Drie maanden geëist tegen wederspannige gedetineerde Staatssecretaris ziet geen aanleiding voor wetswijziging \AISé „Zegeltjesactie" zet sportfiguren in voor een revalidatie-internaat Wereldnieuws Verzet tegen politiegeleide Amsterdams hof behandel 1 treinrel De radio geeft Donderdag Wedstrijd op tractoren in Haarlemmermeer „Willem Barendsz" gaat weer ter walvisvangst rubber laarzen gymschoenen pantoffels Nederland schenkt vee aan Italië Ook Spierpijn PANDA EN DE MEESTERDOKTER Het onderwijs in de Ned. Antillen ió Uet zo WOENSDAG 29 OCTOBER 1952 2 Ambonese verzetsleider in hechtenis genomen Zaterdag in IJmuiden Fanny en Abe voor het gebrekkige kind „Eikenrode" in Heemstede zou veel goed kunnen doen Automaten voor kokswaren Faillissementen Kerkelijk Nieuws Vraag naar Nederlandse leerkrachten Grote geldbehoefte blijkt uit weekstaat Ned. Bank Het leven van de eendags vlieg „Het is al vaak voorgekomen, dat gede tineerden, die met een politiegeleide in de trein zaten, zich gedroegen als misdeelde kinderen en zo het medelijden van de andere treinpassagiers trachtten op te wek ken of hun begeleiders de antipathie van het publiek probeerden te bezorgen." Dit werd gistermiddag opgemerkt door de president van het Amsterdams gerechts hof tijdens de behandeling van het beroep van de 33-jarige Maastrichtenaar M. H. C., gedetineerd in de strafgevangenis te Sche- veningen, tegen het vonnis, dat de Haar lemse politierechter hem op 30 Juni op legde wegens belediging van een ambte naar in functie en wederspannigheid. Het vonnis luidde 14 dagen. De procureur- generaal van het hof requireerde thans een gevangenisstraf van drie maanden. C., die thans een gevangenisstraf onder gaat, welke hem wegens diefstal is opge legd door de Maastrichtse rechtbank, was gedetineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem, toen hij op 16 Mei van dit jaar als getuige moest verschijnen voor de Kan tonrechter te Maastricht. Hij maakte de heen- en terugreis onder bewaking van twee wachtmeesters van de rijkspolitie uit Haarlem. Op de terugreis toonde hij zich zeer ontstemd over de weigering van zijn bewakers om hem zijn zuster in Maastricht te laten bezoeken. Gummiknuppel gebezigd Een van de wachtmeesters, de 47-jarige W. J. H. G., die als getuige gehoord werd, verklaarde dat C. tussen Maastricht en Sittard voortdurend zat te mopperen en opeens was opgestaan om naar het toilet te gaan. Hij stond er op er alleen heen te lopen en tenslotte lieten zijn bewakers hem begaan. Toen hij terugkwam, wilde hij het rampje openen, waartoe volgens wacht meester G. geen enkele reden bestond. Het werd hem niet toegestaan en toen hij_ het nog eens probeerde, kreeg hij een klap'met een gummiknuppel op zijn arm. Doordat enkele andere reizigers het voor hem op namen, werd hij wellicht geïnspireerd, zich nog halsstarriger te gedragen en zich be ledigend over zijn geleiders uit te laten. Toen besloten de laatsten hem over te brengen naar het bagageruim, waartegen hij zich krachtig zou hebben verzet. G. verklaarde bovendien, dat hij iemand uit het publiek getracht had hem tegen te houden, hij wist niet wie. In het bagageruim raakte C., volgens de andere wachtmeester H. van T., die thans in Den lip werkzaam is en eveneens als ge tuige werd gehoord, in gevecht met de laatstgenoemde, waarop wachtmeester G. hem met zijn gummiknuppel enige slagen toediende, zodat hij versuft echter niet bewusteloos werd. Voor het hof verschenen ook de 60-jarige S. S., de 40-jarige P. R., de 45-jarige K. M. K. en de 31-jarige mevrouw T. R„ allen uit Amsterdam, als getuigen a décharge. Zij hadden dicht voor het bagageruim gezeten en allen door de geopende deur daarvan de gummistok op C. zien neerdalen. „Het was verschrikkelijk," verklaarde mevrouw T. R. over de tuchtiging en ook de heer S. S. zeide van dit optreden van de wachtmees ter erg onder de indruk te zijn geweest (Het was voor sommige reizigers aanlei ding met een lijst voor een protest in de trein rond te gaan en het leidde voorts tot ADVERTENTIE fIedere haafn onthaal! Devolbloed'Amerikaan Made from "sun-kissed" tobaccos HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. 12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Sopraan, alt en piano. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.20 Strijkkwartet. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Klein koor. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Surinaamse volksmu ziek. 18.00 Platen. 18.35 Op de stelling. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen en een pastoraal antwoord. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Vragen aan voorbijgangers. 22.15 Clave- cimbel en viool. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 De groenteman. 9.30 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De vrouw in gezin, maatschap pij, causerie. 11.10 Concert. 12.00 Lichte mu ziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Ontmoetingen met Christopher Blaze, hoorspel. 14.35 Mezzo sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Van Pepita's en Mantilla's, cau serie. 16.30 Orgel en piano. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Repor tage. 17.45 Regeringsuitzending: Welvaarts plannen voor Suriname en zijn buren. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Orkest- concert. 19.00 Gesproken brief uit Londen 19.05 Discogram. 19.40 Rondetafel parlement 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch Orkest. 21.05 Struensee, hoorspel. 22.40 Reis Z. K. H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Amerika. 22.45 De Hollandse week in Düsseldorf. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactuali teiten. 23.30—24.00 Zang, orgel en viool. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 15.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinde ren. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Voordracht. 19.50 Platen 20.00 Klankbeeld. 20.20 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogram ma. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55 —23.00 Nieuws. verschillende ingezonden stukken in een dagblad). De vier getuigen verklaarden allen niet gezien te hebben, dat C. met wachtmeester Van T. vocht. De procureur-generaal achtte de aan ver dachte ten laste gelegde wederspannigheid en belediging bewezen en zeide dat de ver klaringen der getuigen a décharge daar niets aan konden veranderen. C. had, naar hij zei, gespèculeerd op het medelijden van het publiek, een grove miskenning van de positie, waarin hij zich bevond. Hij eiste drie maanden. Verdachte's raadsman vond het optreden van zijn cliënt „inderdaad niet elegant", maar zag de oorzaak van de moeilijkheden vooral in de wijze van vervoer, die voor C. uitermate ongeschikt was te achten. Het hof zal over twee weken uitspx'aak doen. Ir. J. A. Manusama, een van de leiders van het verzet der Ambonezen tegen de republiek Indonesië, die op Nieuw Guinea asyl had verzocht en verkregen, is in hech tenis genomen. Zijn verzoek om asyl op Nederlands Nieuw Guinea werd ingewil ligd onder uitdrukkelijk beding, dat hij zich op Nederlands gebied van elke poli tieke activteit zou onthouden. De heer Manusama legde deze belofte af. Inmiddels is echter gebleken en ook door hem zelf erkend dat ir. Manusama deze voorwaarde niet is nagekomen. On der meer heeft hij in het in Nederland on der de ambonezen verspreide maandblad „Mena Muria" een boodschap doen opne men, waarbij de Ambonezen worden aan gespoord, de strijd voor de onafhankelijk heid voort te zetten. Hij maakt hierbij onderscheid tussen de strijd met de wape nen en die op politiek terrein. In het gebouw van de Veiligheidsraad treft men alle comfort aan. Toch blijken de architecten iets te zijn vergetenEen kijkje in de kamer van de stenografen onthult u die vergeetachtigheid. Overal ziet u mantels en jassen hangen. Dat komt doordat men heeft verzuimd kleerkasten te maken! De gezamenlijke jongeren organisaties in de Haarlemmermeer hebben met mede werking van de Bond van Tractorhouders een wedstrijd tussen tractorberijders voor bereid. Bij deze wedstrijd gaat de strijd om de best onderhouden en meest deskun dig bereden tractor. De chauffeur van deze tractor zal de winnaar zijn. Een commissie van deskundigen zal de tractoren op de bedrijven beoordelen en de berijders wijzen op fouten en eventueel aan te brengen verbeteringen, om zo be sparing in het onderhoud te krijgen. Ten slotte zal men op enige bijeenkomsten veel voorkomende fouten bespx'eken. Zulke wedstrijden worden in Amerika gehouden en het is in navolging daarvan, dat de jongere werkkrachten van de uiter mate gemechaniseerde bedrijven in de Haarlemmermeer, deze wedstrijden ook hier willen houden. Het zullen de eerste in Nederland zijn. Daar het doel is het on derhoud van deze machines te verbetex-en, bestaat er, behalve bij de chauffeurs en bezitters er van, ook bij de handel grote belangstelling voor. De vroegere fabriek van Simplex aan de Overtoom te Amsterdam is gekocht door een Nederlandse behangselpapierindustrie. Zaterdag zal de Nederlandse walvisvaar der „Willem Barentsz" wederom uitvaren om ter vangst te gaan. Om acht uur ver trekt het schip onder commando van kapi tein Klijn uit Amsterdam. Na een oponthoud van ongeveer ander half uur in Buitenhuizen, waar kruit wordt geladen, wordt de „Willem Barentsz" rond het middaguur in de IJmuidense sluizen verwacht. De walvisvaarder neemt dit maal 12 jagers mee. De korvetten die on langs uit Canada werden aangekocht gaan nog niet mee. Zij moeten nog worden om gebouwd alvorens als walvis jager dienst te kunnen doen. ADVERTENTIE De staatssecretaris van Economische Zaken, dr. Veldkamp, en de minister van Justitie, mr. Donker, hebben thans geant woord op vragen, die het Eerste Kamerlid de heer Steinkühler (KVP hun had ge steld over de verbodsbepalingen in de Winkelsluitingswet 1951, welke betrekking hebben op de ver-koopautomaten welke zogenaamde kokswaren afleveren. In dit antwoord wordt gezegd dat het met name de staatssecretaris bekend is, dat in krin gen van winkeliers, die verkoopautomaten voor kokswai-en exploiteren, grote be zorgdheid bestaat omtrent deze verbods bepalingen. In de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de Winkelsluitingswet is bij artikel 16 ten aanzien van automaten met kokswai-en reeds opgemex-kt, dat een onderscheid dient te worden gemaakt tussen automa ten, waarbij dienstverlening aan het pu bliek geschiedt zoals deze in restaurants, koffiehuizen en dergelijke plaats vindt, en automaten, waaruit verkoop van waren zonder dienstbetoon. De eerste groep auto maten valt buiten de werkingssfeer van de wet. De tweede groep automaten valt er wel onder. Inderdaad zal het in de praktijk weieens moeilijk zijn uit te ma ken tot welke groep een automaat behoort. De beslissing zal uiteindelijk bij de rech ter berusten, zo zegt de staatssecretaris. Dat de tweede automatengroep onder de Winkelsluitingswet valt, betekent nog geenszins, dat haar exploitanten daardor met de ondergang worden bedreigd, zoals de vragensteller had gesteld. De wet biedt namelijk in artikel 11 tweede lid de mo gelijkheid, dat de gemeenteraad voor win kels, waarin kokswaren plegen te worden verkocht, op grond van plaatselijke om standigheden een later sluitingstijdstip vaststelt. De automaten zouden dan mogen worden bijgevuld gedurende de tijd, dat die winkels geopend mogen zijn. De staats secretaris zegt voorts dat, wat deze ver koopautomaten betreft, moeilijk van auto- maatbedrijven sprake kan zijn. Deze auto maten worden als regel na sluitingstijd als onderdeel van het winkelbedrijf geëxploi teerd. De staatssecretaris ziet vooi-hands in de door de automatenhouders aangevoerde bezwaren geen aanleiding een wijziging van de Winkelsluitingswet te bevorderen. Wat het geven van een instructie aan het Openbaar Ministerie tot het niet in stellen van strafvervolgingen betreft merkt de minister van Justitie op, dat hij zulks sléchts in overweging zou kunnen nemen, indien naleving van de desbetreffende vobi'schriften van de automatenhouders in redelijkheid niet kan worden gevergd, zodat een nadere wettelijke voox-ziening aanhangig zou gemaakt moeten worden. Aangezien deze omstandigheden zich niet voordoen, kan hij geen aanleiding vinden tot het nemen van speciale maatregelen. Minister Mansholt heeft verleden jaar medegedeeld dat Nederland rundvee zou schenken ten behoeve van door de waters nood in de Po-vlakte getroffen boeren. Het verwezenlijken van deze toezegging moest worden uitgesteld tot de mond- en klauwzeei'-epidemie was bedwongen. Thans zullen als geschenk van de Neder landse regering 100 koeien, waarvan 20 stamboekkoeien, naar Italië worden ver voerd. Het bedrijfsleven schenkt 75 vaar zen, 5 pinken en 2 stamboek-stieren. ADVFPTF.NTIE en rheumatische pijnen wrijft U weg met De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: S. Kranendijk, caféhouder, Bennebroeker- laan 19 b, Bennebroek. Rechtex--commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. G. Bet- tink, advocaat en procureur te Haarlem. Bij vonnis van de rechtbank te Haarlem van 28 October, is na gedaan verzet vernie tigd 't vonnis dier rechtbank van 21 October 1952, waarbij H. C. Kemp, koopman en win kelier in textiel, Vijfhuizerweg 965, Vijf huizen in staat van faillissement is ver klaard, met benoeming van mr. J. G. Bet- tink, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. De glimlach van Fanny BlankersKoen en de kuif van Abe Lenstra zullen in de ko mende weken proberen een stukje van het leed, dat door de kinderverlamming wordt veroorzaakt, weg te nemen. Mét Fanny en Abe zullen op den duur alle Nederlandse sportcracks daaraan mee doen en als alles loopt, zoals de Stichting voor het Ge brekkige Kind te Amsterdam het zich voor stelt, ontstaat er onder de Nederlandse jeugd een levendige ruilhandel in zegeltjes, waarop de „beeldenaar" van hun heldinnen en helden haar tegenlachen. En dat alle maal ten bate van een eigen internaat van de Stichting, die inmiddels, zoals bekend is, een welgevallig oog heeft laten vallen op het Heemsteedse buiten „Eikenrode". Daar zal hopelijk in de naaste toekomst plaats zijn voor veertig a vijftig gebrekkige kin deren uit het hele land, die hier met be hulp van de middelen der wetenschap tot gezonde en valide mensen zullen worden gemaakt. Ettelijke eerste elftalspelers uit onze contreien zijn inmiddels al in „gezegelde" vorm verschenen en Zaterdag gaat de ver koopactie beginnen. Maar om Nederland te laten zien, dat het de corypheeën der sport ernst is met hun hulpbetoon aan de kleine slachtoffers van verlammende ziekten dit in de ruimste zin des woords heeft zich een comité van aanbeveling gevormd, waarin niet alleen mevrouw Blankers Koen en Hannie Termeulen zitting hebben, maar ook Abe Lenstra, Arie van Vliet, Cor Braasem, ,H. A. Meerum Terwogt, A. C. van Swol en C. H. Geudeker. Zij ziillen veel doen, om de verlangde twee ton voor de Stichting bijeen te helpen brengen, want er wordt zelfs al gefluisterd over een hand- tekeningenbeurs, waar autogrammenlief- hebbers zich ten koste van een gave voor het gebrekkige kind in het bezit kunnen stellen van Abe's of Fanny's signatuur. „Ik geloof, dat de peuters, die wij willen helpen, de morele steun zullen begrijpen, die er uitgaat van ons comité," zei de heer Geudeker, toen het zich gisteren aan de pers voorstelde. „Want het kan van waarde zijn, dat een verlamd patiëntje zich be wust is, dat een vrouw als Fanny Blankers Ned. Herv. kerk Beroepen te Hilversum (vac. J. v. d. Vel den) H. G. Abma te Rotterdam-Delfs- haven te Silvolde, (toez.) L. Boer te 's-Heerjansland. Bedankt voor Ermelo (3e pred.pl.) H. N. van Hensbergen te Schalkwijk. Geref. kerken Beroepen te Amsterdam (11de pred.pl.) J. Nawijn te Aalten te Emmer Compas- cuum C. Morgenstern, cand. te Groningen te Suawoude H. C. Endedijk te Wormer. Geref. kerken art. 31 K.O, Aangenomen naar Bergen op Zoom- Rilland Bath W. G. F. van Herwijnen te Vianen. Beroepen te Oosterbeek-Wolfheze H. D. van Herksen te Onnen. Aangenomen naar Mussel (2e beroep) J. ten Hove te Terneuzen. Geref. gemeenten Tweetal te Leiden F. J. Dieleman te Yerseke en W. C. Lamain te Grand Rapids (U.S.A.). Beroepen te Vlaardingen H. van Gilst te Elspeet. Ds. S. J. P. Goossens Ds. S. J. P. Goossens miss. predikant vanwege de Gei-ef. kerken ondërh. art. 31 K.O. te Soemba, mag krachtens uitspraak van de kerkeraad van de zendende kerk van Zwolle niet meer naar het zendings- veld terugkeren. Ds. Goossens vertoeft mo menteel met verlof in Nederland. 3. „Jolliepop is een aardige vent, maar als ik hem zijn gang liet gaan, dan maak te hij van mij een aangeklede ledepop!", mompelde Panda, terwijl hij met driftige pasjes van huis wegliep. „Ik zou voor de afwisseling graag eens iemand ontmoeten, die minder vormelijk is". Opeens werd zijn aandacht getrokken door iemand in een lange, witte jas, die luidkeels een medicijn aanprees. „Boeren, burgers en buitenlui!", schreewde deze, „ziehier het medicijn, dat alle ziekten geneest. Mijn Aqua Pompada houdt u gezond en jong; u wordt er gegarandeerd honderd jaar mee! Honderd jaar; nog nooit kreeg ik één klacht van iemand, die eerder was ge- i kocht, storven. En dit wonderlijk vocht in een) sierlijk flesje kost niet honderd gulden, niet vijftig gulden en geen vijfentwintig, doch slechts één rijksdaalder. In aqua Veritas, zoals wij doktoren zeggen". „Wa rempel, dat is Joris Goedbloed!", dacht Panda. En hij bleef nieuwsgierig kijken hoe Joris het ene flesje na het andere ver- Koen zich zijn lot heeft aangetrokken De heer Van Swol dokter Van Swol buiten de tennisbaan vertelde iets over de medische zijde van het revalidatiewerk, dat in Nederland nog verre van ideaal wordt aangepakt. Daardoor zijn er zeker tweeduizend gebrekkige kinderen, die door een goede nazorg in een modern internaat een heel eind op streek geholpen kunnen worden of zelfs totaal kunnen genezen, maar voor wie voorlopig elke werkelijke hulp ontbreekt. De zegeltjes, die er aantrekkelijk uitzien en die dan ook waarschijnlijk met het bij behorend album het onderwerp van een jeugdige vex-zamelwoede zullen gaan wor den, worden overal in den lande verkrijg baar gesteld voor vijf cent per stuk en de Stichting is zelfs bezig een poging te wagen, de verkoop via de scholen te leiden, maar daar was ze zelf nog niet erg gerust op. In elk geval zal de totale voori-aad op den duur veertigduizend verschillende afbeel dingen omvatten inclusief de lagere voetbalelftallen en bekende Nederlanders, die andere sporten beoefenen. Het departement van Onderwijs en Volksontwikkeling in Willemstad heeft verslag uitgebracht over het onderwijs in de Nederlandse Antillen. Er is nog steeds grote vraag naar Nederlands onderwijzend personeel. De verbetering van de positie van de onderwijzer in Nederland, zo wordt in het verslag gezegd, is oorzaak, dat de personeelsvoorziening van Nederland uit in 1951 moeizaam ging. Er is een groot aantal gehuwde onderwijzeressen in de Nederlandse Antillen werkzaam. Het sala ris van een ondex-wijzeres in Willemstad is in Nederlands geld ongeveer f 1600. Er is een ernstig gebrek aan scholen, zowel op Curasao als op Aruba. In de Ne derlandse Antillen bestaat geen leerplicht. Toch is het schoolbezoek verrassend groot. Analphabetisme komt nauwelijks voor in de Antillen. Op Curagao was het school verzuim in 1951 4,23 Het aantal leerlingen bedraagt totaal 29.229 (bevolkingscijfer 180.000) bij het openbaar onderwijs. Het bijzonder onder wijs neemt op de Antillen een grote plaats in. Het aantal R.K. scholen overtreft het aantal openbare scholen verjre. het aan tal leerlingen eveneens. Het onderwijs in de Antillen begint met voorbereidend lager onderwijs. Er zijn hiervoor totaal 46 scholen met 5224 leer lingen. Dan volgt het gewone lager onder wijs a en b waarvoor 387 scholen zijn in gericht met 15.478 leerlingen. Het uitge breid lager onderwijs beschikt over 28 scholen met 888 leerlingen, het meer uit gebreid lager onderwijs over 32 scholen met 12.863 leerlingen en dan volgt het middelbaar onderwijs, te vex-gelijken met het Nederlandse onderwijs op HBS A en HBS B. Het aantal M.O.-scholen is drie, het aantal leerlingen 470. Deze drie scho len zijn alle op Curagao gevestigd. Het onderwijs in de Antillen wordt in het Nederlands gegeven, behalve op de Bo venwindse Eilanden, waar de voertaal Engels is en Nederlands een verplicht leei-vak. De leerkrachten zijn voor ruim 30 uit Nederland afkomstig. Het aantal Suri naamse leerkrachten in de Antillen is ta melijk groot. Het gehele systeem is op Nederlandse leest geschoeid. Het aantal leerlingen, dat na een mid delbare school doorlopen te hebben, in Ne derland gaat studeren is nog steeds aan zienlijk groter dan het aantal, dat een Amerikaanse universiteit verkiest. Gevaar. Duizenden branden in bos en struikgewas hebben honderden vier kante kilometers over de helft van de Verenigde Staten geteisterd. In de be trokken gebieden heerst grote droogte. In de naaste toekomst wordt geen regen verwacht, die de duizenden bosbouwers, soldaten, boeren en schoolkinderen in hun strijd tegen het vuur zou kunnen helpen. De bewoners van de staat Ar kansas kregen de waarschuwing: „men beheerst de bosbranden niet meer. Uw huizen, uw steden en zelfs uw leven is in gevaar." Snel. Voor de eerste maal heeft een Frans vliegtuig, de „Mystère-452"-straaljager, sneller gevlogen dan het geluid. Het toestel doorbrak de geluidsbarrière Dinsdag bij een proefvlucht boven Me- lun ten Zuiden van Parijs. De „Mystère" een van de vliegtuigtypes die bestemd zijn voor de luchtmacht van het Noord- Atlantisch pact, werd bestuurd door de Amerikaanse kolonel Kavis. Poging. De Britse eerste minister, Chur chill, heeft Dinsdagmiddag in het La gerhuis verklaard dat hij tijdens zijn verblijf te Washington in Januari van dit jaar met px-esident Truman de mo gelijke hervatting van een volledige Brits-Amerikaanse samenwerking op het gebied van de atoomwetenschap had besproken. Churchill zeide dat thans de wet-MacMahon de Ameri kaanse regering belemmert tot een vol ledige samenwerking op het gebied van de atoomenergie te komen. Churchill zal na de presidentsverkiezingen een nieu we poging ondernemen. Wind. Een tweede wervelwind is over de Philippijnen getrokken, waardoor deze maal de Visaya-groep, in het midden van de archipel, werd getroffen. Vol gens de tot nu toe binnengekomen be richten zijn vijf personen om het leven gekomen, terwijl 24 worden vermist. Er is zeer aanzienlijke schade aangericht. Oproer. Tien gevaarlijke krankzinnige misdadigers, die gewapend waren met slagersmessen, hebben zich Dinsdag in de keuken van hun afdeling van de Menard-gevangenis in Chester in de Amerikaanse staat Illinois opgesloten. Zij houden drie bewakers als gijzelaars gevangen. Driehonderd gevangenen be stormden de keuken, maar de bewakers slaagden er in allen, behalve het boven genoemde tiental, te bewegen naar hun eigen cellen terug te keren. De nieuwe opstand begon in de psychiatrische af deling van de gevangenis, waar 550 ge vaarlijke krankzinnigen zijn onderge- bx-acht. Consequentie. De republikeinse senator Wayne Morris, die kortgeleden had ver klaard generaal Eisenhower niet als candidaat te zullen steunen, heeft thans medegedeeld uit de republikeinse partij te zijn getreden. Nieuwe N.S.D.A.P.? De derde voorzitter van de door het West-Duitse hof voor grondwetsaangelegenheden verboden „nationaal-socialistische rijkspartij", Krüger, heeft verklaard dat leiders van de partij van plan zijn om hun kx-achten te wijden aan een nieuwe „nationale concentratie". Deze beweging, die spoe dig zou woi'den opgericht, zou. alls klei ne rechtse partijen in zich moeten op nemen. Krüger zeide dat de beweging ook zou trachten de steun te krijgen van de rechtervleugel van de „Vrije Democratische Partij" en de „Duitse Partij", welke laatste tezamen met de „christelijk-democratische unie" de hui dige regeringscoalitie vormen. Mikpunt. Volgens Amerikaanse persbe richten heeft de democratische presi- dentscandidaat Stevenson, een koerier naar Acheson gezonden met het verzoek te verklaren, dat hij, Acheson, zal af treden als de democraten winnen. Zoals bekend is veel critiek geoefend op Acheson's beleid als minister van Bui tenlandse Zaken. De „Baltimore Sun" verklaarde uit goede bron en van nauw met Stevenson verbonden personen te hebben vernomen, dat men Acheson zou willen uitschakelen als „mikpunt bij de verkiezingscampagnes". In New York is door het bureau van Acheson verklaard, dat niets van het door de „Baltimore Sun" gemelde bekend is en dat men geen commentaar op het bericht had. ADVERTENTIE Bontgevoerde Windbreakers De eerste November, die grote geldbe hoefte met zich brengt, aangezien dan de halfjaarlijkse pachten moeten worden be taald, drukt reeds duidelijk zijn stempel op de jongste weekstaat van de Nederland se Bank. In de afgelopen week is de deviezen reserve met ruim 24 millioen aangegroeid tot 2.292 millioen. Goud en deviezen te zamen belopen thans 3.526,4 millioen. JN geweldige zwermen kunt u op warme avonden de eendagsvliegen in rhyth- mische cadans boven het water zien dan sen. Deze tere, bijna doorzichtige wezen tjes met hun grote, vliezige vleugels en eigenaardige dunne draden aan het einde van het lichaam, zijn echter geen vliegen. Zij zijn verwant aan de roofzuch tige libellen, doch, anders dan hun vraatzuchtige neven, doen zij werkelijk geen vlieg kwaad. Het zonderlinge is, dat een dagsvliegen zelfs niet kunnen eten, want hun monddelen zijn volkomen gedegenereerd. Hun larven in het water doen echter soms jaren aanéén niet anders dan zich volstoppen met alles wat van hun gading is. Deze kleine rovers groeien onder veelvuldige vervellingen op en als het laatste omhulsel als een vlot op het water achter blijft, is het moeilijk te geloven dat het volwassen, onschuldige en vredelievende insect zich als larvenbaby zo misdragen heeft. De eendagsvlieg die dan te voorschijn is getreden kent geen andere drijfveer dan zich voort te planten, alle andere instincten zijn hem volkomen vreemd. Vandaar dat zijn korte leven vaak niet meer dan enkele uren duurt. De lijken der eendagsvliegen kunnen we in Juni des mor gens bij honderdtallen langs de oevers der binnenwateren aantreffen. Het zijn de stille getuigen van een onwezenlijk schijnende droom op een zwoe le avond aan het einde van de lente. Maar, alle romantiek terzijde. Wanneer we het over eendagsvliegen hebben, be doelen we dus in ieder geval géén vlie gen. En daar ging het maar om. Zo heeft iedereen zijn eigen taaltje. O ja, dat is waar ook, wist u dat er in Afrika negerstammen zijn, waarvan de mannelijke en vrouwelijke leden een eigen taal moeten spreken? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON. -

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2