„Werkelijke leiding van Mau Mau bevindt zich buiten Kenya" Tweede Kamer ontsteld over de vele straaljager-ongelukken Britse atoombom deed een fregat verdampen :«%4 ill! m Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kesselring krijgt gratie Ranselen Schijnwerpers op de suikerbieten Perzische Kamer zet Senaat op straat Britse inlichtingendienst: Blanken bereiden zich voor op periode van moord en doodslag Britse staalindustrie naar denationalisatie Het woord is aan Voorlopig verslag over „Oorlog Churchill vertelt over proefneming die meer dan een milliard kostte Politieke commissie spreekt over Korea Gevolgen van orkaan Uitnodiging voor Zuid Koreanen 67e JAARGANG No 91 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 24 OCTOBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 251 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman met ENIGE VERWONDERING, zal men er in andere landen zeker kennis van heb ben genomen, dat de vraag van weder invoering van lijfstraffen voor bepaalde misdrijven in Engeland opnieuw ernstig aan de orde is geweest. Weliswaar is die wederinvoering afgewezen, want de rege ring heeft bij monde van de Lord Chan cellor (minister van Justitie) verklaard dat zij niet tot dergelijke wetswijziging be reid is en de meerderheid staat achter haar maar er is dan toch maar een debat over in het House of Lords, het Hogerhuis, gehouden. En de man die op wederinvoe ring van lijfstraffen aandrong was de hoog ste rechterlijke autoriteit na de Lord Chan cellor, namelijk de Lord Chief Justice. Deze althans uiterlijk zeer barse figuur zijn naam is Lord Goddard zei bovendien in onomwonden termen waarom hij dat wou. En'een aantal juristen onder de Lords bleek het met hem eens te zijn. Lord Goddard verklaarde dat de criminaliteit in Engeland in onrustbarende mate is toegenomenen dat een „terreur" heerst niet alleen in lan delijke streken, maar zelfs ook in een Lon- dens district als South Kensington, waar vele oude mensen bang zijn om 's avonds de voordeur te openen-als er gebeld wordt. Nu wordt dezelfde straf gegeven aan schof ten, die vrouwen en kinderen mishandelen en jonge meisjes met ontzetting vervullen als aan de man die wegens openbare dron kenschap wordt ingerekend of aan de groenteboer die voortdurend te hoge prijzen gerekend heeft, zei hij. Dezelfde soort straf. De Lord Chief Justice voegde hieraan toe dat hij dagelijks drie of vier brieven krijgt van mensen, die hem vragen wat hij van zins is te doen om verbetering in de toe stand te brengen. Hij sprak van „gangsters" de Amerikaanse term. Hij zei dat de gangster een bruut is, die de neiging tot mild straffen alleen maar als zwakheid ziet. Hij waarschuwde tegen het gevaar, dat bedreigde mensen eigen rechter in hun zaak zouden gaan spelen. Lord Goddard is er geen voorstander van dat het publiek zich van wapens zou gaan voorzien. Maar als het niet beschermd wordt gaan wij daar naar toe, voorspelde hij. Wat het strafmid del betreft zou hij niet willen terugkeren tot „the cat" een stok met negen leren riempjes eraan, waarin knopen gelegd zijn omdat men daarmee de afgeranselde tot een soort martelaar kan maken. Maar hij zou wel die minder venijnige geselroede willen toepassen, die in Engeland vanouds als „the birch" wordt aangeduid en die vol gens hem de daarmee gestrafte man be lachelijk maakt. Lord Howe viel hem in zoverre bij, dat hij zeide dat „vrouwen en andere weerloze personen" in Engeland minder veilig zijn dan twee generaties dat is dus zestig jaar geleden. Een voor ons merkwaar dige uitspraak; voor ons land gaat dat zeker niet op. Lord Teinplewood, vóór de oorlog een internationaal bekend man als Sir Samuel Hoare hij was toen enige jaren Brits minister van Buitenlandse Zaken zei dat hij Lord Goddard's voorstellen tot weder invoering van lijfstraffen als kwakzalvers middelen beschouwde. En hij herinnerde eraan dat de Magistrates' Association er zich verleden week bij stemming tegen heeft uitgesproken. „Deze mannen en vrou wen, die in hun eigen omgeving voort durend in contact met misdadigers komen, hebben zich in een weloverwogen besluit tegen lijfstraffen verklaard." De president van het House of Lords, de Lord Chancellor in Engeland is de mi nister van Justitie tevens president van het Hogerhuis, erkende dat het soort mis drijven, dat vroeger met ranselen bestraft werd, is toegenomen. Maar, zei hij, met wederinvoering van lijfstraffen zou men de klok honderd jaar, zelfs langer dan dat achteruitzetten. Zulke voorstellen maken een paniekerige indruk. Nieuwe maatrege len, die pas vier jaar geleden zijn inge voerd, zijn nog niet voldoende verbreid en er is nog niet genoeg ervaring mee opge daan om ze als ontoereikend te beschou wen. Wij kunnen ons voorstellen dat Lord Simonds (de minister van Justitie) zich verzet tegen een terugkeer naar de ransel methodes van een ver verleden. En wij ge loven niet eens dat men er een schrik mee zou wekken, die bepaalde lieden van hun wandaden zou weerhouden. Wel zou men er een verruwing van zeden mee in de hand werken, met een toenemende neiging tot wraaknemingen incluis. Het klinkt dan misschien wel stoer, om er in ee^ aantal gevallen maar op te slaan, maar uit het oogpunt van verbetering van menselijke verhoudingen is het waardeloos. Dat een zo hoog geplaatste rechterlijke autoriteit als de Lord Chief Justice uitrekent, dat men de berkenroede met meer succes kan toepassen dan de kat, omdat men de ge troffene in het eerste geval belachelijk maakt en hij zich in het tweede wel eens martelaar kon gaan voelen mag ons, in deze moderne tijd, als een uiting van rech terlijke mentaliteit verwonderen. Het schijnt uitsluitend op een geest van ver gelding en wraakneming te duiden. Ge lukkig heeft de regering alle geseling af gewezen en toont zij zich bereid voort te gaan op een weg, die wel grote zorg en moeite vergt, maar tenminste tot goede resultaten leidt en niet alleen maar stoer is. De suikerbietencampagne is thans in volle gang. Ook 's nachts wordt gewerkt. Een foto van de suikerfabriek te Halfweg. Het lossen der schepen en auto's geschiedt in de schemering al bij het licht der schijnwerpers. TEHERAN (A.F.P./Reuter) De Per zische Tweede Kamer heeft een voorstel om de zittingsperiode van Senatoren terug te brengen van zes tot twee jaar aangenomen. Aangezien de huidige Senatoren drie jaar geleden werden gekozen, zullen dus nieuwe Senaatsverkiezingen moeten worden ge houden. Deze zullen worden uitgeschreven als premier Mossadeq de nieuwe kieswet, die nu voorbereid wordt, zal hebben goed gekeurd. De Perzische Senaat wordt veelal be schouwd als een pro-Britse haard van ver zet tegen Mossadeq, aldus tekent A.F.P. hierbij aan. Als gevolg van het besluit der „Madjlis" (Tweede Kamer) hebben de Senatoren hun parlementaire onschendbaarheid verloren. Zij zullen in het vervolg, naar een der in dieners van het wetsontwerp Donderdag ochtend verklaai'de, de vergaderingen van het parlement slechts als bezoekers kunnen bijwonen. De Senaat bestaat uit zestig leden: dertig Senatoren worden aangewezen door de Sjah, de andere helft wordt gekozen. De ontbinding van de Senaat betekent zeker een afstraffing voor het hof. De helft van het aantal leden immers is door de Sjah benoemd. Premier Mossadeq ver sterkt zijn positie in hét binnenland steeds meer en het zal zijn tegenstanders moeilijk vallen hem van binnen uit ten val te bren gen, aldus de diplomatieke correspondent van het Franse persbureau A.F.P. R. P. INCIDENT IN TUNESIë BIZERTA. (Reuter). Bij een poging tot arrestatie van zeven Tunesische verzets lieden in het dorp Raf-Raf, 30 km. ten Zuiden van Bizerta, zijn twee leden van de Franse militaire politie doodgeschoten en een gewond. Van de verzetslieden wer den er drie gedood en twee gewond. CHILEENSE SLEEPBOOT VERGAAN SANTIAGO (A.F.P.) De Chileense sleepboot „Brito" is nabij Quintero, ten Noorden van Valparaiso, vergaan. Het vaartuig was Woensdagavond aan de grond gelopen. Donderdagochtend vond er een ontploffing plaats, waarna de „Brito" is ge zonken. Vier der opvarenden hebben zich weten te redden, 21 worden nog vermist. Het zoe ken naar de vermisten is in volle gang. De „Brito" was een sleepboot van de Chileense marine. NAIROBI (Reuter) Officieren van de inlichtingendienst der Britse politie in Kenya hebben Donderdagavond tegenover een correspondent van Reuter verklaard, dat de kern van het tegen de blanken ge richte geheime negergenootschap der Mau Mau voorbereidingen treft voor nieuwe moordaanslagen. Zij verklaarden, dat de Mau Mau, on danks de arrestatie van ruim honderd van zijn leiders» even levend en giftig is als ooit tevoren. Deze officieren zijn er van over tuigd, dat het organiserend werk in de Mau Mau niét door Afrikanen wordt verricht en dat het gehele geheime genootschap onder een toezicht staat, dat buiten de grenzen van Kenya wordt uitgeoefend. Zij wijzen er op, dat andere ondergrondse be drijvigheid, niet slechts in Kenya, doch ook in andere delen van Afrika, eveneens dit kenmerk vertoont. Een der officieren van de politie-inlich- tingendienst was van mening, dat op grote schaal moordaanslagen op hoge Europese bestuursambtenaren zullen worden ge pleegd, zodra de Mau Mau meent, dat het bestuur minder scherpe voorzorgsmaat regelen neemt. Hij verklaarde dat alle hogere burger- en militaire ambtenaren in Kenya thans doorlopend vuurwapens onder hun bereik hebben. Het voornaamste gebied, waar de Mau Mau zijn terroristische werkzaamheid be drijft, blijft de omgeving van Nairobi. De politie-officier eindigde met de ver klaring dat, tenzij het hart uit de geheime organisatie wordt gerukt, de toestand in Kenya zal gaan gelijken op die in Ma- lakka. Naar aanleiding van de moord op het opperhoofd Nderi en twee politiemannen heeft Donderdag duizend man van het leger, de politie en de politiereserve, met hulp van verkenningsvliegtuigen der politie, het gebied van de Nyei-i-stam, 130 kilo meter ten Noorden van Nairobi, doorzocht. Toen 40 verdachte elementen werden aan gehouden op 4 kilometer afstand van de plek, waar Nderi Woensdag werd ver moord, trachtten inheemsen de omsingeling te doorbreken. Twee mannen werden hier bij gewond. Tot dusver zijn meer dan 60 verdachte voor ondervraging aangehouden. Spanning stijgt Nderi was een der drie opperhoofden der Kikoejoes. Slechts één van deze drie, Njeri, is nog in leven. De derde, Waroehioe, werd op 7 October in zijn auto doodgeschoten. Hij had in het openbaar de activiteit van de Mau Mau veroordeeld. De voorzitter van de Indiase organisatie in Nairobi heeft de regering meegedeeld, dat zij in noodgevallen op elk lid van de organisatie een beroep kan doen. Door het hoofdkwartier van het leger is bekendgemaakt, dat alle beschikbare strijd krachten tezamen zes bataljons de af gelopen 24 uur bezig zijn geweest met het opsporen van verdachten en het bescher men van gebouwen en personen. In verschillende reservaten houden leden van de Kikoejoes vergaderingen. Een woordvoerder noemde Donderdag de toe stand „verontrustend." Een blanke heeft nabij Nairobi op de plaats, waar een plechtigheid van de Mau Mau was gehouden, een dode kat gevon den, hangend aan een poort van bananen- stelen. Aan de kat was een briefje beves tigd, waarop vermeld stond, dat ieder, die na 2 October zou worden betrapt op het werken voor blanken gedood zou worden. Een officiële woordvoerder verklaarde, dat geen bijeenkomsten kunnen worden gehouden om de Kikoejoes de toestand uit te leggen, aangezien de stamleden verdwij nen naar afgelegen gebieden. Volgens schattingen van het Rode Kruis zijn tengevolge van de orkaan, die dezer dagen de Philippijnen heeft geteisterd, 370 personen om het leven gekomen. 200 per sonen worden nog vermist. De schade aan gebouwen en oogst wordt geraamd op 40 millioen dollar. Blanken in Nairobi hebben Donderdag een gestencilde brief ontvangen, waarin de „moordende blanken" wordt medegedeeld: „Wij zullen u doden, zoals u nu ons ver moordt. Door arrestaties van onze leiders en krantenredacteuren kunt u de stem van het volk niet onderdrukken. Wij zullen de strijd voortzetten tot wij. onze vrijheid zullen hebben verworven." „Wij zijn zes millioen man sterk en als onze tijd gekomen zal zijn, zullen wij geen medelijden tonen," aldus deze brief, die eindigde met de oproep „Afrikaners, ver enigt u." DUSSELDORP (D.P.A.) De Britse autoriteiten in West-Duitsland hebben ex- veldmaarschalk Albert Kesselring gratie verleend. Kesselring bevond zich reeds op ere woord in vrijheid om zich te laten verple gen in een particuliere kliniek. Hij lijdt aan kanker. Zijn gezondheidstoestand is précair. De 66-jarige voormalige luchtmaarschalk leidde de luchtoorlogen tegen Polen, Ne derland, België, Frankrijk en Engeland en hij commandeerde later een eenheid aan het Oostfront. In 1943 was hij bevelhebber in Italië. Na het mislukte Ardennen-offen sief volgde hij Von Rundstedt op in het Westen. Na aanvankelijk wegens oorlogsmisdaden ter dood te zijn veroordeeld, werd hij later begenadigd en zijn vonnis werd in levens lange gevangenisstraf veranderd. Hierna werd zijn straf nog eens vermin derd en wel tot 21 jaar. Bij het tegen hem gevoerde proces te Venetië voor een Brits militair gerechtshof in Mei 1947 werd Kes selring mede verantwoordelijk geacht voor het terdoodbrengen van 33-5 Italiaanse bur gers in Noord-Italië in het laatste jaar van de tweede wereldoorlog. De enige belangrijke Duitse opperofficier, die zich thans nog op grond van oorlogs misdaden in Britse gevangenschap bevindt, is de voormalige veldmaarschalk Von Man- stein. Deze werd in 1949 tot 12 jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens medeplich tigheid aan massamoord op Joden en Rus sen door speciale S.S.-commando's in het gebied, dat onder zijn bevel stond. Von Manstein bevindt zich op het ogenblik voorlopig op vrije voeten in verband met een oogoperatie, die hij onlangs te Kiel heeft ondergaan. Men verwacht niet, dat hij nog naar de gevangenis van Werl zal terugkeren. LONDEN (Reuter). De Britse regering heeft Donderdagavond in het Lagerhuis een meerderheid van 34 stemmen gekregen voor haar voorstellen om de genationali seerde ijzer- en staalindustrie terug te ver kopen aan de particuliere onderneming. De uitslag van de stemming was 303 stemmen voor en 269 tegen. Verwacht wordt, dat Churchill de voor stellen in de vorm van een wetsontwerp voor het eind van het jaar aan het parle ment zal voorleggen. Herbert Morrison, minister van buitenlandse zaken in het vorige kabinet, herhaalde de socialistische belofte, dat wanneer de socialisten weer aan het bewind zullen komen, zij de ijzer en staalindustrie opnieuw zullen nationali seren. (Deze industrie is in Februari 1951 onder het beheer van de staat gekomen). In Veendam is hét 10.000ste pensioen uitgekeerd door het Bedrijfspensioenfonds in de Landbouw. Mr. J. W. Harbers, directeur van het Bedrijfspensioenfonds, merkte op, dat bij de uitkering van dit 10.000ste pen sioen een mijlpaal was bereikt. Nog slechts drie jaren werkt het fonds en reeds zijn 8300 ouderdomspensioenen uitgekeerd, 800 wedu- wenpensioenen en 900 invaliditeitspensioenen. Oscar Wilde: Een cynicus is een man die van alles de prijs en van niets de waarde kent. 99 Blijkens het Voorlopig Verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begroting van het departe ment van Oorlog, hebben de Kamerleden algemeen uitdrukking gegeven aan ontstel tenis over het grote aantal ongelukken, dat het laatste jaar met straaljagers is gebeurd. Zeer vele leden zouden gaarne vernemen, of het aantal ongelukken exhorbitant hoog is en in welke verhouding dit aantal tot dat van de straaljager-ongelukken in an dere landen staat. Verschillende leden vroegen, of de Ne derlandse piloten niét met een te gering aantal vlieguren op de straaljagers worden gezet. Verder werd gevraagd, of het niet beter zou zijn, in plaats van met de pro ductie der Gloster-,,Meteor"-toestellen door te gaan, de productie van een nieuwer type ter hand te nemen. Vrij algemeen werd toegejuicht, dat de minister streeft naar een de facto zelfstan dig maken van de luchtstrijdkrachten. Vele leden achtten geen grondwettelijke bezwa ren aanwezig tegen de aanstelling van een staatssecretaris voor dit onderdeel der strijdmacht. Vele leden vroegen, of de mi nister streeft naar een departement van Landsverdediging, waarbij dan een afzon derlijk ministerie van Marine zou komen Donderdagavond arriveerde aan het sta tion Hollandse Spoor ie Den Haag Lord Is- may, de secretaris-generaal van de NATO. Foto: lord Ismay (links) verlaat het station met de voorzitter van het comité van chefs van staven, jhr. van Holthe. LONDEN (Reuter). Het doel van de recente Britse atoomproef op de Monte Bello-eilanden was het onderzoeken van de uitwerking van een atoomontploffing in een haven, aldus heeft premier Churchill Donderdag in het Britse Lagerhuis ver klaard. Het Britse atoomwapen is op een voor anker liggend fregat tot ontploffing ge bracht. Op enkele roodgloeiende brokstukken na, die over een der eilanden verspreid werden, „verdampte" het fregat, de 1450 ton metende „Plym" in de hitte van de ont ploffing, die een vloedgolf deed ontstaan en duizenden tonnen water, modder en rotsblokken de lucht inslingerde. Een uit gestrekt gebied werd door de luchtdruk en radio-actieve deeltjes bestreken. Churchill verklaarde, dat op het ogen blik, dat de eerste flits door de romp van de „Plym" naar buiten drong, op dat punt een temperatuur van ongeveer een millioen 1 «—fM De eerste officiële foto van de Britse atoomproef. De explosiewolk steeg tot een hoogte van pl.m. 3/z km; de'omvang bedroeg ongeveer IJ4 km graden Fahrenheit heerste. In het centrum van de ontploffing was de temperatuur nog veel hoger. Spoedig na de ontploffing vlo gen twee marineofficieren met hefschroef- vliegtuigen over het zwaar besmette gebied om monsters water, voor onderzoek op ra dio-activiteit, te nemen. Technische bijzonderheden kon Churchill niet geven. Zijn gebruik van het woord „bom" was de enige aanwijzing voor het type wapen, dat was gebruikt. De premier verklaarde, dat het wapen zich precies had gedragen als verwacht werd. Een vraag beantwoordend verklaarde Churchill, dat hij niet betwijfelde of de ontploffing zou leiden tot veel nauwere uitwisseling van inlichtingen met de Ver enigde Staten. Churchill verklaarde voorts nog, dat op verschillende afstanden van het ontplof fingscentrum proefbouwsels van belang voor de burgerlijke verdediging en de strijdkrachten, waren opgetrokken. Bij de proef waren geen dieren gebruikt. In het gebied waren geen zoogdieren waargeno men en de meeste vogels waren door de voorbereidingen voor de test vei'dreven. Geen der expeditieleden werd door de ont ploffing gewond. De kosten Desgevraagd verklaarde premier Chur chill. dat de proefneming in totaal ruim 100 millioen pond sterling (ruim 1 milliard gulden) had gekost. Hij verklaarde als oud parlementariër er zelf verbaasd over te zijn, dat een dergelijke som kon worden besteed zonder dat het parlement hier iets van merkte. Een lid van de Britse geologische dienst heeft aan de hand van vergelijkende cijfers een idee gegeven, wat een temperatuur van een millioen graden Fahrenheit wil zeggen. Graniet, zo zeide hij, wordt vloei baar bij 1.740 graden Fahrenheit en bij 4.530 graden verdampt het. De tempera tuur van lava in een vulkaan ligt tussen 1.290 en 2.190 graden. Alle bommenwerpers van de Britse luchtmacht zullen in de toekomst atoom bommen kunnen vervoeren, aldus heeft luchtmaarschalk Sir William Dickson Don derdag te Perth in Australië verklaard. Naar Reuter verneemt concentreren Britse technici zich op een middel, om een naderend atoomwapen op te vangen. te vervallen. Vrij algemeen was men dan ook van mening, dat een gelijkschakeling van de drie krijgsmacht-onderdelen tot uitdrukking dient te komen door de op richting van een staatssecretariaat voor de luchtmacht. Zeer vele leden hadden tot hun voldoe ning vernomen, dat de regering zich op het standpunt stelt, dat alle aan de Europese verdediging deelnemende N.A.V.O.-landen een gelijk recht op verdediging hebben. Zij meenden niettemin de regering een niet af latende diligentie op dit punt dringend te moeten aanbevelen. Diensttijd Zeer vele leden, die ook vroegen naar de waarde van het Nederlandse aandeel in de oefening „Hold Fast", vestigden er nog eens de aandacht op, dat het Nederlandse volk ter wille van de defensie van de Westerse wereld grote offers brengt zowel aan man kracht als aan geld. Terwille van het mo reel van de onder de wapenen zijnde mi litairen achtten zij het gewenst, dat zo dui delijk mogelijk wordt uitgesproken, hoe lang de diensttijd zal zijn. Verschillende leden hadden met verwon dering kennis genomen van de opmerking van de minister, dat in het verband van de Europese Defensie Gemeenschap de duur der eerste oefening in de deelnemende lan den zoveel mogelijk uniform zal dienen te zijn en dat als minimumduur 18 maanden wordt aangehouden. De mededeling, dat voor de bescherming van de burgerbevolking een wat hoger be drag dan 80 millioen kan worden geraamd, stemde zeer vele leden tot voldoening. In de moderne oorlogvoering is naar hun oor deel deze bescherming een zaak van grote betekenis. Zij 'vroegen, waarom dit onder deel niet geheel onder het departement van Oorlog is gebracht. De marine Uit het voorlopige verslag van de Twee de Kamer over de begroting van het depar tement van Marine blijkt dat sommige leden van oordeel waren, dat de nog in Indonesië vertoevende eenheden van de marine alsmede het personeel van de af deling Zeemacht van de Nederlandse mili taire missie in Indonesië, moeten worden teruggetrokken. Deze leden zouden gaarne ingelicht worden betreffende de vraag, of er strategische redenen zijn, dat er een con centratie van marine-eenheden op Nieuw- Guinea heeft plaats gevonden. Vele leden zagen met vreugde, dat een begin is gemaakt met de bescherming van de Koopvaardij. NEW YORK. (AFP.). De politieke commissie van de UNO is begonnen met de bespreking van het Koreaanse vraag stuk. De Tltailandse afgevaardigde stelde voor een Zuid-Koreaanse delegatie aan het de- hat te doen deelnemen. De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Wysjinski, stelde daarop voor, zonder zich tegen het Thailandse voorstel te verzetten, ook een Noord- Koreaanse delegatie aan de besprekingen te doen deelnemen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, ondersteunde het Thailandse voorstel en verzette zich krachtdadig tegen het Russische. Griekenland en Turkije spraken zich uit voor het uitnodigen van een Zuid-Ko reaanse delegatie en verzetten zich krach tig tegen Wysjinski's voorstel om ook een Noord-Koreaanse delegatie te horen. De Sovjet-Unie, Polen, Tsjecho-Slowakije, de Oekraine, Indonesië en Pakistan spraken zich uit voor het uitnodigen van een Noord-Koreaanse delegatie. De Britse, Canadese en Nederlandse delegaties schaarden zich aan de zijde dei- tegenstanders van een dergelijke uitnodi ging. De politieke commissie sprak zich hier na met 54 tegen 5 stemmen, bij één ont houding, uit voor het uitnodigen van een Zuid-Koreaanse delegatie. Zij weigerde met 38 tegen 11 stemmen, bij 8 onthou dingen, een Noord-Koreaanse delegatie uit te nodigen. De Amerikaanse delegatie heeft voorge steld, dat de Algemene Vergadering een be roep zal doen op de Noordelijken in Korea, om op de voorwaarden der verbondenen in te stemmen met het sluiten van een wapenstilstand. ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 25 October Zon op 7.22 uur, onder 17.25 uur. Maan op 14.26 uur, onder 22.23 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 24 October Hoog water: 6.45 en 19.04 uur. Laag water: 2.22 en 14.38 uur. Zaterdag 25 October Hoog water: 7.36 en 19.59 uur. Laag water: 3.02 en 15.28 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1