Pinay retourneert nota aan Amerikaanse ambassadeur Hartverscheurende taferelen bij het bergingswerk in Harrow Amerikanen in verlegenheid over Duitse guerillagroep Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ontoelaatbare inmenging door V.S. in binnenlandse aangelegenheden" Haarlemse politie ontdekte complot dat brandstoffen verduisterde Lages Atlantische kortsluiting Tactloosheid Engeland geeft Egypte belangrijk voorschot Het woord is aan Dodental tot 103 gestegen Opruimingsploegen vorderen slechts langzaam in de lugubere chaos Zij bestond uit rechtse extremisten Schumans politiek nog niet aan de beurt Verkiezingen in Griekenland Rede van Stalin op partijcongres verwacht En prompt naderen visies over de Soedan elkaar Zes verdachten in arrest Personeel benadeelde eigen werkgever Hevige strijd in Korea Russisch protest bij Amerikanen 67« JAARGANG No 79 IHodfdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. [Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 10 OCTOBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG £39 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE GRATIE, aan de Duitse oorlogsmis dadiger Willy Lages verleend, heeft hevige beroering in den lande verwekt. Deze po litieman der Nazi's, die ongetwijfeld in be zettingstijd tot de ergsten heeft behoord en door zijn misdaden onnoemelijk leed ver oorzaakt, heeft nu 7J/2 jaar gevangen ge zeten. Twee jaar geleden is hij ter dood veroordeeld. De pas opgetreden nieuwe minister van Justitie mr. L. Donker heeft geadviseerd hem gratie te verlenen, het geen is geschied en waarbij de doodstraf in levenslange gevangenisstraf is veranderd. Dat is eerder in vele gevallen gebeurd, in feite in de meeste gevallen. Slechts een minderheid der ter dood veroordeelden in ons land is geëxecuteerd. De vorige ver leningen van gratie hebben evenwel niets uitgelokt dat met het protest in dit geval te vergelijken is. Men beschouwt Lages als Public Enemy nr. 1 zoals ze in Amerika zouden zeggen uit de bezettingstijd. Of men is steeds onrustiger geworden door de gratieverleningen aan en ook vrijlatingen van Duitse oorlogsmisdadigers buiten onze grenzen. Het blijkt dan ook dat velen de werkelijkheid van die levenslange gevan genisstraf niet vertrouwen. Zij menen te kunnen voorzien dat de huidige Nederland se regering, of een volgende, het Nazi individu Lages binnen enkele jaren los zal laten en hem over de Duitse grens laten verdwijnen. Met de kans, dat hij in de toe komst de gelegenheid zou krijgen om zijn misdaden te hervatten. De opkomst van nieuwe uiterst-rechtse bewegingen in West-Duitsland heeft indruk gemaakt. Sommigen hebben daaruit afgeleid, dat het alleen maar een kwestie van tijd is voor de Duitsers, om opnieuw een autoritair régime in te stellen en op verovering uit te gaan. Weliswaar zijn er in de loop der eeuwen andere volken in de wereld geweest, die met veroveringszucht bezeten waren en die op den duur toch hebben verloren. Maar dat weet men zo niet en bovendien leidt pessimistische aanleg tot het uitspreken van zwartgallige voorspellingen. Zo'n Duit se regering zou dan Lages weer kunnen gebruiken. Bij de hem verleende gratie heeft de overweging gegolden, dat men iemand jaren nadat zijn doodvonnis is uitgesproken niet meer ter dood brengt. Dat is een zui- ver-menselijke overweging; men kan die niet, als men haar eenmaal doet gelden, naar de mate van misdadigheid van ver schillende ter dood veroordeelden wel of niet doen spreken. Dezerzijds zouden wij er opnieuw de overweging aan willen toevoe gen, dat wij tegen de doodstraf zijn. Wij hebben er in de eerste tijd na de oorlog, toen zij in het z.g. bijzondere strafrecht werd ingevoerd, in dit blad tegen geageerd. Wij zijn te dezen aanzien niet van mening veranderd. Ons motief ligt eenvoudig in de overtuiging, dat de gerechtelijke beschik king over het mensenleven bij een Hogere Macht ligt. Dus niet bij de mens, die zich daarmee een oordeel aanmatigt dat boven zijn inzicht en begrip gaat. Er zij overigens aan herinnerd, dat de doodstraf al in de vorige eeuw is afgeschaft, dat dit ook in verscheidene andere landen is geschied en dat bijvoorbeeld in Engeland en Frankrijk, waar zij nog bestaat, een sterk streven is opgetreden om hetzelfde te bereiken. Toe passing van deze straf ligt niet in de aard van de Nederlander omdat ook de wraak- gedachte ons volk behoudens uitzonde ringen vreemd is. Wij hebben nooit in een sfeer van vendetta geleefd. En voor onszelf is het ongetwijfeld goed een stijl en opvatting te handhaven, die wij eenmaal als zuiver hebben erkend. Ook tegenover een schoft als Lages; het doet er niet toe welke zware misdadiger het is. Wij moeten in zaken als deze vooral en in de eerste plaats onze eigen houding bepalen, hetgeen wil zeggen dat wij ons in rust, dus zonder opwinding en geschreeuw die alleen maar gebrek aan zelfbeheersing tonen, hebben te bezinnen. Als ik dat doe, gegeven het feit dat de doodstraf voor Lages' soort van misdrijven weer (lijdelijk) is ingevoerd, stem ik in met de verleende gratie. Er is een protestvergadering in de Haag se Dierentuin gehouden die in rumoer uit een is gegaan en Waarin communisten zich blijkbaar hebben beijverd om „keet" te verwekken. Er werd een aantal onzinnige beweringen in geuit en iemand eiste het aftreden van minister Donker en het op nieuw berechten van Lages door een inter nationaal gerechtshof. Dat zijn natuurlijk dwaasheden: de eenmaal verleende gratie kan niet herroepen worden en geen parle ment zal ooit een minister ten val brengen omdat hij een veroordeelde voor gratie heeft voorgedragen. Optreden van een in ternationaal gerechtshof ten deze is dus ook volstrekt uitgesloten. Wellicht zal de Tweede Kamer de uitspraak doen, dat Lages' levenslange gevangenisstraf in elk geval moet worden gehandhaafd. Welnu, daar is zeker alles voor te zeggen, omdat die man een gevaar voor de samenleving is. Men laat geen tijgers los. R. P- PARIJS, (Reuter). De Franse Na tionale Vergadering heeft een door com munistische en Gaullistische afgevaardig den ingediende motie, strekkende tot het met voorrang doen houden van een debat over de buitenlandse politiek, verworpen. De zitting der vergadering zal hedenavond tot 21 dezer worden verdaagd. ATHENE. (Reuter). De Griekse coalitie regering onder leiding van generaal Pias tiras is heden afgetreden. Koning Paul heeft het parlement ont bonden en nieuwe verkiezingen afgekon digd. MOSKOU, (Reuter). Te Moskou ver wacht men, dat maarschalk Stalin tegen het einde van het partijcongres een toe spraak zal houden. Een toespraak van Stalin staat niet op de agenda. Volgens gissingen zal het congres Maan dag of Zondag eindigen. (Van onze correspondent in Parijs) De betrekkingen tussen Frankrijk en Amerika hebben de laatste dagen vrij plotseling een zo gespannen karakter aangenomen, dat in Parijs nu openlijk van een crisis wordt gesproken. Een crisis, die haar hoogtepunt bereikte toen Woensdag premier Pinay in gezelschap van de ministers Schuman en Pleven de Amerikaanse ambassadeur James Dunn ontving om hem een nota van zijn regering terug te geven, die, zoals de Franse minister-president zijn politieke vrienden heeft toevertrouwd, qua vorm en inhoud onaanvaarbaar was voor zijn waardigheid als Fransman. De oorzaak van deze crisis is tweeërlei. In de eerste plaats is er de kwestie-Tunis, ten aanzien waarvan het kabinet Pinay, zoals we al meldden, Dinsdagmorgen heeft besloten een gedragslijn te volgen de afwijzing van elke U.N.O.-inmenging in Noord-Afrika die rechtstreeks indruist tegen de Amerikaanse verlangens. En in de tweede plaats is er het probleem van de Amerikaanse aankopen van oorlogsmateriaal, dat in Europa gefabriceerd en met dollars betaald wordt en bestemd is voor de Europese landen. Dit vraagstuk is voor het eerst sinds de jongste zomer door bedoelde Amerikaanse nota weer actueel en zelfs acuut ge worden. De Amerikaanse nota vormde namelijk een verlaat antwoord op een Frans memo randum, waarin, maanden geleden al, uit voerig de gevaren werden uiteengezet, die, volgens de Fransen, voortvloeiden uit de Amerikaanse weigering in Frankrijk vol doende militaire bestellingen te plaatsen. Een der grootste gevaren, die in het Franse stuk werden aangeduid, was wel dat een groot aantal Franse fabrieken zou moeten worden stilgelegd, hetgeen inmiddels dan ook is geschied hetgeen niet alleen verhoogde werkloosheid betekent, maar ook stagnatie in de uitvoering van het Franse bewapeningsplan. De kwestie van de militaire aankopen is indertijd het onderwerp geweest van een zeer druk diplomatiek overleg tussen Parijs en Washington. Maar toen de Franse regering van de Amerikanen op dit punt nul op het request had gekregen, en ook het Franse voorstel een speciale N.A.T.O.- conferentie bijeen te roepen om de moei lijkheden in de Atlantische gemeenschap te bespreken, door Washington verworpen was, maakte minister Pleven uit naam van zijn regering bekend, dat Frankrijk zich in het vervolg dan wel op eigen krachten zou helpen. De nieuwe Amerikaanse nota, die niet bepaald uit schijnt te munten door elegan tie van stijl, rakelt dus deze zaak v/eer op, een zaak die de Fransen tot na de Ameri kaanse presidentsverkiezingen als afge daan beschouwden. En die nota doet dat zonder de Franse gevoeligheden ook maar in het minst te ontzien. De inhoud van de nota, die, zoals gezegd, naar de afzender retour is gezonden, is wel geheim gebleven, maar toch is er wel zoveel uitgelekt, dat men nu weet dat de Amerikanen zich sug gesties en critiek hebben veroorloofd, die moeilijk anders konden worden aange merkt als een ontoelaatbare inmenging in binnenlandse aangelegenheden op finan cieel, economisch en militair gebied. Er zou zo bijvoorbeeld een methode in zijn aan gewezen, die Frankrijk zou moeten volgen om aan binnenlandse fondsen voor de be wapening te komen, van welke aanbeveling zelfs de Amerikaanse ambassadeur het on toelaatbare zou hebben erkend. Ook het Franse beleid ten aanzien van de NAVO, de conventie van Bonn en de Europese defen siegemeenschap zou zijn gecritiseerd. Dit weinig fijnzinnig optreden van Wash ington heeft in Frankrijk zéér veel kwaad bloed gezet, waardoor de anti-Amerikaanse stemming, die door de Noord-Afrikaanse kwesties toch al voelbaar was gestegen, nog eens extra werd versterkt. Men vraagt zich natuurlijk af waarom Washington thans dit psychologisch ongelukkige initiatief kan hebben genomen. De verklaring, die in of ficiële Franse kringen nogal opgang doet, is dat de nota door ambtelijke instanties te Washington zou zijn geredigeerd, die daar na verzuimd zouden hebben voor de ver zending er de verantwoordelijke autoritei ten van het departement van Buitenlandse Zaken mee in kennis te stellen. Heel erg aannemelijk klinkt dat niet. Waarschijn lijker is dat men de nota in het licht van de huidige presidentsverkiezingen moet zien. Europa, en speciaal dan nog het eigenzin nige Frankrijk, eens hartig de les te lezen, zou zeer zeker een daad kunnen zijn, waar- Antoine Pinay: „Uw nota is onaanvaardbaar. mee ook voor de democraten op dit moment stemmenwinst te behalen zou zijn. Aan de republikeinse kant is de hulp verlening aan Europa zacht gezegd niet al te populair, en met deze nota zouden de democraten de vrijgevigheid dus willen rechtvaardigen of excuseren. Zij zouden hebben aan willen tonen, dat ze als geld schieters ook nog wel op hun poot kunnen spelen. Hoe dit zij, of deze nota een „bedoeling" heeft gehad, of alleen maar een grenzeloze onhandigheid is geweest, is moeilijk te zeg gen, maar beide veronderstellingen lijken haast even ernstig. Zeker is echter, dat de Frans-Amerikaanse diplomatieke verhou dingen een slag is toegebracht, en dat er veel geduld en omzichtigheid voor nodig zal zijn om er de gevolgen weer van te herstellen. CAÏRO (Reuter). Donderdag is te Cairo bekendgemaakt, dat Engeland on middellijk aan Egypte een voorschot van 5 millioen pond sterling zal geven om dit land te helpen zijn sterlingcrisis te over winnen. Een woordvoerder van de Britse ambassade had reeds eerder verklaard, dat de laatste 14 dagen besprekingen over de Egyptische sterlingpositie waren gevoerd. Volgens een overeenkomst, die op 1 Juli van het vorige jaar te Caïro werd onder tekend, kreeg Egypte een bedrag van 25 millioen pond sterling van zijn geblokkeer de saldi toegewezen. De overeenkomst bepaalde verder, dat elk jaar van 1952 tot 1960 10 millioen pond sterling gedeblokkeerd zou worden. Bovendien zou jaarlijks 5 millioen pond sterling worden beschikbaar gesteld, wan neer de ongeblokkeerde lopende rekening van Egypte kleiner werd dan 45 millioen pond sterling. De Egyptische minister van Financiën Rémy Montalée: Naast de grote geleerden, de grote denkers, de grote kunstenaars, die de geest van een volk onsterfelijk maken, maken de grote staatslie den de indruk van koks op hun Zondags. verklaarde dezer dagen, dat het sterling- bezit van het land bijna uitgeput was en dat Egypte overwoog de invoer sterk te beperken. Het bureau van de Egyptische minister president heeft bekendgemaakt, dat de premier, generaal Naguib, de leiders van buitenlandse maatschappijen, banken en handelsondernemingen tegen Zaterdag voor een bijeenkomst in het gebouw van de Kamer.van Koophandel te Caïro heeft uit genodigd. Een woordvoerder van de Egyptische re gering verklaarde, dat Engeland met dit voorschot „werkelijk zijn goede wil jegens Egypte heeft getoond". Hij voegde er aan toe, dat de standpunten betreffende de Soedan nader tot elkander beginnen te komen. (Van een verslaggever) De Haarlemse recherche houdt zich op het ogenblik bezig met een uitgebreid onderzoek naar een omvangrijke verduis tering van brandstoffen, die zich over een tijdsverloop van twee tot drie jaar zou uit strekken. Reeds bevinden zich zes Haarlemmers in arrest, namelijk een handelaar en vijf per soneelsleden of gewezen personeelsleden. Het onderzoek naar een verduistering van tachtig ton brandstoffen bij een Am sterdamse kolenhandelaar aan de Nieuw- pcortkade in de hoofdstad, die reeds langer dan een maand geleden ontdekt werd, heeft thans ook een verduistering van een grote hoeveelheid kolen in Haarlem aan het licht gebracht. Deze ontdekking leidde er toe, dat vijf Haarlemmers, die werkzaam waren, of ge weest waren bij de firma M. in de Haar lemse binnenstad door de recherche in het bureau Smedestraat zijn ingesloten. Het zijn de voorman J. van B., de knecht C. Nog steeds worden de stoffelijke resten van slachtoffers van de spoorwegramp bij Harrow en Wealdstone uit de wrakstukken van de verongelukte treinen te voorschijn gebracht. Hedenmorgen was het aantal doden tot 103 gestegen. Het aantal ernstig gewonden bedraagt 90. De laatstgevonden overblijfselen zijn afgrijselijk verminkt en worden in dekens en manden weggedragen. De gehele dag zijn gisteren grote kranen bezig geweest met het verwijderen van de vernielde locomotieven en wagons. Overal trof men met bloed bevlekte kussens en zitplaatsen aan, temidden van de chaos van versplinterd glas en wrakstukken, die met treinladingen worden weggebracht. Voor.het station groepen intussen vele mannen en vrouwen samen, in angstige af wachting van nieuws over vermiste ver wanten. Onze Londense correspondent meldt voorts nog: Centimeter voor centimeter hebben de reddingsploegen zich een weg gebaand naar de beide, geheel door wrakstukken der andere twee treinen bedolven wagons van de forensentrein, waarin zich het grootste aantal slachtoffers bevond. Zij moesten zich door een tien meter hoge, krakende kluwen van hout, metaal en glas heenwrin- gen om de begraven rijtuigen te bereiken. Drie grote kranen zijn voortdurend in actie, doch er is te weinig ruimte om snel te kun nen werken. Het meeste werk moet met menselijke krachten worden gedaan. Gistermiddag heeft men nog vier lijken te voorschijn gehaald en men kon toen zien dat er nog meer lichamen bekneld zitten. Tekenen van leven werden echter niet meer bespeurd. Gevreesd werd dat er nog een aantal schoolkinderen onder de slacht offers zou zijn. Schriften en boeken wer den gevonden en verzameld als identifica tiemiddelen voor de vermisten. Meer dan twintig doden waren gister middag nog niet geïdentificeerd. Gisterochtend op de gewone tijd vertrok de forensentrein van het beginpunt Tring. De meeste passagiers kennen elkaar sinds jaren. Hun gelederen waren nu echter sterk gedundDe machinist van de trein die er de vorige dag het leven had afge bracht en ook de conducteur, met wie dit eveneens het geval was, waren weer op hun post. Zoals steeds bij rampen als deze, krijgen de Britse spoorwegen scherpe critiek te horen over hun beleid inzake de veiligheid. Hoewel er reeds jaren geleden in het La gerhuis op aangedrongen werd, is het auto matisch bloksysteem dat het op elkaar lopen van in dezelfde richting rijdende treinen praktisch uitsluit nog lang niet algemeen ingevoerd. Ook op deze ongeluks- lijn bestond zo'n beveiligingssysteem blijk baar niet. Volgende week, bij het openbare onder zoek, zal dit in elk geval duidelijk worden, want over de oorzaak van de ramp bewa ren de spoorwegautoriteiten tot nu toe het diepste stilzwijgen. De Nederlands-Amerikaan, de heer P. Zwaan, woonachtig in Detroit, heeft enige weken in Nederland vertoefd, om in opdracht van de gouverneur van de staat Michigan in de Verenigde Staten een schilderij te maken van H. M. de Koningin. Het schilderij zal een plaats vinden in het Gemeente-Museum in Holland (Michigan) FRANKFORT (Reuter). Professor Carlo Schmidt,vice-voorzitter van de West- Duitse Bondsdag, heeft medegedeeld, dat de parlementscommissie ter bescherming van de grondwet een onderzoek zal instel len naar de verklaring van August Zinn, premier van Hessen. Zoals gemeld, heeft Zinn een verklaring uitgegeven, waarin hij melding maakt van een „rechtse onder grondse", die oorspronkelijk door Amerika nen gesteund was, doch zich thans zelf standig tegen communisten en socialisten zou richten. Volgens Zinn zou de organi satie oorspronkelijk gevormd zijn voor het voeren van guerilla-activiteit tegen een mogelijke bezetter uit het Oosten. In Frankfort is een gemengde commissie van Amerikaanse en Duitse functionarissen bijeengekomen, om de zaak te bespreken. Het bureau van de openbare aanklager te Karlsruhe heeft medegedeeld, dat de vorige maand een aantal gearresteerden, leden van genoemde organisatie, in vrijheid wa ren gesteld „omdat de Amerikaanse auto riteiten hadden toegegeven, de organisatie te hebben gesteund en gefinancierd". Waarnemers zijn van oordeel, aldus Reu ters correspondent, dat de Amerikanen zich in verlegenheid gebracht zien „daar zij geen duidelijk dementi uitgesproken heb ben". Men verwijst in dit verband naar een bericht in „Der Spiegel" van enkele maan den geleden, waarin gezegd wordt, dat de Amerikanen verborgen wapenopslagplaat sen aanleggen voor het geval van een in vasie uit het Oosten. Op dit bericht was nooit een bevestiging of een ontkenning gevolgd. In verscheidene bladen zegt men, dat bovenstaande duidt op een Amerikaanse bedoeling om Duitsland te ontruimen en gewezen SS'ers te gebruiken voor een gue- ril la-activiteit. In de eerder gemelde Amerikaanse ver klaring wordt gezegd, dat de Amerikaanse autoriteiten niets afweten van „ongeoor loofde binnenlandse activiteit" van de or ganisatie. Dit, zo zegt men, heeft geen be trekking op het al of niet organiseren van een ondergrondse activiteit voor het geval van een toekomstige bezetting. Premier Zinn heeft een verklaring uit gegeven, waarin hij zegt, dat de landsrege ring onwederlegbare bewijzen bezit, dat Paul Lüth, voorzitter van de „Bund Deut- scher Jugend", niet alleen van het bestaan van de ondergrondse organisatie afweet, doch actief aan de oprichting» deelgenomen beeft. De Duitse jeugdbeweging (B.D.J.) heeft bevestigd, dat een onder Amerikaanse auspiciën staande organisatie van partisa- nen had bestaan, doch zij ontkende dat zij er ooit bij betrokken was geweest. De leider van de B.D.J., Lüth, verklaarde op een persconferentie in Frankfort, dat hij wist, dat Hans Otto, een vroegere luitenant van de S.S., belast was geweest met de leiding van de afdeling „contra-spionnage" van de groep. Otto was eveneens lid ge weest van de Hamburgse afdeling van de B.D.J., zo voegde Lüth hieraan toe, doch hij ontkende nadrukkelijk, dat de B.D.J. zelf, of hij als leider, op dat ogenblik iets ge weten had over de geheime groep, of dat zij geholpen hadden bij de organisatie er van. van der M. en vader en zoon Van K., als mede het vroegere personeelslid van dat bedrijf J. C. S. Bij het onderzoek naar de Amsterdamse verduisteringen waren reeds twee Haar lemse handelaren, de vijftigjarige L. F. F. en de 54-jarige G. J. van den H., beiden uit Haarlem-Noord, verdacht van heling aan gehouden. Zij zouden namelijk 35 van de tachtig ton ontvreemde brandstoffen heb ben weggewerkt. Een kijkje in de administratie van G. J. van den H. deed bij de recherche het ver moeden rijzen, dat zij hier ook nog met een andere heling te doen had en wel ruim tien ton kolen (gemiddeld meer dan 140 mud) in de loop van twee of drie jaar. Zo leidde het spoor naar het personeel van de firma M., dat op het station te Overveen voor deze zaak bestelde kolen uit de wagons placht te lossen. Op het zelfde station werd ook door de firma Van den H. gelost. Het personeel van de firma M. zorgde er voor, dat er per zending tel kens wat balen, die voor zijn werkgever waren bestemd, op de vrachtauto van Van den H. werden geplaatst. Bij M. werden echter geen tekorten als gevolg van die verduisteringen ontdekt; aangenomen wordt dat dit een gevolg is van een oppervlakkige controle. Hangende het onderzoek werd de han delaar G. J. van den H. uit Haarlem-Noord, die door de Amsterdamse politie op vrije voeten was gesteld, door de Haarlemse recherche opnieuw gearresteerd. Wij vernamen nog dat de firma M. nieuw personeel in dienst heeft genomen. KOREA. (AFP.). De top van de berg „Het Witte Paard" is vanochtend vroeg door Chinese troepen na een uiterste krachtsinspanning veroverd. Twee uur la ter moesten zij echter weer het veld rui men voor de Zuid-Koreanen. Aan de voet van de berg woedt een tankslag. Franse troepen, die stellingen innemen op de „Pijlpunt"-heuvel hebben geduren de de nacht verscheidene proefaanvallen afgeslagen. Naar te Tokio wordt meegedeeld, heb ben op 7 October zestien Noordelijke krijgsgevangenen op het eiland Koje ver wondingen opgelopen, toen de gevange nen bij het uitdelen van winter kleding weigerden de bevelen van de bewakers op te volgen. BERLIJN (Reuter). Het Oost-Duitse persbureau „A.D.N." meldt, dat generaal- majoor Troessof, onder-chef van de gene rale staf der Russische bezettingstroepen in Oost-Duitsland, bij de Amerikaanse be velhebber van Berlijn, generaal-majoor Mathewson, heeft geprotesteerd tegen „het in de nacht van Woensdag op Donderdag schenden der veiligheidsregelen voor het luchtverkeer van en naar Berlijn door een Amerikaans vliegtuig". Gezegd wordt, dat dit toestel gedurende 25 minuten bijna veertig kilometer buiten de internationale luchtcorridor heeft gevlogen. Troessof eist bestraffing van de betrokken vliegers en waarborgen, dat de Amerikaanse vliegtui gen zich voortaan zullen houden aan de voor het luchtverkeer boven de Sovjet-zone van Duitsland geldende veiligheidsvoor schriften. PLAATSELIJK NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met voorname lijk in de kustprovincies nog verspreid optredende buien. Langs de Wadden- kust aanvankelijk nog krachtige, ove rigens matige tot zwakke wind uit Noordelijke richtingen. Koude nacht met plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag. 11 October Zon op 6.58 uur. onder 17.55 uur. Maan op 23.32 uur. onder 15.26 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 11 October Hoog water: 9.12 en 21.45 uur. Laag water: 4.27 en 16.50 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1