„Niet louter militaire, doch een universele gemeenschap" STOFFEREN Lama-echtpaar voor Heemsteedse kinderboerderij gearriveerd Groots opgezette oefening van het Rode Kruis korps Haarlemmermeer J. V. d. WERFF Zn Zandvoort Hoofddorp Lisse Lord Ismay over de NATO FLINKE DROGE PAKHUISRUIMTE MAANDAG 27 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Feest bij HBC Raadhuisstraat krijgt beplanting met essen Streekschool voor kleuteronderwijzeressen Amateurtoneel Heemstede-West speelde „Loods aan boord Eerste overwinning ZHG ETO verloor van Lijnden Brandje in een schuur Nederlandse boodschap voor Arizona Alsof het ernst was SCHEEPVAART ADVERTEERT IN DIT BLAD Laat nu Uw Meubels Grote collectie Meubelstoffen Concurrerende prijzen Gespecialiseerde eigen Stoffeerderij Voor Zelfstoffeerders en Collega's 30 ct. p. pak atelierruBmte HYPOTHEKEN GASREPARATIE HILARIUS - FOTO - KINO Enige tijd geleden hebben wij reeds medegedeeld, dat het Dierenfonds te Heemstede, dat zich belast heeft met de financiële zijde van de uitbreiding en in standhouding van de levende have van de kinderboerderij in Groenendaal, erin is ge slaagd een lama-echtpaar aan te kopen. Deze dieren genoten hun opvoeding in een Belgisch dierenpark en zijn met een spe ciaal voor dit doel ingerichte auto naar Heemstede vervoerd. Aan de grens moesten eerst nog enige moeilijkheden overwonnen worden, want de Nederlandse douane was zichtbaar met deze ongewone bagage verlegen. Tenslotte verklaarde men zich bereid het statenloze echtpaar in Nederland toe te laten, mits zij van een loodje werden voorzien! verschalkt. De dieren zijn reeds door een veearts onderzocht, welke hen beide kerngezond verklaarde en het is zelfs niet uitgesloten dat er binnenkort een gezinsuitbreiding te wachten staat. Deze fraaie dieren zijn in zekere zin familie van de kameel, waarvan zij zich onderscheiden door de afwezigheid van bulten op de rug, het lange wollige haar- kleed en de kleinere afmeting. De kop ge lijkt enigszins op die van een schaap vandaar de naam schaapkameel de oren zijn gerekt en puntig en ook de dunne hals is vrij lang. Lama's zijn echte bergdieren, die in troepen de hoogste ke tens van de Andes (4000-5000 mr.) bewo nen en alleen in het koudere Patagonië ook in de pampa's leven. De kudden staan onder leiding van een oud mannetjesdier, Het gouden feest van de R.K. Sportver eniging PI.B.C. begon Zaterdagmiddag met een receptie, waarop namens het bestuur van cle K.N.V.B. een wimpel is aangeboden en namens het gemeentebestuur van Heem stede een bloemstuk. Burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard zeide, dat de vereniging in de loop der jaren veel gedaan heeft voor de bevol king en bracht het bestuur daarvoor dank. De heer G. Kruyver, lid van het bestuur van de KNVB, herinnerde aan de nauwe relaties tussen de vereniging en hem ge- durende achtendertig jaar. Vroeger toonde de overheid wemig belangstelling voor de sport. Hierin is veel verbetering gekomen, doch thans dreigen er nieuwe moeilijk heden door plannen om de sport van Zon dag naar Zaterdag te verplaatsen. Het is jammer dat aan de sportbonden nog geen advies is gevraagd. Tenslotte bracht de heer Kruyver de gelukwensen over namens de K.N.V.B. en overhandigde een wimpel. De heer H. W. van Turnhout, vice-voor- zitter van dè afdeling Haarlem van de K.N.V.B. voerde het woord namens vijf- endertig aangesloten verenigingen en bood een geschenk in enveloppe aan. Verder voerden het woord de heren N. J. van der Linden, oud-voorzitter van HBC en voorzitter van de Katholieke Arbeiders beweging; G. J. Athmer, oud-voorzitter, thans wonende te Eindhoven, Jac. de Geus, voorzitter van RCH, C. A. Schipper, direc teur van het Heemsteedse Sportpark en vertegenwoordigers van De Spartaan en RK AVIC. Het jongste elftal verscheen in voetbal kleren voor het bestuur. Kees Westerveld hield een toespraak en bood een bal aan; daarbij sprak hij de wens uit, dat daar mee vele doelpunten door HBC gemaakt zullen worden. Namens actieve voetballers bood H. van der Horst doelnetten aan en mevrouw Warmerdam overhandigde na mens dames een spaarbankboekje, waarop een bedrag van 300 is ingeschreven. De heer J. A. A. Elsenburg 'bracht de sprekers en de schenkers van cadeaux dank. HBC—Volendam Zondagmiddag speelde het kampioens- elftal 1935 van HBC tegen veteranen van Velsen (vroeger Santpoort). De gasten wonnen met 42. Daarna bonden HBC en Volendam de strijd aan. Met 71 won Vo lendam de ontmoeting. S. de Reus maakte het tegenpunt voor de Heemstenaren. Binnenkort zullen in de Raadhuisstraat in Heemstede de door de iepenziekte aangetaste bomen worden gerooid. Er blijven dan nog vier bomen over, maar het aanzien van de straat zal dan zo lelijk worden dat het maar beter is ook die vier te laten verdwijnen. Het ligt in de bedoeling om er dan essen voor in de plaats te planten Ook de vier iepen die nog in de Molenlaan staan zullen worden gerooid. Deze laan zal door een beplanting van platanen zeer aan schoonheid winnen. In ons blad van Vrijdag hebben wij reeds een uitvoerige toelichting gegeven op het voorstel tot stichting van een streekschool voor kleuteronderwijzeressen door Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en Velsen gezamen lijk. Uit het thans verschenen voorstel voor de Heemsteedse raad blijkt dat hiermee voor Heemstede jaarlijks een bedrag van onge veer 2400 gulden is gemoeid. dat bij dreigend gevaar een hinnikend ge luid laat horen. De in het wild zeer schu we en waakzame beesten zijn uiterst snel en levendig en kunnen bovendien voor treffelijk zwemmen. Hun voedsel bestaat voornamelijk uit mos en gras, waarop zij ongeveer een leeftijd van twaalf jaar kun nen bereiken. Deze nieuwe attractie, die de aantrek kelijkheid van het toch reeds zo populaire ,.Van Lents dierenpark" in Groenendaal niet weinig zal verhogen, is nog niet voor het publiek te bezichtigen. De dierenarts heeft het namelijk wenselijk geacht, dat de nieuwe bewoners eerst enige dagen acclimatiseren voor zij in de hertenbaan worden losgelaten. Het is dus vergeefse moeite te trachten reeds nu een glimp van de beide lama's op te vangen, want slechts weinigen zullen zo gelukkig zijn als onze fotograaf, die hen toevallig „schoot" op het moment, dat zij even vaxx de milde najaarszon mochten genieten. i»> Hoewel „Loods aan boord" zeker niet tot de sterkste stukken van Jan Fabricius behoort, vallen er toch weer twee krach- tige figuren in te onderkennen: Koos Fabian en Louise Vincent, die over vol doende energie beschikken om hun inzich ten, desnoods tegen een overmacht, te ver dedigen. Ook verder hebben zij genoeg sympathieke eigenschappen om zich van de genegenheid der toeschouwers te ver zekeren. Toch zullen zij nimmer dezelfde plaats innemen als bijvoorbeeld Wilco de Hond, Aalke Aaikes of een Dolle Hans en wel voornamelijk omdat de intrige, waar- van zij het levende bestanddeel vormen, over het algemeen vrij geforceerd aan doet. Moeder Maree, die eerst een hartkwaal en later zelfs blindheid voorwendt, ten einde in een misplaatst egoïstische moeder liefde het leven van haar drie kinderen te blijven beheersen, is een hoogst onwaar schijnlijke figuur, hetgeen door de omge ving van slappelingen, waarin zij werd ge plaatst, nog eens duidelijk wordt geaccen tueerd. Niet alleen de sul van een echtge noot, die elk conflict lafhartig ontwijkt door steeds te gaan vissen, maar ook de beide zoons, die zich laten ringeloren op een wijze die toch werkelijk alle perken te buiten gaat, degraderen dit toneelspel tot een al te nadrukkelijk bedenksel. En zou kapitein Fabian zich werkelijk zo tot zijn vroegere verloofde aangetrokken voe len, dat hij haar na zoveel tijd onverwacht met haar vijftigste verjaardag komt feli citeren? Maar Fabricius had hem op dit moment voor zijn stuk nodig en daarom moest Koos tot elke prijs in dit milieu wor den gesleept. En zo zouden er talloze on waarschijnlijkheden zijn aan te wijzen, waarvan de onverwachte gelukkige afloop voor Louise en Koos eveneens bijzonder gedwongen aandoet. Alleen in de dialogen herkennen wij de oude Fabricius, die een maal tot de befaamdste Nederlandse to neelschrijvers behoorde. Toch valt het geenszins te ontkennen, dat ook dit stuk nog over voldoende speel- mogelijkheden beschikt om het publiek enige uren tot aandachtig luisteren te be wegen. Dit bleek Zaterdagavond opnieuw, bij de opvoering welke de toneelvereniging „Heemstede-West" er in hótel „De Leeuwe rik" van gegeven heeft. Bovendien kan men het regisseur Willem van der Veer rustig overlaten zijn spelers op hun taak voor te bereiden. Ditmaal had hij ook voor een stijlvol décor gezorgd, waarvan het fraaie doorkijkje uit het raam een enorme diepte suggereerde; een bewijs, dat er zelfs op het kleinste toneel met enige toewijding en vakkennis onverwachte resultaten te bereiken zijn. Alleen zijn opvatting van Koos Fabian leek mij absoluut onjuist. Ér viel in Piet van Zeist slechts weinig van de stoere zeeman te onderkennen en deze figuur verschilde in niets van een normale boekhouder of zakenman. Wanneer An- dries dan ook in het eerste bedrijf op merkt direct de zeeman in hem te kunnen ontdekken, was er geen enkele aanwijzing om deze bewering waar te maken. Maar de overige rollen werden dikwijls zelfs uitstekend bezet en het was duidelijk, dat de spelers zich met een prijzenswaar dige animo aan hun opdracht overgaven. Lenie van Opzeeland dwong respect af voor de wijze, waarop zij deze onwerkelijke moederrol door een strakke en beheerste vertolking het gehele stuk door boeiend wist te houden. Lien Wijnstroom gaf een alleszins geslaagde uitbeelding van de ver zuurde Martha en Willy van Harten was een temperamentvolle Louise. Bij de heren oogstte C. Kroese een ver diend succes als de steeds vissende echt genoot, Jan Bronkhorst en Joop Portegies hadden de ondankbare taak de futloze zoons aannemelijk te maken, hetgeen hen overigens bijzonder goed gehikte. J. Teven en Ton Wijnstroom voldeden eveneens, res pectievelijk als de dokter-varkensfokker en de brievenbesteller met de bekende naam. In totaal beschikte deze opvoering over voldoende kwaliteiten om net publiek een gepaste aandacht af te dwingen, waarbij het verlangen naar het traditionele bal na afloop, geheel naar de achtergrond werd geschoven. Het eerste heren-elftal van de Zandvoortse hockeyclub heeft in de derde competitiewed strijd de eerste overwinning behaald. In Leiden werd gespeeld tegen Zuidwijck. Zand voort leidde met de rust al met 31 en voer de die voorsprong op tot 5—3. De doelpunten kwamen van de stick van M. Vleeming (4) en J. Lodder. Het tweede elftal kon het in Wormerveer niet tot doelpunten brengen in de wedstrijd tegen Kraaien, dat met 40 won. Zand voort II heeft nu twee wedstrijden gewon nen en twee verloren. Een nog niet zo'n slecht resultaat voor een elftal, dat dit sei zoen voor het eerst in de tweede klase speelt. De competitiewedstrijd tussen Zandvoort IV en BMHC IX in Bloemendal gespeeld eindigde in een gelijk spel van 1—1. Verder was er een vriendschappelijke wedstrijd tus- hen het derde en vijfde elftal, een wedstrijd tussen oudere en jongere spelers. De eer was aan de seniorleden. Volgende week be gint ook het vijfde elftal met de competitie. Door de groote toeloop van leden moest na melijk een vijfde elftal worden opgesteld om zoveel mogelijk leden in wedstrijdverband te laten spelen. De dameswedstrijden leverden een neder laag van 31 op voor het eerste elftal in de uitwedstrijd tegen HLC. Zandvoort II en BDHC V eindigden de ontmoeting, zoals deze was begonnen: een gelijk spel 0—0. Een beter spelend ETO, dat gedurende dei gehele wedstrijd tegen Lijnden ees veldmeer-i derheid demonstreerde, heeft tóch aan de' stug aanvallende Lijnden-bezoekers de pun ten moeten laten. Het spel was slechts vijf minuten aan de gang toen ETO ufit een goed opgezette aanval de leiding nam (10). Na een fout van de ETO-verdediging wisten de bezoekers binnen enkele minuten keeper Groothaart kansloos te passeren. Enkele mi nuten voor de rust bleef de ETO verdedi ging staan, toen een der Lijnden spelers de 'bal die reeds de doelijn was gepasseerd voor zette, de scheidsrechter kon dit echter niet zien, zodat het doelpunt, dat door de mid- voor van Lijnden zonder tegenstand in het- net werd gedeponeerd, terecht werd toege kend (12). Na de rust kwam Lijnden er niet meer aan te pas. Aanval op aanval volgde op de Lijnden-veste. De uitstekend spelende verdediging der bezoekers wist echter stand te houden en zodoende de punten veilig te stellen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jacobus Petrus Wilhelmus, z. van H. L. Schoone en A. A. de Winter; Everardus Anthonius Petrus, z. van E. C. Meeuwissen en M. E. Weenink; Theodorus Joannes Maria, z. van C. J. v. d. Zwet en A. Meeuwissen; Johanna Maria Cornelia, d. van N. A. van Wieringen en C. M. Meskers; Ca- tharina Agatha, d. van A. A. v. d. Kaam en J. M. v. d. Poel. ONDERTROUWD: J. C. Hoogeveen en W. P. v. d. Meer. GETROUWD: J. Mudde en J. A. Horsman; G. Griffioen en M. Tilma; H. J. Kozijn en C. C. Th. Hoes. OVERLEDEN: Huibertje Groenenberg, echtg. van K. Hobo, oud 42 j. Vermoedelijk is door kortsluiting brand ontstaan in een schuurtje van de familie Van Leeuwen aan de Lisserdijk. De brand weer uit Nieuw Vennep kon niet verhinde ren dat het schuurtje met inhoud o.a. een wasmachine, een dx-ie-tal fietsen enz. af brandde. Het nabijgelegen woonhuis kon behouden worden. RA AD S VERGADERING Woensdag 29 October komt de gemeente raad van Lisse in openbare zitting bijeen. AQUARIUMVERENIGING „DE LIS" Voor de leden van de aquariumvereniging De Lis hield drs Slootweg een lezing over „De samenstelling van het aquariumwater". Hij sprak over de chemische opbouw van het water, de waterhardheid en de voor het aquarium gewenste hardheid. Lord Ismay, de secretaris-generaal van de Atlantische Pact-organisatie, die op het ogenblik in ons land vertoeft, heeft Zater dag op een persconferentie in Den Haag talrijke vragen moeten beantwoorden, doch telkens kwam hij terug op één punt: De NATO is niet alleen een militair verbond, doch de strekking van het Atlantisch ver drag is evenzeer van economische, sociale, humanitaire en culturele aax-d. Er moet een hechte kameraadschap en een hecht gevoel van saamhorigheid tussen de NATO-landen worden gesmeed. Een goede moraal is veel belangrijker dan vliegtuigen, kanonnen, ammunitie en divisies. Naar aanleiding van een vraag, of het Europees verdedigingsverdrag de NATO zou schaden, antwoordde Lord Ismay, dat hoe eerder dit verdrag zou zijn geratifi ceerd, des te gelukkiger hij zich zou voe len. Ten aanzien van de Amerikaanse wet, De „Speaker" van het Huis van Afge vaardigden van Ax-izona (V.S.) mocht dezer dagen een boodschap van dr. L. G. Korten- horst, de voorzitter van onze Tweede Kamer, in ontvangst nemen, hem overge bracht door dr. E. van Raalte. Dit gebeurde ter gelegenheid van een aan laatstgenoemde en diens echtgenote door de Dean van de Law School van de Universiteit van Arizona te Tuscon aange boden noenmaal, nadat dr. Van Raalte, pri vaat-docent aan de Universiteit van Am sterdam, een tweetal colleges had gegeven over het Internationale Gerechtshof. Aan de lunch, waaraan met verschillen de' hoogleraren tevens Regenten alsmede de President der Universiteit van Arizona aanzaten, las dr. v. Raalte de boodschap voor, die gewaagde van de Nederlandse sympathie voor de democratische staats instellingen van Arizona, voor het Huis alsmede voor de bevolking in het alge meen. De bijzonder geslaagde inhoud van dr. Kortenhorst's „Message" sloeg in en onder warm applaus der aanwezigen gaf de Speaker uiting aan zijn grote erkente lijkheid voor deze ten zeerste gewaardeer de geste van de President van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het begin van de groots opgezette oefening die het Rode Kruis Korps Haarlemmer meer Zaterdagmiddag in Halfweg hield was suggestief genoeg. Over de dorpen Halfweg en Zwanenburg dreunde de nagalm van een zware explosie. Even later huilden de sirenes. Bij de ophaalbrug over de Ringvaart, die de enige verbinding tus sen de beide dorpen is klonk het geschreeuw van mensen die door neerstortend puin en rondvliegende scherven waren getroffen. Geschrokken holden nietsvermoedende burgers naar buiten, maar reeds zetten manschappen van de Rijkspolitie, geholpen door hulpagenten, de wegen af, waar de auto's van de Rode Kruis Nood- en Hulp brigades voorsnelden. Boven het lawaai uit gilden de sirenes van de Brandweer die zich naar de onheilsplek spoedde, waar dertig licht -en zwaargewonden in de be dreiging van een loeiende vuurzee op hulp lagen te wachten Precies volgens het schema, rukten de her en der verspreid opgestelde détache- menten van Halfweg-Zwanenburg, Bad hoevedorp-Sloten, Hoofddorp en Nieuw Vennep-Abbenes op het eerste alarm uit. Hun taak was het, de door de explosie ge troffenen, zonder gebruikmaking van de (denkbeeldig) verwoeste brug, eerste hulp te verlenen en hen daarna naar een, in middels ingericht, noodhospitaal in Zwa nenburg over te brengen. Zij werden bij gestaan door een technisch team uit Haar lem, enkele ambulancewagens van de Noodcolonne uit Den Haag en de plaatse lijke padvinderij. Juist vóór al deze hulp organisaties arriveerden, kwam de Half- wegse brandweer in actie, die zeven minu ten nadat zij bij de brand aankwam met twee stralen en een schuimblusapparaat het vuur te lijf ging. Naar sorteertent Weinige ogenblikken later landden ook de teams van het Rode Kruis Korps, die door een motorvlet, afgeladen met medica menten en brandcards, het water waren overgezet. De overal verspreid liggende gewonden, padvinders met op de borst kaarten waarop hun verwondingen ston den vermeld, werden, nadat hun eerste hulp was verleend naar een snel opgezette sorteertent gebracht, waar zij op verder transport wachtten. Wij zagen, waarschijn- schijnlijk van nervositeit en koude, inder daad dodelijk wit ziende jongens, die „met afgeslagen lichaamsdelen, shocks en hevige bloedingen" tussen rails en bielzen lagen. Maar allen werden zij, onder de energieke leiding van dr. Faber uit Badhoevedorp, geholpen en verpleegd. Hij rende van de één naar de ander en zonder veel bevelen organiseerde hij een perfecte eerste hulp. Technisch team in actie Ondertussen bouwde het technische team in vlot tempo een steiger aan de ene zijde van het water en een kraan aan de andere, zodat een uur na de ramp de gewonden in boten gedragen en naar de andere kant van de Ringvaart, na een transpox-t door de lucht, in de ambulancewagens geladen konden worden. Het was prachtig om te zien, hoe de gewonden snel en veilig door de motorvlet van de veerman Van der Staay en via de ingenieuze hijsinrichting van het Haarlemse team werden overge bracht. En het was een zeer humane, échte Rode Kruisdaad van de mannen, toen zij hun uiformjassen uittrokken en daarmee de gewonden, aan de open waterkant koud geworden, toedekten. Opmerkelijk was de voorzichtigheid waarmede te werk gegaan werd. Zo zagen wij een Rode Kruishelpster die, daar het slachtoffer een slagaderbreuk had, mét hem door de lucht zweefde en daarbij met één hand zich vastklemde aan de takel, terwijl zij met de andere de „bloedende" ader dicht kneep. In het hospitaal Reeds vóór de eerste gewonden binnen kwamen, was het noodhospitaal in de Ju- lianaschool te Zwanenburg ingericht. Daar wachtte dr. Van der Weg uit Nieuw-Ven- nep met een staf verpleegsters hun komst af. Zij beschikten daar over drie zieken zalen met ruim twintig bedden, een opera tiekamer en bloedtransfusie-inrichting. De laatste kwam uit Amsterdam en was van de Rode Kruis Shockgroep aldaar. Zelfs geestelijken waren aanwezig om eventuele „stervenden" te kunnen bijstaan. Half vijf precies waren alle gewonden in het hospitaal ondergebracht en hadden zij daar, na te zijn geregistreerd, de noodza kelijke hulp ontvangen. Het pleit voor de organisatie van deze uitgebreide oefening, dat stagnaties, ongelukken of onvoorziene moeilijkheden zich, noch op het terrein van de ramp, noch tijdens het transport voor deden. Met grote toewijding en accuratesse werd er door de bijna tachtig Rode Krui sers, daaronder eerste hulp-diensten, ver- pleesters en andere diensten te verstaan, gewerkt. Ook de ten behoeve van de pa tiënten ingerichte keuken fungeerde prima, getuige de smakelijke soep en belegde broodjes die wij daar kregen omdat dit voedsel tenslotte toch óp moest! Slotfase Juist op het moment dat ieder dacht: „Nu is het afgelopen", kwam er bij de kapitein RRK. dr. A. Hoekstra uit Zwanenburg, on der wiens leiding de gehele oefening stond, het bericht binnen, dat één van zijn man schappen een echt ongeluk was overkomen. De man lag met een gebroken bovenbeen tussen de op het terrein van de Normy, waar de oefening werd gehouden, opgesta pelde balken en bielzen. Direct snelde een ambulancewagen te hulp en enkele minuten later werd de man, lijkbleek en hevig kreu nend, voorzichtig het hospitaal binnen ge dragen. Een Rode Kruis-adjudant greep een schaar en begon de broekspijp van het slachtoffer open te knippen. Pas tóen riep iemand: „Niet doen, het is niet écht!" En voor de stomverbaasde artsen en verpleeg sters stond de man gezond en wel op zijn benen. Later verklaarde dr. Hoekstra: „Ik had dit reeds lang afgesproken. Het was de enige manier om mijn mensen eens reëel te testen. Ik moet zeggen, dat ze voorbeel dig te werk gingen." Ook het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis was zeer tevreden. In een slotwoord noemde overste Meulman het korps Haarlemmermeer één der besten in den lande. Ook dr. Nanninga uit Hoofd dorp, die districts-commandant van Kenne- merland-Zuid is, sprak zijn grote tevreden heid, zowel over de oefening als over de paraatheid der detachementen, uit. De voorzitter der afdeling Halfweg- Zwanenburg, de heer Wildeboer, deelde ons mede, dat het materiaal waarmee men werkte, ook dat van het technische team uit Haarlem, geheel uit de vrijwillige bij dragen van de bevolking kon worden aan geschaft. Terwijl men die middag toch voor een waarde van twaalf mille aan hulpmid delen bijéén had! Vele plaatselijke autoriteiten woonden de oefening bij en van begin tot eind sloeg een grote menigte toeschouwers de verrich tingen gade. Ook het noodhospitaal, dat voor het publiek was opengesteld, stond in het middelpunt van de publieke belang stelling. die de uitwisseling van atoomgeheimen verbiedt, gaf Lord Ismay als zijn persoon lijke mening te kennen, dat er wellicht na de presidentsverkiezingen in Amerika een streven zou komen om deze wet te ver zachten. Lord Ismay meende dat het abso luut noodzakelijk is, dat de plannenmakers in de 14 NATO-landen rekening kunnen houden met hetgeen op het gebied van het atoomwapen is bereikt. De secretaris-generaal van de NATO zeide zich nog niet te kunnen uitlaten over de vraag of de doelen, welke de 14 landen zich in Februari te Lissabon hebben ge steld, zullen kunnen worden verwezenlijkt. Hierover zijn vragenlijsten aan de 14 lan den gezonden, doch slechts vier of vijf lan den, waaronder Nederland („one of the good boys", zoals hij schertsend opmerkte) hebben de antwoorden op deze vragenlijs ten ingezonden. De overige landen zullen haast moeten maken, omdat de antwoorden besproken zullen moeten worden op de vol gende NATO-conferentie, welke op 15.- December te Parijs zal beginnen. Spreker merkte op, dat het dwaasheid is om van een land grotere financiële offers te vragen, dan het kan opbrengen. De be wapening van een land mag nooit tot een bankroet leiden, zeide hij. Op een vraag over de diensttijd, ant woordde hij, dat dit een zaak is, die alleen de regeringen aangaat. Ieder land moet voor zichzelf uitmaken, hoe lang de eerste diensttijd moet zijn. De hoofdzaak is dat de reserve-troepen voldoende in aantal zijn en snel gemobiliseerd kunnen worden. Ten aanzien van de standaardisatie zijn nog steeds geen grote vorderingen gemaakt, doch spreker hoopte, dat deze spoedig energieker ter hand zou kunnen worden genomen. Wel is er een grote standaardi satie in de planning. Lord Ismay, die reeds een bezoek had gebracht aan Kopenhagen, Oslo, Lissabon en Rome, zeide dat hij onder de indruk was gekomen van de goede wil, die overal be staat. Anderzijds meende hij, dat de NATO nog te weinig leeft in de harten van de be volkingen. En weer kwam hij terug op het thema, dat de NATO niet zuiver militair is, doch veeleer beschouwd moet worden als een hechte gemeeuschap op elk terrein. Agamemnon, 24 v. Pto Plata n. Amsterdam. Aldabi, 24 v. Las Palmas n. Montevideo. AMoth, 24 v. Rio Grande. Averdijk, pass. 24 Key West. Akkrumdijk, pass. 25 Gibraltar n. Antwerpen Ajjhema, nacht 24-25 v. Las Palmas n. Antw. Arendsdijk, 24 v. Buenos Aires te New York. Arn-edijk, 24 v. New York te Baltimore. Aagtedijk, 25 v. Baltimore te Norfolk. Algenib, pas. 24 St. Vincent n. Las Palmas. Amstelkroon, 25 v. Suez n. Belawan. Alpherat, 24 200 m. N. ten O. Aibrolhos. Altair, 24 660 m. N.NO. St. Pauls. Antonia, 19 v. Soerabaja n. Singapore. Aagtekerk, 27 v. Kobe te Nagoya. Aaisum, 25 v. Port Soedan n. Suez. Aardijk, 25 v. Galveston te Tampa. Abbekerk, pass. 25 Ceylon n. Singapore. Ampenan, 25 v. Baltimore te Houston. Amstelvaart, 26 v. Mozambique te Beira. Amnenkerk, 26 v. Brisbane te Sydney. Aremdsker-k, pass. 28 Gibraltar n. Antwenpen. Aal'-sdijk, 26 van New York te Rotterdam. Aidhiiba, 28 Recife verwacht. Andijik, 26 v. Rotterdam n. Bremen. Alp'hacea, 25 van Rio de Janeiro. Baam, 25 te Rotterdam. Bali, pass. 24 Gibraltar. Bacchus, 24 v. Paramaribo n. Curasao. Blommersdijk, 24 200 m. Z. Halifax. Bantam, 25 te Halifax. Bemgikalis, 25 v. Tj. Priok n. Palembang. Bin tang, 24 v. San Francisco n. Portland Oreg Blitar, 27 te Colombo. Bloemfontein, 26 50 m. NO. Ouessant. Breda, 27 v. Trinidad te I-a Guaira verw. Bosehfontein, 27 v. Port Soedan n. Aden. Boissevain, 28 Buenos Aires verwacht. Bennekom, 27 v. Kuacho te Paita. Brilsum, 26 v. Alexandrië te Philippevilie. Cistula, 52 v. Fremarutle te Pladju. Cleodora, 25 v. Calcutta te Bahrein. Caltex Delft, 25 v. Rotterdam te Sidon. Caltex Utrecht, 27 v. Sidon te Rotterdam verw. Caltex Nederland, 25 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex The Hague 26 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Pemis, 27 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Leiden, pass. 26 Kp. Carbon. Ceram, 26 v. Cochin naar Aden. Coryda, 26 v. Hongkong n. Miri. Callisto, 25 v. Montreal te Rotterdam. Celebes, 27 v. Antw. te Amsterdam. Dalerdijk, 25 te Portland Oreg. Delft, 25 v. Antofagasta te Valparaiso verw. Delfshaven, 25 v. Necochea n. Las Palmas. Diemerdijk, 26 te Antwerpen. Duivend'ijk, 25 te Los Angeles. Danae, 26 te Triëst. Etre-ma, 24 300 m. N.NO. Sombrero. E-lmin-a, 25 v. Abidjan naar Takoradi. Ena, 26 v. Balikpapan n. Singapore. Emggano, pass. 27 Gibraltar n. Antw. Esso Rotterdam, 25 v. Rotterdam n. Aruba. Eos, 27 v. Kopenhagen te Amsterdam. Feilipes, 25 v. Bangkok n. Pladju. Friesland ((S-SM), 25 v. Amsterdam te Hu el va. Friesland (KRL), 26 v. Singapore te Fenawg. Fairsea, 26 320 m. N. Diigo Garcia. Farm-sum, 25 v. Amsterdam n. Narvik. Ganymedes, 24 120 m. O. San Miguel. Gooiland, pass. 25 kaap Verd. eil. Groote Beer, 26 410 m. W. Valentia. Gaasterland, pass. 27 Kp. Finisterre. Ga-roet, 27 v. Java te Rotterdam. Gaasterkerk, pass. 26 Ouessant. n. Duinkerken Gravel-and, 25 te Itajai. Hestia, 24 v. Amsterdam n. Zuid Pac.kust. Heemskerk, 25 380 m. O. Dl ego Garcia. Heeisum, 24 440 m. ZO. Galveston. Helicon, 2o v. La Guaira n. Pto Cabello. Hermes, 24 v. Port au Prince- Hector, nacht 25-26 v. Lissabon. Hera, 25 v. Ma-nita n. Buenaventura. He-rslMa, 26 te Cristobal. Hathor, pas. 26 Ouessant. Hydra, 27 v. Tampa te Rotterdam. Hercules, 26 v, Catacolo n. Patras. Ha uierwij k, 26 te Genua. 1 los, 24 v. New York n. Fort Llberte. Indra-poera, 26 v. Cherïbon te Soerabaja. Joh. v. Oideniparnevelt, 28 8.30 u. v. Sydney te Amsterdam verwacht. Kola Inten, 24 v. Balikpapan te Ternate. Kaliand-a, 24 v. Benkulen te Padang verw. Kertosono, 27 v. Los Arogeles te San Francisco Kieldireoht, 27 te Penang. Kota Baroe, 26 v. Tj. Priok n. Soerabaja. kot® Gede, 26 van Saigon n. Soerabaja. Lombok, 24 200 m. N. Paramaribo. Laertes, 25 dwars Mini coy n. Aden. Lieve Vrouwekerk, 27 v. Koewalit n. Khorrarns- har en Basrah. Limburg, 26 v, Djibouti n. Port Said. Lo-ppersum, 26 v. Reggio te Mel'illa. Lekhaven, 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Lissekerk, 26 v. Amsterdam te Rotterdam. Luüterkerk, 26 v. Bahrein n. Suez. Leerdam. 25 te Baltimore. Leuvekcrk, 27 Aden verwacht. Lun-a, 25 v. Is tanboel te Izmir. Loosd-recht, pass. 26 Perim n. Dubai. Mataram, 24 v. Bahrein n. Bombay. Murena, 25 v. Miri te Singapore. Macoma, 29 v. Curacao te Algiers verw. Macuba, 31 v. Mena el Ahmadi te Pladju verw Modjokerto, pass. 25 8 u. Str. Messina. Maaskerk, 25 v. Point Enoïre te Luanda verw. Mellskerk, 25 v. Hamburg n. Bremen. Mariekerk, 24 500 m. N. ten O. St. Helena. Myonia, 14 Nov. van Melbourne te Mena el Ahmadi verwacht. Malvina, 26 v. Bombay n. Ras Tamiura. Ma-noeran, pass. 26 Malta. Map-ia, 26 v. Djeddah n. Penang. Marisa, 26 v. Singapore te Kaapstad verw. Mi tra, 26 v. Brisbane te Gladstone. Maasdam, 26 220 m. O. SabLe eil. Malea, 25 v. Salten-d n- Purata Card'on. Metula, 25 v. Singapore n. Adelaide. Marken, pass. 26 Minaeoy n. Port Said. Mirza, 28 v. Sydney te Melbourne verw. Madoera, 27 v. Pondicherry n. Belawan. Maas, 27 ca. 14 u. te Amsterdam. Maasland, 25 te Rio de Janeiro. Molen-kerk, 26 v. Antwerpen te Amsterdam. Nigerstroom, 24 v. Antwerpen n. Bordeaux. Nestor, 24 710 m. N.NO. Paramaribo. Nieuw Amsterdam, 25 v. Kingston n. Havana. Noor-dam, 25 v. New York n. Rotterdam. O-mal-a, 25 v. Calcutta n. Singapore. Oranjefontein, 26 te Antwerpen. Prins Joh. w. Friso, 21 v. R'dam te Montreal Parktvaven, 24 570 m. Z. St. Vincent. Posekton, 24 510 m. ZW. Fayal. Prins Willem V, 24 280 m. W. Valentia. Pygmalion, 23 v. New Orleans n. Maracaibo Phrontis, 26 v. Balikpapan te Makassar. Poe/au La-ut, 25 v. Singapore n. Port Swettenlham Pol.ydorus, 25 v. Penang n. Colombo. Polyphemus, 26 te Belawan. PVins Fred. Hendrik, 27 Toronto verw. Prins Willem III, pass. 25 SciMy's n. Montreal I.»aper.drecht, pass. 26 Gibraltar. Prins Alexander, 26 v. Rotterdam n. Hamburg Hodas, 25 v. Antigua te Trinidad verw. jRuys, pass. 24 ten Z. Gr. Natura eil. Roebiaih, 26 v. Singapore te Manilla verw. Rijnikerk, 26 v. Port Said n. Genua- Rijndam, 25 v. New York te Rotterdam. Roepat, 28 Colombo verw. Ridderkerk, 26 v. Sydney te Port Kembla. Rotti, 27 t.e Port Sudan. Sloterdijk, 24 v. Gibraltar n. Halifax. Stad Breda, 24 v. New Orleans n. Nederland. Slamat, 24 te Tj. Priok. Stad Maassluis, 24 v. Vlaarddngen te Kirkenaes en verm. 28 v. Kirkenaes n. Rotterdam Sarpedon, 23 v. P toPlata 27 New York verw. Scherpendrecht, 24 dwars Na-tal. Sliedrecht, 24 dwars Fort Aleza. Stad Leiden, 24 1250 m. NO. Martinique. Stanvac Benekat. 24 170 m. N. Natura eil. Salland, pass. 25 Ouessant. Samarinda, 27 v. Soerabaja te Balikpapan. Saparoea, pass. 26 Kp. Bon. Sarangan, 27 te Beira. S-ingkcp, p-a-ss. 26 Gibraltar. Soestdiijk, 26 v. Semara-ng te Tj. Priok. Sommelsdijk, pass. 25 Ouessam-t n. Lissabon. Sumatra, 26 te Colombo. Si ba jak, 25 380 m. ZW. Tahiti. Stad Alkmaar, 25 v. Newport n. Narvik. Stad Schiedam, 25 v. Midd'lesboro n. Hamburg Salawafci, 26 v. Colombo n. Madras. Tawali, 25 v. Tj. Priok te Padang. Teiresias, 24 v. Port Said n. Genua. Trompenberg, 24 v. Galveston n. Gulfport. Teucer, 24 v. Amsterdam n. Gdynia. Tabia-n, 25 90 m. O. ten Z. Kp. Guardafui. Tjibantjet, 26 v. Belawan te Singapore verw. Tamo, pass. 24 Cayanne. Tasmas, 24 240 m. O. Hainan. Themisto, pass. 24 Start Point. Tjipanas, 24 540 m. NO. Diego Garcia. Tjitjalengka, 690 m. NW. Tristan da Cunha. Tabinta, 26 v. Houston te New Orleans. Tarakan, 26 v. Makassar te Soerabaja. Tegelberg, 26 v. Osaka te Hongkong. Tero, 25 v. Buenos Aires via Trinidad. Thal-abta, n-acht 26-27 diw. Kp. Finisterre. Tjim-enteng, 25 te Zanzibar. Ti-ba, 25 v. Rotterdam n. Bremen en Hamburg Tjipan-a-s, pass. 27 Sabang. Tomori, 26 Ouessant gepass. Tosari, 26 v. Singapore n.Belawa-n. Utrecht, 26 v. Belawan te Penang. Veendam, 26 590 m. N. ten W. Flores. Westland, 25 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Winterswijk, verm. 28 v. New York n. Baltimore Wa inga poe, 24 v. Besuki te Semarang verw. Waterland, 25 v. Amsterdam te Buenos Aires. Waterman, 25 1070 m. N. ten O. Pitcairn eil. West er dam, 25 v. Rotterdam n. New York. Waal, 26 van Bremen te Amsterdam. Weltevreden, pass. 27 6 u. Str. Messina. Wieldreoht, 27 v. Aucla-nd n. Ducos. Wonosari, 27 v. Suez n. Bahrein. Zeeland (SSM), 24 v. Hamburg te Blyth verw. Zijpenberg, pass. 24 eil. Wight. Zee-land (KRL), 27 v. Londen te Rotterdam. Zaan, verm. 28 v. Kopmansholmen n. A'dam. Te huur gevraagd Centrum Haarlem oppervlakte minimum 160 m2 Brieven met volledige beschrijving als ligging, indeling huurprijs en wanneer te aanvaarden onder no. 1014 uit voorraad leverbaar, keus en nog eens keus. door gecombineerde inkoop van meer dan 350 zaken voor de wolprijsverhoging. tijdens modernisering en reparaties meubels gratis in bruikleen. Eigen vervoer in gesloten bestelwagen. alle soorten stoffer», erin, veren en veren-syste men, linnen, singels, beddentijken, kapok, alpen gras, cocos, boorband, matting, Verto, Velveto, jute enz. Gfjsbrecht van Aemstelstraat 116 - Haarlem-N. Buslijn 5 Telefoon 24325 tot 6 uur. Ook met Het volmaakte voer voor kat en bond WOLLEN DEKENS Heden ontvangen 500 wol len dekens (iets vuil en m. foutjes), die aan par ticulieren tegen fabrieks prijzen verkocht worden, w.o. ook gr. maten f 15.50, f 18.90, f 21.50. Verkoop v. 9-5 uur. TAPIJTHANDEL „MARO" N.V., Jansstraat 85, bij Gr. Markt Haarlem. Te koop of te huur gevraagd in Haarlem of omgeving pl.m. 120 M2. Met of zonder woning, eventueel met wo- ningruil. Brieven no. 1015. (Rente 4 1/4 pet.) Gunstige voorwaarden. Vlotte afwikkeling. Mak. P. FRIS, Jan v. Galen- straat 35, Haarlem. Tel. 10787 Slecht gas kost geld en pan nen. Uw oud apparaat, goed gerepareerd, is beter dan een slecht nieuw. Alle merken 2 jaar garantie. Tel. 19931. Gas- rep.-bedrijf „RODA", Grote Houtstraat 9. GR. HOUTSTRAAT 102, Tel. 10866. Alles voor foto amateurs. En goedkoper.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3