Oogstresultaten van de Haarlemmermeer bevredigend Vijf kwartier besloten, twintig minuten openbaar ■Clowntje Riek Heemsteedse middenstand wenst winkelbeurs tijdens Flora De Twee Zusters Mechanisatie der bedrijven ondervangt tekort aan werkkrachten Lis se Zandvoort Nieuw Vennep VRIJDAG 17 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Accordeonvereniging geeft uitvoering Orgel in het gebouw van de Protestantenbond Bloemendaalse Raad vergaderde Katholieke Kamerfractie over kapitaalsuitgaven Puzzlerit motorclub Diefstal op bouwwerk Voor de Milderen B. en W. wezen verzoek af Hoorspel van „Macbeth" in het Fries Pastoor Wennen overleden Heemsteeds raadslid stelt vragen over grens wijzigingen FEUILLETON DOOR JOS LODEWUKS Omtrent de oogst der onderscheidene landbouwgewassen in de Haarlemmer- meerpolder waar in totaal een opper vlakte van ongeveer 15000 hectaren werd verbouwd werden ons van betrouwbare zijde de volgende gegevens verstrekt. Het jaar 1952 was voor de landbouw behoudens enkele tegenvallers over het algemeen, een bevredigend jaar en heeft zich ten aanzien van sommige gewassen zelfs door zeer gunstige resultaten geken merkt. Het nogal frisse weer heeft er in de oogsttijd in ruime mate toe bijgedragen, dat de op schelven en ruiters gezette ge wassen (granen, erwten, enz.) weinig heb ben geleden en in vrij goede conditie kon den worden afgedorst of ondergebracht in de schuren. De hier en daar desondanks ontstane schade kon tot een minimum worden beperkt, doordat sommige verbou wers het min of meer natgeregende graan nadat het direct van het land was af gedorst, een verdere bewerking lieten ondergaan in een drooginstallatie, waardoor bedelf voorkomen werd. Had men in vroeger jaren in de oogsttijd nog al eens te kampen met gebrek aan werkkrachten, ook dit jaar is op de meeste boerderijen in Haarlemmermeer weer ge bleken, dat dergelijke bezwaren in toe nemende mate worden ondervangen door de bedrijven op steeds uitgebreider schaal te mechaniseren. Als de weersomstandigheden zulks toe laten, wordt met het opnieuw bewerken der landerijen in de regel een begin gemaakt, zodra de gewassen binnengehaald zijn; deze najaarswerkzaamheden hebben geheel haar beslag gekregen, zodat met de uitzaai der wintergranen kon worden begonnen. De opbrengsten, vooral van de winter en zomertarwe, de winter- en zomergerst, de haver, de groene erwten, het koolzaad en de aardappelen, zijn niet onbelangrijk hoger dan in 1951. Dit geldt ook" in niet ge ringe mate voor de suikerbieten, die thans gerooid en naar de fabriek te Halfweg ver voerd worden. De ontwikkeling van dit ge was is dit jaar nogal verschillend geweest en op verschillende plaatsen niet goed tot haar recht gekomen, maar op vele andere bedrijven zó goed, dat over het geheel ge nomen toch van een beste bietenoogst kan worden gesproken. De vlasoogst is nogal meegevallen, on danks het feit, dat de lintlengte van dit ge was op enkele bedrijven wel iets te kort OPENING VAN ZELFBEDIENINGSZAAK Hedenmorgen had in intieme lering de opening plaats van de op Amerikaanse wijze ingerichte zelfbedieningszaak van de firma J. Mijnders aan de Kanaalstraat. De voorzitter van de ENKABE, de heer P. v. d. Linden uit Rotterdam, sprak woorden van felicitatie namens de Ned. Kruideniersbond en roemde de onderne mers voor hun gedurfde initiatief. Hij wenste de heren ondernemers veel succes toe. Omstreeks half twee werd de zaak welke inmiddels flink in de bloemetjes was gezet, voor het publiek geopend, waarbij grote belangstelling werd getoond. BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Lambertus Nicolaas Maria, z. van H. C. Woijers en P. M. Weijers; Monica Cornelia Maria, d. van G. P. Hulsebosch en A. Rijkelijkhuizen; Josepha Maria, d. van G. P. Hulsebosch en A. Rijkelijkhuizen. ONDERTROUWD: H. Aangeenbrug en H. R. G. Wisse; P. J. van der Lans en E. M. van der Linden; W. van Zanten en A. G. Langeler GETROUWD: Th. A. van der Heijden en B. M. C. van Maris; C. van Lierop en J. J. van Berkel; M. F. van Santen en W. M. Teeuwen; B. Galjaard en M. van Oei. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: G. J. du Pau en W. M. Beuk; N. Santing en D. J. Wiliams. GETROUWD: J. C. Booms en M. van de Weele; R. de Wilde en A. M. Strijbos; N. Martin en C. Brouwer; L. L. Vermeij en M. T. L. van Kesteren. GEBOREN: Johanna Jacoba, d. van G. Koopman en J. J. Bor; Petrus Paulus Maria, z. van C. J. Vessies en C. J. Koelemij; Pau lus Petrus Maria, z. van C. J. Vessies en C. J. Koelemij; Marcus Maria, z. van H. J. van Santvoort en M. C. Janssen; Elisabeth Ma rie, d. van M. J. van Dorp en A. Houwers; Willem Jan, z. van W. Roosma en L. van Alphen. OVERLEDEN: C. KoelemijBras, 51 j.; L. HajeReisig. 64 j.; A. M. W. Commandeur —de Groot, 75 j.; F. P. Ravenswaaij, 73 j.; C. H. SombeekHendriks, 82 j.; M. J. Roozen van der Weiden, 76 j. BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK GEHUWD: C. W. J. Kleijn en C. M. Pover. GEBOREN: Marinus Fernandinus Maria, z. van A. M. Otten en C. v. Bruggen; Geer trui Elisabeth, d. van J. J. v. d. Schrier en L. Hellendoorn; Wijnanda Petronella Maria, d. van S. J. J. Vernooij en A. H. Sturken- boom; Cornelia Agnes Jacoba, d. van Th. Lammerse en P. C. C. Stevens; Mirjam, d. van Th. H. Kraay en G. Somers. was, hetgeen bij het bepalen van de daar van afhankelijke waarde wel in aanmer king werd genomen. Daar stond tegenover, dat bij «lit korte gewas de zaadontwikkeling des te sterker bleek te zijn. Uit onderstaand overzicht van de oogst- uitkomsten der voornaamste in deze polder in 1952 verbouwde gewassen, blijkt ten aanzien van de geschatte gemiddelde op brengsten duidelijk het verschil tussen 1951 en 1952. (Ten aanzien van de gewassen, die per zak worden afgeleverd, wordt gerekend dat pl.m. 80 kilo een mud is). 1951 1952 (Kilo (Kilo p. ha) p. ha) Winter tarwe 3800 40p9 3200 Zomertarwe 2800 Rogge 3000 2800 Wimtergerst 3500 4000 zomergerst 2800 3800 Haver 3500 4000 Groene erwten 2400 3200 SöholCkers 2500 2400 Bonen (witte en bruine) 2200 2400 Koolzaad 1200 2100 Mosterdzaad 1000 Blauwmaaruzaad 1000 Karwij 1300 1300 Vlas (gerepeld) 3500 3500 Suikerbieten 28000 40000 Voederbieten en mangel wort, els 55000 70000 Cichorei (witlof) 20000 20000 Consump td ea a rdappelsn 21000 24000 Klaver (hooi) le sn. 3000 3000 Lucerne (hooi ie sn. 2500 2500 Lucerne (hooi) 2de sn. 2500 2500 Kuinet'weiden 4000 4000 Blijvend grasland (hooi) le sn. 3800 3800 De accordeonvereniging „Zandvoort" zal op Zaterdag 1 November haar eerste uitvoe ring in dit seizoen geven onder leiding van de heer P. de Haan, in theater Monopole. Na de pauze zal een cabaret-variété-program ma worden opgevoerd, waaraan medewer king verlenen de clowns „De twee Kamee's", de xylophonist Alfred Burghardt, The Bol- tinie Sisters met parterre-acrobatiek en als conferencier Eddy de Valk. Na afloop volgt een bal met „The Moonlight Serenaders". De afdeling Zandvoort van de Neder landse Protestantenbond zal in haar ge bouw Brugstraat 15, heden (Vrijdagavond) het nieuwe kerkorgel in gebruik nemen. Het is een modern harmonium met twee klavieren en pedaal, dat deze avond be speeld zal worden door de heer Herman Dees. Mevrouw To Dees-Kion zal enkele liederen zingen. COLLECTE RECLASSERINGSWERK De jaarlijkse collecte voor het reclasse- ringswerk zal te Zandvoort gehouden wor den op Zaterdag 18 October. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Suzanna, d. van E. van Dui- venboden en S. Cweeris.' ONDERTROUWD: P. P. J. Joukes en A. Paap; J. J. de Groot en M. Berg; R. van der Mije en A. Hendriks. GEHUWD: J. Kroeze en P. J. van der Weerd; J. C. de Bruin en E. P. van den Berg. OVERLEDEN: M. Keur, 69 j., echtgenote van C. Koper; J. van Dam, 34 j., echtgenoot I van C. W. v. d. Voort; M. Keur, 60 j., echt genote van J. Termes. Hoewel de agenda vermeldde dat de openbare vergadering van de Bloemen daalse raad om kwart over twee zou be ginnen, gingen de deuren van de raadzaal evenals bij de vorige vergadering pas om half vier voor het publiek open. De besloten zitting werd op de helft onderbroken door een uitstapje der raads leden rond het gemeentehuis, dat diende om de vertegenwoordigers der burgerij te laten zien hoe slecht het personeel van de secretarie wel gehuisvest is. De veertien punten tellende agenda werd in sneltreinvaart behandeld, zo snel dat twintig minuten later de finale hamerklop werd gehoord. Anderhalve minuut per voorstel dus. Bij het voorstel tot ongegrond verklaring van een zevental beroepschriften tegen plaatsing van eigendommen op de monu mentenlijst ging de heer Van Holten (V.V.D.) in op het bezwaarschrift van de bewoner van Kareol, de heer H. D. Pas man. Uit de tekst daarvan zou men kun nen concluderen dat de heer Pasman plan nen heeft tot villabouw op de terreinen van „Kareol" en'de heer Van Holten vroeg daarom of de raad in iedere bestem mingsverandering van het landgoed ge kend zou worden. De voorzitter, jhr. mr. C. J. A. d e n T e x, meende dat men moet onderscheiden tussen de civielrechtelijke bescherming zoals die door het servituut wordt geboden be houd van het bos en de publiekrechte lijke van de Monumentenlijst. Een abso lute medezeggenschap van de raad kon hij niet garanderen. Niet eens Wethouder Rohling was het met die uitleg zeer beslist niet eens en was van oordeel dat het servituut de omgeving vrij waarde van vestiging van een sanatorium of ziekenhuis op het buiten. Hierop be loofde de burgemeester een schriftelijke uiteenzetting te geven. De verlaging van de aanbestedingssom van de woningen voor bejaarden in Bent veld is volgens jhr. Den Tex te danken aan het verlof van een ambtenaar van Weder opbouw. Diens vervanger zei met de beslis singen van zijn collega niets te maken te hebben en hanteerde het rode potlood in het traject. „Wat vervalt dan?" vroeg de heer T i- vion (V.Y.D.), maar de voorzitter wist het niet. „De warmwatervoorziening", hel derde de heer S c h u 1 z (Arbeid) op. Dure graven De heren S c h u 1 z en W i 1 d t Mey- b o o m (V.V.D.) vonden elkaar in een plei dooi om de grafrechten nog eens te bezien, zij vonden ze rijkelijk hoog. Maar de heer De Jong Schouwen burg (C.Ii.U.) viel de voorzitter bij toen deze waarschuwde dat men daarvan niet teveel moest verwachten: er wordt op de begraafplaats beslist geen winst gemaakt. De heer Schuiz kreeg wel de toezegging dat een en ander bij de begroting nog eens onderzocht zal worden. De heer F ij e n (K.V.P.) kan met vol doening op deze vergadering terugzien: B. en W. zullen zijn délicate toevoeging „fi nanciële" voor het woordje „last" in de terminologie van de kinderbijslagverorde ning overnemen, voortaan zal men dus in Bloemendaal spreken van „zij die kinderen tot hun financiële last" hebben. Niet klaar Bij do rondvraag kreeg mevrouw F a h- r en fort (V.V.D.) te horen dat het request van de kampeervereniging „Zee meeuwen" in de vergadering van Novem ber behandeld zal worden en de heer VJ i e;gen (Arbeid) dat men in Bloemen daal evenals in Heemstede nog niet uitge dokterd is aan de winkelsluitingsverorde- nihg (die per 1 October had moeten in- gaaiij omdat het advies van de forensen vereniging nog niet ontvangen was. De heer Van Holten bestuurslid van die organisatie haastte zich te ver klaren dat het antwoord de volgende week verwacht kan worden. De burgemeester zei nog dat bekeken zal worden of ook de koper bij overtreding strafbaar kan worden gesteld. Waarna de raadsleden nog bij een kopje thee «ezellg bij een bleven. ADVERTENTIE Het warmste op m'n bed na: een haard-kachel van de De afdeling Zandvoort van de Katholieke Volkspartij nam op 26 September een motie aan, waarin uiting werd gegeven aan haar verontrusting over het feit, dat hon derden millioenen guldens van de inkom sten van het rijk worden bestemd voor kapitaalsuitgaven, zoals bijvoorbeeld voor woningbouw, waarvan ook het nageslacht de vruchten zal plukken. Deze motie is door het hoofdbestuur der K.V.P. ter kennis ge bracht aan de Katholieke Kamerfractie. Naar aanleiding daarvan ontving het bestuur van de afdeling Zandvoort een brief van prof. mr. C. P. M. Romme, waar in er aan wordt herinnerd, dat de Katho lieke Kamerfractie zich vorig jaar op het standpunt heeft gesteld, dat slechts in zeer uitzonderlijke gevallen kapitaalsuitgaven mogen worden bestreden uit gewone mid delen. Dit zéér uitzonderlijke geval deed zich, naar de mening der Katholieke fractie vorig jaar voor, toen gevreesd moest wor den, dat het particuliere kapitaal in ge breke zou blijven, de voor de woningbouw benodigde gelden beschikbaar te stellen. De afdeling heeft de vraag als volgt be antwoord: „Volgens de millioenennota heeft de gewone dienst van de Rijksbegro ting voor 1953 een voordelig saldo van 702 millioen gulden, daarvan wordt 491 mil- lioen besteed voor de buitengewone dienst I en 80 millioen voor het landbouw-egaii- satiefonds. Voor de buitengewone dienst II (de zuivere kapitaalsuitgaven) wordt dan nog 131 millioen besteed. Op dit laatste bedrag bedoelt de motie de aandacht te vestigen. Dat daarin niettemin wordt ge sproken van „honderden millioenen gul dens" vindt zijn oorzaak in de uit de Troon rede getrokken conclusie, dat óók een even tueel accres aan gewone middelen, (dat gezien het recente verleden vrij stellig ver wacht mag worden) bestemd zal worden ter dekking van kapitaalsuitgaven, (wo ningbouw en bevordering werkgelegen heid) of vermindering van de staatsschuld. De afdeling is van oordeel, dat de belas tingen momenteel zó zwaar op het be drijfsleven drukken en de spaarzin en de mogelijkheid tot sparen door de bevolking zó ernstig aantasten, dat het niet toelaat baar is, dat onder die omstandigheden de overheid middels belastingheffing tot ver mogensvorming overgaat." Tenslotte meent het bestuur uit de brief van prof. Romme te mogen concluderen, dat het in de fractie een punt van ernstig beraad zal uitmaken of ook dit jaar aan de fegeringspolitiek tot bestemming van ge wone inkomsten voor kapitaalsuitgaven, steun zal worden verleend. Immers, de financiering van de woningbouw is doordat de gemeenten zich reeds op grote schaal konden voorzien van voor de wo ningbouw in 1953 benodigde middelen, voor de naaste toekomst vrijwel verzekerd. De motorclub „Zandvoort" heeft een puzzlerit uitgeschreven voor auto's en moto ren op Zondag 19 October. De start vindt plaats bij de pont te Buitenhuizen (Noord zijde) des morgens om 11 uur; de rit voert over goede en minder goede wegen. Een uur rusttijd zal worden ingelast. De in schrijving kan geschieden vanaf 10.30 uur bij de startplaats. Op het in aanbouw zijnde badhotel aan het einde van de Kerkstraat is men tot de ontdekking gekomen, dat bouwmaterialen zijn gestolen. Vermist worden o.a. 125 me ter gummikabel, verschillende bussen verf en nog enig ander bouwmateriaal tot een gezamenlijke waarde van enkele hon derden guldens. De Zar.dvoortse recherche heeft de zaak in onderzoek. „Ha!", riep ridder Bunkie. „Dus je bent bang, hè? Nou, lelijkerdlaat ik je nooit meer hier zien, of je zult ondervinden, wat er dan met je gebeurt!" Zo was de draak dus verdwenen en Bunkie keerde zijn paard om. Nou zullen we eens gauw het prinsesje gaan opzoeken!", zei hij. Ja, maar waar moest hij haar eigenlijk zoeken? Ze zou wel ergens daar in de buurt verborgen zijn. Bunkie keek aandachtig in het rond; en toen viel z'n oog op het hol, waaruit daar straks de draak te voorschijn was gekomen. Ja, natuurlijk.daar was de schuilplaats van de draak en daar moest dan het prinsesje zijn! Bunkie stapte van zijn paard en bond het vast aan een boom; toen liep hij het donkere hol binnen. Een beetje voorzichtig nog wel, want je kon nooit weten.... Zijn lans en schild hield hij bij zich. Maar er gebeurde niets en toen kwam hij bij een zware deur, waarop stevige sloten en grendels zaten. „Hallo!", riep Bunkie. „Is daar iemand?" En toen keek opeens, een verschrikt gezichtje door de tralies.Dat was de prinses, dat zag hij direct. Ze had mooie blonde haren en een gouden kroontje op. „Dag, prinses!", zei Bunkie, terwijl hij beleefd een buiging maakte. „Ik kom je ver lossen; di-s lelijke draak heb ik weggejaagd!" „O!", riep het prinsesje blij. „Wat heerlijk! Breng je me nu naar huis terug?" „Nou, en of!", zei Bunkie vrolijk Sinds enige tijd begint men zich ook in Heemstede te realiseren, dat reeds binnen vijf maanden de Flora 1953 haar poorten voor de naar men hoopt en verwacht vele honderdduizenden bezoekers zal open stellen. Doordat zich hieronder uiteraard een aanzienlijk percentage vreemdelingen zal bevinden, is het volkomen logisch dat verschillende organisaties zich gaan beijve ren deze vreemdelingenstroom door middel van diverse attracties na hun bezoek aan de Flora op een bepaald punt te concen treren. Zo heeft de heer H. C. Vermeulen, directeur van de Flora, onlangs op een vergadering van de Haarlemse Handels centrale de verschijning van een folder aangekondigd,. welke inmiddels gereed gekomen en verzonden is waarin onder de slogan „Eerst naar de Floraen dan naarHaarlem", de aandacht op de bezienswaardigheden en attracties van de provinciale hoofdstad wordt gevestigd, met het duidelijke oogmerk de vreemdelingen tot een zo lang mogelijk verblijf in Haar lem te bewegen. Dit gedeelte van de folder heeft in de kringen van de Heemsteedse Middenstand een zekere ontstemming verwekt. Zelfs de grootste chauvinist is er van overtuigd, dat Heemstede in geen enkel opzicht met at tracties of bezienswaardigheden tegen „Hollands mooiste stad" kan concurreren, maar wel vrezen zij nu, dat de bezoekers op deze wijze weinig meer van hun ge meente zullen aanschouwen dan de hoofd ingang van het tentoonstellings-terrein. En doortrekkende vreemdelingen plegen nu eenmaal weinig voordeel aan.de plaat selijke middenstand op te leveren. In dit verband heeft de heer W. J. Reijnders, fractie-leider van de Partij van de Arbeid in de gemeenteraad, zoals wij reeds hebben medegedeeld aan B. en W. enige schrifte lijke vragen over deze kwestie gesteld, welke in de eerstvolgende vergadering be antwoord zullen worden en wij vermeld den ook de bijeenkomst op het raadhuis, die door de burgemeester van Heemstede was uitgeschreven en waar onder zijn lei ding door de besturen van de plaatselijke Middenstandsorganisaties en V.V.V. ver schillende plannen werden besproken. Een dezer projecten is door de voorzit ter van de Heemsteedse Winkeliers Vereni ging, de heer O. A. Brink ontworpen, die na enige omvangrijke voorbereidende werkzaamheden te hebben verricht, het plan kon voorleggen om tijdens de Flora medio April een grote Winkelbeurs te organiseren, waarvan de deelneming bij voorkeur tot de Heemsteedse Middenstand beperkt zou blijven. Voor dit plan, dat eveneens de volledige instemming van de R.K. Middenstands Bond te Heemstede genoot, kon men de beschikking krijgen over een tijdelijk tentoonstellingsgebouw van 60 bij 42 vierkante meter, dat behalve aan een restaurant, ook nog plaats biedt aan ongeveer 70 stands voor deelnemende firma's. In hetzelfde gebouw werd te Eind hoven van 12 tot en met 21 September de Zuid-Nederlandse Beurs gehouden, een tentoonstelling voor Handel, Ambacht en Industrie. Voor Heemstede had men zich aanvan kelijk de opbouw gedacht aan een dei- terreinen aan het Roemer Visserplein, thans gaan de gedachten uit naar de ter reinen aan het Valkenburgerplein. Ten einde Heemstede gedurende de Flora ook in de avonduren een attractie te bezorgen, waar het publiek een gepast amusement kan vinden, zou in het restaurant een Beiers orkestje of een ander bekend en semble worden geïnstalleerd. Behoudens Ter gelegenheid van de „Friese boeken week", die op 30 October door de Commis saris der Koningin in de provincie Fries land zal worden geopend, zullen leden van het „Boun fan Fryske kunstners" (Bond van Friese kunstenaars) voor de Regionale Omroep Noord een Friese hoorspelbewer king spelen van Shakespeare's „Macbeth". Gebruik is gemaakt van de Friese vertaling van dr. D. Kalma. De hoofdrol wordt ver tolkt door de Friese dichter Douwe Tam- minga. Pastoor H. A. C. M. Wennen van Nieuw- Vennep is daar op bijna 69-jarige leeftijd overleden. Hij was geestelijk adviseur van de Nederlandse Katholieke Aannemers- bond. Pastoor Wennen werd 11 November 1883 te Amsterdam geboren en priester gewijd 15 Augustus 1907. Hij was daarna assistent te Bovenkarspel en achtereenvolgens kape laan in Hoek van Holland, Halfweg, Am sterdam (H. Anna) en Haarlem (O. L. Vrouwe Rozenkrans). Op 12 Mei 1928 werd hij benoemd tot rector van St. Jacob te Amsterdam. Vier jaar later, 15 October 1932, werd hij pastoor te Kwadendamme en op 3 October 1936 volgde zijn benoeming tot pastoor te Nieuw-Vennep. toestemming van het gemeentebestuur was men voornemens deze Beurs geduren de tien dagen te houden en wel van Vrijdag 3 tot en met Zondag 12 April, in de week van Pasen dus. Maar deze toestemming is voorlopig nog niet verleend. De aanvrage is enige tijd geleden reeds bij het gemeentebestuur in gediend, maar een dezer dagen werd offi cieel bericht ontvangen, dat over het ver zoek afwijzend is beschikt, omdat de Flora geen concurrentie mag worden aangedaan. Het gemeentebestuur van Heemstede acht het namelijk niet wenselijk dat gedu rende de bloemententoonstelling andere evenementen plaats vinden. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat de organisatoren zich opnieuw tot het ge meentebestuur zullen wenden, om alsnog te trachten de toestemming voor de Beurs te verkrijgen. Wanneer B. en W. in dit schrijven aanleiding mochten vinden op hun besluit terug te komen, zal de Beurs worden gehouden onder auspiciën van de Heemsteedse Winkeliersvereniging en de R.K. Middenstands Bond. Uiteraard zullen deze organisaties hun plannen nog aan hun leden voorleggen, maar de besturen menen dat daarvoor zeker een meerderheid te vinden is. Wij vernemen dat de heer A. J. J. Ver spoor, raadslid voor de Partij van de Ar beid in Heemstede, aan het College van B. en W. schriftelijk vragen heeft gesteld naar aanleiding van ons artikel in het nummer van "Woensdag 8 October over de te ver wachten voorstellen van de Commissie voor de gemeentelijke indeling van Noord holland. Het raadslid wenst te weten of ook B. en W. met de strekking van die voorstellen hekend zijn en welke houding zij daar tegenover denken aan te nemen, alsmede wat het College in het verleden gedaan heeft om de zienswijze van Heemstede over deze kwestie bij de Commissie ingang te doen vinden. BINNENLAND Be zaak van de landbouwers D. uit Norgervaart, die door de Hoge Raad was ver wezen naar het Gerechtshof te Leeuwarden, is vandaag door het Hof behandeld. Zij wa ren elk door de Asser kantonrechter ver oordeeld tot f6 boete, voor het feit dat zij als eigenaars van een motorrijtuig „daarmee hebben gereden of hebben doen rijden over de openbare weg, terwijl door dat motorrijtuig meer dan een aanhangwagen werd voortbe wogen". De procureur-generaal bij het hof vroeg ontslag van rechtsvervolging voor de verdachten. Het hof vernietigde de vonnissen van de kantonrechter. Het achtte de ver dachten niet strafbaar en ontsloeg hen van rechtsvervolging. Met ingang van 1 November zal dé heer J. C. Schroder aftreden als directeur van het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw. Donderdagochtend 30 October zal hij in het gebouw van het fonds te Scheveningen af scheid nemen. Enige dagen geleden is men begonnen met de bouw van een nieuwe brede over brugging van de spoorlijnen Nijmegen Kleef en NijmegenVenlo in de Graafse weg, de grote verkeersweg Nijmegen—Den Bosch. Het huidige noodviaduct is te smal om het verkeer zonder gevaar te kunnen verwerken. Be Delftse drieling, twee dochtertjes en een zoontje van de familie J. de Bruin, wo nende in de Van der Spiegelstraat te Delft, vierde vandaag haar tweede verjaardag. De kleuters groeien goed op in een goede ge zondheid. Te Utrecht heeft de nationale federatie „de Nederlandse Bond tot Kinderbescher ming" in haar algemene ledenvergadering het rapport van de „commissie tot herziening van het kinderstrafrecht" behandeld. De vergadering kwam niet tot concrete con clusies. In Rotterdam is de dertiende herdenking van de Dies Natalis der Rijksbelasting academie gehouden. Deze telt thans bijna 200 studenten. HAARLEM EN OMGEVING De organist van de Nieuwe Kerk de heer Dolf Hendrikse heeft verzocht met in gang van 1 November van zijn functie te worden ontheven. Hij is benoemd tot Cantor organist van deze Gemeente te Linz am Rhein. Voor de Classis Haarlem der Gerefor meerde Kerken heeft de candidaat D. Don- dorp uit Heemstede met goed gevolg het praeparatoir examen afgelegd. Hij is daar mede toegelaten tot de evangeliebediening. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer E. G. Boissevain uit Aerden- hout. De heer W. C. Bakker, vrethouder van financiën, is Dinsdag verhinderd spreekuur te houden. 14) „Ik ben bang van niet", zei Joris moede loos. „Het goeie mens zal zich dat trouwens niet meer herinneren. Wilt u haar vra gen?" Tak antwoordde niet. Hij was diep in gedachten en kneep zijn ogen dicht. Plot seling schoot hij recht. „Mijnheer Helleboom", zei hij, „ik zal u een voorstel doen. Het is een ongewoon voorstel in deze omstandigheden en ik vrees dat commissaris Falkner er het zijne over zal zeggen als hij het te weten komt, maar dat neem ik op de koop toe. Kijk eens, ik begin u te vertrouwen. Vreemd nietwaar? Maar ik hèb vreemde gewoon ten. Ik zou u willen voorstellen dat u mor gen bij mij op het bureau komt en dat u rtobeert die twee jongens Kees en Sjakie *ms aan het verstand te brengen dat zij zich lelijk aan het inspinnen zijn met hun draaierijen en leugens. Ik heb het idee dat zij een grote stommiteit hebben uitgehaald en dat zij het steeds maar erger maken, omdat zij niet weten welke kant zij uit moeten. Ik riskeer heel wat met dit plan netje. In de eerste plaats dat ik drie sa menzweerders de gelegenheid geef te over leggen wat er te doen staat. Maar zoals ik zeg, ik begin u te vertrouwen. En dat is bij Ta'k iets wat niet vaak verkeerd uit valt". Joris voelde een grote dankbaarheid in zich opkomen. „U kunt me vertrouwen," zei hij met warmte. „Ik zweer u dat u er geen spijt van zult hebben. Ik zal het graag doen. Zegt u maar wanneer u mij hebben wilt. Ik kom in ieder geval en u zult zien dat ik het, wat die twee betreft, aan het goede eind heb gehad." „Als u maar in de gaten houdt dat het twee boeven zijn," zei Tak, terwijl hij zijn jas aantrok. En wanneer iémand het aan het goede eind had gehad, dan was het wel Tak ge weest toen hij dat zei. Want toen Joris de volgende morgen de kamer van de inspec teur binnenstapte, vertelde deze hem met een grimmig gezicht dat er geen sprake zou zijin van een audiëntie bij Kees en Sjakie. „Ze zijn 'm° vannacht gesmeerd, mijn heer Helleboom," gromde Tak, „eenvoudig er tussen uit geknepen. Ze hebben een agent buiten westen g&slagen en zijn over het dak weggekomen. Over het dak! Wie wil nu nog beweren dat zij niets op hun geweten hadden? U soms? Die lieve jonge tjes! Maar we zullen ze leren, agenten neer te slaan en uit politie'oureaux te ont vluchten! U kunt wel weer gaan, mijnheer! Goeiemorgen!" Joris zonk op een stoel voor het bureau van Tak neer en mompelde: „Goeiemor gen. Die stomme duivels. Die idiote stomme duivels.Hemeltjelief Die middag rinkelde de telefoon in het kantoortje van Joris. Hij nam de hoom op en vernam onmid dellijk een hese fluisterstem, nog voor hij zich had kunnen melden. „Ben jij 't, Joris?" hoorde hij. Allemachtig, dat was de stem van Sjakie! „Ja", zei Joris verbouwereerd. „Ik ben 't. Wie is daar?" „Dat doet er niet toe, Joris," fluisterde de stem, „Maar kan je na zessen even naar de Wilde Hoef komen? Je moet twee ouwe vrinden uit de penarie helpenOm half zeven bij de Wilde Hoef, ja? Om het hoekje van de barak vlak over de brug. En „klik" zei de telefoon. In het schemerdonker rees de barak als een massief vierkant blok op uit de mistige weilanden. Op het erf van de Wilde Hoef klonk gerammel van melkemmers en een hoge vrouwenstem riep iets uit de diepte van een dompige stal. Joris stapte vlug voorbij de boerderij en keek om. Er was niemand op de landweg en nergens in de omtrek was een levend we zen te bespeuren. De duisternis viel snel en de nevels maakten het moeilijk, ver voor uit te zien. .Joris liep voorzichtig op de barak toe het was een plomp houten gebouw dat ge bruikt werd voor opslag van graan. Hij kuchte luid en nadrukkelijk om degenen, die hem verwachtten, te waarschuwen en sloop toen om de barak heen naar de zij kant, die verscholen lag achter een rij hoge eiken. „Psst! Joris!" hoorde hij plotseling. Uit het duister dook een figuur op, vlak bij hem. Het was Sjakie. Hij greep Joris bij de hand en trok hem snel mee langs de zijwand van de barak, tot waar een smalle deur was, die half uit de hengsels hing. „Kom mee naar binnen," fluisterde Sjakie, „Daar zijn we veilig. We hebben de deur gemoerd, maar die zetten we weer netjes op haar plaats als we binnen zijn. Stil." Joris liet zich meetrekken in de donkerte van de barak en voelde zich daar neerge duwd op een stapeltje graanzakken: De deuropening tekende zich als een plek van grijs licht af tegen de duisternis, doch ook dat licht verdween toen Sjakie de deur op haar plaats zette. „Joris, je bent een goeie," hoorde hij toen naast zich. Het was de zware, rauwe stem van Kees. Een ruwe hand tastte naar de zijne en sloot haar in een stevige greep. „Sjakie zei wel dat we van je opaan kon den," zei Kees en hij deed moeite om te verbergen hoe geroerd hij was. Joris voelde een brok in zijn keel. Onder weg had hij aan een stuk door de reeks van verwijten en verwensingen lopen repeteren, die hij de twee vagebonden naar het hoofd had willen slingeren, maar nu hij bij hen was kon hij zich daar niets meer van her inneren. De tragiek van deze twee ver schoppelingen, die zich in een volkomen hopeloze situatie nog zoveel moeite gaven om het lot te ontlopen dat hun onvermij delijk beschoren was, werkte op zijn ge moed. „Wat hebben jullie in 's hemelsnaam uit gehaald", fluisterde Joris tegen de twee donkere gedaanten die hij eindelijk kon onderscheiden. „Weet je wel wat je gedaan hebt? Jullie hebben een agent neergesla genEn door te vluchten hebben jullie zo goed als bekend.... Je kan de politie niet ontlopen, dat is vechten tegen de bier kaai.... Nou, wat moet dat nou met jullie?" Het was even stil in het donker. Kees schraapte zijn keel, maar er kwamen geen woorden. Joris kende dat van hem. Als Kees zijn keel schraapte wist hij meestal niets te vertellen. Het herinnerde Joris plotseling als in een flits aan de jaren in het Huis en zijn hart werd warm van el lende. „Luister Joris," zei Sjakie ineens reso luut, „Je moet de zaak goed begrijpen. De politie heeft ons gevat voor iets waar we part noch deel aan hadden. Ze wilden ons met een inbraak in de bank opschepen. En ze vroegen waar de poet zat. Kijk 's, als ik iets gedaan heb en ik ben geknipt, dan weet ik wat ik te doen heb. Kletsen. Ver tellen, om minder straf te krijgen. Dat weet ik drommels goed. En Kees evenzo. We zijn geen nieuwelingen in dat vak, begrijp je? Maar als we gepakt worden voor dingen die anderen geflikt hebben en het wordt heet, dan valt er maar één ding te doen: Er tussenuit knijpen. Bonte honden als wij hebben geen keus. Ze laten je ijskoud op draaien als ze niemand anders vinden. Ozo". Kees viel hem trouwhartig bij. „Juist zo, Joris, zo is het," zei hij en in zijn ijver vergat hij te fluisteren, zodat zijn rauwe bas door de barak klonk en Sjakie „SSSttt!" moest roepen. „Zo is het," zei Kees nog eens, nu zach ter, en hij ging verder: „We hebben je ge roepen om advies, Joris. Je was vroeger altijd zo slim als we in de penarie zaten. Je wist altijd wel een weggetje. Ik wist nooit iets," voegde hij er treurig bij. „En nou hadden we gedacht, die Joris zal wel kunnen vertellen hoe we dat zaakje het best voor elkaar kunnen boksen. Sjakie, vertel jij nou es precies hoe het zit." „We kunnen niet zeggen waar we die nacht geweest zijn," zei Sjakie nadruk kelijk langzaam. „Zie je, daar zit de kneep. We moesten liegen en dat was voor hen reden genoeg om aan te nemen, dat we er meer van wisten. We hebben om zo te zeg gen geen alibi." „Nee," zei Joris scherp, „Dat heeft de inspecteur me ook verteld. Jullie hebben elkaar zo stom zitten tegenspreken dat ze met de klompen voelden hoe het gelogen was. Maar waarom eigenlijk? Als jullie nergens van weten kan je toch beter de waarheid vertellen?" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9