Haarlems ontvanger Visser, ontving nu eens iets anders Sportbeoefening als bijdrage tot internationale verbroedering Belangwekkend debuut van Haarlems Motettenkoor Jubileum bij de belastingen A.B.C.-cabaret met „Bibelonië" MAANDAG 15 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tal van huldeblijken voor 40-jarige dienst Houtbootje na aanvaring in IJmuiden Burgerlijke Stand van Haarlem Op heterdaad betrapt Vereniging voor Facul tatieve Lijkverbranding Jubileum toneelvereniging St. Genesius Bridgeclub „Haarlem- NBB" vierde het vierde lustrum Diefstal in een melkhandel Internationale sportconferentie Lezingen op Zondag Slotfeest „Rolland" Vinger verbrijzeld De heer H. IJ. Visser, die Zaterdag de dag herdacht, waarop hij veertig jaar geleden in 's Rijks dienst trad, heeft gedurende zijn loopbaan van surnumerair der Grondbelasting in de hoofdstad tot ontvanger der Directe Belastingen in Haarlem vele stand plaatsen gehad. Maar gedurende de perioden, waarin hij in Haarlem werkte, eerst van 1921 tot 1925 en daarna van 1939 tot thans, heeft hij hier zeer veel waardering verworven, getuige de grootse huldiging, die hem en zijn gezin Zaterdagmorgen in het ontvangkantoor der directe belastin gen aan het Klein Heiligland ten deel viel. Talrijke personeelsleden van het Haarlemse ontvangkantoor en vele ge nodigden van andere kantoren waren daar bijeen om hem te feliciteren en in niet minder dan twaalf toespraken werd zijn werk, niet alleen voor het rijk maar vooral ook voor zijn colle ga's geprezen. De rij van sprekers werd geopend door de hoofdinspecteur van de eerste afde ling, de heer J. J. Rus, die een overzicht gaf van de carrière van de jubilaris. De taak van de ontvanger wordt naar hij zeide steeds omvangrijker. Voor de oorlog was het een tamelijk rustige werkkring maar nadien werkt de ontvanger met gro tere getallen, met grotere personeelsfor maties en leidt hij een grotere organisatie. Veel tact, inzicht en mensenkennis zijn nodig om dit werk thans te kunnen doen en door het succes van zijn arbeid heeft de jubilaris getoond, deze eigenschappen te bezitten. Veel mensen, die met hun moeilijkheden bij hem kwamen heeft hij tot zijn vrienden gemaakt door dat hij hen hielp waar dat mogelijk was. De heer Rus overhandigde de ontvanger een ge schenk onder couvert en daarna twee boe ken namens de hoofdambtenaren en ge wezen hoofdambtenaren in Haarlem. Vervolgens sprak de heer J. Schellin- ger, directeur van 's Rijks Belastingen en Domeinen te Amsterdam, die zeide dat dit jubileum juist in een tijd valt, die voor de ontvangkantoren in het algemeen wel een hoogseizoen kan worden ge noemd. Het jaar 1952 gaat een topjaar worden want nog nimmer tevoren werd het personeel der ontvangkantoren ge confronteerd met zulke grote aantal aan slagen, bepalingen, berekeningen, vervol gingsstukken en wellicht ook in geen en kel jaar hiervóór kreeg men zoveel moei lijkheden op te lossen. „Maar het moet u, mijnheer Visser, wel een voorrecht zijn om, wanneer u thans uw verantwoorde lijkheid overziet, u gesterkt te weten door zulk een veeljarige ambtservaring, die u in staat stelt de werkzaamheden in de ko mende jaren van de top te leiden, in breder, rustiger banen", aldus de heer Schellinger. De heer J. Koopmans, waar nemend chef de bureau in Haarlem, bracht de gelukwensen van het personeel cvër en bood de heer Visser een vierdelig standaardwerk aan, dat mede werd ge schonken door het personeel van de bui tendienst, namens hetwelk de hoofd- assistent-sectie-chef de heer L. Koning het woord voerde. De invordering is nooit een eenvoudige taak geweest en naar deze spreker zeide moesten alle zeilen worden bij gehesen. Hij dankte de jubilaris voor diens voortreffelijke leiding. De heer A. Bakker, hoofdinspecteur-titulair, kwam daarna aan het woord als voorzitter van de O.V.R.A., de Ontspanningsvereniging voor Rijksambtenaren, aan welke organi satie de heer Visser steeds zijn loyale medewerking gaf. In een bloemrijke toespraak van de Hil- versumse ontvanger, de heer L. L. Bec ker, die namens het hoofdbestuur van de Broederschap van Ontvangers het woord voerde, werden de verdiensten geschetst, die de jubilaris heeft gehad bij de behar tiging van de belangen zijner collega's als lid van de Commissie van Geoi'ganiseerd Overleg. „U hebt tegenover het ministerie van Binnenlandse Zaken onze belangen uitstekend behartigd", zo zei de heer Becker. Namens de Noordhollandse en Utrechtse afdelingen van de Broederschap van ontvangers werd de heer Visser ge complimenteerd door de Zaandamse ont vanger, de heer H. Bleeker en namens de afdeling Zuidholland door de heer J. A. Bosse, ontvanger der Directe Belastingen, toegevoegd aan het ministerie van Finan ciën. Daarna spraken nog de hoofdcontro leur L. Heiligers namens de controleurs Zondagmiddag omstreeks 6 uur is in de middensluis te IJmuiden gemeerd het 720 ton grote houtboot.je „Marvic" van de Zeeuwse Kustvaart Maatschappij, dat met een lading hout onderweg was van Jakobs- stadt in Duitsland naar Amsterdam. Enige dagen tevoren was dit bootje in het Kieler kanaal aan bakboordzijde in aanvaring gekomen met een passerende Russische passagiersboot van naar schat ting 7000 tot 8000 ton. De „Marvic" liep daarbij op lager wal en sloeg met de schroef in de stenen, waardoor zowel de voortstuwing als het roer onklaar raakten. Dit is in korte tijd de tweede maal, dat de „Marvic" in moeilijkheden is gekomen. Een vijftal weken geleden liep het scheepje namelijk omhoog bij de Noordpier bij IJmuiden. Op het Kieler kanaal vroeg de kapitein ditmaal assistentie aan de Duitse sleep boot „Vorwarts" uit Brunsbüttel, die de „Marvic" over de Noordzee naar IJmuiden heeft gebracht, nadat men tevergeefs ge poogd had de schade zelf te repareren. HAARLEM, 11 October 1952 GEHUWD: 11 Oct., Th. P. J. Breems en W. de Roode; W. G. Prenen en J. M. Chr. Heil- ker; J. van Veen en J. M. Wambach. BEVALLEN van een zoon: 9 Oct., C. H. HogemanSchoenmakers: 10 Oct., P. Lijn- zaatLameris; J. Wijckelsmavan Looyen- goed; 11 Oct., J. M. E. van de BorHoon- akker. BEVALLEN van een dochter: 9 Oct., M. A. J. Nelissenvan der Eisen; 10 Oct., M. J. Hasper- -Krammer; L L. N. Schaap—de Rijke; C. Aalders—Polderman; A. H. de Vries —Smits; S. P. Krielen—Blokpoel. en hoofdcontroleurs in Haarlem, de heer J. A. de Vries, een toegewijd vriend met wie de heer Visser in de bezettingstijd illegaal werk verrichtte en, eveneens als vriend, de tekenaar Aart van Dobben- burgh uit Bentveld, die tevens de geluk wensen over bracht van mevrouw Hen- riëtte Roland Holst, een vriendin van de echtgenote van de jubilaris. Alle toespraken gingen gepaard met de aanbieding van geschenken en bloemstuk ken. Zichtbaar getroffen door zoveel blij ken van sympathie sprak de jubilaris ten slotte een dankwoord waarin hij aantoon de, dat het beroep van ontvanger, al zou den velen dit niet durven veronderstellen, rijk is aan poëzie. Het officiële gedeelte van de huldiging was hiermee ten einde en daarna volgden honderden vriendschappelijke handdruk ken voor de heer Visser, zijn echtgenote en zijn kinderen. Het was opgevallen dat er af en toe lek kernijen ontbraken uit een automatiek, staande in de Velserstraat op de hoek van de Kleverparkweg. De Haarlemse recher che werd hiervan op de hoogte gehouden en Zaterdagavond tegen twaalven heeft zij een tweeëntwintigjarige verkoper aange houden die een kwartje in de automatiek had geworpen en nadat hij een raampje ge opend had zijn arm er door stak, om meer kastjes te openen. De man is naar het bu reau van politie overgebracht. In de Zaterdag in restaurant Brinkmann te Haarlem gehouden jaarvergadering van de Vereniging voor Facultatieve Lijkverbran ding heeft de algemene voorzitter, de heer A. H. Wegerif te Wassenaar, een overzicht gegeven van de werkzaamheden in het afge lopen jaar. Het aantal leden is gestegen tot 47.000. Hij deed mededelingen over de voor genomen bouw van een tweede crematorium in de omgeving van Arnhem. In de loop van November zal de aanbesteding worden ge houden. Over een jaar hoopt men het cre matorium in gebruik te kunnen nemen. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden, de he ren P. C. Boone te Leidschendam (algemeen secretaris), mr. H. Beekhuis te Leeuwai'den en T. C. R. Smit Sr. te Haarlem werden bij enkele candidaatstelling herkozen. In de commissie van bijstand werd de heer F. A. D. Biemen te Den Haag opnieuw gekozen. Zondag werd in de grote zaal van het Haarlemse Concertgebouw een „Maria- avond" gegeven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Maria-congregatie voor de vrouwelijke jeugd. Op deze samen komst debuteerde het Haarlems Motetten- koor, een klein vocaal ensemble onder lei ding van Albert de Klerk. Met begeleiding van een klein strijkorkest leden van de H.O.V. en van het orgel, bespeeld door Bernard Bartelink, werd door dit nieuwe koortje een interessant programma van kerkmuziek uit de barok-periode uitge voerd. Zonderen wij het motet „Lobet den Herrn, alle Heiden" van Bach uit, welk werk men wel niet vaak te horen krijgt, maar dat toch niet onbekend geacht mag worden, dan kon de rest van het program ma: „Magnificat" van Francesco Durante (1684-1755) en vier uitgebreide antifonen van Pietro Antonio Fiocco (1650-1714) de verrassing verschaffen van totaal en ten onrechte vergeten muziek. Dit laatste is volstrekt zeker het geval met de werken van Fiocco, waarvan Albert de Klerk enige tijd geleden een oude Antwerpse druk van 1691 ontdekte, een beduimeld exemplaar, waarop afgedropen kaarsvet de sporen van uitvoeringen bij avonddiensten vertoonde. De gelukkige vinder van dit zeldzame, in de Nederlanden ontstane werk (Fiocco was kapelmeester aan het hof en aan de Zavel kerk te Brussel (haastte zich de vier anti fonen in partituur te brengen, de contlnuo- bas uit.te werken en de strijkersbegeleiding voor de huidige practijk pasklaar te maken. Het bleek bij deze uitvoering, dat de re constructie de eraan bestede moeite vol komen loonde. Fiocco schreef in concertan te stijl,- die door de veelzijdigheid van de procédés, door de verrassende wendingen en door de gloed en de stuwing terecht barok mag heten en die bovendien nog de sterke drang van de jeugd van een kunst periode bezit. Toen Durante enige jaren Ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan van de Katholieke Gemengde toneelvereniging „Sint Genesius" is Zon dagmorgen in de parochiekerk te Overveen een mis opgedragen door prof. dr. A. B. Vogels O.E.S.A., oud-geestelijk adviseur der vereniging. Daarna verenigden leden en donateurs zich in gebouw „Domi" aan een ontbijt. Des middags heeft het bestuur tijdens een receptie in Rusthoek te Bloemendaal van vele zijden blijken van belangs idling ondervonden. Deken J. J. A. Kuilman, de pastoors L. Beune (Bloemendaal) en J. Th. van Galen (Overveen) en afgevaardigden van toneelverenigingen boden gelukwen sen aan. De vereniging geeft Maandag 27 Octo ber in de Stadsschouwburg een jubileum voorstelling van „De fluwelen hand schoen". nadien zijn „Magnificat" schreef, was de stroom van de barokstijl reeds in vaste en geordende bedding geraakt; het is dan allemaal heel mooi en heel gaaf, maar de „St.urm und Drang" is er uit. Hierdoor heeft echter de muziek van Fiocco een jeugdige frisheid en een oorspronkelijkheid van het avontuurlijk nieuwe en gedurfde. Maar hoe los de banden met het klassieke verleden der polyphonie ook zijn, de mees ters der barok, zowel Bach en Durante als Fiocco, kunnen het zonder die oude stijl toch niet stellen; hij wordt door hen steeds aangewend als bekroning van hun werk. Het debuut van het Haarlems Motetten- koor was aldus belangwekkend en hield een mooie bel-jf'e in. Wellicht openbaart het nog eens andere merkwaardige dingen van Fiocco uit het beduimelde exemplaar van 1691, want er was meer in te vinden dan deze vier fraaie autifonen. De declamator Joop Biekmann droeg de oude Franse legende „Del turibeor Nostre Dame" in Nederlandse bewerking van Ga- briël Smit voor. Zijn verhaal was, ondanks het gebruik van de luidspreker, moeilijk te volgen. De declamator kon, wat duidelijke dictie betreft, een lesje nemen aan pastoor H. A. J. Drost uit Schoorl, die de feestrede hield. JOS. DE KLERK. Het Bridgehome van de jubilerende Bridge club „Haarlem - N. B. B.", restaurant „Dreef- zicht", was Zaterdag voor de receptie feeste lijk versierd. Tal van bloemstukken van de clubs uit Haarlem en omgeving getuigden van de sympathie, die de jubilerende club allerwege geniet. De complimenten van het bondsbestuur werden overgebracht door de heren P. H. la Fèbre en S. Prins, die verklaarden, dat „Haarlem-N. B. B." om haar uitstekende lei ding en goede organisatie in den lande tot voorbeeld wordt gesteld. Het districtsbestuur, vertegenwoordigd door de heren W. C. Bergisch en H. Steènwinkel, deed zijn gelukwensen voor de grootste club uit Kennemerland vergezeld gaan van een kostbare herinneringsbeker. Afgevaardigden van: „Bloemendaalse Brid geclub", „Spel en Vriendschap", „Garen- kokerskwartier", „Haarlem-West", „Haar lemse Bridge Vrienden", „Haarlem-Noord", „Oefenclub Kennemerland", „Bridgeclub 1940", R.K. Bridgeclub „Haarlem", „Sans Atout", Rotterdamse Kantoor Bridge Bond en tal van particulieren kwamen ter receptie het jubilerend bestuur feliciteren. Het diner, waaraan bijna 150 personen deel namen, werd opgeluisterd door muziek en enkele cabaret-attracties. Een geanimeerd bal hield de feestvierenden nog tot diep in de nacht bijeen. Toen de bewoners naar de kerk waren heeft men zich Zondagavond tussen zes en zeven uur toegang verschaft tot een melk handel aan het Begijnehof. Uit een lade van een toonbank heeft men kwartjes, dub beltjes en vijfcentstukjes, tot een totale waarde van f 10, gestolen. De sport in internationaal verband stond ook tijdens het afgelopen weekeinde in de belangstelling van de in het Haarlemse Stadhuis en het gebouw van het Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleiders in Overveen vergaderende deelnemers aan de sportconferentie. Er is daar met grote belangstelling geluisterd naar uiteenzet tingen over verscheidene de sport rakende onderwerpen. Prof. dr. II. Plessner, Albert Milhado uit Londen en dr. Jean Legros uit België traden als inleiders op. Na afloop van elke bespreking werden discussiegroe pen gevormd, waarin over het behandelde opvoedkundige waarde. Uitwisseling op sportgebied is eveneens mogelijk tussen scholen en instellingen. En ook daartoe behoeft het zich nog niet te beperken. Als voorbeeld van het bezoek van orkesten aan eikaars land noemde de heer Milhado het bezoek destijds van het orkest van de Haarlemse Orkest Vereniging aan Enge land. Deze cultuuruitwisseling achtte de heer Milhado van groot behang. De sport is slechts een factor in de cultuur. Teveel nog wordt er gepraat en geklaagd over de gevaarlijke internationale toestand. nog eens van gedachten werd gewisseld. men moet eens iets meer doen, zoals Door de krap toegemeten tijd diende men zich daarbij evenwel te beperken tot de hoofdzaken. De raadzaal van het Haarlemse stadhuis was Zaterdagmiddag bijna geheel bezet met deelnemers aan de conferentie en belang stellenden voor de lezing, die prof. dr. H. Plessner hield over het onderwerp: „De betekenis van de sport in de Westerse maatschappij". De lezing werd gehouden in het Duits, waarna in het Engels, Frans en Nederlands een résumé werd gegeven. Prof. Plessner zeide van mening te zijn dat overal het gevoel groter wordt dat in het moderne arbeidsproces zowel voor de hoofd- als voor de handarbeid het lichaam niet meer krijgt, waar het recht op heeft. Het bewustzijn, slechts een nummer te zijn, slechts nog te worden beoordeeld naar geleverde prestatie drukt op honderddui zenden, onverschillig in welke groep van het arbeidsleven zij zijn opgenomen, ar beiders, beambten of intellectuelen. Zij wil len in de arbeidsprestatie als individu zichtbaar blijven, zij willen zien en wor den gezien. Dit door de geïndustrialiseerde wereld gewekte en versterkte doch tege lijkertijd in zijn vervulling belemmerde verlangen vindt in de sportwereld een mo gelijkheid tot bevrediging. De sport garan deert directe populariteit. De ontwortelde stedeling, vereenzaamd en overgeleverd aan de anonimiteit, vindt er buiten de min of meer opgelegde arbeidsgemeenschap, ware kameraadschap en de kring, waarin hij iets kan betekenen. Sprekende over het internationale con tact en de daarvan te verwachten verbroe dering, zeide prof. Plessner: Een verbroe dering tussen de volkeren in die zin, dat zij oorlogen konden voorkomen, hebben de Olympische Spelen niet gebracht. Veeleer zijn ze een even echte uitdrukking van het moderne nationalisme als de oorlog, maar eveneens uitdrukking van de vrees er voor, de afschuw zelfs er tegen en van het ver langen naar een ridderlijke en vreedzame vervanging, in één woord zij zijn de droom van de vervulling van een als onvervulbaar erkende wens, van alle zich eigenlijk uit sluitend en nadrukkelijk met een nationa liteit vereenzelvigende volkeren. Van de discussie vermelden wij dat de heer J. J. A. R o o s e n s t e i n, leraar M.O. lichamelijke opvoeding in Driehuis-Velsen, meende dat de hedendaagse mens slechts werkt om de kost te verdienen, maar daar bij geen scheppend werk meer verricht. In de sport heeft hij wel kans iets te scheppen en te presteren: doelpunten maken. De wet houder van Onderwijs te Velsen, de heer H. de Boe r,, was van mening dat sport niet alleen als" reactie op de dagelijkse ar beid van de mens behoefde te komen. Het hangt veel van het individu zelf af om men zowel op kantoor als op de fabriek met op gewektheid of met tegenzin zijn arbeid verricht. De heer De Boer betwijfelde of het wer kelijk nog wel vreugde is om elke Zondag weer of geen weer een wedstrijd te moeten spelen. Zondagmiddag werd de nadruk gelegd op de betekenis van de sport als interna tionaal bindingsmiddel. De heer Albert Milhado uit Londen behandelde dit onder werp gezien buiten het georganiseerd sportverkeer en de heer dr. Jean Legros uit België deed dit gezien via hgt geor ganiseerd sportverkeer. Evenmin als op de voorafgaande Zater dag is een concreet antwoord te geven op de vragen, die ook tijdens de discussie naar voren komen. Maar dat antwoord is dan ook niet het belangrijkste. Belang rijker is dat men tot het geven van richt lijnen komt, die er toe bijdragen dat de sport in goede banen wordt geleid. De heer Milhado had geconstateerd, dat het contact tussen de volkeren na de oor log sterk is toegenomen. En een gelukkige omstandigheid is, dat na een wedstrijd het sportcontact zich verder uitstrekt; de bui tenlandse bezoekers worden in aanraking gebracht met de muziek, de techniek, het toneel en andere aspecten van het land dat zij bezoeken. Hierin schuilt een grote Ruim twaalf jaar na hun verwoesting zijn Zaterdagmiddag de Abdijkerken te Middelburg opnieuw in gebruik genomen. Zowel de uit de 14e eeuw daterende Koorkerk als de in het verlengde daarvan gelegen grote en indrukwekkende, in de 15e eeuw gebouwdeNieuwe Kerk, zijn geheel gerestaureerd. Onze foto toont een interieur van de Nieuwe Kerk, genomen tijdens de rede van de voorzitter van het College van Kerkvoogden. de uitwisseling van jonge mensen bevorde ren, besloot de heer Milhado. Dr. Legros noemde het Olympisch ideaal het enige domein waar een zekere univer saliteit is verwezenlijkt. Hij bracht hulde aan de sportleiders, omdat dankzij deze leiders en dankzij de georganiseerde sport jonge mensen uit de gehele wereld elkaar leren kennen en waarderen in de internationale sportfeesten. Tijdens de discussie bleken de menin gen nogal uiteen te lopen. Wel was men het eens over de gedachte dat door sport getracht moet worden de verbroedering te vergroten. Wat het contact met het bui- enland betreft werd betreurd, dat het be lang hiervan bij de regeringen der ver schillende landen nog te weinig is door gedrongen en dat die regeringen niet altijd de gewenste medewerking verlenen. Ook de heer J. Nauwelaerts de A. g zeide tijdens de gedachtenwisseling van mening te zijn dat sport inderdaad moet medewerken aan een verbroedering tussen de volkeren. Maar die verbroede ring achtte hij in ons eigen land al ver te zoeken. De sport gaat zich meer en meer bepalen tot een politieke, godsdien stige of zakelijke groepering. Het wedstrijdwezen zag de heer Nauwe laerts als een gevaar door de zich steeds manifesterende rivaliteit. Vanmorgen waren de deelnemers aan de conferentie weer bijeen in het Haar lemse Stadhuis om te luisteren naar de heren C. Graamans en C. Ras, die het on derwerp: „Sport als vormingsmiddel" be handelden. Vanmiddag en vanavond wordt aan de ontspanning gedacht. Op het programma staat een excursie naar Aalsmeer en Vo- lendam en een bezoek aan Amsterdam. Dinsdag wordt de internationale sport conferentie besloten. Er zijn bergen, die muizen baren. In de stadsschouwburg heeft Zaterdagavond de Bibelebontse berg een muis gebaard. Het is het nieuwste programma van het A.B.C.- cabaret onder leiding van Corry Vonk en Wiin Kan, dat de toeschouwer ditmaal naar Bibelonië brengt, een gefantaseerd rijk vlak achter de Bibelebontse berg, opge trokken uit teksten van Wim Kan zelf, Annie M. G. Schmidt, A. Viruly, Gerard Rekers en Simon'Carmiggelt. Een program ma, zoals wij dat de laatste jaren gewend zijn, in het teken van een bepaald onder werp en daarvan zoveel mogelijk aspecten in haar afzonderlijke nummers behande lend. Ik vraag mij echter af of het niet tijd wordt met deze gewoonte te breken. Want wat betekent de originele vorm als zij geen inhoud dekt, die deze originaliteit op zijn minst in verbeeldingskracht evenaart. En wat betekent deze originele vorm, als zij louter op verstrooiing en glossen-berust, op onderhoudend gebabbel, wat zwierige iro nie, wat plaatjes kijken van een prenten boek, maar ons nergens de waarheid wordt gezegd, wij geen klap in ons gezicht krijgen, wij in alles worden gespaard. Ja, dat is het, dat wij in alles worden gespaard. Het is heerlijk om te lachen, het is een genot om daverend plezier te hebben, niemand, die dat niet van het cabaret verwacht, maar het is wel ver van zijn oorsprong verwij derd als het zich slechts daartoe beperkt. Het maakt het ons gemakkelijk en het maakt het zichzelf gemakkelijk. Het doet ons tekort. Kunstig in elkaar geknutselde situaties kunnen hoogstens wat geestig heden opleveren, maar wat ze niet hebben is: geest. Er is geen ruimte voor de impro visatie, waar de geest kan vaardig worden, het is allemaal als een legkaart in elkaar gepast en er is zoveel leven om niets. Het echté leven raakt het maar zelden. Waar is het levenslied van vroeger, dat minder kunstig in elkaar zat, maar je in elk geval wat deed. En waar is de mens in dit caba ret-genre, dat zich verliest in politieke spitsvondigheden, zich soms niet eens aan zijn onderwerp houdt, en ons alleen maar de heugenis laat aan wat wij ervan hadden verwacht? Ziet Wim Kan zelf het verschil niet meer tussen een voortreffelijke scène als de „Zilveren Feestcantate" en bijvoorbeeld „Naar huis per K.L.M." In de eerste speelt Corry Vonk alle troeven van haar talent uit. Zij zet een jubilerende schooljuffrouw op de planken, wier gevoelens in voort durend contrast zijn met de cliché-ver onderstellingen van de cantate, die men haar toezingt. Dat is de ontmaskering van de schijn, zoals het cabaret het zich ver oorloven kan in luttele minuien. Heel wat waarachtiger dan de onbenulligheid van het luchtreisje, want dat dient nergens toe. Er zijn nog meer van die scènes, waar van men zich afvraagt wat voor reden van bestaan zij hebben en wat zij in dit pro gramma komen doen. De kolder, die Corry Vonk en Pam Henning in het verhaal van twee losgeslagen kippen opvoeren, eindigt in dronkemans-gewouwel: het heeft met humor niets meer te maken. Nee, dan de conférence van Wim Kan zelf en de opening van het programma, dat do humor tenminste liefderijk omhelst. En scènes als die der „Bibelebontse Lichte kooien" en „Deux enfants terribles". Daar heeft de voorstelling niveau. Het gedeelte na de pauze was min of meer gebaseerd op de zegswijze, dat een kinderhand gauw- gevuld is. Maar, om eens pathetisch te worden: niet de hand, maar het hart wil gevuld worden! Het was natuurlijk niet zo, dat er Zater dagavond geen lachje afkon. Wie naar het A.B.C.-cabaret gaat, gaat er met reden al heen om Wim Kan. Het dient ech'er niet zo te zijn, dat hij het A.B.C. van zijn cabaret is. Piet van der Meulen, Rijk de Gooier, Guusje Hoek, Lucie Mol, Teddy en Henk Scholten hebben meer pijlen op hun boog dan nu werden afgeschoten. En Corry Vonk zette haar licht wel erg onder de korenmaat. Het is de maat waar het om gaat. Het A.B.C.-cabaret bleef er dit keer j onder. P. W. FRANSE. I BINNENLAND Benoemd is met ingang van 1 Novem ber tot burgemeester van de gemeente Nieuwkoop de heer M. P. v. d. Weijden met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Zevenhoven. De heer Van der Weijden is lid van de K.V.P. Woensdagmiddag wordt in Amsterdam het vijftigjarig bestaan van de Bond van Hogere Politie-ambtgnaren in Nederland ge vierd met een receptie. Onder de buurtschap „Het Laar" in Aarle Rixtel is Zaterdag een 34-jarige schip persvrouw uit Arnhem, tengevolge van een aanvaring, van het schip „Jolles" in het Wil- helminakanaal gevallen en verdronken. De vrouw was in verwachting en laat vijf kin deren na. De rijkspolitie stelt een onder zoek in. Bjj het rangeren liep Zaterdagmiddag een goederentrein nabij station Purmerend uit de rails. Het treinverkeer op de lijn ZaandamEnkhuizen ondervond enkele uren stagnatie. De diensten tussen Zaandam en Purmerend werd tijdelijk onderhouden door autobussen. In Bellevue te Amsterdam is Zaterdag- de derde radio-tentoonstelling van „Firato" geopend. Geëxposeerd worden radio-onder delen, radio- en televisietoestellen, electri- sche gramofoons en pick-ups, platenwisse- laars, geluids-installaties, electronica en aan verwante artikelen. Voor het publiek blijft de expositie tot Woensdagavond geopend. Als vakbeurs zal zij echter nog tot Donderdag middag open blijven. In de nacht van Zaterdag op Zondag ontstond in de Warmoesstraat te Amsterdam ruzie tussen enige personen. Ondanks het late uur circa half drie was er spoedig een honderdtal belangstellenden voor deze onenigheid. Toen de politie er bij kwam en tot „doorlopen" maande, gaf men hieraan geen gevolg. Zeven agenten hebben daarna met behulp van sabel en gummistok de rustverstoorders verspreid. De steenkoolproductie der Staatsmijnen heeft in de maand September '52 632.540 ton bedragen. De gemiddelde dagproductie was toen 24.329 ton. In het derde kwartaal van '52 bedroeg de steenkoolproductie 1.891.781 ton tegen 1.823.080 ton in het tweede en 1.934.740 ton in het eerste kwartaal van '52. In totaal werd dus door de Staatsmijnen van 1 Januari j.l. tot en met 30 September 5.649.601 ton steenkool gedolven. Uit een garage te Haren (Gr.) is een auto gestolen welke toebehoorde aan een arts uit deze plaats. Men verdenkt een pen siongast, die in de buurt van de garage op kamers woonde en thans voortvluchtig is. Hij heeft uit de woning, waar hij verbleef, een groot bedrag aan geld gestolen, evenals tafelzilver en sieraden. De Harense politie heeft een onderzoek ingesteld. Het schijnt dat de man, die een ex-politiek delinquent was, met de auto bij Nieuweschans de grens is overgestoken en zich thans schuil houdt in West-Duitsland. HAARLEM EN OMGEVING Het district Noordholland van de Na tionale Christelijke Geheelonthouders Ver eniging houdt zijn najaarsvergadei-ing Zater dag 1 November te Beverwijk in de zaal der Gereformeerde Kerk aan het Moensplein. De heer J. J. Smit te Amsterdam, secretaris van het hoofdbestuur, zal een propagandawoord spreken. Men hoopt te Beverwijk weer een afdeling der vereniging te kunnen stichten. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het candidaatsexamen genees kunde de heren H. A. Bijvoets te Heemstede en D. Frowein te Zandvoort. De heer W. Flooren, aan wiens jubileum bij de T.T.T. wij in ons blad van "Zaterdag aandacht schonken, zal op Donderdag 16 October uitstedig zijn. Op de openingsavond van het winter seizoen van het Haarlemse Instituut voor Arbeidersontwikkeling op Woensdag 15 Oc tober in het Frans Halsmuseum zal Rolien Numan voordragon uit werk van Thomas Mann en A. B. Kleerekoper. Ten huize van Annie Koetsier werd Zondag voor leden van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Toonkunste naarsvereniging de cyclus „La bonne chan son" van Gabriel Fauré uitgevoerd. Verder werden pianostukken van Reger, Pijper, Debussy en Zagwijn ten gehore gebracht. Optredenden waren: Cor Igesz (zang), Ber- tje Davelaar en Wiep Zijlstra (piano). Tot besluit van de herdenking van het vijftienjarig bestaan van de schaakclub „Rolland" werd Zaterdagavond in het ge bouw „Domi" aan het Zandvoorterpad te Overveen een jubileumfeestavond gehou den, waardoor de feestvierende schaakclub de medewerking had verkregen van de ca baretgroep „De Spaarnespatters". In zijn openingswoord gaf voorzitter W. ter Horst van de schaakclub „Rolland" een terugblik op het wel en wee van de afgelopen periode. Hij herinnerde er aan, dat in „Rolland" voornamelijk spelers waren verenigd uit het Leidse- en Ramp- laankwartier en men heeft de schaakclub toen genoemd naar de nu niet meer be staande hoeve „Rolland", die het middel punt van de twee wijken was. De heer Ter Horst legde er de nadruk op de jeugd reeds vroeg het spel te leren, omdat in de jeugd ook op het gebied van het schaak spelen de toekomst lag. Nadat vele laatkomers met nog meer rumoer een plaatsje hadden gevonden in de op intieme wijze ingerichte zaal van „Domi" begonnen „de Spaarnespatters" aan hun programma. Het begin was nogal magertjes. Maar naarmate de avond vor derde kwamen de uitvoerenden beter op dreef. In een hartelijk applaus ontvingen zij tenslotte de dank van de aanwezigen. Het succes van deze avond kwam onge twijfeld het meest voor rekening van Ko van de Wel, die met zijn imitaties het beste deel van het programma vormde, en de pianist John Thijs. Ook Leo Fabel was niet onverdienstelijk. Het met stukjes behang overgeplakte décor van „Domi" wekte een povere indruk. Toen omstreeks middernacht het pro gramma ten einde was en de heer Ter Horst de medewerkende dames als dank een bouquet bloemen had overhandigd, was er nog bal na op de vrolijke muziek van het dansorkest „De Narren" onder lei ding van Han Prinsen. Een jongen van twaalf jaar rookte dezer dagen, toen hij op de hoek van de Rijks straatweg en Vergierdeweg stond, een si garet. Hij haalde uit zijn zak een trottiel- pijp.ie. Aangenomen moet worden dat een vonkje van de sigaret in aanraking is ge komen met het pijpje, waardoor een ont ploffing ontstond. Het gevolg was dat een vinger van de linkerhand van de j*ngen verbrijzeld werd. De jongen is naar de Deo overgebracht. Hij heeft verklaard het pijp je op weg van IJmuiden naar Haarlem- Noord gevonden te hebben. De politie ver zoekt ouders hun kinderen te waarschuwen tegen het in bezit hebben van munitie.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9