Weerzien met „De Koopman Directeur van Postkantoor bij zijn afscheid gehuldigd Agenda voor Haarlem De radio geeft Dinsdag Autostalling Volkswagens te huur zonder chauffeur Aanbieding van penning met oorkonde PANDA EN DE MEESTERDOKTER Ö.B.B. Slaven als slaven MAANDAG 27 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 'n TIP VAN BOOTZ Hammondklanken in Gronjéstraat Heemsteedse subsidie aan provinciaal orkest Intructieavond van de Reddingsbrigade Van de Gravestenenbrug in het water gevallen Bromfietser veroorzaakte botsing Kerkelijk Nieuws Burgerlijke Stand van Haarlem Ir. P. Bakker Schut overleden Monument voor gefusil- leerden te Amsterdam Indien TEMPO Uw VERHUIZING doet Is het VOORDELIG en GOED Voetbal Het voorlopig Nederlands elftal tegen Saarbrücken 9) Zelden, aldus verklaarden mij enige leden van de Nederlandse Comedie na afloop van de Zaterdagmiddag in de Haarlemse Schouwburg gegeven vertoning van „De Koopman van Venetië" van Shakespeare, hebben wij zo heerlijk gespeeld als op deze schoolvoorstelling. En dat was waarlijk niet alleen, hoezeer dit spontane gebaar ook op prijs werd gesteld, omdat een van de in de zaal aanwezige leerlingen het initia tief had genomen tijdens de pauze een collecte te houden teneinde „de dames en heren artisten" aan het slot met bloemen en cigaretten nog eens extra te belonen. De voornaamste reden vloeide voort uit de onomwonden, geestdriftige reacties van dit jeugdige publiek, die niet alleen de spelers tot een fonkelend enthousiasme inspi reerden, waardoor er geen sprake meer was van de matheid die de Amsterdamse première gekenmerkt had, maar als gevolg waarvan tevens dc sfeer van het wonder baarlijke heerste, waarin de beide sprookjes een op tegenstellingen gebouwde har monische eenheid konden vinden. Want bijna voortdurend regeerde over personen en gebeurtenissen de toon van het blijspel. Hiermede wil overigens geenszins ge zegd zijn dat de aanvankelijk zo teleur stellende vertoning nu als bij toverslag de volmaaktheid zou hebben bereikt. Daar v. as geen sprake van. Het gevoel van on vrede met de teveel op uiterlijke effecten steunende regie, waarin de ware bezieling ontbrak, bleef bestaan. Maar doordat deze generatie van toeschouwers, destijds te jong om de verschrikkelijke uitbarsting van mensonwaardige rassenhaat voldoen de te beseffen, zonder bijgedachten om zijn optreden onder de wisseling der om standigheden kon lachen, werd Shylock ten dele verlost uit een „tragisch" isole ment, waarin hij niet past. Deze in opzet onmiskenbaar komische figuur is door Shakespeare met voldoende menselijke eigenschappen toegerust om door het leed vermaak, dat hij opwekt tijdens de gro teske scène voor het gerecht, zijn aan spraken op begrip en sympathie niet te verspelen. Per slot van rekening redt tel kens de verzoenende ironie de situatie, hoe smadelijk die ook mag zijn. Zo be schouwd accentueert Portia's befaamde lofrede op de genade alleen maar de wei nig edele motieven van de zorgeloze en strikt genomen nogal onbetrouwbare Christenen, die los van de dramatische bedoelingen (doch zo mag men ze natuur lijk niet zien) alles behalve innemende karakters demonstreren. Door het maken van de tussen haakjes gesignaleerde denk fout kwam Heine tot zijn veelgeciteerde uitspraak dat er aan het pond vlees van Antonio niets verloren zou zijn, dat Bas- sanio een onbeschaamde fortuinjager en Lorenzo een infame rover is. En voorts mag ik er misschien ten overvloede wel de aandacht op vestigen dat de aan zo veel misverstanden onderhevige rol van Shylock een paar jaar geleden bij een op voering door een Joodse groep in Engeland tot ieders bevrediging door een bekende komiek werd vertolkt. Hoe dit alles ook zij, aan het slot van de middag had John Gobau een hartelijke ovatie in ontvangst te nemen. Uit de on der zeer grote belangstelling gegeven avondvoorstelling bleek trouwens dat hij zich reeds enigszins heeft weten te be vrijden uit de scheve positie, waarin de regie hem gedwongen heeft. En hij is sterk acteur genoeg om een boeiende figuur op te bouwen al laat hij zijn driften en emo ties niet scherp genoeg genuanceerd naar buiten treden. Van de overige bezetting, Ank van der Moer en enkele reeds eerder genoemden uitgezonderd, is niet zoveel goeds te zeggen met name het spel van Ton Lutz als romantische jeune premier viel tegen. Als geheel echter heeft de voorstelling gewonnen aan tempo en le vendigheid. Bovendien is aan Nico Wijn berg een snelle changementen mogelijk makende aankleding van het toneel te danken, die het oog aangenaam streelt. Aan poëtische schoonheid blijft men nog tekort komen. ADVERTENTIE Voor de uitwendige mens is 't te hopen, dat elk nu in dikke kleren kan lopen. Voor de inwendige mens is het ieder's wens Bootz' Oude Genever en Tip te kopen. Inz. Heer R. L., Amsterdam ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' 'Oude Genever HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Symphonette-orkest en solisten. 10.50 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest en solist. 12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amuse mentsmuziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Platen. 15.00 Hier Vrij Europa. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felici taties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding: Bestuurswerk in Zuid-Nieuw-Guinea. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Platen. 18.20 Sport- praatje. 18.30 R.V.U.: De sfeer in de fabriek. 19.00 Nieuws. 19.10 Z.K.H. Prins Bernhard in Midden- en Zuid-Amerika. 19.15 Uit het Boek der boeken. 19.30 Platen. 20.20 Thuisfront- Tombola. 20.30 Radio Philharmonisch orkest. 21.45 Huwelijk in opspraak, causerie. 22.00 Pianorecital. 22.20 Cello en piano. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 De groenteman. 9.30 Platen. 10.20 Orkestconcert. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianoduo. 12.00 Orgel én accordeon. 12.30 Land- en tuin- bouwmedelingen. 12.33 Voor ons platteland. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek 13.50 Platen. 14.00 Zeg een Amerika. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Cello, viool en piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Wereldspaar- dag, causerie. 18.35 Orgelspel. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Fanfare-orkest. 19.20 Mezzo sopraan en piano. 19.45 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.10 Amusementsmuziek. 21.30 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 21.45 Gevarieerde muziek. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) Televisie Europese Jongeren Forum; Filmreportage vertrek Z. K. H. Prins Bern hard naar Mexico; Weerpraatje; Let op de kleintjes, want de kleintjes letten niet op U!; Rondedans. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Licht concert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Zangrecital. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Tuinbouwkroniek. 13.20 Volks concert. 14.00 Schoolradio. 15.40 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Koorzang. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen 19.50 Syndikale kroniek. 20.00 Hoorspel. 21.25 Pla ten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 ?*aten. 22.5523.00 Nieuws. „Vrouwe, gij hebt mij van mijn spraak beroofd: alleen het bloed dat in mijn aderen stroomt, kan tot u spreken". Scène tiit het tiueede tafereel van het derde bedrijf van „De koopman van Venetië" met Ank van der Moer als Portia en Ton Lutz als Bassanio. „De Koopman van Venetië" is een be roemd stuk, mede door de vele romanti sche vervalsingen die er in de loop der jaren van gegeven zijn. Op die legenda rische roem komen de mensen in groten getale op de schouwburg af. Maar om het op zijn wezenlijke kwaliteiten te kunnen waarderen moet men het als een blijspel aanvaarden, zoals de schooljeugd kenne lijk deed. Als men van mening is dat zulks onmogelijk is, moet men het ongespeeld of ongezien laten. DAVID KONING Wie Zaterdagmiddag de firma Smit en Scherpenhuizen aan de Generaal Cronjé- straat wilde bei-eiken diende zich van po- litie-assistentie te voorzien om de dichte haag nieuwsgierigen voor de étalage en de ingang te penetreren. Al die belangstelling gold de Hammond organist Sid Hamilton van wie iedereen al schijnt te weten dat dit niemand anders is dan Pierre Palla. De firma Smit en Scherpenhuizen had gedacht dat het voor het Cronjé-jubilé niet onaardig zou zijn deze coryphee van de Nederlandse aethergolven in haar ne ring te laten optreden, een veronderstelling die door de reactie van het winkelend pu bliek is bevestigd. Want Pierre Palla alias Sid was niet al leen gekomen om op vleugel of orgel te preluderen, maar zette ook zijn handteke ning op de gramofoonplaten die er van zijn répertoire werden verkocht. En ook dat waren er heel wat. Met Decca's overal aanwezige reclame chef Rolf ten Kate haalde hij ook een paar aardige trucjes uit zoals het spelen van een nummer tezamen met Sid Hamil ton (op de plaat). En het „Zeeman, o zeeman" of „Ik ben zo dol op jou" bleek evengoed tot het Palla-palet te behoren als het Warschau- concert, dat zelfs meer dan eens uit de luidsprekers in de jubilerende straat klonk. Wij hebben in ons nummer van Vrijdag reeds meegedeeld, dat de Heemsteedse ge meenteraad Donderdagmiddag een voorstel zal behandelen tot het verlenen van subsidie aan het eerlang op te richten provinciaal orkest voor Noordholland, de huidige Haar lemse Orkest Vereniging. Zoals wij al eerder hebben bericht, be draagt de basis-subsidie voor Heemstede 2090 gulden per jaar, maar B. en W. zijn van me ning dat deze bijdrage slechts verantwoord is wanneer er ook concerten voor worden gegeven, zelfs al vergen die dan een extra subsidie van vierhonderd gulden per keer. Heemstede stelt zich dan ook voor dat er bijvoorbeeld vier concerten per jaar worden gegeven in het Minervatheater. Aan subsidie zal dan 3690 gulden moeten worden uitgetrokken, maar B. en W. achten dat geen bezwaar omdat daardoor de belang stelling voor goede muziek bij hen die geen gelegenheid hebben elders symphonieconcer- ten bij te wonen daadwerkelijk wordt be vorderd. Het podium van het Minervatheater zal daartoe moeten worden vergroot. B. en W. willen daartoe een bedrag van tweeduizend gulden ter beschikking stellen. ADVERTENTIE Het warmste op m*n bed na. 4rijh een haard-kachel van de £tnA ADVERTENTIE In samenwerking met de Directie van het Gemeentelijk Energiebedrijf van Haarlem, organiseert de Haarlemse Reddingsbrigade voor drenkelingen op Woensdag 29 October een „instructie"-avond in het Wijk- gebouw Gedempte Oude Gracht 104. De bedoeling van deze avond is, om aan de hand van een causerie en enige films een indruk te krijgen van de reddingsmogelijk heden en moeilijkheden, die zich kunnen voordoen bij een te water geraakte auto. Na afloop hiervan wordt in het Sportfondsenbad, met een autocabine, de practische toepas sing van het besprokene gedemonstreerd. Op hulpgeroep van kinderen snelde Zondagmiddag om kwart over drie me vrouw M. Kleinhout-Van der Mees, wo nende aan het Donkere Spaarne, naar buiten. De driejarige Henk B., wonende Spaarnwouderstraat was van de Grave stenenbrug in het Spaarne gevallen. Me vrouw Kleinhout sprong te water en bracht de jongen naar de kant. Een be woonster van het Spaarne heeft hem op het droge getrokken en onder een douche gereinigd. Vanmorgen omstreeks halfelf stak een bromfietser van de Jan Gijzenvaart zon der acht te slaan op de voorrangsregels de Rijksweg over. Een bus van de NZHVM moest zo krachtig remmen, dat een daar achter rijdende vrachtauto met bieten- pulp, bestemd voor een Beverwijkse con- servenfabriek, op de bus botste. Vooral de vrachtauto werd ernstig beschadigd. De bromfietser, die er tussenuit trok, werd later door de politie op de Rijksstraatweg achterhaald. ADVERTENTIE Centraal verwarmd. Dag en nacht geopend. AMSTERD. RIJTUIG MIJ. - PL«IN 21 Ned. Herv. kerk Beroepen te Ernst G. H. van Kooten te Brandwijk. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Wieringermeer J. W. ten Kate cand. te Dordrecht. Geref. kerken Beroepen te Neede W. Ka+s, cand. te Hoogeveen. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Bergen op Zoom-Rilland- bath W. G. F. van Herwijnen, woonachtig te Vianen (voorheen te Rillandbath). Bedankt voor Ulrum G. Roukema te Ede. Examens Aan de Vrije Universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen theologie de heer F. Burger te Stellenbosch (Zuid- Afrika). 25 October 1952 GEHUWD: 25 Oct.: A. G. J. van 't Hof en M. M. J. Bulk. J. E. Rudolphy en J. F. Brass. BEVALLEN van een zoon: 23 Oct.: C. M. EichhornHoomans. 24 Oct.: Th. E. van Riel- Huijboom. A. EngelKeur. BEVALLEN van een dochter: 24 Oct.: C. A. WieringMantz. 25 Oct.: M. C. van der Peet—Van der Kroft. OVERLEDEN: 23 Oct.: J. van der Molen, 68 j., Tuinwijklaan. J. OskamVan Reeuwijk, 73 j., Hazepaterslaan. E. LefversElema, 78 jaar, Leidsevaart. H. DijkstraDijkstra, 91 j-, Kamperlaan. 24 Oct.: A. S. ToberTomasoa, 54 j., Nieuwe Groenmarkt. R. J. M. Haver, 8 mnd.. Rijnstraat. C. C. Hazekamp, 77 jaar, Schotersingel. J. J. Jacques, 78 j., Zijlweg. ADVERTENTIE TAXI 13000 - Plein 33 - Tel. 13000 17000 Het was de bedoeling van de scheidende directeur van het Haarlemse postkantoor de heer C. Bakker, aan wie met ingang van 1 November eervol ontslag is ver leend wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, een bezoek te brengen aan alle afdelingen om afscheid te nemen van het personeel en de zieken thuis. Het personeel meende, dat er ook gelegenheid moest zijn in een bijeenkomst de heer Bakker dank te zeggen en daarom kwamen velen Zaterdagmiddag, na afloop van de diensttijd, in het hoofdkantoor aan de Zijlstraat bijeen. Op deze bijeenkomst is de directeur de afscheidspenning met oorkonde van de PTT aangeboden. Nadat de heer A. Dekker, chef op het kantoor van de directie, een inleidend woord had gesproken, herinnerde de heer L. J. H. Kersten, inspecteur der posterijen te Haarlem, aan de eervolle loopbaan van de scheidende ambtenaar, die zesenveertig jaar in dienst van de PTT is geweest. In de loop der jaren was hij werkzaam op afdelingen van het hoofdbestur en op be langrijke kantoren. Daarbij heeft hij zich de sympathie verworven van zijn chefs en zijn collega's. Nu de heer Bakker 65 jaar geworden ,is betekent dat het einde van zijn loopbaan. Dat de bedrijfsleiding tevreden is over de arbeid blijkt uit de toevoeging der woorden van dankbetuiging bij het verlenen van het eervolle ontslag en het aanbieden van de afscheidspenning der PTT met oorkonde. De heer J. van Gessel te Amsterdam, sprekende namens de commissie van be roep, waarvan de heer Bakker, daartoe benoemd door de minister, deel uit maakt, noemde de scheidende ambtenaar iemand met grote mensenkennis die begrip had voor hetgeen bij de mensen leefde, die in zwakke ogenblikken wat verkeerds had den gedaan. Hij drong zich altijd in de materie in. Mevrouw J. C. van Orden-De Vos die achtentwintig jaar postzegels verkoopt tijdens kinderzegelaclies, zeide altijd met de ambtenaren prettig te hebben samen gewerkt. Zij waren steeds behulpzaam. Aan de heer Bakker bewaart mevrouw Van Orden prettige herinneringen en zij Ts 's-Gravenhage is in de ouderdom van 75 jaar overleden ir. P. Bakker Schut, oud-directeur van de Dienst voor Stads ontwikkeling en Volkshuisvesting van de gemeente 's-Gravenhage en oud-directeur van de Gemeentelijke Dienst van de We deropbouw. Na eerst in het particuliere bedrijf te zijn werkzaam geweest, onder meer bij de Rotterdamse Tramweg Maatschappij, trad de heer Bakker Schut in 1905 in dienst der gemeente 's-Gravenhage als ingenieur bij de gemeentewerken. Op 15 November 1915 werd hij benoemd tot adjunct-direc teur van die dienst. Toen in 1918 de Dienst der Stadsontwikkeling en Volks huisvesting werd ingesteld, werd ir. Bak ker Schut directeur. Deze functie heeft hij bekleed tot hem 1 Maart 1942 op eigen verzoek ontslag werd verleend. Na de bevrijding is de heer Bakker Schut bij de gemeente teruggekeerd. Hij werd toen directeur van de Gemeentelijke Dienst van de Wederopbouw, welke func tie hij tot 1 Augustus 1951 heeft vervuld. De crematie geschiedt Dinsdag te Wes- terveld, na aankomst van de trein van 11.01 uur. Zaterdagmiddag is op de Apollolaan een verzetsmonument onthuld op de plaats, waar 29 Nederlanders acht jaar geleden werden gefusilleerd. Het monument is ont worpen door de Amsterdamse beeldhou wer J. Haverman. Drie beelden stellen vastberadenheid, verbetenheid en berus ting voor. Mr. J. C. W. N. de Bruyn van Melis- kerke sprak namens het comité voor oor logsmonumenten te Amsterdam en de heer C. Morselt namens de commissie van de drie verzetsverenigingen. Burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly onthulde het monument. Namens Prinses Wilhel- mina was mevrouw L. Th. de Beaufort aanwezig, die als eerste een krans aan de voet van het monument legde. ADVERTENTIE Alle transporten onder volledige garantie. TEL. 20020 ROZENSTR. 13 - TEL. 12525 1. Na de succesvolle schatgraverij op het Eenzame Eiland was Panda dus weer millionnair geworden. Dit betekende, dat hij weer in heel grote stoelen en in heel grote kamers moest zitten en dat zijn be diende Jolliepop hem van uur tot uur voorschreef, wat hij doen en laten moest Dit laatste kwam er op neer, dat Panda eigenlijk niets mocht doen en vrijwel alles moest laten. En dat is natuurlijk niet pret tig voor een levendige, ondernemende Panda. „Ik bemerk, dat wij ons beginnen te vervelen", sprak Jolliepop op een mor gen, toen hij zijn jonge meester de och tend-thee bracht, „hebben wij dan geen hobbies?" „Hobbies?" herhaalde Panda, „ik heb wel mazelen en de bof gehad, maar ik kan mij niet herinneren ooit heb- bies te hebben gekregen". „Hobbies", ver klaarde Jolliepop geduldig, ,^ijn passende bezigheden, waarmee lieden van stand op beschaafde wijze hun tijd verdrijven". „Tijdverdrijven, spelen!" zei Panda hoop vol, „kan ik dan gaan voetballen?" Maar een zekere kilte in de houding van Jollie pop drukte uit, dat voetballen niet ondei zijn opvatting van ..hobbies" viel. „Ik zi» het al", zei Panda bitter, „dat wordt na tuurlijk weer tuinieren of een verzameling aanleggen van gedroogd zeewier!" hoopt, dat de nieuwe directeur dezelfde medewerking zal verlenen als zijn voor gangers. De heer J. M. W a 1 k e r s sprak namens de Dienst Luistervergunningen woorden van dank voor de samenwerking, de heer A. v a n d e r V e 1 d t, voorzitter van Haar lems Postaal Mannenkoor dankte voor de steun die de directeur steeds verleend heeft en voor de belangstelling tijdens concerten en uitvoeringen betoond en de heer H. H. Kraneveld, voorzitter van de toneel vereniging Postaal Genoegen, was de heer Bakker dankbaar voor de goede raadgevin gen; hij hoopte, dat de band bestendigd zal blijven en dat de leden hun oud-directeur nog vele malen op uitvoeringen zullen zien. De heer Dekker voerde nogmaals het woord, thans om woorden van dank te spreken voor de prettige samenwerking. In die tijd heeft hij zijn directeur leren kennen en waayderen. Deze stelde aan het personeel hoge eisen. Daarbij gaf hij zelf een goed voorbeeld. Hij had een sterk ont wikkeld rechtvaardigheidsgevoel en stond in de bres voor hen die het verdienden. Mensen die in moeilijkheden verkeerden hielp hij voor zover het mogelijk was. Als aandenken bood de heer Dekker namens het personeel een apparaat om een biljart te verwarmen aan. Vervolgens installeerde de heer Van Kersten de nieuwe directeur, de heer J. W. van Schaik en sprak de wens uit, dat deze onder dezelfde prettige omstandigheden als zijn voorganger zal werken. Tenslotte sprak de heer Bakker woorden van dank voor de hem gebrachte hulde. ADVERTENTIE Het voorlopig Nederlands elftal, dat Woens dag vijf November in Amsterdam tegen Saarbrücken speelt in een wedstrijd, die be doeld -is als oefening voor de op 15 Novem ber in Huil te spelen officiële lande^wed- strijd tegeh het Engelse amateursteam, is als volgt samengesteld: Doel: Landman (Sparta). Achter: Tebak (Eindhoven) en Alberts (Vitesse). Midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: Van der Kuli (VSV), Lugthart (Be Quick), Van Roessel (Willem II), Bennaars (Dosko) en Lenstra (Heerenveen). Reserves zijn: Kraak (Stormvogels), Oden- thal (Hrl);Hendriks (Vitesse), Clevan (Ado). In verband met de blessure van Kraak is besloten de aanwijzing van de reserve doel- verdediger voor de oefenwedstrijd tegen Saarbrücken aan te houden. ADVERTENTIE TT1TI7 Nlet krabben. De helder vloei- i S I"0 I bare D.D.D. kalmeert de jeuk |n enkele secondén, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN MAANDAG 27 OCTOBER Westerhoulpark 1 a: ORG Centrum, Ro bert Peereboom spreekt over „De mens als gemeenschapsmens", 8 uur. Spaarne: „Wet zonder recht" en Abbot en Costello, 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „On moonlight bay", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Laatste ontmoeting", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „San Francisco", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij was 17 jaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Morgen begint een nieuwe dag", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Vallei der Adelaars", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 28 OCTOBER Gemeentelijk Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Spaarne: „Wet zonder recht" en Abbot en Costello, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Laatste ontmoeting", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „San Francisco". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij was 17 jaar". 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mor gen begint een nieuwe dag", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De rode schoentjes", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Triest, Uit Hamburg wordt gemeld, dat de internationale politie op het ogenblik op een bende jaagt, die zich bezig houdt met meisjeshandel en die speciaal van Duitsland uit meisjes naar Afrika brengt. Door het ingrijpen van de West- Duitse ambassade in Rome gelukte het een dezer dagen drie jonge Duitse dan seressen in Triëst aan te houden en naar haar land terug te zenden. Triëst was een tussenstation, vandaar zouden' de meisjes naar Khartoem worden ge bracht. De Duitse recherche heeft reeds enige tijd geleden gewaarschuwd voor een jonge vrouw,die meisjes voor nacht kroegen in Afrika probeerde te werven. Smyrna. Generaal Schlatter, commandant van de luchtstrijdkrachten van de NAVO in de Zuidelijke sector, is Zon dag uit Smyrna naar Athene vertrok ken. Voor zijn vertrek verklaarde hij op een persconferentie, dat hij met de be velhebbers van de Turkse luchtmacht voornamelijk heeft gesproken over het vestigen van een centrum voor de tac tische luchtmacht in Smyrna. Buik. Op het vliegveld van Rome heeft Zondag een Brits straalvliegtuig van het type „Cornet" onmiddellijk na het opstijgen een noodlanding uitgevoerd, omdat een der vier motoren weigerde. Het toestel werd zwaar beschadigd. Geen der inzittenden werd gewond. De gezagvoerder van het toestel ontdekte de motorstoring toen de „Cornet" juist van de grond was en gesloot onmiddel lijk een buiklanding te wagen. De „Co- met" kwam 20 meter buiten de start baan terecht en trok een diepe voor in de door regen doorweekte grond. Bin nen enkele seconden was de brandweer van het vliegveld ter plaatse en werd het toestel bespoten om uitbreken van brand te voorkomen. Zuiniger. De Amerikaanse luchtmacht heeft de instelling van een advies-com missie tot bezuiniging bij de aanleg van Amerikaanse luchtbases in de hele we reld bekendgemaakt. Reeds enige maan den hebben Congrescommissies voor onderzoek naar de bouwkosten van der gelijke bases critiek geoefend op de luchtmacht. De nieuwe commissie zal bestaan uit militairen en burgers. Geschikt. Op een persconferentie heeft generaal Vandenberg, de chef van de staf van de Amerikaanse luchtmacht, Zaterdag te Parijs verklaard, dat Ame rikaanse straaljagers reeds enige tijd met atoomwapenen kunnen worden uit gerust. Hij zei dit naar aanleiding van berichten volgens welke Britse straal jagers binnenkort geschikt zouden zijn zijn voor het meevoeren van atoombom men. In Duitsland zullen binnenkort Amerikaanse straaljagers worden ge- stationneerd. Taifoen. Talrijke plaatsen in Indochina zijn Zaterdag door een hevige taifoen geteisterd, die grote schade heeft ver oorzaakt. Uit Annam worden grote overstromingen gemeld. Taifoen ii. Volgens de laatste cijfers zijn de vorige week op het Philippijnse eiland Luzon 510 mensen omgekomen bij een wervelstorm. Ongeveer 400 per sonen worden bovendien nog vermist. 400.000 mensen werden dakloos. Inmid dels nadert een tweede storm, die naar verwachting nog heviger zal zijn dan de vorige. Open deuren. De Amerikaanse autoritei ten in Duitsland hebben Zaterdag weer een oorlogsmisdadiger, namelijk Her mann Giesler, uit de onder het bestuur van het leger staande gevangenis van Landsberg ontslagen. Giesler werd in 1947 tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in de wreedheden in het concentratiekamp van Mühldorf. Vrijdag werd door de. Britse autoriteiten de oorlogsmisdadi ger Wielen vrijgelaten, die veroordeeld was wegens deelneming aan het doden van een ontsnapte geïnterneerde en aan de terechtstelling van krijgsgevangen personeel van de Britse luchtmacht. Contact. Het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn heeft Zaterdag bekend gemaakt dat op 27 October een West- Duitse regeringsdelegatie op uitnodi ging van de regering van Saoedi-Arabië een bezoek zal brengen aan Dzjidda. Op het ogenblik bevindt zich een Arabische delegatie in West-Duitsland, die bespre kingen voert met vertegenwoordigers van regering en industrie. Gedachtenis. Zaterdag is te Genève op de „Place de Hollande" een plechtigheid gehouden, waarbij aan een van de zich daar bevindende huizen een gedenk plaat werd onthuld. Deze gedenkplaat, die herinnert aan de eeuwenoude be trekkingen tussen Zwitserland en Ne derland, werd door de voorzitter van de vereniging NederlandZwitserland, de heer Jean Martin, overgedra gen aan de autoriteiten van de stad, in tegenwoordigheid van de Zwitserse vice-premier, minister van Onderwijs, Albert Picot en de Nederlandse gezant mr. A. W. C. baron Bentinck. oclt ió Uet zo ZOALS vele afzonderlijke stammen van gemeenschappelijke herkomst onder de verzamelnaam Germanen werden aange duid, zo werden (en worden) ook vele vol ken van Oost-Europa onder de naam Sla ven samengevat. Tot hen rekenen we mo menteel de Russen, Polen, Tsjechen, Ser- ven, Bulgaren, Kroaten, enz. Ten tijde van Karei de Grote woonden reeds verscheidene van deze Slavische stammen langs de Dalmatische kust, een gebied dat thans gro tendeels onder Joegoslavië valt. Venetië, de stad die de zeeën langs deze kusten be heerste, had in die dagen reeds een grote macht en bloei be reikt. En het was juist in deze stad dat de winzucht door de kerk in die tijd als de „zonde der gierigheid" betiteld zich in haar brutaalste vorm manifesteerde. Want de Christelijke Venetianen hielden op geregelde tijden razzia's in Zuid-Slavië, waar zij de bevolking uit de dorpen weg voerden teneinde ze als slaven te verkopen. Deze menselijke koopwaar werd, wat de mannen betreft, naar Byzantium (Constan- tinopel) geëxporteerd omdat daar een groot gebrek aan werkkrachten bestond en een stevige slaaf dus een goede prijs opbracht. De vrouwen werden echter ge leverd aan de markten in het Mohamme daanse Rijk der kaliffen om daar de ha rems te bevolken. Met de opbrengst van deze export be-(Nadruk verboden). taalde de stad Venetië haar weeldeartike len, die toen reeds op grote schaal werden geïmporteerd. Het was dus, om de moderne term maar weer eens te bezigen, een devie- zenkwestie, zij het dan dat deze door de Venetianen o.i. weinig menslievend en elegant werd opgelost. Maar over de moraal wilden we het eigenlijk niet hebben. Het gaat hier om de term „Slaven", waarmede oorspronkelijk uit sluitend de leden van de Slavi sche volksstam werden aange duid, doch die later tevens werd gebezigd voor het mense lijk „handelsmateriaal", waar- j door tenslotte iedere mens, waarop eigendomsrechten van anderen rustten, als slaven werden beti teld. Karei de Grote, die het met het Chris tendom goed meende, heeft in 786 Paus Iladrianus de les gelezen over het feit dat de slavenhandel der Venetiaanse kooplie den zelfs in het gebied van de Kerkelijke Staat bedreven werd, maar de Paus bleek niet bij machte dit euvel te keren. Laten we ons daarom liever tot iets an ders wenden. Wellicht boezemt het u be lang in te vernemen dat glas niet door de Phoeniciërs werd uitgevonden gelijk vele schoolboekjes leren doch dat hét van aanzienlijk oudere datum is! Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2