Franse radicalen verwerpen het plan voor een Europees leger Onrust in begint te Djakarta bedaren „Kungsholm", vlaggeschip voor Zweden, gleed van stapel Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Lotsy Heropening van moeizame onderhandelingen verwacht Elf doden bij onlusten in Port-Elizabeth Onder de oppervlakte blijven de spanningen echter bestaan Wysjinski komt met „vredesvoorstel" Het woord is aan Feest in Vlissingen Nieuwe partisanengroep in Hamburg ontdekt Inheemsen trokken plunderend en brandstichtend door de stad Amerikaanse vermaning aan Mossadeq Het bevat niets nieuws 67e JAARGANG No 87 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 20 OCTOBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 247 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman KAREL LOTSY heeft doen weten dat hij binnenkort zal aftreden als voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond. Ovex-wegingen die zowel zijn beroep als zijn gezin betreffen nopen hem daartoe. Hij heeft zijn voorzitt ex-staak lang en met bruisende energie vervuld. Hij heeft meer sportieve taken met niet minder bruisende energie vervuld, niet alleen in het bredex-e kader van de K.N.V.B., waarin hij voor de oorlog zo vaak het Nederlands Elftal tot zijn beste prestaties wist op te zwepen, maar vroeger ook in zijn eigen club, H.F.C., die hij dynamische leiding gaf. Hij is oud- Haarlemmer en hij is ei-evoorzitter en ver knocht H.F.C.'er aan de Spanjaardslaan gebleven. Een merkwaardig man. De K.N.V.B. zal hem missen en zijn opvolger zal een zware taak krijgen alleen al omdat het nauwelijks denkbaar schijnt, dat hij Lotsy's onuitputtelijke enex-gie zal even aren. Wie hij ook zijn moge, de vergelij king met zijn voorganger zal zwaar op hem drukken. En de Lotsyaanse stijl zal hij zeker niet kunnen overnemen. Die is te sterk persoonlijk geweest. Ook te zeer in de superlatief. Bij het aftreden van Karei Lotsy zullen verscheidene uitroeptekens achter de titel van voorzitter van onze grootste spoidbond verdwijnen, met de bij behorende titel Karel-de-kaerel, met de donder-rede en de geweldige rest. Ik be ken dat ik het vaak overdreven heb ge vonden; ik erken anderzijds dat hij groot werk voor de sport heeft gedaan en dat men alle reden heeft, bij zijn aftreden van oprechte dankbaarheid te getuigen. Als ge denkt aan de honderdduizenden jongens, die in ons land vreugde en durf en ook de ontwikkeling van een gezond lichaam in de populairste aller sporten vinden, dan begrijpt ge dat het van belang is wie aan de top der oi-ganisatie staat. Het is een oude waarheid dat de karaktereigenschap pen van de man aan de top ieder bedrijf, iedere instelling, iedere organisatie be- invloeden. Karei Lotsy heeft de Voetbal bond met zijn districten, zijn vele afdelin gen, zijn talloze clubs en ontelbare leden* vooral met activiteit en geestdrift bezield. Er zijn, in de materialistische tijd waai-in wij leven, niet zoveel mensen die aan een dergelijke onbezoldigde taak zulk een ar beidsprestatie zouden geven. Met aanmer kelijk minder wei-k zou hij die naar anderer oordeel ook met succes hebben vervuld. Zijn overtuiging en geestdrift hebben hem steeds belet, daarnaar te rekenen; hij heeft volgens eigen opvatting gewerkt en die was zo genereus als het maar kon. Welnu, dat verdient respect met de er kenning, dat de samenleving zulke mensen te allen tijde hard nodig heeft. Ge kunt zeggen dat ge er niet voor zoudt voelen, dergelijke energie aan een sportbond te besteden en dat ge daarvoor een ander doel zoudt prefereren. Goed, maar dat ver andert niets aan de zaak. Dat neemt name lijk het feit niet weg, dat ook de grote sportbond zulke geestdrift en toewijding in zijn leiding behoeft. Wie het belang van de sport, en dan van een zo algemeen ver breide volkssport als voetbal niet inziet kijkt niet verder dan zijn neus lang is en zijn eigen persoonlijke vooi-keur reikt. In Lotsy's onvermoeide strijd voor het amateurisme hebben wij steeds de oude H.F.C.'er herkend en de warme overtuiging gewaardeerd. Men kan de mening zijn toegedaan dat op den duur het be- roepsspel ook in ons land officieel georga niseerd zal wox-den en dat daarnevens het amateurisme een niet alleen smettelozer maar ook onbezorgder leven zal kunnen leiden. Aan sympathie voor Lotsy's beleid doet die opvatting niets af. Eigenlijk zou ik hem hier buiten de sportrubriek ter sprake brengend er vooral nog eens de nadruk op willen leggen, dat men dei-ge- lijke persoonlijkheden moet kunnen waar deren los van de vraag, op welk gebied van maatschappelijke activiteit zij hun grote werkkracht getoond hebben. Het is alles rumoeriger geweest dan wij in Nederland in het algemeen gewend zijn, er zijn meer superlatieven en uitroeptekens bij te pas gekomen dan wij plegen te bezigen, maar Karei Lotsy heeft anderen, ook jongeren, een voortreffelijk voorbeeld gegeven van de wijze waarop men een veeleisende be stuurstaak met onverflauwde kracht en geestdrift jarenlang vervullen kan en daar mee aan de gezondheid en de energie van een volk een grote dienst bewijzen. R. P. PORT ELIZABETH. (Reuter). In New- Brighton, een in hoofdzaak door inheem sen bewoonde voorstad van Port Elizabeth (Zuid-Afrika), is het Zaterdagavond tot ongeregeldheden gekomen. Duizenden in heemsen trokken brandstichtend en plun derend door de straten. Elf personen, on der wie vier blanken, kwamen om het le ven en 27 liepen verwondingen op. Politie- litie verrichtte talrijke arrestaties. Politie functionarissen, die pas gisteren bijzonder heden over de wanordelijkheden meedeel den, noemden de incidenten „niet ernstig". De relletjes begonnen, toen de politie bij het station twee niet-blanken wilde ar resteren op beschuldiging van diefstal. Een grote menigte inheemsen verijdelde echter het plan der politiemannen. Hier na trokken de inheemsen door de stad, op hun weg auto's vernielend en winkels, een postkantoor en de modernste bioscoop voor niet-blanken in Zuid-Afrdika in brand stekend. De directeur en de filmoperateur van deze bioscoop werden gedood, evenals een schooljongen, die zich in het gebouw bevond. Het vierde blanke slachtoffer was een lid van de eerste hulpdienst, die door inheemsen, die hij had laten meerijden, uit zijn vrachtauto werd gesleurd. Zondag was het rustig in de betrokken wijk. In de stadsgedeelten, waar de blanken wonen, is de politie versterkt. Leiders der inheemsen hebben hun mensen aangera den, Maandag normaal aan het werk te gaan. Ongeveer 300 niet-blanken zijn Zondag avond aangehouden te Peddie in de Kaap provincie wegens overtreding van het uit gaansverbod bij wijze van demonstratie. (Van onze correspondent in Parijs) Afgelopen weekeinde heeft de Franse radicale partij te Bordeaux haar vierdaags jaar-congres besloten met de aanvaarding van een motie, die een scherpe afkeuring van Schumans Europa-politiek behelst en in het bijzonder de ratificatie van het verdrag van de Europese defensie-gemeen schap verwerpt, zoals dat door de zes betrokken regeringen van de zomer werd getekend. De radicalen stellen nu in feite twee condities voor hun aanvaarding van het verdrag, waarvan ze het principe zeggen te onder schrijven, doch dat dan nogal ingrijpend zou moeten worden herzien. Eerst zal het probleem Indo-China moeten worden opgelost, met dien verstande, dat niet bijna alle militaire lasten in de toekomst uitsluitend door Frankrijk zouden behoeven te worden gedragen. En voorts zal de stichting van een Europese defensiegemeenschap moeten worden voor afgegaan door de oprichting van een Europees gezagsorgaan. Deze pertinente stellingname van de radicalen zal, zo wordt in Parijs nu alge meen verwacht, vérgaande consequenties hebben, niet alleen voor de Franse binnenlandse politiek, maar ook uit een oogpunt van internationale diplomatie. Gezien namelijk de sterke positie, die de radicalen thans in en buiten de regering innemen, kunnen velen zich moeilijk voorstellen, dat Schuman aan deze nieuwe aanval het reeds zo menigmaal belaagde hoofd zal kunnen bieden. En dat te minder waar Herj-iot, de voorzitter van de partij, onder oratorisch knalvuur onthulde, dat premier Pinav tijdens een langdurig gesprek, dat hij met hem heeft gevoerd, hoegenaamd geen moeite had gedaan om Herriot tot het officiële regeringsstandpunt te bekeren. Ofschoon Pinay door middel van een persoonlijke verklaring en de minister van Defensie, Pleven, op het congres van zijn links-radicale partij, dat dezer dagen ook bijeen was, beiden gepoogd hebben de indruk van Herriots woorden enigszins te verzachten, vragen vele waarnemers zich toch af, of onder deze omstandigheden de regering het parlement nog wel verzoeken zal het E.D.G.-verdrag, waaronder dus Schuman zijn handtekening geplaatst heeft, te willen ratificeren, zoals dat aanvankelijk voor de volgende maanden in de bedoeling had gelegen. Maar of dat wel of niet ge beurt, in elk geval is de Franse minister van Buitenlandse Zaken nu openlijk ge desavoueerd. En van nu af aan is het dan ook een aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid geworden, dat de onderhandelingen tussen de zes landen, die zoals bekend reeds tal van maanden duurden, alvo rens tot een moeizaam compromis te lei den, heropend zullen moeten worden. Op het Bordelaanse congres waren het in het bijzonder Herriot en Daladier, die het felst tegen het E.D.G.-verdrag in zijn huidige vorm van leer trokken, en hun eensgezindheid viel te sterker op, waar de beide Edouards elkander tot dusverre op elk punt, dat maar aan de orde kon worden gesteld, even consequent als krachtig plachten te bestrijden. Naast de vrees voor een sterk Duitsland, welks remilitarisatie, vooral volgens Da ladier, door de verminderde internationale spanningen overbodig zou zijn geworden, en het bezwaar dat een Europees leger bij afwezigheid van een politiek gezagsorgaan in de lucht zou blijven zweven, formuleer de Herriot voor het eerst als nieuwe grief tegen het E.D.G.-verdrag, dat dit qua geest en letter in strijd met de Franse grondwet zou zijn. Het was een argument, dat in de mond van Herriot, die ook president is van de nationale vergadering, en als zodanig mag worden beschouwd als op een na de hoogste magistraat der republiek, uiter aard niet weinig indruk op het congres moest maken. Magere verdediging Dat de motie dan ook niet veel scher per is uitgevallen, was wel voornamelijk te danken aan René Mayer en aan oud-pre mier Edgar Faure die beiden wezen op het levensgevaarlijke alternatief, dat een de finitieve verwerping van het Europese le ger voor Frankrijk openen zou, vooral in dien de republikeinen in Amerika de pre sidentsverkiezingen zouden winnen. Het E.D.G.-verdrag hoe onvolmaakt, ook. is, zo riep Mayer uit, noge altijd de vrucht van een Frans initiatief. Zouden wij het nu zonder meer verwerpen, dan moeten we er rekening mede houden, dat Amerika, zeker als dat binnen enkele maanden door republikeinen zal worden bestuurd, of wel Duitsland op nationale voet bewapenen gaat, of wel zijn toevlucht zal nemen tot een strategie, die gebaseerd zal ziin op de uitsluitende verdediging van de Europese peripheric, zo besloot Mayer. In geval van oorlog zal Frankrijk dan volkomen bloot komen te liggen. Tegen deze laatste oplossing, die zo herinner de Mayer zijn partijgenoten in Ameri kaanse militaire kringen nog immer door vele aanhangers wordt gepropageerd, heb ben wij Fransen ons terecht altijd met de grootste kracht verzet. We zouden ons land daarom een zeer kwade dienst be wijzen, door thans door een al te negatieve .en een starre houding koren op de molen van het Amerikaanse isolationisme te werpen. Pro-Europees Ofschoon men de verscherpte houding van de radicalen voor een goed deel zeker kan verklaren uit het onbehagen, dat in nationalistischer kringen nog altijd ten aan zien van de persoon en het beleid van de minister van Buitenlandse Zaken, Schu man, leeft, is het radicale standpunt toch ook weer niet louter negatief of anti-Euro pees. Bij herhaling hebben Herriot en zelfs Daladier nadrukkelijk van hun Europese gevoelens getuigd, en hetgeen nog be langrijker is een goed deel van hun be zwaren richtten zich stellig tegen het feit, dat het E.D.G.-verdrag in zijn actuele ge daante niet vér genoeg in Europese rich ting ging. Aangezien men zich herinnert, dat het vooral de Benelux-partners waren, die zich bij de E.D.G.-onderhandelingen tegen de overdracht van een te grote mate aan militaire souvereiniteit verzetten, kan men nu reeds voorspellen, dat bij een hervat ting der besprekingen een voor Frankrijk bevredigend comprimos alleen zal kunnen worden bereikt, indien in het bijzonder Nederland zich tot aanzienlijk verder gaande concessies bereid zou willen tonen. In dit verband is het daarom interessant te weten, of minister Beyen mettertijd ook op dit punt een wat scherper koers zal willen varen dan zijn voorganger Stikker, die het Europese leger nooit anders heeft willen beschouwen dan als een onderdeel van de Atlantische gemeenschap. De Amerikaanse ambassadeur te Tehe ran, Henderson, heeft Zaterdag een bezoek aan premier Mossadeq gebracht. Het on derhoud ging over Mossadeqs beslissing om de diplomatieke betrekkingen tussen Perzië en Groot-Brittannië te verbreken. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat Henderson dr. Mossadeq een gematigd optreden heeft aanbevolen. Wanneer de Perzisch-Britse diploma tieke betrekkingen daadwerkelijk worden verbroken, zullen de Verenigde Staten de Britse belangen in Perzië behartigen. De Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Hoessein Fatemi, heeft Zondag uit eengezet, waarom de Perzische regering vier dagen heeft gewacht met de officiële kennisgeving aan Groot-Brittannië, dat zij de diplomatieke betrekkingen zal verbre ken. Hij zeide dat zijn regering had gewacht op het Zweedse antwoord op het Perzische verzoek, om Perzische belangen in Groot- Brittannië te behartigen. Fatemi deelde mee dat de Perzische zaakgelastigde was gevraagd, hoe lang hij nodig had voor het afwikkelen van zijn zaken te Londen. De Britse zaakgelastigde in Teheran zou de zelfde tijd worden ge geven. DJAKARTA (P.I.-Aneta) Verslag gevers van P.I.-Aneta melden, dat Zon dagochtend de militaire bewakingen om bet paleis van Sukarno minder sterk waren dan de afgelopen dagen. Langs Merdéka- Noord en de Djalan Segara (Rijswijk) werd weer verkeer toegestaan. De vier kanonnen, die op het plein voor het paleis waren op gesteld, zijn weggehaald. Ook op de Lagan- gan Banteng (Waterlooplein) waar het parlementsgebouw staat, bevinden zich geen kanonnen of gepantserde wagens meer. Het parlementsgebouw wordt alleen nog bewaakt door militairen. De avondklok, die Zaterdag al twee uur later inging, werd ook Zondagavond op tien uur gesteld. De secretaris-generaal van het ministerie van Voorlichting, Ruslan Abdulgani, heeft medegedeeld, dat de toestand te Djakarta Zondagavond al aardig bedaard was, al is de stabiliteit van voorheen nog niet bereikt. Op de vraag of de recente gebeurtenissen in de hoofdstad invloed hadden op de toe stand daarbuiten, zeide Abdulgani, dat elke gebeurtenis in de hoofdstad zijn invloed doet gelden op de gebieden daarbuiten, zo veel te meer dus ingrijpende gebeurtenis sen als die der laatste dagen. Abdulgani zeide, dat nog geen volledige rapporten uit de gebieden buiten Djakarta ontvangen waren. De terugkeer van de rust in de hoofdstad zou echter goede invloed hebben op de andere gebieden. In de loop van Zondag is een bekendma- De Nederlandse houtboot „Noach", die Vrij dagnacht ten N.W. van Vlieland op een mijn liep, is veilig in de haven van IJmuiden gearriveerd. king uitgegeven door het plaatselijk mili tair commando te Djakarta. Hierin wordt gezegd, dat de plaatselijke militaire com mandant het met het oog op de ontwikke ling sedert Vrij dagochtend nodig achtte, maatregelen te treffen om de mogelijk heden tot vertroebeling van de toestand, waardoor de algemene veiligheid in Dja karta zou kunnen lijden, zoveel mogelijk te verminderen. Tot deze maatregelen behoor de het „in bescherming nemen"*van enkele parlementsleden. Aangezien de toestand thans weer kalmer wordt, wordt deze be scherming niet meer nodig geacht. Ook de dag- en weekbladen, waaronder Merdeka, welker kantoren gesloten werden, mogen met ingang van heden weer verschijnen. Voorts is Zondag een bekendmaking van de zijde van de landmacht uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de staf van de landmacht op een vergadering met de divisiecommandanten de huidige toestand heeft besproken. De gedragslijn om de vei ligheid van het leger te verzekeren werd vastgesteld en met de regering werden be sprekingen gevoerd over de wijze, waarop aan die critieke toestand het hoofd zal wor_ den geboden. Gebleken is, aldus vervolgt de bekendmaking, dat bepaalde personen in woord en geschrift en voorts op andere wijze getracht hebben de eenheid van het leger te schaden. Ook is gebleken, dat mili taire geheimen in verkeerde handen zijn. Reactie der demonstranten Namens de deelnemers aan de demon straties van Vrijdag hebben Zondag Jacob Rustam Effendi, Sjamsudin, M. Sanip, A. Suprapto en Aliloedin (allen onbekenden) een bekendmaking uitgegeven, waarin zij zeggen, gezien de redevoering van presi dent Sukarno voor de demonstranten, de gerezen reacties en de huidige critieke toe stand, een uiteenzetting te willen geven. Zij zeggen, dat men er bij de regering op wil aandringen, dat zo spoedig mogelijk alge mene verkiezingen worden gehouden, op dat men zou kunnen kómen tot samenstel ling van een grondwet en de vorming van een representatief parlement. Voorts wordt gezegd, dat er geen enkele band bestond tussen de demonstranten en welke regeringsinstantie of partij ook. Reizigers, die Zaterdag uit Djakarta in Singapore zijn aangekomen, hebben mede gedeeld, dat in de Indonesische hoofdstad ongerustheid bestaat over de mogelijkheid van een staatsgreep door het leger naar Egyptisch voorbeeld, hoewel uiterlijk rust en orde zijn teruggekeerd. Tandarts in actie De ochtendbladen bevatten een onder houd, dat het dagblad „Sumber" heeft ge had met kolonel Mustopo, het hoofd van de tandheelkundige dienst van het leger en een der leiders van de demonstratie. Mustopo zeide daarin, dat de president hem Donderdagavond had opgedragen de volks- demonstratie niet door te laten gaan. Op de vraag of hij aan deze opdracht gehoor zaamde, zeide hij, dat hij zich uiteraard NEW YORK (Reuter) De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wys jinski, heeft Zaterdag in de Algemene Ver gadering van de UNO een uit zeven punten bestaande „vredesvoorstel" naar voren ge bracht. De voornaamste punten van Wys- jinski's voorstel kwamen overeen met het Vrijdag door de Poolse minister van Bui tenlandse Zaken ingediende „allesomvat tende vredesaanbod". Wysjinski verwiep de voorstellen der verbondenen voor een regeling in Korea en verooi-deelde de schifting van krijgsgevan genen door de Amerikanen. Hij beschul digde het Amerikaanse opperbevel van „het aanrichten van bloedbaden op het eiland Koje en in andere kampen". Wysjinski's voorstellen omvatten: Terugkeer van alle krijgsgevangenen „in Kardinaal de Retz: Al wat noodzakelijk is is nooit gewaagd. overeenstemming met internationale ge bruiken". Terugtrekking van buitenlandse troepen uit Korea binnen twee of drie maanden. Hereniging van Korea door de Koreanen onder toezicht van een commissie bestaan de uit deelnemers aan de oorlog in Korea en andere staten. Vermindering van de bewapening der grote mogendheden met een derde. Onvoorwaardelijk verbod van atoomwa pens en instelling van „strikte internatio nale controle" op de naleving hiervan. Naleving van het protocol van Genève, dat bacteriologische oorlogvoering verbiedt, door alle landen. Sluiten van een „vredesverdrag" door de vijf grote mogendheden. Wysjinski diende zijn voorstel niet in de vorm van een vooxrstel in. Hij steunt het Poolse voorstel. Onder grote belangstelling en in tegen woordigheid van tal van Nederlandse en Zweedse autoriteiten heeft Prinses Sybilla van Zweden Zaterdagmiddag om 13.40 uur het op de werven van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen voor rekening van de Zweden-Amerikalijn gebouwde passagiersschip van ongeveer 22.000 ton gedoopt en te water gelaten. De prinses verrichtte de doop met het door knippen van een lint, waardoor een fles champagne tegen de boeg stuksloeg, een doek met de Zweedse kleuren van de boeg werd verwijderd en de naam van het schip „Kungsholm", zichtbaar werd. Na de doopplechtigheid gaf de directeur van ae N.V. „De Schelde", de heer J. W. Hupkes, de prinses een bijltje, waarmede zij het touwdoorhakte, waaraan het zee kasteel nog vast zat. Onder het gejuich der duizenden belang stellenden gleed de „Kungsholm" lang zaam te water. Nadat de „Kungsholm" in zijn element was gegleden, verliet prinses Sybilla, geëscorteerd door de Zweedse en Nederlandse autoriteiten, het voor de te waterlating opgerichte platform. De mari nierskapel onder leiding van Gijsbert Nieuwland bracht het Zweedse volkslied ten gehore, waarna de prinses de opge stelde erewacht van de Nederlandse Ko ninklijke Marine inspecteerde. Hierna be gaf hij zich naar het hoofdkantoor van „De Schelde", waar een ontvangst werd gehou den en haar de erewijn werd aangeboden. Onderscheidingen Daarna werd door de Zweedse gezant in Den Haag, de heer J. de Lagerberg, mede gedeeld, dat mr. J. J. C. van Dijk, pre sident-commissaris van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", was benoemd tot commandeur in de Orde van de Pool ster, en de directeuren J. W. Hupkes en E. Niemeyer tot officieren in de Orde van Vasa. Prinses Sybilla reikte de versierse len, behorende bij deze ondei'scheidin- gen uit. Hierna werd het woord gevoerd door de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, die mede deelde, dat benoemd was tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau de heer D. A. Bröstrom, president-directeur van de Zweden-Amerikalijn. Benoemd tot offi cieren in de Orde van Oranje Nassau zijn de heren Erik Wijk, directeur van de Zweden-Amerikalijn en de heer Erik T. Christiansson, technisch directeur van deze maatschappij. Mr. Luns achtte deze dag belangrijk in de Zweeds-Nederlandse betrekkingen en merkte op, dat dit vlaggeschip van een der grootste Zweedse maatschappijen het eer ste schip gold van een dei-gelijke omvang, dat in opdracht van de Zweedse maat schappij werd gebouwd. Hij herinnerde voorts aan de sinds de tiende eeuw be staande scheepvaartbetrekkingen tussen Nederland en Zweden. richtte naar de order. Mustopo beloofde tot zes uur 's morgens te zullen werken om de demonstratie niet te laten doorgaan, maar deelde de president voorts mede, dat het in zo korte tijd niet meer mogelijk was de voorbereidingen ongedaan te maken, aldus „Sumber". Mustopo vervolgde, dat hij als militair natuurlijk voor de opperbevelheb ber zwichtte, maar dat hij op hetzelfde ogenblik als militair ontslag had gevraagd. De president antwoordde hierop, dat hij het verzoek in overweging zou nemen. Direct nadat hij de president had verlaten, begaf hij zich naar de chef-staf, kolonel Nasution, om deze verslag uit te brengen van zijn ontmoeting met de president. Hij besloot dit verslag met het verzoek aan Nasution hem uit zijn functie te willen ontheffen. Op een vraag naar de reden, waarom hij het parlement wilde „bevriezen", zeide Mustopo dat de stemmenverhouding niet deugt, dat de parlementsleden bezeten zijn van corruptie en verdeeldheid en dat het werkelijke resultaat van het parlement voor de opbouw van het land nihil is. In zijn exclusief onderhoud met „Sum ber" had Mustopo eerder gezegd dat door de demonstratie zou kunnen blijken of „ons leger een koloniaal leger of een volksleger is". Tenslotte zeide Mustopo: „wanneer het leger thans zou bewijzen geen volksleger te zijn, dan zal ik mijn lichaam en geest ter beschikking stellen om dit leger te bestrij den en ik ben er van overtuigd, dat ik en mijn volksleger zullen zegevieren". P.I.-Aneta in Semarang seint, dat aldaar hedenochtend om acht uur voor het gou- verneurskantoor demonstraties zijn gehou den voor opheffing van het parlement door ongeveer 2.000 demonstranten, hoofdzake lijk bestaande uit leden van oud-strijders organisaties en een aantal havenarbeiders. De demonstratie verliep zeer rustig en ge regeld. Onder grote belangstelling en in tegen woordigheid van vele Nederlandse en Zweedse autoriteiten heeft prinses Sybilla van Zweden Zaterdagmiddag te Vlissingen het op de werven van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" voor rekening van de Zweden-Amerika-lijn gebouwde passagiersschip „Kungsholm", metende on geveer 22.000 brt. „gedoopt" en te water gelaten. Na afloop van deze ontvangst begaf Prinses Sybille zich naar de woning van de heer Hupkes in Koudekerke, waar zij de thee gebruikte. In de avonduren zat Prinses Sybilla aan aan een banket, dat te harer ere door de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" werd aangericht in de historische Burger zaal te Middelburg. Op de markt in Middel burg werd een taptoe uitgevoerd door de Marinierskapel. HAMBURG, (Reuter). De aanklager van het Hamburgse districtsgerechtshof heeft verklaard, dat op een „liquidatie- lijst" van een ontmaskerde anti-communis tische „partisanen"-groep in Hamburg de namen van twintig Hamburgse sociaal democraten en communisten voorkomen. Volgens Kramer was deze Hamburgse groep een tak van de grotere organisatie, waarover onlangs de premier van Hessen, Zinn, onthullingen heeft gedaan. Evenals de ondei'grondse in Hessen had de Ham burgse groep in geval van een Russische bezetting van West-Duitsland Russische aanvoerlijnen moeten bestoken en „twijfel achtige" mensen moeten „liquideren". De West-Duitse minister van Binnen landse Zaken, Lehr, zeide Zondag te Ham burg, dat de Verenigd: Staten hun spijt zullen moeten betuigen voor hun inmen ging in de binnenlandse aangelegenheden van West-Duitsland, wil het wantrouwen tegen de Amerikanen worden wegge nomen. Lehr noepxde de hele beweging „grote onzin". „Een aantal dwaze Amerikaanse officieren hebben Duitse avonturiers van wapens voorzien omdat zij dachten, dat de Russen West-Duitsland zouden be zetten", zei hij. KOUD WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige neerslag, vooral in het Zuiden van het land. Matige tot krachtige, later tijdelijk wellicht harde Oostelijke wind. Koud weer. 21 October Zon op 7.15 uur, onder 17.33 upr. Maan op 10.41 uur. onder 18.04 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 20 October Hoog water: 4.17 en 16.31 uur. Laag water: 0.03 en 12.19 uur. Dinsdag 21 October Hoog water: 4.47 en 17.04 uur. Laag water: 0.37 en 12.47 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1