Byron Janis, één der grootste pianisten van deze tijd „BOLWERK" Over busdiensten op Heemstede wordt weer braaf gemopperd Solist op H.O.V.-concert SMORGASBORD "°VerWeQ" Ssie y met SLOT DEFECT? Vlag in top bij „Kleine Middenstander Dansers uit Beograd op Haarlems Toneel Rika Hopper terug op de planken Weer een echtpaar door kolendamp bedwelmd Zeventigjarige vrouw overleden ZATERDAG 18 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 RESTAURANT Herdenkingsbij eenkomst Coöperatieve Associatie In huurkoop gekochte goederen verduisterd „De Opbouw" vraagt Uw steun Bijeenkomst van Steun Wettig Gezag Auto in een sloot U kun( het b N.Z.H. zoekt naar ander type bus AUTORIUES bij v. d. ZEE betekent RIJBEWIJS OKé Lucienne Boyer komt in Haarlem zingen Burgerlijke Stand van Haarlem Simavi kreeg drie mille meer dan verleden jaar Nachtdienst apotheken De vragen over mogelijke grenswijzigingen Brandje in magazijn in St. Elisabeths Gasthuis Voor duizenden gestolen uit Heemsteedse villa Show bij eerste lustrum goochelaarsorganisatie De rustige Maandagmorgen WONINGINRICHTING V20 MODELKAMERS BEVERWIJK Jaarboek van de Vereniging Haerlem Jan Musch nog eens naar Heemstede Dr. Dijt voor de B.E.F. Dr. A. van Thijn overleden Het eerste Vrijdagavond-concert der H.O.V. bood, onder leiding van Toon Ver- hey, als orchestrale hoofdschotel de Eroïca van Beethoven en als sensationele solis tische bijdrage het Eerste Pianoconcert van Tsjaikowsky, vertolkt door de fenomenale Amerikaanse klaviervirtuoos Byron Janis. Slechts twee werken op het programma, maar men kon het er mee doen. Wie inten sief de Eroïca beluistert, heeft heel wat te verwerken. En' wat zou er na een zo suggestieve en als met magische krachten geladen interpretatie van het Tsjaikowsky- concert nog kunnen volgen, zonder te ver bleken? Beethoven heeft met zijn „Derde" een nieuw tijdvak van de symphonie geopend. Dit baanbrekend werk tot stand te brengen betekende een geweldige krachttoer, een revolutionnaire daad in het rijk der mu ziek. Beethoven rekent hier af met het oude regiem en bekent zich als man van een nieuwe, democratische tijd. Dat de fi guur van Napoleon, als eerste consul, aan leiding geweest is tot het scheppen van de Eroïca, is te begrijpen. Napoleon kon op dit tijdstip immers worden beschouwd als de sterke man, die de omwenteling zou con solideren. Maar dwaasheid is het in het werk meer te zoeken dat met de grote Franse veldheer direct verband houdt. Het is tenslotte de vrijheidsgedachte, die do mineert en de banden met het verleden verbreekt. En de „held" is dat Beet hoven zelf niet, die, bezeten van de Pro- metheus-idée, hier ook zijn geliefde Pro- metheus-thema te pes brengt? Hoe sterk en overtuigend dit alles gerea liseerd werd in deze symphonie, kan men na anderhalve eeuw nog intensief ervaren, want niets is er in verzwakt; onder Beet- hovens meesterwerken is de Eroïa er één die het kenmerk der onvergankelijkheid meegekregen heeft. Het is ons altijd een feest wanneer Verhey met zijn orkest deze „Derde" ten gehore brengt. Nu ook weer, hoewel wij toch van tijd tot tijd een min der prettige indruk kregen, wanneer door te sterke beklemtoning de klank van het orkest dermate geforceerd werd, dat het evenwicht zoek raakte. De acoustiek van ADVERTENTIE Ook bezorgen wij EN ZWEEDSE GERECHTEN bij U aan huis. Telefoon 16840 Haarlem Gisteravond werd een herdenkingsbij eenkomst gehouden ter gelegenheid van het dertig-jarig bestaan van de Eerste Coöperatieve Associatie voor Uitvaart verzorging U.A. te Haarlem, waarbij te vens het tot garage en magazijn verbouw de pand aan de Gaelstraat officieel in ge bruik werd genomen. Onder zeer grote belangstelling vertelde de voorzitter van de vereniging, de heer A. Koomen, over het ontstaan en de ontwikkeling van de Asso ciatie. Tijdens de receptie namen vele van de genodigden het woord. Aanwezig wa ren drie oprichters van de Associatie, de heren W. H. de Laat, D. N. Piet en H. de Graaf, de directeur van Hout en Plant soenen de heer J. A. Dorrestein, de hoofd opzichter van de begraafplaatsen in Haar lem de heer G. Post, de hoofdopzichter van de gemeentelijke begraafplaats te Bloemendaal de heer A. Dompselaar. Voorts de leden van de ledenraad, de le veranciers van de Associatie en vele ande re genodigden. Dat de Associatie in de loop der jaren sterk in ledenaantal is toe genomen blijkt wel uit het feit dat dezer dagen het zestienduizendste lid werd ge registreerd. Bovendien telt de vereniging thans twintig zusterverenigingen. Dezer dagen is de achtenveertig] arige houtbewerker J. H. aangehouden, verdacht van verduistering van radiotoestellen. Uit een onderzoek van de recherche is geble ken, dat zeven radiotoestellen, drie stof zuigers, een damesrijwiel en een tweeper soons bedstel zijn verduisterd. De man kocht bij Haarlemse winkeliers in de maanden Juli, Augustus en begin Septem ber goederen in huurkoop. Als hij enige termijnen betaald had verkocht hij ze in Amsterdam. Een klein gedeelte is in beslag genomen. Van 20 tot en met 25 October zal de Stichting „De Opbouw" met haar jaarlijkse collecte een beroep doen op de inwoners van Haarlem om haar veelomvattende ar beid in stand te houden en indien mogelijk nog verder uit te breiden. Deze stichting, die pas dertien jaar bestaat, en in deze be trekkelijk korte tijd reeds elf tehuizen heeft opgericht, houdt zich vooral bezig met de opvoeding van duizenden ouderloze Nederlandse kinderen. Ook ongehuwde moeders en chronische zieken, voor wie het zo bijzonder moeilijk is een geschikt onderdak te vinden, krijgen bij „De Opbouw" een gastvrij onthaal. Tevens is zij voogdes over ongeveer 600 kinderen. Ook ditmaal gaven zich weer tientallen dames en heren op om als collectant(e) de collecte daadwerkelijk te steunen. Om ech ter tot een werkelijk succes te geraken dienen er honderdtallen te zijn. Blijft u dus niet aan de kant staan, maar spant u evenals anderen in voor het goede doel! U kunt zich als collectant(e) opgeven bij; mevr. N. Bot-Zieleman, Leidseplein 30rd.; mevr. J. Dekker-Bongers, Linschotenstraat 78; mevr. Smitz-Peper, Ramplaan 84. Het gironummer ten name van de Stich ting „De Opbouw" te Utrecht is 109455. onze concertzaal is sinds de laatste schoon maak gevaarlijk geworden en het lijkt ons niet uitgesloten dat hetgeen wij thans moe ten signaleren hiervan een gevolg is. De jonge Amerikaanse pianist Byron Janis manifesteerde zich met het Tsjai- kowsky-concert als een ster van onge mene grootte. Kracht en geladenheid uiten zich bij hem met een wonderlijke beheer sing, die maakt dat de toon van zijn in strument steeds fraai en helder klinkt en ongemeen rijk van kleur is. Zijn virtuose trefzekerheid mag gerust fabelachtig heten, maar wij hebben vooral in hem kunnen bewonderen de door en door muzikale in terpreet, die schoonheden ontdekt waar een ander ze niet zou zoeken. Het publiek van dit concert kan zich vleien met de gedachte in Byron Janis een der grootste pianisten van deze tijd gehoord te hebben. De ovatie aan het slot, die tevens mocht gelden voor dirigent en orkest, liet blij ken hoe men onder de ban van deze merk waardige interpretaties gekomen was. JOS. DE KLERK Woensdag 29 October houdt de Provin ciale commissie van Steun Wettig Gezag een bijeenkomst in het Concertgebouw te Haarlem, met het doel het contact van de vrijwilligers bij de reservediensten te be vorderen en jongelui op te wekken zich bij de organisatie aan te sluiten. De heer B. M. Koster zal indrukken geven van zijn verblijf in Korea. Op deze avond zal afscheid worden ge nomen van luitenant-kolonel H. W. Len derink als districtscommandant in het dis trict Noordholland-Zuid. Na de pauze zal het historisch spel „Waar vrijheid eeuwig stond" van D. C. Sanders, secretaris van het gewest de Veluwe opgevoerd worden door leden van het personeel der reserve-grensbewaking. Voorts verleent de drumband van de nationale reserve te Amsterdam mede werking. Vanmorgen om kwart over vijven is een auto, bestuurd door de twintigjarige Haarlemse vertegenwoordiger J. N., in een sloot langs de Zomervaart nabij de Prins Bernhardlaan geraakt. De bestuurder ver klaarde dat het uitzicht belemmerd werd omdat hij in een zware mistbank heeft gereden. Hij liep geen wonden op, echter wel zijn broer, die naast hem zat. Deze heeft zich bij een dokter laten verbinden. Met een kraanwagen is de auto uit de sloot gehaald. ADVERTENTIE Uit Heemstede bereiken ons de laatste tijd weer tal van klachten over de uitvoe ring van de busdiensten op lijn 1 en 2. De grieven van de passagiers vooral van de forensen, die per tram uit Amster dam komen hebben voornamelijk be trekking op de weinige regelmaat, die er in de loop der bussen zit. Het is tussen 16 en 18 uur geen uitzondering als er gapingen van tien tot wel twintig minuten zijn tus sen twee bussen, hetgeen dan in de officiële dienstregeling een zesminutendienst wordt genoemd. Het is waar dat er na zo'n lange tussen poos niet één, maar soms wel drie bussen aankomen, zodat niet vaak een bus „vol" voorbij gaat, al komt dat op het Plein meer voor, dan bij de overige stopplaatsen. Nu is het geenszins onze bedoeling in te stemmen met alle bittere opmerkingen, die er over de busdiensten worden gemaakt. Wij menen, dat men er begrip voor moet hebben, dat het exploiteren van het Haar lemse stadsnet alleen gebeurt om de be volking niet van vervoer verstoken te laten zijn en dat het verder alleen maar verlies oplevert. Voorts was de NZH na de oorlog niet vrij in de keus van het bustype en het is duide lijk dat de Crossley's wel grote kwaliteiten hebben voor de interlocale diensten waarover men dan ook vrijwel nooit een klacht hoort maar dat zij voor het stads vervoer minder geschikt zijn. Die Crossley's zijn ijzersterk, zodat het zeker nog wel vijf jaar zal duren, voordat de aanschaffing van nieuw materieel voor de stadslijnen aan de orde komt. De directie van de NZH heeft reeds uit gekeken naar een nieuw, zeer eenvoudig type bus van geringe capaciteit. De kosten daarvan blijken om de vijftigduizend gul den per wagen te liggen. Daarbij moet men bekenden dat bij kleinere bussen op som mige lijnen de frequentie zal moeten wor den opgevoerd, zodat er meer materieel in omloop zal zijn dan thans. Onderzoek gaande Dat neemt niet weg, dat uiteraard de NZH ook nu dient te zorgen, dat het stads vervoer bevredigend verloopt. In de eerste dagen van de afgelopen week is dat zeker niet het geval geweest. De directie heeft ons meegedeeld, dat zij zelf van de tekort komingen evenzeer overtuigd is en dat zij een uitgebreid onderzoek naar de oor zaken instelt. ADVERTENTIE Telef. 17355 De vermaarde chansonnière Lucienne Boyer brengt, na haar tournée door de Verenigde Staten, Canada, Engeland, Scan dinavië en Duitsland, voor zij naar Frank rijk terugkeert, een bezoek van twee weken aan Nederland. Op 13 November zal men haar „Parlez-moi d'amour" in het Haar lemse Concertgebouw kunnen horen. HAARLEM, 17 October 1952 GEHUWD: 17 Oct., W. J. de Haan en H. J. M. van der Chijs. BEVALLEN van een zoon: 16 Oct., M. H. B. DuineveldKoreman; L. Soeterman Avis; I. R. L. LefeberDamm; 17 Oct., H. HuisHermus; A. A. DeïstMooij. BEVALLEN van een dochter: 15 Oct., C. M. Th. van Amelsfort—Bierens; 16 Oct., Ch. A. E. DeknatelBoom; A. H. VinkKroon van Diest. OVERLEDEN: 15 Oct., H. J. M. Hogeman— Janzen, 78 j., Zijlweg; 16 Oct., P. M. Geere- vliet, 86 j., Saenredamstraat; J. de Lugt, 63 j., Maerten van Heemskerksti-aat; H. J. Da vids, 64 j., Nassaulaan; M. Tjepkema, 71 j., Wagenweg; P. J. Koop, 80 j., Kamperlaan. Wij hebben daarbij de suggestie gedaan, dat althans tijdens de spitsuren op de drukke lijnen weer conducteurs worden in geschakeld, daar wij menen, dat de groot ste vertragingen worden veroorzaakt door het grote vervoersaanbod op die uren en dat vooral ook bestaat uit een vermenging van houders van abonnementskaarten en reizigers beter is te spreken van reizig sters op enkele ritten. Het zijn de laatsten, die de meeste tijd van de chauffeurs vergen. Nu heeft men bij de NZH de conducteurs op het stadsnet afgeschaft, hetgeen een be zuiniging van veertienduizend gulden per maand met zich brengt. Dat is natuurlijk belangrijk voor een be drijf, dat in de eerste zes maanden van dit jaar al een verlies van meer dan een ton op het Haarlemse net boekte. Maar aan de andere kant is het ook van gewicht, dat de NZH de goodwill van het publiek behoudt. Het SIMAVT-comité Kennemerland deelt mede, dat de SIMAVI-collecte onge veer drieduizend gulden méér heeft op gebracht dan vorig jaar. De opbrengst bedraagt dit jaar f 11.491.52. Het comité dankt allen, die tot het wel slagen van deze collecte hebben bijgedra gen, zeer hartelijk. Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljoris- straat 11, telefoon 10175; Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, telefoon 11793; Teyler- Apotheek, Teylerplein 79, telefoon 17946; Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, telefoon 12038. De vragen die het raadslid A. J. J. Ver spoor (Arbeid) aan het Heemsteedse col lege van B. en W. over mogelijke grens- wijzingen heeft gesteld (zie ons blad van gisteren) luiden als volgt: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de publicatie in het Haarlems Dagblad d.d. 8 October j.l., betreffende de mogelijke grenswijziging van gemeenten in Zuid- Kennemerland, vervat in het laatste deel van het rapport van de zogenaamde com missie Ter Veen? 2. Zijn B. en W. met ondergetekende van oordeel, dat deze voorstellen, indien hun strekking in bedoelde publicatie juist is weergegeven, voor Heemstede in hoge mate schadelijk zullen zijn? 3. Kunnen B. en W. de raad mededelen, of genoemde Commissie zich vóór de for mulering van haar voorstellen vergewist heeft van de zienswijze terzake van het Dagelijks Bestuur onzer Gemeente? 4. Indien de vorige vraag bevestigend kan worden beantwoord, wanneer en in welke vorm heeft dit contact tussen de Commissie Ter Veen en het Dagelijks Be stuur van Heemstede flan plaats gevonden? 5. Kunnen B. en W. de raad een exposé geven van het Heemsteedse standpunt, dat bij dit contact is ontwikkeld? Vrijdagmiddag om halfdrie heeft een brandje gewoed in het chemicaliënmaga- zijn van het Sint Elisabeths Gasthuis aan de zijde van Groot Heiligland. De vijfen- dertigjarige magazijnbediende H. Dijkstra was bezig een hoeveelheid aether uit een vat te hevelen. Hij morste een beetje op zijn goed. Toen de heer Dijkstra met een ijzeren sleutel de dop op het vat wilde schroeven liet hij de sleutel op de betonnen vloer vallen. Aangenomen wordt, dat door het vallen van de sleutel een vonkje is ont staan dat in aanraking is gekomen met de aether. Daardoor is brand ontstaan en de kleren van de magazijnbediende geraakten in brand. Hij had de tegenwoordigheid van geest de dc*p op het vat te schroeven en later sleepte hij een vat, gevuld met alco hol, naar buiten. Inmiddels waren de kleren feller gaan branden en toegesnelde leden van het personeel achtten het ge wenst verdere pogingen om brandbare stof fen te verwijderen te belemmeren. De kle ren werden van zijn lichaam genomen. De magazijnbediende is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Hij had brand wonden aan armen en benen opgelopen en zijn hoofdhaar was geschroeid. Inmiddels was de brandweer gewaarschuwd, die het vuur geblust heeft. Donderdagavond is tijdens afwezigheid van de bewoners tussen zeven en elf uur ingebroken in een villa aan de Adriaan Pauwlaan te Heemstede. De dieven zijn vertrokken met enige bontmantels en een aantal sieraden, het ge heel vertegenwoordigde een waarde van 23.000 gulden. De politie stelt uiteraard een onderzoek in. j De Noordhollandse Broederschap van Goochelaars viert op 15 November het eer ste lustrum. Bij die gelegenheid zal in „Die Raeckse" te Haarlem een showavond onder het motto „Een avond in Wonderland" worden ge geven, waaraan een tiental beroeps- en amateurgoochelaars zal meewerken. De avond kan als een soort generale re petitie worden beschouwd voor het inter nationale congres van goochelaars, dat wel licht hel volgende jaar in Haarlem zal worden gehouden. ADVERTENTIE biedt U een prachtige gelegenheid om eens een bezoek te brengen aan onze modelkamers en eens kennis te nemen van de nieuwste ontwerpen op meubelgebied. Onze afdelingen gordijnstoffen en vloerbedekking komen met veel nieuws voor de dag. dat de moeite van het bekijken ten volle waard is. U doet nieuwe ideeën op. Ook op andere dagen bent U natuurlijk welkom, maar op Dinsdagmiddag moeten wij gesloten zijn. ADVERTENTIE ,D E SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 >9 In de Hectorstraat, bij de Pianetenlaan in Haarlem is een complex woningen ver rezen, dat aan tweeënveertig gezinnen onderdak zal kunnen bieden. Op 24 Mei van dit jaar werd met de bouw van deze huizen begonnen en nu, bijna vijf maan den later, nadert het werk reeds zijn vol tooiing. Gisterenmiddag, omstreeks twee uur, was er een korte bijeenkomst van bouwers, aannemers en toekomstige bewoners om even stil te staan bij het feit, dat de laat ste sponningen zijn gezet en de nationale driekleur, volgens het gebruik, op het dak is gehesen. De voorzitter van de vereniging „De kleine middenstander", de heer J. W. Damiaans, heette alle aanwezigen welkom en dankte vooral de arbeiders voor de spoed, waarmee zij dit karwei volbracht hebben ondanks de zware regens die een aanzienlijke belemmering zijn geweest. De heer J. W. Th. Fibbe, die ook stichter is van de woningbouwvereniging „Ons Eigen Huis", maakte een vergelijking tus sen de woningwet-huizen en de „eigen huizen. Immers: bij een woningwet-huis betaalt men zijn hele leven huur, terwijl men bij een eigen huis steeds een gedeelte van de hypotheek aflost en dus later na genoeg gratis woont. Spreker deelde verder mee, dat alle ar beiders een extra uitkering zullen krij gen en dat aan een tweeënzestig-jarige betonwerker, die tijdens het werk van een stelling is gestort en daarbij een her senschudding heeft opgelopen, een enve loppe met inhoud zal worden overhan digd. Vervolgens drong de aannemer, de heer J. G. v. d. Zande, er bij de gemeente op aan, dat deze het nut van deze woning bouwvereniging inziet. Dergelijke vereni gingen ontlasten immers de overheid in niet geringe mate. Daarna zotte hij zijn mannen weer aan het werk, want ook en vooral in het bouw bedrijf is elk kwartier, nee, elke minuut bijzonder kostbaar! Het was een monter en fleurig program ma, waarop de omstreeks veertig leden van de folkloristische groep „Ivo Lola Ribar" van de universiteit van Beograd gister avond het publiek, grotendeels bestaande uit leden van de Haarlemse Kunstgemeen schap, in de Stadsschouwburg onthaalden. Het zou niet billijk zijn een vergelijking te trekken met het soortgelijke, maar veel omvangrijker Joegoslavische Danstheater, dat nog deze zomer als onderdeel van het Holland Festival in Bloemendaals Open luchttheater optrad en thans triomfen in het Palais Chaillot te Parijs aan het vieren is. Maar op één belangrijk punt van verschil moet toch gewezen worden: over het alge meen waren namelijk de choreografische arrangementen bij het laatstgenoemde ge zelschap, speciaal die van Olga Skovran, aanzienlijk veel beter geslaagd, althans voor zover het de overplanting van de na tuurlijke bodem naar de kunstmatige be grenzing van het toneel betreft. Men had nu soms het gevoel dat er zich teveel men sen op een te kleine oppervlakte bewogen. Bij het nationale Joegoslavische Dansthea ter daarentegen wisten de uitvoerenden als het waren zelf de benodigde ruimte te scheppen, hoewel zij veel groter in aantal waren. Bovendien heerste er, met name in de Servische dansen, meer verrassende af wisseling, afgezien nog van de veel tot het succes bijdragende schoonheid der vaak eeuwenoude costuums. Niettemin was er meer dan genoeg te waarderen. In het bijzonder moeten de rhythmische groepsbewegingen van de over het algemeen trouwens uitstekende mannen worden geroemd. Deze bereikten hun hoogtepunt in de Kroatische kolo's met hun hoog opgevoerd tempo. Er zat werkelijk een prachtige vaart in, dank zij de verende voeten en een perfecte lichaams- beheersing. Het is onbegrijpelijk dat men dit nummer niet zoals aanvankelijk de bedoeling was voor de finale heeft be waard. Zeer aantrekkelijk was ook de dans der vrijgezellen uit het vruchtbare Noor den, waarbij men kon genieten van een frisse virtuositeit. Mij dunkt dat uit derge lijke voorbeelden het klassieke ballet nog veel inspiratie kan putten. Tot de meest geslaagde onderdelen van het met genoege- gelijk gezang en muziek opgeluisterde pro gramma behoorden voorts de vurige dan sen uit het dal van de rivier Nishava, met de zogenaamde lessa, waarbij de deelne mers slingers vormen door elkander bij de gordrl vast te houden, op de manier van een farandole. De gelegenheid ontbreekt om op alle détails en de kenmerkende verschillen der diverse gebieden, waarbij allerlei Oosterse en Italiaanse invloeden zouden kunnen worden aangewezen, nader in te gaan. Toch mag ik wel even de aandacht vestigen op de toonaangevende rol van de coryphée in de Macedonische dansen, die op mee slepende wijze de uit te voeren figuren in de ruimte schetst. Een dramatische rol kreeg deze groepsleider'te vervullen in de suggestieve episode ter verbeelding van de guerillastrijd tegen de Turkse onderdruk kers van de vrijheid. Deze coryphée zag men ook in de zonder muziek gedanste kolo uit de nog primitieve bergstreken van Bos nië, waar de mannen het uithoudingsver mogen en daarmee de gezondheid) van hun toekomstige vrouwen op de proef stel len. Bewijzen van behendigheid werden geleverd in de dansen uit de Banaat door solisten met een wijnfles op het hoofd of blindelings springend rond en over een in de grond gestoken mes. Het was jammer dat men de zogenaamde oorlogsdans uit Rugovo, waarbij twee man nen duelleren om het bezit van een meisje, aangemoedigd door een zich actief in de strijd mengende trommelslager, ten dele bedierf door volkomen overbodig deze overigens charmante inzet ten tonele te laten verschijnen. Maar zoals gezegd: het geheel was in alle bescheidenheid een ple zierig schouwspel van gezonde levenslust. DAVID KONING. In het jaarboek 1951 van de Vereniging Haerlem wordt herinnerd aan het gouden jubileum van de vereniging dat in Novem ber van het vorig jaar gevierd is. De secre taris, de heer P. A. Dykema, heeft op de jubileumbijeenkomst een rede uitgespro ken die in het jaarboek is opgenomen, evenals een vers dat mr. Th. F. Raedt heeft voorgedragen. Dr. S. Elzinga heeft een necrologie ge schreven over de heer A. G. Boes, mr. J. Bierens de Haan over ds. J. C. van Dijk, Mari Andriessen over de heer E. Erens, de heer W. J. H. Maschhaupt over arts J. van Konijnenburg, de heer J. J. Wallien over de heer E. van der Wall, de heer G. D. Gratama over de heer H. van Borssum Buisman, prof. dr. L. G. A. Schlichting over de heer J. W. Lucas en de heer P. J. van Balen Blanken over de heer Jan J. van den Berg. Verder zijn in het jaarboek artikelen op genomen over het oude gouvernementsge bouw in de Jansstraat dcor dr. G. H. Kurtz en K. Blauw en over Belvédère, Bijduin en het Kweekduin door mr. C. W. D. Vrij land. In de Kroniek 1951 worden de ge beurtenissen uit het jaar gememoreerd. TONEELSTUKKEN AANVAARD. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de in opdracht voltooide toneelstukken „De jade Boddhi- satva" en „De Verzoening" (respectievelijk van mevrouw dr. E. E. de Jong-Keesig en ir. H. C. J. Roelvink) aanvaard. De Rotterdamse Kunststichting heeft benoemd tot haar directeur drs. W. Hofman, tot nu toe directeur van het Centraal Coör dinatiebureau voor het Toneel te 'sGraven- hage. Ten einde de talloze teleurgestelden nog de gelegenheid te geven Jan Musch als Harpagon in „De Vrek" te bewonderen heeft hij er op verzoek van de directie van het Minerva Theater in toegestemd nog eenmaal met dit stuk in Heemstede op te treden. Deze voorstelling vindt plaats op Dinsdag 4 November en zal uiteraard geen officieel karakter dragen. Na geruime tijd rust te hebben genomen zal de actrice Rika Hopper, die Vrijdag 24 October de leejtijd van 75 jaar hoopt te bereiken, Maandag haar rentree op de planken maken. Dan geeft de toneelgroep Comedia namelijk in de Haarlemse schouw burg de première van „De Ander" door Alejandro Casona, in welke moderne come- die van het geluk zij de ongetwijfeld ont roerende hoofdrol vervult. In Sweykhuizen, in de gemeente Schin- nen in Zuid-Limburg, zijn de bejaarde al leen-wonende echtelieden Meeuws het slachtoffer geworden van kolendampver giftiging. De vrouw, die 70 jaar was, ver loor hierdoor het leven. De 65-jarige man raakte bewusteloos. Het gebeurde werd des avonds omstreeks negen uur ontdekt door de buren, die, ver ontrust door het feit, dat zij het echtpaar al sinds de middag niet meer hadden ge zien, een onderzoek instelden. De man be vindt zich thans in het ziekenhuis te Sit- tard. Hedenmorgen was hij nog buiten be wustzijn. De ontwikkeling van de economische verhoudingen van de laa'sie jaren ten aan zien van de Europese integratie was het onderwerp van een lezing, die dr. ir. M. D. Dijt gisteravond hield voor leden van de Haarlemse afdeling der B.E.F. Tevoren had de voorzitter der afdeling, mr. C. C. van Helsdingen, openhartig de anteceden ten van de spreker in het geding gebracht naar aanleiding van protesten tegen het optreden van dr. Dijt, wiens optreden in verband met de N.S.B. van verschillende zijden gelaakt wordt. De heer Van Hels dingen achtte het optreden van dr. Dijt in overeenstemming met de zienswijze van het hoofdbestuur der B.E.F. dat blijk heeft gegeven voorstander te zijn van een har telijke samenwerking met West-Duitsland en protesten daartegen geuit op grond van hetgeen ons land door en in de oorlog van Duitsland ondervond volstrekt verwierp. Dr. Dijt, vervolgens het woord verkrij gende, behandelde de economie van Euro pa uit historisch oogpunt en kwam tot de conclusie, dat de Europese landen na de twee wereldoorlogen door de nood ge dwongen zijn een redelijke economische samenwerking te vinden. Hij gaf een beeld van de betekenis, die een samengevoegd economisch Europees blok in de wereld zou hebben en kwam tot de conclusie dat dit blok niet aan geografische begrenzing gebonden mag zijn, doch de gehele Weste lijke sfeer moet omvatten. Hij verwierp de zogenaamde functionele integratie (volgens plan-Schuman en andere) als ook de onbezonnen politieke integratie, doch pleitte voor een aan op bezinning berustende beginselen gebonden eenheid op politiek-economisch terrein, die de pro ductie regelt en de prijzen der grondstof fen stabiliseert. Een groot aantal vragen werden na af loop gesteld, waaruit de belangstelling van de vele aanwezigen bleek. In de ouderdom van 84 jaar is te Bussum overleden dr. A. van Thijn, schrijver van vele wiskundeboeken voor middelbare scholen en universiteiten. Zijn boeken wor den nu nog in het Indonesisch vertaald. Dr. Van Thijn, die reeds op jeugdige leeftijd summa cum laude promoveerde aan de Amsterdamse Universiteit, is leraar te Win schoten en daarna te Assen geweest, waar hij tevens waarnemend directeur was. Hij was ook een der eerste Zionisten van ons land.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 8