Berekening van het surplus in de hyacintenhandel Kort en bondig Huldiging A. J. van der Waals Vooruitgang Nederlands internationale betalingspositie „Tuthenjfs Vreemd ongeluk met gelukkige afloop Volkswagens te huur zonder chauffeur Zandvoort Vijfhuizen Lisse Heemstede WOENSDAG 22 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Effecten- en Geldmarkt Burgerlijke Stand van Haarlem Levensbeschrijving van Keizerin van Vietnam Haarlemse politie vierde bij sabelwedstrijden Caravans zichtbaar van de openbare weg Geldkistje gestolen H. W. van der Giessen jubileert Houtarbeider opgehesen in plaats van sleng hout Japanse concurrentie voor Nederlandse bollen Belgisch bezoek aan Zandvoort Rioleringswerk gegund Ned. Blindenbond T oneelvereniging „Adamson" te Vijfhuizen Nut van het Algemeen Zege van Heemsteeds politie-elftal V Het is na de perioden van bedenkelijke achteruitgang, welke we achter de rug hebben, verheugend te kunnen constate ren dat de internationale betalingspositie van Nederland nog steeds symptomen van vooruitgang aanwijst. Deze week is de goud- en deviezenreserve van de Neder landse Bank tot weinig minder dan f 3 H milliard gestegen en al moet dit cijfer met enige voorzichtigheid worden beoor deeld, omdat blijkens het recente ant woord van de regering op de vragen van prof. Gerbrandy niet meer dan c.a. twee derde van deze reserve als mobiel kan worden beschouv/d, de Nederlandse rege ring heeft niettemin een grotere bewe gingsvrijheid gekregen ten aanzien van de financiële verhouding tot het buiten land, zoals wel gebleken is uit de verho ging van de deviezentoewijzing aan toe risten van f 400 tot f 500 per jaar en het vrijgeven van de z.g. K-rekeningen, zijn de de rekeningen van niet-ingezetenen, waarop vrijgekomen vermogensbestandde len aijn gestort, except de opbrengst van effecten. Een en ander duidt er op dat wij teh aanzien van het internationale beta lingsverkeer wat meer armslag krijgen, hetgeen uiteraard ook in het buitenland de monetaire positie van ons land ver sterkt. Het is altijd zo in de wereld dat met het kapitaal ook het crediet stijgt. En het is daarom de vraag of buitenlanders gebruik zullen maken van de gelegenheid om hun kapitaal op te vragen, nu de gulden op weg is een harde valuta te worden. Er is reeds voorgesteld het credietquotum, dat Nederland in het kader van de E.B.U. moet verlenen, met 100 millioen te ver hogen, omdat anders na verloop van korte tijd het plafond zal zijn bereikt. Dr. Hol- trop, de president van de Nederlandse Bank komt in een beschouwing over de financiële positie van Nederland dan ook tot de conclusie dat het monetaire even wicht in ons land als hersteld mag wor den beschouwd. Wanneer men in aanmer king neemt dat de Nederlandse betalings balans als geheel genomen, thans gunstig, maar de verhouding tot de Verenigde Staten nog altijd ongunstig is, kan het ook een verblijdend verschijnsel worden ge noemd dat blijkens de recente specificaties van het C.B.S. gedurende de laatste maan den de export naar de z.g. Sterlinglanden een daling en die naar de Verenigde Sta ten een stijging vertoont. De invoerbe perkingen, waartoe Engeland en enkele andere landen moesten overgaan wat Engeland betreft, niet zonder succes zijn hier uiteraard de oorzaak, terwijl ook de prijsdaling een rol heeft gespeeld. Maar van groot belang is dat blijkens mede delingen van de hoofdhandelscommissaris van ons land in Amerika, de heer Hassel- man, het volume van de Nederlandse ex port naar dat land zich in gestadig stij gende lijn beweegt, ook al heeft de alge mene prijsdaling van de goederen hier een tijdelijke terugslag gebracht. Terwijl de Nederlandse export naar de Verenigde Staten in de eerste vijf maanden van 1951 f 175 millioen bedroeg, was ze in dezelfde periode van het lopende jaar tot f 206 millioen gestegen, ondanks de sedert in getreden prijsdaling, waaruit dus blijkt, dat het volume veel groter moet zijn ge weest. In een tijd dat er harde en zachte valuta's zijn, is het uiteraard van het grootste belang dat de Nederlandse uit voer naar landen met harde valuta wordt bevorderd, temeer omdat wij voor onze grondstoffenpositie in sterke mate van Amerika afhankelijk zijn. Al behoeft men zich van de actie, welke sinds de laatste tijd wordt gevoerd om de export naar Amerika te bevorderen, geen gouden ber gen voor te stellen, voor een gezonde ont wikkeling van de Nederlandse betalings balans is zeer zeker van betekenis. De kansen op succes zijn te groter, nu de welvaart in Amerika nog altijd toe neemt, zoals wel blijkt uit de voortdurend stijgende opbrengst van het nationaal pro duct. De Amerikaanse welvaart is de grote voorwaarde van een stijgende Ne derlandse export, omdat men ginds aan de primaire levensbehoeften geen behoefte heeft en het meer de veredelde en luxe producten zijn, welke we naar dat land kunnen exporteren. Men denke hier bij voorbeeld aan de bloembollen waarvan de export in 1951 en 1952 zeer belangrijk was. In dit verband komt de vraag op waar om de Nederlandse Bank nog altijd haar ADVERTENTIE Altijd keurig met WITTIG GCDCP boord eebte Eea echte „Trubenijs" boord zit net zo keurig als een stijve en zo gemakkelijk als een slappe. Zij zijn permanent half-stijf, „kreukvrij" en behoeven niet ge steven te v/orden. Let op het merk in de boord. Alleen din krijgt U de échte V. - ONEEBO [RtKEM. Bet wettig gedep. handelsmerk „Trubenijs" staat op samengesmolten halfstijve kleding stoffen, welke aldus vervaardigd zijn met toestemming van de eigenaren van het merk. HAARLEM, 21 October 1952 ONDERTROUWD: 21 Oct., J. Th. Ruijgrok en H. J. Janszen; G. H. Kreijenbroek en M. Krimp. BEVALLEN van een zoon: 19 Oct., I. W. HageAugustinus; 20 Oct., J. van Ameron- gen—Faber; H. J. van Waarde—Elferink; 21 Oct. H. Joosten—Burger; M. C. van Beekum —van Poorten. BEVALLEN van een dochter: 19 Oct., W. J H. van AlstedeTabor; 20 Oct., Chr. Slikker —Sierhuis; M. A. van Pruissen—Jongens; 21 Oct., A. M. de LoozeCornelissens. OVERLEDEN: 19 Oct., M. Vergunst, 82 j., Generaal Joubertstraat; J. M. Visser, 58 j., Maerten van Heemskerkstraat: A. J. Frijters, 53 j., Lorentzkade; J. E. ter. Metz—Chattel- lion, 71 j., Schotervoetpad; 20 Oct., A. Hoef nagel—Greebe, 78 j., Gasthuisvestj besluit handhaaft om per 1 December a.s. d e z.g. Arbusdollars op te vragen. Dit zijn de dollars, die vrijkomen doordat men in Nederland meer Amerikaanse fondsen verkoopt dan koopt, het verschil blijft bij de z.g. arbitragehuizen berusten en vormt dus een dollarreserve, welke kan worden aangesproken als de vraag naar Amerikaanse waarden weer mocht toe nemen. Naar verluidt bedraagt deze re serve thans c.r. 10 millioen, een bedrag dat voor de Nederlandse Bank niet van zo grote betekenis is, maar dat bij een stijgende vraag naar Amerikaanse fondsen spoedig verdwenen zal zijn. Men zal moe ten afwachten welk bedrag door de Ne derlandse Bank zal worden opgevraagd, maar als zij daartoe overgaat en het ge bruikt tot dekking van onze import, wil dat in elk geval zeggen, dat ons dollar- actief weer wordt verminderd. Dit is niet alleen voor de beurs, maar voor heel ons land te betreuren, omdat het bezit aan Amerikaanse fondsen sinds de bevrijding reeds aanmerkelijk is verminderd en van deze fondsen een hoog inkomen wordt verkregen. Begin 1945 beliep de waarde van het bezit aan Amerikaanse fondsen in ons land nog 661 millioen, eind Mei 1951 was het tot 421 millioen gedaald, ADVERTENTIE Indien TEMPO Uw verhuizingen doet is het voordelig en goed TEL. 20020 - ROZENSTR. 13 - TEL. 12525 terwijl ook het Nederlandse tegoed bij Amerikaanse banken aanmerkelijk is ver minderd. Als gevolg van de waardestij ging van genoemde fondsen, zal het Ne derlands bezit thans, ondanks de sindsdien plaats gehad hebbende realisaties, niet noemenswaard zijn verminderd, de hoe veelheid Amerikaanse waarden loopt nog steeds terug, hetgeen ongetwijfeld ook met het harder worden van de gulden verband houdt. Terwijl een jaar geleden het agio van de z.g. Arbusdollars tot 20 procent was gestegen, is dit de laatste tijd geleidelijk verdwenen. Alleen deze weex kwam het even om de hoek kijken, het geen in verband werd gebracht met het feit dat de Nationale Handelsbank zich in Canada gaat vestigen en in verband daar mee blijkbaar ook Amerikaanse dollars nodig heeft. Dit is echter een incidenteel geval. Wordt de reserve aan Arbusdollars door de Nederlandse Bank opgevraagd en treedt een nieuwe vraag naar Amerikanen in, dan zal opnieuw een agio ontstaan, dat ons er aan herinnert, dat het met onze betalingsbalans t.a.v. de Verenigde Staten nog altijd niet in orde is. Ook daarom is stimulering van de export naar Amerika van zo groot belang. Duinkerken heeft een nieuwe olieraffinaderij, die 40.000 barrels per dag produceer^. Duizend arbeiders zijn er werkzaam. Met gasmaskers en speciale kleding uitgerust worden de oliereservoirs geïnspecteerd. In aansluiting op ons bericht van giste ren, waarin wij melding maakten van de komst naar Haarlem van de Keizerin van Vietnam, vernamen wij van het Franse persbureau A.F.P. nog de volgende bij zonderheden over het leven van deze Oos terse vorstin. Keizerin Nam Phuong werd op 4 Decem ber 1914 in Saigon geboren. Zij was de dochter van de Hertog Long My, Nguyen Huru Hao. In 1927 ging zij voor studie naar Frank rijk waar zij in Parijs werd opgevoed in het „Couvent des oiseaux". Vijf jaar later keerde zij naar haar geboorteland terug waar zij op het zomerverblijf te Dalat Kei zer Bao Dai ontmoette. Zij trouwde met hem op 20 Maart 1934, vier dagen later vond de inhuldiging op het Paleis Duong Tam plaats. De kroonprins, Bao Long, werd 4 Januari 1936 geboren, zijn zuster prinses Phuong Mai op 1 April i 937, prinses Phuong Lien op 3 November 1938, prinses Phuong Dung op 5 Februari 1942 en prins Bao Thang in September 1943. Wij meldden gisteren eveneens dat de Keizerin begeleid zal worden door haar zwager, Baron Didelot, en dat haar nichtje, Monique Didelot, de tocht eveneens zal meemaken. De komst naar Haarlem van de Hoge Commissaris van Vietnam te Parijs, de prins Bouloc, om dé te water lating van de „Ville de Saigon" van de werf van de Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij bij te wonen, staat nog niet vast. Daar het hoge bezoek uitsluitend de werf geldt, zal het gemeentebestuur van Haar lem geen officieel karakter aan een en an der verlenen. Te Leiden zijn Dinsdag wedstrijden gehou den om het sabelkampioenschan van de Ne derlandse Politie Sportbond. Tien ploegen namen aan de équipewedstrijden deel. Den Haag werd eerste, Rotterdam tweede, 's-Her- togenbosch derde en Haarlem vierde. Bij de individuele wedstrijden werd de Haarlemmer K. Wieldraayer eerste in de eerste afdeling; zijn stadgenoot E. Holtslag werd vijfde in de tweede afdeling. De kantonrechter te Haarlem heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de Zandvoorter M. M„ wie ten laste was gelegd, dat hij in strijd met artikel 34 van de Zandvoortse politieverordening op een terrein aan de Verlengde Haltestraat, zichtbaar van de openbare weg, caravans had laten plaatsen. Hij achtte het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde M. M. tot een geldboete van f25, subsidiair vijf dagen hechtenis. De kantonrechter heeft overwogen, dat hij het verweer van de verdediger over de zichtbaarheid niet juist achtte en dat hij de toezegging van al of niet soepel optreden bij het bewezen ver klaren van de ten laste legging buiten be schouwing moet laten. Dinsdagmorgen tussen zeven uur en half twaalf heeft men zich toegang verschaft tot een perceel aan de Oudeweg te Haarlem. Uit de keuken wordt een geldkistje, in houdend ongeveer tweehonderd gulden, vermist. Op de bovenverdieping is een la van een kast opengebroken. Daar wordt niets vermist. Op 1 November zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer H. W. van der Giessen, commies bij het Provin ciaal Waterleidingbedrijf te Bloemendaal, bij dat bedrijf in dienst trad. In Haarlem geniet de heer Van der Giessen bekendheid door zijn lidmaatschap van de ge meenteraad, waar bij een bekend pleitbezor ger is voor de jeugd- en kunstzaken. Hij heeft zich evenwel niet alleen theoretisch maar ook practisch met jeugdproblemen van deze tijd ingelaten door zijn leider schap tezamen met zijn vrouw van het Clubhuis „Naast d'Appelaer" en door zijn werkzaamheid voor de Stichting „Club- en Buurthuizen", waarvan hij se cretaris is. Voorts is hij voorzitter van de afdeling Haarlem van de Protestants-Christelijke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid. Tijdens het opslaan van hout voor de pa pierfabriek op het terrein ten oosten van de Wijkerstraatweg is de Haarlemse arbei der G. Boer gisteren een ongeluk over komen, dat naar de omstandigheden bij zonder gelukkig is afgelopen. Nadat een sleng hout van de aanvoeren de auto was aangepikt om langs een van de staaldraden van de stalen mast te wor den opgeheven en op de hoge houthoop te worden gestort, viel het hout uit de sleng, waarna B. met een van zijn voeten in de lege draad raakte. In plaats van het hout werd B. naar boven getrokken. Zijn voet schoot boven de hoop uit de draad, zodat hij viel en op de palen terecht kwam. Dok ter Rolink kon gelukkig echter slechts en kele hoofdwonden en een bloeduitstorting in het rechterbeen vaststellen. Uiteraard zeer geschrokken, evenals zijn medearbei ders, werd de man per auto naar zijn wo ning vervoerd. De directeur-generaal van Handel en Nijverheid van het ministerie van Economi sche Zaken, dr. Ch. L. K. Truijen, heeft gis termiddag in Rotterdam de vakbeurs „Vochema '52" geopend. (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) DE felle strijd van de hyacintenkwekers onderling over het voor- en nadeel van een berekening van het surplus en de daaraan verbonden heffing op basis van een nuttig en een niet nuttig areaal vestigt voor de zoveelste keer de aandacht op de manier waarop het bloembollenvak zijn overschotten probeert kwijt te raken. Men mag gerust zeggen, dat de tot nu toe gevolgde methode van het opkopen van het surplus, averechts gewerkt heeft. Toen het buitenland voldoende kon importeren was het vraagstuk opgelost. Een aantal vooraanstaande hyacinten kwekers heeft uitgerekend dat het met de hyacinten, die een paar jaar „vrij" waren verkeerd gaat. De prijzen lagen zo hoog, dat de teelt van hyacinten een goudmijntje kon worden genoemd. Het gevolg hiervan was, dat een aantal bollenkwekers buiten de „oude" bloembollenstreek zich „even snel" de moeilijkheden van de teelt tracht te eigen te maken en deze ook in handen nam. Op het moment dus dat de markt hoog was kochten zij hun plantgoed, ook tegen hoge prijzen. De verontruste „oude" hyacintenkwekers zagen het areaal snel uitbreiden en daarmede meteen een kans op overproductie ontstaan. Verleden jaar en vroeg in dit voorjaar begonnen zij hun stemmen te verheffen. Aanvankelijk kre gen zij ongelijk, maar na de verwachte ineenstorting van de prijzen van de snel groeiende witte variëteiten volgden de blauwe hyacinten. De rode en rose staan nog op een behoorlijk, soms zelfs hoog peil. De minister verleende het oor aan de klachten van de vooraanstaande kwekers en een binding van het areaal was een feit. Het areaal is nog vrij ruim en nie mand moet op dit moment inkrimpen. Voor de toekomst is dus een halt aan de on beperkte uitbreiding toegeroepen. Er blijven overschotten Was men er echter van overtuigd, dat het areaal niet meer kon opbrengen dan de export kon verwerken dan was men tevreden geweest. Doch dit ideaal zal nog even op zich laten wachten. Tot zo lang moet men rekening houden met het feit, dat er overschotten zullen zijn. Volgens het systeem van vraag en aanbod blijft er bij overschotten echter niets van een lo nende prijs over. Om te voorkomen, dat de markt wordt overstroomd met hya cinten heeft men gezocht naar een rege ling, die dit tegengaat en tegelijkertijd pro testen uit het buitenland uitsluit. Dit verlangt enige toelichting. Men kan van het standpunt uitgaan, dat een even tuele overproductie zonder ingrijpen van bovenaf „uitziekt". Daarbij redeneert men, dat iemand die aan een artikel niet ver dient ophoudt met het telen daarvan. Maar voor het zover is zal het protesten uit het buitenland hebben geregend. De buitenlandse broeiers zullen dan overstroomd worden met goedkope aanbie dingen van hyacinten. Zij zullen er veel kopen en tot de conclusie komen dat ande ren dat ook hebben gedaan. Hun eindpro ducten, de bloemen, zullen dan in zo grote getale op de markt komen, dat zij waardeloos zijn. Winst zit er niet in en zij zullen hun regering er op wijzen, dat Ne derland een dumpingspolitiek voert. In 1933 geschiedde dit en onder andere Enge land dreigde zijn grenzen gedeeltelijk te sluiten voor de invoer van bloembollen. Hierop werd de sanering ingevoerd. Het vak kocht toen de overschotten op en be taalde de kweker een minimumprijs uit. Daar die prijzen niet al te laag gesteld waren bestond er een kans om aan snel groeiende variëteiten te verdienen. Het gevolg hiervan was dat kwekers niet meer voor de export, maar voor het surplus gin gen telen. Kortingen van dertig tot veertig procent waren niet eens zo zeldzaam. On danks die geweldige overschotten durfde niemand het aan om het areaal toch weer te verminderen. Onnut areaal Er werd daarna een systeem uitgedacht, dat de lasten van het overschot op de schouders zou laten rusten van hen, die het surplus hadden veroorzaakt. Men kende het totale areaal en rekende uit dat een bepaald percentage hiervan voldoende was gev/eest voor de export. Alles wat daar boven was beteeld, was zogenaamd onnut areaal. Ieder die boven het nuttige areaal had geteeld draaide zelf voor de lasten op. Door een minder gelukkige manipulatie van het BVS liep dit systeem geheel ver keerd uit. De kweker, die een bepaald ge deelte onbeplant had gelaten, kreeg hier voor een beloning, die niet eens zo heel gering was, die door anderen moest wor den betaald! Een groep hyacintenkwekers zag toch mogelijkheden in dit systeem en heeft dit ook gepropageerd. Men bindt dus het areaal aan een bepaalde grootte en de hyacinten aan, waarschijnlijk onder de productiekosten liggende, minimumprijzen. Men laat nu aan de kweker over te schat ten hoeveel bloembollen er voor het vol gend seizoen nodig zijn voor de export (Dit schatten zal altijd raden blijven). Schat nu zo'n kweker, dat 4/5 van het areaal zal worden geëxporteerd, aan beplant hij zo'n deel van de oppervlakte, waarvoor hij teeltbewijs heeft. Heeft hij goed geraden, dan behoeft hij bijna niets aan het opkopen van het overschot te betalen. Is men er echter van overtuigd, dat alles zal worden verkocht en plant men dus ook zijn hele oppervlakte vol, dan moet men een heffing betalen over dat gedeelte dat men te hoog geschat heeft. Er zal omdat vast te stellen heel wat rekenwerk bij te pas kernen, doch dat is nog in bewerking. De bedoeling is dus, dat ieder voor zich een beslissing gaat nemen en uit angst voor een hoge heffing minder opplant. Hierdoor hopen de ont werpers van dit plan vraag en aanbod enigszins in evenwicht te krijgen. TOKIO, (Reuter) Naar het blad „Sangyo Keizai" meldt, bestaat er goede Amerikaanse vraag naar tulpenbollen, die worden geproduceerd in Japan. De uitvoer heeft dit jaar tot dusverre 857.000 stuks, het hoogste na-oorlogse niveau, bereikt. Het gilde voor de productie van tulpen bollen heeft een plan opgesteld lot vergro ting van de uitvoer door verbetering van de kwali+eit. Krachtens dit plan zullen volgend jaar niet minder dan 900.000 bol len worden uitgevoerd en over vijf jaar hoopt men 5 millioen bollen te kunnen uitvoeren. Met dit doel zal de organisatie in de naaste toekomst een bodemonderzoek in stellen en een campagne voeren in het buitenland om beter te kunnen concur reren met Nederlandse bloembollen. Een ander gedeelte is het er helemaal niet mee eens, omdat men van te voren nooit kan raden wat er het volgend jaar gebeuren zal. Hierin hebben zij volkomen gelijk, maar zij verliezen waarschijnlijk het geheel enigszins uit het oog. Zij schij nen het risico van een volkomen overvoer de markt te willen nemen. Een ander bezwaar van deze zijde is, dat de kapitaalkrachtige kwekers door het aan kopen van teeltbewijs hun oude areaal toch kunnen handhaven, waardoor de las ten op de schouders van hen komen te drukken, die niet kunnen bijkopen. Hierin hebben zij tot op zekere hoogte gelijk. De situatie is aldus, dat een kweker, die een goede bollen kraam heeft en deze wil hand haven niet minder hyacinten gaat opzet ten, toch zijn teeltbewijs door aankoop gaat uitbreiden en dus een groot gedeelte onnut teeltbewijs in zijn brandkast legt om zodoende mede te doen aan de zogenaamde vrijwillige inkrimp. Zij kopen dus een on nut areaal. Het bezwaar van de tegenstan ders is in zoverre onjuist, dat om te kopen ook verkopers nodig zijn, want het totale areaal is beperkt. Ieder verkoper van teelt bewijs moet dus dubbel inkrimpen, omdat zijn areaal kleiner wordt en hij minder moet gaan telen om geen surplus te ver oorzaken. Zijn winst aan de verkoop van het teeltbewijs kan teloor gaan bij dit systeem. Natuurlijk kan nooit worden be wezen of een aantal opposanten juist daar om tegen het systeem is. De bewering, dat de „groten" het gehele areaal in handen kunnen krijgen, is juist, doch dit ligt aan de verkopende kwekers. Zouden zij niet verkopen, dan bestond die kans niet. Dit zijn echter allemaal bijkomstigheden, die de hoofdzaak op de achtergrond bren gen. De hoofdzaak is een teelt te krijgen, die ieder voldoende mogelijkheid tot winst biedt. De gehele opzet is gebaseerd op het feit, dat niemand iets aan lage prijzen heeft, zodat een bodem in de markt moet worden gebracht. De vroegere surplus- regeling, die heel optimistisch voor een paar jaar was opgezet, was gebaseerd op het „draagt elkanders lasten." Dat idealis tische optimisme heeft men laten varen en probeert nu ieder verantwoordelijk te stellen voor zijn eigen beleid. BINNENLAND BU het oversteken van de nieuwe rijks weg ten Oosten van Delft is gistermiddag de bejaarde fietser A. van L. uit Delft door een auto aangereden en omgekomen. In Alphen aan de Maas is het nieuwe electrische gemaal officieel in werking ge steld door de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. Het te bemalen gebied beslaat 8500 ha. De bouwkosten van het ge maal vergden een bedrag van een millioen. De fotograaf M. M. is heden door de Arnhemse rechtbank overeenkomstig de eis veroordeeld tot een jaar en acht maanden jeugdgevangenisstraf. Hij moest f800 naar het postkantoor brengen voor zijn patroon, maar hij kocht een kaartje naar Frankrijk en meldde zich bij het Vreemdelingenlegioen. Hij werd echter afgekeurd en keerde ten slotte platzak huiswaarts. Hij bleek boven dien verscheidene andere verduisteringen op zijn geweten te hebben, onder meer van fototoestellen. De Franse maarschalk Juin, opperbevel hebber van de N.A.V.O.llandstrijdkrachten in centraal Europa, is hedenmorgen voor een tweedaags bezoek aan ons land in Den Haag aangekomen. Op 79-jarige leeftijd is te Bussum over leden mevrouw G. W. Everts. Zij was de tweede echtgenote van dr. Frederik van Eeden, die in 1932 is gestorven. De bewoner van een huis aan het Piet Heynsplein in Rotterdam, die de brandweer alarmeerde omdat zijn woonhuis in brand stond (hij zei nog juist op tijd een brand lucht te hebben geroken), wordt door de politie verdacht van brandstichting ten einde de verzekeringspenningen uitgekeerd te krijgen. Hij was voor f 5000 verzekerd. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het candidaatsexamen tand heelkunde H. J. Bonhof, Heemstede. De bazar die in de Wethouder Wester- veldschool gehouden werd ten bate van de voorbereidende Montessorischool aan de Wilgenstraat in Haarlem-Noord is een succes geworden. De bazar bracht zeshonderd gulden op. Tot lerares Engels aan het eerste Chris telijk Lyceum te Haarlem is benoemd me vrouw T. M. BritzeiHokse te Heemstede. De landelijke algemene instelling voor Kinderbescherming „De Opbouw" houdt Donderdagavond een propaganda- en film- avond in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal. Vertoond zal worden de kleurenfilm „Het broze riet". Voor de van 27 October tot en met 1 November te houden lijstcollecte in de gemeente Bloemendaal ten bate van het misdeelde en verwaarloosde kind kunnen collectanten zich nog opgeven bij de heer K. Nijenhuis, Prins Mauritslaan 126, Overveen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. ADVERTENTIE TAXI 13000 - Plein 33 - Tel. 13000 17000 De Belgische vereniging voor stedebouw en woningwezen houdt Donderdag een vergadering te Zandvoort. Plet gezelschap zal des avonds officieel door het gemeen tebestuur worden ontvangen. Ir. G. Fried- hoff, supervisor van de wederopbouw, houdt een causerie over het wederopbouw plan van Zandvoort. De volgende dag zullen de gasten een bezoek brengen aan de watertoren en an dere grote bouwwerken. B. en W. hebben besloten het leggen van rioleringen met bijkomende werken in de Dr. C. A. Gerkestraat en nabij" de Wilhel- minaschool, op te dragen aan de laagste inschrijver, de heer A. Ie Clercq te Castri- cum, voor het bedrag van diens inschrij ving ad f 12.340. Het plaatselijk werk voor de Nederland se Blindenbond, waarmede de echtgenote van Zandvoorts burgemeester zich heeft belast, zal in dit winterseizoen worden voortgezet met een culturele avond op Maandag 10 November in théater Mono- pole. Deze bijeenkomst zal worden ge opend door de burgemeester mr. H. M. van Fenema, waarna c!e propagandafilm van de bond wordt vertoond. Het Zandvoorts mannenkoor zal een uit voering geven; een blinde pianist zal een recital verzorgen. De uitvoering van „Bruiloft op de Ap pelbloesem" door Eden Phillpots in het gymnastiekgebouw te Vijfhuizen op Zater dag 25 October a.s., kan door ernstige familieomstandigheden niet doorgaan. Dinsdagavond sprak de heer J. M. Moer kerk uit Bennebroek voor het departe ment Lisse van het Nut van het Alge meen over het onderwerp „Dieren van nabij". De heer Moerkerk heeft een rijke ervaring gedurende zijn tienjarige omgang met de dieren in het dierenpark Blijdorp te Rotterdam opgedaan. Op interessante wijze vertelde hij hoe men het vertrouwen der dieren kan winnen. De verschillende geaardheid der dieren schetste de spreker. Hij besprak o.a. het leven der apen, kan- goeroe's en olifanten. Tenslotte zeide spre ker dat het voederen door het publiek vaak de dood der beesten tot gevolg heeft. Een groot aantal, deels gekleurde lichtbeelden, verduidelijkte het gesproken woord. Het voetbalelftal van de Heemsteedse politie speelde gisteren in Noordwijk tegen het politie-elftal uit die plaats. De Heem stedenaren wonnen met drieeen. Op hartelijke wijze heeft Zandvoort ge toond, hoe het werk van het hoofd der U.L.O.-school, die Dinsdag veertig jaar bij het onderwijs werkzaam was, wordt ge waardeerd. Uit alle kringen der bevolking was er voor dit jubileum belangstelling. Uit Canada zond een oud-leerling zijn geluk wensen; daarbij was een taart gevoegd. De viering begon des morgens met de leerlingen, die in de gymnastieklokalen der Hannie Schaft- en Wilhelminaschool aan volleybal-wedstrijden deelnamen. Om halftwaalf verenigden allen zich in het -gymnastieklokaal van de Hannie Schaft-school, waar de jubilaris met zijn echtgenote werd toegesproken door de heer J. J. Eertink. Namens de leerlingen boden twee vierde klassers, T. Koper en A. Furth, mevrouw Van der Waals een fraaie schemerlamp aan en de jubilaris de verzamelde werken van Marsman. Voor de receptie, die des middags van 4 tot 6 uur in hötel Keur gehouden werd, bestond een grote belangstelling. Onder de talrijke aanwezigen waren de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema met echtgenote, de wethou ders, de heren A. Kerkman en S. Slagveld, de gemeente-secretaris, de heer W. M. B. H. Bosman, de Zandvoortse predikanten C. de Ru, A. de Ruiter en E. Saraber Jr., de heer H. van der Weijer, oud-inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haar lem, prof. Fahrenfort van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, drs. J. Brum- melkamp, lector aan genoemde universi teit, vele raadsleden, de directeuren van publieke werken en het gemeentelijk, gas- en waterleidingbedrijf, de heren M. Deu- tekom en A. A. Conse, allo Zand ,-oortse schoolhoofden en vele onderwijzers en tal rijke oud-leerlingen, de heer W. F. Jansen, hoofd van het bureau voor beroepskeuze te Haarlem en vele leden van kerkeraad en kerkvoogdij der Nederlands Hervormde gemeente. Zandvoorts burgemeester voerde het woord namens het gemeentebestuur en de wethouder van Onderwijs. Spreker roemde de hoge opvatting, die de jubilaris altijd van zijn moeilijke en verantwoordelijke taak had getoond. Dat kwam op bijzondere wijze in de bezettingstijd tot uiting, toen deze ondanks bijna onoverkomelijke moei lijkheden tot het laatste ogenblik toe bleef doorgaan met het geven van onderwijs, toen dat niet meer op school kon geschie den, zelfs bij hem thuis. Hij bood bloemen aan namens de ge meente. De heer Van der Waals dankte de bur gemeester voor diens hulde. Namens de onderwijzers voerde de heer A. Hofstra het woord. Hij herinnerde aan de voortreffelijke samenwerking, die er op de Zandvoortse U. L. O.-school tussen schoolhoofd en leerkrachten bestaat en bood de jubilaris een prachtig boekwerk over de Vlaamse folklore aan. Onder de vele schriftelijke gelukwensen, die de jubilaris tenslotte nog ontving, was een zéér waarderende brief van de heer W. Schoenmakers, inspecteur van het on derwijs te Haarlem, die wegens een be langrijke vergadering verhinderd was aan wezig te zijn. De receptie werd door meer dan 300 personen bezocht, waarna in de avonduren het jubileum in intieme familiekring werd gevierd.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7