Monsieur le Président Monsieur le Présidant Benelux-conferentie in Knokke Het Hek van de Dam Franse spellingstrijd óf HARTENDORP Slechts éen op de tien Nederlanders heeft wel eens van minister Witte gehoord In de hoofdstad uit CD DEC NATIONALE PRODUCTEN En niu VAN WERELDNAAM Radio Stofzuigers Televisie Wasmachines Wringers Vloerwrijvers Gevolg van Prins Bernhard „Limelight" naar Nederland Landbouw-Egalisatiefonds NIP O-onderzoek wijst uit: Noors-Nederlands-Franse atoomresearch Duistere verveling Fijn trekje Pseudo-vogelpest sterk verminderd ZATERDAG 11 OCTOBER 1952 Vele ouderen zullen zich de heftige strijd herinneren, die hier te lande' jarenlang ge woed heeft tussen voor- en tegenstanders van een vereenvoudiging der spelling. Deze strijd is nu nog slechts een element van de taalgeschiedenis en levert alleen nog maar stof voor een hooggeleerd college over de ontwikkeling van de spelling van het Neder lands. De tegenwoordige jeugd schrijft lustig „verse vis", zonder dat het woordbeeld hen aesthetisch martelt. Ze weet niet beter. Inderdaad komt de weerstand tegen spel ling sv er ander ing en dikwijls grotendeels voort uit vasthoudendheid aan gewoonte, aan overlevering, uit sentimentele verheerlijking van het verleden en behoudzucht. In Frankrijk heeft zo juist een dergelijke strijd gewoed, kort maar hevig. ADVERTENTIE Het was trouwens al lang rumoerig op het terrein van de Franse taal. Allereerst is kortgeleden een wet aangenomen, waar bij het onderricht van de streektaal op de lagere school toegestaan wordt. Niet ten onrechte vrezen velen, dat daardoor de kennis van het officiële Frans achteruit zal gaan en de zuiverheid der taal op den duur aangetast zal worden. Toen kwam de poging om, in navolging van het „basic english" een „frangais de base" te bedenken, vooral ten behoeve van de inheemse bevolking der koloniën, die der minder ontwikkelde landen en van de vreemdelingen. Het is te verwachten, dat deze beweging een snelle dood zal sterven. Een Fransman kan desnoods enthousiast worden voor een fantastisch idee, hij ge voelt echter een natuurlijke tegenstand tegen alle uitingen van de geest, waarbij de logica, de duidelijkheid, de mogelijkheid tot scherpe omlijning in het gedrang komen. Vervolgens lanceerde de heer Jean- Marie Bressaud het „bilinguisme", de Frans-Engelse tweetaligheid. Volgens „Le Monde bilingue", beweging, die reeds vele vurige aanhangers telt, is de vorming van een West-Europa en van een Atlantische wereld niet mogelijk zonder tweetaligheid der volkeren. De strijd voor het bilinguis me is, volgens de onlangs overleden roman schrijver Charles Plisnier „een kruistocht om de mensen het middel te geven om elkaar te begrijpen en de mogelijkheid om elkaar te waarderen." Men wil dan ook reeds op de lagere schoof, het onderwijs verplicht stellen van het Engels, „taal der grote Angelsaksische democratieën" en van het Frans „traditioneel voertuig van een cultuur en een beschaving, voor wier be houd de Westerse wereld zich aaneensluit." Bij redevoeringen en manifesten is het niet gebleven. „Le Monde bilingue" heeft zo'n succes en de aanhangers zijn zo over tuigd van de grote waarde der tweetalig heid voor beter onderling begrip der vol keren, dat het Frans-Engels bilinguisme op de komende vergadering van de Europese Raad een punt van bespreking zal uit maken. Zestig afgevaardigden, behorende tot 11 landen, hebben een voorstel tot aan vaarding van de tweetaligheid ingediend. Reeds zijn Engeland en Frankrijk tot daden overgegaan. Het thans rustige plaats je Muret, eens brandpunt van de strijd der Albigeuzen, en waarvan President Vincent Auriol lange tijd burgemeester is geweest, zal in Frankrijk de eerste „ville-pilqte" zijn. Daar zal op de lagere school naast Frans ook Engels oriderweken worden. De kinderen in de geboorteplaats van Chur chill zullen behalve hun moedertaal Frans leren. Deze beweging verontrust echter de verdedigers van de Franse taal. Zij vragen zich angstig af, of men wel voldoen de tjjd zal hebben om de leerlingen van de lagere school het algemeen beschaafde Frans bij te brengen, wanneer zij, behalve hun streektaal ook nog Engels moeten leren. In deze door basic en bilinguisme ver ontruste gemoederen is nu kort geleden de spellingsbom gevallen. Ten eerste wil de door de opperste onderwijsraad ingestelde vereenvoudigingscommissie de spelling wij zigen om de overlading der leerlingen l.o. te verminderen. De commissie ontkent niet het nut van spellingsoefeningen als training van het geheugen, maar zij meent, dat de daaraan bestede tijd nuttiger voor ander onderricht gebruikt kan worden nu de leerstof steeds meer gebieden beslaat. Niet ten onrechte is daartegen ingebracht, dat de vele spellingsfouten, zelfs bij studenten en dat geldt ook voor het Nederlands niet zozeer het gevolg zijn van het moei lijke woordbeeld of van gebrek aan tijd om zich de juiste schrijfwijze eigen te ma ken, maar dat zij voortkomen uit een bij de jeugd steeds toenemende vervreemding van vormen, uit een gebrek aan eerbied voor algemeen geldende regels, uit een laksheid in het in acht nemen van conven ties, hetgeen onverschilligheid en slordig heid in de hand werkt. Ten tweede verdedigt men de spellings vereenvoudiging terwille van de vreemde lingen. Dat is niet alleen een weinig nobel, ..maar tevens een weinig steekhoudend ar gument: het Engels heeft een lastiger spel ling dan het Frans en toch hebben de En gelsen hun taal aan een paar honderd mil- lioen mensen geleerd. De achteruitgang van het Frans in de wereld heeft, helaas, andere redenen dan de moeilijkheid der taal, namelijk: politiek-economische. ADVERTENTIE Verlang dil merk van:Uw handelaar! Het is hier niet de plaats om op de vele tegenstrijdigheden in de Franse spelling in te gaan, noch om de wetenschappelijke gronden voor aanvaarding of verwerping der voorgestelde wijzigingen uiteen te zet ten. De commissie is echter nog al radicaal geweest en het zou te begrijpen zijn als onze leerlingen een standbeeld voor haar zouden willen oprichten. Zij wil onder andere dat de niet uitgesproken medeklin kers verdwijnen: sculteur in plaats van sculpteur; dat de x een s wordt: chevaus in plaats van chevaux; dat de dubbele medeklinker middenin een woord ver dwijnt: home in plaats van homme. Een toekomstige Sarah Bernhardt zou er dus een honeur in moeten stellen het beroemde vers uit Athalie: „C'était pendant l'horreur d'une profonde nuit" met één r over het voetlicht te brengen en toch het afgrijse lijkste voelbaar moeten maken. Men zou met deze wijzigingen vrede kunnen hebben. Wat echter te zeggen van het voorstel om voortaan „réjie" in plaats van régie te schrijven; „jénie" in plaats van génie? De commissie heeft zich te veel door de uitspraak van de woorden laten leiden. Een taal wordt echter door millioenen mensen ook gelezen en duidelijk onderscheid in woordbeelden is dan een vereiste. Gaat de commissie niet te ver als zij wil, dat een homme de poids (gewicht) geschreven wordt als pois (eruit), le doigt (vinger) als doit (moed), le président (voorzitter) als présidant (voorzittend), enz.? Hier werkt de vereenvoudiging verwarrend. Tegen de voorstellen is zo'n hevige storm van verontwaardiging opgestoken, dat de minister van Onderwijs zich gehaast heeft dit plan in een lade van zijn bureau op te bergen. Iets er van zal te zijner tijd echter wel ingevoerd worden, ook wat de grammatica betreft. Voorlopig echter zullen alle minnaars van Frankrijk nog met une douce nostalgie (en niet: une dousse nostaljie) kunnen denken aan het vertrouwde beeld van La Ville de Paris met twee I's. En van alle nieuwigheden zal alleen het bilinguisme succes hebben. Naast het Kolen-Staal-Pact een tweede, thans cultu rele, bijdrage van Frankrijk tot een Ver enigd Europa. S. E. De Stofzuiger Speciaalzaak Gen. Cronjéstr. 43 Spaarne 3 Tel. 16990 Tel- 17696 Kruidbergerweg 51, Santpoort Het speciale adres voor STOFZUIGERS Reparatiën en onderdelen ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning AuL oliestook Tot de leden van het gevolg, dat Prins Bernhard zal vergezellen op zijn reis naar Midden- en Zuid-Amerika, behoren dr. F. A. de Graaff, particulier secretaris van de Prins, majoor C. C. Geertsema en luitenant ter zee der 1ste klasse A. F. Eibers, adjudanten van de Prins, G. Son- derman, majoor-vlieger, adjudant in bui tengewone dienst en C. Sesink, hoofd van de veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis. De reis naar Mexico wordt voorts mee gemaakt door oud-minister Ch. J. I. M. Weiter, voorzitter van het comité van de Nederlandse tentoonstelling in Mexico, dr. A. Plesman, president-directeur van de K.L.M., en ir. P. F. S. Otten, president directeur van de N.V. Philips. De nieuwe film van Charlie Chaplin, „Limelight", zal in Nederland in roulatie worden gebracht door N.V. Nova Film te Amsterdam. Voorbereidingen worden getroffen om de première van deze film op zo kort moge lijke termijn mogelijk te maken, waardoor Nederland een der eerste landen ter wereld wordt, waar Chaplin's nieuwste werk ter vertoning zal komen. De première van „Limelight" kan mogelijk reeds in de eerste helft van November tegemoet worden ge zien in het Tuschinski Theater te Amster dam, de theaters Arena en Capitol te Rot terdam en de theaters Metropole-Tuschins- ki en Passage te 's Gravenhage. Tekort was 64 millioen te hoog geraamd Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de begroting van het Landbouw- egalisatiefonds voor 1951. In de Memorie van Toelichting deelt minister Mansholt mee, dat het nadelig saldo van het fonds voor het dienstjaar 1951 vermoedelijk 136 millioen zal be lopen, hetgeen 64 millioen minder is dan het in de oorspronkelijke begroting ge raamde nadelige saldo. De oorspronkelijke begroting werd ge baseerd op de ten tijde van het samenstel len daarvan Juni 1950 geldende wereldmarktprijzen en binnenlandse prijs verhoudingen. Na Korea werd het nood zakelijk met ingang van 19 Maart 1951 verschillende prijzen van levensmiddelen en veevoeder te. verhogen. Achteraf bleek, dat de wereldmarktprijzen omstreeks Maart 1951 hun top bereikten en dat na dien over de gehele linie een vrijwel voort durend voortschrijdende daling intrad, waardoor uiteindelijk voor het fonds een gunstiger resultaat bereikt werd dan oor spronkelijk verwacht was. Zo stelt onze tekenaar zich de gang van zaken tijdens dé Benelux-conferentie te Knokke voor, die volgende week begint en waar tal van lastige proble men zullen worden behandeld. KERKELIJK NIEUWS. Beroepen te Rijsen: G. H. van Kooten te Brandwijk. Bedankt voor Wezep: L. Vroeg- indewey te Papendrecht. Vrije Evang. gemeenten Beroepen te Kampen: C. Zijlstra te En schedé. Onlangs heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie onderzocht in hoeverre de ministers van het nieuwe ka binet bekendeji zijn voor de Nederlandse De Noors-Nederlandse gemengde com missie tot onderzoek van kernenergie heeft deze week te Amsterdam vergaderd. De be groting voor het komende jaar werd vast gesteld. Wat de samenwerking met Frank rijk op het gebied van atoomonderzoek betreft waarover reeds eerder bespre kingen werden gevoerd werd besloten tot de vorming van een programmacom missie. Officieus is daarmee besloten, dat de Noors-Nederlandse samenwerking op het gebied van atoomonderzoek zich zal uitbreiden tot Frankrijk. Bezwaren hier tegen van Noorse zijde zijn thans, op en kele détails na, opgeheven. Wij hebben ons dezer nachten weer eens in het naar verschaald bier ruiken de nachtleven van Amsterdam gestort. En het is helemaal niet als aantijging tegen onze beminde hoofdstad bedoeld, wanneer wij als onze overtuiging uit spreken, dat Amsterdam zonder twijfel het vervelendste nachtleven van de ge hele wereld bezit. Men moet daar niet gering over denken, want het moet hier bij de concurrentie overwinnen van tal loze steden over de hele aardbol. Maar na zorgvuldige en onpartijdige bestu dering moeten wij de conclusie trekken, dat Amsterdam na tienen zelfs de som berheid van het Casino in Cannes, dat algemeen als kampioen der verveling geldt, weet te overtreffen. Het is overigens een spannende nek- aan-nek-strijd geweest. Jarenlang heb ben de beide favorieten verbitterd om de leiding gevochten. De ene avond tel den de controleurs in Amsterdam tien geeuwende mensen meer, de volgende deemstering noteerden de scheidsrech ters aan de Cóte d'Azur dat er daar zeven toeristen eerder in slaap gesuk keld waren. Nu miste Amsterdam in deze titanenstrijd natuurlijk een belang rijk wapen, namelijk de roulette, een spel dat zó on-amusant is, dat men er voortdurend koffie bij moet drinken, om niet onder zeil te gaan. Dat Amsterdam kortelings toch zege vierend uit hét strijdperk is getreden, is mogelijk mede te danken aan het op treden van het dansorkest The Ramblers in de dancing Hollywood. Dit orkest is een conglomeraat van heren op middel bare leeftijd, dat onder geestelijke aan voering staat van de heer Th. Uden Masman. Het orkest bestaat al heel lang, zoals sommigen zich zullen herinneren en het heeft zich immer geheel ingezet voor het vaderlandse lied. Dat bleek ook wel heel duidelijk, toen wij de dancing* waren binnengedrongen waar wij tegen betaling van een entrée het voorrecht verkregen méér voor een consumptie te mogen uitleggen dan in andere cafés. Maar daarvoor kregen wij dan ook de Ramblers zélf te horen. Onder leiding van Theo Uden. Zij begonnen terstond met ons iedere verdere hoop te ontne men met het lied „Over 25 jaar". Gezien de gemiddelde leeftijd van de orkest leden hadden wij namelijk gedacht hen al over enige jaren met pensioen te zien gaan. Maar dat bleek een misrekening. Trouwens, als men op vijftigjarige leef tijd nog voldoende jeugdig van geest is, om liedjes te zingen als „Kijk'es in de poppetjes van me oge", „Paps moet lere swinge" en „Kom derin, zet je hoed af", dan kan het nog een hele tijd duren eer men de volwassenheid en daaropvolgen de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Het enige, dat ons nog hoop gaf, was de in een ander lied vervatte aankondiging „De Ramblers gaan naar Artis". Om de strijd met Cannes niet iedere spanning te ontnemen, traden de Ram blers niet de gehele avond op. Maar voordat zij vertrokken, verwarmde de heer Masman ons hart nog even met een fijn trekje van artistieke collegiali teit. Hij annonceerde namelijk het op treden van het ensemble-John Krispijn en zei vervolgens: „Bij dit orkest zingt de wereldberoemde zangeres.eh. hoe heet ze nou ook weer?" Nu, daar zaten we dan. In Holly wood. Een ambitieuse naam, want de artistieke prestaties, die in het échte Hollywood worden geleverd, zijn niet zo gemakkelijk te evenaren en de en tourage die daar het hoofdbestanddeel van vormt ook niet. Om van de been bestanddelen waar de filmstad nóg weer sterker in is maar niet te spreken. Maar er was toch een heel aardige gooi naar gedaan. Er zaten een heleboel meisjes die zeker net zo blond als Doris Day. zo rood als Rita Hayworth of zo zwart als Dorothy Lamour waren. En zij zagen er nét zo intelligent uit. De jonge mannen daarentegen zagen er allemaal net uit als jongemannen, die er graag uit zouden zien als Errol Flynn en Clark Gable. Bij onpartijdige be schouwing leken zij echter meer op Bob Hope. Een zagen wij er zelfs met zo'n prachtig athletisch figuur en zulke in nemende manieren, dat hij best in een Tarzan-film zou kunnen spelen, want daar doen altijd een hoop bavianen in mee. Dat wij onze manieren voor de uit gaande wereld duchtig zullen moeten herzien, bleek overigens uit een wat te leurstellende ervaring. Wij wilden een blonde schone ten dans vragen, begaven ons met rustige tred naar heur tafel, neigden licht en zeiden toen: „Freule, wilt u ons de eer en het genoegen doen ons te permitteren u ten dans te gelei den". Waarop zij met een licht gilletje sprak: „Ga je weg, engerd". En toch was onze toon in dit perceel niet zo ongebruikelijk. Want hoog, héél hoog boven de jitterbugs en de samba's van Hollywood zetelt de Koepel, de eerbiedwaardigste kunstenaarssociëteit van Amsterdam. Daar troont de prins 3er Nederlandse dichters, Roland Holst, daar eet Antoon van Duinkerken een spiegelei met ham, daar drinkt Bloem een kleintje koffie en Vestdijk een Pils. Daar luncht ook onze lieve Fiep Wes tendorp op brood met kaas en rookvlees of een warm schoteltje. Daar toeven de eminenten onzer letterkunde en al hun woorden zijn er gevleugelde woorden. Anders hadden zij de top van deze Par- Vanavond speelt Yvonne Loriod in het concertgebouw Bartóks tweede pianoconcert met het Concertgebouw Orkest onder Dorati. Op het pro gramma staan verder Die Moldau en Beethovens derde. In de kleine zaal vertolken de violist Julian Olevsky en de pianist Wolfgang Rosé werken van Mozart, Bach, Bartók en Saint-Saëns. Morgenmiddag speelt het Utrechts Stedelijk Orkest o.l.v. Colin Ross met de pianist Julius Katchen het eerste piano-concert van Brahms. Het programma vermeldt verder: London Ouverture (Freland) en de vijfde van Tschaikowsky. En morgenavond komt in de grote zaal ons aller vriend Maurice Chevalier. Wat hij daar gaat doen, hoeven wij u niet te vertellen. Maandagavond zingen de sopranen Elisabeth Lugt en Alexandra Bouwmeester (begeleid door Sas Bunge) liedren van Fauré, Debussy, Duparc, Ravel, Roussel, Honegger en Poulenc. Dinsdag geeft Gerard Hengeveld een piano-recital (Bach, Goldberg variaties) en Woens dag speelt Dame Myra Hess met het Concertgebouw Orkest onder Van Beinum Beethovens vijfde pianocon cert. Verder speelt het orkest Beet hovens ouverture Leonore, concert voor orkest van Kodaly en 6 Epi grammen van Pijper. Dit concert wordt Donderdag herhaald. Toneel: Vanavond in de Stadsschouw burg „Miss Poes" van het ATG, en morgenavond ook. Maandag speelt het'ATG er „Billy Budd". Woensdag geeft de Nederlandse Comedie haar première van Shakespeare's „The merchant of Venice". En Donderdag is het weer „Miss Poes". Zondag- en Maandagavond brengt het Neder lands Volkstoneel in de Doelenzaal Kaj Munks „Het Woord". Maandag is het de honderdste opvoering. Bioscopen: Bijzonder hartelijk beve len wij aan Don Camillo, waarin Fernandel laat zien, dat hij wel wat anders kan dan gekke gezichten trek ken. Deze film draait in Tuschinski. En in Nöggerath: Morgen begint een nieuwe dag (Italiaans). Verder beve len wij niets aan, behalve de prolon gaties van „Wij zijn allen moorde naars" (Kriterion) en Tranen over Johannesburg" (Alhambra). nassus aan de Leidsestraat nooit kunnen bereiken. De top vanwaar onze edelste dichters neerstaren op het gewoel aan hun voet in de dancing Hollywood. Het lijkt ons, dat zij deze plaats met opzet hebben gekozen. Want hij die hoog zit, zit nog hoger, wanneer hij in een ravijn kan kijken. BOEDA. bevolking. Aan een groot aantal mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevol king werd de vraag voorgelegd: „Ik ga u de namen noemen van alle ministers in het nieuwe kabinet. Wilt u mij zeggen van welke u al eens eerder gehoord of gelezen hebt?" Het is niet verwonderlijk wanneer blijkt, dat de ministers die ook reeds in het vorige kabinet zitting hadden, met de hoogste percentages uit de bus komen. Vrijwel iedereen kent de ministers Drees en Beel, en ruim negen van de tien Nederlanders hebben ook al eens eerder gehoord van minister Mansholt. Ruim zes op de tien kennen minister Staf. Van de nieuwe ministers is mr. Donker het bekendst bij het Nederlands publiek. Ruim zeven van de tien Nederlanders zeg gen wel eens van hem gehoord te hebben. Bijna de helft van het publiek kent mi nister De Bruijn en ruim vier op de tien kennen minister Van de Kieft. De ministers Witte en Luns zijn het minst bekend bij het Nederlandse publiek. Slechts één op de tien ondervraagden ant woordt wel eens van deze ministers ge hoord te hebben. Naar „bekendheid" gerangschikt krijgen de ministers deze volgorde: Drees 98 °/o, Beel 94, Mansholt 92, Donker 72, Staf 64, De Bruijn 49, Van de Kieft 43, Suurhoff 39, Algera 37, Zijlstra 36, Cals 25, Van Thiel 16, Beyen 16, Kernkamp 15, Luns 11, Witte 10. ADVERTENTIE Pseudo-vogelpest komt op het ogenblik in veel mindere mate voor dan een jaar geleden, zo deelt het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening mee. De laatste tijd zijn weer enkele ziektege vallen geconstateerd bij kippen- van kip penhouders, die uit liefhebberij enkele kip pen aanhouden. Daarbij blijkt steeds dat men kort tevoren enkele dieren heeft ge kocht van een of andere handelaar in pluimvee. Vaak betrof het dieren met af geknipte staarten. Sinds ongeveer een jaar bestaat er een bepaling, die de pluimvee handelaren verbiedt kippen te vervoeren of voorhanden te hebben met niet-afge- knipte staart. De aldus gekenmerkte die ren moeten binnen enkele dagen worden geslacht. Het doel ervan was te bewerk stelligen, dat pluimvee, dat reeds in han den is geweest van de pluimveehandelaar en dat niet meer als gebruikspluimvee mag worden verkocht, voor iedereen als zodanig kenbaar is. De nieuwe gevallen van pseudo-vogel pest zijn volgens het ministerie vaak terug te voeren op besmetting door aankoop bij een handelaar. Van pluimveehouder naar pluimveehouder mogen 30 stuks kippen vrij vervoerd worden, dus zonder afgeknipte staart. Het kopen bij een handelaar brengt grote risico's mee, aldus het ministerie.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7