Eerbetoon aan de traditie ilH Nederlandse delegatie neemt afwachtende houding aan De 9 Muzen „Don Camillo", ernst in gewaad van de humor Agenda voor Haarlem Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden Een theaterminnaar in Parijs Een koninklijk burger-edelman KRE0FLAV0N Verhouding Oost-West komt in debat over Korea aan de orde Gereformeerde Kerk blijft buiten I.C.C.C. Charmante hekeling van leuzen en halve waarheden Hoe is het ontstaan?^ 3 Arts H. Zylker terug uit Korea De UNO gaat weer vergaderen Uitbreiding van aantal gezangen overwogen Gescheiden en verenigd Dit woord: BINNENVETTER V,J Nederlands echtpaar gewond bij auto-ongeluk in Joegoslavië Autobestuurder reed door na aanrijding VRIJDAG 10 OCTOBER 1952 Men weet, als men goed en wel heeft plaats genomen op een roezemoezig terras aan de Champs Elysées, met de dichtbedrukte gids van het uitgaansleven gedurende een week voor zich op tafel, waarlijk niet direct welke van de talrijke mogelijkheden om de avond door te brengen men het eerste kiezen moet. Het seizoen is begonnen met een voqr de vreemdeling bijzonder aantrekkelijk programma van overwegend luchtig vermaak, waarbij uiteraard talrijke reprises van oude successen zijn. Zo had bijvoor beeld dezer dagen in het betrekkelijk goedkoop toegankelijke theater Porte Saint- Martin maar liefst de duizendste voorstelling van het in 1950 met de Tristan Bernard- prijs bekroonde blijspel ,,Le don d'Adèle" plaats, dat in ons land werd vertoond met Myra Ward in de rol van de helderziende dienstbode. En in de Bouffes Parisiens heeft de populaire schrijver André Roussin aan de zoveelste prolongatie van zijn „Nina" .zoiets als de allure van een première gegeven door zelf in deze burleske de kwasi- zelf moor denaar te komen spelen en de fameuze Elvire Popesco als de bij ons door Mary Dresselhuys vertolkte titelheldin te engageren, zodat ook dit malle geval de drie dubbele cijfers wel halen zal. Doch dit is eigenlijk allemaal „oud nieuws". Het modernste snufje wordt in de Comédie Wagram vertoond, waar men desgewenst de opvoering van „Zoé" van Jean Marsan met behulp van een voor tweehonderd francs te huren koptelefoon in de Engelse taal kan beluisteren. In het vanouds bekende Théatre des Ambassa deurs wordt avond aan avond het scherm gehaald voor het bewogen praatstuk „Evan- géline" van de thans 76-jarige salonrot in het vak Henri Bernstein, waarin de char mante filmster Danielle Darrieux haar debuut als actrice maakt. De Franse recen senten hebben zich uitgesloofd elkaar in bloemrijke waardering te overtreffen voor deze niet meer zo piep-jeune-première wel te verstaan, want de genoemde ac teur heeft bij de pers nimmer goed kunnen doen, hetgeen hem intussen niet verhin derde door middel van zijn voorgaande 28 successtukken schatrijk te worden. Sacha Guitry de man met het fantas tische talent van een Lope de Vega, doch althans als dichter zonder diens genialiteit teert in de Variétés op Montmartre op oude roem door zeven keer per week met onverzwakt élan als de verliefde antiquair zijn spitse requisitoir van ruim twintig minuten tegen de vrouwen te houden. Het schrijven hiervan heeft hem naar zeggen minder tijd gekost dan nu de voordracht duurt! Choreografische regie Hiermede is de inljpud van de agenda natuurlijk nog lang niet opgesomd. De voornaamste gebeurtenissen zijn zelfs niet eens genoemd, want daarover zullen mijn volgende artikelen handelen. Om verstan diger te zijn dan de legendarische ezel tus sen de hooischelven, die van honger cre peerde omdat hij niet wist waaraan te be ginnen, heb ik mede uit eerbied voor de traditie mijn eerste schreden naar de imposante Salle Richelieu, de hoofdzetel van de Comédie Frangaise, gericht. Uit het daar lopende répertoire (van „Koning Oidipus' van Sofocles tot de in Nederland helaas verwaarloosde éénacter „De reis naar Biarritz" van Jean Sarment) koos ik zonder veel aarzeling „Le bourgeois gentihomme" van Molière, ook al omdat het in zekere zin zijn huis was dat ik zou betreden. En trouwens: ik was benieuwd wat men van deze comédie-ballet met de muziek van Lulli nog terecht zou brengen om een modern publiek te bevredigen. Want Jules Lemaitre mag dan eens ge schreven hebben: „Ik prijs de verbijsteren de Molière met hart en ziel, omdat hij niet alleen de ontwikkelden bezighoudt, maar ook de filosofen aan het denken brengt en beter dan wie ook weet de kinderen te amuseren" een vertoning van „De bur ger-edelman" blijft een hachelijke onder neming. Het wel uiterst zonderlinge bedrog met het Turkse ceremonieel in de vierde acte, geschreven in 1670 om de koning in Chambord te diverteren, toen dit gegeven actueel was, doet heden ten dage al gauw kinderachtig aan. Dank zij een zowel levendige als weloverwogen mise-en-scène is regis seur Jean Meyer erin geslaagd de uit bundigheid van de kluchtige elementen en de waarachtigheid van de karakter tekening van de hoofdpersoon voort durend in een miraculeus evenwicht te houden. Zo en niet anders moet Molière gespeeld worden: niet alleen met inzet van de gewenste persoonlijkheden voor ieder emplooi, maar ook met een der gelijke als het ware choreografische re geling van posities, bewegingen en manualen. Het behoeft na de laatste opmerking wel geen betoog dat de meeste hilariteit voor de pauze werd gewekt, namelijk met de door de authentieke zetting zo buitengewoon komische instructie door de dansleraar, de vurige schermmeester en de pot sierlijke wijsgeer. Terecht klaterde bij open doek het ene applaus na het an dere op. Om mijn geheugen wat op te frissen heb ik in de boekhandel in de foyer aan het einde van de galerij der borstbeelden van schrijvers en tonelisten een uitgave in zak formaat van de tekst van het stuk gekocht. Daarin las ik bij de aantekeningen achter- ADVERTENTIE f| i» Zuiver en ontsmet uw huid BSlllCTIOC de helder vloeibare L UltflltjöD D-D- De ieuk bedaart- J de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest.. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN. VRIJDAG 14 OCTOBER Lido: „S O S, kind vermist", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. City: „De tijger Akbar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Opstand in Colorado" en „Way out west", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het kind dat haar gegeven werd", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „De mijnen van Koning Salomo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „La Paloma", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „New Mexico", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 15 OCTOBER Stadsschouwburg: A B C-cabaret „Bibilo- nië", 8 uur. Lido: „S O S, kind vermist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De tijger Akbar", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Opstand in Colorado", en „Way out west", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. Minerva: „Het kind dat haar gegeven werd", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De mijnen van koning Salomo", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „New Mexico", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „La Paloma", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. in dat op een in 1924 te Nimes afgenomen examen onder meer de volgende vraag werd gesteld: „Is meneer Jourdain be lachelijk? Is hij volkomen antipathiek?" Na de voorstelling met Louis Seigner (men benadert zijn type het best door te zeggen dat hij een kruising is van Cor Ruys en Albert van Dalsum) te hebben bijgewoond, zou ik hierop antwoorden: belachelijk is hij natuurlijk wel in zijn onzinnige eer zucht, maar overigens ontroert hij soms op een ontwapenende manier met zijn van domme voldoening glimmende wangen, zijn averechtse gebaren en zijn grote ver wonderde ogen. Wellicht interesseert het u tenslotte te vernemen dat de Comédie Frangaise voor dit seizoen op het programma heeft staan: „Don Juan" en „De schelmenstreken van Scapin" van Molière, verder „Mithridate" van Racine en „Romeo en Julia" van Shakespeare, maar ook „Monsieur le Trouhadec" van Jules Romains en de on sterfelijke „Boubouroche" van Georges Courteline, waarbij dan nog zal komen het nieuwste drama van André Obey, dat zo juist met algemene stemmen door ufe be heerders van dit nationale instituut is aan genomen. DAVID KONING ADVERTENTIE voorkomt en geneest Buisje 70 De 31-jarige reserve-officier van ge- zonheid H. J. F. Zylker uit Bilthoven is Donderdag met het KLM-vliegtuig uit Tokio in ons land teruggekeerd. De vader van deze arts heeft onlangs een kort ge ding bij de president van de Haagse recht bank aanhangig gemaakt waarbij van de staat een dwangsom werd geëist van f 10.000.voor iedere dag die de arts na 30 September in Korea zou vertoeven. De heer Zylker had in 1950 zijn arts examen gedaan en werd daarna in mili taire dienst geroepen. Hij tekende een ver- bandakte om naar Korea te gaan voor de tijd van één jaar ingaande 1 October 1951. Daar hij ervan overtuigd was dat hij uiterlijk 30 September zou worden gere patrieerd nam hij een medische praktijk in de Betuwe per 1 November over. Daar het er echter niet naar uitzag dat het departe ment van Oorlog gevolg zou geven aan zijn dringende verzoeken hem uiterlijk 30 Sep tember naar Nederland terug te zenden, maakte zijn vader het kort geding aan hangig. Bij zijn terugkeer op Schiphol verklaarde de arts dat hij van deze actie pas kennis heeft genomen uit kranten die hem waren toegezonden. Aan de heer Zylker werd bij zijn aan komst het Kruis voor Vrijheid en Recht uitgereikt. Op de luchthaven waren ter be groeting aanwezig majoor A. van Laer na mens de minister van Oorlog en namens de chef van de generale staf, en kapitein W. Erdmann namens Prins Bernhard. ■i- - f 'm «MML IfrM F" - ,v-\r lÉÉfc kf De „zuster"-kruisers Toledo (nr 133) en Bremrton (nr 130), liggen als Siamese twee lingen te wachten in een haven in het Verre Oosten. De Toledo zal de taak van de Bremerhaven overnemen; zij zal haar derde vaart maken met de Amerikaanse 7de vloot in de Koreaanse wateren. De Bremrton, die haar taak er „weer heeft opzitten" zal terugkeren naar de Verenigde Staten. Op 14 October aanstaande begint de ze vende Algemene Vergadering van de UNO. Wat daar ter sprake zal komen, kan in zes hoofdpunten worden onderverdeeld, aldus heeft dr. C. L. Patijn, lid van de Neder landse delegatie, aan de vooravond van zijn vertrek naar New York voor de pers uiteengezet. Het belangrijkste daarvan is de verhouding tussen de Westelijke landen enerzijds en de Sovjet-Unie met de onder haar invloed staande planden anderzijds. Ten aanzien van dit punt meende de heer Patijn te kunnen voorspellen, dat men bewogen debatten kan verwachten, gezien de jongste verklaringen van Rus sische zijde waaruit men de conclusie heeft getrokken dat de Russen zullen po gen tweedracht te zaaien onder de Wes terse bondgenoten. Als eerste concreet punt van samentreffen figureert de kwes- tie-Korea. In de zitting van het vorige jaar is over Korea niet veel te doen ge weest omdat men toen nog de uitkomst van de bestandsbesprekingen wilde af wachten. Thans echter kan men spreken van een geaccentueerde impasse en men verwacht, dat de Amerikanen zullen po gen de uitdrukkelijke steun der Algemene Vergadering te verkrijgen voor hun beleid, in het bijzonder ten aanzien van het prin cipiële punt van de repatriëring der krijgsgevangenen. Van de kant. van som mige landen, zoals Engeland, is in het ver leden blijk gegeven van een zekere voor zichtigheid. Men zal echter ter vergade ring zo weinig mogelijk verschil van me ning tussen de Westelijke landen onderling willen laten blijken. De mededelingen van dr. Patijn deden duidelijk worden dat de Nederlandse de legatie geen nauw omschreven instructies heeft en h'aar houding zal bepalen aan de hand van de ervaringen ten aanzien van de houding der andere Westelijke landen. Wat een tweede punt, de verhouding tussen de Arabische staten en het Westen, betreft: Vrijwel de gehele Oosterse gordel van Perzië tot Marokko is bij de agenda van de UNO betrokken. Men verwacht een concentratie van de aandacht op de be trekkingen van Frankrijk met Tunis en Marokko. In het algemeen ligt hier een conflict tussen de ontwaakte nationale trots der Arabische landen en de overtui ging der Westelijke landen dat hun posi ties in het Midden Oosten niet opgegeven kunnen worden voor eigen veiligheid. Het schijnt wel zeker te zijn, dat de kwesties Tunis en Marokko op de agenda zullen worden opgenomen en de vraag zal hier wel gaan draaien om de kwestie of de UNO bevoegd is dit onderwerp te behan delen. Het is mogelijk dat op dit punt een tegenstelling tot uiting zal komen tus sen Amerika en de Europese landen, die meer aan de kant van Frankrijk staan. Wat de houding der Nederlandse delegatie zal zijn, zal ook in dit geval afhangen van hetgeen ter tafel gebracht wordt. Zuid-Af rika De rassenkwestie in Zuid-Afrika is van beide kanten principieel gesteld, zodat er weinig mogelijkheid tot geven en nemen bestaat. Feitelijke aanleiding tot de be handeling is het beroep van India en Pakistan op de bepalingen van het Hand vest die discriminatie verbieden. Hierte genover voert Zuid-Afrika aan, dat het een aangelegenheid van binnenlandse competentie betreft welke gedekt wordt door artikel 2, lid zeven van het Hand vest. De kwestie is als zodanig geheel nieuw en mogelijk zal men aansturen op een uitspraak door het Hof in Den Haag. Over de hulp aan ten achter gebleven gebieden worden geen debatten van prin cipieel belang verwacht doch alleen be handeling van punten van technische aard. Bij de koloniale kwestie wordt de hoofd rol gespeeld door die van het rapporteren over beheerde gebieden. De besprekingen ten deze zullen waarschijnlijk veel over eenkomst vertonen met die van het vo rige jaar. Van speciaal Nederlands belang zijn de kwestie over Suriname en de An tillen en Nieuw-Guinea, die voor de UNO niet veel meer dan splinlerkwesties zouden betekenen, doch zekere Latijns-Ameri kaanse staten aanleiding kunnen geven tot het doen horen van wantrouwige geluiden over de verhouding tussen de door Neder land als autonoom bestempelde gebieden en het moederland. Als belangrijke volkenrechtelijke kwes tie moet genoemd worden het plan tot in stelling van een internationaal strafge rechtshof en codering van internationaal srtafrecht. Dit moet gezien worden als een logische voortzetting van het optreden der tribunalen van ^Neurenberg en Tokio na de oorlog. Het plan schijnt algemeen in principe gesteund te worden ofschoon men misschien om technische redenen nog wat uitstel zal wensen. Een zeer moeilijk punt hierbij is het definieren van het begrip „aggressie Sommige Westelijke landen willen geen definitie, omdat het opstellen ervan als gevaarlijk procedent beschouwd wordt. Van Nederlandse zijde is echter wel een formulering voorgesteld om althans een bruikbare definitie op papier te krijgen en grotere onzekerheid in de toekomst te voorkomen. Ten aanzien van de kwestie der toela ting van nieuwe leden tot de UNO geldt als hoofdvraag, of het veto der grote mo gendheden ook hierbij gelding heeft. Mo gelijk zou men dit aan het Internationaal Gerechtshof willen voorleggen. Als leden van de Veiligheidsraad treden af Nederland, Turkije en Brazilië. De verwachting is, dat Denemarken, Libanon en Columbia in hun plaats zullen worden gekozen. De beroemde Spaanse zangeres Maria Morales is uit'Madrid in Parijs aangekomen, waar zij morgenavond in de Grote Opera zal debuteren. De 22-jarige zangeres zal daarbij in het Italiaans de rol van „Violetta" uit de „Traviata" zingen. ADVERTENTIE FALCON MANTELS - TASSEN De generale synode der Gereformeerde Kerken in Nederland heeft gisteren beslo ten zich niet aan te sluiten bij de Interna tional Council of Christian Churches, de I.C.C.C., die stelling neemt tegen de We reldraad van Kerken. In de avondzitting werd gerapporteerd over de samenspreking met de Gerefor meerde Kerken, onderhoudende artikel 31 K.O. De synode besloot deputaten te benoe men, die zullen samenspreken, indien de laatstgenoemde kerken dit wensen, „over al hetgeen in weerwil van het vele dat bij gemeenschappelijk belijden, beide kerken groepen gescheiden heeft en nog houdt, met het doel herstel van kerkelijke gemeen schap". Verder heeft de synode zich bezig ge houden met de kwestie van de uitbreiding of herziening van de bundel „Enige Ge zangen". De commissie, die overwogen heeft, dat men in de Kerken behoefte ge voelt aan uitbreiding en dat de ingekomen bezwaren steekhoudend geacht kunnen worden, stelde de synode voor vijf depu taten te benoemen met de opdracht voor stellen te ontwerpen tot uitbreiding van de bundel, na te gaan op welke wijze de bun del herziening behoeft en hierover aan de volgende synode te rapporteren. Wat de kerken in hun gezangenbundel thans hebben bevredigt niet. Er moet meer gezongen kunnen worden van de vervul ling van het heil van Christus. Daar gaat het om en het gaat niet om de vraag of de psalmen in de verdrukking zullen komen. De commissie stelt er grote prijs op, dat de psalmbundel de ereplaats blijft behou den. De synode besloot na veel discussie, dat deputaten zulen nagaan, op welke wijze de bundel „Enige Gezangen" herziening be hoeft en voorstellen te ontwerpen tot uit breiding van bedoelde bundel met een be perkt aantal schriftuurlijk verantwoorde gezangen. Naar de wijze van „Clochemerle" geestig, ondeugend en vol verrassende trouvailles is de film gemaakt, die in het Tuschinsky-theater te Amsterdam haar première voor Neder land beleefde en, naar men mag hopen, eerlang ook Haarlem zal aandoen: „Don Camillo en de kleine wereldHet is een Frans-Italiaans werkstuk, de regie is van Julien Duvivier en het scénario werd mede door Duvivier geschreven. Voor de filmliefhebber is Duvivier geen onbekende. Hij heeft onder andere „Het Balboekje" op zijn naam staan,Pepé le Moko" en „La Charrette fantöme". Wanneer een naam een garantie is voor succes heeft het zin van hem veel te verwachten en inderdaad: Duvivier stelt u niet teleur. Want Don Camillo" is een van de geestigste filmsdie er de laatste tijd verschenen zijn, vol luchtige ironie, gevoelige spot en charmante hekeling van menselijke ondeugden en maatschapplijke haarkloverijen De film steekt de draak met de holle bolle gijzen der politiek, ze maakt de burgerlijke vroomheid belachelijk en ze onthult het bedrog, dat schuil gaat in dikdoenerij en overdreven be scheidenheid. Ze brengt alles eigenlijk tot de juiste proporties terug. Daartoe zorgt ze overal aanwezig te zijn ivaar de waar heid geweld wordt aangedaan net als een jongen, die om de hoek kijkt en vooral is ze erop uit halve waarheden te ontmaskeren; ze laat haar figuren, als het maar even kan, lelijk in hun hemd staan en ze spaart niemand; integendeel, iedereen krijgt de volle maat! Don Camillo (Fernandel) en zijn rivaal. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft het volgende telegram ver zonden aan het Britse Rode Kruis te Lon den: „Diep ontroerd door het spoorweg ongeluk in uw land betuigen wij uw ver eniging al ons medeleven en onze beste wensen voor het welslagen van de pogingen om bijstand te verlenen en het leed te ver zachten". De ganse geschiedenis speelt zich af in een dorpje, dat evengoed in Frankrijk als Italië kan liggen. De verkiezingen hebben tot resultaat gehad, dat de communistische partij daar als overwinnaar uit de bus is gekomen. Die zege zal glorierijk gevierd worden. Er is echter ook nog een pastoor in dat dorpje, die het zieleheil van zijn parochianen behartigt met als het moet stengun en voorhamer (waartoe men zijn vuisten kan rekenen) en deze pastoor besluit roet in het eten te gooien. Hij luidt de klokken van zijn kerk. Geen spreker is meer verstaanbaar. De hele meeting loopt in het honderd. Daarmee begint in de openbaarheid de controverse tussen de pastoor en zijn rode kudde, die de schaap stal van de hardhandige herder wel op zoekt, maar hem het recht ontzegt zich met hun politieke mening te bemoeien. Hoe meer die controverse nu vordert en hoe groter de tegenstellingen worden, des te dichter schijnen beide partijen naar el kaar toe te groeien. Ze lichtten elkaar her haaldelijk het beentje, ze zetten elkaar voortdurend voor schut, ze graven tien tallen kuilen waar ze tot hun grote schrik telkens zelf invallen, maar steeds is er iets, wat hen verenigt. Voortdurend worden zij namelijk ge dwongen de betrekkelijkheid van hun be langrijkheid te erkennen. Ze zien hoe be lachelijk ze kunnen zijn, ze moeten ik- weet-niet-wat doen om maar telkens groter te schijnen dan ze zijn. En daarvoor ge bruiken ze allemaal precies dezelfde mid delen, zodat ze elkaar eigenlijk niets kun nen verwijten. In stilte hebben ze dan ook bewondering voor elkaar en al lijken ze de grootste vijanden, ze zijn de dikste vrin den, zodra de omstandigheden hen dat veroorloven. In zo'n situatie krijgt men te maken met mensen, die recht op de man af zijn en recht op het doel afgaan. Mensen, die onze sympathie genieten zelfs al gaan ze voor de normale begrippen nogal on gewoon te werk. Dat doet postoor Camillo zeker. Hij heeft op zijn eentje besloten, dat zijn doel alle middelen heiligt en daarom gooit hij het wel eens met zijn geweten op een accoordje. In alle on- f schuld overigens, maar het C'l ontgaat de Christus aan het I lim I Crucifix niet. Telkenmale wordt hij dan ook terecht gewezen. Hij weet steeds waar hij aan toe is. Hij kan er nooit onder uit. Dit is een prachtige vondst, deze steeds interpellerende stem van de gekruisigde. Ze verleent de film een ondertoon van mildheid en goedheid, die haar verheft boven het peil van de klucht waarin ze gemakkelijk had kunnen vervallen. De reacties van de pastoor wekken uw lachlust op, zoals zijn hele verschijning er op is berekend u te doen lachen. Maar de film blijft verre van een profanatie. De ernst heeft zich in het gewaad van de humor gestoken. Achter alle spot en vro lijkheid leeft de liefde voor de mens, voor zijn gevoelens, voor zijn oprechtheid, verdraagzaamheid, voor zijn vrijheid en innerlijke vrede. Het kon niet beter blijken dan uit het slot van de film, waarin nog eens ten overvloede bevestigd wordt, dat men hart voor zijn zaak, maar vooral hart voor zijn evenmens moet hebben. Maar niet alleen de pastoor, ook de rode burgemeester wekt uw sympathie. Hij is een soort bovenste beste Stalin, die de partijorders aan zijn laars lapt, wanneer zij in strijd komen met zijn gevoelens. Hij en de pastoor vertegenwoordigen een gezonde mentaliteit in een ongezonde samenleving. Men vraagt zich alleen af of zij kunnen blijven bestaan, wanneer niet de mens, maar de partij regeert en niet het gezonde verstand, maar de machine die ervoor in de plaats gekomen is. Dit is evenwel een overweging achteraf. De manier, waarop zij werden vertolkt is meesterlijk. Vooral Farnandel blijkt hier een acteur van de eerste orde. Julien Duvivier geeft deze beide kam pioenen alle gelegenheid hun krachten met elkaar te meten. Hij betrapt ze op hun goede maar ook op hun minder goede ogenblikken. Hij levert hen uit aan uw vrolijkheid, maar hij zorgt er steeds voor, dat ge u niet ten koste van hen vrolijk maakt. De beeldenstx-oom gaat maar voort in een overdaad van fijne humor en kleine plezierige trekjes, waaraan ge uw hart op haalt. De camera kijkt tot in de ziel. Die overdaad wordt wel eens te groot. Het rhythme stokt wel eens en zeker drie keer verwacht ge, dat het uit is en dan neemt Duvivier weer een nieuwe aanloop en stort hij zicht opnieuw op burgemeester en pas toor. Dat maakt de film niet tot een vol komen gave verschijning, maar wanneer zij werkelijk ilit is spijt het u. Ik geloof, dat men „Don Camillo" geen beter compliment kan maken. P. W. FRANSE Men zegt van iemand dat hij een bin nenvetter is, wanneer hij meer blijkt te weten dan men bij oppervlakkige ken nismaking zou denken; wanneer hij bijvoorbeeld in gezelschap weinig zegt, maar achteraf blijk geeft een uitste kend inzicht te hebben in de besproken vraagstukken. Ook noemt men iemand die zich onbemiddeld voordoet, maar een rijkaard blijkt te zijn, wel een bin nenvetter. In zijn oorspronkelijke be tekenis wordt het woord gebruikt voor dieren die er niet vet uitzien, maar bij het slachten blijken veel vet „van bin nen" te hebben. Speciaal zegt men het van geiten, die immers een magere in druk plegen te maken, maar ook van ganzen en varkens. Naast binnenvetter komt ook nog binnenvet] e voor. TONEEL Vrijdag 10 October, Christelijk Lyceum, 8 uur: Frans-Zwitsers toneel. Zaterdag 11 October, Stadsschouwburg, 8 uur: A.B.C.-cabaret onder leiding van Corry Vonk en Wim Kan brengt „Bibelo- nië", waaraan ook medewerking verlenen Pam Henning, Teddy en Henk Seholten, Joop Visscher en Piet van der Meulen; muzikale leiding Douda Poliakini. (Vol gende voorstellingen Zondag, Maandag, Dinsdag en Woensdagavond om acht uur). Donderdag 16 October, Stadsschouwburg, 8 uur: De Haagse Comedie geeft een voor stelling van ,,'t Is maar betrekkelijk". MUZIEK Dinsdag 14 October, Gemeentelijk Concert gebouw, 8 uur: De H. O. V. opent het win terseizoen (serie D) met een Amerikaans concert onder leiding van Toon Verhey en met als solist Jacques Abram, piano. Het programma luidt: Concert ouverture, Leo Sowerby; pianoconcert in F, G. Gershwin; tweede symphonie, Samuel Barber. DIVERSEN Vrijdag 10 October, Stadsschouwburg, 8 uur: Prof. dr. W. Asselbergs spreekt voor „Ge loof en Wetenschap" over „De schimp- techniek van Vondel". Maandag 13 October, Gemeentelijk Concert gebouw, 8.15 uur: Negerrevue „The black rhapsody", onder leiding van Roy Carr. TENTOONSTELLINGEN Theeschenkerij „Het Brouwerskolkje" tot en met Zondag herfsttentoonstelling, voor bereid door de Buurtvereniging „Het Ramplaankwartier", heden tot 22 uur, Za terdag van 14 tot 22 en Zondag van 10 tot 22 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken van Frans Hals, De Bray, Verspronck en andere meesters, geopend op werkdagen van 1017 uur en op Zon dagen van 1317 uur. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Schil derijen en tekeningen door W. A. Knip, geopend op werkdagen van 1015 uur, tot 18 October. Teylers Museum, Spaarne: Duitse, Italiaanse en Franse grafische kunst uit de 16de, 17de en 18de eeuw. Geopend op werkdagen van 11 tot 3 uur, behalve Maandag. Eerste Zondag van elke maand: van 1 tot 3 uur. Een auto van de Italiaanse legatie in Belgrado, waarin onder anderen gezeten waren de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht, jhr. L. Huydecoper van Nigtevecht, en zijn echtgenote, is gisteren tijdens een tocht door de bergen in Macedonië in een ra vijn gestort. De vier inzittenden zijn naar een ziekenhuis in Skoplje overgebracht. Mevrouw Huydecoper-Ram heeft beide enkels gebroken. De heer Huydecoper liep bij de val minder ernstige kneuzingen op. Beiden zijn per vliegtuig vervoerd naar Belgrado, om te worden verpleegd ten huize van hun schoonzoon, mr. A. F. Calkoen, eerste gezantschapssecretaris van de Nederlandse legatie te Belgrado. Beverwijk er van bed gelicht en opgesloten In de nacht van Woensdag op Donder dag reed een kleine personenwagen om streeks drie uur in de nacht, komende van de Velser pont, op het Noordelijk pontplein zo rakelings langs een gepar keerde vrachtwagen, dat de chauffeur van deze laatste werd geraakt. Hij was bezig met de verwisseling van een wiel van zijn aanhangwagen. Hoewel de personenauto beschadigd werd bij deze aanrijding (een verbrijzelde rechterkoplamp en een ge deukt spatbord) reed de automobilist door. Dezelfde ochtend om zes uur kon de Velsense politie al een Beverwijker van bed lichten, die toegaf de aanrijdende auto te hebben bestuurd. Tijdens het ongeval zou hij zwaar onder de invloed van sterke drank hebben verkeerd en deswege is de verdachte in het Velsense politiebureau ingesloten. De vrachtautochauffeur kwam er nog redelijk goed af, al moet hij met een serie builen en blauwe plekken een paar dagen het bed houden. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 9 October 1852 MIDDELBURG. Uit Neuzen wordt medegedeeld, dat de weduwe De Feijter aangenaam werd verrast, daar zij van wege H. M. de Koningin van Engeland eene kostbare gouden vaas ontving, met begeleidende missive, waarin haar ver zocht wordt, dit geschenk aan te nemen als blijk van het genoegen, waarmede H. M. zich de vriendelijkheid en gast vrijheid herinnert, met welke Hoogst- dieeelve, Z. K. H. Prins Albert en de koninklijke kinderen werden ontvangen by hum onvoorzien bezoek op hare hof stede. De beker, die met deksel 2»/» Ne- derlandsohe Paton hoog is heeft aan de eene zijde de inscriptie „Widow Feijter - August 1852". Aan de andere zijde zijn de letters V R (Victoria Rex) keu rig ingesneden. De waarde van dit waar lijk vorstelijk geschenk wordt, daar de beker geheel van goud is, op drie duizend gulden geschat.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5