ben geboekt, dat een Montgomery nu moet komen aansporen tot instelling van een Westelijk opperbevel ter verdediging. Wel een beetje laat, overigens. Dit is een onder deel van de Atlantische verdediging name lijk, dat t e g e 1 ij k met de opzet van de Atlantische samenwerking had moeten worden georganiseerd. Thans doet zich de merkwaardige ontwikkeling voor, dat de defensie van het Westen de kracht van het Westen ondermijnt. Defensie is niet syno niem met kracht. Deze overweging is van het begin af aan de militairen in het Wes ten ontgaan. Het is Montgomery niet kwalijk te nemen dat hij niet kan antwoorden op de vraag: Hoe moet het Westen de koude oor log winnen? Hij spreekt in vage termen over „geknechte volken, die naar onze zijde moeten worden overgehaald." Hij bedoelt waarschijnlijk, dat aan de Sovjet-Unie een halt moet worden toegeroepen zonder ge bruik van wapenen, en dat gebieden, die zij ten onrechte beheerst, aan haar moeten worden ontrukt, ook zonder gebruik van wapenen. Dit is de ideologische oorlogvoe ring, die een militair als hij niet gemakke lijk in reëele termen kan omschrijven, doch die door anderen reeds jaren geleden duidelijk is geformuleerd: Ideologische oor logvoering, die in wezen niets met oorlog te maken heeft, doch bestaat in het krach tiger en onaantastbaar maken der demo cratie, waaruit het Westen tenslotte zijn wil tot verzet tegen het Oosten heeft geput en nog put. Een gezonde economie, een gezonde politiek tegenover de overzeese gebieden, een gezonde samenwerking der vrije landen volgens de regelen der inter nationale democratie als lijnrechte tegenstelling tegen de machtspolitiek der Sovjet-Unie ten opzichte van haar onder horige satellieten. Waar zou de Sovjet-Unie nog haar wapenen kunnen vinden voor de koude oorlog, wanneer het Westen door deze en dergelijke voorzieningen orde op eigen zaken had gesteld? J. L. het Westen van de stad zullen uitbreiden en sieren. In deze tuinstad zullen ongeveer 10.000 woningen worden gebouwd. Hiervan zijn er thans reeds 7000 in uitvoering of in een dergelijk stadium van voorbereiding dat binnen enkele maanden met de bouw kan worden begonnen. Tenslotte bood de wethouder de Koningin een eerste exemplaar aan van het juist gereed gekomen boekwerk over de Sloter- meer-uitbreidingsplannen en de uitvoering daarvan, verlucht met vele foto's. Het was tegen vijven toen de Koningin weer uit Slotermeer vertrok, nagewuifd door duizenden Amsterdammers. ADVERTENTIE „In 1967 hebben wij misschien één, mis schien twee atoomvliegtuigen. Die kosten 100 millioen per stuk, maar zij brengen per jaar 60 millioen op", zei de president directeur van de K.L.M., dr. A. Plesman, Dinsdagmiddag ten overstaan van onge veer 55 leden van het vliegend personeel van de K.L.M. Het gezelschap, dat naar deze woorden luisterde, bestond voornamelijk uit leden van het vliegend personeel, die 10.000 vlieguren of meer op hun naam hebben. Dr. Plesman reikte hun bronzen, zilveren en gouden legpenningen uit. Gouden penningen waren voor gezag voerder-commodore Moll en gezagvoerder Van Messel, zilveren onder meer voor de gezagvoerders Frijns en Sillevis. Het brons was voor de oud-gezagvoerder Van Bal- kom en voor vele boordwerktuigkundigen, radio-telegrafisten en stewards. Commodore Moll sprak namens allen een dankwoord. Hij zei onder meer: „Het is mogelijk, dat er een categorie vliegers komt, die, dank zij de atoomvliegtuigen, alle penningen en dan ook een van pla tina zullen bezitten". Tot degenen aan wie de vliegurenpennin- gen werden toegezonden behoren de oud gezagvoerders Both en Smirnoff, die bei den de penning in goud voor het volbren gen van 20.000 vlieguren kregen. De pen ningen in zilver 15.000 vlieguren werden toegezonden aan de gezagvoerders Hondong, Van Dijk, Brugman, Van Vee- nendaal, Viruly, Witkamp en Groeneveld. Bij de leden van het vliegende personeel, die de vliegurenpenning in brons (10.000 vlieguren) ontvingen, waren Steinbeck en Te Roller. De laatste Is thans vertegen woordiger van de K.L.M. op Biak (Nieuw Guinea). Volgens een commentator van de Daily Mail zal Engeland niet deelnemen aan de financiering van de voorgestelde inrich ting van een West-Europees kernphysisch laboratorium te Genève. Het besluit zou door de regering genomen zijn ondanks de aanbeveling van een comité van Enge- lands bekendste natuurkundigen, dat En geland wél zou deelnemen. De medewer ker van de Daily Mail meent te weten, dat de Engelse regering zich op het stand punt heeft gesteld, dat Engeland, gezien zijn vorderingen op het gebied der kern- physica, weinig voordeel van deelneming zou hebben. Atoom-geleerden van de CERN de Europese Raad voor Kernphysisch Onder zoek hebben ons gisteren in het Amster damse Trippenhuis andere bijzonderheden verteld over het doel van het centrale atoomvorsings-laboratorium, tot welks bouw zo juist besloten hadden. Men weet, hoe dit laboratorium, dat het grootste in zijn soort ter wereld wordt, Maandag juist aan onze neus voorbijging, toen de CERN-vergadering besloot, het in Genève te vestigen. Dat was even een bit tere pil voor de Nederlandse geleerden, die hard gevochten hebben om dit centrum van wetenschappelijke research naar Arnhem te krijgen, maar gelukkig kon prof. S. R. de Groot die pil nog ietwat vergulden: het Nederlandse aanbod was namelijk niet ver worpen om technische of wetenschappelijke redenen, maar alleen omdat Genève nog iets gunstiger condities „van algemene aard" kon offreren. Maar hoe dan ook, het enorme project staat nu dan toch definitief op stapel en binnen enkele-maanden hoopt men een aanvang te kunnen maken met de bouw van het „cosmotron" dat het klop pende hart van het Geneefse lab zal vor men. En de „kloppen", die dat hart zal uit delen, zijn nite mis, want hier zal men straks Dit gewaad, waarin zoals de ontwerper Peter Russell zich voorstelt een Burg gravin de komende Kroningsplechtigheid in Engeland zal bijwonen, werd getoond op de tentoonstelling van stoffen en mode, die wordt gehouden in de Royal Festival Hall te Londen. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft kapitein S. A. van H. van de luchtmacht staf te Scheveningen veroordeeld tot veer tien dagen militaire detentie: Het Hof ge lastte zijn onmiddellijke gevangenneming. Aan kapitein Van H. was ten lastegelegd, dat hij een mindere heeft overgehaald een reparatie te verrichten aan een privé-auto. De krijgsraad had hem deswege tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken veroordeeld met een proeftijd van een jaar. De advocaat-fiscaal had bevesti ging van die straf gevraagd. In de motivering van het vonnis van het Hof werd gezegd, dat het bewezen ver klaarde feit geen gevangenisstraf noodza kelijk maakt, maar dat het militair belang zich echter tegen de oplegging van een voorwaardelijke straf verzet. atoomdeeltjes kunnen bekogelen met ener gieën van zo'n dertig milliard electrovolts. Nu is dat wel een imposant getal, maar veel wijzer werden wij daar niet van, tot dat prof. Dahl (die het cosmotron gaat ontwerpen) ons verklaard had, dat men bijvoorbeeld voor de vervaardiging van atoombommen met veel minder grote krachten (ongeveer 20 millioen electro volts) kan volstaan. Maar denkt u nu niet, dat men in Genève nu een soort van supra- atoombommen wil gaan maken, want het Europese laboratorium zal alleen de voor uitgang en de welvaart dienen, door het nog onbekende domein van de atoomstructuur en de gedragingen van de atomische bouw stoffen te gaan ontginnen. Het is als zo danig te vergelijken, aldus de atoomgeleer den, met ieder willekeurig universiteits laboratorium en het zal dus ook van zijn ervaringen en ontdekkingen geen geheim maken. De verkregen resultaten zullen in tegendeel zonder verwijl in alle vakschrif ten gepubliceerd worden en voor iedereen toegankelijk zijn. Wat die verhoopte resultaten betreft, wensten onze zegslieden nog geen voorspel lingen te doen, maar wel waren zij van oordeel dat de atoomresearch te zijner tijd aan industrie en techniek geheel nieuwe wegen zullen openen, vergeleken waarbij de ontdekkingen van Faraday, Hertz en andere „vaders der conventionele natuur wetenschappen" volkomen verbleken zul len. Om het atoom te dwingen, zijn gehei men prijs te geven, zijn echter steeds krachtiger machines nodig en dat was ook de reden, dat men voor het Geneefse cos motron de allernieuwste formule van der tig milliard electrovolts koos, hoewel men aanvankelijk van plan was, om met de apparatuur „slechts" op tien milliard EV's „te gaan zitten" (hetgeen ons ook nog een riskante zitplaats lijkt). De nieuwe formule, kersvers uit Amerika geïmporteerd, zal echter weer een verder doordringen in de raadselen der atomische phenomena moge lijk maken en bleek bovendien goedkoper te verwerkelijken dan de oorspronkelijke lü-milliards-versie, waarom men deze laatste schielijk opgaf. Met name hoopt men met het thans geprojecteerde apparaat een beter inzicht te krijgen in de mysteries van de atoomkernen, de protonen, en mis schien zelfs de natuur te kunnen „over treffen" door deze protonen een negatieve lading „op te dwingen' inplaats van de natuurlijke positieve lading, om zodoende een „omkering der materie" tot stand te brengen. „Ze doen maar," zegt u nu wellicht met dezelfde duizeling, die ons beving bij zo veel geleerdheid. Maar u zult toch ook wel begrepen hebben, dat deze onderzoekings- arbeid van groot belang is om onze kennis van de natuur te vergroten en, wie weet, straks ons leven weer te vereenvoudigen en te veraangenamen óók. Hetgeen heel wat nuttiger is dan het opstapelen van atoom bommen, waarmee het komende CERN- laboratorium dan ook niets van doen heeft. Of, zoals een onzer hooggeleerde zegslieden het poëtisch uitdrukte: „To whom it may concern: the aim of our CERN is for mankind to learn, not for cities to burn." {„Gelieve er nota van te nemen, dat het doel van onze CERN is, om de mensheid vooruit te helpen, niet om steden plat te branden"). Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van ouden van dagen wordt Woensdag avond 29 October in gebouw „St. Bavo" een feestavond gegeven met medewerking van M. M. C. „Musicorda" en het gezelschap R. van Duin.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5