Provinciale begroting sluitend zonder beroep op de reserves Vier der belangrijkste sprekers moesten verstek laten gaan STOFZUIGERS Kort en bondig Verhoging van subsidies voorgesteld Regering hielp Urkers in Argentinië Prof. Lieftinck was even in Nederland Het Europese Jeugdforum 'grieven aan cle redactie WOENSDAG 29 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT H. J. MAERTENS N.V. Vrije Klaverjas Bond Biljarten Finales vierde klasse Twee wereldrecords in Buenos Aires geëvenaard Uitbreidingswerken bij het PEN Geen schadeloosstelling aan teruggekeerden Nederlandse operette Dammen Dammen om wereldtitel in het Krelagehuis Waterpoloprogramma Op doorreis van Turkije naar de Verenigde Staten „De Nachtegalen" zingen voor de tbc-bestrijding Haarlemse onderwijzers vieren Sint Nicolaas J. G. Dirks overleden Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Hulp aan minder ontwikkelde landen De begroting 1953 der provincie Noord holland is evenals die van 1952 sluitend gemaakt zonder een beroep te doen op de reserves. Bovendien is, nadat vorig jaar door een verhoging met ruim f 225.000 (dit is met 6 afgeweken werd van de door de minister van Binnenlandse Za ken voorgestelde raming van de uitke ring uit het provinciefonds, de door de minister voorgestelde raming thans on gewijzigd overgenomen. De raming van de bijdrage is f 3.753.749. In de ontwerp-begroting zijn, ten opzich te van de oorspronkelijke ramingen voor 1952, de vojgende subsidieposten ver hoogd: drankbestrijding met f 2.500, tuber culosebestrijding met f 10.000, kankerbe strijding mét f 10.000, epilepsiebestrijding met f 2.500, geneeskundig schooltoezicht met f 5.0f/0, handelsdag- en avondscholen met f 10,600, Koningin Wilhelmina studie fonds met f 7.500, muziek met f 30.000, musea met f 80.300 en leeszalen en biblio theken met f20.000. Nieuwe subsidies zijn geraamd ten behoeve van de Stichting Nooïdholland voor Maatschappelijk Werk (f 25.000) en ten behoeve van Vormings- en ontwikkelingswerk voornamelijk onder fabrieksmeisjes (f 10.500). Voorts is het voor werkverruiming geraamde bedrag met f 50.000 verhoogd. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben deze mededelingen aan de Provin ciale Staten gedaan en zij vervolgen, dat de vraag kan opkomen hoe de begroting sluitend is gemaakt, terwijl een stijging van de uitgaven is te constateren, waar onder ook de stijging van de subsidies tot een totaal van f 213.300. Het antwoord wordt gevonden als men aandacht besteedt aan de hogere raming van de dekkings middelen van algemene aard tot eeh be drag van f 306.200, alsmede op de gevol gen van de bestemming, die bij besluiten van de Staten aan de reserve: is gegeven. De stand van de reserve was op 1 Juli 1952 f2.996.718. Op de begroting van 1953 is een bedrag van f4.546.718 geraamd. Het vermoedelijke batig saldo van de dienst ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem Telef. 15220 De uitslagen van de wedstrijden gespeeld in de competitie van de Vrije Klaverjas Bond in Haarlem zijn als volgt: DVH 2 Spaarnestroom 13—17; Roem—Krug 9—21; DLVEDO 2 1614; Onder OnsHaarlem N. 27—3; EDO I—DVH 1 13—17. Het wedstrijdprogramma vermeldt voor November de volgende ontmoetingen: SpaarnestroomDLV; EDO 2Onder Ons; DVH 1—Roem; Krug—DVH 2; Haarlem N. —EDO 1. De ranglijst is nu als volgt: Onder Ons/gesp. 3, 6 pnt.; DVH 2 gesp. 3, 4 pnt.; DLV gesp. 3, 4 pnt.; DVH 1 gesp. 3, 4 pnt.; EDO 1 gesp. 3, 3 pnt.; EDO 2 gesp. 3, 2 pnt.; Krug gesp. 2, 2 pnt.; Spaarnestroom gesp. 2, *2. pnt.; Roem gesp. 3 1 punt; Haarlem N. gesp. 3, 0 punten. Dinsdagavond werden in café „Het Wapen van Vlaanderen" aan de Westerstraat te Haarlem de finales van de biljartkampioen schappen van de vierde klasse KNBB, district Haarlem voortgezet. De resultaten waren: F. Harting 32 44 4 0,73 W. Schoenmaker 75 44 13 1,70 J. v. d. Kroft 43 36 6 1,19 A. Pekel 36 11 2,08 F. v. Kempen 55 34 10 1,61 K. Hondong 75 34 6 2,20 J. Gerritsma 75 37 9 2,02 F. Harting 37 7 1,51 D. Schoenmaker 75 30 12 2,50 C. de Bruin 42 30 10 1,40 Tijdens de zevende ronde van het biljart- tournooi om het wereldkampioenschap drie banden in Buenos Aires, werden twee wereld records geëvenaard. De Fransman Siguret evenaarde het wereldrecord hoogste serie door in zjjn party tegen de Argentijn Frie- denthal in één beurt 12 caramboles te maken. Het record staat op naam van de Egyptenaar Soussa sedert Maart 1933 in Cairo gemaakt, de Fransman Lagache in September 1938 in Buenos Aires gemaakt en Fuentez (Uruguay) in October 1948 eveneens in Buenos Aires gemaakt. Voorts slaagde de Argentijn Carrera er in zijn partij tegen Criales (Columbia) in het we reldrecord particulier gemiddelde te egali seren (1.562). Het record staat op naam van Fuentez (Uruguay) met 1.562 en werd in Oc tober 1948 in Buenos Aires gemaakt. 1951 f2.100.000 is opgeteld bij het oude bedrag. Het hierdoor verkregen totaal is vermeerderd met f 50.000 en verminderd met f 600.000 wegens in 1952 geraamde achterstallige inkomsten en uitgaven. Gedeputeerde Staten merken op dat er intussen aan de sterke stijging van de op brengst der rijksmiddelen, waaruit het pro vinciefonds wordt gevoed, een einde is ge komen. Met de mogelijkheid, dat deze stil stand een voorbode van achteruitgang is, voor ogen, zijn Gedeputeerde Staten er zich van bewust, dat in de toekomst voor zichtigheid bij het ramen van uitgaven meer dan ooit geboden zal zijn. Geldleningen Ten laste van de provincie stellen Gede puteerde Staten aan de Provinciale Sta ten voor de volgende geldleningen aan te gaan: f 280 wegens bijdrage aan het rijk in de kosten van verruiming van het Noordzeekanaal; 1 190.000 wegens bijdrage aan het rijk in de kosten van aanleg van een scheepsvaart kanaal van Amsterdam naar de Boven Rijn; f 55.000 wegens bij drage aan het rijk in de kosten van het bouwen van een spoorwegtunnel te Velsen onder het Noordzeekanaal; f6.080.000 we gens kapitaalverstrekking aan het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf ten behoeve van uitbreidingswerken; f 6.730.000 wegens ka pitaalverstrekking aan het Provinciaal Waterleidingbedrijf ten behoeve van uit breidingswerken; f25.000 wegens kapitaal- verstrekking aan het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort voor buitengewone Werken; f 15.000 wegens kapitaalverstrek king aan het Provinciaal Ziekenhuis „Duinenbosch" te Bakkum voor buitenge wone werken; f 5.000 wegens kapitaalver- strekking aan het Provinciaai Ziekenhuis te Medemblik voor buitengewone werken. Subsidie Artis Gedeputeerde Staten stellen voor aan het Koninklijk Zoölogisch Genootschap „Na- tura Artis Magistra" te Amsterdam van Januari 1953 af tot wederopzegging jaar lijks tot dekking van het tekort dat de ex ploitatierekening zal aanwijzen een subsi de uit de provinciale kas te verlenen ten bedrage van een derde van dat tekort tot een maximum van f103.300 onder voor waarde dat twee derde van dat tekort tot een maximum van f 206.600 door een bij drage van de gemeente Amsterdam wordt gedekt. Voor herstelwerkzaamheden aan de gebouwen van Artis wordt eveneens een bedrag gevraagd. Nederlandse Opera Voorgesteld wordt de bijdrage in het te kort op de exploitatie van de Stichting „Nederlandse Opera" te bepalen op f40.000 met ingang van het boekjaar 1952/ 1953. Vorig jaar was de bijdrage f25.000. Bestrijding epilepsie Voorgesteld wordt met ingang van 1953 aan de Christelijke Vereniging voor de verpleging van lijders aan valiende ziekte te Haarlem tot wederopzeggens een jaar lijkse subsidie van f 5.000 te verlenen als bijdrage in de kosten van het wetenschap pelijk werk der vereniging. In de begroting van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf voor het dienstjaar 1953 is voor uitbreidingswerken een bedrag van 6.430.000 uitgetrokken. Gedeputeerde Staten merken in hun toelichting op, dat er binnen afzienbare tijd behoefte bestaat aan uitgaande richtingen in de £0 kV schakel stations op het Centrale terrein te Velsen. Deze zullen nodig zijn wegens de verster king van de voeding van het 50 kV net van de provincie, alsmede van de Hoogovens. Voor het vergroten van het tweede 50 kV schakelstation en het gedeeltelijk inrichten er van is een bedrag van 900.000 nodig. Het wijzigen van het 50 kV opstijgstation Krommenie in een 50/10 kV schakelstation vraagt een bedrag van 720.000. De stel post voor diverse uitbreidingen en verbete ringen van laagspanningnetten bedraagt 1.700.000. Luxemburgse onderscheiding In aansluiting op ons bericht van giste ren waarin wij de toekenning van een Luxemburgse onderscheiding aan de heer B. F. Enschedé vermeldden, delen wij mede dat de president-directeur van Joh. En schedé en Zonen is benoemd tot Officier in de Orde van de Eikekroon. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Haken (C.P.N.) over de aan de naar Argentinië geëmigreerde Urker vissers verleende hulp heeft de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid mede na mens de minister van Buitenlandse Zaken geantwoord, dat tien van de twintig Urkers, die op 5 Januari 1952 in Argentinië arri veerden, gerepatrieerd zijn. Eind Septem ber dienden vier anderen een verzoek tot repatriëring in. Het is niet uitgesloten, dat één van deze vier toch in Argentinië zal blijven. Van de zes overigen werken, voor lopig met niet onredelijke verwachtingen, thans nog drie als vissers, de andere drie in andere beroepen. Deze laatsten wa ren ook in Nederland geen vissers. Ten einde hun plannen om over te gaan op de riviervisserij, waarin zij grote voor delen zagen, te kunnen verwezenlijken, was het voor de Urkers noodzakelijk over voldoende kapitaal te beschikken om het benodigde materiaal aan te schaffen en om de kosten voor levensonderhoud te be strijden tot het tijdstip, dat redelijke be staansmogelijkheden zouden zijn verkre gen. De hiervoor nodige financiële midde len werden door particulieren en de Gere formeerde Kerk bij wijze van voorschot verschaft. Het Nederlandse gezantschap te Buenos Aires heeft de Urkers bijgestaan, toen moeilijkheden rezen met hun oor spronkelijke werkgever en de collectieve werk- en verblijfsvergunning in indivi duele vergunningen moest worden omge zet. De vorige minister van Buitenlandse Zaken heeft de betrokken ambtenaren van het gezantschap te Buenos Aires uiting ge geven aan zijn waardering voor de wijze, waarop deze kwestie door hen is behan deld. De minister van Buitenlandse Zaken noch de minister van Sociale Zaken kunnen inzien op welke wijze cle regering te kort geschoten is in deze particulier opgezette onderneming. Onmiddellijk toen dit nodig bleek hebben hun ambtsvoorgangers de nodige stappen doen nemen door het ge zantschap te Buenos Aires. Van schadeloosstelling kan dan ook geen sprake zijn. De in Nederland achtergebleven gezin nen van de naar Argentinië vertrokken Urkers worden bij wijze van uitzondering geholpen overeenkomstig de bepalingen van de sociale voorziening voor werklozen en wel op de wijze, welke in het algemeen slechts geldt voor gezinnen van met rijks subsidie geëmigreerde personen. De ter mijn van deze hulpverlening, die als regel 6 maanden bedraagt, is voor de gezinnen van de niet uit Argentinië teruggekeerde Urkers inmiddels verlengd. De directie van het theater Carré te Am sterdam is doende een nieuw Nederlands operettegezelschap te vormen. Het is de bedoeling dat deze „Operettezangers" in Maart een uitvoering geven van het oor spronkelijke Nederlandse werk „De onbe kende stem", waarvan Nico van der Linden zowel de muziek als het scenario schreef. De uitslagen van Ventura (Spanje) Broekhuizen (Ned.) Siguret (Fr.) Friedenthal (Arg.) Tiedtke (Did.) Garcia (Chili) Vingerhoedt (Belg.) Monestrier (Uruguay) Carrera (Arg.) Criales (Colubia) deze ronde luiden: 50 56 8 0.892 48 56 7 0.857 50 52 12 0.961 31 52 5 0.596 50 43 8 1.162 25 43 3 0.581 50 64 5 0.781 43 64 5 0-671 50 32 8 1.562 30 32 5 0.937 De vijf ronden van het tournooi om het wereldkampioenschap dammen, die aanvan kelijk in café „Die Raeckse" aan de Raaks in Haarlem zouden worden gespeeld, zullen op een andere plaats worden gehouden. Op 21, 22, 24, 25 en 26 November zullen de dammers nu spelen in het restaurant van het Krelagehuis aan de Leidsevaart. Het programma van de op Zaterdagavond in het Sportfondsenbad te spelen waterpolo- competitie-wedstrijden luidt: Heren vierde klasse: DWT 4VZV 2. Dames tweede klasse: VZV 1HPC 1. Heren derde klasse: DWT 2DWR 2. Dames derde klasse: HVGB 2Haarlem 2- Heren vierde klasse: HVGB 4DWT 3. De oud-minister van Financiën, prof. mr, P. Lieftinck is enige uren terug ge weest in Nederland. HU kwam uit Turkije, waar hij vertegenwoordiger is geworden van de Wereldbank, en wachtte op Schip hol op het vertrek van het KLM-lijntoestel naar New York. Aan journalisten die hem op Schiphol tijdens zijn korte oponthoud vragen stel den, vertelde hij. dat hij in Washington be sprekingen gaat voeren met de Wereld bank. Op zijn terugreis uit Washington, over enige weken, hoopt hij enkele dagen in Nederland te blijven. Hij zei dat zijn taak in Turkije tweeledig is: in de eerste plaats het behartigen van de belangen van de Wereldbank, die grote credieten verstrekt voor de aanleg van ha vens, de opwekking van electriciteit, voor de irrigatie en de industrie. In de tweede plaats dient hij de Turkse regering van ad vies bij de financiering van projecten, die de ontwikkeling van het land beogen. „Turkije is bezig zich sterk te ontwik kelen", zei prof. Lieftinck. Hij noemde in het bijzonder de landbouw. Twee jaar ge leden werd er nog graan geïmporteerd. Nu reeds is er zoveel, dat men by de export in moeilijkheden komt. Er zijn te weinig transportmiddelen in Turkije. In dit op zicht achtte prof. Lieftinck het noodzake lijk, dat Turkije door andere landen wordt geholpen. Het land biedt grote mogelijk heden voorzover het delfstoffen aangaat. Op Woensdagavond 5 November geven de Nachtegalen voor de achttiende maal hun jaarlijkse uitvoering ten bate van de tuberculosebestrijding in het Concertge bouw. Het zal de eerste keer zijn dat zij de ouverture van de nieuw op te voeren operette in hun eigen uniform zullen be zingen. Ongeveer honderd meisjes en jon gens, waarvan veertien solisten, werken mee aan de vertolking van het zangspel „Het geheim van de molenaar" in twee bedrijven en vijf taferelen, ontworpen muzikaal bewerkt en onder leiding van Cis Kampmeijer. Het koor wordt aan de vleugel begeleid door Mia Kampmeijer. Bijzondere jeugddiensten Ter inleiding van een nieuwe actie om de buitenkerkelijke jeugd met het Evan gelie te bereiken, worden in de Zuider kapel te Haarlem in November enkele bij zondere jeugddiensten gehouden op Zon dagavond. Zondag 2 November zal de heer G. Nieuwenhuijzen, Directeur van de Ne derlandse Vereniging tot bescherming van dieren uit Den Haag spreken over: „De gevaren van de grote stad"; 9 November komt Reverend G. Brucks uit Canada met enkele studenten van het Nederlands Bijbelinstituut te Doorn en op 16 Novem ber zal de heer J. Kits, directeur van het „Brandpunt" te Doorn de jeugddienst leiden. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging zal ook dit jaar een Sint Nicolaasfeest organiseren. Negen duizend kinderen van alle openbare lagere scholen, Centrale scholen, de eerste klas sen van de U.L.O., Doopsgezinde Scholen, scholen voor buitengewoon onderwijs, de Haarlemse Montessorischool en de open bare voorbereidende seholen, zullen op nieuw een genoeglijke dag beleven. Dit kan echter alleen wanneer allen meewerken aan dit omvangrijke feest. Voor de kinde ren is het een hoogtepunt in hun school leven. Laat dus de collectanten van het een enveertigste Onderwijzers Sint-Nicolaas- feest niet vergeefs komen. In de ouderdom van 82 jaar is te Heem stede overleden de heer J. C. Dirks, oud- directeur van Van Gelder Zonen N.V. pa pierfabrieken, die in velerlei functies bij de Doopsgezinde gemeente te Haarlem ver dienstelijk werk heeft verricht. De heer Dirks is op 24 Februari 1870 geboren en trad op 15 Juli 1886 in dienst bij de papierfabriek van Van Gelder. Op April 1914 werd hij benoemd tot direc teur en hij was speciaal werkzaam in het bedrijf in Apeldoorn. Op 31 Maart 1926 heeft de heer Dirks het bedrijf verlaten. Tijdens zijn verblijf in deze omgeving hij vestigde zich op 9 Maart 1924 te Heemstede heeft de thans overledene gelegenheid gehad in verscheidene bestu ren, speciaal van de Doopsgezinde ge meente, werkzaam te zijn. De laatste tijd was hij nog lid van de Grote Kerkeraad, regent van het Blokshofje. van het Brui- ningshofje en bestuurslid van de Stich ting Huize Spaar en Hout. Voor de Vereniging Haerlem heeft de heer Dirks een werkje geschreven over het Bruiningshofje. Vandaag is zijn stoffelijk overschot in alle stilte cp de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam ter aarde besteld. ADVERTENTIE Voor de organisatoren van het Europese Forum der politieke jongeren was het gis teren een grote teleurstelling te vernemen, dat vier van de voornaamste sprekers niet konden komen, te weten Denis de Rouge- mont, dr. Heinrich von Brentano, Carlo Schmidt en Jean Monnet. Eerstgenoemde zou in de culturele commissie, de heer Von Brentano in de commissie voor de politieke eenheid het woord hebben gevoerd. De beide anderen zouden een rede houden over de algemene vraagstukken, zoals dat op de openingsdag door Paul-Henri Spaak werd gedaan. De voornaamste inleidingen in de commissies werden nu gehouden door de heren M. Cottier, prof. H. Brugmans, Per Haekkerup en André Philip. (Verkort weergegeven) Derde (en laatste) keer: de Gravestenen- brug. Ook ik betuig mijn instemming met H. W. en de heer Zegers: het is mij een raadsel, hoe men er toe gekomen is de Gravestenenbrug ook voor fietsers open te stellen en dan nog wel in beide richtingen. Waarom zouden nu juist de voetgangers achter elkaar op de kippenlatjes moeten lopen en de fietsers wel breed-uit met tweeën en drieën achter elkaar mogen rijden? De enige oplossing is dat de fiet sers moeten afstappen. J. M. (Wij hebben ons nu tot een onbevoor oordeeld deskundige gewend: de verkeers politie. Van die zijde werd instemming be tuigd met onze zienswijze. De Gravestenen brug verlicht juist de Melkbrug van het verkeer-per-fiets en dat is een niet onbe langrijk voordeel. Bovendien, zo zegt de verkeerspolitie, is de passage via de kip penlatjes niet kilometers lang, zodat dat toch geen onoverkomelijk bezwaar ge noemd kan worden. Uit de praktijk is haar niet gebleken, dat zich veel moeilijkheden op de brug voordoen. Tenslotte: inzender kan onmogelijk uit ons onderschrift opmaken, dat wij een pas seren met tweeën en drieën door de fiet sers voorstaan. Red.) Discussie gesloten. In het Museum van wetenschappen en industrie te Chicago staat dit reuzenhart tentoongesteld. Het is het grootste model, ooit van een hart vervaardigd het is bijna vijf meter hoog en het kostte de ontwerpers en makers twee jaar om het te doen functionneren. De heer M. Cottier, afgevaardigde van de Europese liberale jongeren, sprak over de jeugd en de politiek. Hij begon met te wijzen op het verschijnsel van de politieke afzijdigheid en der stem onthouding. Nadat de democratische vrijheden eenmaal ver kregen waren, ging de belangstelling voor het politieke leven tanen. In landen, waar een veelvuldig beroep op het kiezerscorps wordt gedaan, varieert de stemonthouding van 15 tot 55, soms tot 60 percent. Die af zijdigheid treedt in het bijzonder bij de jeugd aan de dag. Spreker achtte de grote omwentelingen van ons tijdperk de voor naamste der oorzaken van het scepticisme der jeugd ten opzichte van de politiek. Men meent dat de politiek niet in staat is een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, ontstaan als gevolg der industriële omwen teling. De jeugd heeft voorkeur voor snelle en directe resultaten, in strijd met het lang zaam werkend apparaat van de politiek der democratieën. Al worden de jongeren zich geleidelijk bewust van hun verplichtingen tegenover de maatschappij, toch moeten de democratische stelsels zoveel mogelijk tege moet komen aan dit verlangen naar actie. Europa blijft voor de massa nog steeds een abstract begrip. Volgens inleider zal er dus in de eerste plaats naar moeten wor den gestreefd een werkelijk Europees staatsbewustzijn te scheppen en het project der Europese federatie tot een probleem der geregeerden in plaats van tot een pro bleem der regeerders te maken. Speciale aandacht zal men hierbij aan de jeugd moeten schenken, die eens de verantwoor ding zal hebben. De Europese solidariteit moet voor haar een reëel begrip worden, door een toeneming van de contacten tus sen de naties en het verzachten van tegen stellingen. Nieuwe tegenstellingen Prof. H. Brugmans sprekend in de commissie voor „Jongeren en politiek" kwam tot de conclusie, na de thans heer sende vluchtneiging gesignaleerd te hebben, dat niet alleen de Europese gedachte be vorderd moet worden, maar dat men bo venal de grondslagen der toekomstige Europese partijen dient te leggen. Binnen de democratische verbondenheid zal de nodige verscheidenheid mogelijk moeten blijven. Enige noemers zoals liberaal, socialistisch of christelijk-democratisch zullen hun aantrekkingskracht en betrek kelijke waarde daarbij behouden. Wat be treft vorm en ontwikkelingsgang van de Europese federatie zullen er nieuwe tegen stellingen en oppisitieverhoudingen ont staan. Globaal genomen, zo besloot prof. Brugmans, zal het gaan om technocratisch socialisme, liberalisme en decentralistische socialisten (integrale federalisten, autono- misten). Wensen van het N.V.V. Met veel be langstelling las ik in uw blad, dat het N.V.V. geen bezwaar heeft tegen huurver hoging, onder voorbehoud, dat er garanties zijn, dat het voor de verbetering van het onderhoud bestemde deel ook inderdaad voor dat doel zal worden besteed en dat het overige deel ten goede zal komen aan een huuregalisatiefonds, waardoor de sub sidies van de overheid voor de woningen kunnen worden verminderd. In dit verband zal menigeen gaarne van het N.V.V. vernemen, of het niet recht vaardiger zou zijn, wanneer de gehele Nederlandse gemeenschap wordt inge schakeld als het tot een egalisatiefonds moet komen, dus ook de werknemers. Of meent het N.V.V. dat de positie van de huiseigenaren zodanig is, dat zij alleen de overheid wel uit de brand kunnen helpen? Het zijn juist de maatregelen van de overheid geweest, die oorzaak zijn, dat een groot deel van de huiseigenaren aan het verpauperen is. Tal van. deze lieden heb ben vroeger betrekkingen vervuld, waar aan geen pensioen verbonden was. Zij hebben zich toen vrijwel alles ontzegd, om zelf voor hun oude dag te kunnen zorgen, met als enig resultaat, dat zij tot op het hemd worden uitgekleed. Menige huiseige naar zou tegenwoordig zijn inkomsten gaarne oversteken met die van een behoor lijk vakman. Het is begrijpelijk, dat het N.V.V. zich moeilijk kan interesseren voor de belangen van huiseigenaren, doch laat het N.V.V. zijn millioenenkapitaal, dat toch door de arbeiders bijeen -is gebracht, eens beschik baar stellen voor de woningbouw of wo ningbouwleningen! De liefde kan niet van één kant komen! O. Europese taal. In dit blad van 21 Oc tober gaven verschillende heren hun oor deel over de kwestie EsperantoInter - lingue. Voor de heer Eekhout schijnt dat de eerste aanraking met het wereldtaalpro- bieem te zijn. De heren Veen en Blokker brengen de gewone Esperanto-propaganda: autoriteiten die het aanbevelen en de honderdduizenden aanhangers. Er zijn over de gehele wereld nog geen dertigduizend Esperantisten ge organiseerd. En hun aantal loopt al terug. Van een tekst in Interlingue snapte de Engelse zakenvriend van de heer Blokker geen woord. Van de 25 woorden van deze tekst waren er 13 gewone Engelse woorden. Ook de andere beweringen van de heer Blokker zijn geheel uit de lucht gegrepen. De Interlingue Union is springlevend en het tijdschrift Cosmoglotta wordt nog steeds uitgegeven. De corrypheeën van Esperanto, die de heer Van Veen aanhaalt, kennen de ge breken van Esperanto wel. In de boeken van dr. Manders is daar meer over te vin den. Laat men dr. Manders eens uitnodigen met mij in het openbaar over Esperanto en Interlingue te debatteren. A. Koning (Het lijkt ons een goed idee, de discussie over dit onderwerp elders voort te zetten. Deze rubriek is dan hiermede voor deze aangelegenheid gesloten. Red.). BINNENLAND Zeventien jongens uit Hardenberg, die zich schuldig hebben gemaakt aan het plegen van ontucht met minderjarige meisjes en aan ergerlijke vernielingen, zijn door de Alme lose rechtbank veroordeeld tot straffen va riërende van zes weken tot acht maanden. Zij worden onder toezicht van de reclasse ring gesteld voor de tijd van drie jaar. In die proeftijd zullen zij zich niet na elf uur 's avonds op straat mogen begeven zonder vergunning van de rijkspolitie. Op het gemeentehuis te Den Ham is een tekort ontdekt in de legeskas. De 55-jarige commies D. J. M„ die ruim 30 jaar in dienst van de gemeente was, is in bewaring gesteld. Hij is als commies en als ambtenaar van de burgerlijke stand geschorst. Kort voor de controle heeft M. getracht de kas aan te zui veren door geld te lenen. De grootte van het verduisterde bedrag staat nog niet vast. Bij een botsing te Almelo tussen een autobus en een motorrijwiel is de 25-jarige E. B. uit Vasse, die op de duo van de motor zat, om het leven gekomen. De bestuurder van de motor, de 25-jarige B. J. H. uit Tub- bergen, werd ernstig gewond. In de komende wintermaanden zullen vliegtuigen, die zonder navigatielichten vlie gen, deelnemen aan oefeningen ten behoeve van de opleiding van luchtwachters van het Corps Luchtwachtdienst. Een krantenbezorger uit Wagenberg is te Hooge Zwaluwe, toen hij per fiets de rijksweg overstak, aangereden door een personenaqto. Hij werd ruim 20 meter mee gesleurd en ernstig gewond. Korte tijd later is hij overleden. Het vertrek van het fregat „Johan Mau- rits van Nassau" naar de Koreaanse wateren ter aflossing van de torpedobootjager „Piet Hein", dat was bepaald op 14 November, is uitgesteld tot 21 November. Dinsdag is een betonweg geopend tussen Meppel en Zwartsluis. Twee jaar heeft men gewerkt om deze schakel tussen Drente en Overijsel tot stand te brengen. Vijftien vertegenwoordigers van Aziati sche landen vertoeven op het ogenblik in Nederland om kennis te nemen van de op leiding van leerlingen in verschillende am bachten. Zij komen uit Birma, Malakka, Ceylon, Pakistan, India, Japan, Hongkong, Timor en de Philippijnen. De meesten zijn vertegenwoordigers van grote maatschap pijen of van regeringsdiensten in hun landen. De Federatie van Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer in Noordholland zal een adres richten tot de Amsterdamse ge meenteraad, waarin geprotesteerd wordt te gen de voorgenomen verhoging der IJpont- tarieven. Zij vreest dat het vreemdelingen verkeer ernstig gedupeerd zal worden door de voorgestelde drastische verhoging der tarieven. De Algemene Vereniging voor Vreem delingenverkeer zal maatregelen treffen om te voorkomen, dat tijdens de drukte tijdens de bioembollendagen buitenlandse toeristen in politiebureaux moeten overnachten we gens gebrek aan hotelruimte. Het ligt in de bedoeling om in Groningen, Enschedé, Arn hem, Nijmegen en Wernhout informatieoos- ten te plaatsen, die de automobilisten inlich tingen geeft over hótelaccomodatie in ver schillende plaatsen. Aan mr. L. A. Donker, thans minister van Justitie, is eervol ontslag verleend als voorzitter van de Raad voor het Rechts herstel. Het onderzoek van dr. J. P. L. Hulst uit Leiden, die vorige week op verzoek van de officier van justitie te Haarlem sectie heeft verricht op het stoffelijk overschot van de drie maanden geleden overleden Jisper vee houder D. Groot, heeft uitgewezen dat de veehouder een natuurlijke dood is gestorven. Het vermoeden dat de veehouder door ver giftiging is overleden, bleek ongegrond te zijn. HAARLEM EN OMGEVING Op 1 November viert de Gelderse-Over- ijselse-Drentse vereniging „De Oosthoek" in „Dreefzicht" haar zilveren jubileum, waar bij de cabaretshow „Festival" van de familie Kok ten tonele zal worden gebracht. Als gast treedt Harm Jan uit Drente op. Na afloop is er bal door het revue-orkest onder leiding van Conny Arnolds. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het examen voor electro- technisch ingenieur P. Fockens te Haarlem en C. J. Haring te Zandvoort. De Haarlemse recherche heeft gisteren de 19-jarige Haarlemse jongeman J. B. aan gehouden, die ervan verdacht v/ordt in dienstbetrekking bij een Haarlemse textiel fabriek in de afgelopen maanden een hoe veelheid couponstof ie hebben verduisterd. Hij zou deze geheel hebben verkocht en van de opbrengst vele sigaretten en bioscoopjes hebben genoten. Mej. H. P., een hulp in de huishouding bij een Haarlems ziekenhuis is gistermiddag op haar werk aangehouden. Zij wordt ervan verdacht kleine bedragen van haar collega's te hebben ontvreemd. Ter herdenking van de kerkhervorming wordt Donderdagavond in de Leger des Heils-zaal aan de Schagcbelstraat, Haarlem een Luther-avond gegeven. De wethouder van Openbare Werken te Haarlem zal Donderdag 30 October geen spreekuur houden. ADVERTENTIE Haarlem „Te veel instanties houden zich ermee bezig" Prof. ir. J. A. van Beukering heeft Dins dag bij het aanvaarden van het ambt van hoogleraar in de tropische landhuishoud kunde aan de Landbouwhogeschool te Wa- geningen een rede gehouden over „Vraag stukken in verband met de ontwikkeling van minder ontwikkelde landen". De U.N.O. rekent buiten de Russische invloedsfeer daartoe ongeveer 1100 millioen zielen op een wereldtotaal van 2400 mil lioen. Er houden zich naar de smaak van pro fessor Van Beukering een te groot aantal instanties en organisaties met de hulpver lening bezig. Indien ergens coördinatie en eenheid noodzakelijk is, dan is het wel op dit gebied. De potentiële productiecapaciteit van de landbouw in de dichtbevolkte minder ont wikkelde gebieden moet nog aanmerkelijk worden geacht. Het uitgangspunt voor het uitvoeren van een ontwikkelingsplan zal echter niet kunnen worden gevonden in de landbouw van een constellatie, zoals deze zich in deze landen voordoet. Vóór alles moet werkgelegenheid buiten de bestaande landbouw worden geschapen met als voor naamste consequentie, dat een proces van industrialisatie zal dienen te worden inge zet. Het probleem der minder ontwikkelde landen is het probleem van een verlate po ging tot kapitaalvorming, aldus prof. Van Beukering.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7