Geen „Beneluxe lonen" in Nederland Weerbericht Stalin vraagt buitenlandse communisten om steun AJgemene Vergadering der UNO is begonnen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verhoging van de broodprijs op til? Interpellatie in de Tweede Kamer Het woord is aan Twee Fireflies boven Curasao in botsing Ridderkruisdragers komen bijeen Kans op nachtvorst Conferentie in Knokke-Le Zoute lost het kernprobleem niet op Actie in Italië tegen Protestantisme Zij, die weigeren tegen Sovjet-Unie te vechten, dragen bij tot de vrede" Pearson tot voorzitter gekozen, Gromyko zorgde voor eerste twist De gratie voor Lages Een der piloten omgekomen S.S.-ers willen zich beraden over de Europese defensie West-Duitse vakbonden vóór plan-Schuman WOENSDAG 15 OCTOBER 1952 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman J o h n s o n 67e JAARGANG No 83 Nederland heeft in verhouding tot Bel gië, lage, soms zelfs zeer lage, lonen. Het is voor Nederland een levensbelang, de lonen betrekkelijk laag te houden, want zouden de Nederlandse lonen worden verhoogd, dan zouden de productiekosten van de Nederlandse industrie stijgen, het geen een funeste invloed op de uitvoer zou hebben. Nederland moet alles doen om de export te bevorderen, zoals Neder land alles moet doen om te industrialise ren daar het werkgelegenheid moet scheppen voor zijn snel groeiende bevol king. Nederland kan er dus niet aan den ken de Nederlandse lonen tot het Belgi sche peil te verhogen, zoals men in som mige Belgische industriële kringen graag zou willen. Moet België dan maar de lonen verla gen? Dat kan België al bijna even moei lijk doen als Nederland de lonen verho gen. Een loonsverhoging of een loonsver laging is niet alleen een economisch pro bleem, maar is ook een politiek vraagstuk. Kan men zich voorstellen dat de huidige Belgische regering, die steunt op een zo fragile meerderheid, onpopulaire maat regelen als een loonsverlaging neemt? Een der verwijten, welke de socialistische oppo sitie de regering maakt, is dat de lonen te laag zijn. En stel nu dat de huidige rege ring plaats zou maken voor een regering, waarin ook socialisten zijn opgekomen. Ook dan kan niet worden verwacht, dat wordt begonnen met een loonsverlaging. Naar aanleiding van een bericht van Reuter, waarin wordt medegedeeld, dat de Nederlandse gedelegeerden op de Benelux- ministersconferentie zich in principe be reid hebben verklaard een geringe verho ging der lonen in overweging te nemen, wordt het ANP door de Nederlandse rege ring gemachtigd te verklaren, dat op de con ferentie van Nederlandse zijde geen enkele toezegging inzake het loonpeil in Nederland is gedaan. Reuter vernam later nog uit kringen der conferentie, dat het nog heel wat voeten in de aarde zal hebben, alvorens een vergelijk inzake de kwestie van de lonen en prijzen zal zijn bereikt. Tijdens de Dinsdagmiddag gehouden besprekingen schijnt men ge tracht te hebben tot een vergelijk te komen inzake de lonen en prijzen in bepaalde be drijfstakken, daar een algehele oplossing van het probleem in dit stadium niet te be reiken is. Van hun aanwezigheid te Knocke ter ge legenheid van de Beneluxconferentie heb ben de Nederlandse minister van Finan ciën, Van de Kieft, en de Belgische minis ter van Verkeerswezen, Segers, gebruik ge maakt om touristische problemen te bespre ken. Minister Segers heeft zijn Nederlandse collega voorgesteld de mogelijkheid te over wegen het bedrag aan deviezen, dat Neder landers thans ter beschikking staat voor hun verblijf in België, en dat kort geleden reeds van f 400 tot f 600 werd verhoogd, vast te stellen op f 1000. Minister van de Kieft heeft toegezegd deze kwestie met de Nederlandse deskundigen te zullen overleg gen. De Nederlandse minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening Mansholt heeft met minister Segers een on derhoud gehad over de zeevisserij proble men. Men kwam tot de conclusie, dat de thans bestaande regeling bevredigend werkt. Overeengekomen werd binnenkort aan de nog hangende kwesties een aparte bespreking te wijden. Het persagentschap Belga meldt omtrent de Beneluxconferentie nog het volgende: Na de algemene uiteenzetting, welke op ae ministeriële Beneluxconferentie de gehele ochtend in beslag hebben genomen, en die op een dichter tot elkaar komen van de standpunten schenen te wijzen, hadden in de loop van de namiddag gedachtenwisse- lingen plaats die, zo verneemt men, soms tamelijk vinnig waren, en zelfs een ogen blik de indruk wekten, dat men vooral in zake de kwestie der lonen voor onverzoen lijke standpunten stond. Zoals verwacht werd, is de kwestie van de aanpassing der lonen en der productie kosten de voornaamste steen des aanstoots van deze conferentie. Tot nogtoe waren de Nederlanders er niet voor te vinden op dit gebied andere maat regelen te treffen dan die met het beperkte gevolg, dat alleen een verhoging van de huishuren zou worden bewerkstelligd, al dus Belga. Verklaring dr. Drees De Nederlandse eerste minister, dr. W._ Drees, verklaarde na afloop van de confe rentie: „Wij zijn tot goede resultaten geko men. Wij hebben andere moeilijkheden ge vonden dan vroeger het geval was. Toen was het gemis aan evenwicht in onze han delsbalans het grootste bezwaar geweest voor het nauwer aanhalen van de banden der Beneluxlanden. Wij zijn er thans beter aan toe. Wij weten niet of dit zo blijven zal, doch in ieder geval is de toestand gunstiger. De Belgische industrie ondervindt op het ogenblik bepaalde moeilijkheden, die toe geschreven worden aan de Nederlandse concurrentie. Wij hebben gemeend, dat het het beste is zo snel mogelijk in overleg te treden met het bedrijfsleven zelf en dan te beslissen, welke maatregelen genomen kun nen worden. Ik geloof, dat het nodig is, dat wij dit punt bestuderen en trachten tot een oplossing te komen. Het verheugt mij, dat wij besloten hebben de banden van onze landen nauwer aan te halen en ook nauw te blijven samen werken op het gebied van de handelspolitiek". VATICAANSTAD (Reuter). De Rooms- Katholieke aartsbisschop van Milaan, kar dinaal Schuster, heeft Dinsdag de Italianen gewaarschuwd voor de gevaren van het Protestantisme. Hij zei: „de eenheid van ons volk wordt in gevaar gebracht door godsdiensten uit het buitenland". Dinsdagmorgen is de Benelux-conferentie te KnokkeLe Zoute geopend. Belgische, Nederlandse en Luxerriburgse ministers nemen aan de besprekingen deel. Van Nederlandse zijde zijn het de ministers Drees, Beijen, Luns, Van de Kieft, Zijlstra, Mansholt en Suurhoff. Men ziet op de foto links naast dr. Drees de Nederlandse dele gatie Naar van bevoegde zijde wordt verno men overweegt de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, de 'heer Mansholt, om over te gaan tot ophef fing van de twee broodsoorten: wittebrood en volksbrood, waarvan het laatste van overheidswege wordt gesubsidieerd, ter wijl op het andere een heffing rust. Het zou in de bedoeling liggen zowel de subsidie als de heffing af te schaffen, waardoor de broodprijs niet onaanzienlijk zou worden verhoogd. De zaak vormt momenteel een onder werp van bespreking in de Raad voor Economische Aangelegenheden en wordt daar de volgende week opnieuw aan de orde gesteld. Naar verder werd vernamen is het niet te verwachten, dat de prijsstijging op korte termijn van kracht zal kunnen wor den. Aan de uitvoering van een dergelijk besluit zijn namelijk tal van technische bezwaren verbonden. Dat de verhoging gecompenseerd zal worden door een nieu we loonronde, acht men zeer onwaar schijnlijk. Gisteravond is op de derde étage van een woning aan de Riouwstraat in Amster dam met een luide knal een einde gekomen aan scheikundige proeven, die de 16-jarige E. Wigel daar aan hot uitvoeren was. De ont ploffing had tot gevolg dat de jongen met een verminkte rechterhand naar het zieken huis werd vervoerd. onder het juk van het wrede bourgeois- recht. Haar taak is moeilijk, maar niet zo moeilijk als de onze in de periode van het Tsarenregiem, toen iedere daad van het volk als een misdaad werd beschouwd. De Russische communisten waren niet bang voor de moeilijkheden en zij hebben ten slotte overwonnen. Dezelfde toekomst wacht de andere communistische partijen." De bourgeoisie Stalin zei, dat de bourgeoisie thans de voornaamste vijand van het liberalisme is geworden. „Er is geen zogenaamde vrijheid van het individu meer. De rechten van de enkeling worden thans nog slechts erkend voor degenen, die kapitaal hebben, terwijl al de andere burgers beschouwd worden als menselijke grondstof, die slechts ge schikt is voor exploitatie. Het beginsel van gelijkheid van mensen en volkeren is eveneens opzij gezet. Het is vervangen door het beginsel van de uit buiting van de meerderheid, die geen rech ten heeft, door de minderheid, die ze alle bezit. In het verleden werd de bourgeoisie be schouwd als het hoofd van de naties. Zij verdedigde de rechten en onafhankelijk heid der naties, die zij boven al het andere stelde. Thans houdt de bourgeoisie uitverkoop van de rechten en onafhankelijkheid en is de nationale souvereiniteit overboord ge gooid. Het lijdt geen twijfel, dat dit vaan del der burgerlijke democratische vrij heden door u de vertegenwoordigers van communistische en democratische partijen moet worden opgenomen en verder ge dragen, indien gij ware patriotten van uw landen wilt zijn, indien gij de leidende kracht der naties wilt worden. Er is thans niemand anders om dit vaandel op te nemen", verklaarde Stalin onder storm achtig applaus. „Zo is de toestand thans. Het is begrij pelijk, dat al deze omstandigheden het werk van de communistische en democra tische partijen, die nog niet aan de macht zijn, zullen vergemakkelijken. Bijgevolg is er alle reden om te rekenen op de succes sen en overwinning van de zusterpartijen in de landen, die door het kapitaal wor den beheerst". Deze laatste zin werd met een lang applaus begroet. Toen dit was ge ëindigd besloot Stalin: „Lang leve onze zusterpartijen, lang leve de vrede tussen de volkeren, weg met de oorloghitsers." Na Stalins toespraak en een oorverdo vend applaus van de afgevaardigden werd het congres, dat negen dagen heeft ge duurd, gesloten. De Tweede Kamer heeft gisteren de heer Burger (P.v.d.A.) verlof verleend Woens dagmiddag de minister van Justitie te in terpelleren over de gratieverlening aan Lages, wiens doodvonnis is gewijzigd in levenslang. De communist Gortzak had over deze gratieverlening ook een openbaar debat verzocht in de Kamer, maar hij had geen interpellatie willen aanvragen omdat een beslissing daarover meestal wordt ver schoven naar de volgende vergadering en de discussie aldus lang zou kunnen wor den' uitgesteld. Hij verzocht daarom de voorzitter overleg te willen plegen met de minister van Justitie voor de vaststelling van een datum voor een openbaar debat aan de hand van een nota. De voorzitter verklaarde zich daartoe bereid, maar toen na de heer Gortzak mr. Burger een interpellatie aanvroeg en de Kamer dit verzoek had toegestaan, stelde de voorzitter het debat vast op hedenmid dag. Joods protest De permanente commissie tot de Alge mene Zaken van het Nederlands-Israeli- tisch Kerkgenootschap, parnassiem der Portugees-Israëlitische Gemeente Amster dam en het Verbond van Liberaal Reli gieuze Joden in Nederland, hebben aan de Koningin en aan de ministerraad een brief gezonden, waarin zii schrijven met ontsteltenis kennis te hebben genomen van het bericht, dat aan de oorlogsmisda diger Lages gratie is verleend. „Wij me nen tegen dit besluit ernstig te moeten protesteren, waarbij wij in herinnering brengen, dat onder leiding van deze Lages meer dan honderdduizend van onze ge loofsgenoten op barbaarse wijze in de dood zijn gevoerd. Er is een schrijnende tegenstelling tus sen het recht, gedaan aan de vaak willoze trawanten van deze misdadiger, gelijk de enige geëxecuteerde vrouw Ans van Dijk, en de nu betoonde zachtmoedigheid, die door ons gevoeld wordt als een belediging van zijn talloze slachtoffers. Er heerst bij ons diepe bezorgdheid omtrent de gebleken ontwikkeling van de rechtshandhaving in deze rechtsstaat", aldus het protest. NEW YORK, (AFP en Reuter) Dins dagmorgen heeft dr. Luis Padillo Nervo, leider van de Mexicaanse delegatie en voorzitter van de vorige Algemene Ver gadering van de UNO, de zevende zitting van de Algemene Vergadering geopend in het zojuist voltooide nieuwe UNO-gebouw in New York. Nervo verzocht de afgevaar digden uit zestig landen een minuut stilte in acht te nemen voor gebed of meditatie. Hierna heette Vincent Impelleteri, de burgemeester van New York, de afgevaar digden welkom in het nieuwe gebouw, waarna Warren Austin, in zijn hoedanig heid van voorzitter van de consultatieve commissie voor de bouw van het perma nente hoofdkwartier van de UNO het ge bouw de naam „kapitool van de vrede" gaf. Lester B. Pearson, de Canadese minis ter van Buitenlandse Zaken, werd gekozen tot voorzitter van de zevende Algemene Vergadering. De stemming was geheim. Pearson kreeg 51 stemmen, mevrouw Pandit (India) vier. Vijf delegaties ont hielden zich van stemming. Dr. Nervo gaf in zijn openingsrede een overzicht van de internationale ontwikke ling sedert de vorige zitting. „De credit zijde van de rekening is niet erg bemoe digend", zo verklaarde hij. „Na zeven ja ren UNO moeten wij erkennen, dat wij tegenover een toestand staan, waarin de mogelijkheden voor vrede donkerder zijn, in plaats van dat wij onze doelen hebben bereikt". Na onderhandelingen, „geduldiger dan ooit in de geschiedenis vermeld", wordt de Koreaanse kwestie nu weer „door kanon nen besproken". Dr. Nervo vroeg, waarom geen andere mogelijkheden waren gezocht om de krijgsgevangenenkwestie te rege len en in een andere vorm tot een eervolle bestandsovereenkomst te komen, „aange zien. eenmaal het doel van de aggressie verijdeld, de UNO zich had moeten con centreren op het voorkomen van verdere vernietiging". Pearson zei: „Om de slottragedie van een oorlog te vermijden moeten wij de zwarte schaduw van spanning en bezorgd heid wegnemen door het vinden, door in ternationale actie, van een oplossing der huidige problemen, teneinde een naast el kaar bestaan mogelijk te maken van vol ken en regeringen, zij het dan-niet op een basis van vriendschap, dan tenminste toch op die van wederzijdse tolerantie en be grip", aldus verklaarde de nieuwe voor zitter. Jaoa Carlos Muniz van Brazilië werd gekozen tot voorzitter van de politieke Twee Fireflies van de Marine Lucht vaartdienst zijn gisterochtend om 8.30 uur boven het landgoed „Groot Sint Joris" op Curagao tegen elkaar gebotst en neerge stort. De luitenant ter zee derde klasse P. Dekker kwam om het leven. De luitenant ter zee tweede klasse H. Moekardanoe wist zich met een parachute te redden. Hij kreeg lichte schrammen. De Fireflies oefenden in formatievliegen. Het ongeluk is het eerste vliegongeval met dodelijke afloop op de Antillen. 296e JAARGANG No 243 Evenals het Spaanse spreekwoord zegt: „wie de rijkdommen van In~ dië thuis wil brengen, moet ze in zich hebben", zo is het met reizen: wil iemand kennis thuisbrengen, dan moet hij kennis bezitten. FRANKFORT (Reuter) Ongeveer 900 dragers van het ridderkruis van het IJzeren Kruis, een van de hoogste Duitse onderscheidingen, hebben het plan van 22 tot 24 November te Bad Homburg in de omgeving van Frankfort bijeen te komen. De voorzitter van het „Genootschap van dragers van het ridderkruis," kolonel Dickfeld, verklaarde, dat afvaardigingen van oud-strijders uit Canada, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Joegoslavië zijn uitgenodigd. Op de bijeenkomst zouden de Duitse oud soldaten spreken oVer hun houding ten op zichte van deelneming van West-Duitsland aan de verdediging van Europa. Dickfeld zeide, dat behalve dragers van het ridderkruis uit België, Nederland, Spanje en Oostenrijk, de voormalige S.S.- kolonel Skorzeny, die Mussolini heeft be vrijd, en de vroegere Duitse jachtvliegers generaal Galland en kolonel Rudel, die nu in Argentinië wonen, werdsn verwacht. Dickfeld, eertijds commandant van de bekende „Richthoven"-jachtgroep, zei dat de bijeenkomst eveneens de houding ten opzichte van de deelnemers van de samen zwering tgeen Hitler van 20 Juli 1944 zou bespreken. Ook zijn uitgenodigd de Spaanse minis ter van Oorlog, generaal Munos Grande, die het ridderkruis draagt, en de generaals Speidel en Heusinger, de militaire advi seurs van Adenauer. Dickfeld zei nog dat hij Blank, de West- Duitse commissaris voor de Veiligheid, had uitgenodigd een rede te houden over de doelstellingen en de grondslagen van de Europese defensiegemeenschap. commissie van de Algemene Vergadering. Er werd geen officiële stemming gehouden omdat er geen tegencandidaten waren. Muniz werd door Nederland voorgedragen en door Mexico gesteund. Slechts bij de verkiezing van de voor zitter van de juridische commissie werd een officiële, geheime stemming gehouden. De tegencandidaat van Prins Wan (Thai land) was prof. Lachs van Polen, die was voorgedragen door Wit-Rusland. Prins Wan kreeg 50 stemmen, prof. Lachs 10. Na de verkiezing ontstond de eerste schermutseling in de vergadering. Eerder reeds hadden de afgevaardigden zonder stemming goedgekeurd, dat de voorzitter van de speciale politieke commissie een zetel zou worden gegeven in de agenda commissie, die aanbevelingen geeft voor het al of niet opnemen van punten op de agenda. Hierdoor zou het aantal leden van de commissie worden vergroot van veer tien tot vijftien. Gromyko besteeg het spreekgestoelte en critiseerde de voorzitter van de algemene vergadering wegens „het toelaten van een ernstige afwijking van de algemeen aan vaarde wijze van handelen van de Alge mene Vergadering." Pearson antwoordde dat Gromyko geheel en al buiten de orde was door te spreken over een beslissing, die al door de Alge mene Vergadering genomen was. Het K.N.M.I. deelt mede: Tengevolge van de zeer krachtige lucht drukstijgingen boven West-Europa vormde zich een brug van hoge luchtdruk boven Engeland, die het verder opdringen van de oceaandepressie verhindert. Daarentegen heeft een Oostzee-depressie, zijn invloed sfeer tot over ons land uitgebreid. Aan de Noordkant van deze storing stroomt koude lucht uit Noord-Rusland via Zweden en Denemarken naar de Noordzee en vandaar naar ons land. Deze lucht is onstabiel en veroorzaakt af en toe buien. Gedurende de nacht kunnen echter vooral in het bin nenland flinke opklaringen voorkomen tijdens welke de temperatuur op beschutte plaatsen tot even onder het vriespunt kan dalen. ^oc«x)00oc»oc<oooooooooor^ooooonoooc*x>nnr*xv^*-rjnooooo(> WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Meest matige wind hoofdzakelijk uit Noordelijke richtin gen. Weinig verandering in tempera tuur. 16 October Zon op 7.06 uur. onder 17.44 uur. Maan op 4.18 uur, onder 16.35 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 15 October Hoog water: 1.31 en 14.00 uur. Laag water: 9 26 en 2138 uur. Donderdag 16 October Hoog water: 2.18 en 14.37 uur. t Laag water: 10.09 en 22.21 uur. 5 De waarschuwing van de kardinaal werd gepubliceerd in het Vaticaanse blad „Os- servatore Romano". Hij behandelde hoofd zakelijk de toeneming van het aantal Pro testanten in zijn eigen aartsbisdom. „De Protestantse propaganda onder de Katholieken wordt herhaaldelijk geba seerd op laster en smaad jegens de kerke lijke hiërarchie", aldus de kardinaal. Door de publicatie in de „Osservatore Romano" draagt het artikel, volgens Reuter, stilzwijgend het stempel van goedkeuring door het Vaticaan. Waarnemers te Rome zijn van oordeel, dat deze hernieuwde aanval van het Vati caan op de activiteit van Protestanten in Italië een direct gevolg is van de bekend heid, die het Amerikaanse genootschap „Church of Christ" onlangs kreeg wegens zijn strijd om in Italië werkzaam te kun nen zijn. De activiteit van dit genootschap is onlangs door de Italiaanse regering ver boden. Door met gummistokken uitgeruste politie-agenten zijn leden van de afdeling van het genootschap uit hun kerk te Rome geweerd. De leiders van het genootschap protes teerden bij de Amerikaanse regering, die de kwestie roet de Italiaanse regering be sprak. De Italiaanse regering, schijnbaar in verlegenheid gebracht door de algemene bekendheid, maakte later bekend dat de zendelingen van de „Church of Christ." zou worden toegestaan met de prediking door te gaan „hangende een vollediger onder zoek". BERLIJN (Reuter). Op de tweede dag van het congres der West-Duitse federatie van vakverenigingen heeft voorzitter Fette verklaard, dat de West-Duitse vakbonden het plan-Schuman voor de instelling van een Europese steenkool- en staalgemeen schap steunen, ook al zouden zij „de voor keur hebben gegeven aan een grotere stap in de richting van een Europese Unie". Hij zeide dat de vakverenigingen volgens het plan-Schuman „meer invloed krijgen op de gang van zaken", waardoor zich „een nieuwe, naar Europese samenwerking lei dende weg, voor ons opent". Fette zeide voorts, dat de West-Duitse vakverenigingen nog steeds vasthouden aan hun in Januari gestelde eis, dat de beslissing over een WestDuitse bijdrage aan de Europese verdediging door het volk moet worden genomer. en wel in die zin dat eerst nieuwe algemene verkiezingen zouden moeten worden uitgeschreven. MOSKOU (Reuter). Maarschalk Sta lin heeft op het negentiende congres van de Sovjet-Russische communistische partij, dat in het Kremlin gehouden wordt, ver klaard, dat de Sovjet-Unie de steun der volkeren in het buitenland nodig heeft, en de steun van de Russische communistische partij toegezegd aan de „strijd voor vrede en bevrijding" van de buitenlandse „com munistische en democratische partijen". De 72-jarige premier en partijleider werd met een lang applaus begroet, toen hij zijn eer ste toespraak in vierenhalf jaar hield, in antwoord op groeten, die door buitenlandse communistische leiders op het congres waren overgebracht. Hij noemde het door sommigen ingeno men standpunt, dat de Sovjet-Unie niet meer de steun van sympathiserenden in het buitenland nodig heeft, verkeerd. „Onze partij en ons land hebben altijd nodig ge had en zullen altijd nodig hebben het ver trouwen, de sympathie en steun van broe derlijke volken in het buitenland." Deze steun is bovenal die welke vrede lievende mensen aan hun eigen land en hun eigen volk geven in de strijd voor het be houd van de vrede, aldus Stalin. „Toen, in 1918, tijdens de gewapende aanval van de bourgeoisie op de Sovjet- Unie, de Britse arbeiders de strijd tegen de ooi-log organiseerden met de leuze „Handen af van de Sovjet-Unie", steunden zij bo venal de strijd voor de vrede en pas in de tweede plaats de Sovjet-Unie. Wanneer kameraad Thorez (secretaris-generaal van de Franse communistische partij) of ka meraad Togliatti (seci-etaris-generaal van de Italiaanse communistische partij) ver klaren, dat hun volkeren niet tegen de Sovjet-Unie zullen strijden, zien wij in dergelijke verklaringen in de eerste plaats de bijdrage van de arbeiders en boeren van Frankrijk en Italië tot de vrede en de steun aan de vredelievende pogingen van de Sovjet-Unie." „Onze partij kan niet in de schuld blij ven staan bij haar medepartijen in het buitenland. Zij dient deze omgekeerd te helpen in haar strijd voor de vrede en voor de bevrijding. Zoals bekend wil onze partij die plicht vervullen. Dit was vooral duidelijk tijdens de twee de wereldoorlog, toen de Sovjet-Unie de Duitse en Japanse fascistische tyrannieën vernietigde en verscheidene volkeren van Europa en Azië van de fascistische slaver nij bevrijdde". „Zorgvuldige aandacht moet worden be steed aan de toestand van die arbeiders- en boerenpartijen, die nog steeds lijden (Van onze correspondent in Brussel) KNOKKE, LE ZOUTE, 14 October Dinsdagmorgen is te Knokke (Le Zoute) de Benelux-conferentie in hotel „La Reserve" begonnen. Met spanning ziet men de resultaten van deze besprekingen tegemoet, want het Benelux-vraagstuk houdt de gemoederen van vele Belgische en Nederlandse industriëlen en handelaren bezig. Het is niet te verwachten, dat de conferentie een resultaat zal hebben, dat alle par tijen zal bevredigen. De kern van het probleem ligt in het grote verschil tussen de arbeidslonen in Nederland en in België. Aan de vooravond van de ministers-conferentie te Knokke werd er in België gepro testeerd tegen de huidige gang van zaken in de Benelux. De „Sïbelux", een groep van vertegenwoordigers uit Belgische bedrijfstakken, die verbruiksgoederen produceren, organiseerde een grootscheepse demonstratie in Brussel. Vele vrachtwagens reden in de stad, waarov grote spandoeken bevestigd Waren, die het misnoegen kenbaar maakten 99

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1