Amerikanen steunden Duitse rechts-extremistische guerilla's Maarschalk Juin wenst Duitse divisies voor Europees leger Frankrijk wees nota niet uit lichtgeraaktheid terug Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Minister als lantaarnopsteker Orkest en Opera Amerikaans-Duitse conclusie: Pijnlijke onthulling van premier van Hessen grotendeels bevestigd Indonesië streeft naar neutraal blok Het woord is aan België bezorgd over Ruanda-Urundi Mau Mau overvalt Brits echtpaar Morgen zonnig weer Uiting van ernstige critiek op Amerikaans NA VO-beleid Reeds 110 doden door treinramp bij Harrow Extra aflossing van staatsschuld Dr. Subardjo: Het veronderstelt een kwade Duits-Italiaanse toeleg Vrees en onzekerheid heersen in Kenia 67e JAARGANG No 80 (Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. ITelefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 11 OCTOBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 240 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman „UIT HET VERLANGEN naar het overbodige is de Kunst ontstaan", heeft de in de vorige eeuw vermaarde Oosten rijkse romancière Marie Ebner-Esehen- bach geschreven. De geniale Fransman Voltaire was haar al voorafgegaan met zijn korte erkenning: „Het overbodige, een heel noodzakelijk iets". De Nederlan der Wijnaendts Francken, minder puntig en wat voorzichtiger in zijn paradox, gaf dit later toch ook toe in zijn uit spraak: „Het is het onnodige en het over bodige, dat de grootste bekoring geeft aan ons leven en voor veler ziel datgene is, v/aar zij het minst buiten kunnen". Als ge hieruit af wilt leiden, dat de Kunst allerminst overbodig is en in feite zelfs even onmisbaar als de erkende nood zakelijkheden des levens beginnend met voeding, kleding en onderdak ben ik de laatste die u zal tegenspreken. Niette min is dat in ons land vaak slecht begre pen. Slechter dan in deze tijd. In voor oorlogse jaren bleek het herhaaldelijk ondoenlijk een aantal eerzame gemeente raadsleden (van steden) duidelijk te ma ken dat symphonie-orkesten niet zonder overheidssteun kunnen bestaan en dat men voor een goed muziekleven geen sympho nie-orkesten missen kan. Het is nog geen twintig jaar geleden dat ik een zo edel achtbaar man, in de gemeenteraad van een belangrijke stad, aan B. en W. heb horen vragen: „Als ik een tekort in mijn zaak heb, kan ik dan ook bij de gemeente aankloppen?" Hij was winkelier, met een goedbeklante zaak, en zijn treffende ver gelijking betrof het stedelijk orkest, dat tobde met een veel te lage subsidie en welks musici merendeels aanmerkelijk la ger bezoldigd waren dan gemeentewerk lieden. In die tijd bezaten wij geen Nederlandse opera. Ons land was vele jaren lang van opera en daarmee van de muzikaal-drama- tische kunst verstoken, hetgeen een lelijke verarming was. En wij waren toen, in ons geheel beschouwd, een veel meer welva rend volk dan wij nu zijn. Dat behoeft geen nadere toelichting. Als ge bedenkt dat wij nu wel een Nederlandse Opera hebben, die aanzienlijke subsidies vordert en ze ook krijgt, en dat onze orkesten met overheidssteun inderdaad in betere om standigheden verkeren dan voor de oorlog kunt ge u verwonderen over het verschil. De gedachte kan bij u opkomen dat een volk, dat in materiële welvaart verkeert daardoor in verbeeldingskracht, en dus ook in begrip van hetgeen de mens wer kelijk voor zijn levensgeluk behoeft, gaat tekortschieten. Misschien is dat wat sterk gezegd; zeker schijnt, dat nood tot beter begrip stimuleert. Als ik denk aan de velerlei pogingen in bezettingstijd om het kunstleven te bevorderen, aan de zo tal rijke huisconcerten bijvoorbeeld, geloof ik dat die drang wel aansporend heeft ge werkt op de na-oorlogse tijd. Niet dat wij er nu zijn de gedachte aan de benau wende levensomstandigheden, waarin op nieuw zoveel kunstschilders verkeren is beklemmend en noopt tot de gedachte, dat daar meer voor gedaan zal moeten wor den dan nu door overheids-aankopen op bescheiden wijze geschiedt. Er is meer dat niet slaagt. Maar er is toch verbetering vergeleken bij de vooroorlogse jaren, vooral in mentaliteit, in erkenning. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht en zo heb ik dezer dagen met belangstelling in de Engelse bladen be schouwingen gelezen omtrent de noden van het orkest der stad Birmingham. Ge moet niet gering denken over de stad Birmingham, die meer dan een millioen inwoners telt, dus aanmerkelijk meer dan Amsterdam. Niettemin heeft het Bir mingham Orchestra een beroep moeten doen op vijfentwintig gemeenten in de Midlands om het aan elfduizend pond sterling (ongeveer f 115.000) subsidie te helpen, opdat het zou kunnen blijven be staan. En na drie maanden heeft die op roep nog maar f 37.000 opgeleverd, dus zowat één derde van de gevraagde som, waarbij de stad Wolverhampton (met een kwart millioen inwoners) als.uitblinker is opgetreden door f 11.000 aan te bieden, mits zij een aantal concerten binnen de eigen gemeente krijgt en het Birmingham Orchestra het Municipal Choir (gemeen telijk koor) ondersteunt. Cheltenham met 60.000 inwoners heeft een kleine f 4000 subsidie geboden mits het acht concerten krijgt; Dudley, eveneens met 60.000, heeft een kleinigheid meer willen geven voor slechts drie concerten en de rest is daar ver beneden gebleven. Daarop heeft de Lord Mayor van Birmingham vertegen woordigers der gemeenten bijeengeroepen (twintig van de vijfentwintig zijn ver schenen) en zijn wethouder van Financiën heeft in die vergadering erkend dat als het streekplan faalt, Birminghams trots op het spel staat en het moet overwegen of het zijn subsidie kan verhogen. Maar zal het dat willen doen? Voor ons vind ik dit een boeiend geval. Dat' Birmingham Orchestra moet een ge bied, dat bewoond worat cioor vier mil lioen mensen, „bedienen". Men is in En geland nog niet zo ver met de verbreiding van de serieuze muziek als wij. Welnu, laten wij hieruit afleiden dat wij wel een eind op weg zijn, maar dan ook moe ten doorzetten. Het geval-Birmingham herinnert aan een recent Nederlands ver leden. En aan de opbouw van een groter publiek door middel van volksconcerten en jeugdconcerten en paedagogische con certen, die op den duur wel degelijk succes had. Zo zal men het in Birmingham ook moeten doen. Want, om nog eens Wij naendts Francken te citeren: „Het is het onnodige en het overbodige, dat .de groot ste bekoring geeft aan ons leven" R. P. De kapitein-vlieger-waarnemer J. A. Gulden van de Jachtvliegschool van de vlieg basis Twente is onderscheiden met de Ver- zetsster Oost-Azië 19421945. Kapitein Gul den heeft zich in de Japanse bezettingstijd op bijzondere wijze onderscheiden door reeds dadelijk na aankomst in 1942 in het krijgs gevangenkamp te Tjimahi een radio-ont- vanger te bouwen, waarmede geregeld werd geluisterd. De berichten werden door gegeven aan de Nederlandse kampcomman dant. De mijnenveger „Ternate" is heden uit Den Helder vertrokken naar Sorong op Niéuw Guinea. BONN. (Reuter). Het onderzoek van de Amerikaans-Duitse commissie heeft tot nu toe geleid tot een grote mate van bevesti ging van de verklaringen van Zinn, premier van Hessen, over het bestaan van een door Amerikanen gesteunde onder grondse extreem-rechtse organisatie in West-Duitsland, aldus meldt 't West-Duitse persbureau DPA. De Amerikanen zullen hun standpunt bepalen als het onderzoek afgesloten is. De organisatie zou een guerilla strijd gaan voeren ingeval van een bezetting door de Sovjet-Unie en voorts een lijst van linkse figuren hebben opge steld, die in dat geval geliquideerd zouden moeten worden. De West-Duitse oppositie wenst te we ten, of de organisatie ook gelden van de regering van Bonn heeft ontvangen. Het bondskabinet heeft veel van zijn vergader tijd besteed aan de kwestie. Een regerings functionaris zeide, dat de regering het zou betreuren, indien thans, zeven jaar na de oorlog, zou blijken dat geheime wapenop slagplaatsen aangelegd en geheime onder grondse groepen opgericht waren zonder dat de regering dit wist. Het was de regering een jaar geleden ter ore gekomen, dat in Beieren geheime wapenopslagplaatsen waren aangelegd. Zij had de zaak echter overgelaten aan de regering van de deelstaat. Zij had echter pas eind September mededelingen in de zin van die van premier Zinn ontvangen. De „Bund Deutscher Jugend" had voor de internationale pinksterbiieenkomst van dit jaar 10.000 mark ontvangen, evenals an dere jeugdorganisaties. De bondsregering had geen redenen aan te nemen, dat de BDJ een neofascistischc organisatie was. Massa-organisaties in Oost-Berlijn heb ben de Berlijners opgeroepen tot het bij wonen van vergaderingen, om te proteste ren tegen „moordcomplotten van fascisti sche jeugd". Volgens de Oost-Berlijnse semi-officiële „Berliner Zeitung" hebben de Amerikanen „een vijfde colonne" opgericht, „bestaande uit betaalde gangsters, die bereid zijn op ieder ogenblik daden van terreur te be gaan". Het Oost-Duitse persbureau ADN heeft inmiddels een lijst met namen gepubli ceerd van personen, die in geval van oor log door de door Zinn genoemde onder grondse organisatie uit de weg zouden worden geruimd. Op deze lijst komen voor: de West- Duitse communistische parlementsleden Müller, Fischer en Renner, de Hessische minister van cultuur Metzger (socialist), de socialistische parlementsleden Stierle, Freidhof en dr. Koch, de Hessische oud ministers Wagner en Binder, de vooraan staande socialist Arndt uit Hessen, twee socialistische, een communistische en een christen-democratische journalist en ten slotte mevrouw Renger, de privé-secreta- resse van de onlangs overleden socialis tische leider dr. Schumacher. De West-Duitse minister van Justitie, dr. Dehler, heeft de Hessische premier Zinn er Vrijdag te Wiesbaden van beschul digd zijn onthullingen over het bestaan van een geheime organisatie van toekom stige verzetsstrijders uit politieke overwe gingen te hebben overdreven en voor de bekendmaking er van een dusdanig tijd stip te hebben uitgekozen, dat hierdoor de socialistische doeleinden het meest zouden worden bevorderd. De speciale Amerikaans-Duitse commis sie van onderzoek (samengesteld door het Amerikaanse Hoge Commissariaat en de West-Duitse regering) heeft tot voornaam ste taak na te gaan of Amerikaanse func tionarissen of officieren op de hoogte wa ren van zwarte lijsten der organsatie, waarop vooraanstaande communisten en sociaal-democraten stonden vermeld, die, in geval van nood zouden worden „geli quideerd". De burgemeester en de politie van Wald- michelbach, een dorp in het Odenwald ten Zuiden van Frankfort waar partisanen der geheime organisatie zouden hebben geoefend, verklaarden Vrijdag, dat een Amerikaan, een zekere Garwood, herhaal de malen een huis in de buurt van het oefenterrein had bezocht. Twee maanden geleden zou deze Garwood zijn verdwe nen. Ten einde te voorkomen, dat het be grotingsbeeld door de buitengewone ont vangsten aan heffingen gunstig zou wor den beïnvloed, wordt het wenselijk geacht onder de rijksuitgaven een bedrag aan extra aflossing van staatsschuld op te ne men, gelijk aan de ontvangsten aan ver- mogensaanwasbelasting en verrnogenshef- fing ineens. Nu deze heffingen in 1951 f 10.910.000 meer hebben opgebracht dan oorspronkelijk was geraamd, heeft de mi nister van Financiën een wetsontwerp in gediend om de schuld met een overeen komstig bedrag af te lossen. De heer J. van Tilburg, die was be noemd tot lid van de Provinciale Staten van Zuidholland ter voorziening in de vacature- mr. L. A. Donker, heeft zijn benoeming niet aangenomen. Thans is de heer P. Goettsch te Rotterdam benoemd. Bij de legeroefening „Hold Fast" zijn 4513 Nederlandse legerwagens in gebruik ge weest. Er zijn ook 4513 wagens uit Duits land teruggekeerd; 76 wagens moesten wor den gerepareerd, 16 hiervan bleken onher stelbaar beschadigd te zijn. CAïRO, (Reuter). Dr. Achmad Su bardjo, de voormalige Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, die een reis maakt door het Midden-Oosten, heeft in een onderhoud met het onafhankelijke Egyptische blad „Al Ahram" medege deeld, dat hij een bezoek brengt aan de Arabische landen, teneinde te pogen een neutraal blok tot stand te brengen. Dr. Subardjo, die thans in Saoedi-Arabië is en zijn reis nog zal vervolgen naar Syrië, de Libanon, Jordanië, Irak en Perzië zeide: „Indonesië voelt door zijn geographische ligging de slechte gevolgen van de strijd in Azië tussen de Oosterse en Westerse blokken. Indonesië is een nieuw land, dat vrede nodig heeft om zijn onverdeelde aandacht te kunnen besteden aan de we deropbouw en ontwikkeling in eigen land. Het is daarom in zijn belang neutraal te blijven in de huidige koude oorlog en indien mogelijk in elk toekomstig ge wapend conflict. Het land kan echter niet alléén neu traal blijven en er wordt overleg gepleegd met andere landen, die Indonesië's doel stellingen en hoop delen. Een van de redenen van mijn bezoek aan Egypte en andere Arabische landen is het trachten te komen tot de oprichting van een neutraal blok. Egypte heeft vrede nodig en moet niet in een volgende oorlog worden gewikkeld. Wij weten niet of wij neutraal kunnen blijven, want wij zijn kleine landen en de wereld wordt beheerst door grote machten. Indien wij in staat willen zijn neutraal te blijven, moeten wij de nodige kracht hebben om anderen te dwingen onze neutraliteit te eerbie digen. Het voorgestelde neutrale blok moet zowel Islamietische als niet-Islamietische landen omvatten, zoals Birma, India, Siam en Ethiopië. Samenwerking bestaat reeds tussen Aziatische en Arabische lan den in de UNO, aldus Subardjo. De vroegere ambassadeur van de Verenigde Staten in Moskou, George Kennan, is met zijn echtgenote en twee kinderen op het vliegveld van Frankfurt a/Main aangekomen. We zien de familie Kennan hier bij het verlaten van het vliegtuig. Mevrouw Kennan draagt de 5 Vz maand oude Wendy Antonia; de heer Kennan heeft zich over zijn 4-jarige zoon Christopher ontfermd. (Reuter). „Het voorgestelde Europese leger moet ook Duitse divisies omvatten, wil het een doelmatig werkende strijd macht worden" verklaarde maarschalk Al- phonse Juin, inspecteur-generaal der Fran se strijdkrachten, in een gesprek met ver slaggevers te Ain Bessem in Zuid-Algiers. Hij voegde hieraan toe, dat de Franse ver plichtingen in Indochina maken dat Frankrijk het zich niet kan veroorloven, de instelling van een Europees leger zon der Duitse eenheden voor te staan. Maarschalk Juin, die ook bevelhebber der Atlantische landstrijdkrachten in Euro pa is, heeft in Algiers oefeningen van het Franse leger bijgewoond. Hij verklaarde dat Frankrijk aan de oorlog in Indochina per jaar een bedrag van 400.000.000.000 francs uitgeeft, dat strijdkrachten ter sterkte van ongeveer tien divisies er door worden gebonden en dat in de Indochinese oorlog vrijwel alle in Frankrijk vervaar digde ammunitie voor kleine vuurwapens wordt gebruikt. Maarschalk Juin deelde voorts mede, dat tekort aan geldmiddelen, tengevolge van de oorlogsuitgaven in Indochina, maakt dat er lang niet zoveel militairen uit de Noord- Afrikaanse vrijwilligers kunnen worden gerecruteerd, als anders het geval zou zijn. Er is thans slechts één volledig uitgeruste Noord-Afrikaanse divisie gevormd, terwijl het er anders vier hadden kunnen zijn, die men zo nodig ook in Europa had kunnen legeren. Juin verklaarde verder dat het op een bepaald tijdstip in de toekomst noodzake lijk zal zijn de tweejarige militaire dienst plicht in Frankrijk in te voeren. Hij be sloot met de mededeling dat autoriteiten van Het Amerikaanse leger Frankrijk toe stemming hebben verzocht in Noord ika oefeningen van hun eigen troepen ti_ oen houden. De Franse rer "»g overweegt dit verzoek thans. Vijftig jaar geleden werd de woningwet van kracht en ter ge legenheid van dat feit is in het nieuwe stad huis van Den Haag een tentoonstelling Vijftig jaar wonen" ingericht. De opening van deze expositie geschiedde eens niet op de gebruikelijke wijze. Er werddit maal een kleine scène gespeeld, waarin de minister van Weder opbouw Z.Ex. H. B. J. Witte een ouderwetse gaslantaarn ontstak. Rudolf Goldscheid: Wij moeten internationaal leren voelen, denken, willen en vooral handelen, en dit met dezelfde hartstochtelijke overtuiging waar mee tot dusver de mensen het nationalisme of het patriotisme hebben gediend. (Van onze correspondent in Brussel) Berichten uit Bonn over een bespreking tussen Adenauer en De Gasperi inzake het Belgische mandaat over Ruanda-Urundi (een voormalige Duitse kolonie in Afrika) hebben in sommige Belgische kringen ongerustheid verwekt. De ontkenningen uit Bonn, zowel als uit Rome, dat Ruanda- Urundi onttrokken zou worden aan België als mandataris, acht men in zulke vage termen gesteld, dat daaraan niet veel waarde kan worden gehecht. In „Het Volk" wijst K. van Cauwelaert er op, dat het Parijse dagblad „France Soir" van Woensdag een artikel heeft ge publiceerd, waarvan de gegevens weliswaar niet geheel overeenstemmen met de in België uit Bonn ontvangen berichten, maar dat toch eenzelfde tendenz heeft. „France Soir" schreef namelijk, dat Adenauer en De Gasperi tijdens hun conferentie hadden gesproken over de exploitatie van de Afri kaanse gebieden in het kader van de Afri- Europese samenwerking. Trouwens op de Europese vergadering te Straatsburg had den de Duitse afgevaardigde Semler en de Britse gedelegeerde Boothby dit probleem reeds eerder aangesneden. „Het Volk" acht het ondenkbaar, dat Adenauer en De Gas peri het probleem ter tafel zouden hebben gebracht, zonder althans door Groot-Brit- tannië te zijn aangemoedigd. Volgens „Het Volk" is het duidelijk, dat men op zoek is naar een slachtoffer, naar een land, van welks leer men riemen kan snijden voor Duitsland en Italië. Het blad besluit aldus: „Wij zijn er van overtuigd, dat zij die rekenen op de schaapachtigheid van de Belgen en op hun gedweeë volg zaamheid ten opzichte van de plannen- smeders, zich zeer zullen vergissen." „La Cité" vestigt er de aandacht op, dat eerstdaags België in de vergadering van de UNO zal worden aangevallen, aangezien sommige UNO-afgevaardigden een scher pere scheiding tussen de Belgische Congo en Ruanda-Urundi voorstaan. Het blad legt verband tussen dit offensief en het zoge- naamde plan van Straatsburg betreffende een soort Schumanplan voor de overzeese gewesten. „La Libre Belgique", het blad dat de be richten uit Bonn het eerst bracht, toont zich door de officieuse en inderdaad vage ont kenningen niet gerust. NAIROBI (Reuter). In een buitenwijk van Nairobi hebben leden van het geheime verbond Mau Mau gisteravond een bejaard Brits echtpaar met messen en stokken zeer ernstige verwondingen toegebracht. Het echtpaar werd door vijf mannen in de slaapkamer overvallen. De armen en ge zichten der slachtoffers zijn door talrijke messneden zwaar verminkt. De aanvallers hebben twee kisten mee genomen. De toestand van de 74-jarige vrouw is levensgevaarlijk. Een Britse officier van politie heeft ver klaard: „Wij geloven dat de terreur van de Mau Mau het hoogtepunt nog niet heeft bereikt en vrezen dat sommige blanken wraak zullen trachten te nemen. Dat zou op een bloedbad kunnen uitlopen". Er wonen 30.000 blanken in Nairobi. Allen zijn in het bezit van wapens. Er heerst vrees en onzekerheid in de kolonie. Albert Luthuli, voorzitter van de afde ling Natal van het Afrikaanse nationale congres, heeft op een vergadering te Pre toria verklaard dat geheel Afrika in bewe ging is. „Zij die ons onderdrukken, vragen zich bevend af wat er gaat gebeuren", zei hij. De campagne van lijdelijk verzet in Zuid-Afrika heeft niet alleen ten doel de grieven onder de aandacht van de regering te brengen, maar ook het politieke bewust zijn van de niet-blanken te versterken. In de afgelopen week trokken langs de Noordflank van een krachtig gebied van hoge luchtdruk boven de Oceaan drie de pressies via IJsland naar het Oostzeege bied, die ook in ons land veel wind en da gelijks regen of buien brachten. Aan deze periode van onstuimig weer komt nu echter een einde. Het hoge druk- gebied op de Oceaan, dat geruime tijd niet van zijn plaats was gekomen, zette zich Donderdag in beweging en trok vrij snel naar Schotland, waar het vanmorgen was aangekomen. Weliswaar neemt het nu iets in betekenis af maar het is toch. nog sterk genoeg om morgen, wanneer het centrum er van dicht bij ons land zal liggen, aan de buien een einde te maken. Doordat de bewolking en de wind afne men, zullen de temperaturen in de komen de nacht flink kunnen dalen, plaatselijk misschien zelfs tot beneden het vriespunt. Men mag echter verwachten, zo deelt het K.N.M.I. mede, dat morgen overdag de zon haar verwarmende invloed zal kunnen doen gelden, zodat het weer ondanks de vrij lage temperaturen een aangenamer karakter zal hebben dan dit de afgelopen week het geval was. Aangezien op de Oceaan de depressie-activiteit snel toe neemt en deze zich gestadig naar het Oosten uitbreidt, ziet het er evenwel naar uit, dat op een rustig weekeinde een nieu we periode van onstuimig weer zal volgen. PARIJS (A^F.P.L Naar aanleiding van aan het buitenland lag. Hij zeide echter, -T. i de pranse regering ijZeer zeker" meer verstoord was over de mondelinge verkla ringen, die ambassadeur Dunn Maandag bij zijn bezoek aan Pinay had afgelegd, dan over de inhoud van de brief over de hulp verlening, die hij toen had overhandigd. McDermott zei, dat de kwesties Tunesië en Marokko niet ter sprake waren gekomen HARROW, (Reuter). Tot dusver zijn 110 doden geteld tengevolge van de trein ramp, die zich dezer dagen bij Harrow heeft voorgedaan. Vrijdagavond zijn weer vier stoffelijke overschotten onder de wrakstukken vandaan gehaald. Van de zijde van de spoorwegen is medegedeeld, dat het nog dagen kan duren voordat het definitieve aantal slachtoffers bekend is. 8 van de 106 doden zijn nog niet ge ïdentificeerd. 87 personen bevinden zich in een ziekenhuis. Voor het leven van sommigen hunner wordt gevreesd. In de afgelopen drie dagen zijn hon derden tonnen puin opgeruimd. Hoewel onafgebroken gewerkt is, moet nog een grote hoeveelheid wrakstukken verwij derd worden. de afwijzing door Frankrijk van het Ame rikaanse memorandum inzake de hulpver lening voor het lopende jaar komt „Paris Presse" terug op de overhandiging van een Frans memorandum aan de NAVO, waarin Frankrijk zijn inzichten uiteenzet wat be treft de algemene organisatie van de Atlan tische gemeenschap. In hoofdzaak, zo schrijft het blad, eiste het memorandum een zeer vérgaande integratie van de be wapeningsprogramma's en voornamelijk de aanvaarding van een plan voor een „finan ciële gemeenschap", waarin elk aangeslo ten land naarmate van zijn middelen zou bijdragen, de Verenigde Staten even goed als de anderen. De Franse regering is voorts van oordeel dat voorzieningen op lange termijn het enige middel vormen om een goede werking van het enorme Atlan tische apparaat te verzekeren zonder dat het economische leven van de deelnemende landen in gevaar komt. In dit verband wordt het feit, dat het Amerikaanse Congres voor slechts telkens één jaar gelden voor hulp aan het buiten land toewijst, gevoeld als een vraagstuk, dat de Verenigde Staten moeten oplossen. Men is voorts van mening, dat de gevolgen van deze werkwijze niet langer voor reke ning van West-Europa moeten zijn. De Fransen oefenen voorts critiek op de druk van Amerikaanse zijde op de Franse regering om het verdrag inzake de Euro pese verdedigingsgemeenschap (E.V.G.) te laten bekrachtigen vóór de Amerikaanse presidentsverkiezingen op 4 November. Men ziet dit als een ongepaste inmenging, terwijl men voorts van mening is, dat het verdrag een politiek inhoudt, die groten deels onder Amerikaanse druk aanvaard is en waarover de meningen in Frankrijk hoe langer hoe meer verdeeld worden. Het schijnt dan nu ook waarschijnlijk, aldus Reuter, dat vrijwel geen kans bestaat, dat het Europese legerverdrag in zijn huidige vorm door het Franse parlement zal wor den bekrachtigd. De Reuter-corvespondent te Parijs komt tot de slotsom, dat de Fransen van mening zijn, dat de Amerikanen geen voeling heb ben met de politieke realiteit in West- Europa en dat deze vrees, veel meer dan enige nationale geraaktheid, de reden is van de huidige reacties in de buitenlandse politiek van Frankrijk. Washingtons oordeel Te Washington is men van oordeel, dat de Franse reacties klaarblijkelijk het ge volg van een misverstand zijn. Er wordt geopperd, dat het geheel samenhangt met de Franse binnenlandse politiek. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, McDer mott, verklaarde tegenover verslaggevers, dat de omstreden kwestie geheel op het terrein van de Amerikaanse hulpverlening oooooooooooooooooooooooocoooooooooooooot FRAAI KERSTWEEK Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Koude nacht met op vele plaatsen lichte, hier en daar zware nachtvorst en plaatselijk mist. Morgen overdag droog en vrij zonnig weer met onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Zwakke tot matige Noord-Ooste lijke tot Oostelijke wind. 12 October Zon op 7.00 uur, onder 17.53 uur. Maan op onder 15.46 uur. 13 October Zon op 7.01 uur, onder 17.51 uur. Maan op 0.45 uur, onder 16.01 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 11 October Hoog water: 9.12 en 21.45 uur. Laag water: 4.27 en 16.50 uur. Zondag 12 October Hoog water: 10.35 en 23.12 uur. Laag water: 5.38 en 18.07 uur. Maandag 13 October Hoog water: 11.57 uur. Laag water: 7.06 en 19.34 uur. XOOCOOOOOrt

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1