Wijzigingen gemeentegrenzen in Kennemerland verwacht Nog geen zekerheid omtrent vestiging marinehospitaal Engelse thee nu in vele Nederlandse gezinnen De Twee Zusters -Clowntje Rick >1 ff Weer successen van Nederlandse ploeg In Augustus kwamen 4600 woningen gereed Hurend en lenend het land door WOENSDAG 8 OCTOBER 1952 4 Derde rapport Commissie-ter Veen op komst BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Voetbal Engelsman Ling leidt België-Nederland Jeugdelftal won van Blauw Wit Oefenwedstrijd Nederlands elftal op 5 November Athletiek Fraaie tijd van Zatopek op 5000 meter Zwemploeg in Denemarken Voor de kinder en Royale af schenk is opvallend Biljarten I Nederlaag-wedstrijd van Hof van Holland Honkbal New York Yankees winnen World Series Schaken Stahlberg verliest van Szabo in interzonaal schaaktournooi De bestemming van Eikenrode .Off, Haarlemmer in arrest wegens verduistering Faillissementen FEUILLETON DOOR JOS. LODEWIJKS (Van een onzer redacteuren) Over enkele maanden is het derde rap port van de Commissie ter bestudering: der gemeentelijke indeling van Noordholland te verwachten. Het zal het derde zijn in een reeks die verleden jaar met de Kop van de provincie en West-Friesland begon en enige tijd geleden gevolgd werd door het Gooi en de Vechtstreek. Het derde rap port zal gewijd zijn aan Kennemerland, dat verdeeld wordt in Noord-Kennemerland (van Castricum tot en met Bergen), Mid- den-Kennemerland (planologisch vaak als ÏJmond aangeduid het omvat Heems kerk, Beverwijk en Velsen) en tenslotte Zuid-Kennemerland: het gebied ten Zui den van Velsen en ten Noorden van de provinciale grens en ten Westen van de gemeente Amsterdam. Hoe de aanbevelingen van de commissie zullen luiden is thans nog een geheim. Ook de betrokken gemeentebesturen zullen het niet weten voor de dag waarop zij het dikke boekwerk met de vele bijlagen zullen heb ben ontvangen. Wel zijn de gemeentebesturen indertijd gehoord, maar dat kan in sommige geval len wel eens een „verkeerd" bestuur ge weest zijn. Na de bevrijding heeft echter voor alle nieuw-aangestelde autoriteiten de mogelijkheid opengestaan zich alsnog door de Commissie te laten horen en zelfs nu kan dat nog. Trouwens, de Commissie-Ter Veen (zo genoemd naar de thans overleden voorzitter prof. dr. H. N. ter Veen) heeft niet alleen gemeentelijke autoriteiten ge hoord: ook personen van wie verwacht kon worden dat zij waardevolle adviezen over het betrokken gebied zouden kunnen ge ven, zoals geestelijken, onderwijzers en anderen met sociologisch inzicht, konden in de peride van 1941 tot 1950 op haar zittingen verschijnen. Veel hoofdbrekens Wij schreven: niemand buiten de com missie weet nog wat er in het rapport zal komen te staan. Maar op grond van de richtlijnen die de Commissie heeft gevolgd is het toch wel mogelijk tot een denkbeeld te komen hoe de nieuwe indeling in deze streek zal kunnen worden. Voorop dient te staan, dat de gebieden Midden- en Zuid-Kennemerland de Com missie buitengewoon veel hoofdbrekens hebben gekost. Waar de bevolking dicht is, zijn de onderlinge banden talrijk en gecom pliceerd en is vaak moeilijk aan te geven, waarom een bepaalde agglomeratie bij de- ene gemeente of de andere thuishoort. Heel in het kort komen de opvattingen van de Commissie hierop neer: een ge meentegrens moet duidelijk waarneembaar kunnen zijn, de gemeente moet levens krachtig zijn dat wil zeggen: een vol doend aantal inwoners tellen (ten minste vijfduizend, in uitzonderingsgevallen ten minste tweeduizend) en economisch sterk genoeg zijn om iets voor haar inwoners te kunnen presteren haar bevolkingsstruc tuur moet harmonisch zijn samengesteld, dus niet eenzijdig opgebouwd uit een ar beidersbevolking of een agglomeratie van welgestelden. Anderzijds kan zij ook een zeer uitgesproken karakter bezitten: bij voorbeeld van agrarische gemeenschap of van industrieel gebied. En daarbij bedenke men, dat de kenmerken der gemeenten niet als een statische grootheid worden be schouwd, maar in een zich nog steeds vol trekkende ontwikkeling worden gezien. Maar nu is het nooit zo, dat de Commis sie een van deze eigenschappen alleen laat gelden: komt men bijvoorbeeld tot de con clusie, dat het Noordzeekanaal een prafeht van een grens zou kunnen vormen, dan kan men er toch vrijwel zeker van zijn, dat het argument van de natuurlijke banden tussen de industrie in Velsen-Noord en Velsen zelf het van die overweging wint. Inderdaad bestaan er moeilijkheden bij de grens vaststelling tussen Velsen en Be verwijk, vooral waar deze thans door het Breedband-complex loopt. Dat probleem zal op nationaal niveau een oplossing vin den. Voorts is het als zeker aan te nemen dat een grenswijziging tussen Velsen en Bloe- mendaal zal worden voorgesteld, waar deze grens tamelijk grillig door de bebouwing van Santpoort-Station is getrokken. Groter Bennebroek Dat de Commissie niet iedere gemeente „van de kaart veegt", die het inwonertal van vijfduizend zielen niet haalt, zou even tueel aan Bennebroek bewezen kunnen worden. Men kan zich namelijk een ver groting van Bennebroek indenken, zowel ADVERTENTIE Bontgevoerde Wlndbreakers aan de Noordzijde als aan de Zuid- en Westkant. Aan de Zuidkant zou dat met een wijziging van de provinciale grens gepaard moeten gaan, maar de Commissie heeft hiertoe al een precedent geschapen in het geval van Nigtevegt. Vereniging van Bennebroek en Vogelenzang zou zeker te verdedigen zijn. Wat dan de toekomst van Heemstede en Bloemendaal betreft: ook hier zijn ver scheidene overwegingen mogelijk. De Commissie is zeer beslist niet van mening, dat het eigen karakter van een plaats het best bewaard kan blijven in een zelfstandige gemeente. Als voorbeeld zij hier gewezen op Ransdorp en omliggende plaatsen, dat vóór de annexatie door Am sterdam gevaar liep „verindustrialiseerd" te worden en pas in Amsterdam zijn lan delijk karakter kon behouden. Daarmee analoog zou men in Haarlem Spaarndam kunnen noemen. Maar de Commissie zal ook in aanmer king nemen de wijze waarop een forensen gemeente de belangen van haar inwoners weet te behartigen. Voldoet zij in dat op zicht aan de haar te stellen eisen dan is de aanleiding om tot annexatie te adviseren niet groot. Maar daar komt nog een ander punt bij: de Commissie let ongetwijfeld ook op de verhouding van een forensengemeente tot de aangrenzende stad. Zijn er veel punten van wrijving, dan kan de Commissie daarin aanleiding vinden bepaalde maatregelen voor te stellen, die dergelijke problemen voor de toekomst uitsluiten of oplossen. Bloemendaal en Zandvoort Grenscorrecties zullen uiteraard ook tus sen Heemstede en Haarlem mogelijk blij ken, evenals tussen Bloemendaal en Zand voort, waar de grens dwars loopt door de een woonwijk vormende bebouwing van Bentveld. In dat geval valt aan te nemen, dat het Zandvoortse gedeelte van Bentveld bij Bloemendaal zal komen. Als compen satie zou Zandvoort dan vergroot kunnen worden met de kop van de Zeeweg, een gebied dat krachtens zijn karakter veel meer bij Zandvoort (dat geheel en al op het badbedrijf is georiënteerd) dan bij Bloemendaal hoort. Wij vestigden er reeds de aandacht op, dat de Commissie-Ter Veen in Midden- en Zuid-Kennemerland voor grote problemen stond. Voor een niet gering deel staan die op het conto van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, dat uit zeer veel veelzijdige en uiteenlopende elementen bestaat, die echter bijna geen van alle krachtig genoeg zijn om de gemeente een bepaald karaktei te geven. Het meest opvallend is uiteraard het agrarisch gedeelte, maar er is ook be langrijke industrie en het dorp Halfweg telt. ook een niet te verwaarlozen aantal forensen. Bovendien ligt het gebied ingekneld tus sen twee grote steden, voor de woningbouw is op eigen grond bijna geen plaats meer en velen die tot de Halfwegse gemeenschap gerekend kunnen worden, wonen in Zwa nenburg in de gemeente Haarlemmermeer. Daarom vormt Zwanenburg met Bad hoevedorp, dat immers op Schiphol en daarmee eigenlijk op Amsterdam is ge oriënteerd een van de vraagstukken die de grenzen van Haarlemmermeer ondanks de aanwezigheid van de Ringvaart hebben opgeleverd. J. H. B. Naar wij vernemen zal de bekende Engelse scheidsrechter William Ling de landenwed- strijd tussen België en Nederland, die Zon dag 19 October in Antwerpen zal worden gespeeld, leiden. Het voorlopig Nederlands jeugdelftal heeft Dinsdagavond in het Olympisch Stadion in Amsterdam met 52 van Blauw Wit ge wonnen. De ruststand was drieeen. Dit was de laatste oefenwedstrijd van het Ne derlands jeugdelftal vóór de wedstrijd tegen de Belgische jeugd op Zondag 19 October aanstaande. In Olympisch Stadion Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling, dat het Nederlands elftal op Woensdag 5 November een oefenwedstrijd speelt in verband met de ontmoeting, die op 15 No vember in Huil tegen de Engelse amateur- ploeg is vastgesteld. Het bestuur van de KNVB voert voor de oefenmatch vën 5 November onderhande lingen teneinde wederom een club uit de Engelse eerste divisie naar Nederland te krijgen. De wedstrijd van 5 November zal, naar men mag aannemen, in het Olympisch Stadion in Amsterdam worden gespeeld. Bij in Tropau gehouden athletiek wedstrij den heeft de drievoudige Olympische kam pioen Emil Zatopek het voor hem reeds zo succesrijke seizoen 1952 op prachtige wijze besloten. Op de 5000 meter liet de Tsjech de zeer snelle tijd van 14 min. 6,4 voor zich afdrukken, waarmee hij de beste wereld prestatie van dit jaar op dit nummer leverde. De Nederlandse zwemploeg heeft de trip naar Denemarken Dinsdagavond in Aarliuus op uitstekende wijze besloten. Onze landge noten wisten, evenals Zondag in Kopenhagen, alle nummers waarop zij aan de start kwa men, te winnen. De 100 meter vrije slag dames werd zelfs een dubbele Nederlandse zege. Hanny Ter- meulen tikte als eerste aan in de fraaie tijd van 1 min. 7.7. Met 0,2 seconde verschil eindigde Koosje van Voorn op de tweede plaats. Beiden waren te sterk gebleken voor de Deense Ragnhild Hveger, die 1 min 8,1 noteerde. En Bekkering deed het niet minder, want hij nam zowel de 100 als de 200 meter school slag voor zijn rekening. De 100 meter won de Leidenaar in 1 min. 16,8 en op de 200 meter bleek hij aan 2 min. 44,1 ruimschoots voldoende voor de overwinning te hebben. De Deen Abildskov werd in 3 min. 6,9 tweede. De 100 meter rugslag dames tenslotte was voor Joke de Korte, die zich met 1 min. 14 veruit de meerdere van haar tegenstandsters toonde. Ragnhild Hveger kwam in 1 min. 18,9 als tweede aan, welke tijd de beste Deense prestatie van dit jaar op dit nummer betekende. 1560 Zo hadden ze dan eindelijk het hele kasteel hekekenen het werd tijd om op te stappen. Ze bedankten de vriendelijke gids en met meester stapten ze het kasteel weer uit en de ophaalbrug over naar buiten, waar de autobus wachtte. Instappenjongens'." Toen ze allemaal hun plaatsje weer hadden gevonden, zette de chauffeur de motor aan; en daar reden ze weer. Het was nu al laat in de middag geworden en ze vingen dus de terugreis aan. Weer ging de tocht langs mooie wegen, waar veel te zien was. Soms kwamen ze bij een rivier en dan ging de bus over een van de mooie, grote bruggen. De jongens hadden heel wat gezien en het was een lange dag geworden; geen wonder, dat ze langzamerhand 'n beetje moe geworden waren. Maar toch zongen ze weer uit volle borst, hoor! Want ze waren allemaal nog in de beste stemming. Alle liedjes, die ze op school geleerd hadden, kwamen aan de beurt, en zo ging de terugreis nog gauwer, dan ze dachten. De zon begon al lager te zakken, en dat was 'n mooi gezicht, die rode stralen over het land en de bomen. Nu en dan geeuwde er eens één van de jongens, maar heel voor zichtig; want niemand wou er voor uitkomen, dat hij moe was en slaap kreeg.... Want dan hadden de anderen hem vast uitgelachen! ADVERTENTIE In talloze gezinnen van Nederland wordt op het ogenblik een Engelse thee geschonken. Men weet, dat de Neder landse huisvrouw op het gebied van thee haar eigen wensen heeft en in de regel weinig op een „buitenlandse", een andere theesmaak is gesteld. Met de Engelse thee is dat anders. Engeland is van oudsher het land van thee-proevers. En nu Douwe Egberts Pickwick Thee. Engelse melange, in Nederland heeft gebracht (tegen de prijs van 76 cent per pakje!), is het op vallend hoe sterk het aantrekkelijke groene pakje in de winkels wordt ge vraagd. Men kan deze overgang naar Pickwick Thee toeschrijven aan 2 redenen. In de eerste plaats is Pickwick Thee opval lend krachtig en geurig. En buitendien heeft deze Engelse melange een buiten gewoon rijke afschenkiets, dat in onze dagen weer behoorlijk meetelt. Gisteravond is de nederlaag-biljartwed. strijd Hof van Holland—Rembrandt (Am- sterdam) begonnen. Na de eerste avond waj de stand 7—5 in het voordeel van de Am. sterdammers. De resultaten van de partijen waren: Vernout 80 80 21 19 3.80 Turfreyer85 24 21 6 1.15 Agema 300 300 20 47 15.- Koster 250 250 20 116 12.50 Van der Hoek Sr. 250 250 37 33 6.75 Bachra 250 168 37 44 4.51 Van der Veldt 130 104 26 14 4.- Roeg 130 130 26 19 5- Appelboom 85 85 31 11 2.74 Van den Nouwland 70 61 31 11 1.96 Scholten 180 149 21 38 7.05 Auerhaan 145 145 21 17 6.95 Hedenavond worden de partijen in Hof vat Holland voortgezet. De New York Yankees hebben de „World Series", de tweekamp om het baseballkam- pioenschap van Amerika en het officieuze wereldkampioenschap, gewonnen. in de zevende en laatste wedstrijd ver sloegen zij de Brooklyn Dodgers met vier— twee. De New York Yankees kwamen door dit resultaat op een totaal van vier gewonnen partijen tegen de Brooklyn Dodgers drie. Er werd om vier gewonnen partijen gespeeld. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de veertiende ronde van het interzonaal schaaktournooi in Stockholm luiden: Szabo (Hong.)Stahlberg (Zw.) 10, (Stahlberg gaf na 70 zetten op); Petrosian (Rusland) Geiler (Rusland) V2—V2 (na 20 zetten); Tai- manov (Rusl.)—Matanovic (Joegoslavië) 1—0 (na 31 zetten); Stoltz (Zw.)Averbach (Rus land) 0—1 (Stoltz gaf na 39 zetten op); Pachman (Ts.slowakije)—Steiner (V. S.) V2(na 28 zetten).. De partijen Wade (Nw Zeeland)Eliska- ses (Arg.), Golombek (G. B.)Vaitonis (Canada), Unzicker (Did.)—Gligoric (Joego slavië), Barcza (Hong.)Prins (Ned.) en Sachez (Columbia)Kotov (Rusl.) werden alle afgebroken. Deze, en de afgebroken partijen uit de dertiende ronde, zullen van daag worden uitgespeeld. tf DE WONINGBOUW IN NEDERLAND 1947 9.243 1949 l 42.781 I 1951 1948 1950 few A «aanffllB I 47.300 l 1952 t/m Aug. CARTO Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in Augus tus 4591 woningen opgeleverd. Hierin zijn begrepen 157 duplexwoningen, zodat in die maand voor 4748 gezinnen nieuwe woonruimte beschikbaar is gekomen. In de eerste acht maanden van 1952 werden 33.686 woningen voltooid, waar van 1263 als duplexwoning werden ge bouwd. Sedert de bevrijding zijn, gerekend tot eind Augustus 1952, 230.059 nieuwe wonin gen gebouwd, waarvan 12.295 duplex woningen. In Augustus werden 5.987 nieuwe wo ningen, waarvan 109 duplexwoningen, in uitvoering genomen. In de eerste acht maanden van 1952 werd begonnen aan 49.056 woningen, waarvan 1378 duplex woningen. Daar het aantal in Augustus in uitvoe ring genomen woningen groter is dan het aantal dat in die maand gereed kwam, steeeg het aantal in aanbouw zijnde wo ningen verder en wel tot 51.856 aan het einde van Augustus 1952. Het aantal in aanbouw zijnde duplexwoningen bedroeg 1475. Er is nog steeds geen absolute zekerheid over de bouw van een nieuw marinehospi taal op de terreinen van het landgoed „Eikenrode" in Heemstede. Weliswaar blijkt uit de gisteren ver schenen Memorie van Toelichting bij een voorgestelde wijziging van de Marinebe groting voor 1950 dat een bedrag van 250.000,voor de aankoop van het land goed, een aankoop die overigens reeds is gedaan behoudens goedkeuring door de Staten-Generaal, op de begroting wordt geplaatst. De minister laat er echter op volgen: „Hieraan zij toegevoegd, dat nog rekening wordt gehouden met de mogelijkheid, dat een reeds bestaand gebouw kan worden verworven, dat door enige uitbreiding en wijziging voor het onderhavige doel ge schikt is te maken. Zou deze mogelijkheid gerealiseerd worden, dan kan de grond, voor welks aankoop thans gelden worden aangevraagd, zonder nadeel voor de Staat weder worden verkocht. Mocht uiteindelijk tot nieuwbouw op de reeds voorwaardelijk De 25-jarige Haarlemse rijwielhersteller H. W. G. is gisteren in zijn woning gear resteerd. Hij wordt verdacht van verduis tering van een fiets. Op 28 September had hij volgens de politie voor een paar uur een fiets geleend van een chauffeur uit Haarlem en daarmee begaf hij zich naar een autoverhuurder in de stad, wie hij deze fiets als waarborg gaf voor de huur van een auto. Hij vertrok met deze auto, naar zijn eigen zeggen, voor enkele uren maar hij kwam pas eergisteravond terug na een rit van ruim 1350 kilometer door het ge hele land met gebruikmaking van op cre- diet verleende benzine. Bij zijn terugkeer zette hij de auto op enige afstand van het huis van de verhuurder en bij deze liet hij zich niet meer zien. Na een dag kwam de politie hem halen. Hij verklaarde de tocht uitsluitend voor zijn genoegen te hebben gemaakt. aangekochte grond worden overgegaan, dan zijn de kosten van bouw en inrichting van het hospitaal te ramen op circa 5.0 0 0.000, welk bedrag alsdan zal worden verwerkt in 1953 en volgende jaren." Een en ander vormt de bevestiging van ons bericht in ons blad van gisteren, waar in wij melding maakten van de toekom stige vestiging van een verplegingsinrich- ting voor gebrekkige kinderen in de villa „Eikenrode". Ook dat plan zo schreven wij is afhankelijk van de bouw van een marinehospitaal op de overige terreinen van het landgoed. Uit de formulering van de minister blijkt ook wel dat het Rijk niet de bedoe ling heeft het huis aan te kopen, wel de grond. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: W. Stam, koopman, Krommenieërweg 89, Wormerveer. Rechter-commissaris: mr. H. J, Ferwerda. Curator: mr. D. Aten te Zaandam, W. A. Kol Gzn., tuinder, Thomsonlaan 40, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. H. J, Ferwerda. Curator: mr. W. Boers, Overveem Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: de vennootschap onder firma Tuinders- bedrijf Gebrs Bol, gevestigd te Santpoort gem. Velsen, Hagelingerweg 4, alsmede haai vennoten: S. J. Bol, Hagelingerweg 4, Sant poort, P. J. Bol, Kruidbergerweg 31, Sant poort. Rechter-commissaris: mr. N. Smits, Curator: mr. L. S. Römelingh. M. J. Beek, stratenmaker, Scheldestraat 4, Heemstede. Rechter-commissaris: mr. H. J, M. Cokart. Curator: mr. G. J. H. de Leeuw, Naamloze vennootschap N.V. Autoverhuur bedrijf „City Tax" in liquidatie, gevestigd ten kantore van de liquidateur, W. Hilarius, Rozenstraat 49 te Haarlem. Rechter-commis saris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. B, W. Stomps. W. J. Haverman, Joh. v. Oldenbarneveldt- laan 1, Haarlem, N. A. Dupker, Molenaar straat 33, Haarlem, individuele vennoten var de handelsvennootschap onder de firma \V, J. Haverman en Co. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J. E A. M. van Son. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn op 4 October 1952 geëindigd de faillissementen van: P. Been, destijds handelende onder de naam of firma „Ruba", thans chauffeur, Wa genstraat 8, Lisse. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. K. Hu- genholtz te Haarlem. G. Klijn, vertegenwoordiger, Vondelweg 446, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. N, Reeling Brouwer. Curatrice: mej. mr. M. Gooszen. 6) „Er bleken zich oorspronkelijk in het ge bouw twee brandkasten, meergenoemd safes, te bevinden, waarvan de ene een los geplaatst exemplaar was van nieuwe ma kelij, dat pas in gebruik was genomen. De andere safe was een zogenaamde vaste kast, spijkervast in de muur bevestigd, van gro tere afmetingen. De kleine brandkast, die volgens de plannen later eveneens spijker- vast zou worden geplaatst, was provi sorisch in gebruik genomen. Deze kast, metende exterieur een meter vijftien hoog, tachtig centimeter breed en vijfenzeventig centimeter diep, bleek hedenmorgen met inhoud uit het perceel verwijderd door een of meer onbekenden, die blijkens de aan getroffen sporen is (zijn) binnengekomen na uitsnijding van een ruit in het linker raam naast de achteringang van het ge bouw. Eveneens blijkens de aangetroffen sporen werd de kast op een deurmat ge sleept naar genoemde achteruitgang, wel ke met een breekijzer of anderszins werd geforceerd en geopend. Vervolgens wijzen de sporen erop dat de kast over de binnen plaats door middel van slepen vervoerd werd naar het aan de Zuidkant dier binnen plaats aangebrachte poortje, dat toegang geeft tot een smalle gang tussen de aan de Begijnenstraat gelegen percelen, welke gang uitloopt in genoemde straat. Het poortje voornoemd was eveneens geforceerd en ge opend, en evenzo was het geval met het poortje aan de uitgang Begijnenstraat. Het was bij dit voorlopige onderzoek niet uit te maken of het forceren aan de binnen- dan wel aan de buitenzijde had plaats ge had. Volgens verklaring van de nachtwa ker, wiens taak en opdracht het is des nachts van twaalf tot zes uren iedere twee uren de sloten van de voordeur benevens die van het achterpoortje te controleren, was aan deze sloten niets bijzonders te merken geweest, Dit is in overeenstemming met de bevindingen van ondertekenaar dezes, die bij zijn aankomst in het perceel om acht uur tweeëntwintig deze morgen het achterpoortje heeft geïnspecteerd. Het poortje was toegeklemd met een houten spie en aan de buitenzijde van het gefor ceerde slot was geen bijzonderheid te con stateren. Bovendien „Hoe kan dat noukwam de com missaris ertussen. „Dat achterpoortje was geforceerd, zeg je. Dan moet die nachtwa ker dat bij zijn laatste controle toch hebben gemerkt? Of is dat controleren een grapje?" Hoofdinspecteur Bratorius zette zich ge duldig tot uitleg. „Aan de buitenkant was niet te zien dat het slot inwendig was kapotgemaakt," zei hij, „Het poortje zat muurvast dicht door die spie, die dttussen geklemd zat. Hij heeft geprobeerd of het poortje op slot was en ogenschijnlijk was dat het geval". „O," zei de commissaris lijdelijk. Toen veerde hij recht in zijn stoel en richtte zich op levendige toon tot de hoofdinspecteur: „Wat denk je ervan, Brat? Vertel me eens wat je ervan denkt. Hoe is het gegaan?" Bratorius wreef peinzend langs zijn kin, en zei een hele tijd niets anders dan: tja. tjaEindelijk kwam hij blijkbaar tot een conclusie. „Volgens mij hebben de dieven want het zijn er natuurlijk meer dan een ge weest met een soort loper het slot van het achterpoortje kapotgedraaid, waardoor het verend sluitgrendeltje terugsprong en het poortje open kon. Ze hebben het toen achter zich dichtgeklemd met die houten spie, met het oog op eventuele controle van de nachtwacht. Daarna zijn ze door de smalle gang naar het tweede poortje gegaan, dat toegang geeft tot de binnenplaats van de bank. Die binnenplaats is omgeven door een hoge muur, behalve aan de kant waar de bank grenst aan het huis van de dames Jutte. De tuin van die dames en de binnen plaats van de bank worden gescheiden door een lagere, afgebrokkelde muur, die nog historische waarde heeft naar ik meen. In ieder geval was het gemakkelijk voor de inbrekers om op die binnenplaats te komen, want het tuinpoortje van de dames Jutte was niet afgesloten en via die tuin konden ze eenvoudig over de lage muur bij de achterzijde van de bank komen." „En deden ze dat?" „Dat weet ik niet. Ik heb geen sporen in de tuin van de dames Jutte gevonden. Er was ook geen aarde op de betegelde bin nenplaats te bekennen. Maar ze kunnen ook over de hoge achtermuur geklommen zijn. Dat is heel eenvoudig voor vakmensen. En vakmensen zijn het geweest, reken maar! Nou, daarna hebben ze die ruit uitgesne den, het raam van binnen opengedraaid en toen was de weg vrij. Belachelijk, hoe ge makkelijk die lui van de Nationale hun geld hebben laten wegslepen! Er zitten niet eens tralies voor die ramen aan de achterkant. De terugweg zal voor die linke jongens niet zo vlot geweest zijn, met dat zware bakbeest van een brandkast. Ze hebben de achterdeur moeten forceren om de kast buiten te krijgen. Er zaten drie sloten op, twee zijn er uitgezaagd en een is eenvoudig stukgewrongen door een breek ijzer tussen de deur te zetten. Toen hebben ze de kast op een deurmat over de binnen plaats en door het gangetje naar de straat gesleept. De sporen ervan zijn duidelijk te zien We hebben de kapotte mat trouwens teruggevonden in de goot van de Begijnen straat. Maar toen? Daar moet een auto heb ben gestaan of een bakfiets of een ander voertuig. We hebben al mannetjes gestuurd naar alle verhuurinrichtingen van derge lijke rij-instrumenten, maar ja, het kan natuurlijk evengoed een eigen sjees geweest zijn. Ik maak me sterk dat de heren op het ogenblik ergens op hun gemak bezig zijn de kast open te branden. Die vinden we wel eens terug aan het andere eind van een dreg, of ergens in een bermsloot. Maar wat erin zatDat zal een grotere toer wezen Commissaris Falkner werd plotseling heel actief. Hij sprong op uit zijn stoel en zei kort: „Laat Tak even bij me komen als je wilt. Je kan natuurlijk intussen verder gaan met je onderzoek. Rapporteer me van avond voor zeven uur nog. Tak gaat het zaakje als specialist aanpakken. Je weet hoe dat gewoonlijk gaat. Ik hoop dat jullie de mussen gauw in de klem hebben, want het is geen kleine beroerte. Tweehonderd duizend gulden in stukken van vijfhonderd! Het hele land staat erover op stelten! En licht vooral ook de collega's in de omlig gende plaatsen in. Joost mag weten waar ze met dat verdomde ding heengesjouwd zijn!" Inspecteur Tak van de recherche was een lange, uitgemergelde man van ongeveer vijftig jaar. In scherpe tegenstelling met zijn bleek, ascetisch gezicht en zijn som bere kleding waren zijn heldere, schitte rende ogen, die voortdurend schenen te lachen. Tak's gestalte en uiterlijk waren te enen male ongeschikt om met een uniform te worden omkleed. Bij officiële plechtig heden moest dat nochtans wel eens gebeu ren en dan was het hem aan te zien dat hij zich allerminst op zijn gemak voelde. Hij wist dat hij eruit zag als een dominee te velde en dat zijn gebaren en bewegin gen niet in overeenstemming waren met het stramme en militaire aspect dat een uniform aan een mens pleegt te verlenen. Evenmin als Tak zijn liefde voor de po litiedienst ontleende aan het uniform, was zijn werkmethode gebonden aan de forma liteiten van de politiële voorschriften. Hij was verbazingwekkend scherpzinnig, doch meer als mens dan als politieman. Zijn on wankelbaar geloof in de duidelijkheid der psychologische verschijnselen bij de men sen, met wie hij te maken kreeg, had hem tot een speurder gemaakt die zelden faal de, en nagenoeg nooit faalde in de geval len waarin ijverige, maar formeler redene rende collega's in de duisternis van het ongerijmde verloren liepen. Zo was Tak de specialist geworden, die „grote" zaken op zijn manier te behandelen kreeg. Hij werkte dan langs wonderlijke, onlogische wegen terwijl anderen met kop pige logica de schijnbaar duidelijk uitge stippelde lijnen volgden. En aan het einde rees hij dan vaak op uit een wirwar van vreemde theorieën met dat ene, ontbreken de feit, waarop de anderen hadden ge wacht. Tak was een bescheiden mens. Hij placht dat ene feit met hoffelijkheid en charme als op een presenteerblad aan te bieden aan degene die het nodig had en trok zich dan deemoedig terug tot zijn diensten op nieuw werden verlangd, doch de herhaling van dit bescheiden optreden had hem een reputatie bezorgd die onaantastbaar was. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6