Zaiss predikte genezing door het geloof Asfaltjeugd niet alleen op fabriek maar ook op middelbare scholen Agenda voor Haarlem Réveille Krouwels, Koninginneweg 6 Haarlemse hobbyclub exposeert in Vishal „De grote race J. Arbouw 40 jaar bij de H.B.S.-A Massa-samenkomst in Amsterdam met de leider der „Opwekkingsbeweging Janine Andrade soliste op H.O.V.-concert Dinsdagsmiddags alle winkels dicht Radio vanaf f8.20 3 In gesprek met Haarlemse jeugdpredikant Amateurtoneel Amerikaanse maisplukker demonstreert in ons land Velsens raad bijeen Standpunt over oud-ÏJmuiden gehandhaafd Mozaiek voor Monniken dam door Ant. Molkenboer Pseudo-vogelpest in Reeuwijk Burgerlijke Stand van Haarlem WOENSDAG 29 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het is helemaal niet waar dat de jeugd van tegenwoordig geen idealen meer heeft; al lopen de jongens en meisjes 's avonds twintig keer de Grote Houtstraat heen en jveer en weten zij niets anders te doen dan worstjes eten bij de automaten. Ze zien immers de resultaten van vorige genera- Hes en ze kunnen er niet tegen op". Tegenover ons zit ds. B. van Gelder van de Nederlands Hei-vormde kerk en achter zijn woorden ligt een leven ver scholen, dat voor het overgrote deel ge wijd is aan het jeugdwerk. Ruim twee jaar geleden zette hij in Haarlem zijn schouders onder dit enorme karwei en reeds nu zijn de resultaten zo danig, dat vele jongens en meisjes op geregelde tijden in verschillende clubhui zen bijeenkomen en niet meer over de straat zwalken. Dominee Van Gelder begreep wel, dat hij bij de massajeugd niet kon aankomen met kerkelijke leerstellingen en stichte lijke preken. Neen, men moest afstappen van verouderde denkbeelden en de jon gelui trachten te benaderen in hun eigen geestelijk klimaat. In zekere zin is dit dus pionierswerk, want de Hervormde kerk zelf is hier nog lang niet aan toe. Men gaat nog veel te veel te werk vol gens het principe: „Eerst de Heilige Geest en dan pas verder zien". Dominee Van Gelder, en met hem vele anderen, gaan echter van het standpunt uit, dat men niet naar de kerk toe moet werken het zogenaamde „zieltjes winnen" maar juist van de kerk af. Zij brengen dus de Christelijke gedachte over op hun be schermelingen. Om tot dit doel te gera ken richtte men talrijke clubhuizen op. We noemen er slechts één: „De Appe- laer". Hier komen jonge mensen van drie tot zestien jaar en zij worden bezig gehouden met figuurzagen, handenarbeid, toneel, muziek en volksdansen. De klein tjes, die soms aan de hand van een broer tje komen aanstappen mogen met blok kendozen spelen, terwijl de groten soms met elkaar en onder goede leiding het voor en tegen van enkele films bespreken. Te weinig leiders De leiding is weer een apart probleem van de Hervormde Jeugdraad. Nog altijd zijn er te weinig geestelijk geschoolde ouderen, die zich geheel willen inzetten voor dit mooie doel. Een ander belangrijk onderdeel van het werk van de Jeugdraad is het gezinsclub werk. Men brengt de schoolgaande kin deren van de lagere en ook van de mid delbare scholen bijeen, voornamelijk om ze van de straat te houden, want niet aileen op fabriek en werkplaats kan men de asfaltjeugd vinden, doch ook, en dit zal velen verwonderen, in de hoogste klassen van Muio's en H.B.S.'en. Wat han er gedaan worden Bij vele lezers zal de vraag opkomen: wie betaalt dit allemaal? Nu zegt dominee Van Gelder wel dat geld niet belangrijk is, maar zijn gezicht betrekt toch wanneer hij ons vertelt, dat de kosten in één jaar ruim eenentwintig duizend gulden zijn. De gemeente en het rijk subsidiëren dit werk wel doch er blijft toch nog altijd een gapend tekort. In verband hiermee is het misschien gewenst er op te wijzen, dat op 3 Novem ber een inzameling wordt gehouden in gebouw „De Appelaer". In Londen is men nu al bezig met het aanbrengen van de versieringen, die de stad tijdens de komende Kroningsfeesten een feestelijk aanzien moeten gevendeze versieringen zijn echter maar tijdelijk en dienen om „specialisten" op dit gebied een indruk te geven, hoe bijvoorbeeld een lantaarnpaal er zal uitzien, wanneer hij is gehuld in een gekleurde banier. Later zal men de best geslaagde versiering uitkiezen. WOENSDAG 29 OCTOBER Concertgebouw: Nationaal Instituut „Steun wettig gezag", 8 uur. Stadsschouwburg: Opera „Rigoletto", 8 uur. Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De gro tere wereld", 8 uur. Spaapne: „Wet zonder recht" en Abbot en Costello, 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Laatste ontmoeting", 18 jaax-, 7 en 9.15 u. Palace: „San Fi-ancisco", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij was 17 jaar", 18 jaax-, 7 en 9.15 uur. Lido: „Morgen begint een nieuwe dag", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De x-ode schoentjes", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 30 OCTOBER Concertgebouw: Dickens-avond onder lei- dinig van de R.K. Openbare bibliotheek, 8 uur. Koningin Emmaschool: Bazar 14.30-17.30 en 19.30—22.30 uur. Spaarne: „Wet zonder recht" en Abbot en Costello, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Laatste ontmoe ting", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „San Francisco", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij was 17 jaar", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Morgen begint een nieu we dag", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De rode schoentjes", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 8.15 uur. Alles wat de jeugd nodig heeft voor de lange avonden, zoals: hout, carton, ha mers, zagen enzovoort zal dankbaar wor den aanvaard. En zij die iets voor dit mooie en nut tige wex-k voelen en bijvoorbeeld als lei der daadwerkelijk hun steun willen ge ven, kunnen altijd elke Woensdagavond van half zeven tot half negen terecht in het wijkgebouw van de Hervormde ge meente, Ridderstraat 32, waar zij in de kleine werkkamer van dominee Van Gel der een predikant zullen vinden, die hen vol vuur zal overtuigen van de noodzaak om de asfaltjeugd op te vangen. Immers iedereen voelt de diepe tragiek, die in deze woorden van een kleuter liggen: „M'n vorige vader was een klier, nou heb ik pas 'n fijne!" Laten wij er voor zorgen, dat dit kind wanneer hij man is geworden niet het standpunt huldigt: ,,'t Leven is best: 'n meissie, 'n filmpie en 'n piraat. Wat wil je.nog meer. De Haarlemse Hobbyclub is er na drie jaar nog steeds niet in geslaagd een lokaal Voor haar bijeenkomsten te vinden. Daarom zal nu een gx-ootscheepse poging worden gedaan om uit eigen middelen tot een vast onderdak te komen en daartoe wordt op het ogenblik op brede schaal pro paganda voor doel en streven van de hob byclub gemaakt, in het bijzonder op de middelbare scholen. Bovendien wordt Vrijdagavond in de Vishal een expositie van werkstukken ge opend door wethouder Geluk. Deze ten toonstelling is Vrijdagavond van 20.45 af voor het publiek geopend en verder Zater dag de gehele dag en Zondagmiddag van 13 tot 17 uur. Hobbyclubs uit alle delen van het land hebben voor die tentoonstelling werkstuk ken ingezonden. Zo is Rotterdam present, met een heel dorp uit lucifers vervaardigd, Velsen komt met een serie modeljachten. Voorts geeft de expositie een overzicht over de veelzijdige activiteit der Hobby clubs: er zijn afdelingen gewijd aan radio, fotografie, muziek, sterrekunde, weven, schilderen, chemie, geologie, biologie en ballet. De staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, bezoekt op het ogenblik Japan en Korea. In Tokio, waar de Nederlandse oorlogsgewonden uit Korea worden ver pleegd, nam hij o.a. een kijkje in het hospitaal. Op de foto ziet men van links naar rechts: de patiënt soldaat A. Th. Stinissen uit Nijmegen; mr. F. J. Kranenburg; zuster K. Dekker; kapitein-adjudant W. H. van Haersma Buma; kapitein ter,.zee J. A. L. Muller (hoofd van de Nederlandse liaisongroep in Tokio); majoor-aalmoezenier G. Brouwer en zuster C. M. Koopman. De letterlievende vereniging „J. J. Cx-e- mer" verscheen Dinsdagavond in de stads schouwburg met „De Grote Race", een voor het toneelpubliek niet onbekende so ciety-thriller van Dorothy en Campbell Christie. Het is - om maar met de deur in huis te vallen - de beste toneelvoorstel ling van amateurs geworden, die ik tot dusverre zag. Een voorstelling, die een ni veau bereikte, waarop zich maar weinig verenigingen bewegen. Ze maakte je enthousiast. Bij zovele goedbedoelde po gingen om de Muze van het toneel alle eer te bewijzen, bij zovele welgemeende on dernemingen, die alle van de critische toe schouwer veel welwillendheid en vooral weinig pijnlijke eerlijkheid vragen, steekt zo'n voorstelling als van „Cremer" wel heel gunstig af. Dat behoeft niet te bete kenen dat gij, amateurs, nu de moed in de schoenen moet voelen zinken. Trekt gerust opnieuw de toneellaarzen aan, stapt in de kothurnen. Het kan! Maandagavond werd mij bewezen dat het kan en hoè het kan. Waarmee dan de letterlievende vereni ging zo opviel, het is in korte bewoor dingen gezegd. Met een opvoering, die volkomen was afgewogen, waarin op alles was gelet, op de individuele spelprestaties èn het ensemble-spel, op het tempo, op de mise-en-scène. In een stuk als dit steekt het wat dat ensemble-spel betreft wel heel nauw. Er is niemand voox'bestemd om te domineren. Iedere figuur is in zijn afzonderlijkheid belangrijk, maar in de verhouding der personages tot elkaar komt elk karakter pas goed tot zijn recht: zien wij het, zien wij de komedie spelen, waar mee het leven wordt gemaskeerd. De toe schouwer weegt deze personages tegen el kaar af. Hij weegt de schijn af tegen de werkelijkheid en eenmaal het spel door ziende, onderscheidt hij de individuen op zich en leert de waarde kennen van iedere houding, van elk gebaar. Ik heb kunnen opmex-ken, dat ook aan het kleinste gebaar nog zorg was besteed. Dat geeft een voor stelling relief, geeft het kleur. Die mini- tieuze aandacht voor het grote en het kleine kwam voort uit de regie. De voorstelling van gisteravond was dan ook de triomph van Henk Bakker. Natuurlijk van hem niet alleen. Hij vond in Lucie Rinkel, Wim Rijke, Aad Stroman en Guus Boersma het meest uitgelezen ma teriaal, dat hij zich kon wensen. Een aan de drank verslaafde en eigenlijk rampzalige „Babs" toverde Lucie Rinkel te voorschijn. Wim Rijke als haar echtgenoot en moorde naar precies de man, zoals hij is bedoeld: in het nauw gedreven, een, die alles op alles zet en de moed heeft een eerlijk risico te lopen voor het geluk, Aad Stroman, nauwgezet en rechtschapen, Guus Boersma het prototype van de geaffecteerde tafel schuimer. Ik vermeld zonder verwijl ook de unieke Pinkie Collins, die Eki Oostwald- Bouwer met voortvarendheid en alle af wezigheid van theater kleurig op de plan- ken zette. Anneke de Wilde had met een kleine keelaandoening te kampen, wat haar ietwat parten speelde bij de toegewijde vriendin, die zij uitbeeldde. Joop van Doom's detective en de sergeant van Arie Mourik waren voor mijn gevoel wat afge zwakt, kwamen niet helemaal „door". Voor de butler van Frans Cornet geldt dat ook, maar de lezer houde mij ten goede, dat deze aanmerkingen, gezien het peil van ook hun spel, slechts aanduidingen zijn, opmerkin gen van niet ingrijpende betekenis. Uw recensent was dus enthousiast. Hij heeft dat hier met voldoening geboek staafd. P. W. FRANSE. Op 1 November zal de heer J. Arbouw, technicus A bij de H.B.S.-A te Haarlem veertig jaar bij deze school werkzaam zijn. Voordat hij in 1912 als amanuensis in dienst trad verrichtte hij soox-tgelijk werk in het bedrijfsleven. De heer Arbouw maakte nog twee H.B.S.-A-jaren mee in het oude gebouw aan de Jacobijnestraat, waar nu Openbare Werken in is gevestigd. „Dat was een labyrinth van gangen en lokalen, waar een leerling, die de klas uit gestuurd was, onopgemex-kt kon blijven. Zoiets zou in dit gebouw niet lukken, het is hier daarvoor veel te ovex-zichtelijk", vertelde hij. Maar de in gebruikneming van het nieuwe gebouw aan de Raaks in 1915. die vertraagd was doordat er in 1914 eerst vluchtelingen in werden ge herbergd, bezorgde hem een heel wat beter domein, dan hij in de Jacobijnestraat had gehad: een practicum, een laboratorium en een weegkamer, dicht bij de leszaal, waar hij assisteert. „Ik doe dit wexdc met heel veel genoe gen", zei de jubilaris ons, „het komt hoofd zakelijk neer op het voorbereiden van proeven en practica en op het uitdoktex-en van nieuwe proeven, die voor de lessen van belang kunnen zijn. Daarbij is het natuurlijk vooral nodig te weten of zo'n pi-oef spreekt en hoelang zij duurt, want je kunt nat uur-lijk in de beperkte tijd van een les niet beginnen aan een proef waar voor je 24 uur moet gaan x-oeren". De vei ligheidsmaatregelen spelen bij dit werk ook een voorname rol. De leerlingen kun nen wel eens niet wijs worden uit de appa ratuur door de extx-a stijg- en drukbuisjes, maar die moeten ze er toch bij hebben om ongelukken te voorkomen. Verder heeft de heer Arbouw uiteraard genoeg ervaring opgedaan om na te gaan in hoeverre ex perimenteerzucht van leerlingen voort spruit uit de ware intex-esse voor dit vak of uit de begeerte explosies te zien. Op 1 November 1914 aanvaax-dde hij bovendien een benoeming aan de Avond school voor Nijverheidsonderwijs, waar hij ook thans nog steeds wex-kzaam is. Een der opmerkelijkste figuren uit het naoox-logse West-Duitsland is Hermann Zaiss, de Solinger messenfabrikant, die dx-ie jaar geleden in het Wuppertal een opwekkingsbeweging stichtte, die „terug keer tot de Bijbel" en „genezing door het geloof" predikt. Dat geestelijk réveil heeft sindsdien overal in Europa duizenden vol gelingen gevonden en ook in ons land zeer veel weerklank ontmoet. Dat bleek gis teravond op overtuigende wijze in Am sterdam, waar ruim achtduizend mensen, onder wie vele invaliden en zieken, bij eengekomen waren om Zaiss, die thans een serie samenkomsten in ons land leidt, te horen spreken. Uit alle delen van Noordholland en van ver daarbuiten waren die duizenden reeds in de vooravond naar de hoofdstad gekomen, zodat de immense Apollohal en de grote zaal van het Concertgebouw (waar Zaiss woox-den via een versterker installatie te beluisteren waren) lang voor het aanvangsuur der samenkomst al stampvol waren en vele honderden geen toegang meer konden krijgen. Een uur lang kox-tte de menigte zich de tijd met het zingen van geestelijke liede ren, toen besteeg Zaiss, een kleine, reeds grijzende man van middelbare leeftijd, het podium om zijn toespraak te begin nen, die zijn gehoor bijna twee uur lang in gespannen aandacht geboeid hield. Hij is stellig een fascinerend redenaar, nu eens met overslaande stem zijn boodschap uitschreeuwend over zijn gehoor, dan weer zijn stem dempend tot een nauwe lijks verstaanbaar gefluister, dat even la ter weer uitschiet in een felle rethorische vraag: „En gij daar, gelooft gij?", of „u daar, in uw ziekenstoel, hoe wilt gij ge- Het was wel eigenaardig dat er op het gisteren plaats gehad hebbende tweede concert van sex-ie D, gegevexx door de H.Ö.V. onder leiding van Toon Verhey en met medewerking van de Franse vio liste Janine Andrade, tweemaal een on- gelxxkje moest gebeuren, juist op momen ten van hoogspanning en vlak voor de eindstreep. Even voor het slot van het Vioolconcert in A van Mozart knapte een snaar van de viool der soliste, die ze net zo heerlijk had laten zingen bij de terug keer van het Menuetto-tempo (na het rondo-alternatief „a la Turque"), zodat zij het stxik met de viool van concertmeester Hesmerg moest besluiten. En in het laatste nummer van het programma: „De driekan te steek" van Manuel de Falla, waarin het orkest bijzonder goed op dreef was en brillant musiceerde, raakte de „coda" alias staart per ongeluk in de knoop, zodat het er aan het slot een beetje al te Spaans toeging. Volgende week staat de „Driekante steek" weer op het pro- pramma en krijgt Verhey met het orkest de gelegenheid duchtig revanche te nemen voor het steekje dat er nu aan los was. Overigens was het een buitengewone mooie concertavond. Toon Verhey gaf van de Vijfde Symphonie van Schubert een smakelijke vertolking. Heerlijk toch weer eens zo'n probleemloze muziek te horen die niets anders dan muziek is, maar dan geladen met warme sentimenten en ge zond natuux-gevoel. En dubbel heerlijk wanneer zij vertolkt wordt in een zuivere sfeer en zonder de minste dikdoenerij. Maar wat dan te zeggen van het Viool concert in A van Mozart, evenals die sym phonie van Schubert het werk van een jongeling van negentien jaar? Hier wordt men geconfronteerd met het sublieme. Men houdt de adem in als men die ver rukkelijke muziek zo ragfijn en délicaat hoort interpreteren als Janine Andrade het deed. Laat er dan een snaar knappen, dit kan ons er alleen maar aan herinneren dat het mensenwerk blijft en dat er wei nig toe nodig is om de wonderlijkste dro men te verbreken. Met de Tzigane van Ravel toonde Janine Andrade een ander uiterste van haar her scheppingskunst. Hier kon men haar be wonderen om haar temperament, haar toonexpressie en virtuositeit. Men zou waax-achtig niet gezegd hebben dat de soliste Dinsdagochtend nog niet wist, dat zij 's avonds dit brillante stuk, dat zij in tijden niet gespeeld had, zou moeten inter preteren. Zo was echtei-, naar men ons meedeelde, de situatie. Maar ik heb er niets van kunnen merken. Het publiek toonde zich terecht opge togen over de prestaties van de soliste. En het was ook dankbaar voor het slot nummer van het orkest de drie ballet stukken van Manuel de Falla waarvan het ox-kest, op het slot na, een zeer geluk kige en fraai klinkende vertolking had gegeven. JOS DE KLERK. In Dusseldorp is in samenwerking met de Nederlandse Kamer van Koophandel een „Holland"-week georganiseerd, een economische en culturele manifestatie, waaraan wordt deelgenomen door Rotterdam, Maastricht, Amsterdam en Arnhem. De Neder landse tuinbouwers en fruittelers hebben groente en fruit ingezonden, die worden uitgevoerd naar Duitsland. Men heeft ze in Dusseldorp geëxposeerd. 99 nezen zonder Jezus Christus!" Zaiss theo rie grondt zich op zijn overtuiging dat de kerken en hun voorgangers verdoold zijn in theologische haarkloverijen en dat men „naar de Bijbel terug" moet om de ware kracht van Ixet geloof te erlangen, dat niet met het verstand of de logica te verklaren is, maar aanvaard moet worden in de overtuiging dat hier de menselijke rede nimmer maatstaf of criterium kan zijn. Als men zó gelooft aan de boodschap van de Verlosser en aan de letter van de Schrift, dan wordt alles mogelijk, dus ook het deel hebben aan de Heilige Geest en aan de wonderen en tekenen die de Bijbel belooft, aldus de heer Zaiss. Hij beschreef uitvoerig hoe hij zelf in dit geloof - „het geloof aan de levende en eeuwige Chris tus" - gegroeid was en hoe dat hem de kracht gegeven had, vele zieken naar lichaam en geest door handoplegging in de naam van de Heiland te genezen Ver schillende van deze genezenen, waaron der oud-tbc-lijders en kanker-patiënten, kwamen vervolgens zelf getuigen van hun ontmoeting met de opwekkingsbeweging van Wuppertal en hun uiteindelijk herstel door het geloof, waarna de heer Zaiss aan de hand van Bijbelteksten als Jacobus V, Handelingen I 8 en Johannes IV zijn stellingen over „de beërving der wonder bare hemelse kracht door het geloof" na der uitwerkte. Bijna twee uur lang vond hij woorden van waarschuwing, maar ook van bemoediging en hoop voor de duizen den rond hem, voor de zieken vooral, die in hun rolstoelen en invalidenwagens om het podium geschaard zaten en wie hij toeriep: „Niet ik, maar gijzelf kunt u ge nezen door de kracht van uw geloof en uw gebed". Een machtige jubelzang en een vurig gebed met Zaiss' diep-bewogen gehoor besloot deze indrukwekkende samen komst. In ons land worden thans demonstraties gegeven in het plukken van mais met een Amerikaans werktuig, dat een naar Neder landse maatstaf gerekende arbeidsbespa ring van ongeveer 30 pet. oplevert. Dins dagmiddag was op een maisveld bij Steen bergen Elmer Carlson uit Iowa aanwezig om te laten zien, hoeveel maiskolven per minuut met dit werktuig kunnen worden geoogst. In 1935 was Carlson met 72 kol ven per minuut kampioen van de plukkers in zijn staat. Nu haalde hij er 59. „Maar ik ben dan ook een jaartje ouder geworden", zei hij. De snelste West-Brabander bracht het zonder oefening tot 26 kolven. Ge woonlijk wordt een gemiddelde gehaald van 15 tot 20 kolven. Arbeidsbesparing bij de maisoogst is van belang, nu de maisteelt in Nederland sterk in opkomst is. Het maisareaal in Nederland bedraagt thans 4500 hectare. Er is vannacht een lichtelijk dramatisch slot gekomen aan de besprekingen in Vel sens gemeenteraad over de „kwestie oud- IJmuiden", welke de laatste weken al een paar maal in de emotionele sfeer is ge trokken en tenslotte op haar zakelijke mé rites door de vroedschap moest worden bekeken. Dit naar aanleiding van twee aaneen- gekoppelde en geaccepteerde voorstellen van het college, ten eerste om één in dustriehal te bouwen en haar te verhux-en aan de Coöperatieve Inkoopvereniging Kennemerland en daarnaast, om het we- deropbouwplan voor oud-IJmuiden langs de oude, slechts op détails gewijzigde lij nen te volgen. Waarmee het gezamenlijke verzoekschrift van IJmuidens Bloei, IJmui- dens Centrum en het actie-comité „Her bouw Oud-IJmuiden" van het tapijt ver dween. Op het allerlaatst speelde wet houder W. F. Visser namelijk een sterke troef uit, door een dom dreigbriefje we reldkundig te maken, dat zich richtte tot de aspiranthuurder van de industriehal en deze met broodroof bedreigde, indien hij zijn plannen niet wijzigde. Na een veel betekenende stilte in de raadsvergade ring werden de bezwaarschriften inzake oud-IJmuiden zonder stemming terzijde geschoven. Voor het forum van een overvolle tri bune, waar het meeleven met de gemeen telijke zaken zich af en toe ontlaadde in gesmoorde reacties, heeft de raad zich voorts met een groot aantal zaken van uiteenlopende aard bezig gehouden. Be halve de beide agendapunten over oud- IJmuiden, kwam de nieuwe gemeentelijke verordening op de winkelsluiting aan de orde, waarover het tenslotte tot stemming kwam. Met zestien tegen tien stemmen werd een uniforme Dinsdagmiddagsluiting aangenomen, echter niet dan nadat uit alle fracties het voor en tegen van een dergelijke regeling in den brede was be licht. Men legde zich morrend neer bij een crediet van 8500 voor het opbergen van goederen ten behoeve van de Dienst Be scherming Burgerbevolking op de zolders van de voormalige IJmuider Wasserij in de Snelliusstraat, niet zozeer om het doel, maar eerder vanwege het feit, dat het gros der raadsleden het rijk ook deze kosten wilde laten betalen. Alleen de communis ten wax'en uiteraard tegen de hele be scherming en dus ook tegen dit crediet. Een belangrijk punt van bespreking is gevormd door het voorstel van B. en W. om, gehoord een advies van een commissie van architecten, het veelbesproken plan- Van den Broek en Bakema tot de bouw van een winkelcomplex, af te wijzen-c.q. een bouwvergunning te weigeren. Dit in dertijd door een aantal winkeliers gepo neerde project, dat naar het oordeel van sommige raadsleden niet aansloot bij de winkelbouw van architect Dudok en waar uit toen het plan geboren werd, een des kundige commissie te benoemen om de raad uit deze technische knoop te halen, heeft de gemeente haar supervisor archi tect W. Dudok gekost. Het gedrongen mannetje, dat in het late avonduur onze treincoupé binnenstruikel- de, verdreef even alle slaapgevoelens, want hij had een tikkende koffer. Hij verklaarde aan de conducteur, die vroeg of hij iets tegen de spoorwegen had, dat er geen tijd bom in zat maar een aantal uux-werken. Het mannetje was een klokkemaker op jaren en besteeede daarom het werk, dat hem maandelijks teveel was, bij zijn zoon uit. Zijn ogen waren niet zo best meer en het ietwat verwrongen stalen brilletje dat hij op had kon dat euvel niet ondervangen. Hij had nu het reparatiewerk klaar terug gehaald, maar dat het nu ook al zo driftig tikte deed hem leed. Dat was nergens voor nodig tijdens het vervoer. Zijn zoon had echter een paar „petrette-van-jonges", die opa weer eens hadden willen foppen. Zij hadden stiekem het hele zaakje opgewon den en het mannetje hoopte, dat het niet te veel zou storen. Nou, dat deed het niet. Wanneer wij op de cadans van de wielen konden insukke- len, dan kon dat ook wel door dit monotone getik. Wij wilden het best proberen als de oude zijn toelichting staakte, maar dat deed hij niet. Hij begon een karakterschets te geven van zijn stoute kleinzoontjes en vx-oeg be grip voor hun streken omdat er toch ook wel elementen van moed en van onderne mingsgeest in staken, hetgeen hij aantoon de met enige voorbeelden, waarom hij zelf in lachen uitbarstte. Toen de oude merkte uit welk een ver verwijderde wereld wij met hem mee trachtten te grijnzen, staakte hij zijn mo noloog. Hij zakte een beetje onderuit en deed resoluut zijn ogen dicht en zijn mond open om ook te gaan sluimeren. Eindelijk was het weer stil in de coupé. Boven ons tikte de koffer in het net en onder ons bonsden de wielen. We wisten geen van allen hoeveel later het was, maar opeens schokten we wild overeind. In de koffer gingen een stuk of vijf zes wekkers tegelijk af. Een van ons greep zelfs desperaat om zich heen naar een nachtkastje. „Het zijn schoffies", kreet het mannetje bestraffend boven het geratel uit. „Ik zal het morgen tegen me zoon zegge H. B. Het comité van de stichting Nationaal Monument Koopvaardij heeft gemeend te moeten afwijken van het advies van de prijsvraagjury, betreffende het monument voor de Koopvaardij. Goedgekeurd is nu het ontwerp onder motto „Boeg", door de beeldhouwer F. Carasso te Amsterdam. Het momtment zou 5 meter hoog moeten worden. Het komt te staan in Rotterdam. Uit dankbaarheid dat de R.K. kerk te Monnikendam tijdens de oorlog gespaard is gebleven, werd in 1945 besloten een Maria-beeld in dit bedehuis aan te bren gen. Dit voornemen is thans verwezenlijkt, want binnenkort zal er een in 1952 door de Haarlemse kunstenaar Ant. Molkenboer ontwox-pen en zojuist gereed gekomen Ma- donna-mozaiek worden onthuld. Het is Za terdag en Zondag voor het publiek te be zichtigen in het atelier Koningstraat 20 te Haarlem. Oxxder de kippen van een pluimvee houder te Reeuwijk is pseudo-vogelpest geconstateerd. De gehele pluimveestapel van ongeveer duizend dieren is afgemaakt. ADVERTENTIE per maand Verkoop en Reparatie HAARLEM, 28 October 1952 ONDERTROUWD: 28 Oct., J. W. Tavenier en M. A. C. Hendriks. BEVALLEN van een zoon: 26 Oct., J. Zwemmer—Kuipers; 27 Oct., E. M. Lempke— Coevert; W. van Dam—Bos; A. van der Meu- len—van der Maden; 28 Oct., A. J. M. van Raaphorstvan den Hoven; E. Tesselaar Massa; M. C. HolierookUmans; W. G. Nijon Kleijne; M. S. BakkerVisser; E. E. Leen- dersde Jonker. BEVALLEN van een dochter; 25 Oct., J. L. Schot—Kivit; 27 Oct., A. J. CaféIsbrucker; W. A. Rijkenberg—Clemens; M. J. Sietses— Parmentier; 28 Oct., S. H. M. Geels-Brugman. OVERLEDEN: 25 Oct., P. A. Pistoor, 77 j., Ripperdapark; T. Molanus—Klaassens, 61 j., Gasthuisvest; 27 Oct., P. A. ter Maat, 61 j.. Vooruitgangstraat; E. A. R. van der Hurk. 60 j., Hazepaterslaan.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5