beroep op Adenauer had enkel succes Frans geen Europees forum der politieke jongeren geopend Ook Amerika pleegde geheim overleg over Korea-kwestie Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Werk voor ouderen Frans-Duitse Saarbesprekingen afgebroken Saarverkiezingen 30 November Nog meer arrestaties in Kenya Het woord is aan Prins Bernhard belicht problemen der internationale samenwerking Als staking voortduurt wordt fabriek verkocht UNO schuift de Chinese kwestie af Onthulling in New York Joegoslavisch gebied geschonden Timewas voortijdig Verklaring van Eisenhower Prins Bernhard naar Mexico vertrokken Perstrein terug naar Seoul Australisch vliegtuig vermist De Ommelanden 67c JAARGANG No 93 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 27 OCTOBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 253 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE ENGELSE dienst der P.T.T., die als een uitzondering niet met initialen maar als „the Post Office" aangeduid pleegt te worden, heeft een interessant besluit geno men. De dienst heeft de maximum-leeftijd voor sollicitanten naar werk als postbode, chauffeur en telefonist verhoogd van vijfen veertig tot zestig jaar. De Manchester Guar dian, hierover schrijvend onder de titel „New life at sixty" toont grote ingenomen heid met dit besluit. Het blad merkt op dat dit nu het eerste regeringsdepartement is dat ten uitvoer brengt, wat van regerings zijde al sinds de oorlog is aanbevolen: een lichtelijk ironische vaststelling van de af stand tussen ministeriële aanbevelingen en de uitvoering door de eigen administra tieve diensten. Kans op het vervullen van een nuttige arbeidstaak wordt hiermee ge boden aan een aanmerkelijk aantal mannen en vrouwen, die tot nu toe slachtoffers zijn van het ontmoedigende „te oud" telkens als zij zich aanmelden. Nu de levenstijd van de moderne mens tot flink boven de zeventig gestegen is moeten wij gewend raken, zegt de Guardian, aan de gedachte dat er niets vreemds in is dat een gezond mens nieuwe arbeid op zich neemt als hij zestiger is. „Het Post Office heeft een prachtig voor beeld gegeven en de vakbond van het per soneel heeft zowel menselijkheid als helder begrip van nationale belangen getoond door medewerking toe te zeggen. De waarbor gen die de bond daarbij gevraagd heeft ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden van huidig personeel zijn redelijk genoeg. Maar wij hebben meer dan een of twee toepas singen van zulk beleid bij aanstellingen nodig. Het Post Office is zich welbewust van het gevaax-, dat het al te ver vooruit loopt in dit beleid en heeft daarom zijn personeelschefs opgedragen rapport uit te brengen, zodra bij het ministerie van Ar beid neiging mocht blijken om een al te groot aantal oudere candidaten voor de P.T.T. te bestemmen. Niet alle ouderen die werk zoeken kunnen postbode of telefo nist worden. De rest van het bedrijfs leven, ambtelijk en particulier, dient het gegeven voorbeeld te volgen. Als bestaand vooroordeel eenmaal overwonnen is zal blijken dat de meeste ouderen, die om werk vragen, zeer nuttige arbeidskrachten zijn." Tot zover deze Engelse beschouwing. Er dient ter nadere verklaring wel meteen aan toegevoegd te worden, dat nationale be langen er niet zonder reden in te berde worden gebracht. Engeland tobt met gebrek aan arbeidskrachten op verscheidene be langrijke gebieden: met name in de zware industrie, het mijnwezen en de landbouw. Al tijdens het bewind van de Labour Party werd een herscholings-plan van jonge ar beidskrachten ontworpen en in uitvoering gebracht, dat de conservatieve regering heeft overgenomen omdat zij er de nood zaak van heeft erkend. Dat in zulke om standigheden het Post Office tot een aan zienlijke verhoging van de toegestane maximum-leeftijd bij sollicitaties is over gegaan vindt dus zeker in de eerste plaats zijn verklaring in het feit, dat het aanbod op de arbeidsmarkt te klein werd om in de regelmatige personeels-aanvulling van deze dienst te voorzien. Of andere ambtelijke diensten en wellicht ook particuliere be drijven in Engeland het voorbeeld zullen volgen zal dan ook afhangen van de vraag, of zij dezelfde nadelen ondervinden. Uit deze aanvulling blijkt al, dat men niet te gemakkelijk tot vergelijkingen met de toestand in ons land kan overgaan. De motieven waarmee de Manchester Guar dian de aanstelling van ouderen aanbeveelt gelden overigens ook voor ons land. Ook bij ons is de gemiddelde levensduur aan zienlijk gestegen en zijn mensen boven de zestig in groten getale in beter lichamelijke conditie, dan zij dat in vroeger tijden plach ten te zijn. Gedwongen door een eenmaal vastgestelde pensionnerings-leeftijd ziet men vaak mensen aftreden, die nog gezond en vol werklust zijn. Anderzijds komt het vaak voor dat mensen die ook op jonger leeftijd door een of andere samenloop van omstandigheden buiten werk zijn geraakt niet meer aan de slag kunnen komen. Het ontbreken van een pensioenregeling in zulk geval kan er ook het particuliere bedrijf van weerhouden iemand aan te stellen, al maakt hij als sollicitant een goede indruk en al beschikt hij over waardevolle erva ring en goede aanbevelingen. Het streven, in de laatste tijd tot uiting komend, naar organisatie van nuttige tijdsbesteding door gepensionneerden, wier werklust naar een uitweg zoekt, is een verschijnsel dat op zichzelf kenmerkend mag heten. Verande ring in de bevolkingsstructuur, naar de leeftijdsgroepen en de arbeids-animo gere kend, doet zich duidelijk gelden. Vroeger heette zeventig „de leeftijd der sterken". Moet men die bijzondere aanduiding niet naar tachtig 'of wellicht vijfentachtig ver plaatsen? Het aantal gevallen waarin de zeventig in goede gezondheid gepasseerd wordt is zo groot geworden, dat niemand er meer iets uitzonderlijks in ziet. Als de Engelse aanstellingen op oudere leeftijd in aantal gaan stijgen en een succes blijken te zijn, zoals zeker in de meeste gevallen te verwachten is, zal ook in ons land het bewustzijn, dat een langer arbeids leven logisch gevolg van de langer levens duur is, toenemen. En een probleem acuter worden, dat vele kanten heeft en zeker niet gemakkelijk oplosbaar is. R. P. Volgens berichten uit het Joegoslavisch- Bulgaarse grensgebied zouden Bulgaarse militairen Zondagochtend het vuur ge opend hebben op een Joegoslavisch garni zoen 17 km ten Noord-Oosten van Dimi- trowgrad. Radio Belgrado deelde mede, dat de militairen met automatische wapens schoten onder dekking van zware machine geweren. Tezelfdertijd vlogen vijf a zes Bulgaarse vliegtuigen over de Joegosla vische grens. Een er van, een Mig 15 straal jager, vloog tot Pirot, ongeveer 25 km van de grens. De toestellen keerden later naar Bulgarije terug. Een uur eerder vloog een Bulgaarse jager verschillende malen boven het Joegoslavische dorp Grad. In Groningen is de eerste steen gelegd voor de nieuwe studentensociëteit „Mutua Fides" aan de Grote Markt. De oude sociëteit aan de Noordzijde van de Grote Markt is destijds door oorlogshandelingen vernield. (Van onze correspondent in Parijs) Enkele dagen eerder dan in Parijs over het algemeen verwacht werd zijn Zaterdag avond de besprekingen tussen Frankrijk en Duitsland over de europeanisatie van het Saargebied afgebroken. Dit werd medegedeeld door een officieel communiqué, dat in Bonn door kanselier Adenauer en de Franse Hoge Commissaris, André Fran cois Poncet, werd uitgegeven. Weliswaar verklaart dat communiqué dat Frankrijk en Duitsland voort zullen gaan naar een accoord te streven, maar uit de openhartigheid, waarmee wordt geconstateefd, dat het niet mogelijk is geweest overeenstemming te bereiken inzake de datum der verkiezingen in het Saargebied, blijkt wel overduidelijk, dat men zich over die voortgezette pogingen geen illusies maken moet. Intussen kan men zeker niet zeggen, dat de Franse en Duitse onderhandelaars hun gesprek lichtzinnig hebben verbroken,want de laatste maanden, om precies te zijn sinds einde Juli, ging er bijna geen week voorbij of er werden tussen Bonn en Parijs één of twee nota's gewisseld. Nota's, die alle be trekking hadden op een gemeenschappe lijke verklaring, die over het Saarprobieem zou worden gepubliceerd en waarin dan Schuman en Adenauer de punten zouden hebben opgesomd, waarover ze het dan in middels helemaal of bijna eens waren ge worden. Maar die lijst is nu dan wel zo mager gebleken, dat men er met goed fat soen niet meer voor de dag heeft willen komen. Men meent in Parijs te weten, dat de beide standpunten zich de laatste weken steeds verder van elkaar verwijderd heb ben. Een laatste beroep van Poncet om begrip bij Adenauer voor de belangen die Frankrijk in de Saar verdedigt als redelijke tegemoetkoming voor de verliezen die het tijdens de oorlog heeft geleden is dus Za terdag vruchteloos gebleken. Onder deze omstandigheden heeft Hoff mann, die zich Zaterdag op dringend ver zoek met de Franse ambassadeur Grandval en de zeven voornaamste politieke leiders in het Saargebied naar Parijs had gespoed en vier uur l?'ig met minister Schuman aan de Quai d'Orsay confereerde, blijkbaar geen reden meer gezien om de datum van de verkiezingen ten tweede male uit te stellen. Te minder omdat zo'n uitstel grond wetsherziening noodzakelijk had gemaakt, aangezien op 12 December het huidige Saarparlement zijn tijd officieel zal hebben uitgezeten. De verkiezingen, waarvan in Parijs ver-, wacht en in Bonn gevreesd wordt, dat ze de Frans gezinde i-egering een overwinning zullen bezorgen, blijven zo nu dus op 30 November bepaald. Uteraard zal, over het algemeen geno men, de Frans-Duitse verstandhouding door het fiasco van deze Saarbesprekingen niet verbeterd worden en in Parijs ver wacht men reeds dat Bonn nu de Saar- kwestie bij de Europese raad aanhangig zal NAIROBI, (Reuter). De politie van Kenya en militairen hebben- Zondag bij omvangr|jke nasporingen in het gebied van Klamboe, 16 km. ten Noorden van Nairobi, 49 verdachten gearresteerd. Een woordvoerder van de regering heeft Zondag, na de intensieve actie van de vorige week tegen de Mau Mau, verklaard dat de toestand over het algemeen stabiel is en geen reden tot ongerustheid geeft. Volgens berichten die in Nairobi zijn ontvangen zijn de meeste jonge mannen van de Kikoejoe-stam verdwenen. De af gelopen week hebben piloten van ver kenningsvliegtuigen gemeld, dat duizenden naar het uitgestrekte berggebied trokken, dat alleen te voet begaanbaar is. De po litie tracht er achter te komen of de uit tocht het gevolg is van vrees voor de po litie of deel uitmaakt van een plan van de Mau Mau om stamleden te verzamelen voor een opstand tegen de regering. Zondag is de eerste zending revolvers uit Engeland in Nairobi aangekomen. De blanken konden de laatste tijd geen wa pens kopen. Djomo Kenyatta en ongeveer 20 andere verdachten zijn ondergebracht in een kamp in de woestijn nabij de noordgrens van Kenya. maken, terwijl tevens gerekend wordt op de mogelijkheid dat Adenauer ook zal trachten de UNO in deze kwestie te inte resseren. NEW YORK, 27 Oct. (AFP). Een aantal exemplaren van het Amerikaan se weekblad „Time" is deze week uit gegeven met een omslag, gedateerd 10 November, dat onder de kop „uitslag der verkiezingen" de portretten van gouverneur Stevenson en senator Spark- man als de nieuwe president en vice- president te zien gaf. De vergissing was des te vermakelijker, omdat „Time" krachtig de candidatuur van generaal Eisenhower steunt. De fout is ontstaan, doordat van tevoren reeds, gewoonte getrouw, twee millioen omslagen voor het verkiezingsnummer gereed waren gemaakt, waarvan de ene helft de overwinning van de republi keinse candidaten, generaal Eisenhower en senator Nixon, en de andere helft de overwinning der democratische can didaten bekend maakt. Op de binderij waren nu enige honderden exemplaren van het nummer van deze week per ongeluk van de omslag van laatstge noemde partij voorzien. Generaal Eisenhower heeft een schrifte lijke verklaring aan de pers overhandigd, waarin hij uiting geeft aan zijn mening, dat het program voor de oefening van de reserves van de Amerikaanse strijdkrach ten, opgesteld door de democratische rege ring, volkomen mislukt is. In de verklaring bevestigde hij dat hij, in geval hij tot pre sident zal worden gekozen, een program zal opstellen gebaseerd op de militaire behoef ten van het land en op de werkelijkheid, die het nodig maakt dat sterk en doeltref fende reserves gehandhaafd blijven". Hedenmiddag is Prins Bernhard met het KLM-vliegtuig „Prinses Wilhelmina", dat de eerste vlucht maakte op de nieuwe luchtlijn naar Mexico, van Schiphol ver trokken. De Prins werd uitgeleide gedaan door het gehele Koninklijke gezin. Voor het vertrek werden aan het Ko ninklijk Paar voorgesteld de voltallige bemanning van het vliegtuig en de veer tien Mexicaanse gasten van de KLM, die de reis meemaken. Om vijf minuten over half twee steeg de „Prinses Wilhelmina" van Schiphol op. De trein, die gebruikt werd voor de huis vesting van vertegenwoordigers van de pers te Moensan (Korea) is naar Seoel te ruggekeerd. De trein zal echter gereed ge houden worden, om onmiddellijk naar Moensan te rijden, mochten de onderhan delingen over een wapenstilstand te Pan- moendjom hervat worden. Wijnaendts Francken: De vrouw wil op een grote voet leven, maar op een kleine rond wandelen. De secretaris-generaal der NAVO, Lord Ismay, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan H.M. de Koningin en met Prins Bernhard gejaagd. In de tuin van het landgoed „Raaphorst" ziet men geheel achteraan van links naar rechts: de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf en Lord Ismay. Op de voorgrond: Prins Bernhard, mevrouw Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, Lady Ismay, Koningin Juliana en jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Prins Bernhard heeft hedenmorgen in de grafelijke zalen in Den Haag het Europees Forum der Politieke Jongeren geopend met een rede, waarin hij onder meer zei, dat het een zeer hoopgevend feit is in deze verwarde tijden dat zo vele jonge mensen interesse hebben voor de politieke, economische, sociale en culturele problemen van buiten de grenzen van hun geboorteland. Eén van de voornaamste oogmerken van deze jeugd-samenkomst is zoveel mogelijk jonge mannen en vrouwen bekend te maken met de essentiële aspecten van deze problemen. Een volledig begrip bij de jongere leden van de gemeenschap van de doelstellingen en van de mogelijkheden welke de internationale samenwerking biedt voor de oplossing van onze dagelijkse problemen is van primair belang voor het voortbestaan van de democratische levenswijze. Een tweede doel van deze bijeenkomst, zo zei Prins Bernhard, is het samenbrengen van vertegenwoordigers van politieke jeugdbewegingen uit verschillende landen, jonge mannen en vrouwen met zeer uiteen lopende geloofsopvattingen en politieke ideeën, teneinde een opbouwende bespre king te houden over de groei van de bewe ging naar een grotere eenheid van Europa. Na herinnerd te hebben aan hetgeen sinds de oorlog op het gebied der internationale samenwerking is bereikt, zei de Prins, dat binnen het terrein van de U.N.O. en het Noord-Atlantisch Verdrag behoefte bestaat aan een engere Europese samenwerking. De Europeanen beseffen meer en meer, dat er een gemeenschappelijke erfenis te verdedigen en een gemeenschappelijk lot te delen is. Zij hopen sjmen te bereiken, wat voor elk land alleen een onmoge lijke taak zou zijn. De gedachte aan een nauwere inter-Europese samenwerking, aan Het Rode Kruis korps Haarlemmermeer hield Zaterdagmiddag in Halfweg een groots opgezette oefening, die een veronderstelde ontploffing in het fabriekscomplex van de Normi tot uitgangspunt had. De foto geeft een overzicht van het gewondentransport, waarbij behalve bootjes en auto'-s, ook steigers eh kranen te pas kwamen, die de vrijwilligers van het korps zelf hadden geconstrueerd. een grotere eenheid in Europa, wint snel aan kracht. Deze gedachte kan alleen ver werkelijkt worden, als een sterke gemeen schapszin de Europeanen er toe brengt de offers te aanvaarden, die voor het gemeen schappelijke doel gebracht dienen te wor den. Dit besef is in het bijzonder aanwezig bij de Europese jeugd. Europa's jeugd houdt de blik gericht op een nieuw Europa. Zij beseft de noodzaak om de krachten van dit oude continent te gebruiken in een machtige poging om het te helpen zijn kracht en voorspoed te her winnen, geleid door zin voor gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid voor het ver vullen van gemeenschappelijke taken, ter wijl de typische individualiteit van elk der deelnemende landen beveiligd wordt. De gedachten over de toekomstige Euro pese structuur zijn nog verre van gekris talliseerd. Maar wij kunnen ons onmogelijk een Europa, zelfs een verenigd Europa, voorstellen, dat van de rest der wereld onafhankelijk is en dat zijn deuren sluit voor cultureel, economisch en wetenschap pelijk verkeer met andere werelddelen. Sedert de oorlog werden zeer bemoedigende resultaten bereikt bij het pogen om te komen tot een grotere eenheid door de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en de Europese Betalings unie, de verdragsorganisaties van de vijf mogendheden en de Raad van Europa op het gebied van cultuur, sociale veiligheid, de rechten van de mens en administratieve voorschriften. Het karakter van deze oi-ga- nisaties is voornamelijk dat van een machi nerie voor intergouvermentele adviesgeving en samenwerking. Enkele weken geleden trad een organisatie met een totaal ver schillend karakter in werking, aan de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap, de eerste bovennationale gemeenschap. Het probleem of samenwerking en ge deeltelijke integratie zou leiden tot fede ratie of con-federatie, in welke mate natio nale souvereiniteit beperkt dient te worden, de vraag op welke wijze samenwerking be reikt moet worden, zijn zeer zeker belang rijke vragen, die niet alleen staatslieden en politici aangaan, maar de gehele bevolking, want zij bezit in ons democratische systeem de souvereiniteit der beslissing. Wij allen, de jongeren onder ons het meest, zullen de consequenties van onze keuze ten volle dienen te beseffen. Tot slot zei Prins Bernhard, dat hij grote waarde hechtte aan deze bijeenkomst voor de jeugd van Europa, omdat deze de jon geren een unieke kans biedt om grondig bekend te geraken met-de problemen, die hij in zijn rede aangeroerd had. Vliegtuigen zoeken naar een Dakota van de Australische luchtmacht, die volgens de berichten bij de Zuidkust van Nieuw- Zuid-Wales vermist wordt. Het toestel is hedenochtend van het vliegveld Mascot te Sydney opgestegen en had brandstof voor 290 minuten vliegen aan boord. Na 326 m. was het nog niet teruggekeerd. In het vliegtuig bevinden zich een bemanning van vier koppen en twee geleerden van de Gemenebest-organisatie voor wetenschap pelijk onderzoek ten dienste van de in dustrie. Zij hielden zich bezig met proe ven om kunstmatig regen te verwekken. In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is op het nummer 1312 een prijs gevallen van f25.000. In een onderhoud, dat het A.N.P. had met de directie van de Coöperatieve Fa briek voor Melkproducten te Groningen, deelde de directeur, de heer F. de Boer, mede, dat, wanneer deze staking, welke thans haar tiende week is ingegaan, nog enkele weken voortduurt, de fabriek defi nitief verkocht zal worden. Men heeft reeds onderhandelingen ge opend met een koper, die accoord is ge gaan met de verkoopvoorwaarde, dat geen der thans stakende arbeiders in het nieuwe bedrijf, dat ook een zuivelbedrijf zal wor den, wordt aangesteld. Zij zal verder een tegenvordering indienen van ruim een millioen gulden voor door de staking ge leden schade. Inmiddels wordt volgens de directie het leven van de werkwillige arbeiders van de Ommelanden lastig gemaakt. Men post voor de woningen van deze arbeiders, ter wijl de buurt circulaires van de stakings leiding ontvangt, waarin wordt medege deeld, waar onder opgave van straat en huisnummer een werkwillige woont. Men vraagt de steun van de buurtgenoten, om deze man te bewegen niet naar het werk te gaan. NEW YORK. (Reuter). De Algemene Vergadering der UNO heeft Zaterdag met 42 tegen zeven stemmen, bij elf onthou dingen, besloten voor de duur van haar huidige zitting geen beslissing te nemen in het vraagstuk der Chinese vertegenwoordi ging. Deze beslissing werd genomen op aan beveling van de commissie voor de ge loofsbrieven, die een Sovjet-Russische eis had verworpen, strekkende tot het weren van Chinees-nationalistische vertegen woordigers en het slechts erkennen van afgevaardigden van de communistische re gering te Peking. De Russische delegatie diende daarop een andere resolutie bij de Algemene Ver gadering in, strekkende tot het ongeldig verklaren van de geloofsbrieven der le den van de Chinees-nationalistische de legatie. De Algemene Vergadering besloot echter, na eerst het rapport van de com missie voor de geloofsbrieven te hebben goedgekeurd, met 45 tegen zes stemmen het Russische voorstel niet in stemming te brengen. De Algemene Vergadering heeft Dene marken, Columbia en Libanon tot leden van de Veiligheidsraad gekozen. Deze lan den zullen voor twee jaar de zetels bezet ten, die de afgelopen twee jaar door Bra zilië, Turkije en Nederland zijn ingeno men. De zittingstermijn van laatstgenoem de land en loopt aan het einde van dit jaar af. In tegenstelling tot vorige verkiezingen voor het lidmaatschap van de Veiligheids raad was in dit geval slechts een stem ming nodig. Columbia en Libanon kregen 58 van de 60 stemmen, terwijl op Dene marken 56 stemmen werden uitgebracht. Amerikaanse diplomatieke kringen heb ben Zaterdag onthuld, dat in het voorjaar en de zomer van dit jaar Amerikaanse di plomaten „informele besprekingen" heb ben gehouden met Russische vertegen woordigers teneinde te pogen, de impasse bij de bestandsbesprekingen in Korea te verbreken. Dergelijke besprekingen waren „bij twee of drie gelegenheden" te New York gevoerd, om te ontdekken of Rusland werkelijk vrede in Korea wenst, aldus ge noemde kringen. Minister Acheson noemde deze bespre kingen in ziin rede voor de politieke com missie der UNO „geheel onvruchtbaar". Een hoge Amerikaanse functionaris bij de UNO verklaarde, dat zijn delegatie op het ogenblik geen geheime besprekingen met de Russen voert, die te vergelijken zouden zijn met de onderhandelingen tus sen de Amerikaanse afgevaardigde dr. Jessup en de toenmalige Russische verte genwoordiger Malik, welke besprekingen er toe bijdroegen de blokkade van Berlijn in 1949 te verbreken. De leidster van de Indiase delegatie, me vrouw Pandit, heeft echter Vrijdag reeds meegedeeld, dat achter de schermen ge heime besprekingen a'an de gang zijn. Zij weigerde toen nadere bijzonderheden be kend te maken. In diplomatieke kringen bii de UNO is men van mening,, dat slechts door middel van dergelijke besprekingen achter de schermen de moeilijkheden te Pan- moendjom kunnen worden opgelost. De Nederlandse permanente gedelegeer de bij de UNO, de heer D. J. von Ballu- seck heeft tegenover het ANP verklaard, dat de door Acheson in de Assemblée in gediende resolutie inzake Korea een be vestiging is van de ernstige wil van de UNO om een rechtvaardige en eerzame oplossing van het conflict te vinden en om het humanitaire principe van vrijwillige repatriëring van krijgsgevangenen te hand haven. Hij toonde zich echter weinig op timistisch omtrent het succes van deze stap. Indien zij geen resultaat heeft mag men volgens de Nederlandse vertegenwoordi ger verwachten dat er van sommige kan ten zal worden aangedrongen op een ver scherping van de strijd, zowel op militair als op economisch gebied (dit laatste in de vorm van een strikter handels-embargo), maar evenzeer moet worden verwacht dat zulke voorstellen aanzienlijke tegenstand zullen verwekken bij die landen, welke in verscherpte actie van de U.N.O. een toe neming van het gevaar van een nieuwe we reldoorlog zien. Niemand verwacht dat het antwoord dat Wysjinsky op de rede van Acheson zal geven van enige toenadering blijk zal geven. Verwerping (Reuter). Radio-Pjongjang heeft om geroepen. dat de Noord-Koreaanse rege ring geen enkele beslissing der U.N.O. ten aanzien van Korea zal aanvaarden, waar aan de Noord-Koreaanse regering niet heeft deelgenomen. De radio haalde hierbij de Noord-Koreaanse minister van Buiten landse Zaken aan, die aandrong op een Noord-Koreaanse vertegenwoordiging bij de huidige algemene vergadering der U.N.O. ZACHT WEER Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met geduren de de nacht plaatselijk lichte regen, maar morgen overdag overwegend droog. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen Zuid-West en Zuid. Nog iets hogere temperaturen. 28 October Zon op 7.28 uur, onder 17.19 uur. Maan op 15.25 uur onder 1.19 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 27 October Hoog water: 10.03 en 22.46 uur. Laag water: 5.09 en 17.47 uur. Dinsdag 28 October Hoog water: 11.35 uur. Laag water: 6.49 en 19.20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1