Scheidende Zandvoortse politiechef gehuldigd BRYLCREEM Zandvoortse Handelsvereniging accoord met winkelsluitingsregeling Verbod aardappelteelt in Zandvoort Heemstede Bloemendaal Bennebroek Af scheidsvoorstelling van Jan Musch „Veilig Verkeer" ver gadert in Leeuwarden WOENSDAG 8 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Aanbieding erepenning der gemeente Taptoe voor Heemsteedse raadhuis Aanbesteding in Heemstede r T1 -• 0m m Na langdurige discussie Kortsluiting in Karei Doormanschool Jaarvergadering BDHG Caravankamp geëxploi- teerd zonder vergunning Verdachten voor de kantonrechter Belangrijke raadsvergadering De oogst van het strand geeft U glanzend haar OMDAT OMDAT OMDAT ,De Vrek Begrafenis P. Gortzak Nog een toneelvereniging Burgerlijke Stand van Haarlem Onder zeer grote belangstelling heeft de heer G. J. W. Vreman, korpschef van de Zandvoortse politie, afscheid genomen van de gemeente, waarin hij zovele jaren bij de politiedienst verbonden was, een gemeente, die hem in de loop van die jaren zéér lief geworden was en waarin hij zich de sympathie en waardering verwierf van zéér velen, in en buiten Zandvoort. Dat zjjn persoon werd gewaardeerd, bleek des middags in de raadzaal, waar de Zandvoortse gemeenteraad afscheid van hem nam. Aanwezig waren oud-burgemeester H. van Alphen met echtgenote en kinderen, mevrouw Y<hn Fenema-Brantsma en de hoofden van takken van dienst. Bericht van verheldering was binnengekomen van de heer C. Siegers wegens ziekte en van de h,éer J. Moll wegens werkzaamheden. Nadat de korpschef met zijn echtgenote eA zoon door de gemeente-secretaris was binnengeleid, richtte burgemeester mr. H. M. van Fenema eerst het woord tot oud- burgemeester Van Alphen, wiens aanwe zigheid spreker ten zeerste verheugde. Zich tot de korpschef wendend, ver volgde de spreker, dat de heer Vreman meer dan 30 jaar met succes en toewijding zijn arbeid in Zandvoort had verricht. "Waar zou thans beter afscheid genomen kunnen worden dan in het hart der ge meente? Het algemeen aspect van de ambtsvervulling van de heer Vreman lag volgens spreker hierin, dat hij dit ambt op voorbeeldige wijze vervulde in een moei lijke gemeente. Handhaving van openbare orde en goede zeden eiste veel tact, re geling van het verkeer en een goede ver standhouding met de amusementsbedrijven leken dikwijls bijna onoplosbare vraag stukken maar dank zij het initiatief van de korpschef werd toch een oplossing ge vonden. In de bezettingstijd was de korps chef, dank zij een houding, waarin hij de bezetter om de tuin wist te leiden, een vraagbaak, steun en beschermer voor de bevolking waarvoor Zandvoort hem altijd dankbaar zal blijven. Aanbieding erepenning Het was spreker een grote eer, met vol ledige instemming van de gemeenteraad de van Zandvoort scheidende korpschef te kunnen mededelen, dat hem als eerste de erepenning der gemeente Zandvoort in zil ver, de hoogste onderscheiding, die Zand voort sinds kort kent, was toegewezen. Aan de achterzijde van de penning staan de woorden: „Voor uitnemende diensten". De burgemeester las een brief voor van het oudste raadslid, de heer C. Siegers, waarin deze hem, mede als voorzitter van de R.K. Middenstandsvereniging „De Hanze" dank bracht voor alles wat de heer Vreman in het belang van Zandvoort en van „de Hanze" had verricht. Namens deze vereniging ontving de heer Vreman een geschenk. De heer M. W e b e r vertolkte de dank namens de raadsleden. De heer Vreman merkte in zijn dank woord op, dat de tijd, waarin hij met bur gemeester Van Fenema mocht samenwer ken, een tijd was, waarin het hem wel bij zonder makkelijk werd gemaakt. Het was sprekers overtuiging, dat men het gezag moet „dragen", d.w.z. „dienen". De cos- mopolitische bevolking van Zandvoort maakt het werken in deze plaats moeilijk, maar heeft daarnaast vele aantrekkelijke facetten. Dank bracht spreker aan de ge meente-secretaris, de wethouders en de raad, voor de prettige samenwerking. Afscheid op het bureau van politie In de kamer van de korpschef in het politiebureau werd afscheid genomen van het korps. Hierbij was tegenwoordig jhr. mr. J. Roëll, kabinetschef van de Commis saris der Koningin in Noordholland. Burgemeester mr. H. M. vanFenema opende de rij der sprekers, waarbij hij de objectiviteit en tact van de korpschef roemde, die hem, vooral in de beginperiode van zijn ambtsaanvaarding van zo grote steun en hulp waren geweest. Hulde bracht spreker voor de wijze waarop de heer Vre man altijd voor de belangen van zijn korps opkwam. Voor de uitnemende samenwer king van de afgelopen vier jaar bood spre ker de korpschef een souvenir aan. Oud-burgemeester H. van Alphen zeide, dat zijn gedachten terug gaan naar 16 October 1925, toen het corps bij zijn ambtsaanvaarding aan hem werd voorge steld. Vele voorvallen van voorbeeldige samenwerking met de korpschef haalde spreker dan aan. Mr. B. vanderBurg, substituut offi cier van justitie te Haarlem, merkte op, dat de verhouding korpschef-officier van zéér bijzondere aard is. Het zijn eigenlijk col lega's want beiden zijn opsporingsambte naren en daarbij is de korpschef óók hulp officier van justitie. Dit brengt mede, dat deze verhouding op wederzijds vertrouwen moet gebaseerd zijn en dit vertrouwen is er met de heer Vreman altijd geweest. „Het openbaar ministerie", aldus spreker, „is over uw werk zéér tevreden en had u nog gaarne héél lang in deze functie gezien. U zorgde voor een goede geest in het korps, en ik breng u dank voor het zéér vele, dat u in het belang van de justitie hebt ge daan". De heer J. Font ij n e, hoofdcommis saris van politie te Haarlem sprak, mede namens zijn collega's in Bloemendaal en Heemstede, over de nabuurschap, die dank zij de heer Vreman met Zandvoort van de beste soort was. Goede samenwerking ver mag véél, hetgeen duidelijk gebleken is, reden, waarom het hem en zijn collega's zéér spijt, dat de heer Vreman vertrekken gaat. Overste M e ij e r sprak namens de Rijkspolitie. Hij zeide, dat korpschef Vre man altijd een warm voelend hart voor de Rijkspolitie heeft gehad, waarmede Zand voort elk jaar opnieuw veel te maken heeft. De oud-commissaris van Zandvoort, mr. R e y e n g a, haalde vele herinneringen op uit de samenwerking met korpschef Vre man, die in de vijf jaar. dat hij commis saris te Zandvoort was, bij hem als inspec teur diende. Hierna voerden het woord de heer Van der Poel, plaatsvervangend hoofd van de politie-verbindingsdienst, de heer Van IJzendoorn, voorz. van de Bond van hogere politie-ambtenaren, de heer Ederveen na mens R.K. politiebond „St. Michaël" en de heer J. G. Bisenberger namens de plaatse lijke pers. De heer Van IJzendoorn bood een boek, de heer Bisenberger een pijp aan, als herinnering aan vele prettige ja ren van samenwerking. Inspec+eur S. J. Buré sprak namens het kn»-r>s. hef bulnkorPs en de Zandvoortse p>""'e sportvereniging. De ambtelijke looobaan van de heer Vreman was vól strijd. Hij geeft nu de sleutels over aan zijn opvolger. Het korps dankt voor alles, wat hij daarvoor geweest is. De heer Buré bood een met zilver beslagen tabakspot aan. Mevrouw Vreman ontving bloemen. Hoofdagent Haarsma besloot de rij van sprekers en schonk namens het reserve korps een gebrand-schilderde raam-pla- quette met een voorstelling van het Zand voortse raadhuis. Korpschef Vreman sprak woorden van dank. Van 5 uur af volgde een afscheidsre ceptie voor de burgerij. Een onafgebroken stroom van bezoekers kwam tot bijna 7 uur Zandvoorts populaire korpschef de hand drukken. Een groot aantal cadeaux, waaronder vele zéér fraaie en waardevolle, werd de heer en mevrouw Vreman aange boden. Op Vrijdagavond 10 October zal de Haarlemse Politiekapel om half acht op het Raadhuisplein zioh aan de Heem- steedse inwoners presenteren met een vol ledige taptoe. Deze taptoe wordt gegeven door het voltallige corps met medewer king van het tamboercorps. Het geheel staat onder leiding van de heren L. D. Beumer die het corps dirigeert en de heer W. v. d. Peijl, instructeur van het tam boercorps. Om ongeveer kwart over zeven zal het geheele corps zich bij de school in de Lanckhorstlaan opstellen en vandaar naar het Raadhuisplein marcheren. Vanmorgen werd in het Verversingshuis in „Groenendaal" het maken van riole ringswerken en liet ophogen van wegen op de terreinen ten Oosten van de Java- laan en ten Noorden van de oude Meer weg in Heemstede aanbesteed. Van de veertien inschrijvers was L. P. de Geer uit Leiden met f 49.700 de hoogste en Verheul en Brouwer uit Haarlem met f 29.800 de laagste. De gunning is aange houden. it 'TV i imgjm ËÉMÉÉ1 j. U' .V 'Sf'm W Een moment uit de huldiging van de scheidende Zandvoortse korpschef, hoofdinspec teur G. J. W. Vreman. Burgemeester mr. H. M. van Fenema overhandigt hem het geschenk van de R.K. middenstandsvereniging „De Hanze" namens voorzitter C. Siegers, die door ziekte verhinderd was De Zandvoortse Handelsvereniging kwam Dinsdagavond in een zeer druk bezochte vergadering in Hotel Keur bijeen. De voor zitter, de heer M. Weber opende de bij eenkomst en gaf vervolgens een resumé van zijn ervaringen op het jubileumcongres van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond, waarbij zijn mededeling, dat naast de drie vlaggen van Nederlands grootste gemeenten de Zandvoortse vlag was gedrapeerd, omdat in deze kleine bad plaats de organisatie van het midden standsleven op zulk een hoog niveau was gekomen, grote bijval verwekte. De secretaris gaf hierna een toelichting op de jaarlijkse feestavond, die 25 October in Monopole zal worden gehouden. De jaar vergadering werd vastgesteld op een nog nader te bepalen datum in de eerste week van November. Tot leden van de kas- commissie werden benoemd de heren F. van Herwijnen, A. Loos en G. Kranenburg. De spaarzegelactie werd nader bespro ken. De voorzitter wekte op, tct activiteit van de winkeliers ten opzichte van hun klanten. Het bestuur nam een voorstel van een der leden om ter propagering van deze actie een colporteur te benoemen in over weging. De hoofdschotel na de pauze vormde de bespreking van de winkelsluitingswet, zo als deze door de raad op 30 September is aangenomen, waartegen door de bakkers en enkele melkhandelaren amendementen waren ingediend, die echter door de raad niet waren aanvaard. De voorzitter zette nogmaals de winkel sluitingswet uiteen, zoals deze in Januari door de regering was aanvaard. Eigenlijk hadden dus de winkels deze Dinsdagmiddag, behoudens die groepen, die op andere middagen sluiten, gesloten moeten zijn. Dit geschiedde echter niet en door de daardoor ontstane verwarring liet men omroepen, dat men deze middag nog geopend mocht zijn, in afwachting van de besluiten, die des avonds ter vergadering genomen zouden worden. Spreker wees erop, dat dit raadsbesluit nog niet van kracht is, zolang de goedkeuring van de Kroon nog niet is verkregen. Daarom rijst de vraag „Moeten wij het raadsbesluit uitvoeren, of wachten op de bekrachtiging ervan?" Het betreft hier uitsluitend de wintermaanden, daar voor het seizoen geen middagsluiting geldt. Spreker wekte op, deze zaak breed te bekijken, door niet het eigen belang op de voorgrond te plaatsen. Een uitvoerige discussie ontstond hier na. De heer J. E. Steenken deelde mede, dat de Zandvoortse banketbakkers een middagsluiting niet zullen aanvaarden en een verzoek zullen indienen om ontheffing. Enkele andere groepen wensten eenzelfde sluitingstijd als in Haarlem. De voorzitter wees erop, dat verzoeken om ontheffing kunnen worden ingediend, waarna echter een ledenvergadering zal worden belegd om uit te maken of door het verlenen van deze ontheffingen andere groepen niet zullen worden geschaad. Daar na zal uiteindelijk de raad de beslissing nemen. Met grote nadruk wees spreker er op dat door de verzoeken de mogelijkheid wordt geschapen, dat de gehele regeling, zoals die door de raad werd aangenomen, op losse schroeven komt te staan. Spreker adviseert, na schier eindeloos gedebatteer, De brandweer werd Dinsdagmiddag om streeks halfvier gealarmeerd voor een be gin van brand, ontstaan in de Karei Door manschool aan de Parallelweg. Het bleek een geval van kortsluiting te zijn. De brandweer behoefde niet op te treden. te sluiten volgens het voorstel, door de ge meenteraad aangenomen. De vergadering ging hiermede uiteinde lijk accoord, behoudens enkele ontevreden groepen, die een andere of geen sluitings middag verlangen. Zij zullen hun wensen schriftelijk aan het bestuur kunnen mede delen. Een tijdens de rondgang ingediend voor stel, om een verzoek in te dienen ook de klant te bekeuren, indien na 6 uur wordt verkocht, werd met een kleine meerder heid verworpen. Pas na het middernach telijk uur kon de voorzitter de vergadering sluiten. De Bloemendaalse Dameshockeyclub BDHC heeft de jaarlijkse algemene leden vergadering gehouden in het clubgebouw aan de Aelbertsbergweg te Bloemendaal. Drie aftredende bestuursleden stelden zich niet herkiesbaar. Haar plaatsen werden in genomen door de drie door het bestuur can- didaat gestelde leden. De samenstelling van het bestuur van BDHC is nu: mejuffrouw N. Roos, voorzitster; mejuffrouw W. Groe- neveld secretaresse; mejuffrouw L. Oosten Beekman, penningmeesteresse; mejuffrouw N. Roosjen, mejuffrouw I. Roelofz en mejuf frouw K. Vissers, leden. Mejuffrouw Roosjen heeft na 15 jaar het pennigmeesterschap neergelegd, doch blijft in het bestuur zitting nemen. Mejuffrouw Roelofz zal zich in het bijzonder met de jeugd gaan bemoeien. Aan de inmiddels aangevangen competitie zal evenals het vorige seizoen met zes senior elftallen worden deelgenomen. Door het grote aantal jeugdleden zullen er eveneens zes junior-elftallen in het veld verschijnen. Reeds in het komende seizoen zal worden begonnen met het treffen van voorbereidin gen voor het veertigjarig jubileum dat men over twee jaar hoopt te vieren. Voor de kantonrechter te Haarlem had zich vanmorgen te verantwoorden M. M. te Zandvoort, die aldaar terreinen exploiteert aan de Haltestraat nabij het spoorweg station voor het plaatsen van caravans. Volgens een politieverordening is het no dig, dat hij hiervoor een vergunning heeft. Hij had er voor dit jaar wel een aange vraagd, doch hem was een vergunning ge weigerd. Daarom is proces-verbaal opge maakt, toen hij deze zomer het terrein toch exploiteerde. Enkele weken geleden heeft de president van de Haarlemse rechtbank een kort ge ding behandeld, toen het gemeentebestuur van Zandvoort een aantal caravans had laten verwijderen. De exploitant werd toen in het ongelijk gesteld. Als verdediger trad op mr. B. J. de Boer. Deze had de heren Tates en W. van der Werff, leden van de gemeenteraad ver zocht als getuigen op te treden. Laatstge noemde was verhinderd wegens werkzaam heden. De verdediger verzocht de kanton rechter de zaak uit te stellen tot een mid dag; dan kan de heer Van der Werff wel naar Haarlem komen. De kantonrechter voldeed aan het verzoek en schorste de be handeling tot Donderdagmiddag 16 October om 2 uur. Tevoren was de heer Tates wel als ge tuige gehoord. Mr. De Boer vroeg of tijdens de behandeling van het voorstel van B. en W. om de politieverordening te wijzigen, gesproken is over het caravankamp van de verdachte. De heer Tates merkte op, dat hij als lid van de gemeenteraad, die het hoofd der gemeente is, toch bereid was als burger zijn plicht te doen door als getuige op te treden. Wat de vraag betreft deelde hij mee, dat inderdaad tijdens de behandeling van het voorstel de naam van M. M. ge noemd is niet alleen door hem. maar ook door andere leden. B. en W, hebben toege zegd soepelheid te betrachten tegenover M. M. Mr. De Boer: „Wat. hebben B. en W. ver staan onder soepelheid?" De kantonrechter: „Het zal voor getuige moeilijk zijn een verklaring te geven van de gedachten van B. en W." Nadat mr. De Boer verzocht had de zaak uit te stellen, bepaalde de kantonrechter de verdere behandeling tot 16 October. ADVERTENTIE Wegens aardappelmoeheid is het in Zand voort verboden aardappelen te telen. Hier over is reeds in de gemeente veel te doen geweest. Ondanks het verbod werd er toch geteeld. De Zandvoortse politie heeft tegen drie bewoners proces-verbaal opgemaakt en vanmorgen hadden zij zich voor de kan tonrechter te Haarlem te verantwoorden. Behandeld werd de zaak tegen W. P., wie ten laste was gelegd dat hij in Juni 1952 aardappelplanten had gekweekt. Verdachte gaf toe dat hij wist dat het verboden was aardappelen te telen. De ambtenaar van het O.M. merkte op, dat er in Zandvoort aardappelmoeheid is geconstateerd en daarom is een verbod van telen uitgevaardigd. Verdachte was hier van op de hoogte en had niet mogen telen. De eis luidde een geldboete van 50, sub sidiair 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr. M. B. Cohen, was van mening, dat de ambtenaar in zijn eis niet ontvankelijk verklaard moet worden; hij heeft namelijk in de dagvaarding vergeten de kwalificaties te noemen. Volgens de pleiter is er geen sprake van telen. Het planten door verdachte is niet in Juni van dit jaar geschied, maar vorig jaar. Ver volgens merkte mr. Cohen op, dat het in Zandvoort een oud gebruik is aardappelen te telen. In de bezettingstijd is een verbod uitgevaardigd en na de bevrijding is een nieuw verbod gemaakt, toen echter wegens aardappelmoeheid. Dit verbod geldt uit sluitend voor Zandvoorts gebied, echter niet voor de duinen in Bloemendaal, die er vlak bij liggen. Het is mogelijk, dat de Zandvoorters het vreemd vinden dat er verschillende bepalingen in beide gemeen ten bestaan en dat zij daarom toch door gegaan zijn met telen van aardappelen. De gemeenteraad van Bennebroek komt morgenavond, 9 October, in openbare ver gadering bijeen, ter behandeling van een agenda van zeventien punten. Daarbij is de vaststelling van het uitbreidingsplan zoals het onlangs is gepubliceerd, behou dens enige kleine wijzigingen waarover met verscheidene ingezetenen overeen stemming is bereikt. Verder is er de vast stelling van de Winkelsluitingsregeling en vervolgens is er een voorstel, aansluitend Op de vaststelling van het uitbreidings plan, wegen aan te leggen in „Het Duin" zodat dit gedeelte bouwrijp dient te wor den gemaakt. Het voorstel om zioh aan te slui'en bij de Bouwkas van Noord-Neder landse gemeenten, zou er op kunnen wij zen dat het uitbreidingsplan mét kracht zal worden aangepakt. Het werd zelfs oogluikend toegestaan. Dit jaar zijn moeilijkheden ontstaan. De Plan- tenziektekundige dienst gelastte namelijk, dat alle aardappelen binnen twee dagen gerooid moeten worden. Enkelen hebben aan dit verzoek niet voldaan. Over deze zaak zijn enige malen vragen gesteld in de gemeenteraad van Zandvoort en verder is een vereniging van aardappeltelers opge richt. Statuten zijn gemaakt en de Konink lijke goedkeuring hiervan is aangevraagd. Hieruit blijkt, dat de telers de zaak serieus opvatten. Contact is opgenomen met de Plantenziektekundige dienst en thans wordt opnieuw onderzocht of het verbod opge heven kan worden. Vroeger is volgens plei ter een summier onderzoek ingesteld en een verbod tot telen uitgevaardigd. For meel is het dus verboden aardappelen te telen. Honderden hebben echter het verbod overtreden en het doet dan niet prettig aan als deze drie veroordeeld worden. Mr. Co- hen vroeg vrijspraak of een voorwaarde lijke geldboete op te leggen. Nadat de ambtenaar van het O.M be toogd had, dat telen voldoende in de wet is omschreven en dat het noodzakelijk is streng op te treden, ook tegen de velen die het verbod ook zouden overtreden, omdat het dan nog langer zal duren voor de be smetting opgeheven is, deelde de kanton rechter mee, dat hij de zaak voor onbepaal de tijd uitstelde. Hij is voornemens te laten onderzoeken of het waar is, dat vele Zand voorters het verbod overtreden en of er plannen bestaan het verbod spoedig op te heffen, zoals de verdediger heeft meege deeld. Overtredingen nabij Spaarndam Een bewoner uit Halfweg had zich te verantwoorden omdat hij aardappelen had geteeld bij het Zijkanaal C in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude; dat was wegens aardappelmoeheid verboden. De ambtenaar van het O.M. noemde dit geval niet zo ernstig als in Zandvoort, omdat het gebied bij het Zijkanaal niet besmet gebied is. Zijn eis luidde een geldboete van 50, subsidiair tien dagen hechtenis. De kan tonrechter legde een boete van 25 subsi diair 5 dagen op. Er is weer een bonte verzameling van verloren voorwerpen, die deze zo-mer door welwillende baders op de politiepost aan het Bloemendaalse strand werden afgege ven, overgebracht naar het politiebureau te Overveen. Deze „expositie" is dagelijks van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve des Zaterdagmiddags) te bezichtigen door belanghebbenden. Er bevindt zich een in teressante collectie kunstgebitten en bril len bij en voorts liggen er enige porte- monnaies en verscheidene sieraden. BRYLCREEM zuivere natuurlijke oliën bevat, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorging. BRYLCREEM geen gom, zeep of alcohol bevat en Droog H weer gezond maakt. BRYLCREEM het haar de gehele dag correct houdt zonder overdadige vettigheid. aar BRYLCREEM Vraag BRYLCREEM - de meest verkochte hair dressing ter wereld County Perfumery Co. Ltd, Stanmore, England. Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam Het Minerva-theater te Heemstede was Dinsdagavond tot de nok gevuld met heel die schare toneelminnaars, die afscheid wilden nemen van Jan Musch. Het was vooral de oude generatie, welke zich nog eens wilde verkwikken aan een van die rol len, die de karakterspeler Musch gelijk dat in het toneeljargon heet op 't lijf is geschre ven: de Harpagon in „De Vrek" van Mo lière. Nu behoeven wij over die „Vrek" niet lang uit te wijden. Auteurs en publiek hebben er altijd behagen in geschonken de gierigheid te hekelen en het toneel is nu de plaats waar zulks con animo kan ge schieden. Molière heeft daarbij aan iedereen het volle pond gegeven. Hij heeft met een knipoogje naar Plautus, die hem in zijn Aulularia was voorgegaan, een oude nijdas op de planken gebracht, die het toppunt bereikt van pharezeïsme en vrek kigheid, zo'n uitgelezen schurk maar in de grond van de zaak zo'n beklagenswaardig wezen, dat men eigenlijk geen ogenblik kwaad op hem kan worden, omdat men voelt, dat hij toch aan het kortste eind trekt. Het is opgelegd pandoer met deze Harpagon. Hij is in alles overdreven. Het toneel, dat daardoor ontstaat is geen groot toneel, omdat alles draait om één man en de weegschaal der contrasten altijd heel sterk naar zijn kant overhelt. Wie „De Vrek" van Molière speelt is derhalve het beste af wanneer hij de Vrek zelf speelt. Want hij speelt die helemaal uit. De figu ren er omheen blijven beperkt tot typerin gen. Ze bestaan bij de gratie van de hoofd rol en hen waar maken betekent: heel wat in zijn toneelmars hebben. Welnu, wat de opvoering betreft: men kan zich moeilijk een betere Harpagon wensen dan die Jan Musch Dinsdagavond voor het voetlicht zette. Het is toneel van de oude school, sterk geprononceerd en met hevige omslag. De vlucht van een arend. De hele avond lang strekt hij zijn wijde vleugels over het toneel en zijn scha duw valt er nog zelfs al ziet men hem niet. Een creatie met een kracht en een aanzet, die je telkens weer overrompelt. Het ging alles in een verbazingwekkend tempo. Zelfs de wanhoops-scène op het eind van IV speelde Musch met een snelheid, die wel licht de overgangen afzwakte, maar je dan toch ademloos doet toezien. Zijn Harpagon was het afscheid waardig. De verdere rolbezetting was naar sterkte nogal wisselvallig. Voor de Elize van Mies Hagens kan ik weinig bewondering op brengen. Zij was zo ingenue, dat het niet geloofwaardig meer mocht heten. Maar ten Kapteyn (Cleante) was bepaald zwak. Het meest voldeden mij de koppelaarster, die door Kitty Kluppel met veel bravour aan den volke werd vertoond en de kok- koetsier van Edwin Thomas, puntig en met humor getypeerd. Een dan vergeet ik ook de Marianne van Katja Ernst niet. Haar natuurlijkheid in houding en dictie was op vallend zuiver. Zij vond precies de juiste verhouding ten opzichte van de alles do minerende Harpagon. Huldiging Na afloop der voorstelling heeft de bur gemeester van Heemstede mr. A. G. A. ridder van Rappard Jan Musch toegespro ken. Hij zeide hoe node men Musch zag gaan en hoe de tienduizenden toneellief hebbers hem zullen missen. Hij herinnerde aan de glansrijke creaties van Jan Musch als de Wijze Kater en de Spaanse Braban der. Hij bood hem tenslotte mèt een bloe menhulde een geschenk aan als bewijs van de dankbare gevoelens, die de Heemstede naren Musch toedragen. P. W. FRANSE Het Verbond voor Veilig Verkeer, dat in Leeuwarden zijn algemene vergadering houdt, heeft aan enige autoriteiten een maaltijd aangeboden. Tot de gasten be hoorde ook minister Algera, die in een tafelrede zei, dat veilig verkeer bevorderd kan worden door goede wegen, goede ver keersmiddelen (op de bromfiets wilde de minister liever niet ingaan) door de wet geving en door de weggbruikers wier hou ding bij het veilig verkeer beslissend is. Mr. H. P. Linthorst Homan, Commissa ris der Koningin in Friesland, hoopte dat er spoedig zou zijn een ministerie van Vei lig Verkeer en Waterstaat. Mr. H. R. de Zaayer, procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden, noem de het verkeer nog zeer onveilig. In 1950 waren er 67.385 verkeersongevallen met 20.500 slachtoffers, waarvan ruim 1000 do den en 11.000 ernstig gewonden. De totale schade bedroeg 77.000.000.95 dei- ongevallen was aan schuld te wijten. In 1949, 1950 en 1951 werden 70.000 proces sen-verbaal opgemaakt wegens verkeers overtredingen alleen in Friesland, Gronin gen en Drente. „De politie treft geen blaam, wel de justitie, omdat de straffen te laag waren", zei mr. De Zaayer. „Speciaal de dronken chauffeurs moeten zwaar gestraft worden. Ook zij die de wet overtreden, maar geen ongelukken veroorzaken wor den nog te laag gestraft. Hun rijbewijzen moeten ook ingetrokken worden en de auto in beslag genomen." BINNENLAND De recherche te Leeuwarden heeft onder verdenking van verduistering van een be drag van f 1800 gearresteerd een 31-jarige adjunct-commies van de rijksbelastingen. Het aantal M.T.S.'ers dat gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid de colleges aan de Technische Hogeschool te volgen, be draagt dertig a veertig. Een 20-jarige jongeman moest in op dracht van zijn patroon in Maart van dit jaar ongeveer f 800 naar het postkantoor te Arnhem brengen. Hij ging echter met het geld naar Parijs en probeerde dienst te nemen in het Vreemdelingenlegioen. Hij werd echter afgekeurd, waarna hij naar Nederland terugkeerde. Aan de grens werd hij gearresteerd. De officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank heeft thans één jaar en acht maanden jeugdgevangenis tegen hem geëist. De Vakgroep Groothandel In Eieren deelt mede. dat de huidige hoge eierprijzen een normaal seizoenverschijnsel zijn. Een groot deel van de pluimveestapel wordt om deze tijd van het jaar verjongd; de oude hennen worden door jonge vervangen. Dit heeft ten gevolge dat het aanbod van grote eieren belangrijk terugloopt en de prijzen stijgen. De Eindhovense recherche heeft drie jongemannen aangehouden, die reeds ver scheidene malen met de politie in aanraking zijn geweest. Zij worden ervan verdacht ongeveer een maand geleden een man te hebben overvallen en mishandeld met het doel hem van zijn geld te beroven. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniver siteit te Groningen is benoemd dr. J. F. Arens, hoogleraar aan de universiteit van Bandung. HAARLEM EN OMGEVING Door bijzondere omstandigheden zullen de door de commissie „Volkszwemfeest" te houden onderlinge zwemwedstrijden op Don derdag 9 October geen doorgang vinden. Deze wedstrijden zijn uitgesteld tot Donder dag 16 October aanstaande. Als advocaat bij de arrondissements rechtbank te Haarlem is beëdigd: mr. K. Westerling, kantoorhoudende te Aalsmeer. Dezer dagen heeft de firma Holt haar lingeriebedrijf uitgebreid met een speciale kousenzaak in de Grote Houtstraat. In de bijzonder korte tijd van vijf dagen heeft men de winkel een stemmig interieur gegeven. Het gehele perceel is nu veranderd. In de roze gekleurde wanden zijn kleine omlijste vitrines aangebracht, dis de indruk van „stillevens met kousen" wekken. Een moder ne eenvoudige verlichting geeft het interieur een rustige toon. De zelf-bediening, die tot nogtoe in ons land weinig opgang maakte, heeft hier goed succes. Rev. George Brucks uit Canada, die als vertegenwoordiger van de European Evan gelistic Crusade een bezoek aan Spanje heeft gebracht, zal op Zondagmiddag 12 October in de Zuiderkapel te Haarlem spre ken over moeilijk evangelisatiewerk in Spanje, 's Avonds zal Rev. Brucks een jeugd dienst leiden. Aan de Technische Hogeschool zijn ge slaagd voor het propaedeutisch examen voor electrotechnisch ingenieur J. D. van Dok- kum en E. van Goudoever, Haarlem en S. Kramer, Overveen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van de heer P. Gortzak, een der slachtoffers van het ongeluk op het Pan- nerdense veer, zal - in tegenstelling tot een aanvankelijke informatie - morgen ochtend plaats hebben op het kerkhof bij de Onze Lieve Vrouw van zeven smarten aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord. De uitvaartdienst in de kerk begint om half tien. De rijkspolitie te Nijmegen was ook van daag nog niet gereedgekomen met het onderzoek naar de oorzaken van het on geluk. Op 29 September werd in Haarlem opge richt de toneelvereniging „Spaarnekeiën". Als eerste stuk is „Het Gouden Kalf" in studie genomen. De regie is in handen van de oprichter Alb. Wildschut. Secretaresse is mejuffrouw A. Boellaard, Nagtzaamstraat 67, Haarlem. HAARLEM, 7 October 1952 ONDERTROUWD: 6 Oct., C. van der Zwart en W. Dijk; 7 Oct., R. Roosjen en J. M. E. Hooijen; J. N. Koutsfaal en E. Engelen berg; F. R. te Welscher en M. A. Th. G. van der Meij. GEHUWD: 7 Oct., A. Rijlaarsdam en P. Huisman. BEVALLEN van een zoon: 5 Oct., Th. van Steen—Jaspers; 6 Oct., M. Ph. J. Nederstigt —der Weduwe; G. van DammeBarendregt; Chr. van Sinderen—Flipphi; E. Kuijk—Mar- chand; 7 Oct.. L. E. ElskampHeim. BEVALLEN van een dochter: 6 Oct., L. J. J. Schrama—Hendrikse; A. M. Meijer—Gru- ter; E. Verwev—Latenstein. OVERLEDEN: 5 Oct., G. de Mol, 85 j., Wilgenstraat; 6 Oct., A. M. Huijbens—Beke, 63 j., Zuider Tuindorplaan; W. Lasschuit, 81 j., Scheepmakersdijk.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7