Verenigingsgebouw in Haarlem-Noord Huisvesting voor 267 ouden van dagen Brieven aan de redactie Hoofd kwijt Betinebroek Raadslid stelt vragen Lisse VRIJDAG 10 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Plan voor bejaardentehuis in Zandvoort Stichtingskosten twee millioen A. J. van der Waals jubileert bij het onderwijs Handwerk van blinden Goed afgelopen Uitbreidingsplan vastgesteld Tweede Britse atoomproef Dag voor jong vee Politierechter Overleg over Noordelijke stationsuitgang gaande „In een andere wereld" Oprichting stichting Beheer Concertgebouworkest Zwaluwen slachtoffer van eigen punctualiteit Mossadeq zegt het wachten beu te zijn De gemeenteraad van Zandvoort fs in een spoedeisende vergadering bijeengeroepen op aanstaande Woensdagavond teneinde een voorstel van B. en W. te behandelen tot het garanderen van een geldlening van twee en een half millioen gulden, aan te gaan door de Nederlandse centrale voor huisvesting van bejaarden, voor de bouw van een tehuis voor bejaarden, dat ge noemde stichting wil laten zetten op een terrein van twee hectaren gelegen aan de Noordzijde van de Zandvcortselaan bij het begin van de Dr. C. A. Gcrkcstraat, over welk terrein zij reeds kan beschikken. Deze centrale heeft namelijk Zandvoort uitgekozen als eerste gemeente in ons land voor het stichten van een complex voor ouden van dagen. Het ligt in de bedoeling, het beheer en de exploitatie ervan op te dragen aan een in het leven te roepen plaatselijke stichting, waarvan het bestuur zal bestaan uit 9 personen, 5 door de Cen trale te benoemen en 4 door de Raad. De financiële administratie zal worden gecon troleerd door het verificatiebureau dei- vereniging van Nederlandse gemeenten. Daar het bestuur der Centrale op 16 Oc tober een definitieve beslissing moet ne men over de vraag, of het plan Zandvoort doorgang kan vinden, moest deze spoed vergadering worden uitgeschreven. Het architectenbureau Van Tijen Maaskant te Rotterdam heeft een studie- ontwerp voor een pensiontehuis vervaar digd, hetwelk met begroting en exploita tie-schema een onderwerp van langdurig beraad in de commissies van bijstand voor publieke werken en financiën heeft uitge maakt. Daar de Centrale door de Kroon is toe gelaten als stichting, uitsluitend werkzaam in het belang van de verbetering der volks huisvesting, geschiedt de stichting van het tehuis dan ook met toepassing van de fi nanciële paragrafen der woningwet. Het Rijk draagt namelijk 160.per jaar per woning bij. alsmede een jaarlijkse bijdrage van 29.500.in de exploitatiekosten van het tehuis. De door de gemeente te ver lenen garantie betekent, daar met deze Rijksbijdragen aan alle exploitatie-ver plichtingen kan worden voldaan, dat geen uitgaven door de gemeente behoeven te worden gedaan. Het ingediende bouwplan en de opzet van de exploitatie hebben de volledige in stemming van de directeur van Publieke Werken verworven. Woningen met verzorgingshuis De ingediende plannen voorzien in de bouw van een complex van 48 woningen voor zelfstandige echtparen en een verzor gingstehuis. Het gehele complex zal huis vesting bieden aan 40 echtparen, 164 al leen-wonenden en 23 hulpbehoevenden, in totaal 267 ouden van dagen. De oppervlakte van de vertrekken der alleenwonenden be draagt 2.70 x 4.12 meter, die der echtparen 4.60 x 5.50 meter. Elk vertrek omvat efen hang-legkast, een vaste wastafel en een opklapbed. In het tehuis zijn voorts zitjes, balcons en recrea tie-zalen geprojecteerd, alsmede een apart zusterhuis. Het gehele plan blijkt goed doordacht en aesthetisch voortreffelijk ver zorgd. Stichtingskosten: twee millioen De stichtingskosten voor dit tehuis wor den geraamd op twee millioen gulden, waarvan 1.215.935.voor bouwkosten, bijna 171.000.voor aanleg centrale verwarming en 142.700.voor inrich ting, stoffering en meubilering. De lift, die in het gebouw zal worden aangebracht komt op ruim 31.000,—. In de begroting is bovendien, evenals in die van de Cen trale, een bedrag van 51.593.75 opgeno men voor de aanleg van het eerste deel van de geprojecteerde weg van de Zandvoort- selaan naar plan Noord. De gemiddelde pensionprijs zal 1450.— per persoon per jaar bedragen. De exploi tatie van de ziekenafdeling met 25 bedden, zal aan inkomsten opleveren tienduizend gulden per jaar, omdat het in de bedoeling ligt, patiënten, die daartoe financieel in staat zijn, bij verpleging in de zieken afdeling, daarvoor extra te laten betalen. Weinig risico B. en W. zien in het garanderen van deze De heer A. J. van der Waals, hoofd van de Wim Gertenbachschool, hoopt op 21 October de dag te herdenken, dat hij 40 jaar geleden zijn loopbaan bij het onderwijs aanvang. De heer Van der Waals werd geboren op 26 October 1891 te Raamsdonk, studeerde aan de H.B.S. te Breda, en volgde, na het behalen van het diploma, gedurende vier maanden de lessen der Rijks Normaalschool te Waalwijk, waarna hij zijn acte onder wijzer behaalde. Op 21 October 1912 deed de jubilaris zijn intrede bij het onderwijs, na eerst vijf maanden als volontair in Capelle (Lang straat) te hebben gewerkt. In Noordwijk werd hij onderwijzer aan een lagere school, eerst als onderwijzer, later als waarnemend hoofd. Op 1 Mei 1915 vertrok hij naar Zand voort om als onderwijzer bij school C, de tegenwoordige Karei Doormanschool, op te treden. Lang duurde dat echter niet, want de militaire dienst riep hem en hij werd geplaatst bij de officiers-opleiding in Den Haag. In 1919 werd onder leiding van het toen malige schoolhoofd, de heer Schuhmacher, de U.L.O.-school opgericht als onder afdeling van school C. De heer Van der Waals werd voor de enige klas als onder wijzer benoemd. Het uitgebreid lager onderwijs breidde zich steeds uit; er kwamen méér klassen, méér leraren en in September 1928 werd in zijn huidige school de aparte U.L.O.- school gevestigd, waarvan hij tot hoofd werd benoemd. Voor litteratuur, toneel en declamatie had hij grote belangstelling. Met de heer Werkhoven, het latere schoolhoofd van de Karei Doormanschool, richtte hij met enkele anderen de Zandvoortse toneelver eniging „De Phoenix" op in December 1915, waarin hij ruim vijf jaar actief als werkend lid medespeelde. De heer Van der Waals is een populaire figuur in Zandvoort. Sinds enkele jaren is hij lid van de Kerkeraad der Nederlands Hervormde gemeente. Nog vier jaren scheiden hem van de pen sioengerechtigde leeftijd. Hierover praat hij liever niet, omdat hij er tegen op ziet. geldlening weinig risico voor de gemeente, omdat de exploitatie-opzet zéér gunstig wordt beoordeeld en geen gevaar aanwezig zal zijn, dat het te Zandvoort te stichten tehuis met zijn moderne inrichting en gunstige ligging, zowel wat natuurschoon betreft als nabijheid van de dorpsbebou wing en verbinding met de grote steden niet permanent geheel zal zijn bezet, óók niet, wanneer het woningtekort tot het verleden zal behoren. In de exploitatie-opzet werd als huur prijs voor de 48 woningen 5.30 per week vastgesteld. Voor het gehele complex zal het benodigde bouwvolume extra worden toegekend. B. en W. zien tenslotte als enige direct aanwijsbare financiële verplichting der ge meente, dat zij ingevolge het woning- besluit 7 van de gemiddelde jaarhuur moet reserveren, waarmede 2800.per jaar voor het tehuis en 900.— voor de woningen zal gemoeid zijn, waartegenover vele direct aanwijsbare voordelen staan, onder meer levering gas en water, grond-, straat- en personele belasting. Daar geen risico aanwezig is, stellen B. en W. de raad voor, deze garantie voor een geldlening van 2l/2 millioen te verlenen, welke door de Centrale wordt aangegaan met het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds met een looptijd van 33 jaar tegen 4 1/4 °/o. Woensdag 15 October zal een „verkoop dag" van het werk der blinden worden ge houden door de afdeling Zandvoort van „blindenhulp" in gebouw „Ons Huis", waarvan de opbrengst bestemd is voor de vereniging „Blinden-Penning" te Amster dam. De jaarlijkse verkoopdag trekt ieder jaar in Zandvoort grote belangstelling. Een bewoonster van de Zeestraat, die even van huis was gegaan, om een bood schap te doen, kwam bij haar thuiskomst lot de ontdekking, dat haar driejarig doch tertje spelenderwijze een kussen had ge legd op het hoofdje van haar vijf maan den oud zijnd broertje. De baby leek er erg aan toe te zijn en gaf geen teken van leven meer. Dr. Robbers slaagde er na enige tijd in, door toepassing van kunstmatige adem haling, de baby tot bewustzijn te brengen. OPBRENGST COLLECTE. De op Zaterdag te Zandvoort gehouden collecte ten bate van de Dierenbescherming heeft opgebracht 526,51. Donderdagavond kwam de gemeenteraad van Bennebroek in openbare vergadering bijeen. Nadat eerst een geheime verga dering van ongeveer een uur was gehou den. Uit de mededelingen van de voorzitter mr. K. baron van Hardenbroèk bleek dat het aantal leerlingen op de openbare school met 17 is toegenomen en thans 56 bedraagt. Er bestaan voorts plannen om de bevolking door te lichten. Bij de behandeling van het voornaamste agendapunt: het uitbreidingsplan bleek dat de raad ten aanzien van lintbebou wing aan de Meerweg een ander stand punt innam dan B. en W. Met de stemmen der beide wethouders tegen werd beslo ten de lintbebouwing te aanvaarden. Daarna werd met algemene stemmen het uitbreidingsplan vastgesteld, zodat er thans aan de uitvoering kan worden ge werkt. Uit de gemeenterekening 1951 bleek, dat de gewone dienst een batig saldo heeft opgeleverd van f 10.028 en de kapitaaldienst een nadelig saldo van f 70.807. Tot leden van de commissie voor onderzoek werden benoemd de heren Dubbis en Hogendoorn, beiden Prot. Groep en de heer Breek (K.V.P.) De verordening op de winkelsluitings wet werd aangehouden, doch de raad ging na enige besprekingen accoord met een door B. en W. ontworpen schema dat aan do Kamer van Koophandel gezonden zal worden voor advies. Zonder hoofdelijke stemming werden aangenomen de voorstel len tot het aanleggen van wegen in „Het Duin" waardoor dit terrein bouwrijp ge maakt wordt en het toetreden tot de Bouwkas Noord-Nederlandse gemeenten, dit naar aanleiding van de plannen der K.L.M. die een aantal woningen wil bou wen voor piloten. De K.L.M. zal ook het risicodragend gedeelte van de gemeente overnemen voor deze woningen. De commissie tot wering van school verzuim werd voltallig gemaakt en de Commissie van advies ingevolge de woon- ruimtewet 1947 werd herkozen. Aan me juffrouw Berkenbos, onderwijzeres aan de openbare lagere school werd op haar verzoek wegens voorgenomen huwelijk ontslag verleend. Credieten voor de School met de Bijbel die 32 bijbels in de nieuwe vertaling had aangevraagd en voor de De „Daily Herald" meldt, dat mogelijk in December een tweede proef met een Brits atoomwapen zal worden genomen. Dit zou onder water tot ontploffing wor den gebracht. Deze proefneming zou mogelijk ten doel hebben aan +e tonen, dat een door kern splitsing teweeg gebrachte ontploffing onder controle kan worden gehouden. Dit blad meent, dat de tweede Britse atoom bom zodanig is vervaardigd, dat de hitte en de door de ontploffing veroorzaakte luchtdruk kunnen worden geconcentreerd, zodat het wapen op het slagveld voor tactische doeleinden zou kunnen worden aangewend. Nog steeds duurt het zoeken naar slachtoffers van de treinramp in Londen voort Foto van de werkzaamheden gedurende de afgelopen nacht Het Haarlemse raadslid H. W. v a n der G i e s s e n (Partij van den Arbeid) heeft de aandacht van Burgemeester en Wet houders gevestigd op het gebrek aan zaal ruimte in Haarlem-Noord. Plet raadslid schreef: „Reeds enkele jaren verkeert de bevol king van het Noordelijk deel van onze stad in de moeilijke situatie, dat er bijna geen mogelijkheden zijn daar vergaderingen en bijeenkomsten te beleggen bij gebrek aan zaalruimten. Verscheidene verenigingen, die door hun activiteiten een grote plaats innemen in de zo belangrijke vrije-tijds- besteding van de bevolking, worden hier door in hun werk ernstig geremd. De reeds lang bij de bevolking levende plannen om tot de opzet van een gebouw te komen zijn tot heden niet tot uitvoering openbare school wegens uitbreiding van leermiddelen, werden verleend. Nadat enige financiële besluiten en voorstellen inzake de salarissen waren goedgekeurd en bij de rondvraag de heer Èlgersma (Prot. Groep) had aangedron gen op het vermenigvuldigen van de no tulen en raadsstukken, zodat de leden meer aandacht aan de voorstellen konden schenken thans worden de stukken in portefeuille gedurende korte tijd ter in zage gezonden werd de vergadering om halftien gesloten. De fok- en contrólevereniging „Nooit Gedacht" hield Donderdag op 'het terrein van de heer J. P. Rotteveel te Lisse haar vijfde jongvee-dag. Zowel het aantal als de kwalitext der aangevoerde dieren was uitnemend en getuigde van de bloei der vereniging. De organisatie van deze dag was goed en het teiTein uitstekend. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Wilhelmus, z. van W. War merdam en W. G. F. Berlijn; Ronald Hans, z. van L. J. van Ling en A. E. Zoet; - Robert Peter, z. van F. H. Bos en B. H. ter Braak; Nicoline, d. van R. J. de Jong en A. J. Kroo- ne; Johanna Catharina, d. van J. C. van der Waals en G. Grabijn; Astrid, d. van M. Mid delkoop en A. Verhoeve; Dorothea Margare- tha, d. van N. D. Faber en F. Walthuis; Jo hannes Wilhelmus, z. van W. J. T. Bus en C. J. M. Straathof; Gerda Adriana, d. van J. v. Vliet en J. M. van den Wijngaard; Maria Dii'kje Geertje Hendrika, d. van H. Ippel en G. van der Stelt; Christina Thijs, z. van G. v. d. Stelt; Christiaan Thijs, z. van G. Jeuring en F. Weggen: Annelies, d. van C. van der Pol en P. D. Honcoop. ONDERTROUWD: Rienk Nieuwland en Johanna Gijsbertha Bos: Albei'tus Johannes Vuijk en Pietertje van Breen; Jacobus Leo- nai'dus Boerman en Cornelia Zantman; Pe trus Cornelis Warmerdam en Theodora Maria Gerarda Zoet. GETROUWD: Petrus Gerardus Pecht en Erna Wilhelmine Vallei; Plarmen Dijkstra en Maria Malipaard; Peter Cornelis Jan van Vliet en Hendrika Elisabeth Bosman; Arie Filippus de Haan en Klaaske Wagenmakers; Barend Romeijn en Pauline Hendrika Dittmer. OVERLEDEN: Arend Frankfort, 66 j. e. van A. L. Kats. Dr. H. S. Zylker, die gedetacheerd is geweest bij de Nederlandse troepen in Korea en de Nederlandse staat een proces'heeft aangedaan, omdat hij te-lang in dienst meende te zijn, is Donderdagmiddag met een lijnvlieglulg van de K.L.M. in Nederland terug gekeerd. In de cabine van het vliegtuig speldde majoor Da Costa dr. Zylker het Kruis van Recht en Vrijheid, het zogenaamde Korea-kruis, op. Links op de foto luitenant W. H. van Ast, wie majoor Da Costa dezelfde onderscheiding opspeldde. kunnen komen, omdat nog geen toezegging is kunnen worden gedaan over de plaats, waar zulk een gebouw zou kunnen ver rijzen. Door de ernstige vertraging in de uit voering van die plannen is de situatie ixu zo, dat deze aangelegenheid geheel opnieuw zal moeten worden bezien. Een groot aantal verenigingen is bereid zich nader te be raden op de vraag, hoe zulk een gebouw tot stand zou kunnen komen, mits tevoren vaststaat dat in elk geval een stuk grond beschikbaar is. Kan uw college mededelen hoe de stand van zaken is ten aanzien van de bij de be handeling van de begroting gedane mede deling, dat over de keuze van een terrein voor de oprichting van een Buurthuis een rapport van de dienst van Openbare Wer ken diende te worden afgewacht „alvorens aan het wijkcomité en de betreffende ver enigingen mededelingen gedaan kunnen worden?" „Ja, dat is zo, edelachtbare", antwoord de het meisje op de vraag van de politie rechter, of zij op een Augustusavond met een stok de ruiten van een woning in Zaandam aan diggelen had geslagen. „Goed, maar waarom doet u dat nou?", was de volgende vraag en daarop begon het meisje het verhaal over haar geliefde, die plotseling, zonder voorafgaande ken nisgeving een ander bij de arm, dus haar bij de neus had genomen. Ze was op een avond naar zijn huis gegaan en had haar oor bij het raam te luisteren gelegd. Toen vernam zij de stem van de ander. Door een fel staccato op het raam trachtte zij de jongeman bij haar buiten ter vex-ant- woording te roepen, maar hij bleef ge zellig binnen. „Toen ben ik mijn hoofd kwijtgeraakt", verklaarde zij nu in de verdachtenbank. „Maar waar haalde u die stok zo gauw vandaan?" „Ach-, als je wat zoekt om mee te slaan, vind je altijd wel iets". „Maar inplaats van die stok had u beter kunnen proberen uw hoofd weer te vinden. Dan was dit niet gebeurd. Heeft u de glas schade vergoed?" „Jawel, edelachtbare, want ik had er spijt van dat ik me zo had laten gaan. Maar ik was nu eenmaal mijn hoofd kwijt. Ieder een kan zijn hoofd wel eens kwijt raken. Toen hij mij twee dagen later tegenkwam raakte hij óók zijn hoofd kwijt want toen sloeg hij mijn bril van mijn gezicht". „Heeft hij dat ook vergoed?" „Jawel, edelachtbare". „Tjonge, u heeft elkaar wel op kosten ge jaagd", concludeerde de politierechter. De politierechter wilde de verdachte overigens niet op kosten jagen want hij volstond met een boete van vijf gulden nadat tien gulden was geëist. Enige tijd geleden heeft het Haarlemse raadslid, de heer M. J. G o e d e e Jr. (Partij van de Arbeid) aan Burgemeester en Wethouders vx-agen gesteld over de toe komstige situatie aan de Noordzijde van het Haax-lemse station, wanneer het derde per ron gereedgekomen zal zijn. De heer Goedee drong er op aan, dat de Noordelijke ingang niet alleen de gehele dag geopend zou zijn, maar dat ook een plaatskaartenloket aan die zijde van het station zou worden gemaakt. (Wij hadden er reeds melding van gemaakt, dat die voorziening niet in de bouwtekeningen is opgenomen). Wij vernemen nu dat de beantwoording van die vragen is uitgesteld omdat het ovex-leg tussen de directie der Nederlandse Spoorwegen en het gemeentebestuur nog voortduurt. Intussen heeft ook mr. M. D. Proper (C.P.N.) vragen van gelijke stx-ekking als de heer Goedee aan het College gesteld. De toneelvereniging „Vriendenkring" uit Haarlem-Noord opent haar seizoen met de klucht in drie bedrijven „In een andere wereld" door Joh. Blaaser op Zaterdag 18 October a.s. Daar in het Noordelijkste deel onzer stad nog steeds geen enkele zaal ter beschikking is, zal „Vriendenkring" ook dit seizoen haar opvoeringen weer, in de voor haar aanhang dichtstbijgelegen toneelzaal van „De Weijman" te Santpoort geven. Dé x-egie is ook dit jaar weer in handen van W. J. Mulder. B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad een voorstel gedaan om machtiging te krijgen medewerking te verlenen aan de totstandkoming van een stichting voor beheer van het Concert gebouworkest. Tevens heeft het college voorgesteld voor het seizoen 19501951 ter tegemoetkoming in de in dat seizoen geleden verliezen een extra subsidie te verlenen van f 133.000, een subsidie be schikbaar te stellen van ruim 3 <4 ton ter tegemoetkoming in de exploitatietekort in het seizoen 19511952 exx een zelfde be drag voor het exploitatietekort van het orkest beheer voor het seizoen 19521953. Voorts stellen B. en W. van Amsterdam voor een aanvangskapitaal van f 100.000 ter beschikking te stellen ten behoeve van de financiering der stichting, teneinde eventuele liquiditeitsmoeilijkheden te be strijden. Destijds is ingesteld een zogenaamde commissie van vier, bestaande uit verte genwoordigers van rijk, gemeente, het Concertgebouw N.V. en de Vereniging het Concertgebouworkest. De commissie is tot de slotsom gekomen, dat het orkest on dergebracht dient te worden in een stich ting, die in de commissie zijn vertegen woordigd. Het bestuur van bedoelde stich ting, op te richten door vertegenwoor digers van de vier lichamen, die in de commissie zijn vertegenwoordigd. Het bestuur van bedoelde stichting zal gevormd dienen te worden door personen met kennxs van en belangstel ling voor de werkzaamheden van een or kest. Zij zullen ook o.a. contact moeten kunnen leggen tussen het orkest en de opleiding van toonkunstenaars. B. en W. merken op, dat zij zich met deze conclusie van de commissie kunnen verenigen en zich verder aansluiten bij haar mening, dat de dagelijkse leiding moet worden toevertrouwd aan een directeur met eexx administratieve staf. Het bestuur zal, na verkregen goedkeu ring van de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en van B. en W. in Amsterdam, deze directeur benoemen. Het orkest zelf zal, opdat de traditie van zijn bestaan en van zijn betekenis niet worde verbroken, het Concertgebouwor kest blijven heten onder nader met het Concertgebouw N.V. overeen te komen vooi-waarden. NANCY (United Press) De heuvels van Lotharingen werden gisteren een para dijs voor katten, die zich te goed deden aan de duizenden zwaluwen, die ondanks de vroeg ingetreden kou nog niet naar het Zuiden vertrokken zijn. Schoolkinderen en liefdadigheidsinstel lingen werden gemobiliseerd om de „bood schapper-s van de lente" te helpen, die door gebrek aan insecten tengevolge van de koude zomer, dreigen van honger om het leven te komen. De zwaluwen kunnen de kou wel ver dragen, maar hun voedsel, de insecten, zijn gedood door de intredende vorst. De schoolkinderen uit de streek rond Nancy hebben voedsel-stations opgericht, waar hun klasgenoten de vogels binnen brengen om hen van voedsel te voorzien en wat warmte te geven. De huizen tussen Nancy en Belfort zijn vol zieke vogels, die bij honderden de ramen komen binnenvliegen. Toch blijven de zwaluwen slachtoffers van hun eigen punctualiteit weigeren thans reeds het warmere Zuiden op te zoe ken, waarheen zij gewooxxlijk tegen het einde van October vliegen. TEHERAN, (United Press). Premier Mossadeq heeft besloten de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië te ver breken tenzij Dinsdag een aanvang is ge maakt met de betaling van olie-royalties waar-op Perzië aanspraak maakt, deelde een hooggeplaatste Perzische regerings functionaris gistex-en mede. Het verluidt, dat de px-emier besloten heeft het „loven en bieden" met de En gelsen te staken. De zegsman verklaarde, dat Mossadeq besloten heeft, dat zijn eerste stap zal zijn de Perzische zaakgelastigde in Lon den, Mohammed Hadjeb Davallou, terug te roepen. De volgende stap zou de sluiting van de Britse ambassade in Teheran zijn, zo ver télde hij. De Perzische minister van Buitenlandse Zaken Hoessein Navab, is afgetreden, aanvoerend dat hij onder de huidige om standigheden niet kan werken. Premier Mossadeq heeft het ontslag aanvaard, al dus het blad. Hoessein Navab was, voordat hij in Augustus de functie van minister van Buitenlandse Zaken aanvaardde, gezant in Den Haag. Nogmaals: De doodstraf. Wanneer men het ingezonden stuk over de gratieverlening van Lages van C. H. W. H. R. in het Haar lems Dagblad van 7 October leest en daar naast op de voox-pagina het ax'tikel „Duitse socialist liet oorlogsmisdadiger grijpen" waarin men leest dat iemand, die een ont snapte oorlogsmisdadiger arx-esteert, be schuldigd wordt van „misdaden tegen de mensheid", dan moet men wel met blind heid geslagen zijn om niet te zien dat het Nazigeslacht, waartegen reeds zo vaak is gewaarschuwd, steeds arroganter wordt en dat wij daardoor de risico lopen in een „Verenigd Europa" weder onder hetzelfde juk te komen als voorheen, wanneer niet afdoende maatregelen worden genomen om zoveel als in ons vermogen ligt van dit uitvaagsel verlost te worden. L. DERENS Opnieuw: de doodstraf. Geachte heer Derens, u spreekt met uw eigen dialecti sche verstand en wil waar u zegt „dat de enige rechtvaardige straf de doodstraf is, want men schijnt niet te weten dat dit betekent dat God hem dan een straf zal toedienen, die duizendmaal zwaarder is dan het leed dat hij aan zijn slachtoffers heeft bedreven." Hoe weet u zo positief te zeggen: „dat Lages evenmin als bij het bedrijven van zijn misdaden, berouw zal tonen." Weet gij te zeggen wat er op dit ogenblik in die mens omgaat? Kent u de strijd die hij thans wellicht heeft te doorworstelen met zijn God? In mijn vox-ig stuk heb ik reeds verklaard dat „de mens zichzelf straft, maar dat God straft is allerminst het geval. God is Lief de, maar geen uiting van liefde die de mensheid als zodanig zo graag ziet. God schiep de hemelse mens en doodt ook zijn grofstoffelijk lichaam, maar.... in Liefde en niet uit haat of als straf. Nu het begrip straf. Wanneer u op school niet met uw schoolkameraden in begrip kunt opgaan, geeft uw leraar u aan de hand daarvan een zeker aantal punten in uw eindrapport, met. als gevolg dat u niet naar een hogere klas ovex-gaat en blijft zitten. Zo kan een aards wezen in zekere zin ook niet naar hoger sfeer opgaan, doch moet repeteren. Zo ziet u dit als een straf door uw leraar aan u opgelegd, doch het tegendeel zou straf zijn, want u zoudt de hogere klas in het geheel niet kunnen vol gen. Is dit u wellicht duidelijker om te zien waar de straf als kwaad schuilt? Het kwaad in de mens straft die mens! Mens, ken uzelf. Wanneer gij weet dat gij niet volmaakt zijn, hoe wilt gij oordelen over uw medewezen? C. H. W. H. R. (Van redactiewege bekort.) En tenslotte: De doodstraf. Naar aanlei ding van het schrijven van de heer Derens in H.D. van 7 dezer zou ik gaarne het vol gende op willen merken: Ofschoon ik de gruweldaden, welke in de voorbije ooi-logs jaren door Lages zijn begaan, ten zeerste verfoei, kan ik het toch niet met de heer D. eens zijn, dat hier de enige straf de doodstraf zou kunnen zijn. Immers, de heer D. ziet bij het vellen van zijn oordeel geheel en al over het hoofd, dat hij zich hierdoor in de zelfde mentaliteit verplaatst 'als genoemde Lages. Wat is namelijk het liquideren van een, op het moment van de terechtstelling, weerloos mens anders dan po zijn minst genomen een gruweldaad? Bovendien schijnt de heer D. wel zeer weinig vertrouwen in het juiste oordeel van God te hebben als hij meent, dat de mensen Hem bij het bepalen en toedienen van straffen de helpende hand moeten bieden. Hoogachtend, J. H. J. T. (Discussie gesloten; Red.). Geen dak meer. Bouw- en Woningtoe zicht is met grote voortvarendheid het dak boven 'mijn hoofd aan het slopen omdat mijn huis en dat van mijn buren onbe woonbaar zijn verklaard. Er is echter nog geen ander huis voor mij beschikbaar, zo dat mijn vrouw naar een doorgangshuis, mijn vijfjarig zoontje naar het kinderhuis van Sociale Zaken in Bloemendaal en ik naar een logement verwezen worden. Ik vind het geen manier dat een gezin op deze wijze gescheiden wordt. Toen ik de diverse instanties daarop wees zeiden zij: „Gaat u maar op het politiebureau slapen". JOHANNES VAN BUURINGEN, Lange Poellaan 20 A. (Bij onderzoek bleek ons, dat Volkshuis vesting slechts twee passende bewoningen beschikbaar had. Een daarvan is bestemd voor een gezin dat kort geleden zelfs in een tent in de Hout moest slapen en waar over daarna een schoolhoofd zich heeft ontfermd door het onderdak te verlenen in een van zijn lokalen. Het andere huis is voor de buren van de heer Van Buuringen, welk gezin groter is. Ook inzender wordt zo spoedig mogelijk geholpen, doch zal deze naar wij hopen en vertrouwen kortston dige moeilijkheden in afwachting van een oplossing dienen te aanvaarden. Red.) Bakenessergracht. Gaarne zag ik onder staande in uw blad opgenomen naar aan leiding van het artikeltje over duplex- woningen voor gezinnen van gedemobili- seerden. Bedoelde familie in het artikel van 8 October, bewoners van Bakenessergracht, schijnt maar matig ingenomen te zijn met haar nieuwe woning in de Roemer Visscher- straat, maar wil toch van de Bakenesser gracht weg. Zoals dit stuk wordt opgediend geeft het een idee of de gehele gracht één grauwe massa is vol ratten en ander ongedierte. Ik geloof dat het anders is, gezien wat veertien dagen geleden op de bijeenkomst van Teisterbant en gemeenteraadsleden is besproken. Ik voel me zelf tenminste op de Bakenessergracht best thuis en heb van alle gebreken die zijn opgesomd geen last. (Van i-edactiewege ingekort). BEWONER BAKENESSERGRACHT

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 13