ÏSSSSSSTKS 1 lUUIitJIIlb J^UyXJiaU issEk'J^SSS Rust in Djakarta weergekeerd, parlementsleden in arrest UNO gaat zich beraden over Malans apartheidspolitiek Weerbericht Interdepartementale commissie gaat alle krachten bundelen ij H'fïTi Pm Pn prH Uitvoer overtrof invoer met bijna f90 millioen Franse nederlaag in Indochina Parlementvervroegd op receswenst geen kabinetscrisis meer Polen biedt vredes-overeenkomst aan Soekarno sprak Weer groep ontdekt van Duitse partisanen Koninklijk Paar in Parijs gearriveerd Het woord is aan Morgen geen regen te verwachten Totaal verdedigingsplan op komst In Korea gesneuveld KLM-machine terug geroepen Emigratie naar Noorwegen? 67e JAARGANG No 86 ZATERDAG 18 OCTOBER 1952 296e JAARGANG No 24f Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. T T 1 T> 11 1 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLE M SCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De betoging, die gisteren Djakarta in opschudding bracht, schijnt niet zonder gevolgen te zullen blijven. Zo zijn er gisteravond enige leden van het Indonesische parlement in „beschermende hechtenis" genomen, waar onder mr. Mohammed Yamin, en oud-premier Sukiman, de vice-voor- zitter van de Masjumi. Sukiman is vanochtend echter weer losgelaten. De commissie van overleg van het parlement vergaderde gisteren en besprak daarna de toestand met het kabinet. Na deze bespreking werd meegedeeld, dat het parlement onder de huidige omstandigheden geen kabinetscrisis wenst. (Deze dreigde door het aannemen van een PNI-resolutie, die gericht was tegen de minister van defensie, sultan Hamengku Buwono.) De commissie verzocht voorts om een gezamenlijke verklaring met de regering teneinde de spanningen te verminderen. half uur. Hij verzocht de demonstranten tenslotte rustig naar huis te keren. Het parlement, dat oorspronkelijk op 20 October op reces zou gaan, heeft deze datum vervroegd tot heden. Over het incident met de Nederlandse vlag voor het gebouw van het Nederlandse Hoge Commissariaat meldt het „Nieuws blad voor Indonesië", „dat deze schendin gen van de vlag ener buitenlandse mogend heid een zeer incidenteel karakter droegen. Enige lieden verlieten daartoe de optocht der demonstranten, doch dit geschiedde niet op last van de leiding der demonstra tie". Zowel de binnenlandse verbindingen als die naar het buitenland hebben Vrijdag ochtend gestagneerd. De stagnatie op het vliegveld Kemajoran was des middags half vier opgeheven. Het vertrek van het vlieg tuig naar Nederland is met een etmaal ver traagd. De telefoonverbindingen zijn sedert Vrijdag 12 uur, zowel in het binnen- als naar het buitenland, evenals de locale ver bindingen te Djakarta, verbroken. Naar aanleiding van de demonstraties heeft de voorzitter van de communistische fractie in het parlement, ir. Sakirman, een verklaring uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat, indien de demonstraties in ver band worden gebracht met een recent in terview van Sutan Sjahrir, het duidelijk is, dat achter de beweging een bepaalde politieke partij schuilt. Sjahrir had in dit interview gezegd, tekenen te zien, dat het parlementarisme in Indonesië zal worden vernietigd „door het volk", aangezien het huidige parlement niet functionneert zoals het behoort. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlo pige gegevens bedroeg de waarde van de geïmporteerde goederen in September 1953 f 613 millioen tegen f 623 millioen in de vorige maand. Er werd geëxporteerd voor een waarde van f 702 millioen tegen f 581 millioen in Augustus. Voornamelijk door de seizoensstijging van de uitvoer, welke gewoonlijk in Sep tember begint en tot December voort duurt, is thans de evenwichtsgrens van onze handelsbalans met f 89 millioen over schreden. Naar het zich laat aanzien kan op grond van de huidige in- en uitvoer- positie en mede in verband met het voor gaande ook in de resterende maanden van 1952 een actief saldo van de handelsba lans worden verwacht. De invoer onderging een verdere daling niettegenstaande het l^e niveau waarop onze invoer zich nu al sedert geruime tijd bevindt. Het is vrijwel ondenkbaar dat de lage invoer, in het bijzonder van grond stoffen en halffabrikaten, op den duur geen gevolgen zal hebben voor de uitvoer, voornamelijk wanneer straks de seizoens invloeden, welke thans de uitvoer stimu leren, zullèn zijn uitgeschakeld. Vei-gelijkt men de in- en uitvoer in de eerste drie kwartalen van 1952 met die van 1951, dan valt het op dat de invoer in 1952 aanzienlijk lager, de uitvoer daaren tegen belangrijk hoger ligt dan in 1951, Het passieve saldo (f 336 millioen) is in 1952 slechts een fractie van dat van 1951 (f2.261 millioen). Bij een vergelijking van de kwartalen onderling ziet men het merkwaardige ver schijnsel, dat de uitvoer in 1951 gestadig is gestegen, terwijl daarentegen in 1952 een voortdurende daling valt waar te ne men. De omzet van de afgelopen twaalf maan den is vei-geleken met de vorige 12- maandsperiode weer verder gedaald. De uitvoer stabiliseert zich op een niveau van ongeveer f8.180 millioen, terwijl men de invoer nog maar steeds verder ziet te ruglopen. Het deficit daalde met f 104 millioen. Het dekkingspercentage verbe terde met 1 percent. De uitvoer naar verschillende landen was aan enige opmerkelijke veranderin gen onderhevig. Zowel de in- als de uit voer namen toe bij België en Luxem burg, West-Duitsland en Zweden. De uit voer naar het Verenigd Koninkrijk en Amerika vertoont enige opleving door de bloembollen-export. De invoer uit Indo nesië geeft een zeer scherpe daling te zien, welke onder meer is toe te schrijven aan de verminderde invoer van tinerts. Prinses Sybilla van Zweden, die vandaag de tewaterlating van het vlaggeschip van de Svenska-Amerika-lijn te Vlissingen verricht, is gisteren in ons land aangekomen. Zij begaf zich naar Soestdijk, waar zij met Koningin Juliana de lunch gebruikte. Van rechts naar links: Koningin Juliana, Prinses Wilhelmina, Prinses Sybilla van Zweden en Prins Bernhard in de bibliotheek van paleis Soestdijk. In het middaguur was de rust in Djakar ta overigens weergekeerd. Enkele straten en pleinen werden nog met brencarriers en kanonnen bèwaakt. En vijftig parlements leden, die in het parlementsgebouw door de wacht waren vastgehouden, mochten op last van de minister van Defensie naar huis. De gehele situatie is overigens nog allerminst overzichtelijk. De demonstranten die met bamboe-spie sen en rood-witte vlaggen gisterochtend opgemarcheerd waren naar Sukarno's pa leis, werden daar door de president toege sproken. Sukarno zei: „Onverwacht zijn julie in groten getale hier gekomen onder het mee voeren van talrijke leuzen. Vijf van u heb ben mij ontmoet. Nu sta ik rechtstreeks tegenover u. Ik lees leuzen als „Leve Bung Karno". Daarvoor betuig ik mijn dank. Ik waardeer, dat u onder de huidige moeilijke omstandigheden bij mij kwaamt om uw wensen kenbaar te maken. Hij zei, dat hij zich er van bewust was, dab'het volk er niet is voor Bung Karno, maar Bung Karno voor het volk. Hij her innerde er vervolgens aan, dat de nationale revolutie nog niet voltooid is". De president zei, dat het doel van de nationale revolutie was de vestiging van een staat, die reikt van Sabang tot Merauke en die een plaats van bescherming is voor het gehele volk, niet voor een of twee millioen, maar voor 80 millioen mensen. Zolang deze 80 mil lioen nog niet onder de bescherming van het rood-wit staan, zolang het rood-wit nog niet wappert van Sabang tot Merauke, is de revolutie nog niet voltooid. Ten aanzien van het verzoek om ontbin ding van het parlement, zeide Sukarno, dat er drie punten zijn: De president wil niet als dictator optre den. Hij zeide, dat hij overleg zal plegen met de leden van het kabinet, die de ver antwoordelijke regering vormen. De aanwezige menigte maakt slechts een deel van de bevolking van Djakarta uit. Hij zeide eerst de wensen van de bevolking van andere gebieden te willen leren ken nen. Hij kond.igde aan naar andere gebie den te zullen gaan om de wensen van de bevolking te peilen. Indonesië als democratische staat heeft een democratische instelling nodig, name lijk een parlement. Hij zeide, dat een vol maakt parlement het parlement is, dat het resultaat is van verkiezingen door het volk. Zo spoedig mogelijk zullen zulke verkiezin gen worden gehouden. Hij legde uit,- dat zulks niet in een of twee dagen kon ge schieden. De president gaf een gesprek weer met een Nederlander, aan wie hij had gevraagd, waarom Nederland West- Irian niet wil overdragen. Deze had ge antwoord, dat het merkwaardig was, dat Indonesië Irian wilde hebben, terwijl het de binnenlandse veiligheid niet eens kon waarborgen. De president eindigde met er op aan te dringen, dat voorkomen zou worden, dat het buitenland de binnenlandse onrust in Indonesië als wapen zou kunnen gebruiken om de eisen af te wijzen. De toespraak van Sukarno duurde ander- MüNCHEN, (Reuter) In Beieren is een wijdverspreide rechts-radicale onder grondse beweging ontdekt, aldus- heeft de Beierse minister van Binnenlandse Zaken, Högner, tegenover verslaggevers verklaard De beweging was van Noord-Beieren naar Hessen overgeslagen, doch tot dusver was nog geen schakel tussen de Beierse en de Hessische ondergrondse gevonden. Hög ner zal in de volgende zitting van het Beierse parlement een volledig verslag uitbrengen. Zoals bekend legde de premier van Hes sen de vorige week in het Hessische parle ment een verklaring af over een onder grondse beweging, die volgens hem was gefinancierd en opgeleid met Amerikaanse hulp. De West-Duitse minister van Binnen landse Zaken, Lehr, heeft in Berlijn ver klaard, dat in West-Duitsland tweehon derd communistische mantelorganisaties werken, die allemaal nauwkeurig in het oog worden gehouden. Over de ondergrondse beweging in Hes sen verklaarde de minister, dat de rege ring van Hessen geruime tijd van het be staan van deze beweging op de hoogte moet zijn geweest. Volgens Lehr waren de ge vonden wapenopslagplaatsen „belachelijk klein". Sedert verleden jaar December was de activiteit van de groep zo goed als ge- 1 slaakt, aldus Lehr. Ook in Hamburg is een partisanengroep ontdekt. Officieel is Vrijdag bekendge maakt, dat zeven personen, onder wie de leider van de groep, zijn aangehouden. Justitie-autoriteiten wilden geen nadere bijzonderheden bekendmaken. NEW YORK. (Reuter). De Algemene Vergadering van de UNO heeft gisteren besloten (45 stemmen voor, 6 tegen, 8 ont houdingen) de Zuid-Afrikaanse apart heidspolitiek op haar agenda te plaatsen. Een resolutie van de leider der Zuid- Afrikaanse delegatie, Jooste, volgens welke de vergadering besluit, dat zij niet ge rechtigd is de kwestie in behandeling te nemen, werd verworpen. Jooste had de competentie van de vergadering betwist. Hij noemde het Arabisch-Aziatische voor stel om de kwestie op de agenda te plaat sen een ongepaste aantasting van Zuid- Afrika's elementairste rechten als souve- reine staat. HU beriep zich op het Hand vest en zei dat niets in dit Handvest „de UNO zal machtigen zich te mengen in za ken, die in hoofdzaak binnen de binnen landse rechtsbevoegdheid van een staat vallen". Een bepaling van voorzitter Pearson (Canada), dat de vergadering eerst diende te besluiten cf zij bevoegd was de kwestie in behandeling te nemen alvorens ge stemd zou worden over het plaatsen van de kwestie op de agenda, werd met 43 te gen 10 stemmen bij 7 onthoudingen ver worpen. De Russische afgevaardigde De Indonesische minister-president, mr. Wilopo, heeft hedenochtend ten paleize be sprekingen gevoerd met president Soekar no. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Roem, verklaarde op een vraag van P. A. Aneta, dat tussen het kabinet ener zijds en de president en de vice-president anderzijds nauw contact wordt onderhou den. Mr. Roem voegde hier aan toe, dat de situatie nog ernstig is, maar dat er tekenen zijn die er op wijzen dat de moeilijkheden kunnen worden overwonnen. De minister sprak categorisch tegen, dat er sprake zou zün geweest van een staatsgreep. Het leger blijft trouw aan de regering, zeide hij. Wysjinski noemde Pearsons bepaling een „poging om zich de rechten van de ver gadering toe te eigenen". Nederland ondersteunde de bepaling van de voorzitter. Sir Gladwyn Jebb, de permanente Brit se vertegenwoordiger achtte de vergade ring niet bevoegd de kwestie in behande ling te nemen. Slechts een bedreiging var. de internationale vrede zou tussenkomst van de UNO rechtvaardigen en volgens hem kunnen „kunstmatige aantijgingen van een gevaar voor de vrede, gebaseerd op zuiver plaatselijke ongeregeldheden, geen gevaar voor de internationale vrede veroorzaken". Tegen opneming van de apartheidspoli tiek op de agenda stemden Australië, Columbia, Frankrijk, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Groot-Brittannië. België, Luxemburg, Nederland, Nicaragua, Tur kije, Argentinië, Canada en de Domini caanse republiek onthielden zich van stemming. De aanbeveling van de agendacommis sie om de Koreaanse, de Tunesische en de Marokkaanse kwesties te laten behande len door de politieke commissie en de Zuid-Afrikaanse kwestie te verwijzen naar de speciale politieke commissie (ad PARIJS, (Reuter). Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn gisteren te Parijs aangekomen. Zij zullen het weekeinde de gasten zijn van president Auriol. Het Koninklijk paar werd op het vlieg veld Orly begroet door de Nederlandse ambassadeur, baron Van Boetzelaer van Oosterhout, en diens echtgenote. Na zich enige minuten te hebben onderhouden met de chef van het protocol van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken, de heer De la Chauvinière, vertrok ken de Koninklijke gasten in de auto van de Franse president naar Rambouillet. Enige honderden belangstellenden juich ten de Koningin en de Prins toe. Vrijdagavond hebben de Koningin, de Prins en de inmiddels ook gearriveerde Hertog van Edinburgh op Rambouillet gedineerd met president Auriol en diens echtgenote. Heden zouden de Koninklijke gasten met de president, generaal Ridgway en admiraal Carney, NAVO-bevelhebber voor Zuid-Europa gaan jagen. hoe) werd door de vergadering goedge keurd. Pools „vredesaanbod" Polen heeft de UNO een „allesomvatten de vredesovereenkomst" aangeboden, die inhoudt regeling van de Koreaanse oorlog, vermindering der bewapening van de gro te mogendheden, verbod van atoombom en bacteriologische oorlogvoering en slui ten van een vredesverdrag door de grote mogendheden. Het voorstel werd, na de behandeling van de kwestie-Zuid-Afrika, door de Pool se minister van Buitenlandse Zaken, Sjrezesezewski, gedaan. Zijn aanbod om vatte de volgende punten: Onmiddellijk staken van de vijandelijk heden in Korea: terugkeer van krijgsge vangenen volgens internationale „nor men"; terugtrekken van alle buitenlandse troepen uit Korea, hierbij inbegrepen de Chinese vrijwilligers; regeling van de Ko reaanse kwestie door de Koreanen zelf onder toezicht van een commissie be staande uit vertegenwoordigers van direct bij het conflict betrokken staten en ver tegenwoordigers van landen, die geen deel genomen hebben aan de oorlog; bijeenroe pen van een internationale ontwapenings conferentie; onmiddellijk onvoorwaarde lijk verbod van atoombommen en andere wapens voor massale vernietiging en in stelling van strikte internationale con trole op dit verbod; een beroep op alle staten om het protocol van Genève, dat chemische en bacteriologische oorlogvoe ring verbiedt, te ratificeren; een verkla ring van de Algemene Vergadering, dat lidmaatschap van de NAVO niet verenig baar is met het lidmaatschap van de UNO. Van officiële Franse zijde wordt mede gedeeld dat de communistische Vietminh- troepen in Indochina Nghia Lo hebben ver overd. Nghia Lo is een der belangrijkste Franse bolwerken in Noord-West-Tonkin. Waarschijnlijk heeft een aantal Franse militairen zich terug kunnen trekken op twee tien kilometer verder gelegen stel lingen. Het verlies van Nghia Lo is het ergste dat de Franse strijdkrachten in de afge lopen negen maanden van de Indochinese oorlog hebben geleden. De opstandelingen hebben nu toegang tot waardevolle rijst velden in het Zuiden. De Vietminh-aanval- len begonnen vier dagen geleden, zij strek ken zich uit over een front van 160 km. De Fransen hebben in de loop van deze week medegedeeld dat een „aanzienlijk aantal" van hun voorposten in het aangevallen gebied door de Vietminh is veroverd. Men acht het niet uitgesloten dat de Vietminh-aanval op Nghia Lo het begin is van een winteroffensief der opstandelin gen. De Nederlandse regering maakt bekend dat tot haar leedwezen tijdens acties in Korea op 10 October 1952 is gesneuveld korporaal J. Rijs, legernummer 200225004. Korporaal Rijs werd op 25 Februari 1920 geboren, hij was ongehuwd en afkomstig uit Amsterdam. Hij behoorde tot het Re giment Stoottroepen. Binnenkort is de instelling te verwachten van een interdepartementale commissie, die zal worden belast met de samenbunde ling van de krachtinspanningen betreffen de gebied van de burgerlijke verdediging in ruime zin met de maatregelen in de militaire sector, ter voorbereiding van een totaal verdedigingsplan. Dit werd gisteravond in Den Haag mede gedeeld door mr. O. W. S. Josephus Jitta, de secretaris van de Algemene Verdedi- gingsraad, tijdens een lezing door de Ver eniging ter Beoefening van de Krijgsweten schap. Mr. Josephus Jitta zette uiteen, dat in tijden van oorlog het militaire beleid niet op zich zelf bezien kan worden. Het mili taire beleid is een onderdeel van een rui mer begrip: de algemene oorlogvoering. Deze omvat het behalen van het politieke oorlogsdoel, de opbouw van het militaire apparaat, het beveiligen van het nationaal potentieel en het afstemmen daarvan op de eisen van de oorlog. In de militaire sec tor, het gedeelte van de algemene oorlog voering, dat door de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie en de Europese De fensie Gemeenschap wordt overgenomen, is men echter in vele opzichten vooruit op de plannen in de civiele sector, die tot dus verre in hoofdzaak voor de ongedeelde ver antwoording van de nationale regeringen is gebleven. Mr. Josephus Jitta achtte dit een zeer ongewenste situatie. Alleen een totaal verdedigingsplan, waarin de militaire en civiele sector harmonisch op elkaar afge stemd kunnen worden, kan, zo oordeelde hij, deze situatie verbeteren. Gevaarlijke voorsprong De invoering van zulk een totaal ver dedigingsplan is urgent omdat de totalitaire staten in dit opzicht een gevaarlijke voor sprong hebben en omdat een dergelijk plan in vele opzichten de basis vormt voor een verantwoorde opzet in de mlitaire sector. De spreker betoogde, dat de algemene oor logvoering volgens een bepaalde methode in de structuur der gevestigde maatschap pelijke verhoudingen moet worden inge voegd. Bijzondere aandacht zal geschonken moeten worden aan de structurele veran deringen, die zich in de afgelopen 50 jaar in staat en maatschappij hebben voltrok ken. Het nationaal inkomen is de basis voor het berekenen van de maximale inspanning in de totale oorlog. Het bepaalt de grenzen, welke aan de omvang en het bereik van het militaire apparaat zijn gesteld. De voor zieningen in de behoeften ter dekking van het verbruik in de militaire sector, de sec tor van de burgerlijke verdediging en van de particuliere consumptie zal moeten wor den samengevat in één basisplan. Dit basis plan, dat afhankelijk is van de ligging van het land het kan verstandiger zijn het zwaartepunt te leggen op de militaire sec tor als het gevaar nabij is vormt de ma teriële grondslag van de algemene oorlog voering en van het totale verdedigingsplan. Mr. Josephus Jitta zei verder, dat de al gemene oorlogvoering primair een verant woordelijkheid is van het kabinet in zijn geheel. De minister-president is de coördi nator van de voorbereiding en uitvoering van het geheel. Hij achtte het ongewenst, dat het gehele kabinet ook in tijden van oorlog de verantwoordelijkheid zou moeten blijven dragen. Hij bepleitte een concen tratie van grote bevoegdheden bij een ka binet van zeven of acht ministers, omdat daardoor de zo belangrijke snellere besluit vorming bereikt kan worden. Deze minis ters zou hij belast willen zien met de lei ding van twee of drie departementen. De dagelijkse zaken zouden moeten worden afgedaan door staatssecretarissen, aan wie dan de volle ministeriële verantwoordelijk heid zou moeten worden toegekend. Voor een „war cabinet" in Engelse zin achtte hij gezien de daaraan verbonden politieke en staatsrechtelijke bezwaren geen plaats in ons politieke stelsel. Dat kan volgens hem alleen verwezenlijkt worden bij een twee partijenstelsel. De inperking van de consumptie Mr. Josephus Jitta wijdde ook nog en kele woorden aan de status van de hoogste militaire autoriteit in den lande en aan het militair gezag. Hij wees er op dat de hoogste militaire autoriteit geen opperbe velhebber meer is n de vooroorlogse be- L e m e s 1 e Men maakt regels voor anderen en uitzonderingen voor zichzelf. SINGAPORE (Reuter). De K.L.M.- Constellation „Amsterdam", die op weg was naar Djakarta met 32 passagiers aan boord, kreeg gisteren van het vliegveld Kemajo ran bij Djakarta opdracht naar Singapore terug te keren een uur nadat het vliegtuig uit Singapore was vertrokken. In een gecodeerde radioboodschap werd gezegd, dat het toestel naar Singapore moest terugkeren en daar moest blijven in afwachting van verdere berichten. De passagiers van de „Amsterdam" zul len per eerste gelegenheid naar Djakarta worden vervoerd. Het vertrek der Indone- sië-toestellen van Schiphol blijft onge wijzigd. Volgens het Noorse blad „Verdens Gang" zullen de Noorse autoriteiten de kwestie van immigratie van buitenlandse arbeiders ten behoeve van de Noorse landbouw on derzoeken. Men meent, dat wellicht Neder landse arbeiders hiervoor in aanmerking wensen te komen. tekenis, aangezien de strategie wordt uit gemaakt door de N.A.V.O. Hij meende dat men van de opperbevelhebber geen inter departementale figuur mag maken. Het militair gezag wenste spreker niet met alle bevoegdheden bekleed te zien. In het ach terland moet het militair gezag op voet van gelijkheid staan met de civiele organen, zo oordeelde hij, tenzij ook daar door opera tionele noodzaak aan het militaire priori teit moet worden verleend. Bij de discussie werd nog de vraag op geworpen of het niet noodzakelijk is thans reeds in het belang van de oorlogsecono mie de buikriem strakker aan te halen. Deze vraag werd beantwoord door mr. C. L. W. Fock, de secretaris-generaal van het departement van Algemene Zaken, die de lezing bijwoonde. Mr. Fock wees er op, dat de inperking van de consumptie van het vorige jaar groter is geweest dan de uit breiding van de militaire productie. Dit heeft tot vergroting van de werkloosheid geleid. Dat de militaire productie in te ge ringe mate is uitgebreid, is onder meer een gevolg van het feit, dat de strijdkrachten niet al het geld hebben opgebruikt, dat hen op de begrotingen was toegewezen. Men kan dit geld niet voor later reserveren, zo zei mr. Fock. Indien dit toch zou blijven gebeuren, zou de regering wel eens ge dwongen kunnen worden de consumptie te verhogen als middel tot vermindering van de werkloosheid. „Het woord is thans aan de militairen", zo besloot mr. Fock. Het K.N.M.I. deelt mede: Een enorm hogedrukgebied beheerst het weer in grote delen van West- en Noord- Europa. Het strekt zich uit van de Oeral, waar barometerstanden van meer dan 1040 mb. voorkomen tot over Noord- Scandinavië, waar zich een tweede kern bevindt. Deze vertoont twee uitlopers, één in de richting van Groenland, de ander over het Noordzeegebied, onze omgeving en Duits land tot bij de Alpen. In het hogedruk gebied komen boven West-Europa naast fiinke öpklaringen ook uitgestrekte wol kenvelden voor, waardoor het weer van plaats tot plaats grote verschillen ver toont. Zo kwamen in het Zuiden en Wes ten van ons land in de afgelopen nacht bij heldere hemel op vele plaatsen weer nachtvorst voor, terwijl in het Noorden van het land wolkenvelden afkoeling ver hinderden. Op de Oceaan bevindt zich een groot depressiegebied dat zich langzaam iets verder in Oostelijke richting uitbreidt in hoofdzaak in de richting van Frankrijk. Dit zal tengevolge hebben dat er morgen in ons land iets meer wind zal zijn uit Zuid-Oost tot Oost. Regen is echter niet te verwachten. DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: In de nacht en ochtend hier en daar nevel of mist, overigens droog weer met enkele overdrijvende wolkenvel den. Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Plaatselijk lichte nachtvorst. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 19 October Zon op 7.11 uur, onder 17.37 uur. Maan op 8.01 uur, onder 17.14 uur. 20 October Zon op 7.13 uur, onder 17.35 uur. Maan op 9.21 uur onder 17.35 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 18 October Hoog water: 3.18 en 15.32 uur. Laag water: 11.14 en 23.29 uur. Zondag 19 October Hoog water: 3.47 en 16.01 uur. Laag water: 11.46 uur. Maandag 20 October Hoog water: 4.17 en 16.31 uur. Laag water: 0.03 en 12.19 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1