j Weerbericht De Indochinese strijd komt dichtbij Hanoi Het zelfbeschikkingsrecht der West-Indische rijksdelen Topfiguren uit de West-Europese katoenindustrie wensen integratie Finaie OPRE TE HAARL MSCHEC OURANT Driedaags overleg in Amsterdam Keizerin van Vietnam vanmiddag in Haarlem W oonwagenbewoner doodgestoken Het woord is aan Oost-Duitse volkspolitie in de politiek V erbondscongres van de K.A.B. Bedenkelijke situatie voor de Fransen Spion veroordeeld tot anderhalf jaar Kesselring gaat de „Stahlhelm" leiden West-Europa zal zich zelf van kolen voorzien Grote Europese katoenmarkt staat sterker tegenover Japan en Amerika Vijf officieren zijn tot onder-ministers benoemd De weg naar geluk 67e JAARGANG No 94 f* VANDAAG OVER EEN WEEK, op 4 No vember, zal het Amerikaanse volk in acht enveertig Verenigde Staten ter stembus trekken voor de verkiezing van zijn nieuwe President. Het is kort dag. De finale in de langdurige strijd om het presidentschap, die nu al een klein jaar lang beroering in het geweldige land heeft veroorzaakt, staat voor de deur. Zal generaal Eisenhower, de candidaat der Republikeinen, winnen of zullen de Democraten met hun candidaat Stevenson, gouverneur van de staat Illi nois, hun reeds twintig jaar durend bewind opnieuw met vier jaar verlengen? De voorspellingen, aan de overkant van de grote haringvijver gedaan, maken ons niet veel wijzer. Zij schijnen slechts tot de conclusie te leiden dat de winnaar, wie hij ook moge zijn, maar een heel kleine voor sprong op zijn tegenstander zal behalen. „An exceptionally close race" noemt men het. Twijfel omtrent onzekere districten is blijkbaar zo scherp uitgebalanceerd, dat rustige beoordelaars niet durven te pro feteren naar welke zijde de balans tenslotte zal doorslaan. De Gallup-polls, proeven van onderzoek der publieke opinie, hebben na de partijconventies in Chicago, waarin de candidaten werden gekozen, aanvanke lijk een grote meerderheid voor Eisenhower aangegeven. Dat verwonderde niemand, want tegenover de grote populariteit van Ike stond de gouverneur van Illinois als een in de meeste staten volkomen onbekend man. Maar toen de beide mannen op tour nee gingen veranderde de toestand. Ste venson begon snel in te lopen. Men ont dekte dat hij niet alleen een ervaren poli ticus, een beminnelijk mens en een voor treffelijk redenaar is, maar ook een sterke persoonlijkheid, die de visie van de staats man bezit. Men was verrast. Het enthou siasme voor de democratische candidaat, eenmaal ontwaakt, steeg zozeer dat men hem begon te vergelijken met de grote presidenten uit het verleden, dat sommigen zelfs de pen opvatten om maar alvast te betogen, dat een nieuwe Franklin D. Roo sevelt was ontdekt. Anderzijds viel de ge neraal zelfs een aantal van zijn eigen aan hangers tegen. Ofschoon men wist dat het hem, die van zijn jeugd af steeds beroeps militair was geweest, aan politieke en staatkundige ervaring moest ontbreken had men blijkbaar niet verwacht dat dit zo duidelijk in zijn speeches en in zijn beant woording van vragen en interrupties aan den dag zou treden. Bovendien ontstond alarm, niet alleen in Amerika maar ook en vooral in Europa,-door zijn kennelijk bak zeil-halen tegenover de roerige minderheid in zijn eigen partij die niet hem, maar senator Robert Taft als candidaat had wil len zien optreden en die op de republi keinse conventie te Chicago niet dan na spannende strijd het veld had moeten rui men. Eisenhower had zich daarna van Taft's medewerking kunnen verzekeren, maar blijkbaar niet zonder concessies te doen, zoals vooral in het Midden-Westen bleek uit passages in zijn redevoeringen, die sterk aan het isolationisme deden den ken. Daarbij kwam dan nog, dat de gene raal zich ook van de steun van zulke aan vechtbare figuren in de republikeinse par tij als de „witch-hunter" heksenjager senator MacCarthy had moeten verzekeren. Het optreden van een dergelijke figuur in de Amerikaanse politiek blijft voor Euro peanen een onverklaarbare en verwerpe lijke zaak. Merkwaardig bleef daarnevens het feit dat de meerderheid in de republi keinse partij, die tenslotte te Chicago Eisenhower's verkiezing had bewerkt, zich tijdens de campagne zo weinig deed gelden. In Augustus was Stevenson zo snel in gelopen in de resultaten der Gallup polls, dat een „nation-wide" onderzoek het vol gende opleverde: republikeinen 48 de mocraten 46 onbeslist 6% September gaf evenwel een zekere verandering ten gunste van de generaal te zien: republikei nen 51 democraten 43%, onbeslist 6 Maar een overzicht van kiezers in alle sta ten ten aanzien van de vraag, of het nieu we Congres republikeins of democratisch zou moeten zijn leidde tot de uitkomst: republikeinen 50/2 democraten 49y2 Hierbij was dus (in zekere mate) de per soonlijke factor buiten spel gebleven. Als men nu bij al die proefstemmingen in aan merking neemt, dat de gemiddelde on nauwkeurigheid in het resultaat op grond van ervaring op 3.4 wordt gesteld zo als het tijdschrift Newsweek onlangs op merkte is het wel duidelijk dat men bij zulke kleine verschillen geen houvast heeft. Een factor die misschien beslissend zal zijn is, dat op grond van de registratie totalen van kiezers een grotere opkomst ter stembus wordt verwacht dan gewoonlijk. Dat verschil kan groot zijn, want merk waardigerwijze plegen de kiezers in Ame rika niet best op te komen: in recente ge vallen bleef de opkomst beneden de 60 Ondervinding heeft bewezen dat verhoging van het normale percentage de democra tische partij ten goede pleegt te komen. Het verloop van de campagne heeft er toe geleid dat in Europa een pro-Stevenson- stemming is ontstaan. Niet alleen omdat men zich huiverig voelt ten aanzien van de isolationistische rechtervleugel der repu blikeinen, die kennelijk meer invloed doet gelden dan men verwacht had en de Ame rikaanse belangstelling voor Europa zou kunnen doen dalen. Maar ook omdat men, gezien de leidende positie die de Verenigde Staten innemen, het optreden van een pre sident meF gebrek aan politieke en staat kundige ervaring met de mogelijkheid dat anderen hem min of meer behendig beïnvloeden zouden een riskante zaak acht. Tenslotte is men ook hier onder de indruk gekomen van de kennelijke be kwaamheid van Stevenson. Het Londense dagblad News Chronicle besloot gisteren een hoofdartikel met de mening uit te spreken, dat de belangen van Amerika en West-Europa zo nauw verbon den zijn, en dat zelfbehoud zozeer tot sa menhang dwingt, dat een overgang van Truman op Eisenhower geen sombere stem ming en geen bezorgdheid over onze naaste toekomst behoeft te wekken. Maar het blad liet daaraan deze woorden voorafgaan: De waarheid is dat Eisenhower's campagne zo onfortuinlijk is verlopen, dat een republi keinse overwinning een ware schok in West-Europa en in het Britse Gemenebest zou teweegbrengen, en vooral in Groot- Brittrcnië. Men kan zich.natuurlijk de vraag stellen er zijn twee kanten aan iedere kwestie Aan de conferentie is deelgenomen door vertegenwoordigers van de organisaties der katoenindustrieën in België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, Noorwegen, Zweden, Zwitserland en Nederland. Dene marken en Oostenrijk waren uitgenodigd, maar hebben niet deelgenomen. De katoenindustrie voelde reeds lang be hoefte aan een onderling overleg in West- Europees verband en een uitvloeisel daar van was reeds, dat de in het begin van deze maand te Buxton in Engeland gehouden wereldconferentie van katoenindustrieën ook is bijgewoond door een West-Europese delegatie, naast de vertegenwoordigingen van Amerika, Engeland, India en Japan. In Amsterdam zijn vooral de resultaten bespro ken van de besprekingen te Buxton, die van grote betekenis zijn geweest om een over zicht te krijgen van de ontwikkeling van de wereldhandel in katoenen stukgoederen. Ook is ter sprake gekomen het vraagstuk der toetreding van Japan tot de General Agreement on Trade and Tariffs (GATT) De West-Europese katoenorganisaties zijn zeer geïnteresseerd bij dit vraagstuk. Ze onderhouden hierover nauw contact met naar regeringen, maar nemen betreffende deze zaak geen standpunt in. Monetair beleid Wat de West-Europese katoenmarkt aan gaat, constateerde men, dat de internatio nale handel in katoengoederen niet in de eerste plaats belemmerd wordt door in voerrechten, maar door de invoer beper kende maatregelen, die hun oorsprong vin den in het monetaire beleid. De conferentie meende daarom, dat de Europese samenwerking vooral gericht dient te zijn op de bevrijding van de in ternationale handel van die beperkingen, die haar oorsprong vinden in het monetaire beleid. De opheffing van die beperkende maatregelen zou bijdragen tot een verster king van het concurrerend vermogen der Europese katoenindustrie op de markten buiten Europa. De internationale monetaire regelingen zijn gericht op het handhaven van stabiele wisselkoersen. In verschillende gevallert wordt door de nationale regeringen niet een monetair beleid gevoerd, dat gericht is op steun aan deze internationale monetaire regelingen. De hieruit voortvloeiende ver schillen tussen de interne en externe koopkracht van een valuta leidt tot een Vandaag brengt Hare Majesteit Nam Phuong, de Keizerin van Vietnam, een be zoek aan de Haarlemse Scheepsbouw maatschappij; zij zal daar de tewaterlating verrichten van de „Ville de Saigon", een motorschip dat speciaal voor de kustvaart van haar land is gebouwd. Vanmorgen is de Keizerin door Koningin Juliana op het Paleis Soestdijk ontvangen, waar zij ook de lunch gebruikte. Keizerin Nam Phuong heeft haar intrek genomen in Hötel de l'Europe te Amster dam. of er wellicht ook een voordeel aan ver bonden zou kunnen zijn: bespoediging van de aaneensluiting van West-Europa en van de Britse deelneming daaraan. Een vraag, meer niet. R. P.- DINSDAG 28 afvloeiing van goud en deviezen. Teneinde een nationaal bankroet te voorkomen wor den dan plotseling zeer drastische invoer beperkingen genomen, zodanig dat lopende koopovereenkomsten niet kunnen worden uitgevoerd. Slechts zelden worden lopende overeenkomsten ontzien. Deze maatregelen betekenen in feite export van werkloosheid en vormen een belemmering voor een rationele productie door hun verstorende invloed op de internationale handel. Het vraagstuk van de West-Europese in tegratie van de markten voor katoenen goederen kan slechts bestudeerd worden aan de hand van betrouwbaar statistisch materiaal. De gezamelijk optredende West- Europese landen moeten gedocumenteerd zijn over de situatie in deze landen en hun verhouding tot de andere grote netto expor. teurs van katoenen stukgoederen. De cijfers tonen aan, dat het op het ogenblik met de Europese export van ka toenen stukgoederen niet zo slecht is ge- Het m.s. „Oranje" zal morgen van de Javakade te Amsterdam naar Indonesië vertrekken. OCTOBER 1952 steld. In 1951 bedroeg de uitvoer van West-Europa zonder Engeland 1700 mil lioen vierkante yards. Hiervan werd 500 millioen yards verhandeld onderling in Europa en ging 1200 millioen buiten het Europese continent. In het zelfde jaar ex porteerde Japan 1100 millioen vierkante yards, India 770 millioen, Engeland 865 millioen en Amerika 800 millioen. Enige woonwagenbewoners te Steen- wijk, die gisteravond in de stad enkele café's hadden bezocht, zijn, toen zij in het woonwagenkamp waren teruggekeerd, slaags geraakt. Daarbij is de 40-jarige woonwagenbewoner J. W. Brink met een mes doodgestoken. De politie heeft twee personen, die bij de vechtpartij waren be trokken aangehouden. Tijdens de "vecht partij is in het kamp, dat wegens de jaar lijkse markt en de kermis overvol is, ook geschoten. Omtrent de oorzaak van de on enigheid en de vechtpartij heeft men nog geen zekerheid. Het vermoeden bestaat, dat sprake is van een familievete. Het slachtoffer was vader van acht kinderen. Marmontel: De welsprekendheid ligt in de ziel en niet in het woord. BERLIJN (Reuter) Uit een door het Oost-Duitse persbureau „A.D.N." gepubli ceerde lijst van functionarissen, die de Hongaarse premier Rakosi bij zijn komst in Oost-Berlijn waaraan hij een officieel bezoek brengt begroetten, blijkt dat vijf der hoogste officieren van de Oost-Duitse volkspolitie tot onderministers van Binnen landse Zaken zijn benoemd. Volgens berichten van geallieerde zijde hebben de vijf nieuwe Oost-Duitse onder ministers van Binnenlandse Zaken allen te Saratof, in de Sovjet-Unie, een stafoplei ding gehad. Zij hebben ook allen, na een langdurig verblijf in de Sovjet-Unie vóór of gedurende de tweede wereldoorlog, het Sovjet-Russische burgerschap verworven. De sterkte van de gekazerneerde Oost- Duitse, volkspolitie wordt op zestig- tot hon derdduizend man geschat. Zij zijn zes Oc tober in nieuwe, olijfgroene uniformen van Russisch model gestoken. Voor Oost-Duitse jongemannen van zes tien jaar en ouder bestaat een verplichte arbeidsdienst van zes maanden. Men be schouwt dit als een middel om de beschik king te krijgen over een reserve van jonge Duitsers, die, wanneer zij zouden worden opgeroepen voor het vervullen van mili taire dienstplicht (die thans in Oost-Duits- land nog niet bestaat), reeds gedeeltelijk militair-geoefend zouden zijn. Hetzelfde doel wordt nagestreefd in de onder com munistische leiding staande „Vrije Duitse Jeugdbeweging". Op de tweede dag van het verbonds- congres van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging over „De Weg naar Geluk" heeft dr. A. M. Kuylaars S. J. uit Maastricht gesproken over „Arbeid, bron van geluk". De twee belangrijkste middelen om werkgelegenheid te scheppen en te behou den krijgen volgens dr. Kuylaars te weinig aandacht, te weten het bewaren van het evenwicht tussen productie en consumptie en de beheersing van het tem po bij de invoering van nieuwe arbeidbe- sparende machines Om de gehele mens naar lichaam en geest te kunnen opbou wen moet de arbeid een lichamelijk-gees- telijke inhoud hebben en moet hij een ac tiviteit zijn van de zintuigen zowel als van verstand en wil. Daar arbeid en arbeidsomstandigheden een grote invloed hebben op de ontwikke ling van de menselijke persoon, verdient bijzondere aandacht gegeven te worden aan de jongemannen en meisjes in de in dustrie. Maar al te vaak wordt in de eerste jaren van Zijn fabrieksleven de arbeidslust van de jongen voorgoed bedorven en wordt het fabrieksmeisje langzaam maar zeker ongeschikt gemaakt voor haar toekomstige taak als huisvrouw. Wil men dit kwaad in de wortel bestrijden, dan zullen speciale voorzieningen getroffen moeten worden, waardoor van arbeid en arbeidsomstandig heden voor hen een bijzondere opvoedende invloed uitgaat. Daar het geluk van de mens in belang rijke mate afhangt van arbeid en arbeids omstandigheden, is het wenselijk dat hij daarop invloed en controle kan uitoefenen. De medezeggenschap binnen de onder neming kan echter niet verder gaan dan de capaciteiten en de mentaliteit van de werknemers toelaten. Medezeggenschap noopt tot grotere toewijding aan het ge meenschappelijke doel en tot onzelfzuch tige objectiviteit Hierna sprak dr. P. Bogaers, economisch adviseur van .de K.A.B., over stoffelijke middelen ter verwerkelijking van het le vensgeluk. Hij zei onder meer dat de ma teriële bestaansvoorwaarden de laatste tientallen jaren sterk zijn vei'beterd. Te weinig aandacht is evenwel geschonken aan die middelen in het sociaal-economi sche leven, die een meer actieve invloed uitoefenen op de persoonlijkheidsvorming. Mede om die reden moet met kracht ge streefd worden naar een wijd verbreid privaatbezit. De belangrijkste bron moet worden gezien in winstdeling. Mede ter verwezenlijking van de bezits vorming dient in de centraal geleide loon politiek de nodige soepelheid te worden gebracht. Volgens dr. Bogaers dient aan de diverse bedrijfsorganen tweeërlei soort ruimte te worden verleend, namelijk één, die onder bepaalde voorwaarden kan wor den aangewend voor loonsverhoging en een ruimte, die kan worden aangewend voor een winstdelingsstelsel, gericht op be zitsvorming. OOCOCrrr -VXX>~OCOCOOOOOCCCCCOCCCOr^>COOOCCOCOCXDOOOOOClOOOCO BREKENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: R In de Oostelijke helft van het land aan- 8 vankelijk nog zwaar bewolkt met 5 regen. Overigens wisselende bewolking j met slechts enkele verspreid optreden- de buien. Langs de kust nu en dan 5 harde, overigens matige tot krachtige 8 Zuid-Westelijke wind. Iets koeler over- dag. 29 October S Zon op 7.29 uur. onder 17.17 uur. IMaan op 15.39 uur. onder 2.46 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 28 October Hoog water: 11.35 uur. Laag water: 6.49 en 19.20 uur. Woensdag 29 October Hoog water: 0.10 en 12.42 uur- Laag water: 8.20 en 20.33 uur- HANOI (Indochina) (Reuter). Op verscheidene punten aan de Oostelijke oever van de Zwarte Rivier is het Maan dag tot gevechten gekomen tussen opruk kende Vietminh-opstandelingen en Franse troepen. Franse autoriteiten hebben toege geven, dat opstandelingen-eenheden de ri vier waren overgestoken en dat de strijd om de rivier binnen 48 uur op 140 kilo meter ten Westen van Hanoi, de hoofdstad van de Tonkinese delta, zal oplaaien. Sedert negen dagen geleden de belang rijke buitenpost Nghia-Lo verloren ging zijn de Franse troepen bezig geweest met het aanleggen van versterkingen op de Westelijke oever van de Zwarte Rivier. De Fransen worden door middel van een luchtbrug bevoorraad. Zij werken nu aan eeii tweede verdedigingslinie enige kilo meters meer naar het Zuiden. Waarnemers geloven dat de drie beste Vietminhdivisies naar het Zuiden oprukken langs drie routes door bergachtig terrein, gelegen tussen de Rode en de Zwarte Ri vier. Volgens berichten bevindt zich voorts een Vietminhstrijdmacht ten Noorden van een gebied op 80 kilometer ten Zuid-Wes ten van Hanoi. Klaarblijkelijk willen deze troepen trachten de Fransen in de rug aan te vallen. Iri een communiqué van het opstandelin- genleger der Vietminh wordt gezegd, dat De Haagse rechtbank heeft de 34-jarige planoloog dr. D. E. K. uit Den Haag schuldig bevonden aan het doorgeven van inlichtingen aan een vreemde mogendheid, terwijl hij wist, dat ten aanzien van deze inlichtingen geheimhouding geboden was. De rechtbank heeft dr. K. veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Er was twee jaar tegen hem ge- eist. Dr. K. heeft voor de Tsjechische gehei me dienst in Praag en in Nederland ge- spionneerd. Voor zover bekend is gewor den heeft hij geen belangrijke gegevens verraden, doch mededelingen gedaan uit vertrouwelijke rapporten. Aangezien dr. K. reeds meer dan 14 maanden in voor arrest heeft gezeten, zal hij spoedig op vrije voeten komen. Ex-generaal-veldmaarschalk Kesselring heeft vertegenwoordigers van het bestuur der „Stahlhelm", een West-Duitse organi satie van oudstrijders, meegedeeld, dat hij het hem aangeboden ambt van voorzitter der „Stahlhelm" op zich zal nemen zodra zijn gezondheidstoestand dit toelaat. Kesselring, die in Bochum wordt verpleegd, verklaarde, dat de actie voor vrijlating van de r.og in gevangenschap verkerende voormalige Duitse soldaten als zijn eerste taak te beschouwen. Kesselring werd ver leden week doorde Britse autoriteiten gratie verleend. de gehele commandostaf van de tegenstan der in de sector van Nghia Lo (Noordwest - Indochina) bij de jongste verovering van de stad gevangen was genomen. „Bijna alle commandanten van de sector Phoeyon zijn gevangen genomen en twaalf vijandelijke compagnieën vernietigd, waar bij de meeste soldaten er van gevangen werden genomen", aldus het communiqué, dat er aan toevoegt, dat wapens, voorna melijk van Amerikaanse oorsprong, buit waren gemaakt. Amerikaans-Frans overleg De opperbevelhebber der Amerikaanse vlootstrijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan, admiraal Radford, wordt vandaag te Saigon verwacht, waar hij be sprekingen zal voeren met de Franse mi nister voor de verbonden Indochinese staten, Letourneau. LUXEMBURG (D.P.A.) De vice-pre sident van het Hoge Gezagsorgaan van de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal, Etzel, heeft te Luxemburg verklaard, dat de productiecapaciteit van de kolen mijnen in de zes landen van de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal in de komende jaren in zodanige mate zal wor den vergroot, dat West-Europa geen kolen meer uit Amerika zal behoeven in te voeren. Naar Etzel verder mededeelde zal in het begin van het volgende jaar een aanvang worden gemaakt met de uitwerking van een investeringsprogramma. Dit program ma, dat rekening zal houden met de te verwachten ontwikkeling van het verbruik, zal gebaseerd worden op de rapporten, die thans door een tweehonderdtal deskun digen op verzoek van het Hoge Gezags orgaan worden opgesteld. De ondernemers zullen te zijner tijd in de gelegenheid wor den gesteld rechtstreeks investeringsvoor- stellen bij het Hoge Gezagsorgaan in te dienen. De minister voor Uniezaken en Over zeese rijksdelen heeft de landsregering van Suriname in een brief uitgenodigd, een vertegenwoordiger te zenden naar de Al gemene Vergadering van de UNO. De landsregering heeft verklaard, dat in deze brief wordt medegedeeld, dat Ne derland er geen bezwaar tegen heeft, dat de vertegenwoordiger van Suriname ver klaart, het standpunt van het Koninkrijk der Nederlanden over het niet-rappor- teren aan de UNO over Suriname te ver dedigen krachtens het zelfbeschikkings recht. De vertegenwoordiger wordt dus ge machtigd te verklaren, dat het Koninkrijk zich op het standpunt van het zelfbeschik kingsrecht stelt. De Nederlandse ministerraad heeft hier mede dus het zelfbeschikkingsi-echt der West-Indische rijksdelen, hetgeen een es sentieel punt van de besprekingen op de Ronde Tafelconferentie was, erkend, aldus de landsregering van Suriname. Naar aanleiding van dit communiqué van de landsregei'ing van Suriname wordt van officiële Nederlandse zijde verklaard, dat Nederland vorig jaar na overleg met de landsregering van Suriname en de Ne derlandse Antillen 't rapporteren heeft ge staakt, waartoe een beherende mogend heid volgens artikel 73 van het Handvest, der UNO verplicht is. Dit rapporteren be treft niet-zelfbesturende gebiedsdelen en beperkt zich tot sociale culturele en eco nomische aangelegenheden. Deze aangele genheden worden door de Rijksdelen in de West volkomen autonoom behartigd, zodat Nederland daarvoor geen verantwoorde lijkheid meer draagt. In de UNO heeft dit standpunt vorig jaar aanleiding gegeven tot een gedachtenwis- seling met als resultaat een resolutie, vol- ■geins. welke de behandeling van deze kwes tie werd uitgesteld tot de vergadering van dit jaar. Men wilde met het uitspreken van -een oordeel wachten tot de resultaten van de conferentie Nederland-Suriname- Nederlandse Antillen bekend zouden zijn, hoewel de Nederlandse delegatie, met de vertegenwoordigers van de West, zich op het standpunt stelde, dat afgescheiden van die conferentie de autonomie in deze rijks delen ten aanzien van sociale, culturele en economische aangelegenheden reeds volle dig bestaat. De kwestie var» het ai of niet rapporte ren komt ook dit jaar in de Assemblée aan de orde, hoewel de conferentie tus sen Nederland en de West met het ont werpen van een definitieve rechtsorde nog niet gereed is gekomen. Ook nu stelt Nederland zich op het standpunt, dat de status van Suriname en de Nederlandse Antillen een zodanige is, dat een behandeling als niet-zelfregerend land aan die positie te kort zou doen. Indien Suriname en de Nederlandse An tillen ook dit jaar tot aanwijzing van een deskundige in de Nederlandse delegatie voor de algemene vergadering van de UNO overgaan, kunnen deze volgens de Nederlandse regering mededelen, dat de beslissing hunner regeringen, aan het rap porteren niet mede te werken, genomen is krachtens het zelfbeschikkingsrecht. Dit recht van zelfbeschikking moet wor den gezien in het licht van hetgeen be paald is in het 14de hoofdstuk van de Grondwet. Volgens dit hoofdstuk dient elk der rijksdelen de nieuwe rechtsorde vrij willig te aanvaarden. Elk rijksdeel zal dus zelf beslissen of de nieuwe structuur van het Koninkrijk aanyaardbaru is. In deze geest heeft de Nederlandse re gering verklaard het zelfbeschikkings recht te erkennen. Het was voor haar uiteraard niet mo gelijk verder te gaan. aangezien zij an ders buiten haar grondwettelijke bevoegd heden zou treden. Een toezegging door de regering van verdere strekking zou geen betekenis hebben aangezien daarvoor wij ziging van de Grondwet nodig is. Prins Bernhard is Maandagmiddag, uitgeleide gedaan door het Koninklijk gezin, van Schiphol naar Mexico vertrokken. Een hartelijke afscheidsgroet van Koningin Juliana en de prinsessen. Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom blad 296e JAARGANG No 254 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. V erschijnt dagelijks behop Zon- en F eestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De nationale regeringen dienen een financiëel en monetair beleid te voeren, gericht op een vrije Europese handel als eerste stap op de weg naar een economische inte gratie in West-Europa. Mochten dan onverhoopt nog invoerbeperkende maatregelen incidenteel nodig zijn, dan dienen lopende contracten uitgevoerd te kunnen worden, zoals oorspronkelijk overeengekomen in het kader van de te nemen maatregelen. Dit is een van de wensen, die naar voren kwamen tijdens driedaagse informele be sprekingen van alle leidende figuren van de West-Europese katoenindustrie in Am sterdam. Op deze conferentie, waarover gisteravond mededelingen werden gedaan door dr. W. T Kroese uit Almelo, leider van de Club van Industriëlen uit West- Europa, is opnieuw de belangrijke vraag behandeld, hoe te komen tot integratie van de West-Europese textielmarkt. Een grotere Europese katoenmarkt kan, naar dr. Kroese zeide, indien zij verwezenlijkt wordt, niet te onderschatten consequenties hebben, zoals: een grotere specialisatie van industrieën, een lagere kostprijs en dien tengevolge een groter concurrentievermogen tegenover het buitenland. Europa im mers moet kunnen concurreren, met name tegen Amerika en Japan, en het gaat er dus om, het exportvermogen van de West-Europese industrie naar landen buiten Europa (hetgeen in hoofdzaak de minder ontwikkelde gebieden zullen zijn) te behouden.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1