Van critiek inspecteur der volksgezondheid bleef in het geheel niets over K Kort en bondig 87.50 39.50 t Haarlemse gemeenteraad Benoeming van tweede longarts nog deze maand te verwachten Voorbereiding nieuw consultatiebureau Eéns per week O Marinierskapel der Koninklijke Marine Zwitserse mucisi te Heemstede Bakenessergracht tijdelijk overkluisd Maak eens per week schoonschip met 1 of 2 Films voor „Oost en West" Heemsteedse middenstand zit niet stil Monument oo het graf van mr. dr. G. Prinsen Nog geen keuze tussen Wereldraad en I.G.G.G. REGENKLEDING DAMESMANTELS Burgerlijke Stand van Haarlem DONDERDAG 9 OCTOBER 1952 Haarlems dagblad - oprechte haarlemsche courant Van de vier uren die de vergadering van de Haarlemse raad gisteren duurde was het laatste half uur het belangrijkste. Daarin heeft wethouder Bakker namelijk in ant woord op vragen van de heer Voogd (Arbeid) in een aan geen duidelijkheid te wensen latende uiteenzetting de woorden van de rijksinspecteur voor de volksgezond heid op de receptie van „Brederodeduin" die gesuggereerd had dat het Haarlemse College niet diligent genoeg was inzake de bouw van een nieuw consultatiebureau en dat daardoor de benoeming van een tweede longarts uitbleef zodat ook met volks doorlichting niet kon worden begonnen gelogenstraft. De zaak was vooral daarom zo pijnlijk omdat de wethouder, die zelf ook op die jubileumreceptie aanwezig was, zich daar moeilijk kon verdedigen en de denigrerende uitlatingen van de inspecteur uiteraard een man van gezag in de pers grote aandacht trokken. Uit de rede van wethouder Bakker bleek bovendien, dat deze inspecteur op dat ogenblik wist dat de benoeming van een tweede longarts aanstaande is, zeer beslist niet kan afstuiten op gebrek aan ruimte en dat B. en W. ook grote aandrang bij de Haarlemse en Noord hollandse Verenigingen voor t.b.c.-bestrijding hebben uitgeoefend om te komen tot de bouw van een nieuw consultatiebureau. De benoeming van de tweede longarts is gestagneerd omdat het Rijk aanvankelijk geen subsidie kon verlenen. Thans is het zover dat uit de sollicitanten een uitsteken de keus is gedaan en dat die arts in de loop van deze maand benoemd zal worden. De tweede longarts krijgt zijn werk ruimte op de tweede verdieping van het bestaande consultatiebureau. Daar zal ook hét Röntgenapparaat worden opgesteld, zodat aan de volksdoorlichting eveneens kan worden begonnen. De bouw van een nieuw consultatie bureau is voor het eerst ter sprake ge bracht door B. en W. in 1949. De in specteur was bij die bespreking aanwezig. Deze beval toen de koop van twee Zweedse barakken aan, die tezamen op een ton zou den komen, ongerekend de grond. Bij on derzoek bleek dat die barakken geen fraaie oplossing vormden. Men zou tot nieuwbouw moeten overgaan: kosten twee ton, hetgeen van de t.b.c.-vereniging een jaarlijkse huur van tien mille zou vergen. De Noordhol landse organisatie zou zich dan ook daar voor twintig jaar garant moeten stellen. Aandrang Daarop kwam uit dat het Rijk geen 3/7 deel in de kosten zou bijdragen, zoals men had verwacht. Toen heeft wethouder Bak ker in meer dan een bestuursvergadering aangedrongen toch tot de bouw over te gaan, de gemeente zou immers bereid ge vonden worden een garantie te verstrekken Toen kwamen de moeilijkheden bij de aankoop van een terrein. Eerst werd ge dacht aan het stuk grond tegenover de Mariastichting, dat eigendom is van de Hervormde gemeente. De wethouder ver klaarde dat hij gepoogd heeft de koop nog te forceren, omdat ook de Mariastichting belangstelling voor die grond heeft. Dat is afgesprongen, omdat voor die omgeving nog een verkeersplan in studie is en ook omdat het terrein voor de inwoners van Haarlem- Noord te ver weg ligt. Bovendien wilde de vereniging liever tot laagbouw overgaan om kosten te besparen, doch dat stelde weer andere eisen aan het benodigde terrein. Men heeft daarna nog verscheidene bestaande gebouwen be keken 'evenals diverse stukken grond, waaraan echter altijd wel het een of andere overwegende bezwaar kleefde. Verhinderd Deze zomer heeft het gemeentebestuur de zaak weer aan de orde gestela en een vergadering uitgeschreven, waarvoor ook de inspecteur een uitnodiging ontving. Deze heeft daarop bericht van verhindering gezonden Toen op die vergadering de Noordhol landse vereniging liet weten, dat zij finan cieel niet verder kon gaan dan 120.00 gul den, heeft de wethouder van Openbare Werken de zaak laten forceren en voor het nieuwe Consultatiebureau een terrein op de hoek van Orionweg en Steenbokstraat laten reserveren. De t.b.c.-vereniging wil echter eerst nog het bureau van Eindhoven bezichtigen al vorens met een definitief plan op tafel te komen. De wethouder sprak tenslotte zijn teleur stelling uit over de houding van de inspec teur, die ook toen hem op de onjuistheid van zijn woorden werd gewezen, niets heeft gedaan om opheldering te geven. Oud zeer Aan beantwoording van de vragen van de heer Voogd ging een interpellatie van de heer Proper (C.P.N.) vooraf, die de aandacht had gevestigd op onmogelijke woontoestanden in Spaarndam, waar nog huizen zijn, die niet op r-iool of beerput zijn aangesloten en sommige woningen zelfs geen gedekte afvoer voor afvalwater heb ben. Wethouder Geluk, die de portefeuille van Openbare Werken waarnam, ant woordde, dat reeds,ten tijde van de annexa tie gepoogd was een en ander te verbeteren maar dat dat toen niet mogelijk was ge bleken. Spaarndam wordt ook in de toe- ADVERTENTIE Gisteravond werden in „De Leeuwe rik" enkele interessante films van de Rot terdamse Lloyd gedraaid voor de afdeling Haarlem van de vereniging „Oost en West". De films gingen over het leven van landgenoten in Australië, Nieuw-Zeeland en Canada en werden toegelicht door de heer G. Tater. Gegadigden voor emigratie kregen hier door een goed inzicht in kansen en moge- lykhauen. komst vanwege de hoge kosten niet aange sloten op de rioolwaterzuiveringsinstallatie maar de riolen zullen op verschillende pun ten op open water lozen. Vrees voor ver vuiling van het water is dan niet te vrezen. B. en W. blijven evenwel bereid te onder zoeken in hoeverre verbetering mogelijk is. De kwestie van de waterafvoer ligt moei lijker, omdat dit vooral een zaak van de eigenaren is. Bekeken zal worden of deze verplicht kunnen worden de gevraagde voorzieningen te treffen. Geschrokken De heer Goedee (Arbeid) deelde daarop mede, dat hij zelf een onderzoek had ingesteld en daarbij geschrokken was van de situatie. Een deel van de woningen was al in 1925 door de Spaarndamse raad onbewoonbaar verklaard, maar die beslis sing was door het toenmalige college van Gedeputeerde Staten te niet gedaan. Hij vroeg na te gaan welke van de woningen ontruimd zouden kunnen worden en in hoeverre financiële steun verleend kon worden om tot verbetering van andere over te gaan. De heer Balm (K.V.P.) sloot zich daar bij aan. Het ziekenvervoer Het voorstel van B. en W. de firma Ma thot een subsidie over de laatste twee jaren te verlenen wegens de slechte resultaten van het zieken- en gewondenvervoer werd eerst geruime tijd in besloten vergadering behandeld. Toen het doek weer op ging, lanceerde de heer Voor en (C.P.N.) een motie, waarin B. en W. werden uitgenodigd voor stellen te doen om te komen tot een meentelijke exploitatie van het ziekenver voer. Alle andere fracties gaven de voorkeur aan de daarop door de heer De Land meter (C.H.U.) ingediende motie, waarin aan B. en W. gevraagd werd op korte ter mijn stappen te doen om het ziekenvervoer in de toekomst te waarborgen. De heer Proper gaf toen een toelich ting op de door zijn fractie ingediende motie, waardoor de strekking zo dicht bij de formulering van de heer De Landmeter werd gebracht, dat burgemeester Cremers gewaagde van „twee organisten die op het zelfde thema preluderen" ongetwijfeld een indirecte aanbeveling voor het inter nationaal orgelconcours. Maar toen de heer A 1 b r e c h t (Arbeid) gezegd had, dat hij de motie van de heer De Landmeter prefereerde omdat die vele mogelijkheden openliet, haastte de heer V o o r e n zich te stipuleren, dat hij die „vele mogelijkheden" juist niet wilde: het zou gemeentelijke exploitatie zijn en niets anders. Daarmee was de zaak bekeken; de mctie-Vooren sneuvelde met alleen de stemmen der 'communisten voor, die van de heer De Landmeter werd aanvaard met een omgekeerde stemmenverhouding. Prinsenbrug weer in het geding Over de urgentie van de voltooiing van het verkeersplein RijksstraatwegDelft laan met aansluiting van de Vondelweg was men enigszins verdeeld. De heer Blokdijk (Arbeid) was nog het meest van de noodzakelijkheid over tuigd, vooral op grond van de ontwikkeling van het verkeer, dat hij met cijfers aan toonde: in 1938 drieduizend, nu 5400 motor voertuigen per etmaal via de Rijksstraat weg en daarvan niet minder dan bijna der tienhonderd in de tijd van 15 tot 18 uur: zeven auto's per minuut. Daarom waren goede randwegen nood zakelijk: gaf de Delftlaan aansluiting in Westelijke richting, de Vondel- en Spaarn- dammerweg zouden het straks in Oostelijke richting moeten doen ten prof ij te van Am sterdamse buurt en industrieterrein. Daar uit concludeerde de heer Blokdijk ook, dat de Prinsenbrug in urgentie een klasse ver hoogd was. De heer Schippers (K.V.P.) was minder van die urgentie overtuigd, gezien de drie bruggen, die in de Spaarndammer- weg even zoveel obstakels vormen. Daarom vond hij ruim 91.000 gulden dan ook wel een beetje veel. Ook de heer Goedee vroeg zich met de heer B e 11 i n k (WD) af of het voorstel niet een tikje praematuur was en of niet beter eerst aan de Prinsen brug begonnen kan worden. Wethouder Geluk deelde mede, dat een eenvoudiger oplossing niet mogelijk was door verzet van de Rijkswaterstaat, bovendien zou men dan later toch weer duurder uit zijn. De bouw van de Prinsenbrug wordt op het ogenblik vertraagd door een adres van de binnenvaartschippersorganisatie „Schut- tevaer", die van mening is dat de afstand tussen Prinsenbrug en spoorbrug te klein zal zijn. Het wachten is op de beslissing van de minister van Verkeer en Water staat hierover. De heer B 1 o k d ij k, die in tweede ter mijn nog vroeg een nieuw project voor de brug te maken omdat het bestaande al der tig jaar oud is en inmiddels economischer, sierlijker en goedkoper bouwmethoden zijn gevonden, kreeg nog de verzekering dat de twee huizen bij het verkeersplein voorlopig gespaard blijven. Cuyps kippen Cuijps „Haan met kippen" komt be stuursrechtelijk gezien niet geheet onge schonden het Frans Halsmuseum binnen, want de heer Spek (A.R.), tezamen met mevrouw Scheltema (V.V.D.), meende dat dit doek hoe fraai ook, de raadsleden hadden in de „achterkamer" ge legenheid het met eigen ogen te consta teren buiten het aankoopprogramma van het museum valt-en dat men zich be perken moest tot het aankopen van wer ken uit de Haarlemse school. Dan zou men voorlopig nog wel voort kunnen. Boven dien achtte hij de aankoop daarom ook onjuist omdat men straks bijvoorbeeld een schilderij zou kunnen verwerven dat in de collectie beslist niet gemist zou kunnen worden en dan zouden de middelen ont breken. De heer VanVelsen (K.V.P.) gaf het advies met kunstwerken net zo te handelen als met scholen of andere gebouwen: rente en aflossing uit het fonds te betalen, zodat aankopen gefinancierd worden uit de kapi- taalsdienst en niet uit de lopende uitgaven. Voor dat laatste scheen wethouder G e- lu k niet veel te voelen. Met de heer Spek was hij het in prin cipe wel eens, maar hij vond dat zo'n richtlijn niet te strak moest worden ge nomen. Tenslotte had het Frans Hals museum ook een nationaal karakter en dat kon tot uitdrukking komen door de aan wezigheid van brillante stukken van alle grote meesters, al hoefde niet naar vol ledigheid gestreefd te worden. De Kunstcommissie had het doek van Cuijp in Delft ontdekt op de Antiekbeurs en was er zeer geestdriftig over, ook al om dat de gevraagde som betrekkelijk laag mag heten. Bovendien moet men in de kunst „het moment grijpen als het er is" en er is nogal wat Amerikaanse vraag op de markt. Na die laatste opmerking verzeker de de communistische heer Proper dat zijn fractie voor de "-mkoop zou stemmen. De heer Spek en zijn geassocieerden bleken minder gevoelig voor dat argument en stemden tegen, nadat ook de heer Van der Giessen (Arbeid) voor de kippen van Cuijp in het krijt was ge- ADVERTENTIE ROUWELS ADIO-VERKOOP EN NDERHOUD KONINGINNEWEG 6 TELEFOON 14024 Ten bate van het Marine Sanatorium fonds gaf de Marinierskapel der Ko ninklijke Marine gisteravond in de ge meentelijke concertzaal een concert, waar voor veel belangstelling bestond. De Marinierskapel heeft een uitsteken de naam in Haarlem en onder leiding van kapitein Gijsbert Nieuwland heeft zij die naam opnieuw weten hoog te houden met voortreffelijke uitvoeringen. We konden, omdat onze aandacht gisteravond ook el ders gevraagd werd, slechts een gedeelte van het concert horen. Maar dit heeft ons weer in bewondering gebracht voor de technische bekwaamheid en voor de ge zonde muzikaliteit van de marine-mannen. Voor de pauze hadden zij werken van Weber, Enescu en Tsjaikofsky ten gehore gebracht. Daarna kwamen zij met compo sities van Linoke, Ganne, Meintiert Boekei (Scherzo), Tansman (Carneval Suite) en Prokofief (Festival-mars). Van het lastige Scherzo van Boeikel, dat dit jaar op het concours van „Sursum" te Bloemendaal enkele amateur-korpsen voor haast niet te overwinnen moeilijkheden plaatste, gaf de kapel ronduit gezegd een model-uit voering. Welk een prachtig virtuoos werk van de bassen, welk een sonoriteit bij de andere instrumenten-groepen, zoals klari netten, Saxophones, trompetten, welk een rhythmische lenigheid en wat een uitste kende klank-nuancering! Nu kon men eens góed horen welk een voortreffelijk werk Meindert Boekei geschreven heeft. Oppervlakkiger van aard, maar todh .„rrj*------ wel aantrekkelijk door rhythmiek en treden en de snelle toeneming van het be- klankeffecten bleek de Carnaval Suite van zoek aan het Frans Halsmuseum (in het eerste halfjaar van 1952 al meer dan der tigduizend, twee jaar geleden in een geheel jaar nog maar twintigduizend) had ge releveerd. Dure kleedhokken Dat de post van 116 mille voor kleed hokken op de sportvelden aan Mr. Ger- ritszlaan, Van Oosten de Bruijnstraat en Kleverlaan enige critiek zou uitlokken, viel te verwachten. „Moeten die dingen de eeuwigheid ver duren?", vroeg de heer Spek, die had uit gerekend dat zij op 72 gulden per kubieke meter neerkwam, wel „iets" meer dan ge meenlijk voor de woningbouw beschikbaar is. Bovendien meende hij, dat er eerst sprake was geweest van een goedkoper project. De heer Van Turnhout (K.V.P.) zag het spook van de vertragende, nadere bestudering opdoemen en bezwoer de raad dit voorstel nu maar aan te nemen, want anders werden de sportbeoefenaren weer de dupe. Wethouder Geluk vond de vergelijking met de woningen niet terecht, want in deze kleedhuizen moeten telkens 150 personen tegelijk onderdak vinden. Met het goed kopere project, waarop de heer Spek doel de, valt in ons klimaat niets te beginnen. Daarna ging iedereen met het voorstel accoord. Mengelwerk De voorgestelde verkoop van de Banne- steeg deed de heer Van Velsen even mediteren over dit uit de feodale periode daterende stadsdeel en de gedachte van een gevelsteen bij de ingang van de strakke voormalige steeg opperen. Een idee dat door wethouder Geluk in welwillende over weging werd genomen. De heer W i 11 e m s e (Arbeid) laakte de gang van zaken, zoals die zich had voor gedaan bij het verzoek van de omwonen den van de prof. Gunningschool om een schutting. De brief, waarin dat vei~zoek werd gedaan, werd gedurende langer dan een jaar niet beantwoord, hetgeen hij on juist tegenover de burgerij vond. Wethouder Geluk was het daar vol komen mee eens en zei dat B. en W. dan ook hun verontschuldigingen hierover aan de betrokkenen hadden aangeboden. De heer Goedee (Arbeid) vond de voorwaarden, waarop „Huis ter Cleeff" de flatwoningen aan de Planetenlaan in ex ploitatie en beheer krijgt zo gesteld dat de woningbouwvereniging verlaagd wordt tot administrateur en loopjongen van het ge meentebestuur. Wethouder Geluk ging met enkele voor gestelde wijzigingen accoord, waarna de heer Goedee zich bevredigd achtte. De overige voorstellen alsmede de be noemingen ver'iepen volgens de door B. en W. ingedier.de voordrachten. Mevrouw M. Blauwde Lange te Buf falo (V. S.) heeft ten behoeve van de universiteit van Amsterdam aan de gemeen te Amsterdam effecten ter waarde van f 14.000 en een som van 5000 dollar ver maakt. A. Tansman, die duidelijk op Jazz-muziek geïnspireerd is. Gijsbert Nieuwland maakte met succes gebruik van de tal rijke, pakkende effecten, die de suite be vat. Een vlotte uitvoering van de Festi val-mars van Prokofief zou het slot ge weest zijn van de avond, indien de tal rijke toehoorders dirigent en kapel niet met een ovatie tot het geven van een toe gift hadden weten te bewegen. Aan het concert werkten de sopraan Anneke van der Graaf en de tenor Bert van 't Hoff als solisten mede. Beiden wa ren in hun element bij het voordragen van duetten van Ganne en Léhar. Anneke van der Graaf zong doorgaans wat te zwak te genover het orkest, maar haar voordracht was charmant en de klank van haar stem bleef gaaf. En de lyrische stem van Bert van 't Hoff harmonieerde goed bij de stemklank van de zangeres. P. ZWAANSWIJK Flora 19 S3 Op uitnodiging en onder leiding van de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, hebben de beéturen van de Heemsteedse winkeliersvereni gingen en het bestuur van de afdeling Heemstede van de Vereniging voor Vreem delingenverkeer een bespreking gehad, teneinde zich te beraden over de vraag, wat ondernomen kan worden teneinde de Heemsteedse winkelstand op waardige wijze acte de presénce te geven tijdens de „Flora 1953". Tijdens de vergadering bleek een veel belovend enthousiasme bij de besturen der middenstandsverenigingen te bestaan. Vele mogelijkheden werden geanimeerd besproken. De toezegging van de burgemeester dat van het gemeentebestuur, voorzover dat binnen zijn bevoegdheden ligt, alle mede werking verwacht kan worden, teneinde de Heemsteedse winkelstraten een aan trekkelijk aspect te geven, werkte uiter aard stimulerend. Na voorlopige bespreking van de plan nen op het gebied van versiering, verlich ting en reclame werd overeengekomen dat de besturen zich op korte termijn met hun leden zullen beraden. Daarna zal men nog eens bijeenkomen om de definitieve plan nen te bespreken en uit te werken. ADVERTENTIE HAARLEM—STORMVOGELS Het bestuur der H.F.C. Haarlem deelt mede, dat zij, wegens de grote belangstelling welke voor bovenstaande wedstrijd bestaat, besloten heeft het aantal zitplaatsen belangrijk uit te breiden. De toegangsbewijzen hiervoor zullen vanaf morgen Vrijdag 10 October verkrijgbaar zijn bij de bekende voorverkoop-adressen. Het publiek wordt verzocht vroegtijdig aanwezig te zijn. Om 12 uur voorwedstrijd Haarlem _2— Volendam 2. Een groepje van zes Zwitserse musici maakt in deze dagen, op voorstel van dr. A. de Vletter, redacteur van het tijdschrift „Wij Ouders en Opvoeders", een tournée door ons land teneinde door muziekuitvoe ringen op scholen de Nederlandse jeugd in contact te brengen met Zwitserse muziek. Gisteravond musiceerde het gezelschap in de Bronsteeschool voor de leerlingen der school, belangstellende ouders en genodig den. Na een woord van welkom door het hoofd der school, de heer D. de Boer, hield de leider van het groepje, prof. Edwin Villiger, een causerie, waarin hij op onder houdende wijze het een en ander vertelde over het onderwijs, in het bijzonder het muziekonderwijs, dat in Zwitserland ge geven wordt. Prof. Villiger is zelf muziek leraar aan de middelbare scholen te Schaff- hausen en staat dus midden in de practijk van het school-muziekonderwijs. Zwitser land is verdeeld in 25 kantons, zo deelde prof. Villiger mede. Elk kanton is auto noom, ook voor wat betreft de regeling van het schoolwezen. Er is verschil van karakter tussen de Rooms-Katholieke en de Protestantse scholen. De eerste werken volgens de eeuwenoude voorschriften van de kerk, de tweede kunnen worden opge zet volgens moderne beginselen. Johann Heinrich Pestalozzi, de grote Zwitserse paedagoog (17461827), streefde naar de harmonische vorming van lichaam en ziel op Christelijke grondslag. Van het grootste belang achtte Pestalozzi hierbij de muzi kale opvoeding. In Zurich wordt op de scholen thans twee uur per week in alle klassen zangles gegeven. De leerlingen wordt de kennis van alle elementen der muziek bijgebracht en zij leren eenvoudige melodieën van blad zingen. Het zangonderwijs is verplicht. Naar believen kunnen de leerlingen nog geheel gratis blokfluit-les krijgen. Veertig procent van de leerlingen maakt daarvan gebruik en van deze kiest de helft later uit bijzondere interesse een ander instrument: viool, violoncel, fluit, enz. De middelbare scholen in Schaffhausen hebben het mu ziekonderwijs eveneens in deze zin in hun programma opgenomen. Schoolkoren zin gen daar allerlei koorwerken, van eenvou dige tot meer gecompliceerde van Handel. Haydn, Mozart, tot Brahms en de moderne meesters toe. Er zijn schoolorkesten, gevormd door leraren en leerlingen, voor begeleiding der schoolkoren en voor de zelfstandige uit voering van kamermuziek. Op schoolfees ten werkt een school-dansorkest mede. De muziekbeoefening is daar een voortdurende bron van vreugde en leidt tot verdieping en tot het ontwikkelen van het gemeen schapsgevoel. Voor degenen, die er van op de hoogte zijn hoe er op verschillende Nederlandse scholen met muzikaal gerichte leiding in dezelfde geest als in Zwitserland getracht wordt te werken, waren de mededelingen van prof. Villiger van bemoedigende en verheugende betekenis. Na de toespraak ging het gezelschap een programma van Zwitserse muziek uitvoe ren. Wij konden hierbij slechts tot de pauze tegenwoordig zijn. Door de sopraan Elvira Lüthi en de hoge bariton Fritz Etzensperger werden eerst twee duetten gezongen, een oud, karakte ristiek Bruiloftslied en een typisch Berg lied met „jodel"-trekjes. Later op de avond hoorden wij verdienstelijke zang van de sopraan bij de voordracht van twee roman tische liederen van Friedrich Niggli. Bij zonder sympathiek was de eenvoudige ly rische zang van de bariton in twee andere liederen van Niggli, waarvan „Die Vesper" een opvallend Schubert-karakter bleek te bezitten. Mooie duetten van Ludwig Senfl meerstemmig van opzet, ook ten aanzien van de begeleiding, voldeden goed. Iris Herbst (viool), Klara Tanner (violoncel) en Edwin Villiger (alt-viool) toonden zich bij de begeleiding bekwame instrumenta listen: de violiste en violoncelliste nog eens extra nadrukkelijk bij de voordracht van een duet van Xaver Schnyder von Warten- see. Een intermezzi wat wij bijzonder op prijs stelden was de frisse vertolking van een paar echt-Nederlandse liedjes door een meisjeskoor van de Bronsteeschool, als muzikale groet aan de Zwitsers. P. ZWAANSWIJK. Over het water van de Bakenessergracht is ter hoogte van de Nauwe Appelaarsteeg een houten vlonder aangebracht, waarop de directiekeet en andere gebouwtjes, die nodig zijn bij de uitvoering van het nieuwe gebouw voor de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen een plaats hebben gevonden. Belangstellenden in Haarlems stadsschoon maken wij erop attent dat men thans, komende uit de Nauwe Appe laarsteeg, een fraai uitzicht heeft op de toren van de Bakenesserkerk. BINNENLAND De 65-jarige schipper G. Vijfhuizen uit Alphen aan de Rijn, die uit zijn schip riool buizen loste aan het Noorderkanaal te Rot terdam, is overboord gevallen en verdronken. Luitenant-generaal M. R. H. Calmeijer heeft als vertegenwoordiger van het mi nisterie van Oorlog zitting genomen in de adviescommissie inzake de vestiging van een Europese politieke gemeenschap, waarvan mr. E. N. van Kleffens het voorzitterschap bekleedt Ons land telde op 1 September 10.398.232 inwoners, zo blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In het ministerie van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen is de commissie van onderzoek in zake het middelbaar technisch onderwijs door minister Cals geïnstalleerd. Voorzitter van de commissie is mr. ïr. M. Goote. inspecteur-generaal van het nijver heidsonderwijs. In Leiden is een student aangehouden die ervan verdacht wordt f2500 te hebben ontvreemd uit een kast in de bestuurskamer van de studentensociëteit Minerva, zo meldt de Volkskrant. De aangehoudene, die lid was van het Collegium van het Leids Studenten corps, is ter beschikking van de justitie m Den Haag gesteld. Bij het oversteken van de Utrecht, e- straatweg te Heelsum is gisteren de 13-jarige J. W. door een vrachtauto aangereden en omgekomen. Vrijwel op dezelfde plaats is anderhalf jaar geleden een zevenjarig zusje van het slachtoffer eveneens bij het over steken aangereden en om het leven gekomen. Te Ermelo is in de ouderdom van /b jaar overleden prof. dr. T. M. van Leeuwen, oud-hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Van Leeuwen was van 1914 tot 1935 secretaris van de Nederlandse Vei- eniging tot Bestrijding van Geslachtsziekten. Voorts was hij jarenlang voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Dermatologen. De Nederlandse regering heeft inge stemd met de benoeming van Mohammed Amin Rustom als gezant van Egypte in Nederland. Tijdens het speelkwartiertje van een school aan de Schuttersweg te Apeldoorn reed een vrachtauto, waarmee een lading kolen aan de school was bezorgd, de speel plaats over. Een zevenjarige jongen ging aan de zijkant van de auto hangen, viel en werd door een achterwiel overreden. De dood trad onmiddellijk in. De Spaanse gezant in Nederland, de marquis De Santa Cruz, heeft medegedeeld dat Prins Bernhard is benoemd tot erelid van het Instituut van Spaanse Cultuur. Na een korte toespraak heeft de gezant het diploma en de insignes behorende bij de onderscheiding aan de Prins overhandigd. De prins is tot erelid benoemd wegens zijn studie van de Spaanse taal en zijn bevorde ren van de toenadering van de landen van Zuid-Amerika tot Nederland. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. de Zaayer, onderwijzer aan de Julianaschool te Overveen, is benoemd tot onderwijzer aan de voorbereidende kl sse van het Lyceum te Coevorden, Aan de Technische Hogeschool slaagden voor het propaedeutisch examen voor civiel- ingenieur F. B. van Hamme, Lisse en J. H. A. Walraven, Overveen. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam zijn bevorderd tot arts de heren J. C. van Riessen, Bloemendaal en L. J. Kog geveen, Haarlemmermeer. Voor het arts- exame 1ste gedeelte slaagden mej. A. M. Hofman, Aalsmeer en de heer H. A. Hiem- stra, Haarlem. Op 29 September plaatsten wij een be richt over een Haarlemmër S., die geprobeerd had, zijn compagnon in zijn plaats m Sche- veningen examen te laten doen ter verkrij ging van de ministeriële verklaring van vakbekwaamheid in de motorbranche. Om misverstand te voorkomen zij vermeld dat deze S. niet de heer L. G. Smits is, die op de Amsterdamsevaart een garagebedrijf heeft en die op dezelfde dag in Scheveningen met succes examen deed. De Haarlemse kapper Louis Pierlot heeft op een bijeenkomst van de Cosmeto logists Association de nieuwste herfstmode in de haardracht gedemonstreerd. Opdracht aan Mart Andriessen De Haarlemse beeldhouwer Mari An driessen heeft van een uit de Roosendaalse burgerij gevormd comité opdracht gekre gen een monument te vervaardigen, dat zal worden geplaatst op het graf van mr. dr. Claudius Prinsen, die burgemeester van Roosendaal en later van Breda is geweest. De beeldhouwer heeft het Roosendaalse comité een ontwerp getoond voor een piëta, dat hij de voorkeur gaf boven een uitbeelding van de persoon van dr. Prin sen. Het comité keurde het ontwerp goed. Het beeld, dat 1,35 meter hoog wordt, zal op 22 Maart 1953 onthuld worden. Gereformeerde Synode De generale synode der Gereformeerde Kerken heeft in haar Woensdagavond te Rotterdam gehouden zitting het rapport be handeld van deputaten voor de nadere overweging van de mogelijkheid van oecu menische samenwerking. In het rapport verklaart de meerderheid zich op vele gronden tegen aansluiting bij de I.C.C.C. (Internationale Raad van Christelijke Ker ken), vooral gezien de houding, die men daar tegenover de Wereldraad van Kerken aanneemt. Aansluiting daarbij zou de zen ding in moeilijkheden brengen. De zending der Gereformeerde Kerken is namelijk aangesloten bij de Internationale Zendings raad. Ook zou aansluiting verkeerde tegen stellingen in de Gereformeerde Kerken in het leven roepen. De minderheid verklaart zich voor toetreding tot de I.C.C.C.op grond van oecumenische roeping der kerk. Toetreding tot de Wereldraad in zijn hui dige vorm werd door deze groep voor de Gereformeerde Kerken ongeoorloofd ge acht. De grondslag van de I.C.C.C. is dui delijk orthodox en voor geen tweeërlei uit leg vatbaar. Aan de discussie namen niet minder dan twaalf sprekers deel, waaronder zeven' hoogleraren. WEEKABONNEMCNTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE. ADVERTENTIE WOLLEN GABARDINE OQ 5Q Herenjassen Oü. Damesmantels met capuchon EGYPTISCH LINNEN v.a. aan twee zijden te dragen in de nieuwste kleurcombina- OU ties, o.a. rood-zwart. geel- groen enz KLEDINGMAGAZIJNEN Spaarnwouderstraat 47-80 - Tel. 21392 Haarlem, 8 Oct. 1952 ONDERTROUWD: 8 Oct. P. J. de Deugd en J. van Til. G. J. Stottelaar en A. Barends. L. van Dalfsen en H. H. de Boever. F. B. Wassing en M. van Essen. A. Groot en M. J. Koppen. J. Th. Severijnse en A. Zoethout. W. van Langelaar en IJ. I. Weitenbcrg. R. Westrik en J. C. M. van Diggelen. F. P. Spoor en A. de Vries. W. van Zonneveld en W. A. de Regt. J. Willemsen en G. C. Timmerman. P. A. de Jong en A. M. C. Spoor. C. E. Schram en C. Nootenboom. A. Agsteribbe en A. C. Dröse. K. Hoekstra en M. Chr. Ruis. G. Koelemeijer en K. Sloltz. M. J. Adriaanse en A. L. Beekman. W. Erbst en H. Bouma. N. de Jong en M. Festner. A. Groot en C. G. Barnhoorn. W. Wijkhuijzen en J. van Berloo. A. Rood en S. E. van Deursen. J. de Zaaijer en C. J. Wagemaker. A. G. J. van 't Hof en M. M. J. Bulk. GEHUWD: 8 Oct.: W. E. A. van Riet en J. W. Donders. E. Visser en W. W. Oudhoff. J. P. Slierings en C. Klerk. A. A. van Dijk en C. Schippers. H. J. Franse en M. C. M. Buijs. B. J. D. Boos en M. P. Preenen. Ph. J. Steenhuisen en M. J. Bijnagte. A. Piers en T. van Dijk. J. F. Swenneker en P. Craver. H. de Vries en E. Reitsma. J. Willems en H. A. van den Domhof. BEVALLEN van een zoon: 7 Oct.: W. Beu geling—Maas. H. C. SmitMolenaar. A. Bok Alberda. 8 Oct.: G. Bc .maRamseier. BEVALLEN van een dochter: 6 Oct.: A. C. M. C. Bruggeman—Hetem. 7 Oct.: H. C. Booiman—Beekman. J. M. J. van CleefVan Ovost. C. E. KooienPietersen. L. Schilling Muller. J. M. TollenaarVogel. T. G. Hes sels—Ruiter. OVERLEDEN: 5 Oct.: A. M. W. Comman deur—De Groot, 75 j., Hazepaterslaan. 6 Oct.: J. F. Hille, 56 j., Zaanenlaan. 7 Oct.: M. W, F. Kl. s, 76 j., Ged. Oude Gracht.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9