Tunesië en Marokko op UNO-agenda ondanks bittere Franse protesten Engeland stelt zijn condities in de Perzische olie-kwestie Amerikanen gecompromitteerd door Duitse partisanen-groep Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Fraude bij P.E.N. te Bloemendaal In Duivendrecht stralen de sterren Assemblee zal zich verder bezig houden met Zuid-Afrika, Oostenrijk en Korea Mossadeq's eisen vierkant afgewezen Het woord is aan Avonturiers en S.S.-ers kregen geld, opleiding en officieel dankbetoon Eén op vijf gezinnen in woningmoeilijkheden Nieuwe voorstellen van Adenauer Overstroming in Mexico Onderzoeken naar treinramp Toelage voor kort-verband straaljagerpiloten Amerikaanse employés bij UNO ondervraagd Kans op kabinetscrisis in Indonesië Nederlands schip voor Zweedse kust aan de grond West-Duitsland wil export naar Sovjet-Unie Konihgin woonde jurering van schilderijen bij Proef met atoomgranaat Amnestie in Egypte N.I.P.O. constateert: 67e JAARGANG No 84 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie. Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 16 OCTOBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 244 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Reuter). De agendacommissie van de UNO heeft gisteren besloten de Tunesische en de Marokkaanse kwestie op de agenda te plaatsen, ondanks de protesten van de Franse afgevaardigden. Op de thans ge houden zitting van de Algemene Vergade ring zullen zowel de Franse politiek in Noord-Afrika als de rassenpolitiek in Zuid- Afrika besproken worden. Tot het laatste werd zonder stemming besloten. De Zuid- Afrikaanse afgevaardigde G. P. Jooste pro testeerde, maar hij stond niet op een stem ming. De Franse gedelegeerde Hoppenot protesteerde met verontwaardiging tegen de tegen Frankrijk gerichte beschuldigin gen, toen de bestuurscommissie werd ge vraagd de plaatsing op de agenda van de Tunesische en de Marokkaanse kwestie goed te keuren. Hoppenot verklaarde, dat Frankrijk de debatten over de Franse po litiek in Noord-Afrika zal boycotten. Zijn regering kan geen inmenging dul den in haar eigen zaken. Het werk dat Frankrijk in de afgelopen eeuwen in Noord- Afrika heeft verricht en de voordelen, die de Noord-Afrikaanse gebieden door zijn politiek ten deel waren gevallen „zouden alleen al voldoende zijn om Frankrijk van dergelijke aanvallen te vrijwaren" zei hij. In de commissie werd niet gevraagd de kwestie van het op de agenda plaatsen in stemming te nemen en de voorzitter Pear son verklaarde de beide problemen tot agendapunten. De commissie besloot op voorstel van de Britse afgevaardigde Lloyd de kwestie van het ontwerpen van een wetboek van ver grijpen tegen de vrede en de veiligheid van de mensheid niet in de agenda op te nemen. Lloyd verklaarde dat dit punt nog niet rijp was voor bespreking en het zou eerst moeten worden voorgelegd aan de com missie voor internationaal recht. Oostenrijk De agendacommissie besloot voorts, dat de kwestie van het Oostenrijkse verdrag op de agenda van de Algemene Vergade ring zal worden geplaatst. Protesterend tegen het plaatsen van de Oostenrijkse kwestie op de agenda zei Gro- myko, dat deze kwestie niet onafhankelijk van de kwestie-Triëst kon worden beslist. „Triest", aldus Gromyko, „is geworden tot een illegale Brits-Amerikaanse basis. Wij hebben geen waarborg, dat Oostenrijk niet een tweede Triest zal worden." Gromyko zei dat de Sovjet-Unie nog al tijd bereid is een verdrag met Oostenrijk op korte termijn te sluiten. „Ongelukkiger wijze zijn de anderen ons niet halverwege tegemoet gekomen", zeide hij. De Britse afgevaardigde Lloyd verklaar de, dat Gromyko als bezwaar tegen het op de agenda plaatsen van dit probleem arti kel 107 van het Handvest heeft genoemd, dat betrekking heeft op de verhouding tot eertijds vijandelijke landen. Volgens Lloyd houdt dit bezwaar geen steek omdat Duits land en niet Oostenrijk met de geallieerden in oorlog was. Hij was verheugd te horen dat Gromyko een spoedige totstandkoming van een Oostenrijks vredesverdrag wenst. De Franse afgevaardigde Hoppenot ver telde, dat hij onlangs Malik had gevraagd waarom de Sovjet-Unie bereid was Oos tenrijk tot de UNO toe te laten, hoewel er nog geen vredesverdrag bestond. Malik had geantwoord dat de Sovjet-Unie Oos tenrijk nooit als een vijandelijke staat had BONN (DPA). Bondskanselier Ade nauer heeft een uiteenzetting over de Saar- kwestie opgesteld, die de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, zal worden toegezonden. Hoewel officieel geen bijzonderheden over de uiteenzetting zijn bekend gemaakt, verluidt, dat Adenauer zijn voorstellen zo tegemoetkomend als maar mogelijk is, heeft gehouden. Voorts verluidt, dat de bondskanselier afziet van het stellen van een termijn van vijf jaar voor de Europeanisatie van het Saargebied, teneinde Franse bezwaren weg te nemen, volgens welke deze periode door Duitsland zou kunnen worden gebruikt om het gebied terug te krijgen. Volgens het nieuwe exposé zou de Europeanisatie meer naar het verloop van de Europese ihtegra- tieplannen moeten worden gericht. Tengevolge van zware regenval staat het grootste deel van de provincie Tabas co- in Zuid-Oost-Mexico onder water. De hoofdstad van de provincie, Villahermosa. is voor de helft overstroomd. Honderden gezinnen hebben hun toevlucht op hoger gelegen punten moeten zoeken. 32 perso nen worden vermist. Men neemt aan, dat zij zijn verdronken. Elf personen werden het slachtoffer van ongelukken, veroor zaakt door de overstromingen. De schade aan oogst en gebouwen wordt geschat op 300 millioen pesos. Een seinwachter, die dienst had toen verleden week drie treinen op het station van Harrow in botsing kwamen, heeft voor een commissie van onderzoek ver klaard, dat de beide, bij de ramp betrok ken sneltreinen, niet getracht hadden zijn seinen op te volgen. Naar hem toescheen had de Schotse express niet getracht te remmen. Hij had de trein op een afstand van 600 meter uit de mist zien opduiken en hij had nog getracht de tweede snel trein op te vangen door het sein op onvei lig te zetten. Meer had hij niet kunnen doen, zo verklaarde de seinwachter. beschouwd. Op Hoppenot's vraag waarom de Sovjet-Unie Oostenrijk wel als een vijandelijke staat beschouwde als het om het Oostenrijkse verdrag ging, zou Malik geen antwoord gegeven hebben. Korea De agendacommissie heeft zonder be spreking besloten het Koreaanse probleem op de agenda van de Assemblée te plaat sen. De commissie besloot voorts het Tsjecho- slowaakse voorstel, om de kwestie „in menging der V. S. in de binnenlandse aan gelegenheden van andere statén, met name door het organiseren van ondermijnende activiteit in de Sovjet-Unie, China, Tsje- choslowakije en de andere volksdemocra tieën" op de agenda der algemene verga dering te plaatsen, te aanvaarden. De Tsjechoslowaakse afgevaardigde zei- de, dat de Amerikaanse wet op cle weder zijdse beveiliging in strijd is met het hand vest en met alle „fundamentele gebruiken en gewoonten der internationale betrek kingen", Ernest Gross (V. S.) zeide, dat zijn land geen bezwaar heeft tegen opneming van dit punt op de agenda. De minister van Oorlog heeft zijn goed keuring gehecht aan een regeling, waarbij aan zogenaamde kort-verband vliegers van straalvliegtuigen een bijzondere toe lage wordt verleend. Kort-verband-vliegers zijn zij die zich voor zes jaar aan de Luchtstrijdkrachten hebben verbonden. Zij ontvangen een vaste „kort-verband toelage", die per jaar voor officieren 2000 en voor onderoffi cieren f 1350 bedraagt. Daarenboven zul len zowel de officieren als onderofficie ren-vliegers, die straalvliegtuigen bestu ren een extra toelage krijgen van f 8 voor elk vlieguur met een maximum van on geveer twintig vlieguren in de maand. Deze regeling zal in de naaste toekomst in werking treden. NEW YORK (Reuter) Een Amerikaan se vrouwelijke functionaris van de UNO heeft tegenover de Amerikaanse subcom missie van de Senaat voor inwendige vei ligheid medegedeeld, dat zij communiste is geweest. Zij was de eerste van 13 personen van wie men meent, dat zij contact hebben met de communistische partij. De vrouw, Ruth Crawford, verklaarde dat zij in 1935 tot de communistische partij is toegetre den, gedurende een jaar lid is geweest en 't niet nodig vindt zich daarover te veront schuldigen. Mej. Crawford wil geen namen van anderen noemen. De subcommissie zal zich nu bezighouden met de vraag, of zij daar toe verplicht is. De eveneens beschuldigde Frank Ban croft zei, dat zijn dienstverband met de UNO hem vrijstelt van het beantwoorden van vragen. Twee andere Amerikaanse employés van de UNO weigerden ook antwoord te geven op de vraag, of zij ooit communist zijn ge weest. DJAKARTA, (Aneta) De kans op een kabinetscrisis in Indonesië is niet gering, nu in het parlement heden de motie van de P.W.I., die het defensiebeleid critiseert, werd aangenomen met 91 ^temmen voor en 54 stemmen tegen. Gistermiddag had de leiding van de P. N.I.-fractie in het parlement beraadslaagd met de leden van de P.N.I. in het kabinet over de consequenties van de P.N.I.-motie die werd ondersteund door de P.S.I.I. (Partai Sarekat Islam Indonesia) en de Nahdatul Ulama (de Islamietische orga nisatie, die zich onlangs van de Masjumi heeft afgescheiden). Naar verluidt deelden de P.N.I-ministers de leiding van de P.N.I.-fractie mede, dat het aanvaarden van de motie door het par lement het terugtrekken van de minister van Defensie uit het kabinet tot gevolg zou kunnen hebben. Dit zou kunnen worden gevolgd door het aftreden van andere mi nisters, hetgeen tot een kabinetscrisis zou kunnen leiden. LONDEN (Reuter) De Britse regering- heeft in haar nota, die Dinsdagavond aan premier Mossadeq is overhandigd, de Per zische eis tot betaling van 49 millioen pond ter gedeeltelijke regeling van het oliege schil vierkant van de hand gewezen en ge weigerd een delegatie naar Teheran te zen den om over een definitieve regeling te on derhandelen. Engeland staat er voorts op, dat bij de schadevergoeding aan de" „Anglo-Iranian" ook de inkomstenderving van deze maat schappij tengevolge van de nationalisatie van de olie-industrie door Perzië wordt vergoed. Volgens Engeland gaat dit verlies aan inkomsten over een periode van 40 jaar. De Britse nota vormt een antwoord op de Perzische nota van vorige week, waarin betaling van 20 millioen werd gevraagd, als eerste termijn van de 49 millioen waar op Perzië aanspraak maakt. Voorts had Perzië een delegatie van de „Anglo-Ira- nian" uitgenodigd binnen zeven dagen naar Teheran te komen om tot een defini tieve overeenkomst te komen. De termijn van zeven dagen liep Dinsdag af. De inhoud van de Britse nota werd door minister Eden in het Lagerhuis bekend ge maakt. Eden vatte de inhoud in vijf punten samen: De Britse regering en de „Anglo-Iranian" aanvaarden de nationalisatie van de Per zische olie-industrie als een voldongen feit, doch eisen een billijke vergoeding. De omvang van deze schadeloosstelling moet door het internationale gerechtshof te Den Haag worden vastgesteld. De Britse regering eist voorts, dat de „Anglo-Iranian" schadeloos wordt gesteld voor het eenzijdig opzeggen van het olie- accoord van 1933 door Perzië. De Britse regering, noch de „Anglo-Ira nian" streeft er naar de toestand, zoals de ze was onder de overeenkomst van 1933, te herstellen. De „Anglo-Iranian" is bereid onderhan delingen te openen, zodra de Perzische re gering zich er mee xaccoord verklaart, de vaststelling van de schadevergoeding aan arbitrage te onderwerpen. De jongste voorstellen van premier Mos sadeq worden in de Britse nota „onredelijk en onaanvaardbaar" genoemd. In een tegelijk door het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat de wens tot ontwikkeling van vriendschappelijke be trekkingen tussen beide landen, die de Per zische regering in haar nota van 24 Sep tember tot uitdrukking bracht, moeilijk met het optreden van Perzië in overeen stemming kan worden gebracht. Voorts wordt de Perzische regering er van beschuldigd, in haar nota's onduide lijk te zijn geweest en een verkeerde voor stelling van zaken te hebben gegeven. Beroep Commentaar leverend op de jongste Brit se nota aan Perzië inzake het oliegeschil heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington een beroep gedaan op Enge land en Perzië om de pogingen, om tot een regeling van het geschil te komen, voort te zetten. Naar men verwacht zal de Perzische premier, Mossadeq, hedenmiddag per ra dio het besluit bekend maken, om de di plomatieke betrekkingen met Groot-Brit- tannië af te breken, aldus Reuter. Men neemt aan, dat Zweden verzocht zal wor den de Britse beiangen in Perzië te be hartigen na het terugtrekken van de Britse diplomatieke missie. Het Nederlandse schip „Tromp" (498 ton), afkomstig uit Alblasserdam, is he denmorgen vroeg ter hoogte van Valder- marsvik, aan de Westkust van Zweden, aan de grond gelopen. Het vaartuig was op weg van Plymouth naar Norrköping. Het heeft een lading klei aan boord. Een reddingboot is uitgevaren om de opvarenden bij te staan. Het schip maakte aanvankelijk veel wa ter, maar dank zij onmiddellijk door de gezagvoerder genomen maatregelen is de situatie inmiddels stabiel geworden. Reeds is er een sleepboot onderweg om het schip leeg te pompen en indien dit nodig mocht blijken los te trekken en naar Norrköping, het doel van de reis, te begeleiden. Voor de uit tien koppen bestaande bemanning is geen gevaar aanwezig. Hier en daar begint reeds orde in de wanorde op de 21 hectaren van de Flora te Heemstede te komen. Tien ha. worden ingenomen door de gezamenlijke inzendingen der afdelingen, die samen al meer dan een millioen bollen plantten. Vervolgens zijn er tweehonderd perken, waarin de vreedzame wedstrijd zich afspeelt tussen de nieuwste aanwinsten. Niet minder bewondering zullen de vijf hectaren met een half millioen bloeiende bollen wekken die verschillende vormen van tuinaanleg demon streren. In de vierde plaats zal in een grote rotspartij getoond worden welke vooruit gang sinds 1935 gemaakt werd in het kweken van speciale bollen voor rotstuinen: niet minder dan achtduizend bollen in ongeveer driehonderd soorten zijn thans beschik baar. Voor al dat schoons wordt thans op onopvallende wijze de grondslag gelegd. De honderdduizenden die straks de Flora bezoeken zullen zich wel niet realiseren dat reeds maanden tevoren bescheiden werkers ondanks kilte en regen in de weer waren om de grootste bloemententoonstelling die Nederland ooit kende mogelijk te maken. Web er In het ondermaanse is elke vol maaktheid een negatief begrip en de volmaaktste staatsregeling is slechts diegene, die de minste ge breken heeft. BONN, (ANP) De Duitse industrie heeft thans een commissie gevormd ter bevordering van de Duitse export naar de Sovjet-Unie en de met haar verbonden landen. Zij zal ten nauwste samenwerken met het ministerie van Economische Zaken. Het ligt in de bedoeling te komen tot een coördinatie van de export naar de landen van het Sovjetblok. Men wil vertegen woordigers naar deze landen zenden, zon der dat daarmee een erkenning van het daar bestaande regiem gepaard zal behoe ven te gaan. Tot dusverre heeft de bonds republiek slechts handelsverdragen met Hongarije, Polen, Tsjechoslowakije en Bulgarije. Zij wil nu echter ook tot directe contacten met de Sovjet-Unie, China en Roemenië komen. Dr. Hans Kroll, de leider van de afdeling West-Oost van het ministerie van Econo mische Zaken, heeft er in het bulletin der regering op gewezen, dat het aanknopen van directe handelsverbindingen met deze landen thans zeer urgent is. Duitsland heeft met deze landen vroeger een zeer uit gebreide handel gehad. „Men moet niet proberen in deze handelspolitieke plannen iets bijzonders te zien of haar te drama tiseren", aldus dr. Kroll. Bij het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland te Bloemendaal is een fraude ontdekt, waarmee enkele duizenden guldens gemoeid zijn. De 42-jarige gehuwde magazijnchef G. M. van B. uit Haarlem, die reeds twintig jaar bij het P.E.N. werkzaam is, wordt er van verdacht gedurende enkele jaren elec- trische apparaten, die in het magazijn dat hij beheerde ten verkoop waren opgesla gen, op eigen gelegenheid te hebben ver kocht en de baten daarvan geheel of 'ge deeltelijk in eigen zak te hebben gestoken. Van B. is na zijn verhoor weer op vrije voeten gesteld. De Bloemendaalse politie zet het onder zoek nog voort. Aangenomen wordt dat de kopers te goeder trouw zijn. Onverwacht heeft Kóningin Juliana zich gistermiddag vergezeld van haar par ticulier secretaris W. J. baron van Heecke- ren van Molecaten en mej. J. Geldens, particulier secretaresse van Prinses Wil- helmina naar Amsterdam begeven, waar zij in hotel Krasnapolsky een uur lang met belangstelling toezag, hoe een jury begon met de beoordeling van niet minder dan 700 schilderijen en tekeningen van 180 Nederlandse beeldende kuns'e- naars. Hier wordt namelijk beoordeeld aan welke schilders dit jaar de koninklijke subsidie voor de vrije schilderkunst (in de vorm van zes studiebeurzen) ten deel zal vallen. Bij haar aankomst in Krasnapolsky werd de Vorstin begroet door Matthieu Wieg man en Mark Kolthoff, voorzitter en secretaris der jury, die verder bes'aat uit Jan Wiegers, Ton Meijer, E. Kleima, Jo Mulder, Han van Dam, Jean Adams, Ger Gerrits, Jan van Heel en Gerard van Vliet. Een uur lang volgde de Koningin het werk van de jury. De beoordeling der in zendingen zal ten minste drie dagen in beslag nemen. (Reuter). Het Amerikaanse leger heeft bekend gemaakt, dat het voorbereidingen treft voor het afvuren van een atoomgra naat met het eerste atoomkanon. Minister Pace verklaarde, dat nog geen atoomgranaten waren afgevuurd met het kanon, doch hij beloofde, dat de pers zal worden gewaarschuwd wanneer het kanon klaar is om een dergelijke granaat af te vuren. In de Cinetone-studio's aan de Duivendrechtsekade te Amsterdam is Woensdag een begin gemaakt met de opnamen voor de film „Sterren stralen overal". De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. L. J. M. Th. Cals, was daar bij aanwezig. Op de foto van links naar rechts regisseur Gerard Rutten, de actrice Kitty Jansen en de acteur Guus Oster, de productieleider Alex Meyer en minister mr. L. J. M. Th. Cals. BONN (Van de A.N.P.-correspondent.) De ontdekking van een illegale parti- sanengroep, die met Amerikaanse steun gevormd werd, neemt meer en meer sen sationele vormen aan. Zij vormt in deze dagen in Bonn het gesprek van de dag en wordt algemeen beschouwd als een hoogst pijnlijke zaak, niet alleen voor het Ameri kaanse bestuur, doch ook voor de Duitse regering, die financiële steun gegeven heeft aan de „Bund Deutscher Jugend", de or ganisatie uit wier rijen de Duitse partisa- nen werden gerecruteerd. De jongste sen satie is, dat de voorzitter van deze jeugd bond, Paul Ltifh, nu ook nog ontmaskerd is als gewezen lid der communistische partij. Hij is in 1946 tot deze partij toegetreden en heeft aan het Marxistische vormings werk zeer actief deelgenomen. Bovendien bliikt hij nog enige tijd een medische prac- tijk te hebben uitgeoefend, hoewel hij daar toe geen andere kwalificatie bezat dan dat hij als onderofficier bij de gezondheids dienst van de Duitse weermacht werkzaam is geweest. Hij had voorgegeven, dat hij zijn medische studies aan de universiteit van Posen had voltooid en om dit aanne melijk te maken had hij ook nog zijn leef tijd foutief opgegeven. De communistische partij te Frankfort heeft bevestigd, dat Paul Lüth lid van de partij is geweest. Hij trad in 1946 toe. maar werd in datzelfde jaar geroyeerd omdat hij geen pa rl ij werk meer deed. De jeugdorganisatie heeft onder aanwen ding van zeer aanzienlijke financiële mid delen. waarvan de herkomst gedeeltelijk nog steeds duister is, een grootscheeps anti communistische propaganda gemaakt. Zij heeft ook pamfletten uitgegeven tegen de uiterst rechtse groeperingen in Duitsland alhoewel zij voor haar partisanengroep voornamelijk geworven heeft onder voor malige S.S.-lieden. De organisatie heeft ook deelgenomen aan de propaganda voor de Westelijke verdragen en de kranten publi ceren thans foto's waarop men de nu ont maskerde avonturiers door de straten van Bonn ziet marcheren met spandoeken ter ere van de eenheid van Europa. In Bonn heeft men zich door deze activiteit van de organisatie zodanig laten inpalmen, dat vooraanstaande afgevaardigden der rege ringspartijen op de bijeenkomsten der be weging hebben gesproken. Dr. Adenauer heeft persoonlijk een groep geüniformeerde leden van de organisatie ontvangen om zijn erkentelijkheid voor hun werk uit te spreken. Misleid Ook de Amerikaanse geldgevers hebben zich door het anti-communistische uiterlijk van de beweging zodanig laten misleiden, dat zij nu op pijnlijke wijze in een politieke sensatie zijn betrokken. Volgens de weinige nog bekend geworden détails van het on derzoek hield de partisanengroep er onder meer een „deskundige voor liquidering" op na, in wiens handen zich de lijsten van vooraanstaande socialistische politici be vonden, die door de partisanen waren uit verkoren om in geval van nood te worden „kalt gestellt". Volgens een verklaring van de minister-president van Hessen, Zinn, zouden doorslagen van deze lijsten in han den zijn geweest van de Amerikaanse ver bindingsman, die als geldgever voor de groep fungeerde, een zekere mr. Garwood. Tussen Duitse en Amerikaanse instanties wordt thans nog een strijd gevoerd om het bezit van een grote hoeveelheid documen- CAïRO (Reuter) De regering van generaal Naguib heeft een algemene am nestie-wet uitgevaardigd, waardoor ver scheidene honderden Egyptische en buiten landse politieke gevangenen op vrije voeten komen. Zij geldt voor politieke vergrijpen in de periode van 1936 tot de staatsgreep in Juli van dit jaar, de regeringsperiode van ex-Koning Faroek dus. Velen dergenen, aan wie amnestie is ver leend, waren naar het buitenland gevlucht en zullen thans misschien naar Egypte terugkeren. ten, die door de leider der partisanen vlak voor zijn ontdekking in Amerikaanse han den zouden zijn gegeven. Gerhard Peters had zijn partisanengroep gemaskeerd in de vorm van een houthandel, die maandelijks uit Amerikaanse bron 50.000 mark ontving. Hij had met dat geld een villa in het Oden- woud gekocht, waar de partisanen, die in heel Duitsland werden geworven, als em ployés van de houtfirma kwamen rusten. Schietoefeningen werden in de garage ge houden en verder hebben de deelnemers, in totaal moeten er ongeveer duizend zijn geweest, een opleiding op verschillende Amerikaanse vliegvelden ontvangen. Gesloten Het Amerikaanse bestuur heeft tot dus verre nog niet veel meer over de zaak los gelaten dan dat de Amerikaanse steun aan de groep reeds meer dan een half jaar ge leden had opgehouden en dat het bevel was gegeven het werk geheel te liquideren. In Bonn blijft men, hangende het onderzoek, nog altijd zeer gesloten. Dehler, de minis ter van justitie, heeft zich echter genood zaakt gezien een vorige week door hem geuite bewering, als zou de zaak zijn opge blazen tot een politieke storingsmanoeuvre der socialisten tegen de regering-Adenauer, terug te trekken. De socialistische fractie in de bondsdag heeft nu over de zaak vra gen aan de regering gericht, zodat een openbare behandeling in het parlement kan worden tegemoet gezien. De woningnood oplossen is altijd nog de belangrijkste taak van de regering, vindt het publiek. Dat blijkt geregeld uit de pei lingen van het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie. Op gezette tijden vraagt het N.I.P.O. aan mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking of zij moeilijkheden ondervin den door gebrek aan woonruimte. In Augustus 1946 had 33 percent wo ningmoeilijkheden; in April 1947: 36 per cent; in Augustus 1948: 31 percent; in Juni 1950: 25 percent; in Augustus 1951: 24 percent en nu: 20 percent. In 1946 had nog 1 op de 3 gezinnen woning-moeilijkheden, twee jaar geleden nog 1 op de 4 gezinnen en nu nog 1 op de 5 gezinnen. Het N.I.P.O. heeft ook gevraagd: „Wat vindt u: wordt de woningnood erger of minder erg?" Dit zijn de antwoorden: „er ger": 16 percent; „minder erg": 52 percent; „hetzelfde": 26 percent; geen antwoord: 6 percent. Een meerderheid 52 percent vindt dat de woningnood afneemt. Maar een minderheid 16 percent is pessimis tisch en gelooft dat de woningnood erger wordt. *mx»oocoorr«v, VERANDERLIJKE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I- in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Noordelijke richtingen. Vannacht hier en daar mist en kans op nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 17 October Zon op 7.08 uur, onder 17.42 uur. Maan op 5.30 uur, onder 16.46 uur. Hoog en laag water in IJinuiden Donderdag 16 October Hoog water: 2.18 en 14.37 uur. Laag water* 10 09 en 22 21 uur. Vrijdag 17 October Hoog water: 2 48 en 15.04 uur. Laag water: 10.42 en 22.54 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1