Vrolijke bazar-drukte in het Christelijk Militair Tehuis Kort en bondig Heemsteeds nieuwe wethouder: de heer A. J. van Houten Modeshow (j&gstte veler bewondering Verkeersverbeteringen in de Hout in studie Haarlems nieuwe gemeentesecretaris Mr. George Hatherill over Scotland Yard Berkenrode met „Meisjeslyceum" WOENSDAG 15 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Beëdiging en installatie Zilveren jubileum Opbrengst Dierendag collecte Zuster M. Gerrits nam afscheid van patiënten Haarlemse Coöperatie voor uitvaartverzorging Jaarvergadering van Haarlemse arbiters Amateurtoneel NU HET KOUDER WORDT Burgerlijke Stand van Haarlem Politiek onecht kindjetoch geadopteerd Zwitserse musici in Haarlem Congres voor orgelmuziek Engelse parlementsleden bezochten Haarlem Dodelijk verkeersongeluk te Breukelen Kerkelijk Nieuws ïn het Christelijk Militair Tehuis aan de Jansweg hipten gisteravond geen pingpongballetjes heen en weer en klonk niet het doffe gerommel van het Russisch biljart. Het beeld van mili- tafiren, die ingespannen aan hun ont spanning bezig zijn,had plaats gemaakt voor een ander, veel compacter tafe reel: er werd een bazar gehouden. Men kon. er schijfschieten, peren op sap kopen en zich nog aan vele andere zaken te buiten te gaan tegen betaling van een redelijke prijs, zij het met de aantekening „u mag óók meer geven", die aan geen enkele bazar vreemd is. Die toevoeging verdiende vooral hier «enige nadruk want met deze vrolijke drukte, die bij de viering van het 70- jarig bestaan van het tehuis hoort, hoopt men een bedrag bijeen te krij gen, dat de vereniging in staat stelt een fiks gedeelte van de schuld af te lossen, die op het tehuis drukt en maar liefst 45.000 gulden bedraagt. Het damescomité dat met inzet van alle vindingrijkheid deze bazar heeft bekok stoofd, kon deze eerste avond reeds glun derend om zich heen zien, want tal van burgers en militairen kwamen hier rond- schuifelen en bleken wel bereid er iets te verbrassen. Het idee om een modeshow in te voegen werd met succes bekroond, niet in het minst omdat het-met zoveel zorg werd uit gewerkt. Een gedeelte van de bovenzaal, waar de bazar ook „woedde", was door coulissen afgescheiden en daar beijverde zich een aantal charmante jongedames om ver scheidene modieuze japonnen, mantels, avondtoiletten en zelfs een bruidsjapon, zo gunstig mogelijk te doen uitkomen. De show werd uiteraard ook bijgewoond door een groot aantal militairen, tot wie mis schien niet alle technische bijzonderheden zijn doorgedrongen al spraken ze kwasi- deskundig van snit, coupe en taille en al hoorden wij er zelfs een van „nylon-bont" gewagen maar aan wie deze manifesta tie der ijdelheid toch een onverdeeld ge noegen verschafte. Velen onder hen maak ten elkaar er vriendelijk op attent, dat ze met een opengezakte mond za+en toe te zien. Maar ook afgezien van alle kwali teiten, die nu juist deze categorie toe schouwers opviel, mocht deze show er zijn, getuige de onverholen bewondering van het,vrouwelijk publiek. Receptie In de middaguren, vóór de opening van öe bazar, werd in het tehuis een drukke receptie gehouden, waarbij vele burger lijke en militaire autoriteiten en andere belangstellenden het bestuur kwamen ge lukwensen. Een van de vele gasten, de heer W. Nieuweboer, voorzitter van de Nederlandse Militaire Bond „Pro Rege", hield een korte toespraak, waarin hij zijn blijdschap uitte over het feit, dat het mee leven van de burgers met de militairen na de bevrijding zo buitengewoon is gegroeid, zij het ook nog niet tot in alle opzichten bevredigende proporties. „In alle plaatsen, ook in Haarlem, leeft nu gelukkig het be wustzijn, dat de militair buiten dienst meer Wij vernemen dat Openbare Werken een plan heeft gemaakt om de rijbaan voor autoverkeer van de Kleine Houtweg in de Hout door te trekken naar de Vijver laan via de oude trambaan. Op deze wijze kan men de scherpe hoek Linnaeuslaan-Oosterhoutlaan, die vooral de buschauffeurs voor problemen stelt, ontlasten. De bedoeling is dan dat het uit Heemslede komende verkeer de bestaande route blijft volgen, het uit Haarlem ko mende verkeer de nieuwe. Reeds onmiddellijk na het verdwijnen van de tram in 1948 heeft men het plan gehad de Kleine Houtweg in de Hout van een tweede rijbaan te voorzien op de plaats van de oude trambaan. Dat project zou echter 150.000 gulden gekost hebben als het verwezenlijkt was. De oplossing die nu gekozen zal worden is uiteraard be langrijk goedkoper omdat er slechts sprake is van doortrekken van de bestaande rij baan. Ontlasting Wagenweg Om de Wagenweg althans het smalle gedeelte daarvan te ontasten van ver keer overweegt men de Buitenrustlaan door te trekken naar de Kamperlaan. In aansluiting daarop zal de Paviljoenslaan dan verbreed moeten worden. Via de Hazepaterslaan kan het verkeer naar en van de Amsterdamse buurt de Wagenweg bereiken. Uiteraard zal die verbinding pas van grote betekenis worden wanneer ook de Schipholweg aangelegd is en de Amster damse straatweg daardoor sneller bereik baar wordt. Dat zal tevens een verlichting betekenen voor Baan en Frsderikspark. Maar het be treft hier nog maar schetsplannen, die het stadium van de goedkeuring nog niet heb ben bereikt. Een aanblik van de modeshow, die ter opluistering van de bazar ten bate van het Christelijk Militair Tehuis in de bovenzaal van dit tehuis wordt gehouden. nodig heeft dan een keukenstoel van 1899 en een houten vloer, waar hij kans loopt doorheen te zakken", aldus de heer Nieu weboer, die verder nog zeide dat het tehuis aan de Jansweg een van de beste is van de 42 Protestantse Militaire tehuizen in ons land. Bij de vele geestelijken, die het bestuur kwamen complimenteren, bevond zich ook de Haarlemse garnizoensaalmoezenier, pa ter J. Nijssen, die in een geestig babbeltje blijk gaf van de goede verstandhouding tussen Rooms Katholieke en de Protestant se geestelijke verzorgers bij de strijdkrach ten. Zoals reeds eerder is bericht, zal de jubileumbazar ook vandaag en Donderdag van 19 tot 12, van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur geopend zijn. In de avonduren kan men ook de modeshow gaan zien. Mr. H. Phaff, de nieuwe gemeente secretaris van Haarlem, zal worden be ëdigd in een buitengewone raadsver gadering op Woensdag 29 October, waar in de huidige secretaris mr. Th. A. Wesstra afscheid zal nemen. De installatie van mr. Phaff te Haarlem zal geschieden in de raadsvergadering van 19 November. De heer C. Frijn, Spaarnrijkstraat 52 in Haarlem-Noord, hoopt op 17 October zijn zilveren jubileum te vieren in het levens verzekeringsbedrijf. Sedert einde December 1950 zet hij zijn werkzaamheden, welke hij bij de N.V. Noord- Hollandse te Haarlem verrichtte, bij de Groot-Noordhollandse van 1845 te Am sterdam voort. De collecte, die van 29 Augustus tot en met 4 October in Haarlem en omstreken gehouden werd, heeft de volgende bedra gen opgebracht: Haarlem 5090, Bloemen- daal 1200, Heemstede 1300. Oud-minister mr. D. U. Stikker is door de Paus benoemd tot grootkruis in de orde van Gregorius de Grote. De apostolisch in ternuntius, Mgr. P. Giobbe, heeft de ver sierselen, behorende bij deze onderscheiding, aan mr. Stikker overhandigd. De heer George Hatherill, een hoge func tionaris van Scotland Yard, heeft gister avond in Brinkmann voor het Genootschap Nederland-Engeland een causerie gehou den over dit instituut, dat bij alle lezers van detective-romans een haast magische reputatie heeft gekregen. De heer Hatherill maakte overigens aan alle illusies van die lezers meteen een eind door te verklaren, dat echte detectives nooit iets doen, dat de speurders van de boeken juist wel graag verrichten. Hij begon zijn belangwekkend betoog met een overzicht van het ontstaan van de Londense politie, een betrekkelijk jong corps, wanneer men in aanmerking neemt, dat het pas in 1829 werd opgericht. Het was eigenlijk al veel eerder nodig geweest, want Londen was in die tijd niet bepaald een veilige plaats. En zelfs de uitermate strenge wetten, die ook voor kinderen de doodstraf op de geringste vergrijpen stel den, konden het gebrek aan politie niet compenseren. De Londense politie heeft het in het begin nooit gemakkelijk gehad. Waar nu nog, zei de heer Hatherill, de gemiddelde Engelsman de vrijheid voor zich opeist om waar hij wil de straat over te steken en zich te laten overrijden, zagen de Engelsen in die tijd het politie-apparaat als een directe aanslag op hun persoonlijke rechten. Van daar dat de politie-mannen er zo weinig mogelijk militant uit moesten zien zij droegen capes en hoge hoeden en van daar ook, dat zij ongewapend moesten zijn. Dat is de Londense politie trouwens nog. Hoe zelfs het gerecht over de politie dacht blijkt uit de eerste moord op een politie agent. De uitspraak luidde: „Gerechtvaar digde doodslag". Een recherche werd overigens pas in 1841 opgericht met het oog op het toene mend aantal moorden en andere misdaden. Zij vestigde zich in Scotland Yard. Later groeide deze dienst zo uit, dat zij moest verhuizen, maar de naam bleef behouden >n de vorm „New Scotland Yard". „The Yard", zoals de dierst kortweg heet. heeft zich zeer snel ontwikkeld en is nooit con servatief geweest, wanneer het er om ging, nieuwe methodes in te voeren. Zij introdu ceerde het eerst het vingerafdrukken- sys teem (er zijn er nu 12 milboen in voorraad en verleden iaar konden er 40.000 op 160.000 inzendingen worden geïdentifi ceerd!. ging al snel over tot radio-wagens voor haar ..Flying Squads" (waarvan er nu 1200 rüden) en voerde een enorm om vangrijk documentatie-svsteem in, waarin alle eigenaardigheden van misdadigers ge boekstaafd staan. Nadat de heer Hatherill nog enige bij zonderheden had verteld over de totaal verschillende gang van het voor-onderzoek, in Engeland blijft dat tot het laatste mo ment in handen van de politie, die zelfs de tenlastelegging prepareert, beschreef hij een paar gevallen, die hij zelf had opge lost, naar hii zei om aan te tonen „hoe eenvoudig het is." Deze Britse bescheidenheid verborg ove rigens niet de buUdog-achtige vasthoudend heid waarmee „The Yard" een misdadiger probeert op te sporen, al moet zij van een ganse stad vingerafdrukken nemen. Het is de methode van een meer leegpompen om een vis te vangen. Maar die methode heeft de Londense recherche vaak succes opge leverd, wanneer een ander het al lang zou hebben opgegeven. Om gezondheidsredenen heeft Zuster M. Gerrits haar werkzaamheden als wijkver pleegster van het Wit-Gele Kruis neerge legd. Gedurende drieëntwintig jaar heeft, zij gewerkt in de Amsterdamse buurt. Hoe haar heengaan door patiënten en oud- patiënten wordt betreurd en hoe haar ar beid is gewaardeerd bleek tijdens een af scheidsbijeenkomst. Aan haar ziekbed heb ben drie dames haar bezocht en dank ge bracht voor haar goede werk. Mevrouw Fengen overhandigde een geschenk onder enveloppe, namens patiënten en oud patiënten, mevrouw Groenewoud een schaal met fruit en mejuffrouw Groene woud (speciaal namens jeugdige patiën ten) anjers. Tijdens een toespraak werd de wens uitgesproken dat Zuster Gerrits spoe dig hersteld zal zijn en nog lang van haar pensioen mag genieten. Zuster Gerrits dankte voor de haar ge brachte hulde. Vrijdag viering jubileum Op 17 October is het dertig jaar geleden, dat de Eerste Coöperatieve Associatie voor Uitvaartverzorging U.A. te Haarlem werd opgericht. De oorzaak hiervan was het feit, dat de prijzen der begrafenissen hoog wa ren, $aar de smaak van velen te hoog, zo dat in 1922 een aantal personen, werkzaam bij de Centrale Werkplaats der Neder landse Spoorwegen het initiatief nam een vereniging op te richten, teneinde de kos ten te verlagen en andere misstanden, die er naar hun mening bestonden, te bestrij den. Het doel der vereniging kon men for muleren: Begrafenissen tegen kostprijs en uitvoering in één klasse, waardoor over dreven welstandsvertoon achterwege blijft. Voorts bestreed men het fooienstelsel. Het. behoeft geen betoog, dat dit doel nog steeds wordt nagestreefd. De oprichters zullen waarschijnlijk niet gedacht hebben, dat hun idee bij de Haar lemse ingezetenen zo zou inslaan. Begon nen in het eerste jaar met ongeveer vijf honderd leden, telt de vereniging na 'dertig jaar zestienduizend leden en verzorgt nu per jaar ongeveer zeshonderd uitvaarten. Vooral in de eerste jaren moesten zeer veel moeilijkheden overwonnen worden, maar door taai volhouden is tenslotte bereikt, dat de vereniging nu beschikt over een eigen pand met rouw- en ont vangkamers aan de Zijlweg, terwijl een garage en vijf auto's eveneens tot de outil lage behoren. Haar bedrijf is nu het groot ste od dit gebied in Haarlem. Wijlen de heer J. de Bok en de heren W. H. de Laat en D. N. Piet waren in de eerste jaren de steunpilaren der vereni ging, later bijgestaan door de heer H. Plant. De heer Piet maakt, nu nog deel uit van het bestuur, terwijl de heren De Laat en Plant de vereniging nog steeds dienen als ledenraadslid. Op Vrijdag 17 October wordt des avonds een herdenkingsbijeenkomst gehouden voor bestuur, ledenraad en genodigden, waarbij tevens -het tot garage en magazijn verbouwde pand aan de Gaelstraat offici eel in gebruik zal worden genomen. De Haarlemse scheidsrechtersvereniging houdt Vrijdag aanstaande in res+aurant Brinkmann aan de Grote Mark* haar jaar lijkse algemene vergadering. De aanvang is bepaald op kwart voor acht. ADVERTENTIE Met wollen flanel en Teddy zijn onze SNEEUWPAKKEN gevoerd, heerlijk warm. Prijzen vanaf 34.65 VOOR DE BABY Anegang 46 - Tel. 14651 Gr. Houtstr. 116 - Tel. 13339 HAARLEM, 14 October 1952 ONDERTROUWD: 14 Oct., H .H. Vreulink en M. J. Scheffer; J. H. Huijboom en A. C. Zonneveld; L. J. Overveen en S. Bos; J. H. Termets en C. A. Pruis. GEHUWD: 14 Oct., F. Toering en H. J. Bos; H. de .Tong en E. Gerbehij. BEVALLEN van een zoon: 13 Oct., J. Ha- bichCarpentier; N. van den BanMan; 14 Oct., E. Groennou—Gorter; J. Wijers—van 't Hert. BEVALLEN van een dochter: 11 Oct., A. J. SminkMeeuwis; 13 Oct., A. de Wind Broekema; H. F. de Winterde Boef; E. Berkhemer—Phenning; 14 Oct., R. van Bil- derbeekVrolijk. OVERLEDEN: 11 Oct., G. Koopman, 38 j., Gasthuisvest; 12 Oct., F. P. van Ravenswaaij, 73 j., Gasthuisvest; C. H. Sombeek—Hendriks, 82 j„ Kamperlaan; A. van Neer, 43 j.. Haze paterslaan; 13 Oct., J. Breijer, 72 j., Engelsz- straat; J. H. Giesbers, 78 j., Schoterweg; C. van der Putte, 67 j„ Hazepaterslaan. De Heemsteedse raad heeft gisteravond met algemene stemmen de heer A. J. van Houten (VVD) gekozen tot wethouder in de vacature-Bakhuizen van den Brink. De burgemeester, mi. A. G. A. ridder van Rappard, wenste de gekozene geluk dat hij het vertrouwen van de raad, waar van hij in de ware zin van het woord de vertrouwensman is, had verworven .nadat hU reeds vele jaren het publiek belang had gediend. „Er zal nu veel meer van U ge vraagd worden", aldus Heemsteeds eerste burger, „het college van B. en W. is een belangrijk bestuursorgaan. Wij hopen dat 't werk daarin ook u voldoening zal schen ken en dat u zich het vertrouwen van de raad waardig zult tonen". De heer Van Houten herinnerde in zijn antwoordrede aan de minder prettige om standigheden die tot zijn benoeming heb ben geleid. Van de raadzaal uit wenste hij mr. Bakhuizen var. den Brink en diens ge zin het beste voor een spoedig herstel. Vervolgens sprak de nieuwe wethouder van financiën woorden van oprechte dank voor het vertrouwen en de sympathie waarmee de raad hem tegemoet was ge treden. Eens was hij. hier een „politiek onecht kindje" genoemd, thans bleek uit de benoeming met algemene stemmen dat het lid dat eens die woorden sprak zich over hem had ontfermd. Van zijn kant liet. de heer Van Houten dan ook een „Alles is vergeten en vergeven" horen. „Het zal geen eenvoudige taak zijn mijn voorganger te vervangen", zo vervolgde spreker, „er zal veel tact en energie nodig zijn om verantwoordelijk en veelomvat- end werk te verrichten, maar ik houd mij van uw aller sleun, medewerking en clementie overtuigd". Wethouder Van Houten gewaagde met vreugde van de goede sfeer in de Heem- steedse raad, die nimmer vertroebeld wordt door verschil in politiek en zakelijk inzicht. „Ik begin mijn werk als staande aan het begin van een nieuwe dag, maar ik weet dat ik mijn taak niet kan vervul len zonder de steun van de Almachtige, die mij moge helpen te werken naar beste weten en kunnen, naar eer en geweten", zo besloot spreker. De installatie van de heer M. D. Scheer als raadslid is helaas niet door kunnen gaan. De heer Scheer is dezer dagen door een maagbloeding getroffen en zal enkele weken rust moeten houden. Levensloop nieuwe wethouder De heer A. J. van Houten, die mr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink als wethouder van financiën zal opvolgen, werd 15 Novem ber 1891 te Amsterdam geboren, waar hij ook de H.B.S. bezocht. Daarna vertrok hij naar Nederlands Indië, waar hij van 1912 tot 1938 in verschillende functies bij de Deli Maatschappij te Medan werkzaam was. Achtereenvolgens was hij assistent, administrateur, adjunct-secretaris, secre taris van de hoofd-administrateur en alge meen secretaris van de maatschappij, waaronder negen maanden gevolmachtigd vertegenwoordiger. Gedurende deze perio de bekleedde hij verder diverse functies in het sociale en culturele leven, waar onder voorzitter van de Vereniging voor Ziekenverpleging te Medan, secretaris van het hospitaal Batak Instituut, gedelegeerd commissaris van de waterleidingmaat schappij „Ajer Beresih". voorzitter van de coöp. winkelvereniging en verder be stuurslid van de Witte Sociëteit, de Deli- sche Kunstkring, het zwembad Medan, het Deli Tankbedrijf en de Deli Plantersver- miging. Na zijn terugkeer in Nederland vestigde de heer Van Houten zich in 1939 te Heem- Wethouder A. J. van Houten. stede, waar hij na de oorlog als lid tot de WD toetrad. Hij behoort thans tot het bestuur van de plaatselijke afdeling en werd in 1949 als lid van de gemeenteraad gekozen. De nieuwe wethouder, die de Nederlands Hervormde godsdienst belijdt, is o.m. vice-voorzitter van het Niwin- comité te Heemstede geweest. Thans is hij nog voorzitter van de Koninklijke Lieder tafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem, penningmeester van de Vereniging voor Dierenbescherming en voorzitter van de Commissie Koninginnedag te Heemstede. De heer M. D. Scheer, die zijn plaats voor de VVD in de gemeenteraad inneemt, heeft zijn H.B.S.-opleiding in Haarlem ge noten en is thans als hoofdcommies op de Provinciale Griffie aldaar werkzaam. Hij vestigde zich in 1939 te Heemstede en was bestuurslid van de Heemsteedse Burger wacht en consul van ae ANWB. Thans is de heer Scheer nog bestuurslid van de Vereniging van Oud-leerlingen van de Ho gere Handelsschool, lid van de Kerkeraad der Evang. Lutherse Gemeente te Haar lem en secretaris van de plaatselijke afde ling van de WD. In het Minerva-theater te Heemstede verscheen Dinsdagavond de toneelgroep „Berkenrode" met het toneelspel van La- dilaus Fodor „Meisjeslyceum" ten tonele. Dit spel leent zich heel goed voor een opvoering door onze amateurs. Het ver zamelt rond de figuur van een jonge en sympathieke rector een aantal leraren en leraressen, die allen de verschillende types vertegenwoordigen, welke men praktisch op elke school aantreft. De conflicten die het schept, benerken zich niet alleen tot de docenten. Ook de leerlingen SDelen mee. Het opstel van een meisje uit de eind;- examenklas. een lyrische ontboezeming in de trant, van Flaubert, verstoort de idylli sche rust, die op de school heerst. De kleine prikkelbaarheden groeien uit tot grote tegenstellingen. Het meisje is verliefd op de rector. Haar opstel zegt in concreto din gen, die zij zich nooit zou veroorloven, maar een beest van een wiskunde-leraar en een veelgeplaagde lerares zien er een unieke gelegenheid in om het meisjes het mes op de keel te zetten. Zij willen haar niet spa ren, omdat zij zelf nooit werden gespaard. Uiteindelijk blijkt de lerares nog de kwaad ste niet te zijn. Het meisje gaat tenminste vrij uit en wint haar vriendschap. Nie mand dan alleen de rector en de lerares klassieke talen weet van haar onschul dige verliefdheid af. Een ogenblik ziet het er naar uit, dat de rector de weelde daarvan niet aan kan. Deze ontdekking is pijnlijk, niet in het minst voor de lerares, die in stilte van de rector houdt. Het be grip voor de subtiele bewogenheden van de menseliike ziel verenigt hen beiden echter op het punt waar zij schenen te zullen scheiden. De rector komt tot bezin ning. De lerares wanhoopt n'**' --eer. Er komen derhalve in ,,M' dvceum" nogal heel wat gevoelens en gc Migheden aan de orde. Ze zijn niet overal even ge lukkig oogelost en daardoor is er wel eens een hang naar de melodramatiek waar te nemen, die vooral de figuur van de lerares Darten speelt. Van de andere kant worden de zaken weer te veel aangedikt en is er luist een gebrek aan nuance, waar men haar zou wensen. Dat is dan het geval met de wiskunde-leraar en de verbitterde on derwijzeres. Voor één gevaar wist de schrii- ver zich te hoeden: hij verloor zich niet in eindeloos gepraat. Er is gedurig actie, in nerlijke en uiterlijk, en vooral het tweede bedrijf geeft alle kansen op sterk spel, ter wijl de humor overal opgeld doet in het bijzonder in de uitlatingen van de levens wijze leraarnhilosophie en de verschijning van de concierge. Fpn stuk als dit vraagt van alle mede werkenden doorleefd en gevoelvol spel en van de regie aandacht voor de fijne scha keringen, het afzwakken van te sterke effecten, zoals zij in de lekst liggen voor behouden en vooral: het formeren van een goed ensemble. Nu, dat was in beide ge vallen Dinsdagavond zo verzorgd als men het zich maar kan wensen. Het doet deugd een voorstelling te zien, die praktisch ner gens haar spankracht verliest, die voort durend boeit en eerlijk is en spontaan. Ik zou in de rolbezetting geen zwakke plek ken kunnen aanwijzen. Het debuut van Joke Roozen als de verliefde leerlinge was in het bijzonder opvallend. Haar scène in het tweede bedrijf met de rector vormde voor mijn gevoel het hoogtepunt van de voorstelling. Dat was toneel met gevoel en beheersing en met een weldoende over gave. Zij kon zich geen beter tegenspeler wensen dan Gé Kromhout als de rector. En evenmin kan ik mij een voortreffelijker ieraar philosopie voorspellen dan die Jos Striekwold op de planken zette. Riet van Rooden speelde de lerares, die net een beetje te veel de melodramiek beoefent. Zij wist die overlast niet van zich af te schud den, maar haar spel bevredigde deson danks. De wiskundeleraar van Ben Huy- mans, de leraar natuurlijke historie van Bob Kostermans en de nare en geprikkelde maar in de grond toch „lieve juffrouw Wimmer" van Lon v. d. Voort-v. d. Kleij waren al evenzeer staaltjes van fraai spel. Het typetje, dat Lou Hopstaken als con cierge op het toneel bracht, completeert de serie, die recht heeft op de loftuitingen. Er waren nog meer namen te noemen, maar ik volsta met deze. „Berkenrode" zal er wel tevreden mee zijn. P. W. FRANSE. Voor de derde maal zijn de Zwitserse musici, waarover wij berichtten, in Haar lem en omstreken opgetreden. De eerste maal in Heemstede, de tweede maal in de middelbare meisjesschool aan de Tempe liersstraat, waar de dames en heren door de directrice mejuffrouw dr. ir. Voogd werden welkom geheten en bedankt, en nu voor de derde maal, in de M.U.O. school van de heer Koerts in de Jaeobstraat, waar enige honderden leerlingen in vol maakt ernstige, gespannen aandacht het gebodene aanhoorden. Professor E. Villi- ger, de muziekleraar van de Kantonschule te Schaffhausen, gaf een korte inleiding en verder toelichtingen op de nummers van het programma, dat wederom be stond uit enige Zwitserse volksliederen in dialect, duetten voor viool en cello èn voor sopraan en bariton met begeleiding van de vier instrumenten. Na de pauze werd moderne Zwitserse muziek ten gehore gebracht van Gustav Weber en Othmar Schoeck, instrumentaal- en vocaalmuziek. De nummers waren (de heer Villiger constateerde dit nog extra!) lang niet gemakkelijk, en toch hebben de leerlingen in volledige overgave geluisterd De Zwitserse dames en heren waren zeer dankbaar voor de alleraardigste toespraak die de heer Koerts aan het einde tot de gasten hield, maar vooral ook voor de grote aandacht en blijkbare muzikaliteit waarmee „het publiek" geluisterd had Het was voor allen, jeugd, leraren en de enkele genodigden een bizonder mooie uit voering. Ook de gasten verklaarden, dat zij aan hun musiceren in Kennemerland (ze gaan nu nog naar Utrecht en om streken) de aangenaamste herinnering be waren. BINNENLAND Het Concertgebouw-orkest te Amster dam begint het winterseizoen op 15 en 16 October met concerten onder leiding van Eduard van Beinum en met solistische mede werking van Dame Myra Hess, die het Vijfde Pianoconcert van Beethoven vertolkt. Ver der staan Zes Epigrammen van Pijper en het Concert voor orkest van Kodaly op het programma. Uit een becijfering van de ontwikkeling van het Nederlandse handelsverkeer met België in de laatste jaren blijkt dat in 1951 voor f 1767 millioen uit België werd inge- voer (tegen f 1430 millioen in 1950) en dat er in hetzelfde jaar voor f 1079 millioen naar België werd uitgevoerd (tegen f 722 millioen in 1950). Het bekende kasteel te Dussen, dat tijdens de October- en Novemberdagen 1944 grotendeels werd verwoest is later gerestau reerd tot kasteel-raadhuis. De restauratie is thans zo ver gevorderd, dat waarschijnlijk begin November de dienstruimten in gebruik kunnen worden genomen. De 15e eeuwse toren van Hilvarenbeek, een der mooiste torens van Noord-Brabant behoeft dringend restauratie. Dezer dagen heeft rijksmonumentenzorg f36.000 beschik baar gesteld. Ook de provincie en de gemeen te hebben zich bereid verklaard in het reste rende deel der kosten te participeren. Thans laat het zich aanzien dat spoedig met het herstelwerk zal worden aangevangen, het welk is opgedragen aan de architect H Valk in Den Bosch. Vrijdagmiddag zal de commandant van het Marine-opleidingskamp Hilversum, kapi tein ter zee J. J. Hogendoorn, in Loosdrecht de eerste steen leggen voor een complex van honderd woningen voor marinepersoneel, ge bouwd als onderdeel van het defensie- woningbouwprogramma. HAARLEM EN OMGEVING De secretaris der C.I.O.-commissie, voor de geestelijke verzorging van gerepatrieer- den in Nederland, ds. M. D. Gysman van den Haag, wordt Vrijdagavond te Haarlem verwacht, in de kerk der Broedergemeente, Parklaan. Na zijn inleiding, die hij aldaar rai —iiri tot sa- menspreking voor Indischp Nederlanders. Er is "Hit; toean" voor b<*lan"<-*-"lienden. 18 en 19 Octe'-er houdt de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie een parlden- stoelen-tenloonstelling in het Kennemer I.vcenm te Overveen. Geooend: Zaterdag van 2022 uur. Zondag van 10 u. v.m. tot 22 uur. Als make'aar in onroerende goederen werd door de Haarlemse rechtbank beëdigd de ho"'- P Poelnnd te Haarlem. De Zwitserse groep „Les Comédiens de 1' Etoile" die de voriee week een uitvoe ring gaf in het Christelijk Lyceum te Haar lem, komt ook naar B'oemendaal. De Zwit serse groep treedt Donderdagavond op in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan, een uitvoe ring onder auspiciën van het Open Deur werk in Bloemendaal. Aan de medewerkenden van de in Juni gehouden collpcte voor Kleuterhuis „Mar griet" wordt door de Haarlemse Amuse ments Vereniging „De Melodisten" een feest avond aangeboden op Zaterdag 18 October in het gebouw van de H.J.M.V. Verscheidene amusemtens-, dans- en Hawaiïan-orkesten met solisten verlenen hieraan hun mede werking. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde mejuffrouw G. W. H. Reinhold voor het vee-arts-examen. Haarlems Bloei heeft straat- en buurt verenigingen en particulieren uitgenodigd voor een bijeenkomst op Woensda -vond October in hötel „De Leeuwerik" ter bespre king van de plannen die met het oog op de Flora 1953 in de maak zijn. Naar het tijdschrift Symphonia meedeelt wordt van 30 October tot 4 November te Lemgo bij Hannover een congres over Noord-Europese orgelmuziek gehouden. Er wordt onder meer Nederlandse muziek uit de veertiende en vijftiende eeuw op oude instrumenten uitgevoerd. Lambert Erné de organist van de Nicolaikerk te Utrecht die op het congres ons land vertegenwoor digt, zal oud-Nederlandse werken spelen en in een voordracht de oude en nieuwe Nederlandse orgels behandelen. Voorts zal Willem Mudde een voordracht houden over Nederlandse kerkmuziek. Op het ogenblik brengen zes Engelse parlementsleden een bezoek aan ons land. Ter gelegenheid hiervan is Dinsdagmiddag in het gebouw der Eerste Kamer een ont vangst gehouden, waarbij ruim honderd Kamerleden tegenwoordig waren. De heer Serrarens voorzitter van de Nederlandse groep van de interparlementaire unie, heeft de gasten toegesproken. Vanmorgen hebben zij een bezoek ge bracht aan Haarlem. In het Frans Hals museum heeft burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers het gezelschap welkom gehe ten en meegedeeld van welke betekenis het museum is. Nadat een der gasten woor den van dank had gesproken heeft me vrouw J. A. de Vries de gasten rondgeleid. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar Alkmaar waar de lunch werd ge bruikt. Voor vanmiddag staat een bezoek aan de Zuiderzeewerken op het program ma. Via de Afsluitdijk gaat de tocht naar Friesland. De 34-jarige motorrijder J. van de H. uit Abcoude is gistermiddag, toen hij de poort van de fabriek van de N.V. Hazemeyer te Breukelen uit kwam en de rijksweg wilde oprijden, doch niet voldoende uitkeek, door eer, passerende vrachtauto aangereden. Het slachtoffer, dat enkele meters over het wegdek werd meegesleurd, is in de avond in het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht aan zijn verwondingen overleden. Ned. Herv. kerk Beroepen te Blekensgraaf: J. T. Door nenbal te Oene; te Vlissingen, wijkgem. Zuid (vac. ds. Sickesz): J. Kwast te Hen drik Ido Ambacht: te 's-Grevelduin-Capel- le: H. G. Abma te Rot.terdam-Delfshaven. Bedankt voor Auckland in Nieuw-Zeeland: nadere beslissing G. F. W. Herngreen te Rotterdam-Kralingen; voor de benoeming tot Evangelist te Elerveen (Vlagtwedde): de heer Van Leeuwen, voorg. Ned. Herv. Evang. te Wirdum (Fr.). Geref. kerken Beroepen te Andijk (vac. H. R. Groene- velt.): D. Zwart te Halfweg; te Koudekerk aan de Rijn: H. J. Hagen te Lemelerveld (c.): te Schiedam (4e pred.plaats): E. J. Oomkes te Appingedam; te Aduard: J. Fi- ret te Zuid-Beyerland; te Westeremden: W. Kats, cand. te Hoogeveen; te Marken en te Ten Post: L. Loosman, cand. te Urk. Be dankt voor Delden: S. de Vries te Sellineen. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Tweetal te Amstelveen: G. Deddens te Wefsinge-Sauwerd en H. D. van Herksen te Onnen; beroepen te Ulrum: G. Roukema te Ede; te Kommerzijl: S. Borgdorff, cand. te Overschie. Bedankt voor Rijswijk: G. Spijker te Nedum; voor Middelstum en Sliedrecht: D. Deddens te Wetsinge Sau- werd. Gerqf. gemeenten Tweetal te Rijssen: F. J. Dieleman te Yerseke en N. v. d. Ketterij te Alblasser- dam. Bedankt voor Goes: F. Mallan »e Bruinisse. Oud Geref. gemeenten Bedankt voor Loenen aan de Vecht: J. v. d. Poel te Giezendam.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7