Hefschroefvliegtuig verovert de „korte afstand" Tehuis voor bejaarden in Zandvoort Stappen van MRP inzake EVG-verdrag Adviescommissie voor Medisch Tuchtrecht Twee maanden geëist tegen mevr. Führi Zandvoort Lisse Nieuw Vennep DINSDAG 21 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VAN HUIS TOT HUIS DOOR DE LUCHT Veelzijdige toepassing van een handzaam vervoermiddel Toogdag classicale zending in Haarlem In Rotterdam verrijst 54 meter hoog ziekenhuis Trillingen Vogelpest in Zwanenburg Snel optreden voorkwam epidemie Wereldomroep maakte reportage op de „Holland" Ministers contereren over dollartekort Strauss over rechten van Zuid-Afrika Fransen ontruimen post in Indo-China Basketballprogramma Haast met Europese federatie Onderzoek naar verdere wetsherzieningen „Vroeg present" Geslaagd concert van „Irene" (Van onze luchtvaartmedewerker) Over tien t>/ twintig jaar zal men in het centrum van Londen wellicht dit beeld zien. Dip is tenminste de voorstelling die men zich in Engeland maakt van het hef- schrtjfif vliegtuig-verkeer. Het zelfde geldt natuurlijk voor andere grote steden: Van huis tot huis door de lucht is toekomstmuziek die al heel dichtbij klinkt. In het duister van de nacht ligt helder afgebakend in het licht van felle schijn werpers een kampement: een veldhospitaal ergens in Korea, niet ver achter het front. Telkens wordt de nachtelijke stilte verbro ken door het geronk van een vliegtuig motor en dan zakt uit de nacht een groot, schijnbaar log toestel neer op het verlichte stukje grond, een helicopter. Rode-kruis soldaten snellen toe en helpen gewonden naar buiten, sommigen op draagbaren, an deren die nog zelf kunnen lopen. Maar allen hebben snelle medische hulp nodig en zij krijgen die, In het met de nieuwste hulp middelen uitgeruste veldhospitaal, dikwijls in minder dan een uur nadat zij gewond raakten. In enkele minuten is het toestel weer vertrokken, om nieuwe hulp te gaan bie den. Geen terreinmoeilijkheden bestaan er voor deze wonderbaarlijke machines, de eerste vliegtuigen ter wereld die werke lijk onafhankelijk zijn van de bodemge steldheid, die geen speciaal geprepareerde vliegvelden nodig hebben en zich er niets van aantrekken of hun landingsplaats rondom door gebergte of geboomte om geven, dan wel drassig of rotsachtig is. Men zegt wel eens dat Korea eerst recht de helicopter van een curiositeit tot een werkelijk volwaardig, onmisbaar en onver vangbaar vervoermiddel heeft gemaakt. Oorlog of vrede, het hefschroefvliegtuig heeft zich in onze samenleving een plaats veroverd om die niet meer prijs te geven. Zijn werk zal zich niet beperken tot min of meer speciale karweitjes als reddings diensten, besproeien van landbouwgewas sen, verkeersregeling en postdiensten, maar in de toekomst zullen wij helicopters ook op geregelde lijnen passagiers zien vervoeren, als aanvulling op de langere lijnen der snelle internationale en inter continentale vliegtuigen. Zij zullen het luchtverkeer naar zijn logische bestemming voeren door anachronistisch oponthoud uit te schakelen, zij zullen u midden uit uw woonplaats naar de luchthaven brengen met vermijding van verkeersdrukte, van huis tot huis zult ge dan door de lucht kunnen reizen. Die onafhankelijkheid van ver buiten de steden gelegen vliegvelden zal op niet te lan ge vliegtrajecten goeddeels een compensatie vormen voor de geringere snelheid van de helicopter ten opzichte van vliegtuigen met vaste vleugels en zo worden bijvoorbeeld in Engeland al serieuze plannen gemaakt om in de toekomst het gehele binnenlandse luchtverkeer en zelfs enkele verbindingen met het vasteland door hefschroefvliegtui- gen te doen verzorgen. Het wachten is slechts op grotere toestellen met economi scher eigenschappen; met de hedendaagse helicopters is zo iets nog niet op winst gevende basis uit te voeren. Maar1 intussen is de helicopter op mars en dagelijks wordt er ervaring mee opge daan. In België onderhoudt de Sabena voor de Belgische posterijen sinds twee jaar en kele geregelde postdiensten met kleine typen hefschroefvliegtuigen, waardoor een zeer snelle bestelling wordt verkregen. Deze diensten worden met een grote regel maat gevlogen, dank zij een grotere onaf hankelijkheid van het weer. Ook dat is nog een voordeel van de helicopter: er kan bij afnemend zicht veel langer mee door gevlogen worden zonder dat men risico be- Ruim honderd mensen, uit een twintig tal gemeenten, waren aanwezig in het wijk huis der Nederlands Hervormde Gemeente aan de Molenaerstraat toen Zaterdagmid dag de voorzitter der Classicale Zendings commissie ds. Adr. Oskamp uit Heemstede de toogdag der classicale zending opende. Hij verheugde zich er over dat deze dag, die jaarlijks gehouden wordt, zich in een steeds groter bezoek mag verheugen en kennelijk in een behoefte voorziet. Vervolgens sprak de predikant van de Soendanese Kerk uit Djakarta, ds. Mask Tjakraatmadja. Tijdens de discussie, die volgde op zijn causerie, kwam de vergade ring onder de indruk van de scherpe en waarlijk christelijke wijze waarop hij de gestelde vragen beantwoordde. Na hem spraken ds. F. C. Kamma, die deze zomer een reis op Nieuw Guinea maakte, over de critieke periode waarin de kerk daar thans verkeert. Om des tijds wille moest de discussie helaas te vroeg worden afgebroken. Verschillenden had den nog graag met deze kenner van Nieuw Guinea bij uitstek van gedachten gewis seld. Na de gemeenschappelijke maaltijd sprak ds. P. J. Mackaay, secretaris van de Her vormde Raad voor de Zending over het binnenlandse werk. Nadat een jongerengroep uit Velsen een lekespel had verzorgd sloot ds. Tjakraat madja om ruim half negen de vergadering met gebed. hoeft te nemen. Men kan zonder gevaar zo langzaam vliegen als men wil, in extreme gevallen als het v/are tastenderv/ijze zijn weg zoekend, zo nodig vlak bij de grond, zodat men zich haast altijd nog wel kan oriënteren. En Nederland? Een jaar of vijf geleden begon men zich ook in ons land voor het hefschroefvlieg tuig te interesseren en er werd zelfs een toestel in Amerika aangekocht, een Si korsky S-51. Een paar vliegers werden voor opleiding naar Amerika gestuurd, in Ne derland werd de „Stichting Hefschroef vliegtuigen" opgericht, gezamenlijk gefi nancierd door een aantal grote bedrijven. Men ging proeven doen. De resultaten daarvan had men met minder kosten ook wel aan de weet kunnen komen door er eenvoudig in Amerika naar te vragen, maar wij gaan hier nu eenmaal nooit over één nacht ijs en in ieder geval beschikken wij dan thans toch over enkele mensen met er varing uit de eerste hand, hetgeen ook iets waard is. De Stichting beëindigde intussen haar werkzaamheden, de machine werd aan de marine overgedragen. Maar het schijnt nu toch ook hier menens te gaan worden: de K.L.M. heelt te Kennen gegeven twee helicopters van een groter type te willen aanschaffen, Sikorsky's S-55 voor 810 passagiers, die reeds eind vol gend jaar afgeleverd zouden moeten wor den. Er is sprake van dat deze toestellen voor Nieuw Guinea bestemd zouden zijn. Voorts zal de Marine Luchtvaartdienst ook een aantal van deze toestellen krijgen dezelfde die thans zoveel zegenrijk v/erk in Korea doen. Er is sprake van zes ma chines voor de zeereddingsdienst, een taak die aan de M.L.D. is toegewezen en waar voor deze machines veel beter geschikt zijn dan de sterk verouderde „Sea-Otter" am- phibie-vliegtuigen, die er thans voor dienen. En wat tenslotte zeker niet het minst be langrijke aspect is: Nederland zal binnen afzienbare tijd waarschijnlijk ook in inven tief opzicht een woordje mee kunnen spre ken. Op het Nationaal Luchtvaartlabora torium is een kleine groep mensen onder leiding van ir. J. Meyer Drees bezig met een geheel nieuw type helicopter, waarin enkele revolutionnaire technische ideeën verwerkt worden. In vakkringen wordt hier veel van verwacht en waarschijnlijk niet ten onrechte, want de nog jeugdige ir. Meyer Drees heeft internationaal reeds een zekere faam: in 1949 werd hij onderschei den met de jaarlijkse prijs voor de „Cierva Memorial Prize Essay" van de Helicopter Association of Great Britain, uitgereikt voor de beste wetenschappelijke verhande ling op het gebied van hefschroefvliegtui gen. Het zou prettig zijn als ons land zich ook op deze wijze zou kunnen doen gelden, maar hoe dat ook loopt, de helicopter heeft een grote toekomst voor zich en als het nog eens tot een vliegerij op grote schaal voor de massa komt, dan zal het eveneens de helicopter zijn, die dit droombeeld zal hel pen verwezenlijken. B. en W. van Haarlem vragen de ge meenteraad machtiging bij de Centrale Risico Bank te Amsterdam een ongevallenverzeke ring te sluiten ten behoeve van de burge meester en de wethouders der gemeente. Mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rotterdam, heeft gistermiddag de eerste paal in de grond geslagen voor het nieuwe gemeenteziekenhuis dat op „Dijkzigt" in de nabijheid van het Ahoygebouw in Rotter dam zal verrijzen en dat in de toekomst de taak zal overnemen van het in de oorlogs dagen van 1940 grotendeels verwoeste Zie kenhuis Coolsingel. Het hoofdgebouw, dat dertien verdie pingen en een souterrain zal tellen en een hoogte van 54 meter krijgt, wordt even wijdig aan de tunneltraverse gebouwd. De ziekenvertrekken, elk met vier bedden, bieden in totaal plaats aan 850 900 pa tiënten. Naast het hoofdgebouw aan de Noordwestelijke kant komt een kerkzaal en hierop aansluitend wordt een negen verdie pingen tellend zusterhuis gebouwd. De'to tale frontbreedte van dit geheel bedraagt 250 meter. Bovenin het hoofdgebouw zijn de operatiekamers. Loodrecht op het hoofdgebouw zijn twee vleugels geprojecteerd voor de poliklinie ken, de apotheek, de opname-afdeling, de chemische laboratoria, een pathologisch- anatomisch instituut, een rouwkapel, het mortuarium, een revalidatieruimte, een collegezaal voor medisch onderwijs, kan toren en woonruimte voor de assistent artsen. Gisteravond reed over de Oosterweg te Haren bij Groningen een militaire jeep, die was bemand door een vaandrig, een ser geant en een soldaat. Ter hoogte van de spoorlijn bij een weiland in de buurtschap Essen stapte het drietal uit de auto en deponeerde een projectiel in het weiland. Kort hierna klonk een ontploffing die tot ver in de omtrek de mensen verschrikt naar buiten deed rennen. Een landbouwer, die zijn koeien en paarden onrustig in het weiland zag rondspringen, vroeg een kleine toelichting van het drietal. „Och", zei een van hen, „wij moesten het projectiel tot ontploffing brengen om trillingen te con stateren". De boer, die dit wel vreemd vond, wilde nog vragen waarom dit nood zakelijk was. Maar de militairen gaven hem geen tijd. Zenuwachtig stapten zij in de jeep en reden snel weg. Zowel de politie als de militaire autoriteiten staan voor een raadsel. Er wordt een gemeenschappelijk onderzoek ingesteld. Bij de heer Lemmers aan de Essenlaan te Zwanenburg is vogelpest geconstateerd in een pluimveestapel van veertig kippen. Dit is het eerste geval van vogelpest dat zich in deze omgeving voordoet. Direct nadat de veearts de heer J. T. Heeg de gevreesde ziekte ontdekte, heeft men de Rijkspolitie en andere instanties gewaarschuwd. Twee dagen later kon de Ontsmettingsdienst de afgemaakte kippen ophalen en de hokken reinigen. Door dit snelle optreden en Verschillende andere maatregelen hoopt men te voorkomen dat de gevaarlijke ziekte naar andere per celen overslaat. Het is verboden in dë omgeving huisdieren los te laten lopen en de heer L., voor wie dit alles een schade van meer dan driehonderd gulden bete kent, mag gedurende een half jaar geen kippen meer houden. Bij het onderzoek dat de Rijkspolitie en de dist.rictsinspecteur die belast is met het toezicht op de gang van zaken bij Het optreden dezer ziekte, instelden, kwam aan het licht, dat de heer L., geheel te goe der trouw, de kippen kocht van een han delaar, die niet in het bezit was van een vergunning voor de handel in pluimvee. Hierdoor is het niet onmogelijk dat ook elders zieke besten zijn verkocht. De heer L. was namelijk nog maar enkele weken in het bezit van de kippen, zodat deze waarschijnlijk bij aankoop reeds door ziektekiemen waren besmet. De regering, die ter bestrijding van vogelpest een spe ciale controle heeft ingesteld, wordt bij een dergelijke gang van zaken wel ge vaarlijk gehinderd bij deze noodzakelijke maatregelen. Naar ons werd medegedeeld, is het dan ook niet uitgesloten dat zich, na dit eer ste, meer gevallen zullen voordoen. Voor de vele kippenhouders in Zwanenburg geen prettig vooruitzicht. De reportagedienst van de Nederlandse Wereldomroep heeft een reportage ge maakt van de op het ogenblik in vol be drijf zijnde suikerfabriek „Holland" te Halfweg. Hoezeer men het eigen karakter der Nederlandse suikerindustrie, voornamelijk de verwerking van de suikerbieten eerst tot ruwe, bruine suiker en daarna tot de witte en gekristalliseerde suiker, grotere bekendheid, ook in het buitenland, waard acht, blijkt wel uit deze nieuwe reportage voor de Wereldomroep, waarvoor de man nen van de reportagedienst enige uren aan het werk zijn geweest. PARIJS (Reuter). De ministers van Buitenlandse Zaken en Financiën van de 18 West-Europese landen, die bij de orga nisatie voor Europese economische samen werking zijn aangesloten, komen vandaag en morgen te Parijs bijeen om in grote lij nen de politiek uit te stippelen, die gevolgd moet worden om het dollartekort op te heffen. Men verwacht, dat tijdens deze be sprekingen, waaraan ook door afgevaar digden van de Verenigde Staten en Canada wordt deelgenomen, de ministers opnieuw zullen verklaren, dat hun landen voorne mens zijn te trachten hun handelsbalans in evenwicht te brengen of te houden door opvoering van de productiviteit, vermin dering van de invoer uit het dollargebied, uitbreiding van de uitvoer naar dit gebied en handhaving van de binnenlandse econo mische stabiliteit. Vermoedelijk zullen de ministers er echter de aandacht op vesti gen, dat er ook nadat deze doeleinden zijn bereikt, nog steeds een dollartekort zal be staan, en dat het dan grotendeels aan de Verenigde Staten zal liggen, of dit over wonnen kan worden. Naar verwachting zullen de ministers aandringen op een liberalere handelspolitiek van de Verenigde Staten, op uitbreiding van de Amerikaanse investeringen in het buitenland en op een gemeenschappelijke inspanning ter ontwik keling van de economisch laag-ontwik- kelde landen. De yergadering staat onder voorzitter schap van de Engelse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden. De leider van de oppositie in Zuid-Afrika, J. G. N. Strauss, heeft onlangs op een con gres van zijn Verenigde Partij te Pieter- maritzburg verklaard, dat de Verenigde Partij niet het recht van India erkent om de behandeling van niet blanken in Zuid- Afrika voor de UNO te brengen. Dit is louter een aangelegenheid van binnenland se politiek, aldus Strauss. Hij voegde er aan toe, dat de regering „niet de fout moet maken van weg te lopen met de staart tussen de poten". „Wanneer wij ons uit de UNO terug trekken, worden we achter onze rug om aangevallen". HANOI (A.F.P.) Frans-Vietnamese strijdkrachten hebben Maandag onder zware druk van de Vietminh een post op 15 km ten Noord-Westen van Nghialo ont ruimd. Het garnizoen slaagde er in door de linies der opstandelingen heen te breken en de Franse troepen te Tule op 25 km ten Noord-Westen van Nghialo te bereiken. Het basketball-programma voor Donder dag 23 October luidt: Antilopen IIIOoster kwartier III (heren); Oosterkwartier IV HOC II (heren); HGA ISC Haarlem I (da mes); HOC IAntilopen I (heren); Rapiditas IAntilopen I (dames); Antilopen III PSVH II (dames): Antilopen II—HOC II (da mes); Oosterkwartier IIHGA II (heren). Op Vrijdag 24 October worden de volgende wedstrijden gespeeld: Antilopen II—PSVH I (heren); HOC III—HHC III (heren); RAO II SC Haarlem (heren); SC Haarlem IRAO I (heren); Schoten I—SC Haarlem II (da mes); HHC IH—IHJ (dames); Rapiditas II— Oosterkwartier (dames); Schoten IHHC II (heren). Alle wedstrijden worden gespeeld in het Krelagehuis. Geen verrassingen De afgelopen week zijn er geen verrassin gen in de basketball-competitie geweest, want zoals verwacht werd won HOC gemak kelijk van Rapiditas, terwijl de ploeg van PSVH de tweede nederlaag moest incasseren, thans tegen HHC. In de eerste klasse heren boekte het HHC- téam een vrij moeilijke overwinning tegen IHJ, dat vrijwel de gehele wedstrijd had voorgestaan, doch in de laatste minuten een zekere overwinning verloren zag gaan. Het team van HGA kon zoals verwacht niet op tegen Oosterkwartier, welk team in de schotvaardige Hooijveld in deze wedstrijd een troef van belang in handen had. De uitslagen luidden: Dames: Antilopen IISC Haarlem II 8—18; PSVH I—HHC I 9—22; Schoten I— HOC II 9—12; Oosterkwartier II—Antilopen III 24—13: PSVH II—HOC III 21—2: Rapidi tas—HOC I 11—55; HGA II—HHC II 11—26: IHJ—SC Haarlem III 16—4. Heren: Oosterkwartier IVHOC II 1620; Harlem Tigers—PSVH 19—26; IHJ I—HHC I 24—30; Oosterkwartier III—HOC III 31—17; IHJ II—RAO II 16—16; HGA I—Oosterkwar tier 2040; Schoten II—SC Haarlem III 105; Rapiditas IAntilopen II 2032. Nu de gemeenteraad van Zandvoort de vorige week accoord is gegaan met het ver strekken van een garantie voor een lening van twee-en-een-half millioen 'aan te gaan door de Nederlandse Centrale voor huisvesting van bejaarden ter financiering van de bouw van een speciaal complex voor ouden van dagen, kunnen wij een foto publi ceren van een 'maquette van het tehuis zpals dat door de architecten ir. W. van Tyen en H. A. Maaskant werd ohtworpen. Op de voorgrond ziet men het hoofdgebouw, daarachter zes blokken van acht woningen. Een deel van de Zandvoortselaan (rechts op de voorgrond) en van de Dr. Gerkestraat (links) is duidelijk te zien. In totaal zal het complex huisvesting bieden aan 267 bejaarden. Het adres van de stichting is Honthorststraat 34 I, Amsterdam-Zuid. PARIJS (Reuter). Gisteren is te Parijs vernomen dat Teitgen, voorzitter van de MRP, waartoe ook de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman behoort, Maandagavond in een bezoek aan de minis ter er op heeft aangedrongen, dat de Franse regering haar standpunt over het verdrag voor het Europese leger zal verduidelijken. Teitgen zou de regering, via minister Schu man, hebben verzocht het EVG-verdrag zonder verder uitstel ter bekrachtiging aan de Franse Nationale Vergadering voor te leggen. Hij zou hieraan het voorstel hebben j gekoppeld, dat de volksvertegenwoordiging evenwel geen onmiddellijke stappen tot be krachtiging zou doen, doch eerst zou aan zien welke vorderingen er worden gemaakt met de besprekingen over de totstand koming van een Europese statenbond. Gemeld wordt, dat Teitgen minister Schuman zou hebben voorgesteld af te tre den, indien de regering niet aldus zou willen handelen. In een school in Stockholm doet zich het merkwaardige feit voor, dat 11 tweelingen en een drieling in dezelfde klas zitten. Hier ziet u de 25 leerlingen in hun banken. Voorop de drieling. Op 16 Juni 1952 hebben de staatssecre taris van Volksgezondheid en de toenmalige minister van Justitie een commissie in het leven geroepen met de opdracht voorstel len te doen inzake de wenselijkheid van het aanbrengen van wijzigingen in de Me dische Tuchtwet en het „Reglement me disch tuchtrecht en oplossing van geschil len". Bij beschikking van 1 September zijn de leden dezer commissie benoemd. Voor zitter is mr. B. de Gaay Fortman voorzit ter van het Medisch Tuchtcollege te Am sterdam. Gistermiddag heeft de staatssecretaris van Volksgezondheid, dr. P. Muntendam, de commissie in de vergaderzaal van zijn departement geïnstalleerd. Deze hield een rede waarin hij zeide dat de instelling van de commissie een uitvloeisel is van de praktijk der toepassing van de wet van 2 Juli 1928. De invoering van het medisch tuchtrecht had een zeer grote betekenis, doch tevens bleek alras na de invoering der wet, dat er leemten waren en dat er zeker behoefte bestond om de- bepalingen zodanig aan te vullen, dat met de toepas sing meer effect zou kunnen worden be reikt. In 1936, toen de tuchtwet zes jaar in werking was geweest, stelde de minister van Sociale Zaken bij de medische tucht colleges een enquête in naar de vraag, of wellicht bepaalde herzieningen gewenst waren. Uit het door deze enquête verkregen materiaal werd in 1938 op dit departement een rapport samengesteld, dat vervolgens in de geneeskundige inspectievergadering en in het Centraal Medisch Tuchtcollege is behandeld. In 1947 besloot de toenmalige minister, in overleg met de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Pharmacie, dat behalve geneeskundi gen, tandartsen en vroedvrouwen, tevens de apothekers onder de werking van de wet zouden worden gebracht. Dit besluit heeft geleid tot de totstandkoming van de Wijzigingswet van 23 Mei 1951, welke in werking trad op 20 Februari van dit jaar. De eigenlijke tuchtrechtprocedure heeft, behoudens een enkele uitzondering, sinds de wet van 1928 geen wijzigingen onder gaan. Zowel door de enquête van 1936 als anderszins is intussen gebleken, dat een grondig onderzoek naar de wenselijkheid van verdere herzieningen aanbeveling ver dient. Dit onderzoek is de taak, die aan de commissie is opgedragen. Helaas werd de verwachting, welke men in 1928 van de invoering der wet had, na melijk, dat het aantal te behandelen ge vallen gering zou zijn (de toenmalige direc teur-generaal sprak over twee gevallen per jaar in Amsterdam) gelogenstraft. In 1951 werden bij het tuchtcollege te Amsterdam niet minder dan 45 gevallen aangebracht. Dit doet echier niets af aan de praeven- tieve waarde, welke in deze regeling zeker aanwezig is. BINNENLAND Gisteravond vertrok uit de Amsterdamse haven met het s.s. „Singkep" van de maat schappij „Nederland" een nieuw dieren transport naar Indonesië. Het „gezelschap" bestaat uit 2 leeuwen, 3 zebra's, 2 ezels, 2 lama's, 2 kraanvogels, 1 koningstijger, 1 ste kelvarken, 1 zwaan, 1 aap, 4 fazanten, 3 eenden en een pauw. De dieren zijn af komstig van Tilburg's Nationale Dierenpark en bestemd voor de dierentuin in Bandung. HAARLEM EN OMGEVING Vrijdagavond 24 October om 8 uur zal te Heemstede, in het gebouw van de Pro testantenbond, een lezing gehouden worden door dr. H. Jansen. Het onderwerp is: Chris tendom en Humanisme. De afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken houdt op 28 October in een der zalen van restaurant Brinkmann een bijeenkomst. Ver toond zal worden de film „Suikerzieken let op uw verzorging" beschikbaar gesteld door de Voedingsraad te 's Gravenhage. Dr. J. C. Hoge, geneesheer-directeur van de Maria- stichting te Haarlem zal een lezing houden, toegelicht met een eigen film. Als verdacht van diefstal van een kin dertruitje uit een kledingmagazijn aan de Anegang is een negenenveertigjarige Bloe- mendaalse huisvrouw aangehouden. Nadat proces-verbaal was opgemaakt is zij op vrije voeten gesteld. Een 72-jarlge Haarlemmer die onder invloed van alcohol verkeerde, stak Maandagmiddag de Hertenkamplaan over op een ogenblik, dat een auto naderde. Hij werd aangereden en liep wonden aan de rug op. De aangeredene is naar de Maria-stichting overgebracht. De verordening op de heffing en invor dering van bruggeld heeft de Koninklijke goedkeuring verkregen tot 1 Januari 1953. Aangezien de verordening ook na die datum haar werkingskracht dient te behouden, zal zij opnieuw moeten worden vastgesteld. B. en W. stellen daarom de gemeenteraad voor de ontwerp-verordening te bekrachtigen. Op Donderdag 23 October zal ds. J. Visser uit Amsterdam des avonds om 8 uur in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat no. 15 een Maranathalezinig houden over: „Het witte, roode, zwarte en vale paard uit Open baring 6". Het zangkoor der Vrije Baptisten gemeente te Amsterdam zal deze avond zijn medewerking verlenen. DJAKARTA (Aneta). - Tegen de hoofd redactrice van het „Nieuw Soerabajasch Handelsblad", mevrouw A. H. Führi Mierop, is twee maanden gevangenisstraf geëist wegens een door haar op 27 October 1951 geschreven artikel, getiteld „Oude Koeien". De uitspraak is bepaald op 1 No vember. Aan mevr. Führi was ten laste gelegd opzettelijke belediging van het staatshoofd, en subsidiair het in het openbaar uiting geven aan gevoelens van vijandschap, haat of minachting tegen een of meer bevol kingsgroepen in Indonesië. In zijn requisitoir zeide de Djaksa (offi cier van justitie), dat mevr. Führi wel iswaar verklaart, niet de bedoeling te hebben gehad, de president te beledigen, docht dat het artikel deze indruk wel wekt. Opzet tot belediging achtte de Djaksa op grond van de strekking van het gehele ar tikel wel degelijk aanwezig en hij achtte daarom het opleggen van een straf nodig als les voor verdachte en als waarschu wing voor andere journalisten. LEDENVERGADERING HALTESTRAAT- VERENIGING De Haltestraatvereniging houdt op Woensdag 29 October een ledenvergade ring in „De Albatros". Besproken zal wor den een door het bestuur gedachte actie van de winkeliers in de Haltestraat in de Sint Nicolaastijd. De hengelsportvereniging „Vroeg Present" heeft Zaterdag een hengelwedstrijd gehouden in de Oude Wetering. Als beloning voor het vangen van een voorn van 25 cm. was weer een extra-prijs beschikbaar gesteld. Geen der deelnemers slaagde er in. Dit hoopt men Za terdag te doen. Aan de schaal werden 44 stuks, wegende 2759 gram, aangebracht. De uitslag was als volgt: 1. J. Warmerdam, 7 stuks. 421 g.; 2. J. v. Diest, 6 stuks 419 3. G. 't Hart, 7 stuks, 397 g.; 4. J. Mens, 5 stuks, 316 g.; 5. C. Scheepmaker, 6 stuks, 292 g.; 6. A. Philippo, 4 stuks, 260 g.; 7. F. van Dijk, 2 stuks, 192 g.; 8. G. v. Diemen, 2 stuks, 150 g.; 9. G. J. van Es, 2 stuks, 134 g.; 10. W. Maar schalk, 2 stuks, 123 g.; 11. P. Beelen, 1 stuks, 50 gram. In hotel „De Gouden Leeuw" te Nieuw- Vennep gaf het muziekgezelschap „Irene" onder leiding van Adr. Nieman zijn eerste uitvoering in dit seizoen, die Zaterdag in hotel „De Rustende Jager" eveneens te Nieuw-Vennep herhaald zal worden. Na een pittige openingsmars bracht het gezel schap het Andante in G van Batiste ten gehore. In het begin was het spel zwak, maar het gezelschap herstelde zich zodat het geheel naar behoren werd vertolkt. De Legende van P. Tschaikowsky werd uit stekend vertolkt. Religioso van L. van Beethoven voor twee pistons en bariton viel op door het uitstekende spel van de bariton. Dit was een der best geslaagde nummers van het programma. Moment Musical no. 3 van Fr. Schubert (Duet voor sopraan en alt saxophoon) moest herhaald worden. Het laatste nummer van dit overigens zeer goed samengestelde pro gramma, Bouquet d'Airs Choisis (selectie) van N. Genotte was voor de bezetting te zwaar. Hiermede dient men in het vervolg rekening te houden. Het muziekgezelschap „Irene" kan op een geslaagd concert terug zien. De hulde aan dirigent Adr. Nieman aan het einde der uitvoering gebracht was volkomen verdiend. Na de pauze volgde een opvoering van het toneelspel „De familie van mijn vrouw" waarvan de talrijke bezoekers hebben genoten. Vermelding verdient dat. de voorzitter een beroep deed op alle mu ziekliefhebbers om de vereniging die met financiële moeilijkheden te kampen heeft financieel te steu»w\.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9