Levendiger strijd dan in 1948 „Schumanplan slechts etappe op weg naar politieke eenheid" 3 Wereldnieuws Prins Bernhards reis door Mexico Agenda voor Haarlem DeTwentsche Bank n.v. Spokenjacht speelt ook een rol De radio geeft Dinsdag BUISMAN Federatie-vorm voor Europa te preferen Bezoekprogramma PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Snipverkouden "AKKERTJES ^3ocli ió het zo MAANDAG 20 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 AMERIKA GONST VAN VERKIEZINGSRUMOER 'n TIP VAN BOOTZ Jaarvergadering van Badminton Bond „De Kondor" goed van opdrachten voorzien Een termijndeposito Kamerlid Blaisse te Maastricht: Kerkelijk Nieuws E. A. Veen overleden Frans Mikkenie gehuldigd Rectificatie Puzzle Papier voor de insecten New York, October Alles hier in Amerika dwingt iedereen en overal zich voor ogen te houden, dat 4 No vember de grote verkiezingsdag is. Duide lijk valt waar te nemen, dat men in dit land grote waarde toekent aan bewerking van de massa. Daarbij wordt geen geld ge spaard en pleegt men alles tot in de puntjes te willen organiseren. Zelf heb ik tijdens mijn verblijf in New York, toen Stevenson daar een dag vertoefde, iets van de om vang, tevens van de levendigheid van de organisatie van zulk een partij-hoofdkwar tier aanschouwd, waar een hele verdieping voor hen, die de dagelijkse veldtocht leiden, was gereserveerd. Een kwartiertje in deze politieke bijen korf heeft mij een treffend beeld verschaft van de opzet van zulk een hoofdkwartier en van wat er zo al omgaat. Daarbij ver zinkt alles wat er in dit opzicht in de Oude Wereld tijdens een stembuscampagne te zien is, volkomen in het niet. Nu is, naar ik telkens weer te horen krijg, de verkiezingsstrijd dit keer wel uitzonder lijk levendig en heel wat intenser nog dan in 1948. Men rekent dan ook algemeen op een aanmerkelijk grotere opkomst op de verkiezingsdag. Het aantal „inschrijvingen" vormt hiervoor troüwens een duidelijke aanwijzing. In Amerika moet men zich namelijk telkens weer op de kiezerslijst doen plaatsen om zijn stem te kunnen uit brengen. Zelfs in de hötelkamers zorgden keurige „posters" voor de opwekking om zich tijdig te laten registreren. In café's, in winkels, op de kantoren, op straat, kortom overal houden de mensen zich met de presidentsverkiezing bezig. Nu president Truman zelf begonnen is de boer op te gaan ten behoeve van Stevenson heeft het er veel van, alsof de strijd nog levendiger is geworden. De felheid is zeker toegenomen, vooral doordat Harry een taal pleegt te bezigen, die de gewone man wat zegt. Het is bij hem veelal: van dik hout zaagt men planken. Stevenson zelf daaren tegen hield tot dusverre zijn, dikwijls tevens van zijn grote zin voor humor ge tuigende redevoeringen, op een hoog peil. Zij hadden heel wat meer inhoud, dan dat gene waarmee Eisenhower voor den dag kwam. Maar misschien is het wel eens wat te zware, voor de massa moeilijk verteer bare kost, waarop hij zijn gehoor onthaalt. Of overigens het ten verkiezingstonele ver schijnen van Truman met zijn heftige kritiek op Eisenhower als politicus-„als generaal wil ik hem terug hebben, houd ik van hem," zegt Truman, daarbij op zijn speciale wijze de Republikeinse slagzin „Ik houd van Ike" (I like Ike, dat ook op de speldjes staat) gebruikende aan Ste venson in alle opzichten ten goede zal ko men, valt nog sterk te betwijfelen. De Re publikeinse leuze, die zeker na 20 jaar Democratisch bewind bepaalde aantrek kingskracht kan hebben, luidt immers: aan de heerschappij van de Democraten moet een eind komen, het is tijd schoon schip te Washington te maken, Harry met zijn aan hang moet er uit. En nu kan het thans op de voorgrond treden in de stembusstrijd van diezelfde Harry mogelijk wat al te veel de indruk doen postvatten, alsof een overwinning van Stevenson gelijk zou staan met voortzetting van het door velen steeds minder geliefde Trumanbewind. Anderzijds kan Ike wel eens parten spelen, dat het er meer en meer van heeft, alsof hij zich al te zeer op sleeptouw laat nemen door de oude conservatieve bonzen- garde van de Republikeinse Partij en door de meer naar isolationisme zwemende Taft, ADVERTENTIE Was jarig, zocht naar een tractatie, proefde „Tip", kreeg eensklaps Inspiratie. Greep potlood en papier Resultaat ziet U hier, „Tip van Bootz" voorwaar een sensatie! Iniz. Heer J. W., Haarlem, on tv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Fluit, cello en piano's. 10.45 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten 13.25 Amuesmentsorkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Platen. 15.00 Hier vrij Europa. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Economische geschiedenis van Indonesië. 18.00 Musette-orkest. 18.20 Sport. 18.30 Platen. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het boek der boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Thuisfront Tombola. 20.40 Strijkorkest en solisten. 21.30 Platen. 22.00 Huwelijk in opspraak, causerie. 22.15 Strijktrio. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen 10.15 Gevarieerde muziek. 10.45 Voor de kleu ters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Zang en piano. 13.00 Nieuws. 13 15 Me dedelingen. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Zeg eens, Amerika! 14.30 Platen. 14.40 School radio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte mu ziek. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel, 18.30 Orgelspel. 18.45 Paris vous parle. 18.50 Gevarieerde muziek. 19.20 Disco-causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerd programma. 21.10 Gevarieerde muziek. 21.30 Ik v/eet, ik weet wat u niet weet. 21.45 Tiroler muziek. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (NCRV) 20.1521.45 Journaal: Het gesneden beeld, causerie; Weerbericht; Te zien en niet te zien; Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Pla ten. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Sym- ^honie-orkest. 14.00 Voor de jeugd.. 15.30 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 ^oor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbe spreking. 18 00 voor de jeugd. 18.30 Voor de s'-'-lat^n. lp.no Nieuws. 19.40 Operamuziek 'C.50 Causerie. 20.00 Hoorspel met muziek. 21.30 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. zijn verslagen tegencandidaat ter partij conventie. In dit verband even een populair gewor den grapje. Ike en Taft hadden op een ochtend samen ontbeten. Toen laatstge noemde zich na afloop daarvan naar buiten begaf, werd hij terstond gekiekt. Van Ike verscheen bij die gelegenheid geen foto in de pers. Hoe kwam dat? Wel, doordat Taft, toen hij het hötel in kwestie verliet, Ike al in zijn zak had!! Spokenjacht De jacht op hen, die verdacht heten te zijn van on-Aunerikaanse actie, oftewel van heulen met de communisten, gaat meer dan ooit gepaard met een in schrikbarende mate ontbreken van enig oordeel des onder scheids en speelt ook in de verkiezingsstrijd zo nu en dan wel een heel bedenkelijke rol. Het is nu al zover, dat de Unesco het in Californië heeft moeten ontgelden we genshaar actie voor bevordering bij het onderwijs en bij het gebruik van onder wijsmateriaal van alles wat aan een be hoorlijke internationale verstandhouding ten goede kan komen. Terecht heeft nie mand minder dan mevrouw Roosevelt zich met alle scherpte tegen een dergelijke uit was gekeerd, hetgeen ook de New York Times heeft gedaan. Ik vermeld dit voor val omdat het helaas typerend is voor zekere bedenkelijke onliberale verschijn selen, die hier vallen waar te nemen, soms ook mede in de strijd om het president schap, dat wil zeggen om het Regerings kasteel. Dr. E. VAN RAALTE In Den Haag werd de algemene leden vergadering gehouden van de Nederlandse Badminton Bond. Op de agenda stond on der meer de bestuursverkiezing. Dr. O. P. Koe, voorzitter van de bond, stelde zich niet herkiesbaar. Voor hem werd gekozen de heer Verhoef uit Haarlem. J. N. Bolle- man (Haarlem) werd secretaris en me vrouw A. W. KochErnst (Den Haag) pen- ningmeesteresse. Verder werden als bestuursleden gekozen de heren Westerman (Amsterdam) en Van Veen (Rotterdam). De aanneming-maatschappij „De Kon- dor" N.V. is geheel 1951 behoorlijk van werk voorzien geweest. Er is onder meer opdracht ontvangen voor de uitvoering van een werk in voorgespannen beton. In deze nieuwe constructiewijze is dit het eerste werk voor de maatschappij, dat inmiddels tot volle tevredenheid werd voltooid. De vestiging in Indonesië was ruim van werk voorzien. De directie memoreert de regeringsopdracht voor de gedeeltelijke uit voering van het gebouwencomplex voor de landbouwfaculteit te Bogor, voor 11.150.000 rupiah. Na afschrijving ad 323.645 258.119), en voorziening belasting ad 130.310 203.967) resteert een nettowinst van 204.699 455.168). Voorgesteld wordt een dividend van 9,8 percent op de gewone aandelen, zijnde het fiscale maximum (9,4 percent). Voor het lopende jaar is het aan tal opdrachten redelijk te noemen. ADVERTENTIE met rentevergoeding over het volle bedrag vormt door het ontbreken van elk koersrisico een zeer veilige belegging voor spaargelden en reserve fondsen van bedrijven en instellingen. Kapitaal en reserve» f. 61.500.000.- Aalsmeer, Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem, Haarlem-Noord, Heemstede, Hillegom, Hoofddorp, IJmuiden. Zand voort ADVERTENTIE De Winkler Prim zeg! hel ook: Toevoeging verbeter! de smaak van de koffie! MAASTRICHT, 19 October. Voor de werkgemeenschap Limburg waarin ver scheidene Limburgse katholieke organisa ties samenwerken heeft het Tweede Ka merlid mr. P. A. Blaisse uit 's-Gravenhage gesproken over „toekomst-aspecten van het Schuman-plan". Mr. Blaisse wees op de voorkeur van een federatie-vorm ter verwezenlijking van het streven in de Europese samenwer king, zulks met een versterkt Europees parlement. Door het aanpakken van de economische, monetaire en sociale proble men In het West-Europese gebied, zal nien gemeenschappelijk tot een nieuwe politieke gemeenschap kunnen geraken: Het Schu man-plan is op de weg naar die toekomst slechts een étappe. Mr. Blaisse, die deel uitmaakte van de Nederlandse delegatie bij de Schuman- organisatie te Parijs en die lid is van de Algemene Vergadering der gemeenschap voor kolen en staal, gaf een zakelijke uit eenzetting omtrent de in het leven geroe pen en nog te formeren instellingen van deze gemeenschap over de studies en het overleg, dat nog moet geschieden voordat de in het Schuman-plan voorziene ge meenschappelijke markten voor liolen en voor staal volgend jaar in werking treden. In zijn uitvoerige uiteenzetting heeft mr. P. A. Blaisse betoogd, dat men ver trouwen moet hebben in de betekenis en de vruchtbare werkzaamheid van het Schu man-plan. Hij ontraadde echter om thans al wijzigingen in de Algemene Vergadering of de Hoge Autoriteit aan te bi-engen in verband met het politieke geheel: Eerst zal men ervaringen moeten opdoen met het economisch gericht Schuman-plan. De Europese defensie-gemeenschap be- Ned. Herv. kerk Benoemd tot vicaris te Harich en Ruiga- huizen, H. Belier, cand. te Enkhuizen, die deze benoeming aannam. Beroepbaarstelling H. C. Boer, cand. te Eindhoven, Markt 4a (verb. ber.). Aangenomen de benoeming tot vicaris te Musselkanaal, J. C. P. van Erkel, era. pred. te Zwagerveen. Benoemd tot reserve legerpredikant ds. F. Brouwer te Harieh. Beroepen te Muiderberg (toez.) N. van Eg- mond, cand. te Rijnsburg. Bedankt voor Aalst, P. J. F. Lamens te Elspeet beroepen te Voorburg A. J. Hovy te Almelo. Geref. kerken Tweetal te Amsterdam, Th. van Andel te Vlaardingen en J. Nawijn te Aalten. Bedankt voor Putten Joh. P. Boer te Zwartebroek. Beroepen te Dixie (Ont.) (Chr. Ref. Church) J. Rook te Sarnia (Ont.) (voor heen te Epe). Bedankt voor Oudewater J. van der Berg te Ottoland. Aangenomen naar Rotterdam-Charlois (vac. J. Thomas) J. Firet te Zuid-Beyer- land die bedankte voor Aduard, Hengelo (O.) (vac. F. Vroon), Meppel (vac. C. P. F. Rijper), en Veenendaal (vac. W. C. v. d. Brink). Geref. gemeenten Beroepen te Nieuw-Beyerland en Rhe- nen, H. van Gilst te Elspeet. Bedankt voor Aagtekerke F. J. Dieleman te Yerseke. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Delft J. Kok te Leerdam. Ds. J. L. Bonga overleden In de ouderdom van bijna 60 jaar is te Leeuwarden na een korte ziekte overleden ds. L. Bonga, predikant bij de Doopsgezin de Gemeente aldaar. Hij werd 11 Decem ber 1892 te Ternaard geboren en studeerde aanvankelijk voor onderwijzer te Gronin gen. Hij bezocht de Doopsgezinde Kweek school en werd in 1921 proponent om dat zelfde jaar te Dantumawoude het predik ambt te aanvaarden. In 1926 vertrok hij naar Leiden en in 1934 verbond hij zich aan de gemeente van Leeuwarden, waar hij aan de reorganisatie van het gemeen telijk leven een groot aandeel gehad heeft. Hij preekte ook bij herhaling in de Friese taal. De onrust in de Chr. Geref. kerken In de laatste vergadering van de classis Dordrecht der Christelijke Gereformeerde kerken kwam ter tafel een instructie., van de kerkeraad van Dordrecht, waarin deze uitsprak dat er zijns inziens grote onrust in de Christelijk Gereformeerde kerken heerst, waarom hij de classis verzocht zich Het programma van het bezoek van Prins Bernhard aan Mexico is thans officieel be kend gemaakt. Dinsdag 28 October arriveert de Prins om 12 uur met een K.L.M.-vliegtuig te Monterry, waar hij in de namiddag een bezoek zal brengen aan verschillende in dustrieën, en een avondfeest zal bijwonen. De volgende dag vertrekt hij uit Monterry. Hij zal om 14 uur arriveren in Mexico-City, ernstig te willen bezinnen op de oorzaken daarvan om vervolgens via particuliere en generale synode alles in het werk te stellen dat verschillende bezwaren tegen de huidige gang van het kerkelijk leven uit de weg worden geruimd. De classis heeft in comité-zitting breedvoerig over deze zaak van gedachten gewisseld met als resultaat dat een commissie benoemd werd bestaande uit alle classispredikanten en vier ouderlingen, die op de voorjaarsver gadering in 1953 terzake rapporteren zal. waar hij na een bezoek aan de Mexicaanse president, het corps diplomatique en de pers zal ontvangen. Donderdag 30 October zal de Prins na een kranslegging bij het onafhankelijkheidsmonument de opening bijwonen van de Nederlandse industriële en agrarische tentoonstelling, welke opening door de president zal worden verricht. In de avonduren is de Prins de gastheer van de leden der Nederlandse kolonie, waarna hij een galavoorstelling in theater „Bellas Artes" zal bijwonen. Voor Vrijdag 31 October staat een bezoek aan de universiteitsstad en aan de nieuwe flatwoningbouw op het programma, als mede het bijwonen van een polo wedstrijd. In de' avonduren biedt de Prins de presi dent een diner aan in het gebouw van het Nederlandse gezantschap, waarna een re ceptie volgt. Op 1 November vertrekt de Prins per auto naar Jalapa, waar hij de lunch zal gebruiken bij de gouverneur van de staat Vera Cruz. Op 3 November zal hij in Vera Cruz verblijven en daar een avondfeest bij wonen. De volgende dag vertrekt de Ko ninklijke gast uit Vera Cruz naar Colum bia. 73. Handig peuterde Jolliepop het slot van de kist open; hij lichtte het deksel op. en toen klonken drie uitroepen van bewon dering. Opgetogen staarden onze vrienden naar de kostelijke schatten, die daar voor hen lagen. In de stralen van de zon gloei den robijnen als kooltjes vuur, glansden smaragden in een geheimzinnig groen licht, schitterden diamanten en glommen pare len, die in lange snoeren aaneengeregen waren. „De schat van mijn droom!", juich te Teutbei, een vreugdedans om de kist makend, „en de helft is voor jullie! Wij zijn rijk, schatrijk, millionnairs!" „Hoera", ju belde Panda, naar Jolliepop toespringend, „nu zijn wij allebei millionnairs, Jolliepop!" „Oh nee!", sprak Jolliepop, goedig glim lachend, „het zou zeer ongepast zijn indien ik enig voordeel van uw schat voor mij- zelve opeiste". „Maar", stamelde Panda, „je hebt er toch recht op! Jij fiebt toch ge holpen de schat te vinden!" „Mijnheer Pan da", sprak Jolliepop met een beslistheid, die elke tegenspraak uitsloot, „het was in uw dienst, dat ik hielp de schat te vinden. Nimmer zal ik een deel opeisen van de ba ten, die mijn werkgever bij enige onder neming toevloeien. Mag ik echter zo vrij zijn u er thans aan te herinneren, dat ik mijn salaris over de afgelopen maand nog niet heb ontvangen?" hoort tot een heel andere orde van be oordeling. De integratie van gezamenlijke strijdkrachten voor een verenigd West- Europa achtte mr. Blaisse noodzakelijk, maar complicaties op het terrein van na tionale gevoeligheden maken, dat bij een beslissing hierover in het onderling beraad bij de samenwerking voor Nederland enige bedachtzaamheid geboden is. Mr. Blaisse toonde zich voorstander van een politieke federatie, welke met voorzich tigheid en grote rust zal moeten worden voorbereid tussen de betrokken regeringen en parlementen. Deze opzet dient echter te geschieden gelijk met de vaststelling van verdragen over algemene grondbeginselen op monetair economisch gebied. Nadrukkelijk verklaarde mr. Blaisse, dat men voort moet gaan in de samenwerking met de zes landen van het Schuman-plan. Daarbij zal men in het streven naar de Europese eenheid ook openstaan voor an dere landen, al dient men hierop niet te wachten. In het kader van het Schuman-plan zal de West-Europese samenwerking zeker moeten voortwerken op de gebieden van transport, landbouw, energie en douane unie. In het stadsziekenhuis te Purmerend is Zondagmorgen op 72-jarige leeftijd over leden de heer E. A. Veen uit Zaandam. De heer Veen is van 1936 tot zijn pen sionnering in 1950 onderdirecteur geweest van de N.V. Koninklijke Verkade Fabrie ken. Op zijn zeventigste verjaardag werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Veen was 25 jaar secretaris van het departement Zaanstreek van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel en daarna enige tijd voorzitter. Ook in het hoofdbestuur van deze maatschappij had hij zitting. Van zijn hand zijn vele publi caties verschenen over de ecpnomische structuur van ons land. De begrafenis is bepaald op Woensdag 22 October des middags om twaalf uur te Driehuis-W esterveld. Op grootste wijze is Zaterdagavond te Amersfoort de circusdirecteur Frans Mik kenie gehuldigd, die gedurende een kwart eeuw 'de kleinkunst als impresario heeft gediend. Tal van autoriteiten zoals de ambassadeur van India, de gezant van Spanje, de burgemeesters van Brussel, Antwerpen, Gent, Maastricht en bui tenlandse collega's van de jubilaris waren nierbij aanwezig. De. voorzitter van het huldigingscomité, de heer H. J. van Doorrie, wees in zijn toe spraak op de door het Circus Mikkenie in het buitenland gekweekte goodwill. Als geschenk bood hij een gebrandschilderd raam voor de nieuwe salonwagen van de heer Mikkenie aan. De heer Oscar Ferket, voorziter van het Belgische genootschap ter behartiging van de belangen van kunstenaars en wetenschapsmensen, maak te de benoeming van de jubilaris tot Rid der in de orde van Merito Ensigni be kend. MAANDAG 20 OCTOBER Stadsschouwburg: „De ander" (Comedia), 8 uur. Concertgebouw: Piano-avond Myra Hess, 8 uur. City: „Peppino", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Rodeo in vlammen". „Orlogsbandienten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De mijnen van Koning Salomo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „711 Ocean drive", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The African Queen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: Dwars door de vuurlinies", 14 jaar 7 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling „De bruiloft van Figaro", 23.30 uur. Minerva: „De man op de Eifeltoren", 18 jaar, 8.15 uur. DINSDAG 21 OCTOBER Concertgebouw: Concert HOV, 7.45 uur. Minerva: „De appels van Eva" (toneelgezel schap Johan Kaart), 8.15 uur. City: „Pep pino", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Rodeo in vlammen", „Oorlogsban dieten", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De mijnen van Koning Salomo", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „711 Ocean drive", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Luxor: „The African Queen", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Dwars door de vuurlinies", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Steun. De republikeinse senator Morse heeft verklaard, dat hij bij de presi dentsverkiezing op de democratische candidaat Stevenson zal stemmen. Mor se, die dikwijls onenigheid met zijn par. tijgenoten heeft, verklaarde „nog nooit in iemand zo algeheel teleurgesteld te zijn als in Eisenhower." Begrip. Gouverneur Adlai Stevenson, de democratische candidaat voor het Ame rikaanse presidentschap, heeft ver klaard, dat de buitenlandse steun der V.S. ongeveer vijf milliard dollar per jaar „Europa voor de vrije wereld heeft gered." Stevenson noemde deze hulp een van de degelijkste beleggingen van de Verenigde Staten. Het is echter duidelijk, aldus Stevenson, dat de Ame rikaanse hulp niet voor onbepaalde tijd voortgezet kan worden. „Onze vrienden in het buitenland kunnen niet voor al tijd van de Amerikaanse milddadigheid afhankelijk zijn en willen dat ook niet. Zij vragen handel, geen steun, om de dollars te verdienen, die zij moeten hebben." Tegenslag. Een officiële Franse woord voerder heeft toegegeven, dat de val van Nghia Lo, een van de belangrijkste steunpunten in Noord-West-Tonkin, een tegenslag is, maar dat de betekenis er van in het gehele beeld van de oorlog in Indo-China niet kan worden beoor deeld zonder rechtstreekse berichten uit het gebied. Staking. Het Amerikaanse bureau voor stabilisatie der lonen heeft de door mijndirecties en mijnwerkers overeen gekomen loonsverhoging van 1,90 dollar per dag met 40 dollarcent verminderd. Men neemt aan, dat het gevolg van deze beslissing een algemene staking der mijnwerkers zal zijn. Deze week hebben reeds 150.000 mijnwerkers het werk neergelegd, omdat in het over October uitbetaalde loon nog niet de verhoging van 1.90 dollar per dag was opgenomen. Aanklacht. De politie van Digne is Zater dag begonnen met het onderzoek van een tegen Dominici, de voornaamste ge tuige in de nog onopgehelderde moord zaak-Drummond, ingediende aanklacht. Een electricien uit Metz, een zekere Lutz, heeft verklaard, dat Dominici hem in 1941 in een restaurant te Forcalquier onder bedreiging met een revolver een grote som geld had ontroofd. Hij had indertijd van deze beroving geen mel ding durven maken, omdat het geld af komstig was van illegale goudhandel. Uitspraak. De West-Duitse Christen-De mocratische partij heeft Zondag bij de sluiting van haar jaarcongres te Berlijn zich opnieuw uitgesproken voor het zo spoedig mogelijk bekrachtigen van het Europese legerverdrag en de Conventie van Bonn. Opium. De douane-autoriteiten van Phi ladelphia hebben op het Britse tank schip „Silverdale", dat met ruwe olie uit Perzië was gekomen, 40 kilo opium in beslag genomen. Ongeveer 45 leden van de bemanning zijn gearresteerd. De kapitein van het schip had van zee uit getelegrafeerd, dat zijn officieren moei lijkheden met de bemanning hadden. Sommige zeelieden maakten de indruk onder invloed van verdovende middelen te staan. Zelf had hij reeds ruim 22 kilo opium ontdekt en opgeborgen in de brandkast. De legale waarde van het in beslag genomen opium is ongeveer 60.000 dollar. Op de zwarte markt ver tegenwoordigt hét echter een waarde van 1.200.000 dollar. Reis. De Franse professor Alain Bombard, die aan wil tonen, dat schipbreukelingen op zee kunnen leven van de opbrengst van lucht en water, is van Las Palmas (Canarische eilanden) op zijn rubber- vlot vertrokken. Hij hoopt over onge veer zes weken Porto Rico te bereiken. Op last van de Franse consul heeft hij voedsel en water aan boord in verzegel de verpakking. Het vlot is uitgex-ust niet een zeil, peddels en allerlei nieuwe vin dingen. Bombard heeft voorts vistuig en een harpoen aan boord. ADVERTENTIE Straks hebt U griep, tenmin ste als U die infectie niet gauw en goed de kop in drukt met één of twee ...die helpen direct! J De toch al niet gemakkelijke „verander kruiswoord''-puzzle in ons blad van Za terdag werd nog ingewikkelder tengevolge van een zetfout in een der omschrijvingen. Voor no. 15 horizontaal was namelijk als sleutelwoord „kertl" gegeven, doch dit had „kerte" moeten zijn. i katoenen vezels, van oud papier, hout kortom van cellulose een pap wordt bereid, vormt dit de grondstof voor papier, dat in onze haastige wereld vaak een vluchtig bestaan heeft. Op Koninginnedag kunt u voor uw jongste spruit een toeter van pa pier kopen, doch de ervaring leert dat dit onwelluidend instrument de thuisreis niet haalt, want reeds bij de eerste muzikale pogin gen van het nog onbedreven kind wordt het houten fluitje wreed van het zwakke papie ren omhulsel gescheiden. En het lot van papieren mutsen op feestavonden vol luidruchtig jolijt is al weinig beter, want een leukert slaat het hoofddeksel over uw ogen, zodat een ieder vol daverend plezier is, behal ve u. Gelet op deze menselijke ervaringen is het verstandig dat wij onze kleren niet van papier of onze huizen van karton vervaar digen. (Al is de kartonnen tussenwand op zolder enigszins een uitzondering)Leed, gepaard aan grove en onverholen vrolijk heid zouden de wereld nog erger teisteren dan thans. Voor dergelijke overwegingen zien de insecten zich niet gesteld, zodat zij zich vrijelijker kunnen bedienen van de moge- lijkhedendie het papier biedt. De in sociale "N gemeenschappen levende wespen en üe horentjes vervaardigen zeshoekige cellen, doch niet van was, zoals de bijen, doch van onvervalst papier dat zij, lang vóór de mens, uit hout wisten te vervaardigen. In' de lente kan men de wespen vaak op schut tingen of palen zien zitten, waar zij het hout afschaven dat met speek sel bevochtigd wordt en aldus de boven gememoreerde cel- lulose-pap voor de papierbe reiding levert. Sommige miersoorten maken in vermolmde boomstammen kartonnen nesten die van vele gangen doortrokken zijn. Weer een andere mier soort uit de overstromings gebieden in de tropen heeft zijn papieren nesten in de bomen gehangen, waar zij als onaantastbare roofburchten prijken. Bovendien behoren ook rupsen van een bepaalde mot, die in grote gemeenschappen leven, tot de papierfabrikanten. Als een sluier van uiterst dun papier omgeeft hun gemeenschappelijk spinsel de takken der bomen. Tussen twee haakjes, wist u dat het zui ver toeval is, dat een gulden 10 dubbeltjes telt? Daarover morgen. (Nadruk verboden); H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2