Bouwmateriaal uit afvalstoffen LAXEER AKKERTJE5 Lustrum-uitvoering van Diogé Politieke commissies der UNO stellen agenda op Brieven aan de redactie Nieuw betonbedrijf in Haarlem Ontvluchte gedetineerde nam oud beroep weer op Victoria en haar huzaar Korea krijgt voorrang, Zuid-Afrika komt spoedig aan de orde Groot deel van Haarlem half uur in het donker DONDERDAG 23 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Italiaanse Opera met Rigoletto Gratis Bach-avond in verwarmde Nieuwe Kerk Burgerlijke Stand van Haarlem Wijdingsdiensten voor padvinders Aantal verdachten in brandstoffenzaak stijgt Inwendige zniverheidx Kostbare wandtapijten in Haarlem hersteld Besluit gouden jubileum Gronjéstraatvereniging Gymnastiek Zwitserland niet naar de gymnaestrada Tafeltennis Cor du Buy verloor in Parijs Volleybaluitslagen Biljarten Wederom nederlaag van Broekhuizen in Buenos Aires Boksen Alles won in Amsterdam De betonblokken worden gevormd en in lange rijen te drogen gezet. Sinds Maart van dit jaar is er aan de Nijverheidsweg in de Waarderpolder. een bedrijf gevestigd, dat een belangrijke plaats gaat innemen in de lange rij van in dustrieën, die Haarlem reeds bezit. En toch is er op het eerste gezicht niets bijzonders aan dit complex te zien. Hoge, onafzienbare stapels betonblokken, waartussen enkele stoffige arbeiders; een betonmolen temid den van enorme bergen zand en grind; dit alles biedt zeker geen plezierig schouwspel. Maar aan het eind van het terrein staat een frisse groen-geverfde directiekeet, waarin we de heer W. G. Bekkenkamp aan treffen, die vol vuur en in een gezellig Twents dialect vertelt over de mogelijk heden, die hij voor zijn bedrijf ziet. Een Twents dialect, inderdaad, want de heer Bekkenkamp is speciaal door de N.V. Gebr. Schipholt uit Enschedé naar Haar lem gestuurd om hier een filiaal te stich ten van de reeds bestaande industrie in Overijsel. Maar waarom is dit betonbedrijf nu zo belangrijk? Wij zullen trachten het u dui delijk te maken; trouwens het hele procédé is vrij eenvoudig. Gegeven: een vlak stuk grond, arbeiders, een betonmolen en een grote hoeveelheid hoogovenslakken. Gevraagd: betonblokken. Vroeger kon men de afvalstoffen van de steenkolenmijnen eh hoogovens voor geen enkel doel gebruiken. Men stortte ze op grote bergen, die dikwijls een ondragelijke lucht verspreidden en de omgeving ont sierden. Thans weet men echter de sintels tot een aantal nuttige producten te verwer ken. Men maalt de slakken fijn, voegt er een bepaalde hoeveelheid cement en water aan toe en laat de verkregen substantie Woensdag a.s. in Haarlem Opnieuw is de Italiaanse Opera in ons land. Ditmaal maakt zij, onder auspiciën van de Concertdirectie Internationale een tournée met Verdi's Rigoletto. Dinsdag avond 7 October gaf zij de première in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. De zaal, die meer dan 2000 zitplaatsen biedt, was uitverkocht; het pu bliek was enthousiast en bracht het ensem ble ovaties. Zulk een enthousiast gehoor vonden de Italianen daarna in Arnhem, Delfst, Nijmegen, Den, Bosch, enz., overal waar zij tot nu toe optraden. Woensdag avond 29 October komt het gezelschap naar Haarlems Stadsschouwburg. Magda Piccarolo (Gilda) De hoofdrollen worden door de sopraan Magda Piccarolo, die de rol van Gilda zal uitbeelden, voorts Ruggero Schileo (de Hertog yan Mantua), Vittorio Benetti (titelrol), Egidio Casolari (Sparafucile), Sylvia de Monaco (Maddalena) en ande ren. Verscheidenen van hen traden op in de Scala of in het Teatro Nuove te Milaan; bovendien kwamen allen in vele andere bekende operatheaters van Italië en in het buitenland voor de voetlichten. De muzi kale leiding berust bij Maestro Gino Bar santi. De regie wordt gevoerd door Alberto- Ciulli, die zelf de kleine rol van Borsa zingt. De muzikale voorbereiding was in han den van de bekwame dirigent van de Hoofdstad-Operette, Fredy Salten. De cos- tuums zijn ontworpen door Ditta Chiappa uit Milaan; de décox-s door onze landgenoot Wim van Hemert. Op Vrijdagavond 24 October zal in de Nieuwe Kerk een Bach-avond gegeven worden, waaraan medewerken het Haar lems Kamerkoor onder leiding van Dolf Hendrikse, mejuffrouw Nelly Groenevelt, sopraan en Dolf Hendrikse, orgel. De toe gang is vrij en de kerk verwarmd. (Hollit genaamd) op een bepaalde wijze gevormd, drogen. isolerend en absorberend Het product, dat aldus is ontstaan en waarin een ijzeren bout wordt aangebracht, is isolerend en absorberend en dus vanzelf sprekend uitermate geschikt om als muur, plafond of vloer te dienen. Verder is het aanmerkelijk goedkoper dan hout, zodat vele aannemers niet lang geaarzeld hebben en de betonblokken bij de bouw van hun huizen in grote hoeveelheden gebruiken. De vraag is zelfs zo enorm, dat enkele be drijven het aanbod niet meer op peil kun nen houden, zodat de N.V. Gebr. Schipholt zich genoodzaakt heeft gezien in verschil lende steden, zoals Den Haag, Geleen en Meppel, neven-fabrieken te stichten. Het complex aan de Nijverheidsweg, dat. 240 bij 100 meter groot is, biedt werk aan ongeveer vijftig ongeschoolde arbeiders. En reeds nu, na zeven maanden, is het bedrijf te klein. Men heeft getracht het aangren zende stuk grond van de gemeente te huren en dit is gelukt. De gemeente heeft echter een opzeggingstermijn van een maand be dongen, zodat men uit moet zien naar an dere velden. Nog verder de Veerpolder in is genoeg grond beschikbaar, doch daar is geen open water aanwezig om de grond stoffen aan te voeren. Voorlopig redt men zich dus met het be staande complex en wij geloven dat de N.V. Gebr. Schipholt thans reeds een behoorlijk steentje bijdraagt tot het grote gebouw, dat Nederlandse woningbouw heet. HAARLEM, 22 October 1952 ONDERTROUWD: 22 Oct., C. Verhoek en G. Kuiper; C. E. Cool en U. Scherwatzki; T. Jonker en Th. J. van Steijn; J. N. Hasen- pflug en H. C. Postma; E. M. D. Korzelius en M. J. Duijn; J. Rademaker en C. van Es; F. Visscher en E. M. Zonneevld; M. E. M. Duf fels en R. M. M. Franken; J. Smit en J. M. van Leeuwen; J. de Vries en J. van Leeuwen; C. J. Kompier en C. J. W. van der Wiele; H. A. Horneman en H. M. M. van den Hoek; W. H. Linsen en M. M. Bloemsma; W. H. de Vos en F. Wijker; D. Bleeker en W. J. van der Breggen; G. K. Wiersma en M. J. Faber; J. Beuming en M. J. E. Winter. GEHUWD: 22 Oct., B. Schrijers en A. C. Lemmers; J. J. Ruijter en J. M. van Bruggen; J. A. Hoffman en P. A. M. Verdam; P. W. M. Kalse en C. A. M. de Brouwer; F. R. te Wel- scher en M. A. Th. G. van der Meij; M. A. Schipper en A. Koning; C. E. Schram en C. Nootenboom; D. Lodder en J. A. Rooseboom de Vries; N. de Jong en M. Festner; F. B. Wassing en M. van Essen: A. Groot en M. J. Koppen; C. Meinema en C. H. Bakker. BEVALLEN van een zoon: 20 Oct., M. MaanWijnmalen; 21 Oct., G. Geldof— Jeninga; G. S. HosmanSmits; H. S. Bou- man—Oomen; 22 Oct., A. Th. van der Slot- van Loenen: W. E. LammerseKoelemeijer. BEVALLEN van een dochter: 18 October, E. van RiessenLipke; 20 October, A. C. de GraanSorber; 21 Oct., W. Verkerk Woudstra; M. van den Berg—Kamp; J. J. MoolenaarHannenberg; N. van den Brink Beenhakker; 22 Oct. Chr. G. de VriesMet- zelaar: N. HaldermanSchellingerhout. OVERLEDEN: 20 Oct.. C. G. M. van Maris Cassée, 77 j., Westerhoutpark. Evenals in de voorafgaande jaren zullen in de komende maanden de wijdingsdien sten voor padvindsters en padvinders leden van het Nederl. Padvindsters Gilde (N.P.G) en de ver. De Ned. Padvinders (N.P.V.) eens per maand op een Zon dagmiddag, meestal de laatste Zondag van de maand, worden gehouden. De bedoeling van de wijdingsdiensten is de meisjes en jongens in het verband van de Beweging in de gelegenheid te stellen ernst te ma ken met het eerste deel van de belofte: de plicht te doen tegenover God. De bloemen en het fruit dat de padvindsters en pad vinders meestal in grote hoeveelheden meenemen, wordt na afloop van de dienst naar ziekenhuizen of tehuizen voor ouden van dagen gebracht. De eerste dienst wordt Zondagmiddag om half vijf in de Bakenesserkerk gehou den. De naam van de spreker wordt pas voor de aanvang van de dienst, bekend ge maakt. In de zomer van dit jaar is het de Haarlemmer R. H. van E., gedetineerd in de strafinrichting „Nieuw Vosseveld" te Vught, gelukt te ontvluchten. Hij moest een straf van drie jaar en zes maanden on dergaan wegens inbraken in Haarlem en omgeving en anderhalf jaar had hij reeds in de strafgevangenis ondergaan. Toen hij vorig jaar aangehouden was voor de serie inbraken en hij verhoord moest worden in Amsterdam slaagde hij er in, toen men hem naar een auto bracht, te ontsnappen. Na de ontvluchting in de afgelopen zo mer heeft Van E. zich naar de vierentwin tigjarige S. S. te Amsterdam begeven. Des avonds trokken zij er op uit en op 23 Juni hebben beiden zich schuldig gemaakt aan diefstal van tafelzilver, een fototoe stel en een regenjas uit een villa aan de Elswoutslaan te Overveen. Door verbre king hadden zij zich toegang tot de villa verschaft. Donderdagmorgen had het tweetal zich voor de Haarlemse rechtbank te verant woorden. Van E. gaf toe de inbraak te hebben gepleegd. Verder zeide hij gepoogd te hebben elders in te breken. De officier van justitie merkte op, dat Van E. er een sport van maakt te ont vluchten. Slaagt hij er in, dan neemt hij terstond zijn oude beroep van inbreker weer op. Hij eiste een gevangenisstraf van twee jaar. De verdediger mr. F. J. D. Theijse Jr. zeide dat het moeilijk is een straf te bepa len en hoopte, dat er aan het einde van zijn straf mogelijkheden zijn de verdachte op te vangen. Tegen S. S. luidde de eis eveneens twee jaar. Mr. Dekhuizen verzocht een psychia trisch onderzoek in te stellen. De rechtbank zal in de zaak tegen Van E. hedenmiddag uitspraak doen en in de andere zaak over veertien dagen. De recherche is er dezer dagen toe over gegaan nog vijf brandstoffenbewerkers in arrest te nemen, verdacht van verduiste ring ih dieristbetrekking van brandstoffen. Zij waren bij een brandstoffenhandelaaf werkzaam, die zijn opslagplaats heeft bij het station in Overveen. Zij brachten kolen bij een vierendertigjarige Haarlemse expe diteur, die wegens heling is aangehouden. In de jaren 1951 en 1952 hebben zij zakjes kolen, in totaal vier ton, weggehaald en aan de expediteur verkocht. Poging tot verduistering Tegen drie kolenbewerkers, werkzaam bij een brandstoffenhandelaar, die kolen had in een wagen op het goederenstation aan de Westergracht, is proces-verbaal op gemaakt wegens poging tot verduistering in dienstbetrekking. Zij hebben vijf mud brandstoffen uit de wagon gehaald en die wilden zij verkopen aan Haarlemmers. Dezen voelden niets voor deze handel, waarna de kolenbewerkers de brandstoffen in een andere wagon hebben geladen. ADVERTENTIE is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee 99 99 Het dilettanten-operettegezelschap „Diogé" bestaat vijftien jaar. Om dit derde lustrum luisterrijk te vieren koos men ter uitvoe ring de operette „Victoria en haar Huzaar" van Abraham, een werk dat een kostbare montering vergt en vrij hoge eisen stelt aan de spelers. Verre van er zich op een koopje mee af te maken, besteedde „Diogé" de uiterste zorg aan de opvoering; de décors waren bijzonder fris en in het eerste bedrijf zelfs zeer origineel; de costumering was in de puntjes verzorgd en uiterst fleu rig; de dirigent Henk Steenkist beschikte over een uitstekend orkest, de regisseur J. de Veer bereikte naar dilettanten- maat een opvallend goed samenspel en de menigvuldige balletscènes, ingestudeerd door Rie Boes, waren zeer te prijzen, vooral de Russische en Hongaarse num mers werden met veel temperament ge danst. Het uitgebreide dameskoor zong •beheerst en mooi van klank, maar over het gehalte der mannenstemmen valt in hèt' algeméén niet zoveel moois te zeggen. De in deze operette behandelde roman tische geschiedenis, die zich na de eerste wereldoorlog afspeelt in Siberië, Tokio, Petrograd en een dorp in Hongarije, wordt in hoofdzaak gedragen door de vertolking van gravin Victoria, de Hongaarse vrouw 'van 'dè Amerikaanse gezant in Tokio en later in de Russische hoofdstad. Zij ont moet daar in den vreemde haar doodge waande vroegere verloofde, die uit Siberië ontvlucht een toevlucht gevon den heeft in de Amerikaanse ambassade. De rest kan men raden: de grootmoedige Amerikaan doet afstand als echtgenoot en in het Hongaarse vaderland wordt bruiloft gevierd tussen de gravin en haar eerste „vlam" de ritmeester-huzaar. De veel eisende rol van -gravin Victoria werd door Leni Cramer met smaak gespeeld en ver rassend goed gezongen. Jaap Kaan, die thans de ritmeester vertolkte, maakt goede vorderingen inzake spel en houding, be houdens bij een paar gelukkige pogingen om het open zingen in de hoogte te ver mijden, was zijn zingen echter niet fraai. Meer met elkaar in evenwicht waren de twee andere paartjes: Ferry, de broer van Victoria (waarvan Jan Vander een prima operette-figuur maakte) met zijn Japanse bruid (door Leni Vander zeer mooi ge zongen) en Victoria's kamenier Riquette (vlot gespeeld door Suze Spoelder) met Janczi, de oppasser van de Ritmeester (door Herman Woerde tot een opmerke lijke komische creatie gemaakt). Kick Steenkist was een waardige gezant en het weinige wat hij te zingen had klonk be schaafd. Als Hongaars burgemeester maak te Jaap de Braai een goede beurt. Een aar dig Japans figuurtje was ook de creatie van Bep Steenkist. Wat de dirigent Henk Steenkist met zijn orkest, met de dames van zijn koor en met enkele van zijn solisten muzikaal bereikte, verdient met bijzondere lof te worden ver meld. En het debuut bij „Diogé" van re gisseur J. de Veer is ook alleszins te prij zen. Wegens stagnatie met het licht (men zou juist aan het laatste bedrijf beginnen, toen de electriciteitsvoorziening weigerde) werd het een latertje. Maar het merendeel van het publiek was te benieuwd hoe het met Victoria en haar huzaar zou aflopen, dat het er wel een extra half uur voor over had. Tiidens de stagnatie bleef de zaal behoorlijk verlicht door de plafondlampjes. Heden wordt de tweede opvoering van de operette gegeven. JOS. DE KLERK NEW YORK (Reuter). De Sovjet-Rus sische delegatie heeft er bij de politieke commissie van de UNO op aangedrongen onverwijld een begin te maken met de be handeling van het Koreaanse vraagstuk. Delegatieleider Gromyko verzocht de com missie als eerste agendapunt een bespre king van het Poolse vredesvoorstel te ver melden, en wel onder de titel: „Maatrege len om de dreiging van een nieuwe wereld oorlog weg te nemen". Het Poolse vredesvoorstel houdt, als ge meld, het volgende in: staking der vijande lijkheden in Korea, het uitwisselen van alle krijgsgevangenen, het terugtrekken van alle buitenlandse troepen uit Korea, het De herstelplaats voor antieke textiel aan het Leidseplein in Haarlem zoals men weet een gezamenlijke exploitatie van de gemeen ten Nijmegen en Maastricht, die door het Rijk gesubsidieerd wordt en waarbij Haarlem is ingeschakeld is onder leiding van me juffrouw dr. G. T. van IJsselsteijn gereed gekomen met de herstelling van drie kost bare wandtapijten. Het betreft de „Doortocht door de Rode Zee" uit de Mozesserie van Maastricht (een In 1735 in Brussel vervaardigd gobelin) en de „Zwanen' en de „Bokken" uit een uit 1565 da terende serie van Nijmegen, indertijd in Delft gewrocht. De feestelijkheden ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Generaal Cronjé- slraatvereniging worden op Woensdag 29 October besloten met een receptie in restau rant ,Het Bolwerk" en met een feestavond in „Treslong" te Hillegom. In Haarlem was namelijk op die datum geen enkele voor dat doel geschikte zaal te verkrijgen, zo verna men wij. Op die feestavond zal de theatergroep „De Verenigde Spelers" een muzikale comedie van Willy van Hemert opvoeren, „Tineke van Urk", met muziek van Ru van Veen. De regie heeft Gerrit Lindenberg. Verder werken mee de conférencier-humorist Van Laarhoven en het dans-showorkest „De Nar ren", onder leiding van Han Prinsen. Gisteravond heeft een groot deel van de Haarlemse bevolking een klein half uur in het donker gezeten. Over de oorzaak daarvan vernamen wij het volgende: In de loop van de middag werd een defect geconstateerd in de magneetwikkeling van de bekrachtigingsdynamo van een van de turbogeneratoren. Hierdoor kon die machine te weinig stroom leveren. Daarop werd getracht het interprovinciale Pegem-net in te schakelen, maar dat lukte niet omdat dat al oy.erbelasb was. Daarop is men omstreeks half elf in de avond overgegaan tot uitvoeren van een gedeelte van het „afschakelprogramma" voor noodgevallen, hetgeen er op neer komt, dat een aantal wijken, die de stroom het best kunnen missen uiteraard voor namelijk woonwijken worden uitge schakeld. Vier kabels werden gisteravond stroom loos gezet, met het gevolg dat in Haarlem- Noord, Zuid-West, Bos en Vaart en de Stadsschouwburg met naaste omgeving de lichten uitgingen. De tegenslag voor het Gemeentelijk Energiebedrijf was daarom ook zo groot, omdat de tweede turbogenerator toevallig in reparatie was. Door twee kleinere machines in te scha kelen wist men toch het overige deel van de stad nog van electriciteit te voorzien, zien. Intussen heeft men toen een reserve be krachtigingsmachine weten in te schakelen, waarna omstreeks elf uur allerwegen de lichten weer aangloeiden. (Verkort weergegeven) Voetgangers en fietsers. Ik en met mij honderden zijn het met H. W. volkomen eens, dat de Gravestenenbrug voor fietsers verboden moet worden. Met verwondering heb ik dan ook uw repliek op het schrijven gelezen. De kippenladders, die aan weerszijden op de brug zijn aangebracht, dienen om het bedienend personeel bij verschil in gewicht tussen brugklep en ballast de gelegenheid te geven om de klep te laten zakken en af sluiten, vooral bij sneeuw en ijzel. Als zij tevens voor het gemak van de voetgangers moeten dienen, dan zou ik willen aanraden om in de binnenstad, als proef, er enige trottoirs mee te bespijkeren Nog erger is, dat de fietsers de Wijde Steeg en de overzijde van het Spaarne als startplaats gebruiken, om de bovenkant van de brugklep te kunnen halen. Om het gevolg van een en ander eens te ondervinden zou ik u willen aanraden eens op de drukke uren te proberen om met vrouw, met of zonder kinderen, of met een kinderwagen over de brug te lopen. Het is beslist harde noodzaak dat de wielrijders dit kleine stukje lopen. Ook onder hen zijn er velen die, omdat zij niet voldoende gang hebben, de gekste capriolen maken. A. W. F. J. ZEGERS (Een van de leden der redactie heeft op een spitsuur een half uur lang de Gravestenenbrug op en neer gewandeld en keerde terug in de hechte overtuiging, dat de door inzender gewraakte kippenlad ders" voor voetgangers een veilige over tocht waarborgen. Ook met vrouw en kin deren, mits men natuurlijk zo verstandig is achter elkaar in plaats van breed uit naast elkaar te lopen. Met een kinderwagen wordt het inderdaad moeilijker. Naar onze mening is het, zowel voor voetgangers als voor fietsers, een kwestie van beleid: zij moeten beiden be seffen dat de brug er niet alleen voor hen is. Red.) verminderen van de strijdkrachten der ge wapende mogendheden met een derde, het tekenen van een „vredespact" door de „Grote Vijf", een verbod op het gebruik van atoomwapens en het uitbannen van een bacteriologische oorlogvoering. Met algemene stemmen heeft de com missie echter besloten voorrang te geven aan een behandeling van de kwestie-Korea op zichzelf. Met 34 stemmen tegen 20 bij 6 onthou dingen, werd verder besloten de kwesties- Tunis en -Marokko respectievelijk als tweede en derde punt op de agenda te plaatsen. In een eindstemming van 51 tegen vijf bij vier onthoudingen werd bepaald, dat de agenda er voorts als volgt uit zal zien: collectieve maatregelen, ontwapening, het Oostenrijkse vredesverdrag, de Tsje- choslowaakse klacht inzake „Amerikaanse subversieve activiteit", een onpartijdig on derzoek naar de beschuldigingen van bac teriologische oorlogvoering, het Poolse voorstel om maatregelen te treffen die de dreiging van een nieuwe wereldoorlog moeten afwenden. Commissie ad hoe De speciale politieke commissie vah de UNO, ook wel de „commissie ad hoe" ge noemd, waarin vertegenwoordigers van zestig staten zitting hebben, heeft Woens dag haar eerste bijeenkomst gehouden. De commisise besloot als eerste agendapunt een bespreking van het vraagstuk der Pa lestijnse vluchtelingen te houden. Daarna zal gesproken worden over de behandeling in de Zuid-Afrikaanse unie van uit Voor- Indië afkomstige personen, terwijl het der de agendapunt wordt gevormd door een klacht van dertien Aziatisch-Arabische landen over de Zuid-Afrikaanse „apart heidspolitiek". De voorzitter der algemene vergadering had voorgesteld als tweede agendapunt het vraagstuk der toelating van nieuwe leden- staten tot de UNO te vermelden, dit is nu onder aan de agenda gekomen. De commissie nam haar besluit met der tig tegen twaalf stemmen, bij veertien ont houdingen. De Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk, Nederland, Austra lië en Nieuw-Zeeland verklaarden zich tegen het geven van een hoge voorrang van bespreking aan de twee punten betreffen de Zuid-Afrika. Onder de voorstemmers bevonden zich de Aziatisch-Arabische lan den en de mt-esle Latijns-Amerikaanse sta ten. De algemene vergadering van de Zwitserse Gymnastiek Bond heeft besloten de uitno diging tot deelneming aan de Gymnaestrada, die onder auspiciën van de F.I.G. in 1953 in Rotterdam wordt gehouden, niet te aanvaar den. Er zullen dus geen Zwitserse groepen naar Rotterdam komen. Jaarlijks wordt in Parijs een tafeltennis- tournooi gehouden, waaraan nationale kam pioenen deelnemen. De verrassing was de nederlaag van de Engelsman Bergmann, de vroegere wereldkampioen, die in drie sets verloor van de zeventienjarige linkshandige Jean Claude Sala (Guadaloupe). Cor du Buy verloor van Amouretti in straight-sets. De uitslagen luidden: Rene Roothooft (kampioen van Frankrijk) si. George Roland (kamp. van België) 2118, 21—15. Wilmos Harangozo (kampioen van Joegoslavië) si. Guy Collier (Fr.) 2113, 21—19. Guy Amouretti (Fr.) sl. Cor du Buy (kampioen van Nederland) 2110, 2110. Jean Claude Sala (Guadaloupe) sl. Richard Bergmann (Engeland) 21—12. 17—21, 21—14. Halve eindstrijden: Harangozo sl. Root hooft 2113, 2220, 2117; Amouretti sl. Sala 16—21, 17—21, 21—4, 21—19 21—18. Eindstrijd: Harangozo sl. Amouretti 1921, 21—7, 21—15, 21—16. De uitslagen van de Woensdagavond ge speelde wedstrijden in de volleybalcompetitie in Haarlem luidden: Dames, 1ste klasse: PSVH 2PWN 40; Die RaeckseVCK 31. Dames, 3de klasse A: Die Raeckse 3 PSVH 3 3—1: BGV 2—Leonidas 0—4; HBC 2 Velox 3 4—0. Dames, 3de klasse B: OVRA 2Ramplaan 2 j3 Heren, 1ste klasse: HVS—VCK 3—0. Heren. 2de klasse A: Brandweer 2HVS 3 1—3: MSOVCR 2 3—1. Heren. 2de klasse B: PSVH 2—BGV 4—0; HBC—HVS 4 4—0. Heren, 3de klasse A: SpaarnestadRamp laan 13. Het programma voor 29 October is als volgt: Dames, 2de klasse: Die Raeckse 2BGV; Ramplaan—OVRA; Velox 2Rap. 2. Dames, 3de klasse A: Die Raeckse 3Leo nidas Dames, 3de klasse B: MSOOVRA 2; Die Raeckse 4Leonidas 2; HBC 4Ramplaan 2; Stampers—Leonidas 2; HBC 5Spaarnestad. Heren, 1ste klasse: CIOSDie Raeckse, BrandweerVCR. Heren, 2de klasse A: CIOS 2—MSO; Velox —HVS 3; PSCB—OVRA. Heren, 2de klasse B: PWN—Velox 2; Rap. 2—CIOS 3; HBC—Boru. Heren, 3de klasse A: Brandweer 3-OVRA 2. Onze landgenoot Broekhuizen verloor in Buenos Aires voor de derde maal zijn partij om het wereldkampioenschap driebanden. Ditmaal tegen de titelhouder Vingerhoedt. In sommige partijen werd zeer sterk gespeeld en men noteerde enkele gemiddelden hoger dan 1. De uitslagen luidden: Garcia (Chili) 50 78 6 0.641 Siguret (Frankrijk) 43 78 4 0.551 Vingerhoedt (België) 50 52 5 0.961 Broekhuizen (Nederland) 38 52 3 0.730 Carrera (Argentinië) 50 47 5 1.063 Moran (Venezuela) 42 47 4 0.893 Tiedtke (Duitsland) 50 43 5 1.162 Ventura (Spanje) 28 43 3 0.651 Criales (Columbia) 50 89 5 0.651 Monestier (Uruguay) 48 89 4 0.539 BINNENLAND Op 25 October zal te 's Hertogenbosch de onthulling en inwijding geschieden van het Britse oorlogsgedenkteken ter nagedach tenis aan de gesneuvelden van de „53e Welsh Infantry Division" uit de tweede we reldoorlog. De Twentse Bank is bereid de aandelen van de N.V. Van Mierlo en Zoon te Breda over te nemen tegen ongeveer 300 pet. De directie van Van Mierlo adviseert de aan deelhouders op het aanbod in te gaan. Koningin Juliana heeft Woensdag een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „50 jaar wonen" die gehouden wordt in het nieuwe stadhuis in Den Haag. Op 1 Juli 1953 zal de Nederlandse lucht macht veertig jaar bestaan. De burgemeester van Nijmegen heeft het initiatief genomen aan de Nederlandse luchtmacht voor haar muziekkorps op die jubileumdag een ceremo nieel tenue aan te bieden, waarover dit korps nog niet beschikt. Het is de bedoeling dat gelden voor deze gala-uniformen bijeen wor den gebracht door burgercomités in de plaat sen, waar de luchtmacht gelegerd is. Dat is in 30 plaatsen het geval. De gemeenteraad van Hengelo heeft be sloten op alle lagere scholen het vak han denarbeid in te voeren. De kosten worden geraamd op f250.000. Hengelo is, voor zover bekend is, de eerste gemeente, die een der gelijk verstrekkend besluit nam. Dr. B. Meulenbeld heeft zijn ambt van gewoon hoogleraar in de zuivere toegepaste wiskunde en de theoretische mechanica aan de Technische Hogeschool aanvaard met een rede over „Even of oneven". Op verzoek van de commissie van voor bereiding voor de ontwerp-wet op de genees middelenvoorziening heeft de centrale afde ling der Tweede Kamer besloten het afde- lingsonderzoelc van dat wetsontwerp voor lopig uit te stellen. Het Duitse m.s. Vesta is Woensdag naar Rotterdam gesleept. Het zal in een dok wor den opgenomen. De K.N.A.C. vestigt er de aandacht op dat automobilisten wettelijk verplicht zijn om tijdens het rijden bij mist de koplampen van hun auto's te ontsteken. De K.N.A.C. adviseert, bij mist overdag met volle kop- lichten en bij duisternis met gedimde lampen te rijden. Met ingang van 1 November zal het Veiligheidsmuseum te Amsterdam Veilig heidsinstituut worden. Tot deze naamswis seling is besloten, omdat het arbeidsterrein van deze stichting sterk is uitgebreid. Op 3 November zal in Madrid een Ne derlandse bibliotheek worden geopend. De verzameling is op een verzoek van Spaanse zijde bijeengebracht met steun van het ministerie van Onderwijs te 's Gravenhage, het Prins Bernhard Fonds, de vereniging „Nederland in den Vreemde", het genoot schap „Spanje-Spaans Amerika" te Amster dam en enkele andere verenigingen in Nederland. De politierechter te Assen heeft vijf jongens uit Smilde'veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, omdat zij herhaaldelijk uit baldadigheid bussen melk, die door veehou ders langs de weg waren geplaatst, hadden omgeschopt. De jongens werden op bevel van de politierechter onmiddellijk gevangen ge nomen. De her P- Buis, chef-cameraman van Polygoon-Profilti, zal Prins Bernhard verge zellen bij diens bezoek aan Zuid-Amerika. Kolonel-vlieger-waarnemer \V. J. Rey- nierse, die op 1 November de functie van commandant luchtverdediging zal overnemen van commodore vlieger-waarnemer J. van der Werff, is met ingang van dezelfde datum benoemd tot commodore. Te Amsterdam is op het nieuwe industrie terrein achter de Zuidergasfabriek de eerste paal geslagen voor een fabriek, waar Fiat auto's gemonteerd zullen worden. Men hoopt in Juli 1953 de fabriek gereed te hebben. Een kantoorbediende heeft op 21 October om 15.30 uur, in de telefooncel op de Nieuwe- markt te Amsterdam een actetas met 3000 aan bankpapier en diverse bescheiden achter gelaten. Toen hij in de cel terugkeerde was de tas verdwenen. Mr. D. U. Stikker, de nieuwe Neder landse ambassadeur bij het Engelse hof, is vandaag in Engeland aangekomen. Woensdag zal hij zijn geloofsbrieven op Buckingham Palace aan koningin Elizabeth aanbieden. De Rotterdamse rechtbank veroordeelde gisterochtend conform de eis de 31-jarige ver tegenwoordiger F. A. uit Breda tot een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek. De 37- jarige havencontroleur S. F. S. Z. en de 32- jarige binnenhuis-architect A. M. H. van G-, beiden uit Den Haag, zijn ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek. Zij waren allen betrok ken geweest bij een overval op een speelclub aan de Walenburgerweg te Rotterdam op 18 Juli. De buit zou negen a tienduizend gulden aan chèques en geld hebben bedragen. De bijzondere strafkamer van de Rotter damse rechtbank veroordeelde de 29-jarige lasser J. K. uit Rotterdam tot een gevange nisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan acht maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Hij had in 1941 dienst genomen bij het Vrijwilligerslegioen Nederland. Na de oorlog dook hij onder. Toen hij enige tijd geleden werd bekeurd, omdat hij zich met zijn fiets door een auto liet voorttrekken, bleek, dat hij nog steeds onder gedoken leefde. Uit een zaal van de Haagse dierentuin zijn gedurende de tentoonstelling „Bloem en Vrucht" 76 vrij kostbare tropische vissen uit diverse aquaria gestolen. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit te Amster dam zijn bevorderd tot arts de heren A. W. Bakker, Overveen en P. Vijlbrief Haarlem. Het wükcomité „Oud-Schoten" houdt Vrijdagavond 24 October van 20 tot 21 uur weer spreekuur in de kleuterschool aan de T esselschadestraat. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam zijn geslaagd: voor het doctoraal examen scheikunde mej. H. de Wijs te Haar lem en voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde de heer G. Roeland te Haarlem. Op Vrijdagavond 24 October zal dr. L. D. Terlaak Poot op een bijeenkomst voor leden van Wijk V der Nederlands Hervormde ge meente te Haarlem in de Begijnehofkapel spreken over „De varende gemeente". Daarbij zal een film over het evangelisatiewerk on der de schipperas worden vertoond. Op Dinsdag 28 October zal de heer P. J. Kapteyn, lid van de Eerste Kamer, voor de afdeling Heemstede van de Partij van de Ar beid een inleiding houden over Europese samenwerking. De bijeenkomst heeft plaats in de Heemsteedse Cafetaria. Het instituut voor bestuurswetenschap pen houdt morgenmiddag een vergadering in de statenzaal van het stadhuis te Haarlem. Mr. J. Bierens de Haan te Bloemendaal, alg. secretaris van de Nederlandse maatschappij voor Nijverheid en Hanael, zal een inleiding houden over het onderwerp „Bureaucratie". In Frascati in Amsterdam werden gister avond de finales gebokst van de kampioen schappen van Noordholland in de C-klasse. De Haarlemmer Alles (Bruggink) werd kampioen in het lichtgewicht juniores door een overwinning op Schuts (BHK). Van Heys (Bruggink) verloor voorts van Van Sittert (Bisschop) in het bantamgewieht. en kreeg dus de tweede prijs. In het licht-weltergewicht bokst De Boo voorts de finale op 5 November aanstaande.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9