Haarlem en Stormvogels spelen met bovenste plaats als inzet Tentoonstelling in Den Haag door minister Witte geopend Waardering industriële aandelen Sport op Zondag Opstellingen Vijftig jaar wonen Nieuwe uitgaven Amsterdamse Beurs VRIJDAG 10 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT KORFBAL HANDBAL Volleybaluitslagen Bridge Om ,,'t Schildt van Boekenrode" Burgerlijke Stand van Haarlem Schietpartij in Engels landhuis; twee doden Effecten- en Geldmarkt Argentijnse straaljager verongelukt Lichaam van =t 50-jarige vrouw in Noordzeekanaal gevonden SCHEEPVAART In bet voetbalprogramma, dat Zondag wordt afgewerkt gaat alle aandacht, uiteraard oc»k buiten Haarlem en Velsen, uit naar de belangrijke wedstrijd, die Haarlem en Stormvogels zullen spelen aan de Rijksstraatweg in Haarlem. De bovenste plaats in •afdeling B van de eerste klasse is er de inzet van. Het zal ongetwijfeld een aantrekke lijke wedstrijd worden, daar beide elftallen nagenoeg volledig uitkomen. Haarlem heeft Odenthal weer in de achterhoede en Stormvogels speelt weer met Tol op de spilplaats. Wie uiteindelijk de overwinning zal behalen? Wij geven beiden evenveel kans en houden het dus op een gelijk spel. Spanning zal er uiteraard ook zijn in de eerste klasse A. waar VSV het sterke NEC op bezoek krijgt en RCH in Amsterdam tegen Ajax zal gaan tonen dat het inderdaad verdient tot de kopgroep in de eerste klasse te behoren. Voor beide teams echter zeker geen gemakkelijke wedstrijden. Evenmin als dat het geval is met EDO, dat in Almelo haar plaats in de kopgroep gaat verdedigen tegen Heracles. De resultaten, die de eerste klassers uit het district Haarlem in deze wedstrijden zul len behalen zouden wel eens kunnen tegen vallen. Want Ajax zowel als Heracles heb ben Zoodag voorlopig een laatste kans om in de running te blijven. Toch houden wij het bij al deze wedstrijden op een gelijk spel In.de tweede klasse is HFCVolendam de belangrijkste wedstrijd. Verleden week he.oben de blauw-witten het er in Amster dam tegen Zeeburgia lelijk bij laten zitten. Veel kans tegen de Volendammers, die nog ongeslagen zijn, geven wij hun dan ook niet. Maar één punt moet er toch altijd inzitten. En daarmede zouden de Haarlemmers ook tot de sterkere tweede klassers blijven be horen. Schoten zal op eigen terrein tegen Zee burgia niet tot winst kunnen komen, terwijl Kennemers in de tweede klasse A, wel niet al te veel moeite zal hebben met Alcmaria Victrix. Er bestaat alle kans, dat Zondag de Haar lemse twaalftallen vele successen zullen be halen. Zo kunnen bijvoorbeeld in de tweede klasse Oosterkwartier 1 en Watervliet 1, die bezoek krijgen respectievelijk van Olympia en Landlust, winnen. De beide bezoekende twaalftallen hebben in verhouding tot hun sterkte in de competitie 1951/52 danig in kracht ingeboet. In de derde klasse heeft Animo Ready 1, dat bezoek krijgt van Zaandam-Zuid, de ge makkelijkste taak, met andere woorden de thuisclub zal zijn vierde overwinning beha len. Deze wedstrijd vindt plaats op het Gem. Sportterrein aan de Kleverlaan en begint om kwart over twee. Haarlem, dat reeds Zaterdagmiddag in Zaandam tegen ZKV speelt, heeft een veel lastiger taak, waarbij vooral het terreinvoor deel een danig woordje meespreekt. Alleen indien Haarlem met een goede wedstrijd mentaliteit en een goed moreel in het Veld verschijnt, behoort een gelijk spel niet tot de onmogelijkheden. Aurora 1, dat tot dusver danig teleurstelde, krijgt wederom een lastige wedstrijd te spe len: het gaat op bezoek bij „Sport Vereent", dat steeds beter veldspel gaat vertonen. Het zou reeds een goede prestatie zijn indien Aurora een gelijk spel zou behalen, hetgeen op grond van meer routine en betere tech niek zeker mogelijk is. In de reserve-klassen gaat Oosterkwartier 2. op bezoek bij Samos in Utrecht; Water vliet 2 ontvangt bezoek van Allen Weerbaar 3 en Aurora 2 trekt naar DTV 3. In de beide eerstgenoemde ontmoetingen staan de kan sen der Haarlemse twaalftallen niet on gunstig. Er staan voor Zondag weer vele interes sante ontmoetingen op het handbalprogram ma, waarbij de plaatselijke wedstrijd tus sen Rapiditas en HOC (heren 2e kl.) een belangrijke plaats inneemt. Ongetwijfeld zal dit een spannende wedstrijd worden, waarvoor wij ons niet aan voorspellingen wagen. In de eerste klas West A hebben de Con- cordia-heren tegen Achilles een prima kans het tiental wedstrijdpunten vol te maken. De Utrechtenaren hebben namelijk in de laat- De volleybaluitslagen van de wedstrijden op Woensdag 8 October in het Krelagehuis gespeeld luiden: Dames. 1ste klasse: VCKVelox 3—1; Rap. OSS 22. Dames, 2de klasse: Rap. 2VCR 2 22. Dames, 3de klasse A: PSVH 3—BGV 2 31; GIOSLeonidas 40. Dames, 3de klasse B: Leonidas 2Spaarne- stad 1—3. Heren, 1ste klasse: CIOSHVS 2 31; VCK—VCR 1—3; OSS—Die Raeckse 1—3. Heren, 2de klasse A: HVS 3MSO 13; Brandweer 2CIOS 2 13. Heren, 2de klasse B: BGVHVS 4 30; Velox 2—CIOS 3 1—3; Rap. 2—Boru 2—2. Heren, 3de klasse A: Stampers—Rap. 3 3-1; PWN 2—Spaarnestad 1—3; HBC 2— Ramplaan 40. Heren, 3de klasse B: Rap. 4—Leonidas 04. Het programma voor 15 October luidt: Dames, 1ste klasse: PSVHVCR 7 uur; Velox—OSS 8 uur; Die RaecksePSVH 2 9 uur. Dames, 3de klasse A: Die Raeckse 3 HBC 3 7 uur. Dames, 3de klasse B: HBC 5Stampers 8 uur; MSO—HBC 4 9 uur. Heren, 1ste klasse: BrandweerOSS 8 uur; Die RaeckseVCR 9 uur. Heren, 2de klasse A: PSCB—Velox 7 uur; VCR 2—OVRA 8 uur; CIOS 2—Rap. 9 uur. Heren, 2de klasse B: Rap. 2PWN 7 uur; HBC—BGV 8 uur; Velox 2—Boru 9 uur. Heren, 3de klasse A: SpaarnestadRamp laan 7 uur. Heren, 3de klasse B: HBC 3—GIOS 7 uur; SportiefSantpoort 8 uur; LeonidasSpaar nestad 2 9 uur. Zondag 12 October aanstaande organiseert de Bridgeclub „Boekenrode" voor de eerste maal de wedstrijden om ,,'t Schildt van Boe kenrode". Deze wedstrijden, waaraan alleen districtskampioenen van de eerste klasse deelnemen, worden gespeeld in restaurant Dreefzicht aan de Dreef in Haarlem. HAARLEM, 9 October 1952 GEHUWD: 9 Oct., H. A. Mesker en E. M. Renniers; H. Copier en G. Geurts; J. Pro per en A. E. Grooters. BEVALLEN van een zoon: 8 Oct., H. E. Schalkwijk—Goedemans; J. van Beekten Klooster; 9 Oct., L. W. van Gijtenbeek— Reitsma, 2 z. BEVALLEN van een dochter: 7 Oct., M. C. Reuzenaar—Huijbers; M. A. Opdam—van Maris; 9 Oct.. M. Kuijpers—Aafjes. OVERLEDEN: 7 Oct. J. A. Nierse, 18 j., Reigerstraat. De eerste- en tweedeklassers uit het district Haarlem komen Zondag met de volgende opstellingen (te lezen van rechts naar links) in het veld: HAARLEM: Doel: Snijders; achter: Oden thal en Kuys; midden: Boeree, De Voogd en Barends; voor: De Groot, Meijer, Jacob, Schilpzand en Groene- veld. E.D.O.: Doel: Van de Berg; achter: Dwee- laard en Walther; midden: Karpes, Koning, Evers; voor: Verdam, Mul, Roodselaar, Plaisier en Korevaar. R.C.H.: Doel: Wille; achter: Willemink en Van Rheenen; midden: Lasschuit, De Vos en Van de Brink; voor: Koster, De Wette, Gallis, Biesbrouck en Cou- wenhoven. V.S.V.: Doel: Van der Wint; achter: Schoon en Kunst; midden: Stijger, Spaans en Hazeveld; voor: Van der Kuil, Tielrooy, Verswijveren, Belfroid en De Graaf. STORMVOGELS: Doel: Kraak; achter: Van den Oever en Venus; midden: H. Snoeks, Tol en Westers; voor: J. Snoeks, Luppens, Angenent, De Boer en Van Onselen. DE KENNEMERS: Doel: Wilkes; achter: Lejeune en Van Luyn; midden: Pegge- man, Schaper en Van der Plas; voor: Janssen, J. van der Sluis, H. van der Sluis, Bouvré en Michel. SCHOTEN: Doel: Kessens; achter: Joppe en Meijer; midden: Geurts, Veen en Klooster; voor: Hogendijk, Tjeertjes, Van Oosten, Meenhorst en Keulemans. H.F.C.: Doel: Heyting; achter: Kammeijer en Dekker;'midden: Van der Maessen, Molijn en Groot; voor: Hans Winter, De Nijs, Moolenaar. Corbeth en Hein Winter. ste wedstrijden heel weinig gepresteerd. De dames van de rood-witten zullen met ADA meer moeite hebben, al is ook hier een rede lijke kans op succes aanwezig. De 2e klasser IJmond krijgt bezoek uit de Kop van Noord holland. De dames geven wij tegen Tonegido de beste papieren, maar voor de heren zijn we er nog niet zo zeker van, of ze tegen de Adelborsten winst zullen behalen. Het afdelingsprogramma geeft eveneens een derby: tussen Rapiditas en HOC. Doch hier achten wij de uitslag niet zo onzeker als bij de heren. Wij rekenen op een HOC-over- winning. Voor BGV is er eveneens winst weggelegd op OSS, terwijl Concordia 2 een kleine kans heeft op IJmond 2. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. LIVERPOOL (United Press) Gister avond heeft een bediende in het huis van Lord Derby in opgewonden toestand een serie schoten gelost, waardoor twee ande re bedienden het leven verloren en Lady Derby en een lakei gewond werden, zo deelt de politie van Lancashire County mede. De huisknechten Walter Stallard en Douglas Stewart werden gedood en van de lakei William Sullivan werden twee vingers afgeschoten. Lady Derby kreeg een schampschot in de hals. Zij werd naar een ziekenhuis in Liverpool gebracht, maar kon vandaag weer naar huis terug keren. De politie en militairen hadden een cor don getrokken om Knowsley Hall, het huis van Lord Derby, om te trachten de woes teling, de 19-jarige William Sullivan, te vangen, maar hij werd pas gearresteerd in Liverpool, 15 km van het huis. Lord Derby woonde in Liverpool een diner bij toen de schietpartij plaats vond. Een bekend Parijzenaar, de motorrenner en vader van twee beroemde „motorrennen- de" zoons, Georges Monneret, is met een Vespa-scooter in 6 uur het Kanaal over gestoken, van Calais naar Dover. De heer Monneret ging per scooter van Parijs naar Calais, bevestigde daar twee speciale drijvers en een schroef aan het voertuig, tufte alsof het zo hoorde het Kanaal over, en vroeg na aankomst te Dover, kalm naar de snelste weg naar Londen. Men kan op de Amsterdamse beurs het merkwaardig verschijnsel blijven consta teren dat de obligatiemarkt zich op een niet onbelangrijk niveau handhaaft, doch dat de aandelenmarkt nog steeds de nei ging vertoont verder in te zakken. Terwijl, om een voorbeeld te noemen, de 3 pet. obligaties Nederland 1937 sinds het begin van het jaar van 85V2 tot boven 91 pet. zijn gestegen, is het indexcijfer voor de aandelen in diezelfde periode van 144.12 tot 134.52 gedaald. In verband met wat wij in ons artikel van de vorige week over de gang van za ken schreven, kan het verklaarbaar wor den geacht dat Indonesische aandelen nog nauwelijks nieuwe kopers vinden en dien tengevolge in koers afbrokkelen. Procents- gewijs zijn deze dan ook het meest ge daald, nl. van 44.56 tot 40.63, dat is met c.a. 9 pet. En als gevolg van de scherpe daling op de vrachtenmarkt, kan ook de koersteruggarig voor Scheepvaartwaarden niet al te zeer bevreemden; van 172.47 is het indexcijfer tot 155 teruggelopen, dat is met c.a. 10 pet. Meer verwonderlijk is echter dat de Nederlandse industriële aandelen van 206.61 pet. op 2 Januari jl. tot 191.28, d.i. mét 7pet. zijn gedaald, nadat het jaar 1951 als geheel genomen, ook reeds een daling van 216.04 tot 206.61 had te zien gegeven. De vraag kan worden gesteld wat er eigenlijk met de Nederlandse industrie aan de hand is dat het kapitaalbeleggend publiek zich van industriële aandelen af zijdig blijft houden en de emittenten van nieuwe obligaties nog steeds over rozen gaan. Zoals reeds vroeger opgemerkt, zijn de uitkomsten van het afgelopen jaar, voor de Nederlandse industrie dooreengeno- men, zeker niet ongunstig geweest. De crisis in de textielsector kan voor de goed gevestigde ondernemingen, evenals in het buitenland, ook in ons land als voorbij worden beschouwd. Zien we de ontwikke ling van de buitenlandse handel, waar over we twee weken geleden schreven, dan kan daaruit worden geconcludeerd dat de Nederlandse export het in de eer ste helft van 1952 zeker niet slecht heeft gedaan en de dezer dagen gepubliceerde omzetcijfers over het eerste en tweede kwartaal geven allerminst reden tot een pessimisme, als thans uit de aandelenkoer sen valt af te leiden. Door 10.810 bedrij ven werd in het tweede kwartaal 1952 f 4.557 millioen omgezet, waarvan f 3.317 millioen naar het binnenland en f 1.240 millioen naar het buitenland. Het aandeel in de export is wel iets teruggelopen, maar het bedraagt voor het eerste halfjaar 1952 toch nog meer dan 27 pet. en kan zeker niet onbevredigend worden genoemd. In enkele bedrijven heeft in de loop van dit jaar een inkrimping van de productie plaats gehad, gepaard gaande met ontslag van personeel, bepaald verontrustend kan dit verschijnsel niet worden genoemd. Als een reactie op een desbetreffend verzoek van het bestuur van de Vereen, voor de Effectenhandel hebben reeds een aantal bedrijven iets van de gang van zaken in het eerste halfjaar van 1952 medegedeeld en in de meeste gevallen be- Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting en het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw hebben een tentoonstelling ingericht ter herinnering aan het feit, dat 50 jaar geleden de Woningwet in werking trad. Deze tentoonstelling wordt onder de naam „50 jaar wonen" tot 31 Oct. in een zaal van het nieuwe stadhuis in Den Haag gehouden. De mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir. Witte, heeft de tentoon stelling hedenochtend geopend. Tevo ren werd hem een gedenkboek aange boden, dat op initiatief van de Cen trale Directie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting en het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw tot stand is gekomen. De tentoonstelling laat door middel van foto's, maquette's en tekeningen zien, hoe veel er. in vijftig jaar is tot stand gekomen. Beoogd wordt dan ook het publiek duide lijk te maken, hoe „het gezicht van Ne derland" in die 50 jaar geheel is veranderd, hoe door de wet de lagere overheden, de gemeenten en in mindere mate ook de provincies, een grote taak hebben gekre gen, evenals de woningbouwverenigingen die door deze wet tot bloei zijn gekomen en zich konden toeleggen op de verbetering der huisvesting voor brede lagen der be volking. Ook komt op deze tentoonstelling tot uiting de samenwerking tussen rijk, ge- meèn'en, maatschappelijke organisa'ies en de Bond van Nederlandse Architecten, waardoor nieuwe toestanden zijn gescha pen waarvan het voorgeslacht niet heeft kunnen dromen en waardoor bewaarheid zijn geworden de woorden, die Koningin Wilhelmina in haar eerste Troonrede uit sprak: „Ik hoop uw ontwerpen aan te kunnen bieden tot verbetering der woning toestanden". Aan de hand van maquettes en sugges tieve foto's, waarbij voor grote steden als Amsterdam, Rotterdam en Den Haag een ruime plaats is ingeruimd, wordt aange toond, hoe de nieuwe woningtypen stap voor stap tot ontwikkeling zijn gekomen; hoeveel strijd er tegen de krotten gevoerd werd, hoe dorpen en steden groeiden, hoe langzamerhand het sanitair in de heden daagse woningen werd verbeterd Men ziet voorbeelden van streekplannen (de Zuide lijke Veluwezoom en Brielse Maas), het grote uitbreidingsplan van Amersfoort dat besloot de historische oude stad te hand haven zonder haar tot een museum te ma ken, het algemeen uitbreidingsplan van Am sterdam, dat gebaseerd is op een breed we tenschappelijk vooronderzoek, waarmede de hoofdstad destijds baanbrekend werk ver richtte, het plan-Berlage van 1908 voor Den Haag, met als tegenhanger het struc tuurplan Groot-'s-Gravenhage van Dudok, het nieuwe Rotterdam en nog veel meer. Afzonderlijk wordt een overzicht gege ven van het werk van Haagse architecten en Haagse architectuur. De architecten la ten hier zien wat er thans wordt voor bereid en hoe hierdoor het aspect van de stad binnenkort zal veranderen en ver beteren. vat deze mededeling ook een prognose voor het gehele jaar. Het merendeel van deze publicaties, welke op de beurs zeer worden toegejuicht omdat zij het oordeel van de waarde der fondsen vergemakke lijken, is niet ongunstig. Symptomatisch is misschien het uitvoerig met cijfers van omzetten, winsten en personeelsbezetting geïllustreerde rapport van Philps Gloei lampenfabrieken, waaruit blijkt dat bij een grotere omzet de winstmarge iets klei ner was. Geconstateerd mag worden, dat de concurrentie op de wereldmarkten sinds het begin van dit jaar is verscherpt en dat met name West-Duitsland en Japan bezig zijn hun verloren exportgebieden terug te winnen. Het wordt er dus voor de Nederlandse industrie niet gemakke lijker op, maar er is geen reden om aan de economische weerbaarheid van de Ne derlandse industrie te twijfelen. Dit blijkt ook wel hieruit dat sinds de laatste tijd enkele Amerikaanse onderne mingen zich in ons land hebben gevestigd of met de voorbereiding daarvan bezig zijn. Tien vertegenwoordigers van belangrijke Amerikaanse ondernemingen hebben de vorige maand ons land bezocht met het doel om de mogelijkheden na te gaan voor de vestiging van dochterondernemingen. De bedoeling zit hier voor om van Neder land uit de Europese markt te bestrijken en te voorkomen dat die plaats wordt in genomen door andere ondernemingen, wier groei een bedreiging zou kunnen uitmaken voor de Amerikaanse industrie op de eigen binnenlandse markt. Hierbij valt vermoe delijk ook aan de reeds genoemde opko mende concurrentie van Duitse zijde te rekenen. Van belang hierbij is ook dat voor de be- .taling van in Europa en ook in ons land vervaardigde producten geen dollars be hoeven te worden betaald. Het feit dat ook Europese landen met een actieve handels- en betalingsbalans als bijvoorbeeld Neder land en Duitsland, toch op de betalings balans met de V.S. een tekort hebben, dwingt tot beperking van de import uit dat land en is voor de Amerikaanse fabrikan ten een reden te meer om zich in Europa te vestigen. In elk geval blijkt uit deze Amerikaanse initiatieven, waarbij men dus niet aan liefdadigheidsoverwegingen be hoeft te denken, dat het industrieel klimaat door de Amerikaanse bedrijfsleiders niet bepaald ongunstig wordt geacht. Ook voor de werkgelegenheid in. ons land opent deze Amerikaanse belangstelling perspectieven, tenzij deze belangstelling zich richt op de productie van artikelen, welke hier reeds in voldoende mate worden vervaardigd, zoals bijvoorbeeld met rub berbanden (Hevea en Vredestein) het ge val is. Het bovenstaande verdient echter de aandacht omdat als men meent nieuwe be drijven in ons land te kunnen doen flore ren, oude, gevestigde ondernemingen op zijn minst dezelfde kansen hebben. En het blijft daarom een opvallend verschijnsel dat het kapitaalbeleggend publiek ook de goede industriële aandelen blijft mijden, ondanks het feit dat op basis van de over 1951 uitgekeerde dividenden en de huidige koersen het rendement van 6 tot 9 procent bedraagt en de verwachting bestaat dat de dividenden over 1952 in de meeste gevallen niet noemenswaard behoeven te worden verlaagd. Het is bekend dat tal van bedrij ven aan het eind van 1951 liquiditeits moeilijkheden hadden, in vele gevallen zullen deze in de loop van dit jaar zijn ver minderd, doordien noodgedwongen op de voorraden is ingeteerd en men de nieuwe investeringen zoveel mogelijk heeft be perkt. Houdt men er voorts rekening mee dat zowel de centrale overheid als de gemeen ten, blijkens sommige reeds thans gepubli ceerde begrotingen voor 1953 belangrijke kapitaalsuitgaven voor de verruiming van de werkgelegenheid hebben voorgesteld, dan lijkt het pessimisme van de beurs ten aanzien van de waardering van de Neder landse industriële aandelen toch wel wat overdreven. „Ik leer vliegen" door C. F. van Dam. Vliegen kan voor de mens een broodwin ning zijn. Man kan er ook een gemakkelijk middel in zien om zich snel te verplaatsen, hetzij voor handels-, voor vacantie- of voor oorlogsdoeleinden. Bovenal echter blijft vliegen een heerlijke sport, die de mens in staat stelt zich te verheffen boven alle aardse beslommeringen en hem enige uren vrijheid schenkt in het wijde hemelruim met de wind en de wolken als speelmakkers en een motor als trouwe toeverlaat. Het is deze sportvliegerij die de heer C. F. van Dam, de populaire perschef van de Hoogovens in IJmuiden heeft aangegrepen om er een boekje over te schrijven. „Ik leer vliegen" is de titel. (Uitgeverij N.V. Leiter Nypels, Maastricht. Prijs f2,25). De K.L.M.-er W. van Veenendaal schreef een klinkende aanbeveling ter inleiding. Het is jammer dat de verwachtingen, die mede door deze aanbeveling worden gewekt naar ons gevoelen niet helemaal beantwoord worden. Wel schreef de heer Van Dam een fris en luchtig niemendalletje maar het be zwaar dat een ieder zal ondervinden die tracht de romantiek van het vliegen te be schrijven, tegelijk met de technische kant daarvan heeft ook de heer Van Dam niet weten te ondervangen. Onzes inziens verliest de auteur zich nu teveel in beschrijvingen van het vliegtuig en deszelfs onderdelen, in de werking van de instrumenten en in de theorie van het vliegersvak. Op zichzelf be staat er tegen zulk een „schriftelijke cursus vliegen" geen bezwaar. Maar er is geen be hoefte aan. Vliegen leert men achter de knuppel, met de donderend gesproken maar goedbedoelde adviezen van een instructeur, die het vliegersvak én zijn leerling kent. Zoals gezegd is wekt „Ik leer vliegen", door uitvoering en illustratie andere verwachtin gen. Men hoopt er een weergave in te vinden van wat een „landrot" doormaakt, die voor het eerst de aarde onder zich weg voelt zinken, om met dreunende trommelvliezen en kloppend hart de grootse belevenis te gaan ervaren die vliegen is. Men verwacht van „Ik leer vliegen", dat het de leek deel genoot zal maken van het genot dat het zweven in zo'n sportvliegtuigje biedt. Die verwachting werd onze teleurstelling. Meen niet dat de auteur de geneugten van zijn sport geheel vermeden zou hebben, zeker niet. Herhaaldelijk vindt hij plaats voor het aanstippen ervan. Lees daarvoor bijvoorbeeld maar eens de passages, die hem in de pen werden gegeven toen hij hoog in de wolken aanstormde op zijn geliefde Hoog ovens. Of de alinea's waarin hij ons vlakke maar mooie vaderland beschrijft, dat op zo'n vliegtochtje zo genoegelijk onder de Auster doorschuift. Het vertellen van die ervarin gen gaat de schrijver vlot af. Daarin be speurt men heel even iets van het warme plekje dat de vliegsport in zijn hart heeft weten te veroveren, zodat „Ik leer vliegen" een aansporing kan zijn de schone kunst van Icarus ook te gaan beoefenen. H. v. d. B. BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Margot Jeanine, d. van H. J. van der Kamp en J. van de Beid; Gerardus Josefius Henricus Maria, z. van J. S. Buts en Ch. A. Kleijn; Coenraad Gijsbert, z. van C. G. Blokker en J. A. Kardol; Johanna Adriana, d. van P. J. van der Ploeg en J. J. M. Meskers; Ellen, d. van E. van Veen en W. Houtzager; Ronald, z. van W. A. Philippo en T. Dekker. ONDERTROUWD: P. J. J. Couenberg en A. B. van der Meij; A. C. van Kampen en L. G. van Ewijk; P. H. van der Valk en H. J van Saasen; P. H. van Zeil en A. C. de Groot. GETROUWD: J. N. J. Waasdorp en J. P. Holleman; Th. L. van Lierop en M. A. van Riek; J. J. Lommerse en J. A. M. Schülte Küperjans; A. F. van der Meer en J. Baak; C. J. Langeveld en D. J. Ruigrok. OVERLEDEN: P. van den Berg, echtgen. van N. Waasdorp, 74 j., Mariastraat 52; A. J. Somsen, 87 j., Hoogerwerfstraat 18. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: H. J. Sommer en M. van Rooijen. GETROUWD: F. J. Kroeze en W. Dam; E. Rot en D. J. Brouwer. GEBOREN: Cornelia Johanna Maria, d. van G. A. van Leeuwen en C. J. M. Balvert. OVERLEDEN: M. M. van der Zou wc Noorderbroek, 63 j.; Wed. G. C. zur Klein- smic-de—Thon, 59 j.; Wed. A. M. Mesman- van Doorn, 75 j. BUENOS AIRES (Reuter). Een in Argentinië gebouwde straaljager van het type Pulqui-II, is bij een proefvlucht uit elkaar gesprongen. Het toestel had twee Britse Rolls Royce motoren. Het prototype werd in 1951 voor presi dent Perón gedemonstreerd door Kurt von Tank, die de voornaamste adviseur aan het Argentijnse luchtvaartinstituut is. In de oorlog trad hij op als luchtvaartkundig deskundige in Duitsland. Hij was specialist op het gebied van straalaandrijving. Volgens een officiële mededeling is de Duitse vlieger Otto Albert Behren om het leven gekomen toen het toestel explodeer de. Professor Kurt von Tank bevond zich niet in het vliegtuig. Hedenochtend omstreeks zeven uur vond een van de Hoogovens terugkerende ar beider ten Westen van de steiger van het veer van Donkersloot in het Noordzee kanaal het stoffelijk overschot van een vrouw. Het lichaam was met kettingen en touwen omwonden, die afkomstig zou den kunnen zijn van een kinderschommel. De onbekende vrouw was ongeveer 50 jaar oud, 1.65 meter lang en droeg een rode hoofddoek vastgeknoopt onder de kin. Zij was gekleed in beige-grijs-ge streept mantelpak, witte blouse met witte knopen, waarop een broche met vijf steentjes was gestoken. Verder droeg zij een groen-gele camisole, een rose onder jurk en over haar rok een rose pyjama broek. In de linker-nylonkous was een zwart-wit-goud versiersel geweven en aan de voeten bevonden zich gele, lage schoenen, terwijl zij glacé handschoenen droeg met een gaatjesmotief, doorlopend op pink en wijsvinger. De commissaris van politie te Velsen, hoofdbureau van politie Tiberiusplein (telefoon 4745) verzoekt allen, die in lichtingen omtrent de identiteit van de vrouw kunnen verschaffen, zich tot hem te wenden. Aagtekerk, 9 te Ho Ilo. Akkrumdijk, 8 v. Mombassa naar Aden. Alkaid, 8 v. Madras. Annekerk, 9 v. Sydney te Port Kembla. Aldabi, 8 van Rotterdam naar Hamburg. Alhena, 4 van Montevideo. Alphard, 8 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Arendsdijk, 9 te Rio de Janeiro. Argos, 9 van Bremen e Amsterdam. Abbedijk, 8 te Havana. Abbekerk, 9 te Genua. Amstelpark, 9 v. Norfolk te IJmuiden. Agatha, 8 van Pladju naar Saigon. Almkerk, 8 v. Rotterdam te Hamburg. Altair, 8 van Hamburg naar Antwerpen. Amstelstad, 8 300 m. Z. Halifax. And Ijk, 8 690 m. O.NO. Bermuda. Axeldijk, 8 880 m. W. Flores. Aagtedijk, 8 150 m. O. Fort Aleza. Aalsum, 8 300 m. ZO. Karachi. Arendskerk, 8 140 m. W. Minicoy n. Aden. Alwaki, 10 te Rio de Janeiro. Ampenan, 10 v. Tj. Priok te New York. Arnedijk, 9 van Bremen naar Antwerpen. Averd'ijk, 9 v. R'dam naar New Orleans. Albtreo, 9 van Santos n. Montevideo. Alchiba, 10 v. Montevideo te San Francisco do Sul. Algenlb, 10 te Montevideo. Almdijk, 9 van New Orleans n. Houston. Alibi asserdljk, 9 van Galveston te Brownville. Arundo, 9 v. Swansea n. Montreal. Aardijk, 10 v. R'dam te Antwerpen. Bengkalis, 9 v. Pondicherry te Belawan. Britsum, 9 v. Sorel te Alexandrië. Boissevain, 7 te Durban. Bantam. 7 11.15 u. te Suez. Bennekom, 9 v. Caldera te Antofagasta. Bloemfontein, 9 v. Amsterdam n. Bremen. Barlto, 8 v. Ternate n. Ambon. Bonaire. 8 160 m. W.t.N. Lissabon. Bontekoe, 8 v. Kwandang n. Menado. Bacchus, pars. 8 Noordkust Jamaica. Blitar, 8 150 m. ZO. Str. Messina. Baarn, 9 v. Curasao naar Antwerpen. Bali, e van Aden naar Suez. Blijdendijk, pass. 9 Sciliy's n. Temeuzen. Boskoop, 9 van Cristobal naar Curagao. Blduk, 30 v. Rotterdam te Tij- Priok. Boschfontein, 10 te Marseille. Ceronia, 8 v. Willemstad te Stanlow. Corilla, 8 v. Esperance n. Onslow. Cor.gostroom. 9 v Accra te Lagos. Callisto, 7 v. d. Weser te Swansea te Montreal Celebes, 8 dwars Vlgo. Cottlca, 8 560 m. N.NO. Paramaribo. Castor, 8 120 m. N.tW. Sombrero eiL Caltex The Hague, pass. 9 Kp. de Gata. Caltex Leiden, 10 v. Sidon te Rotterdam. Caltex Nederland, 9 v. Sidon te Rotterdam. Ghama, 10 v. Fao te Rotterdam. Dellshaven, 6 v. Montevideo te Constltucion. Delft, 8 v. Balboa naar Paita. Delfland, pass. 9 Flnisterre. Duivendijk, 8 van Portland Oreg te Seattle. Daierdijk, 8 Zuidkust Guatemala. Drente, 9 van Genua naar Marseille. Diemerdijk, 10 Balboa verwacht. Enggano, pass. 8 Kp. Guardaful n. Aden. Eos, 8 te Tanger. Elmlna, 8 v. Bordeaux n. Dakar. Erinna, pass. 8 ten W. Manilla baai. Eemdijk, 9 van Antwerpen naar Havana. Ena, 10 v. Baildikpapan te Singapore verw. Ètrema, 9 v. Aruba n. Havana. Eendracht, 10 v. Alexandrië te Port Said verw. Fa,rmsum, 8 v. Montreal n. Nederland. Feiipes, 8 260 m. N. Anamba ©11. Friesland (SSM). 8 100 m. N. Finisterre. Fairsea, 10 v. Rotterdam te Sydney. Groote Kerk, 8 v. Durban n. Lorenzo Marquez Graveland, 9 v. Itajai te Port Alegre verw. Garoet, 8 210 m. ZO. Massawa. Gordnas, pass. 9 Ouessant naar Antwerpen. Gouwe, 9 van Royita naar Zaandam. Gaasterland, 10 v. Santos te Rio de Janeiro. Groote Beer, 9 800 m. O. Cp. Race. Hera, 8 v. Pimentel te Callao. Haarlem, 8 San Juan te Curagao. Hestia, 8 te Hamburg. Hector, 8 v. Beyrouth n- Latakia. Helena, 8 v. Paramaribo n. Demerara. Hermes, 8 150 m. O.t.Z. Abaco Bahamas. Hersilia, 8 890 m. Z.ZW. Fayal n. Barbados. Hoogkerk, pass. 8 Brothers. Hydra, pass. 8 Tprtugas eil. Heemskerk, 9 van Adelaide n. Fremamiie. Indrapoera, 8 7 u. te Belawan. Hos, 8 v. Jeremie n. Miragoane. Jagersfontein, 8 380 m. O.NO. St. Helena. Jupiter, 8 te Lissabon. Joh. v. Oldehbarnevelt, pass. Maladiven. Kota Agoeng, pass. 9 1 u. Perim. Kedoe, pass. 9 Gibraltar. Kertosono, 7 150 m. NO. Honolulu. Kalianda, 9 v. Oleh Oleh te Belawan. Karossa, 9 v. Singapore te Soerabaja. KieLdrecht, 10 te Manilla. Kota Baroe, 9 v. Aden n. Belawan- Kota Inten, 9 van Tj. Priok naar Semarang. Leopoldskerk, 9 te DJeddah. Lekhaven, 8 7.30 u. v. R'dam te Montreal. Loenerkerk, pass. D Ouessant. Leersum, 8 v. Charleston n. New Orleans. Loppersum, pass. 9 Gibraltar. Lemsterkerk, 9 nog te Damman. Laurenskerk, 8 v. Bremen n. Antwerpen. Leerdam, 8 580 m. W. Sciliy's. Lutterkerk, 8 v. Bandarshapur voor anker Sha- telarab rivier Basrah. Laertes, 9 v. Port Swettenlham n. Belawan. Langkoeas, 9 ten anker rede DJeddah. Lekkerkerk, 9 te Khorramshar. Leuvekerk, pass. 9 Gibraltar n. Marseille. Limburg, 10 te Port Swettenham. Loosdirecht, pass. 9 Gibraltar n. Genu,- Lieve Vrouwekerk, 10 te Dubai verw. Llnge 10 v. Zaandam naar Stockka. Lombok,, 7 te Los Angeles. Marisa, pass. 8 Krakatau. Murena, 9 v. Madras te Calcutta verwacht. Malea, 8 van Rotterdam naar Purfleet. Maasland, 8 te Bahia. Mapta, 8 270 m. Z. Cp. Race. Mitra, pass. 8 Sumbawa. Maaskerk, 9 v. Apapa te Lagos. Madoera, 10 v. Suez te Djeddah. Manoeran, 9 v. Colombo n. Suez. Mataram, 9 v. Bandarshapur te Khorramshar. Myoma, pass. 9 Kp. Leeuwin. Maasdam, 10. Southampton verwacht. Markelo, 9 van Rotterdam naar Blyth. Meliskenk, 10 v. Calcutta te Rotterdam. Marken, 10 v. Port Swettenham. Merwede, verm. 11 v. Antwerpen n. Bremen. Modjokerto, vertr. 11 v. Rotterdam n. Indonesië Nestor, 9 v. Trinidad te Paramaribo. Notos, 11 v. Cristobal te Hamburg verw. Nieuw Amsterdam, 9 570 m. W. Sciliy's. Ootmarsum, 8 v. Jacksonville n. Le Havre. Oranjefontein, 8 v. Port Elisabeth te Kaapstad. Orestes, 8 v. Palua San Felix n. Trinidad. Ondfina, 10 v. Lamaca te Piraeus. Oranje, pass. 9 Malta n. Southampton. Oranjestad, 9 550 m. ZW. Madeira. Papendrecht, 8 v. Rastanura n. Frankrijk. Phrontis, 8 v. TJ. Priok n. Palembang. Poelau Laut, 9 v. Soerabaja te Makassar. Prins Fred. Hendrik, 3 v. R'dam n. Chicago. Prins Willem IV, 8 te Montreal. Parkhaven, pass. 8 Montevideo. Prins Alexander. 5 v. Rotterdam te Montreal. Prins Willem V, 9 rede Le Havre. Pygmalion, pass. 8 ten ZO. Kingston. Prins Willem II, 8 340 m. O.NO. Belle isier Polydorus, 11 v. Tj. Priok te Singapore verw. Prins Joh. W. Friso, 10 v. Antwerpen. Ridderkerk, 8 v. Fremantle n. Adelaide. Ruys, 8 v. Mauritius n. Belawan. Rijnkerk, 8 v. Dar es Salaam te Zanzibar. Rondo, 8 te Houston. Rossum, 9 v. Immirvgham te Sevilla verwacht. Rotula, 9 v. Alexandrië n. Curagao. Reyniersz, 8 v. Soerabaja n. Semarang. Radja, pass. 9 Aden n. Perz. Golf. Rijndam, 9 610 m. O.NO. Cp. Race. Roepat, 10 te Marseille. Saparoea, 0 v. Rastanura n. DJeddah. Singkep, nacht 8-9 le Antwerpen. Sumatra, 9 v. Semarang te Tj. Priok. Salatiga, 5 v. Portland Oreg n. Brits Columbia Schie, 9 van Amsterdam naar Lissabon. Somnielsdijk, 9 v. R'dam te Antw. Straat Banka, 8 330 m. NW. te W. Kaapstad. Saidja, 8 te Pladju Sigli, 8 v. Tj. Priok naar Soerabaja. Sliedrecht, pass. 8 ten ZO. Kp. Frio. Stentor, 8 v. Southampton. Scherpendreeht, 11 van Pto La Cruz te Santos verwacht. Sibajak, 9 v. Willemstad n. Cristobal. Soestdijk, 10 v. Semarang te Soerabaja. Stad Alkmaar, 9 van Middiesboro n. Narvik. Stad Maassluis, 9 v. Rotterdam te Narvik. Stad Vlaardingen, 10 v. Wabana te Kmden. Straat Makassar, 9 v. Hongkong n. Manilla. Sail and, 10 v. Bahia n. St. Vincent. Schledijk, 9 Tampico te Houston. Stad Dordrecht, 10 v. Vlaardingen te Palermo. Stentor, 9 v. Paramaribo te Amsterdam. Sarangan, 8 te Kaapstad. Sloterdijk, 8 te Gibraltar. Stad Arnhem, 11 v. Algiers te IJmuiden verw. Stad Leiden, 11 ca. 23 u. voor IJm. verw. Tjipanas, 8 te Zanzibar. Tero, 5 v. Buenos Aires te Rosario. Tjimenteng, pass. 8 Sabang n. Mombassa. Titus, 8 van Palermo te Bari. Teucer. pass. 8 Gibraltar. Tankhaven I 9 v. Telokanson te Sungeigerong Tankhaven II, 8 v. Singapore n. Sungeigerong Themisto, 8 240 m. W. Cp. Farewell. Tiba. 8 340 m. Z.t.o. Cp. Race. Tjikampek, 9 v. Tj. Priok te Cherlbon. Tjisadane, 8 v. Belawan te Bintang. Tongkol, pass. 8 Medan n. Tj. Priok. Trompenberg, 8 160 m. NW. Bermuda. Telamon, 9 v. Willemstad n. Oranjestad. Tibia, 8 180 m. Z. Cp. Padaran. Tjibodas, 7 v. Nagoya te Kobe. Ta wall, 10 te Soerabaja. Tegelberg, 10 te Hongkong. Teiresias, 9 v. Belawan naar Aden. Tjipanas, 9 te Tanga. Tabinta, pass. 9 ten Z. Fernando Noronha. TominJ, 9 v. Rotterdam naar Tj. Priok. Tara, 9 6.40 u. v. Montreal te Gothenburg. Tjitjalengka, 7 v. Rio Grande te Montevideo. Veendam, pass. 9 Lands End n. Halifax. Willemstad. 8 790 m. NO. Barbados n. Madeira Winsum, 8 v. Freetown n. Dakar. Woensdrecht, 8 v. Curagao n. Gibraltar. Wieldrecht, pass. 9 ten ZO. Buton eil. Waibalong, 9 v. TJ. Priok te Belawan. Waingapoe. 8 v. Penang n. Belawan. Winterswijk, 8 600 m. NO. Flores. ®- Waal, 11 v. Izmir te Algiers venvacht. Willem Ruys. 9 75 m. O. Malta. Waterman, 9 470 m. ZW. Fayal. IJsel, 9 v. Amsterdam te Rotterdam. Zaan, vertr. 11 van Amsterdam n. Norkoplng. Zonnewijk. pass. 9 Sciliy's. Zeeland (SSM), pass. 9 Kp. Flnisterre. Zuiderkruis, 10 ca. 13.30 u. v. New York voor IJmuiden verwacht Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl. 47 917/l8 91% A.K.U. 150% 150% 173 172% Philips Gloeil 153 152% Kon. Petroleum 319 318% A'dam Rubber 71% 71% Holl. Amer. Lijn 141% 141% N. Scheepv. Unie 118% 119 H.V.A 82% 83 Deli MU 63% 64 Amsterd. Bank 156% 156 Ned. Handel Mij. 142% 142 Rotterd. Bank 156% 156 Twentse Bank 156% 156 Anaconda Copper 40% 39% Bethlehem Steel. 48% 48 Republic Steel 39 38% ex.d. Shell Union 69% 70% 20% 20% U. S. Steel 38 3a

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7