HET BED VOOR IEDEREEN Lage omzetten correspondeerden met saldi bij de spaarbanken Brieven aan de redactie VAN MEEUWEN JUFFROUW Nieuwe uitgaven Kan de Kerk overheids subsidie aanvaarden? Nieuw-Guinea kwam ter sprake in de UNO Amsterdamse Beurs TYPISTE NETTE MEISJES onderwijzer WOENSDAG 22 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Detailhandel in Augustus Peelcommissie geïnstalleerd Omstreden vraag op Gereformeerde synode Minderjarig meisje aan toezicht onttrokken Nationaliteitsbewijs voor auto's vervalt R.K. leeszaal geeft Dickens-avond Pastoor G. van Niekerk overleden SCHEEPVAART ENIGE JONGENS DE H.V. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN HULPBANKWERKERS en ARBEIDERS Uit het cijfermateriaal, dat door het Economisch Instituut voor de Middenstand is gepubliceerd met betrekking tot het om- zelverloop in het midden- en kleinbedrijf gedurende Augustus blijkt, dat ten opzich te van de overeenkomstige maand in 1951 de behaalde omzetten niet steeds bevre digend mochten heten. Dit gold met name een aantal winkels in duurzame consump tiegoederen zoals textiel, meubelen en huis houdelijke artikelen, in welke de Augus- tus-omzetten in 1952 niet het peil bereik ten van die in 1951. Weliswaar moet hier bij worden bedacht, dat prijsdalingen mede tot een vermindering van de geldomzet hebben bijgedragen, maar daartegenover staat weer, dat in Augustus 1952 vijf Za terdagen voorkwamen tegen slechts vier in Augustus 1951. De laatstgenoemde omstandigheid geeft tevens een verklaring voor het feit; dat in winkels in voedings- en genotmiddelen over het algemeen hogere geldomzetten werden genoteerd dan in Augustus 1951. Bovendien hebben de prijzen van een aan tal dezer artikelen zoals brood en vlees, ten opzichte van Augustus 1951 een stij ging vertoond. Het omzetverloop in de détailhandel en vooral dat in duurzame consumptiegoede ren wordt ook beïnvloed door de mate, waarin door de Nederlandse bevolking wordt gespaard. Het is daarom interessant het cijfermateriaal betreffende het verloop van de geldomzetten te vergelijken met de gegevens, welke door het Centraal Bureau voor de statistiek worden gepubliceerd met betrekking tot de saldi van de inlagen en terugbetalingen bij de Nederlandse Spaar banken. In Maart en April waren de bedragen van de terugbetalingen belangrijk hoger dan die van de inlagen, onder meer in verband met de voorjaarsinkopen, welke door het publiek in April en Mei werden verricht. Juni was voor de détailhandel in duurzame consumptiegoederen belangrijk minder gunstig dan de twee daaraan voor afgaande maanden. De spaarbanken boek ten in deze maand een saldo inlagen van 6,2 miliioen. Dat de mutaties bij de spaar banken ook verband houden met andere factoren dan de aankopen van duurzame consumptiegoederen wordt duidelijk ge ïllustreerd door de cijfers over Juli. On danks de betrekkelijk hoge geldomzetten in textiel, schoeisel en huishoudelijke ar tikelen werd bij de spaarbanken een saldo inlagen geboekt van 11,6 miliioen. Lage omzetten in Augustus correspondeerden met een saldo inlagen bij de spaarbanken van 37,4 miliioen. Met betrekking tot het omzetverloop in duurzame consumptiegoederen constateert men, dat in de handel in ijzerwaren en ge reedschappen en in de kantoorboekhandel in Augustus 1952 omzetten werden geno teerd, die achtereenvolgens 16 en 11 per cent lager waren dan die in de gelijk namige maand van 1951, hetgeen voor een deel moet worden toegeschreven aan prijs dalingen. Die waren tevens oorzaak van de vermindering van de geldomzet in de détailhandel in textiel (8 percent) en in de détailhandel in meubelen en aanver wante artikelen (4 percent). Zeer waar schijnlijk waren de hoeveelheidsomzetten fn de laatstgenoemde branches niet lager tlan die In Augustus 1951. De omzetten in de boekhandel en in de détailhandel in glas aardewerk, porcelein en huishoudelijke ar tikelen vertoonden een teruggang met ach tereenvolgens 6 en 5 percent. Aanzienlijk gunstiger was de omzetbe- De minister van Economische Zaken, pibf. dr. J. Zijlstra, heeft in het ministerie van Economische Zaken de Peelcommissie feinstalleerd. De commissie zal een onder soek instellen naar het ontsluiten van tiieuwe mijnvelden De minister zei voorts, dat hij het op prijs zou stellen, indien de Peelcommissie haar onderzoek ook uit strekt tot het gebied Arcen, dat door de Dienst der Rijksopsporing van Delfstoffen niet volledig werd onderzocht. Prof. Zijlstra gaf in zijn installatie-rede een uitvoerig beeld van hetgeen in het ver leden is verricht met betrekking tot het Onderzoek van de Peelmijnvelden en her innerde aan het Koninklijk Besluit van 17 April 1899, waarbij de commissie voor de m^nen werd ingesteld, die tot taak kreeg ti onderzoeken, of een deel van het Lim- Vrgse kolenbekken van staatswege zou Jnoeten worden ontgonnen. „The Way Ahead" (vol. IV no. 3) Quarterly Economic Revue. Uitg. „Stichting Bouw", Den Haag. Het zojuist verschenen jongste nummer van „The Way Ahead", een in de Engelse taal verschijnend driemaandelijks tijdschrift ter bevordering van onze goodwill in den vreemde en van onze export, is ditmaal niet in hoofdzaak gewijd aan een specifiek Neder lands probleem, maar aan de economische machtsverhoudingen in de wereld. Bij de redactionele behandeling van dit vraagstuk is de wereld in zes invloedssferen verdeeld en wordt nagegaan, hoe het in dat geval met de verdeling van de belangrijkste grond stoffen, de productiecapaciteit, het arbeids potentieel en de transportmiddelen staat. Bijzonder fraaie beeldstatistieken in kleuren en foto's verlevendigen en verduidelijken dit exposé. De redactionele inhoud omvat ver der publicaties over het Bouwcentrum, de haven van Rotterdam, en enkele Nederlandse producten en vindingen, waaronder een in teressante beschrijving van het door prof. Jongbloed geconstrueerde „kunsthart". Bijzonder geslaagd is de technische uitvoe ring van dit nummer dat met zijn voorbeel dige kleurendruk en smaakvolle opmaak een treffend staal is van het hoge peil van typo grafisch kunnen in Nederland. Dr. G. van Beusekom: „De Wonderen der Levende Natuur" (De Phoenix- bibliotheek, Bom, Assen). „Over dieren en planten van land en zee", aldus luidt de ondertitel van dit belangwek kende boek, dat een goede bijdrage vormt tot vermeerdering van de kennis der dingen, die om ons heen als grote en kleine schep pingswonderen, ontstaan en leven dingen, die vaak niet de belangstelling krijgen waar op zij recht hebben. De natuur raakt inder daad enigszins in de donkere hoek bij al die technische pjrestaties van onze tijd, doch het is vooral voor de jongeren wel eens goed te beseffen dat de natuur nog steeds de meesteres van alle kunsten is en dat zij oorsprong en basis tegelijk vormt van alle technische ontwikkeling. En daarom verdient dit boek, keurig verzorgd en met een rijke inhoud, warme weging in de détailhandel in schoeisel. Ondanks het feit, dat de gemiddelde op brengst per paar schoeisel in de medewer kende bedrijven daalde van 15.77 in Augustus 1951 tot 14.90 in Augustus 1952, gaven de geldomzetten in deze branche een stijging te zien met 12 percent. De omzet ten in het rijwielbedrijf en in de détail handel in sportartikelen stegen ten opzichte van Augustus 1951 met achtereenvolgens 7 en 6 percent. De omzetten in genotmiddelen waren in Augustus niet onbevredigend. Tenslotte zij nog vermeld, dat in vele winkels in duurzame consumptiegoederen de omzetten in Augustus aanzienlijk lager waren dan die in de daaraanvoorafgaande maand. Men bedenke hierbij evenwel, dat in tal van bedrijven in Juli opruimingsver kopen werden gehouden, die het omzet verloop in deze maand stimuleerden. In zaken in voedings- en genotmiddelen ver toonden de omzetten van Juli op Augustus over het algemeen een stijging, welke even wel uitsluitend moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat Augustus vijf Zaterdagen telde tegen Juli vier. De generale synode der Gereformeerde Kerken heeft haar eerste zitting van de negende vergaderweek geheel gewijd aan twee rapporten over het subsidievraagstuk. In het debat, waaraan velen deelnamen heeft vooral proPf. dr. K. Dijk verzet aan getekend tegen de aanvaarding van sub sidie. De kerk heeft volgens hem voor haar eigen onderhoud te zorgen. Aan het aan vaarden van subsidie is naar hij zeide, óók voor nevenarbeid een zeker toezicht ver bonden. Hij merkte op dat er een drang is hoe langer hoe meer op de overheid te gaan steunen. Prof. Dijk vroeg zich af wat de arbeid der Kerk en wat nevenarbeid is. „Sociale arbeid is geen kerkewerk", zei hij. „Wij moeten niet naar de Kerk toehalen wat de kerk niet te doen heeft". Ds. mr. W. S. de Vries merkte op dat de overheid alleen maar voorwaarden stelt van financiële controle en daartegen kan men geen bezwaar maken. Hij vestigde de aandacht op het omvangrijke vraagstuk van industrialisatie. Er kunnen taken ko men waar de Kerk zich niet aan mag ont trekken, maar die zij alleen toch niet kan volbrengen. Als men de zuigkracht ziet van de in dustrialisatie, dan heeft de Kerk een taak. Laat men dankbaar zijn dat de overheid de kerk gelegenheid geeft om hier de nood zakelijke arbeid te verrichten. „Als de Kerk de overheid kan helpen en steunen dan moeten we daar God voor danken en met de handhaving van onze volledige vrijheid de hand aan de ploeg slaan", zei ds. De Vries. Psalmberijming Hasper In de avondvergadering werd een lang durige bespreking gewijd aan de nieuwe psalmberijming van Hasper. De synode besloot nog niet over te gaan tot een definitieve beslissing ten aanzien van de algemene ingebruikneming daar van, omdat de Gereformeerde Kerken als geheel daarvoor nog niet rijp geacht kun nen worden en vele Kerken nog geen ken nis van de nieuwe berijming hebben ge nomen, zulks mede in afwachting van de verdere ontwikkeling van het interkerke lijk overleg. Verder besloot zij het in de vrijheid van de plaatselijke kerken te laten de berijming-Hasper in de eredienst en op de catechisaties naast de oude berijming te gebruiken en de kerken, die zulks nog niet doen, daartoe op te wekken. Twee volwassenen, die een minderjarig meisje aan de over haar gestelde voogdij van hulp voor Onbehuisden te Amsterdam hadden onttrokken, zijn in hoger beroep door het Amsterdams gerechtshof ieder tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld. De moeder van het meisje, de 53-jarige mevrouw S. V. te Haarlem, was in eerste instantie door de rechtbank te Haarlem met twee maanden gestraft en de 33-jarige metaalbewerker A. B., eveneens uit Haar lem, was tot een maand veroordeeld. De moeder was reeds zeventien jaar ge leden, toen het meisje nog een baby was, uit de ouderlijke macht ontzet. In Augus tus van het vorig jaar was zij samen met de metaalbewerker in een auto naar Am sterdam gfereden en had toestemming ge kregen haar dochter voor een ritje mee te nemen onder het voorwendsel dat zij een paar nieuwe schoenen voor haar wilde kopen. Het tweetal nam het meisje mee naar Haarlem, waar de metaalbewerker haar onderbracht. Het meisje is eigener be weging naar Amsterdam teruggekeerd, waar zij tegenover de politie verklaarde, dat haar moeder haar had meegenomen met de bedoeling haar aan de metaalbe werker te koppelen. Verkort weergegeven) Jachtvermaak. Vrede, Vrede, naastenlief de. Ontzag voor al wat leeft. Wie gelooft nog in vrede op aarde? Wij zijn er nog niet rijp voor. Misschien over enige duizenden jaren, als men doordrongen is van ontzag voor al wat leeft. Het doden is nog een eigenschap van de mens van hoog tot laag. Zolang men zijn drang tot vernietigen niet kan bedwingen, zal er geen vrede kunnen bestaan, ondanks alle congressen en bijeen komsten, omdat die voortspruiten uit eigenbelang. In tijd van vrede moeten toch de dieren het ontgelden, die voor de jacht worden opgekweekt. Pracht exemplaren uit de levende natuur moeten ten prooi vallen aan de moordlust der mensen. Wel mag de natuur in onze samenleving gecor rigeerd worden, maar het typeert de mens die dit als ontspanning beschouwt. y« d, W, Het ministerie van Financiën deelt mede dat de uitgifte van nationaliteitsbewijzen voor motorrijtuigen met ingang van 1 No vember 1952 zal worden gestaakt. De reeds uitgegeven nationaliteitsbewijzen behouden voorlopig hun kracht als document, waar mede de houder van een motorrijtuig bij terugkeer in Nederland uit het buitenland, of bij binnenkomst in het gebied van de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie, kan aantonen, dat het motorrijtuig op regelmatige wijze in Nederland is inge voerd of hier te lande is vervaardigd. Van 1 November af zullen de nationale kentekenbewijzen, die na 31 October 1952 door de Rijksdienst voor het Wegverkeer worden afgegeven, tevens de functie van het nationaliteitsbewijs vervullen. Een dergelijk kentekenbewijs zal niet eerder worden afgegeven dan nadat de regel matige invoer van het motorrijtuig of de vervaardiging hier te lande is vastgesteld. De grensformaliteiten bij binnenkomst in Nederland of in het gebied van de Bel gisch-Luxemburgse Economische Unie zijn aan de vervanging van het nationaliteitsbe wijs door het kentekenbewijs aangepast. Voor de kentekenbewijzen, die in de periode van 1 Januari 1951 tot en met 31 October 1952 zijn uitgereikt, zal een nadere regeling worden getroffen. Naar de KNAC mededeelt, is het Geneef- se verdrag nopens het internationale weg verkeer thans ook door Nederland gerati ficeerd. Dit houdt onder andere in dat het Nederlandse rij- en kentekenbewijs voor alle soorten voertuigen erkend wordt door de landen, die dit verdrag eveneens onder tekenden. Voor een bezoek aan de Ver enigde Staten, Cuba, de Unie van Zuid- Afrika, Tsjechoslowakije, Frankrijk, Mo naco, Griekenland en Zweden behoeft men dus niet meer in het bezit te zijn van een internationaal rij- of wagenbewijs, Onder het motto „In Haarlem herleeft Charles Dickens" zal op Donderdag 30 October in de grote zaal van het Concert gebouw te Haarlem een voor alle belang stellenden toegankelijke Dickensavond worden gegeven onder auspiciën der R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de persoon van zijn toekomstige bio graaf de schrijver Godfried Bomans, zal Charles Dickens ten tonele verschijnen in de gestalte zijner jeugd ten tijde toen hij de Pickwick-Papers schreef en van zijn leven vertellen. De letterkundige Bernard Verhoeven, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, zal een rede houden over „Een bolwerk der aristocratie". Voorts vermeldt het programma, dat H. L. Prenen en Godfried Bomens, in boeien de verscheidenheid naar gelang van hun persoon en hun oeuvre, zullen voordragen uit eigen werk. In het St. Liduinahuis te Warmond, waar hij de laatste jaren woonde, is over leden de heer G. van Niekerk die twee entwintig jaar pastoor is geweest van de parochie der R.K. kerk te Overveen. In 1926 werd hij benoemd in Overveen. Öm gezondheidsredenen, moest hij in 1948 eme ritaat aanvragen. Vanmorgen is in de kerk te Overveen de uitvaartdienst gehouden. Deken J. J. A. Kuilman droeg de mis van Requiem op en rector F. van Buuren hield een lijkrede. Nadat het stoffelijk overschot ter aarde was besteld verrichtte pastoor Th. van Galen de absoute. De gezusters Boukje en Debora Land geven Vrijdagavond in de tuinzaal van het Ge meentelijk Concertgebouw te Haarlem een vierhandig pianorecital. Zij spelen compo sities van MozartHindemith, Ravel, Schubert en Marius Flothuis. NEW YORK. (ANP.). De kwestie- Nieuw-Guinea is gisteren in de Algemene Vergadering van de UNO ter sprake geko men bij de bespreking van de rapporten van de leden-landen der beheerschaps- commissie inzake de niet-zelfbesturende gebieden. De Indonesische afgevaardigde dr. Ali Sastroamidjojo, ambassadeur van Indone sië in de Verenigde Staten, heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om met zeer veel nadruk te protesteren tegen de indie ning van het rapport inzake Irian door de Nederlandse regering aan de Algemene Vergadering. Hij zeide, dat alleen vanwege het feit, dat de Nederlandse regering niet bereid is een eind te maken aan haar on rechtmatige bezetting van dat gèbied, het niet met de andere delen van Indonesië een status van onafhankelijkheid kan ge nieten en „daarom is Irian zeker geen niet- zelfbesturend gebied", zo zei hij. De heer A. I. Pits van de Nederlandse delegatie zei in antwoord op de rede van de heer Sastroamidjojo, dat naar zijn me ning de bespreking van kwesties, zoals door Indonesië ter sprake gebracht buiten competentie van de commissie valt en dat het Handvest van de UNO alleen inlich tingen eist over economische, sociale en opvoedkundige toestanden in de betreffen de gebieden. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-314 Nederl. '47 925/je 9214 A.K.U 148 149 171 171 Philips Gloeil. 15014 150 Kon. Petroleum 310 30914 A'dam Rubber 69% 6914 Holl. Amer. Lijn 142)4 14214 N. Scheepv. Unie 117)4 118 H.V.A 82)4 83 Deli Mij 62% 6214 Amsterd. Bank 15614 15614 Ned. Handel Mij. 14014 14014 Rotterd. Bank 155% 155% Twentse Bank 15734 158 Anaconda Copper 38% 39 Bethlehem Steel. 47 47 Republic Steel 37 37H Shell Union 6914 69 1915/ie 19% 3714 3714 P. J. VEEN—ZUIL-TOURNOOI De finale die deze week plaats vond tus sen L. Coster 1 en HSM 1 is een fraaie wed strijd geweest. HSM was in de eerste ronde zes punten achter, doch in de tweede ronde was de stand weer gelijk. In de laatste ronde brachten de klaverjassers van L. Cos- ter de stand op 126—120. De heer Veen reikte daarop de zuil met een toepasselijk woord uit en sprak zijn vol doening uit over het feit dat het Zuil-tour- nooi, waarvoor de deelname zeer groot was geweest, zo schitterend was geslaagd. De eindstand luidt: L. Coster 4 pnt.; HSM 3 pnt.; DKC 2 pnt. en Johez 1 punt. Alloth, 19 v. Rio Grande. Alpha I'd, 23 Rio de Janeiro verwacht. Alpherat, 22 Recife verwacht. Al'tadr, 21 v. Las Palmas 28 Recife verwacht. Ampenan, 20 v. Baltimore naar Houston. Algeniib, pass. 20 Fernando Noronha. Amstelvaart, 21 v. Dar es Salaam te Port Amelia Alblasserdijk, 20 150 m. Z. Bermuda. Alfoena, 20 570 m. Z. St. Vincent. Alpherat, 20 310 m. N.t.O. Paulsrock. Aludra, 20 50 m. ZW. Oporto. Arnedijk, 20 160 m. ZO. Cp. Sable. Averdijk, 20 850 m. O.t.Z. Bermuda. Alderamin, 21 nog te Koewait. Amstelkroon, 20 eil. Pantellaria gepass. Arendsdijk, 20 430 m. NO. eil. Sombrero. Arendskerk, 20 150 m. ZO. Str. Messina. Aalsum, 21 v. Aden n. Port Sudan. Ald'abi, pass. Kp. Finisterre n. Rio de Janeiro Alk-ai d, 21 v. Calcutta n. R'dam. Amstelstaid, 21 v. Houston te Amsterdam. Amstelveen, pass. 21 ten ZW. Cocos eilanden. Arendskerk, 22 te Genua. Armilla, 22 v. Bamgtkok te Pladju. Aard ijk, nacht 21-22 v. Houston te Galveston. Abbe dijk, 22 v. Vera Cruz te Tampico verw. Aichiba, 23 Ilheos verwacht. Alneutd, 21 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Ariadne, 19 v. Port au Prince n. Santiago de Cuba. Amor, 22 v. Limasol te Famagusta. Angos, 22 Gibraltar verwacht. Arundo, pass. 21 Westp. Anti Cos tl eil. Blijdendijk, pass. 20 Seilly's. Boschfonitein, 21 van Suez n. Port Soedan. Bantam, pass. 20 4 u. Azoren n. Halifax. Bengkalis, 17 v. Belawan te Tj. Priok. Bacchus, 20 360 m. NW. Paramaribo. Bandjermasin, 20 op rede Buleleng. Barendrecht, 20 280 m. NW. Kp. Finisterre. Baud, 20 v. Singapore te Tj. Priok. Bontekoe, 22 te Makassar verwacht. Breda, 20 1310 m. NO. Barbados. Bunaibaai, 21 te Balikpapan. Blitar, 20 480 m. W.t.N. Minicoy. Boissevain, 20 540 m. W.NW. Kaapstad. Ba am, 21 te Antwerpen. Bloemfontein, 21 v. Antwerpen te Amsterdam. Britsum, 21 v. Alexandrië n. Fhllippeville. Bald, 22 v. Genua. Clavella, 20 van Port Said. Coryda, 22 v. Tj. Priok te Hongkong verw. Celebes, 20 v. Hamburg te Amsterdam. Callisto, 20 710 m. Valentia. Camphuys, 20 v. Sorong naar Biak. Cascade, 17 v. New Orleans n. Cienfuegos. Castor, 20 330 m. ZW. Ouessant n. Antw. Cleodora, 20 220 m. ZW. Bombay. Ceram, 21 v. Colombo n. Aleppey. Caltex Leiden, 22 v. Sidon n. Rotterdam. Ceromia, pass. 22 Lands End. Cottica, 22 v. Georgetown te Amsterdam. Dalei-dijk, 21 te San Francisco. Delfshaven, 20 v. Buenos Aires n. Necoohea. Dui vend ijk, 19 te Stockton. Danae, 20 v. Malta n. Bari. Diemerdijk, 20 480 m. W.t.Z. Flores. Delft, 21 v. Ariea naar Tocopiha. Ediam, 20 te Antwerpen. Elmina, 21 v. Freetown te Monrovia. Esso Den Haag, pass. 20 Mona eil. Esso Rotterdam, 23 ca. 8 u. v. Aruba aan de Hoek van Holland verwacht. Eendracht, 20 nog ten anker Iskenderun. Ena, 20 t.h.v. Sulu Arch. Eemdijk, 22 Havana verwacht Eos, 22 v. Amsterdam te Kopenhagen. Etrema, 21 v. Curacao n. Reykjavik. Fairsea, 20 660 m. Z.ZO. Cocos eil. n. Genua. Felipes, pass. 20 Oostp. Malakka. Friesland (SSM) 2a Ouessant gepass. Farmsum, 22 v. Montreal te Amsterdam. Ganymedes, pass. 20 Ouessant n. La Guaira. Garoet, 20 v. Genua. Gooiland, pass. 20 Finisterre ri- Recife. Gaasterkeik, 22 v. Genua n. Duinkerken. Groote Kerk, 22 te Zanzibar. Groote Beer, 21 v. Rotterdam n. Halifax. Hestia, 21 v. Rotterdam te Amsterdam. Hei-mes, 20 230 m. NO. Abaco. Hydra, 20 180 m. Is'. Flores. Heel sum, 20 330 m. ZW. Bermuda. Helena, 20 v. Ciuda-d Trujillo n. Philadelphia. Hera, 21 v. Pacasma'yo naar Guayaquil. Hector, 22 te Algiers. Hersilüa, 21 v. Puerto La Cruz te Curacao. Haulerwijk, 21 dwars Vigo n. Genua. Helicon, 22 v. New York te Curacao. Hoogkerk, 22 v. Rotterdam te Bombay verw. Ino, 17 v. Cristobal naar Curacao. Jagersfontein, 21 v. East London te Durban. Japara (KRL), verm. 25 v. Speoia n. Beiruth. Joh. v. Oldienibarnevelt, pass. nacht 21-22 Kp. Bon naar Tunis. Kalabahi, 20 v. Tegin n. Sorong. Karsik, 20 te Menado. Kota Agoeng, 20 400 m. NW. Engga.no eil. Rota Gede, pass. 20 eil Poelau Laut. Kertosono, 22 v. San Francisco te Los Angeles. Kota Baroe, 22 te Belawan. Laertes, 20 dwars Sabang n. Colombo. Lieve Vrouwekerk, 21 v. Bahrein te Koewait Loenerkerk, 20 v. Bremen te Rotterdam. Larenberg, pass. 21 Finisterre. Limburg, 20 v. Colombo n. Djibouti. Lindekerk, 21 v. Hamburg n. Rotterdam. Liseta, 20 v. Pladju n. Tj. Priok. Lissekerk, 20 v. Hamburg op de Theem. Langkoeas, 20 470 m. siberoet eil. Leuvekerk, 21 te Port Said. Ltnge, 22 v. Stocka naar Ramvik. Lombok, 21 dwars Curacao n. Trinidad. Laurenskerk, pass. 22 Gibraltar n. Genua. Loosdreebt, 22 v. Suez n. Dubai. Manoeran, 22 Port Said verwacht. Macoma, 20 1130 m. W.t.Z. Palma. Mariekerk, 20 290 m. NW. Siera Leone. Merwede, 20 80 m. ZW. Seilly's. Marisa, 20 430 m. O. Zuilp. Madagascar. Martha, 20 200 m. W.t.Z. Cp. Palmas. Maaskerk, 22 v. Cotonu te Pointe Noire verw. Mentor, 21 te Lissabon. Maasdam, 21 430 m W. Seilly's. Modjokerto, verm. 23 v. Genua n. Port Said. Mlrza, 22 t.h.v. Brisbane. Maas, 22 v. Rotterdam te Amsterdam. Markelo, 21 van Lissabon te Leixoes. Nestor, 21 v. Paramaribo n. Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 22 v. St. Thomas te La Guaira Oranjestad, 20 v. Curacao te Aruba. Ophir, 23 te Tj. Priok verwacht. Oma,la, 22 v. Rangoon te Calcutta. Oramjefontein,, 21 v. Teneriffe n. Southampton Overijsel, 22 v. Singapore te Sernarang. Ootmarsum, nacht 21-22 v. Le Havre naar Antw. Parkhaven, pass. 20 Fernando Noronha. Prins Maurits, 16 v. Milwaukee. Prins Willem III, 21 v. Chicago te Rotterdam Poseidon, 20 380 m. NW. Finisterre. Prins Alexander, 20 550 m. W. Seilly's. Papendrecht, 20 135 m. ZO. Oostp. Kreta. Pbroniis, 21 v. Soerabaja n. Balikpapan. Poelau Laut, 22 v. Tj. Priok te Singapore. Polyphemus, 22 te Singapore. Prins Willem II, pass. 21 Belle Isle. Polydorus, 19 van Port Swettenham. Riouw, 20 v. Makassar naar Singapore. Rotti, pass. 20 Minicoy n. Aden. Ruys, 21 te Singapore. Rijnikerk, 21 Caen verwacht. Reyniersz, 21 te Toli Toli. Rita, 20 v. Pladju te Tj. Priok. Rotula, 20 480 m. W. Palma. Rijndam, 21 930 m. W. Seilly's. Ridderkerk, 23 v. Melbourne te Sydney verw. Roepat, pass. 22 Perim n. Colombo. Stentor, pass. 20 Ouessant n. Barbados. Singkep, 20 v. Amsterdam n. Indonesië. Saidja, 20 rede Muntok. Saiiand, 20 110 m. W. Palma. Schie, 20 v. Algiers n. Malta. Sigli, 21 v. Soerabaja te Belawan. Stad Vlaardingen, 20 570 m. W. Valentia. Saparoea, 21 te Suez. Sliedrecht, 21 Kp. Frio. Stad Alkmaar, 21 van Narvik te Newport. Sumatra, 21 v. Belawan n. Colombo. Saiiand, pass. 21 Madeira. Stad Leiden, pass. 21 ten Z. v. d. Azoren. Stad Arnhem, 23 v. IJm. te Klrkenaes verw. Stad Maassluis, 25 v. Vlaardingen te Klrkenaes verwacht. Stad Maastricht, 21 v. Vlaardingen n. Lulea. Sunetta, 21 v. Puerto La Cruz n. Santos. Sibajak, 21 700 m. NO. ten O. Tahiti. Sommelsdijk, 22 te Antwerpen. Tabian, 20 v. Djeddah naar Aden. Tabinta, 20 v. Kaapstad, te Galveston. Titus, 20 v. Palermo te Genua. Tjitjalengka, 20 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad Tosari, 20 v. Tj. Priok n. Singapore. Telamon, 20 op Delawarerivier. Thalatta, pass. 20 Kreta. Tjiwangi, 21 v. Makassar te TJ. Priok. Tiberius, pass. 20 Cp- San Antonio. Tjibodas, pass. 20 Westkust Borneo. Tjimenteng, 20 240 m. O. Mombassa. Tjipanas, 20 730 m. ZW. Giedo Garcia. Triton. 20 v. La Guaira n. Maracaibo. Ta wall, 21 v. Sernarang n.. Tj. Priok. Teiresias, 21 v. Port Soedan n. Suez. Ternate 21 v. Soerabaja naar Makassar. Tibia, 21 v. Miri naar Sydney. Tomini, 21 Flores n. Curacao. Tamo, 21 v. Trinidad. Tegelberg, 18 v. Yokohama n. Hongkong. Tara, 22 v. Malmö naar Hamburg. Tiba, verm. 25 v. Rotterdam n. Bremen, Ham burg en Antwerpen. Teueer, 22 v. Indonesië te Amsterdam. Utrecht, 21 v. Colombo naar Penang. Veendam, 20 v. New York n. Rotterdam. Van Heutsz, 20 v. Singapore te Hongkong. Van Riemsdijk, 21 v. Singapore te Tj. Priok Winterswijk, nacht 20-21 v. R'dam te New York Waterman, 20 250 m. N.NW. Galapagos Arch. Wieldrecht, 21 v. Suva naar Auckland. Willemstad, 21 v. Cristobal te Amsterdam. Waingapoe, 20 v. Panarukan n. Tj. Priok. Winsum, 20 120 m. N.t.O. Finisterre. Weltevreden, 21 13 u. v. Djeddah. Woensdirecht, 22' v. Gibraltar. Waal, 21 v. Amsterdam naar Hamburg. IJsel, pass. 20 Pantellaria. Zeeland (KRL), 20 v. Bremen n. Londen. Zoneiewijk, 20 420 m. W.NW. Kp. Finisterre. GEMEENTE BLOEMENDAAL. Ter gemeentesecretarie van Bloemendaal kan geplaatst worden een Alleen geroutineerde krachten, die ook ln staat zijn vlot in steno op te nemen en uit te werken, komen ln aanmerking. Aanstelling geschiedt op arbeidsovereenkomst. Indiensttre ding op 25 November a.s. Salaris naar bekwaamheid en leeftijd. Schriftelijke sollicitaties binnen 8 dagen na ver schijning van dit blad aan de gemeentesecretaris yap Bloe- mendaaVBaadhuis Je Qyerveep. 1 pers. van 36.75 tot 145. 2 pers. van 54.tot 212. Divanbedden 29.75 tot 46.75 Opklapbedden 36.75 tot 69. MATRASSEN MET BINNENVERING 1 pers. van 69.tot 145. 2 pers. van 98.tot 215. HALFWOLLEN DEKENSva. 14.75 LEIDSE DEKENS v a. 31.75 BEDDENSPECIAALZAAK RIJKSSTRAATWEG 71 - HAARLEM - TEL. 23809 Een handelszaak kan niet buiten reclame, dat is een erkend feit. De beste reclame is: adverteren. Het beste adverteren doet men in dit blad. I. C. HAAN, Complete Meubilering, opgericht 1833, vraagt voor spoedige indiensttreding pl.m. 18 jaar, goed kunnende typen. Alleen schrift, soil, te richten: Barteljorisstraat 3941. DRUKKERIJ JACOBSON vraagt enige nette meisjes voor de afdeling binderij. Loon naar C.A.O. Persoonlijk aanmel- l den; Parklaan, 40 Haarlem. GEMEENTE BLOEMENDAAL Aan de Julianaschool te Overveen wordt gevraagd een in TIJDELIJKE dienst. waarschijnlijk voor de duur van enige maanden. Zij die enige ervaring hebben in de hogere leerjaren van een school voor g. 1. o. genieten de voorkeur. Aanmeldingen zo spoedig mogelijk bij het hoofd, de heer R. D. Lagendaal, aan de school of aan het huis, adres Joan Mauritsplein 20, Overveen. m Voor eenvoudige werkzaamheden kunnen wij nog plaatsen leeftijd 1416 jaar. Aanmelden 's morgens van 8.301 uur op onze Perso neelsafdeling, Zijlweg 138a, Haarlem. vraagt voor haar centrale werkplaats te Haarlem enige Vereisten: Volledig lager onderwijs Leeftijd 21 t/m 25 jaar Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen vóór 31 October 1952 te richten aan de Chef van genoemde werkplaats te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3