REGENKLEDING Heemsteedse raad besprak middenstandsbeurs, Flora en veronderstelde grenswijzigingen Mr. Phaff nam in holst van de nacht afscheid van Delftse gemeenteraad van Kimmenaede Parijs ballet van Janine Charrat begin November in Haarlem Huis van de toekom st op de Flora Subsidie aan HOVen plannen voor het geven van vier concerten in Minerva Haarlem nog lang geen „veiligste stad" Westerling is Nederlander Haarlemse politie gaat tot bekeuren over Drie luidklokken voor Sionskerk VRIJDAG 31 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 „Ik zal steeds propagandist voor Delft blijven" Ds. G. H. Brandt neemt afscheid Kledingmagazijn Burgerlijke Stand van Haarlem Aantal hulpbehoevenden nam vorig jaar toe Hij kan niet aan Indonesië worden uitgeleverd Veel te hoge snelheden op Rijksstraatweg Wederom pluimvee doodgebeten De Delftse gemeenteraad heeft in het holst van de nacht afscheid genomen van zijn secretaris, mr. H. E. Phaff, die, zoals men weet, met ingang van 1 November is be noemd tot gemeentesecretaris van Haarlem. Drie uren achtereen hadden de vroede vaderen zitten praten over een koopavond en alles wat daarmee samenhangt en toen na middernacht mevrouw Phaff op de publieke tribune kwam was de raad nog pas aan het derde- punt van dit uit twintig punten bestaande agenda. Aan het „gerek" was echter een aangenaam kantje gegeven doordat, na de thee, koffie en cake werden geserveerd, kennelijk een tractatie van de scheidende secretaris. Mede dank zij de protesten van ds. Zandt die vond, dat de volksgezondheid in gevaar kwam door dat lange vergdderen, zette loco-burgemeester J. A. Lausberg er na de behandeling van het derde agendapunt gang achter. Enige voorstellen werden aangehouden en de rest vloog onder de hamer door, zodat om tien minuten over half een het punt „Af scheid van de heer Phaff" aan de orde kon komen Wethouder Lausberg bracht mr. Phaff dank voor wat hij gedurende de tijd dat hij gemeentesecretaris van Delft is ge weest voor de stad heeft gedaan. Op een bewonderenswaardige wijze wist hij zich spoedig een Delfts burger te voelen en met grote liefde heeft hij hier zijn taak ver richt. Zijn bijzondere belangstelling had wel de historie van Delft en velen zullen hem dan ook zeer missen. De taak van de heer Phaff is in het be gin niet gemakkelijk geweest zo zei spre ker. Als opvolger van iemand die hier 28 jaren was geweest bracht hij, als jonge kracht, een aantal nieuwe regelingen. Dit had wel eens moeilijkheden tot gevolg, maar met ijver en doorzettingsvermogen wist hij zijn inzichten door te voeren en daarmee toonde hij zich iemand die weet wat hij wil. De loco-burgemeester besloot met de beste wensen voor de heer Phaff en zijn gezin en sprak de hoop uit dat hij in Haar lem op een even bevredigende wijze als in Delft werkzaam zal mogen zijn. Als oudste lid van de raad sloot ds. P. Zandt zich bij de woorden van de heer Lausberg aan. Hij zei dat de raad in zeer veel opzichten het werk van zijn secreta ris waardeert, vooral ook omdat het steeds de stukken zo tijdig kreeg toegezonden. Spr. wenste de heer Phaff Gods onmisbare zegen op zijn verdere levensweg toe. Hij zei het jammer te vinden dat mr. Phaff slechts zo kort hier is geweest, want an ders zou hij zich vermoedelijk nog meer aan Delft hebben gehecht en vermoedelijk de functie in Haarlem niet hebben ge ambieerd Schuldgevoel De heer Phaff zei dat hij weggaat met schuldgevoel omdat de duur van zijn ambtsperiode zo kort is geweest. Vooral voelt hij zich schuldig tegenover de heer Lausberg die hij juist in zo'n moeilijke pe riode alleen moet laten. Spreker was dank baar voor de waarderende woorden dooi de loco-burgemeester tot hem gericht en dankte de wethouders voor hun prettige samenwerking. Eerbiedig herdacht spreker vervolgens zijn ambtsvoorganger mr. G. Engberts. Aan hem vooral is het te danken dat in Delft de functie van gemeentesecretaris naar buiten zo gewichtig wordt gezien. Spreker heeft getracht in de geest van zijn voor ganger te werken en hij dankte in dit ver band de secretarie-ambtenaren die het hem mogelijk hebben gemaakt zich aan zovele dingen buiten het secretariaat te wijden. Dank bracht spreker ook aan de heer Zandt, waarna hij opmerkte dat het raads werk van de secretaris in Delft slechts zeer gering is. Eén van de taken van de secre- Ds. C. H. Erandt, die benoemd is tot hoofd van een der afdelingen van het Studenten sanatorium te Laren, zal op Zondag 30 No vember afscheid nemen als predikant der Evangelisch Lutherse gemeente te Haarlem. GECOMBINNEERD CONCERT Op 6 November geeft Haarlems Doops gezind Zangkoor in samenwerking met het Amsterdams Vrouwenkoor en het Jeruza- lemkerkkoor van Amsterdam een uitvoe ring in de nieuwe Kruiskerk te Amstel- veel onder leiding van de gemeenschap pelijke dirigent Hans de Jong. Als solisten zullen hierbij optreden Nora Blok (so praan), Bep van Leuven (mezzo-sopraan), en Joop van Hagen (tenor). Bernard Steynvoort bespeelt het orgel. Het pro gramma vermeldt werken van Bach, Schocht, Mendelssohn en Caplet en een compositie van de dirigent: Jesu Dulcis Memoria, die voor de eerste keer zal wor den uitgevoerd. ADVERTENTIE Damesmantels in effen kleuren of in twee kleuren, o.a. groen-geel. f A1) JQ rood-zwart enzI Herenjassen x qjj in popeline I Tü. Wollen gabardine f 89.^ Spaarnwouderstraat 4780 - Tel. 21392 HAARLEM. 30 October 1952 ONDERTROUWD: 30 Oct., Th. J. Hoogen- stein en A. J. van Balen. GEHUWD: 30 Oct., J. Venniker en P. S. Loppersum; W. van Zonneveld en W. A. de Regt; C. M. Ruyter en H. M. J. L. Kerstholt; W. van de Poll en A. Kuiper; H. F. W. Arenlz en G. Schipper; J. A. van Breda en H. Wij- nands; J. Blokker en M. H. van Eeken. BEVALLEN van een zoon: 29 Oct., L. M. Muldervan de Geer; E. J. C. Brouwer— Dumont; P. M. van der Meer—Lagerweij; H. Linthorstvan Dansik; 30 Oct., M. Stolker Nederkoorn; E. Pettervan Bezooijen. BEVALLEN van een dochter: 29 Oct., A. L. van LunenburgZwilling. OVERLEDEN: 28 Oct., H. Bakkenes, 67 j., Maerten van Heemskerkstraat; J. H. H. Lempke, 1 d., Hazepaterslaan; 29 Oct., A. Laan—Zwart, 50 j., Kamper laan. taris is erop toe te zien dat aan de bevoegd heden van de raad niet te kort wordt ge daan en die taak is steeds gemakkelijk ge weest aldus spreker. Spreker heeft echter getracht een dienaar van de raad te zijn. En dit heeft hij willen doen door steeds op de betekenis van de raad te wijzen en vooral de nadruk te leggen op het werk van de raadsleden dat niet in de openbare vergadering tot uit drukking komt. De heer Phaff dankte ten slotte de raad voor de prettige verstandhouding en wenste hem toe dat hij in de toekomst Delft zal mogen opvoeren tot een steeds belangrijker en bloeiende stad, waarvoor spreker steeds, waar ter wereld hij zich ook moge bevin den, als een ijverig propagandist zal op treden. In het jaarverslag over 1951 van de Ge meentelijke dienst voor Sociale Zaken wordt herinnerd aan de overplaatsing van de kan toren naar het gebouw Raamsingel 2. De ver huizing betekende een grote verbetering, want het was voor het personeel nagenoeg onmogelijk om behoorlijk te werken in het oude, bouwvallige Proveniershuis. Boven dien verdween door deze overplaatsing het laatste restje van de bedelingssfeer, die door de historie als het ware nog aan het oude gebouw verbonden was. Het aantal hulpbehoevenden, dat krach tens Armenzorg werd geholpen, breidde zich in een langzaam tempo uit. De vermeerde ring van het gemiddelde aantal bedroeg 67. Hierover behoeft geen enkele ongerustheid te ontstaan. In de loop van het jaar is het aantal amb tenaren gestegen van 116 tot 121. Er werden in totaal 24.199 (vorig jaar 25.157) personen bij de dienst voor een onderhoud toegelaten. De huisbezoekers hebben 21.613 (21.449) be zoeken afgelegd, waarvan 8318 voor verzoe ken voor rijksregelingen, 3157 voor wijzi ging in de gezinsomstandigheden, 2643 voor de Noodwet Ouderdomsvoorziening en 2130 voor periodieke onderzoeken. Een bedrag van f 1.299.076 werd uitgegeven voor geldelijke ondersteuning. Dit is bij de uitgaven van 1950 vergeleken f75.888 meer. Aan invalide armlastigen werd uitgekeerd f 1.143.528 en aan voledige armlastigen f 155.548. Het gemiddelde aantal armlastigen was per week 1522, waarvan 1393 invaliden (1337) en 129 (1187 validen. In het Kinderhuis „Zuid" zijn zestig kinde ren verzorgd, dat is vier meer dan in 1950. De verzorging van het aantal ouden van dagen steeg in de loop van 1951 van 215 tot 239. RUIM vier uur had de gemeenteraad van Heemstede Donderdag nodig om de agenda af te handelen. Het voorstel tot oprichting van een streekschool voor kleuteronderwijzeressen vroeg een uur de aandacht van de raad alvorens het goed gekeurd werd. Over het voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de H.O.V. werden vele vragen gesteld, alvorens het besluit genomen werd en waarbij bepaald werd, dat getracht zal worden vier concerten in het Minerva-theater te geven. D© rondvraag leverde debatten over de plannen die de middenstand tijdens de Flora 1952 heeft en over onze publicatie betreffende de veronderstelde grenswijzigingen, in deze omgeving. ADVERTENTIE Het warmste op m'n bed na: een haard-kachel van de Op Dinsdag 11 November biedt de Haar lemse Kunstgemeenschap het dansmin- nend publiek een unieke gelegenheid om kennis te maken met het werk van een der zeer weinige vrouwelijke choreografen van betekenis in Europa, te weten Janine Char rat, die met haar „Grands Ballets de Paris" een tournée van twee weken door ons land maakt. Enige voorproeven daarvan hebben wij in voorgaande jaren reeds gehad, zo als het op muziek van Strawinsky gezette „Jeu de cartes" met Jean Babilée als de verbluffende joker of „Thema en varia ties" op de gelijknamige compositie van Tsjaikofsky, in welke laatste schepping men nog duidelijk de invloed van haar leermeester Serge Lifar kon herkennen. Janine Charrat Gaandeweg heeft zij echter een zeer per soonlijke stijl ontwikkeld, die op een klas siek patroon ruimte aan moderne elemen ten biedt. Bijna alle nummers, die in de Haarlemse schouwburg vertoond zullen worden, zijn door haar ontworpen. In de uitvoering door haar eigen gezelschappen beantwoorden zij uiteraard het zuiverst aan haar bedoelingen, hetgeen dit optre den dubbel interessant maakt. Zoals vele, welhaast de meeste Franse danseressen begon Janine Charrat haar carrière reeds op zeer jeugdige leeftijd. Zij kreeg haar opleiding aan de Parijse Opera en gaf haar eerste recital toen zij am per elf was, daarbij tevens debuterend als choreografe met een solo op een pianostuk van Debussy, uit wiens compositorische nalatenschap zij naderhand nog dikwijls heeft geput. Een jaar later trok zij de aan dacht door haar vertolking van de „petit rat" in de film „De stervende zwaan". Zij werd verder geschoold door de vermaarde paedagoge madame Lubov Egorova in de grote traditie. Tot rijpheid gekomen werd zij door Roland Petit tot partner voor een programma van klassieke duetten in de Salie Pleyel gekozen. Na de oorlog werkte zij als choreografe voor de Ballets de Paris en de Ballets des Champs Elysées, waarna in 1946 haar be noeming tot balletmeesteres van de Nou veau Ballets de Monte Carlo volgde. Ook voor talrijke opera's in Frankrijk en daar buiten regelde zij met veel succes de dan sen, in Nederland die voor „Oberon". Het eerste optreden van haar eigen groep had eind 1951 in haar geboortestad Grenoble plaats. In Januari van het volgend jaar stelde zij zich aan het Parijse publiek voor met een répertoire van maar liefst dertien werken, waarvan tien van haarzelf. Deze hebben zich tot dusver alle gehandhaafd, maar in de samenstelling van haar ensem ble zijn wel enige wijzigingen gekomen. Onder anderen maken Ethéry Pagava, de jeugdige Claire Sombert en de veelbelo vende Milorad Miskovitch er niet langer deel van uit. In plaats van deze solisten werkt thans het Duits-Zwitserse danspaar Maria Friz en Peter van Dijk mede. Ver der treden met Janine Charrat op de voor grond René Bon, Wladimir Oukhtomsky en Hélène Trailine. Van haar werken heeft „Le massacre des Amazones" het meest de aandacht getrok ken. Het moderne gedeelte bevat verder een kostelijke parodie op de tegenwpor- dige filmballetten onder de titel „Een vreemdelinge in Parijs" op muziek van de pianist Jean Wiener, waarin Peter van Dijk de rol van Paul Draper als de tap- danser heeft overgenomen. Met deze part ner vertolkt Janine Charrat haar eigen pas de deux op het Concerto van Grieg, haar in Engeland het meest geprezen creatie. Voorts zijn er balletten op muziek van Ravel-Debussy, Alexandre Volinine, Franz Liszt, Semenof en Lupi, waaruit een keu ze zal worden gedaan. Aan „klassieke" excerpten staan op het programma „De blauwe vogel" en „De zwarte zwaan" van Tsjaikowsky-Pepita, waarbij dan nog komt de door Anton Dolin gereconstrueerde pas de quatre, die de destijds beroemde balle rina's Marie Taglioni, Fanny Elssler, Lu cille Grahn en Fanny Cerito in de vorige eeuw voor het Engelse hof hebben uitge voerd. D. K. In de middagvergadering van de tiende wegenverkeersdag van de KNAC in het Scheveningse Kurhaus heeft mr. D. J. van Gilse, procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof en voorzitter van het juridisch economisch verkeerstechnisch college, de resultaten van de „Stedenverkeersveilig- heidscompetitife 1951" bekend gemaakt en de daarbij behorende wisselbekers uitge reikt; Den Haag heeft dit jaar als betrekkelijk „veiligste stad", de beker veroverd in de groep steden met meer dan 500.000 inwo ners. Rotterdam was winnaar in 1950. Groningen (met een toeneming van het aantal ongelukken van nog geen 3 procent) stond aan de spits in de groep tot 200.000 inwoners. In 1950 was dit Nijmegen. Haar lem kwam er ook dit jaar niet aan te pas met een toeneming van het aantal onge lukken met lichamelijk letsel van 20 pet. Schiedam moest in de groep tot 100.000 het veld ruimen voor Leeuwarden en Zwolle in de groep 40-50.000 voor De venter. Den Helder is in de groep 30-40.000 in woners kampioen geworden tegen Roosen- daal-Nispen in 1950. In de groep met 20-30.000 inwoners heeft de winnaar van 1950, Vlissingen, het hoofd voor Zutphen moeten buigen. In 1951 is het aantal verkeersongevallen over het gehele land in vergelijking met de periode 1948-1950 gestegen met 28,9 pro cent, waarbij met groei van bevolking en verkeersintensiteit rekening moet worden gehouden. De productie der Nederlandse kolen mijnen bedroeg in September (26 werkda gen) 1.076.700 ton tegen 976.000 ton in Augus tus (25 werkdagen). De koleninvoer bedroeg 356.900 ton, waarvan 273.100 ton uit Duits land. Alvorens begonnen werd met de behan deling van de agenda richtte burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard zich tot het raadslid de heer N. J. van der Linden, wie enkele weken geleden toege kend is de gouden médaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De burge meester zeide, dat de onderscheiding ,zo zeer verdiend is, dat er aanleiding is, om in deze vergadering de heer Van der Lin den namens de raadsleden geluk te wensen. De toekenning is hem geschied in zijn functie van voorzitter der afdeling Heem stede van de Katholieke Arbeidersbe weging. De onderscheiding heeft hij ook te danken voor zijn werk aan de gemeen schap en de gemeente Heemstede. De heer Van der Linden sprak woorden van dank. Streekschool opleiding kleuterleidsters De burgemeester, mr.A. G. A. r i d d e r van Rappard, zeide, nadat de raad een uur gedebatteerd had, dat B. en W. ver moed hadden, dat het voorstel tot oprich ting van een streekschool voor opleiding tot kleuterleidster te Haarlem, een hamer- punt zou zijn. Mr. dr. Van Bruggen (Prot. groep) had enige bezwaren tegen het voorstel. Vooraf merkte hij echter op, dat het de taak van de gemeente is bij te dragen in de kosten en dat hij er zich over verheug de, dat er een gemeenschappelijke regeling tussen enkele gemeenten aan de orde is. Is er echter wel zo'n haast met het voorstel, omdat er nog geen wet op het voorberei dend lager onderwijs is. Andere leden waren het niet eens met de bezwaren en wethouder Disselkoen (Arbeid) dankte de leden, die hun instem ming hebben betuigd. Er moet niet op de wet gewacht worden en" getracht worden de zaak zo spoedig mogelijk te regelen. Mr. dr. Van Bruggen zeide, dat de opleiding hem ter harte gaat en daarom vond hij geen vrijheid tegen te stemmen. Met de stem van mr. Pliester (Prot. groep) tegen werd het voorstel aanvaard. Subsidie aan de HOV B. en W. stelden voor een bedrag van 3960 uit te trekken, ten einde hen in de gelegenheid te stellen daaruit tot gedeelte lijke dekking van het tekort,, dat de in 1953 afgesloten exploitatierekening van het provinciaal orkest (de HOV) zal aanwijzen, een bijdrage te verlenen en te betalen een bedrag van 400,per te Heemstede te geven symphonieconcert, tot een maximum van vier concerten, alsmede ten laste van de gewone dienst 1952 ter beschikking te stellen een bedrag van 2000 voor de uit breiding van het podium van het Minerva- theater met een uitneembaar gedeelte. Verscheidene leden juichten de plannen toe en verzochten bij het bepalen van con certen aandacht te besteden aan lage prij zen, aan de jeugd en de samenstelling van de programma's. De heer Zegwaart (KVP) had be zwaren tegen het maken van een podium, omdat dit tot de taak van de exploitant be hoort, en de heer Kamerbeek (Vrije lijst) wilde geen bijdrage aan de HOV ver lenen. Hij sprak van een lijdensweg van de HOV. Thans wordt een kunstmatige poging gedaan om het plaatselijk orkest om te zetten in een provinciaal. Het publiek heeft meer belangstelling voor de radio, gramo- foon, amateurgezelschappen, bridgen en dansen. Wethouder Disselkoen verdedigde het voorstel van B. en W. Het orkest kan in zijn oude vorm niet in stand blijven. Er wordt een nieuwe instelling geschapen, waaraan de gemeente dient mee te werken. De leden hebben aangedrongen op popu laire en paedagogische concerten. B. en W. zullen trachten aan de wensen tegemoet te komen. Ook zal gedacht worden aan de jeugd en lage entréeprijzen. De bedoeling is de Heemsteedse muziekliefhebbers, die niet naar Haarlem willen, in de gelegen heid te stellen een concert in Heemstede te bezoeken. De directie van het Minerva- Een van de mooiste plekjes op de weide van het wandelbos Groenendaal bij de Le lievijver is wel het plekje van de onge veer 150 jaar oude populier, welke tezamen met de daarnaast groeiende berk de gehele omgeving beheerst. Ook dit gebied van het park Groenen daal is afgesloten ten dienste van de In ternationale Bloemententoonstelling Flora 1953 en ongetwijfeld zal men zich wel eens hebben afgevraagd wat er met de fraaie weide en dit stukje terrein in het komende voorjaar gaat gebeuren. Welnu, de eerste paaltjes staan reeds in de grond voorHet huis van de toe komst, dat hier gebouwd zal worden. Dit Huis van de Toekomst, een ontwerp van de jonge, veelbelovende architect A. Bij- ker uit Tietjerk (Fr.) zal geheel bestaan uit glazen wanden met uitzondering van een gedeelte der Noordzijde, waar een muur zal worden opgetrokken. De bouw van dit Huis van de Toekomst is toever trouwd aan de N.V. Aannemersbedrijf v.h. F. Broersma te Haarlem. Het ontwerp van dit Huis van de Toe komst is gebaseerd op het feit. dat de meeste bewoners onzer Nederlandse hui zen wanneer zij binnenshuis verkeren weinig of geen uitzicht hebben op de tuin, die hun huis omringt en zodoende naar verhouding maar heel weinig kunnen genieten van de schoonheid, die hun tuin biedt, terwijl daarentegen de voorbij ganger ten volle de bekoring van de gelegenheid wordt geboden tot spelen en door een zogenaamde „intieme tuin" voor de volwassenen. Enige tijd geleden heeft het bestuur van de Tuinbouwstudieclub te Haarlem onder haar leden een prijsvraag uitge schreven, waaraan ook de leden van tuin- bouwstudieclubs uit Amsterdam, Aalsmeer, Enkhuizen, Heemstede en Aerdenhout konden deelnemen. Een jury heeft inmiddels haar keuze la ten vallen op het ontwerp van een der le den van de Haarlemse Tuinbouwstudie club de heer Henk Teeuwen te Haarlem. De tuin zal geheel in harmonie zijn met het Huis van de Toekomst, „wier bewo ners zullen leven met het leven van de popel en wat zich aan diens voet afspeelt", zoals de opzet van de architect luidt. „De bewoners zullen wonen in hun „tuin" (het Huis van de Toekomst dus), die slechts waar nodig door een glas wand van het erf (de tuin) wordt geschei den". Toekomstmuziek? Wie zal het zeggen: in ieder geval zal men op de Flora 1953 van deze „luchtige toekomstmuziek" kunnen genieten. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: N. P. Renning en W. L. M. van Looij; H. de Jonge en J. B. M. A. Zedtwitzova; W. Otte en M. F. Langley. GETROUWD: H. J. Sommer en M. van Rooijen; J. A. Wurtz en M. E. Hendriks. GEBOREN: Hendrik Dirk, z. van L. van bloemenweelde kan ondergaan. Tegen dit Gameren en I. van Loon; Theodorus Maria, laatste is uiteraard geen enkel bezwaar, maar de ontwerper van het Huis van de Toekomst meende, dat de bewoner daar zelf toch zeker niet minder recht op heeft. Het h'-'- is bedoeld voor vier personen en zal omringd worden door een zoge naamde „open tuin", waar de kinderen de z. van D. F. Wesseling en M. M. Koch; Jo hannes Adrianus, z. van P. Rusman en J. Jansen: Maria Johanna Willy Theodore, d. van J. M. C. van den Putten en M. A, H. Mok. OVERLEDEN: J. C. Dirks. 82 j.; J. M. Visser, 58 j.; Wed. H. DijkstraDijkstra, 91 j.; Wed. A. PoortermansGreidanus, 96 j.; R. Stier man, 61 j. theater was niet bereid de uitbreiding van het podium voor haar rekening te nemen. Daarom willen B. en W. er een aanschaffen en dat ter beschikking stellen voor de con certen van de HOV en voor verenigingen, die het willen huren. Aan de heer Kamer beek deelde de wethouder mee, dat er eindelijk een einde aan een lijdensweg kan komen. Er moet getracht worden het cul turele leven zoveel mogelijk ter wille te zijn. Met mr. dr. Van Bruggen zeide spre ker, dat de gelden uit de vermakelijkheids belasting „veredeld" moeten worden ten gunste van de cultuur. Met de stem van de heer Kamerbeek tegen werd het voorstel aanvaard. Vragen over Flora en middenstand Op vragen van de heer Reynders (Arbeid) over een opmerking over „eerst naar de Flora, daarna naar Haarlem", ant woordde de voorzitter het volgende: B. en W. hebben kennis genomen van het courantenverslag over de lezing, die een lid van de Flora-directie op 15 Sep tember 1952 voor de Haarlemse mid denstand heeft gehouden, zoals zij ook kennis hebben genomen van het couran tenverslag van een soortgelijke lezing, die hetzelfde lid van de Flora-directie bijna een vol jaar eerder, namelijk op 20 October 1951 gehouden heeft voor de Heem steedse middenstand. B. en W. betreuren, dat bij het ontwer pen van deze folder, waarop staat „Eerst naar de Flora, dan naar Haarlem" geen contact met het gemeentebestuur van Heemstede is opgenomen, terwijl wel aan Haarlem's Bloei de gelegenheid werd ge geven een speciale bladzijde in te voegen om propaganda te maken voor een bezoek aan Haarlem onder bovengenoemde slag zin, waarmede uiteraard de Heemsteedse handeldrijvende middenstand niet is ge baat. De vraag rijst echter of er voor duizen den, of zelfs maar voor honderden vreem delingen aantrekkelijke avond-ontspan- ningsmogelijkheden in Heemstede aanwezig zijn. Het karakter van Heemstede als rus tige woongemeente brengt met zich mede, dat hier geen grote cafés', cabarets, dan cings, enz. aanwezig zijn. Het is begrijpe lijk, dat de nabij gelegen stad, waarin soortgelijke inrichtingen niet geheel ont breken, een deel van de Florabezoekers tot zich tracht te trekken. Niettemin menen B. en W., dat zich bij goed weer nog ge noegzaam veel publiek in de Heemsteedse winkelstraten zal ophouden. Het college wil dit ook in de hand werken. Het over weegt daarom op markante punten in de gemeente een feestverlichting en -versie ring aan te brengen en het heeft de win keliersorganisaties geanimeerd desgelijks te doen op daarvoor geëigende punten in de winkelstraten, waarbij bepaalde mate riële steun van gemeentewege in het voor uitzicht is gesteld. B. en W. menen aldus vervolgde de voorzitter dat het directoraat van de Flora uiteraard niet meer genegen zou zijn bij de propaganda voor deze tentoonstelling speciaal het belang van de Heemsteed se middenstand te betrekken. Niet uit het oog dient te worden verloren, dat de Flora 1953 wel in Heemstede wordt gehouden, maar geenszins een plaatselijke tentoon stelling is. B. en W. menen er niet blind voor te mogen blijven, dat de Floradirectie niet uitsluitend verplichtingen heeft jegens de gemeente Heemstede, maar ook jegens anderen. Winkelbeurs ter sprake Bij de hierna volgende discussie stelde mr. Zeelenberg (WD) vragen over de afwijzende beschikking van B. en W. mee te werken aan plannen van de mid denstand. De voorzitter deelde mee, dat slechts vijf Heemsteedse middenstanders een plaats zullen krijgen in het gebouw op de Flora. Dat is te begrijpen, omdat de kosten voor standhuur hoog zijn. Hun bedoeling is terecht wat te verdienen. Landelijke firma's maken van de gelegenheid gebruik reclame te maken. Er was enige tijd ge leden een verzoek binnengekomen een middenstandstentoonstelling te houden. Als plaats was gedacht het Roemer Visscher- plein. De spreker achtte die plaats onge schikt en daarom heeft hij geen toestem ming gegeven. Bovendien zou de directie van de Flora het niet prettig vinden als er een tweede tentoonstelling in Heemstede gehouden zou worden. Op het raadhuis is een bijeenkomst gehouden met vertegen woordigers van de middenstandsvereni gingen en van de vereniging voor vreem delingenverkeer. Toen heeft men erkend, dat de plaats niet geschikt was. Een andere plaats in de gemeente kan men niet aan wijzen. Het is onjuist, dat er in Haarlem plannen bestaan op de Haarlemse Dreef stands op te richten; mogelijk komen er enkele kraampjes op de Botermarkt. Op de bijeenkomst met de middenstanders heeft de burgemeester zich bereid verklaard een nadere beslissing te overwegen als een ge schikte plaats voor een beurs kan worden genoemd. Het gemeentebestuur is bereid mee te werken aan verlichting en versie ring van enkele punten in de omgeving van de winkelstraten, doch het verwacht, dat de middenstanders ook iets zullen ondernemen. Wethouder Van Lent (KVP) herin nerde aan een bespreking in geheime ver gadering van drie jaar geleden. Toen heeft de vergadering besloten volle medewerking te verlenen. Tegen het houden van een tweede tentoonstelling in Heemstede heeft de directie van Flora thans bezwaren en daaraan dient de gemeente zich te onder werpen. Mr. Zeelenberg: „De tentoonstel ling van de middenstanders is toch geen concurrentie van de Flora?" Wethouder Van Lent: „Dat moet u maar aan de directie van de Flora zeggen." De vo'orzitter: „De middenstanders doen eventueel geen concurrentie aan de Flora. Ik zie daarom geen bezwaren in het houden van een tweede tentoonstelling, in dien er echter een geschikte plaats is." Mr. dr. Van Bruggen: „Een motie wil ik niet aan de orde stellen, maar ik meen, dat de raad van mening is, dat de directie der Flora een ruimere blik dient te hebben. De middenstand dient gelegen heid te krijgen, zo goed mogelijk voor de dag te komen." Hierna werd de gedachtenwisseling ge sloten. Grenswijziging Tenslotte kwamen aan de orde de vra gen van de heer Verspoor (Arbeid) over de publicatie in Haarlems Dagblad betreffende de mogelijke voorstellen tot grenswijziging. De voorzitter gaf de volgende ant woorden: B. en W. hebben inderdaad kennis ge nomen van de publicatie in Haarlems Dag blad van 8 October, waarin enkele ver onderstellingen zijn geuit over het laatste aan het college nog onbekende deel van het rapport van de zogenaamde commissie „Ter Veen". Aangezien het gemeentebestuur daarvan ook niets bekend is, komt het B. en W. on gewenst voor over dit courantenartikel be schouwingen te houden in de raadsver gadering. In 1945 is door de centrale commissie ter bestudering van de gemeentelijke indeling van Noordholland aan de burgemeester van Heemstede het verzoek gericht zijn mening te mogen vernemen in een daartoe door deze commissie belegde vergadering over de vraag in hoeverre de gemeentelijke in deling in deze omgeving juist is te achten, dan wel dat verandering daarvan, door grenswijziging of samenvoeging van ge meenten aanbeveling verdient. Hem is ver zocht het standpunt van Heemstede als ook van Bennebroek te willen toelichten. Dit is door de toenmalige burgemeester, nog waarnemende de taak van de raad van Heemstede alsmede van Bennebroek zelf standig persoonlijk afgedaan. In 1940 was door de raad in een uitvoe rig verweer op een desbetreffend verzoek als zijn gevoelen uitgesproken, dat samen voeging van de gemeenten Heemstede en Bennebroek ernstig moest worden ont raden. Na enige discussie herhaalde de voor zitter, hetgeen mr. dr. Van Bruggen bij de behandeling van de gemeentebegroting gezegd heeft: „Wij zullen waakzaam zijn bij de grens." De voormalige kapitein van het K.N.I.L. R. Westerling heeft onlangs aan de Hoge Raad verzocht uit te maken of hij het Ne derlanderschap bezit. Dit verzoek deed hij op grond van het feit, dat Indonesië zijn uitlevering aan de Nederlandse regering had verzocht. Evenals de advocaat-gene raal is thans ook de Hoge Raad tot de conclusie gekomen, dat Westerling de Ne derlandse nationaliteit bezit. Hij zal dus niet kunnen worden uitgeleverd. De Haarlemse verkeerspolitie heeft een onderzoek ingesteld naar de uitwerking van de opheffing van de maximumsnel heid voor automobilisten. Zij heeft daartoe kort geleden controle uitgeoefend op de Rijksstraatweg in Haar lem-Noord ter hoogte van de Ambacht straat. Deze controle had niet plaats op de spitsuren, maar tussen tien en twaalf uur 's morgens en twee en vijf uur 's middags. De resultaten zijn helaas niet bemoedigend geweest, de politie is er tenminste ronduit van geschrokken. Niet minder dan dertig procent van de auto's reden met een snelheid van meer dan 65 kilometer. Van de 1255 gecontroleerde auto's reden er drie harder dan honderd kilometer, 28 tussen de 90 en de 100 km, 51 tussen de 80 en de 90 km, 101 tussen de 72 en de 80 km en 196 tussen de 65 en de 72 kilometer per uur. Daarbij werd geconstateerd dat het ver keer in de richting Santpoort sneller rijdt dan dat naar de stad. De Haarlemse politie is evenwel van mening dat op de Rijksstraatweg niet cneller gereden kan worden - en dan nog alleen onder gunstige omstandigheden - dan 55 tot 60 kilometer. Zij is geen voorstandster van wederin voering van de maximumsnelheid - zelf beheersing van de weggebruiker is beter - maar zij ziet zich gedwongen over te gaan tot bekeuring van alle chauffeurs die har der dan zeventig kilometer per uur rijden. Dat is volgens haar een snelheid waar bij de veiligheid van het verkeer op de Rijksstraatweg in gevaar wordt gebracht. Ook op de andere toegangswegen tot de stad zal scherp op de snelheden worden gelet. Tijdens de bazar die in de Koningin Emmaschool wordt gehouden ten bate van de bouw van de Sionskerk van de Neder lands Hervormde gemeente aan de Ekster straat zijn drie luidklokken voor die kerk ten geschenke aangeboden door een familie die onbekend wenst te blijven. Dit is voor de Hervormden van die wijk een gx-ote vreugde omdat aanvankelijk geen luidklokken konden worden aangebracht om op de bouwkosten te besparen. De Bouwfondscommissie is dan ook zeer dankbaar en hoopt dat de klokken bij de feestelijke inwijding van het bedehuis hun bronzen galm over Haarlem-Noord kun nen laten horen. Opnieuw is bij de Zandvoortse politie aan gifte gedaan, dat enkele pluimveehouders des morgens verscheidene kippen en ook enkele ganzen vonden doodgebeten. De politie vermoedt, dat een hond hiervan de schuldige is en waarschuwt de pluimvee houders, hun dieren in geen geval los in de duinen te laten lopen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 17