Regering denkt niet over het afstaan van Nieuw-Guinea Oogmerken van het financieel beleid uiteengezet Soedanese onafhankelijkheid voor de toekomst gegarandeerd Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ramcke Onbeperkte handhaving der Nederlandse souvereiniteit Schip met bieten nabij Wiilemsdorp omgeslagen Verkiezingen in Saarland op 30 November Prins Bernhard in Mexico-City Regering zal zich beraden over mogelijkheid tot belasting-verlaging Auto reed tegen boom; bestuurder omgekomen Het woord is aan Wysjinski wil een UNO-Korea-commissie Minister Lyttleton naar Kenya Schipper en knecht waarschijnlijk verdronken Accoord tussen Egypte en Soedan Mede-inzittende zeer ernstig gewond Protest met stinkbommen In West-Duitsland wordt accoord met Rusland overwogen 67e JAARGANG No 96 [Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 30 OCTOBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 256 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EEN DUITSE EX-GENERAAL van de parachutisten, geheten Ramcke, heeft tij dens een bijeenkomst van vroegere leden van de Waffen S.S. in het stadje Verden een toespraak gehouden, waarin hij o.a. heeft gezegd dat de werkelijke oorlogs misdadigers de Westelijke mogendheden zijn die het verdrag van Versailles opstel den, Dresden bombardeerden en de atoom bom uitvonden en gebruikten. Er moet bij gezegd worden dat andere aanwezigen op deze bijeenkomst, ook andere ex-officieren, hun afkeuring over de taal van dit heer uitspraken. Zijn uitlatingen hebben nogal wat opschudding buiten Duitsland gewekt, waar men dit soort optreden door een Duit ser, en dan nog als uiting in een dergelijk gezelschap, met afgrijzen verneemt. De Manchester Guardian vermeldt een ver klaring van A. L. Easterman, van het World Jewish Congress, waarin deze o.a. zegt: „De wederverschijning in het open baar van Hitler's beruchte S.S. en de bru tale aanmatiging van de Nazi ex-generaal Ramcke geven een duidelijke waarschu wing dat Duitsland nog lang niet geëigend is voor bondgenoot in de verdediging van de democratische wereld. De S.S. was de grootste moord-organisatie die de Historie kent. De handen van haar leden, de vlegels van Nazi-Duitsland, zijn bevlekt met het bloed van millioenen onschuldige burgers: mannen, vrouwen en kinderen. Voor het Internationale Hof te Neurenberg werd de S.S. veroordeeld als een misdadige organi satie. Dat haar leden zo spoedig in de ge legenheid zouden zijn luidruchtig in het openbaar te paraderen, dat een van haar befaamde leiders de stoutmoedigheid zou hebben om veroordeelde oorlogsmisdadi gers op te hemelen en met modder naar de geallieerden te gooien, die het overwonnen Duitsland hebben geholpen om nieuwe kracht te verwerven, noopt tot de strengste veroordeling van het nieuwe Duitsland dat niet in staat is geweest, dit vergrijp te voorkomen." Het Britse Hoge Commissariaat te Bonn heeft de plaatselijke Britse autoriteiten te Verden om een rapport gevraagd. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Londen heeft doen weten, dat deze Duitse bewe ging door het Hoge Commissariaat scherp wordt geobserveerd. Niet alleen door het Commissariaat, ipaar ook door de Federale Duitse regering en door de Landsregering van Neder-Saksen. Op grond van de tot dusver binnengekomen informaties heeft de Britse Hoge Commissaris evenwel geen sterk motief om tussenbeide te komen. De S.S. zelf is geen wettige organisatie, maar de bijeenkomst had, toen zij belegd werd, naar het scheen slechts een liefdadig doel. Dit lijkt mij een erg naïeve officiële ver klaring. Als oud-leden van de vroegere Waffen-S.S. bijeenkomen en beweren dat zij dat alleen voor een liefdadig doel doen, is er geen reden om dit argeloos te aan vaarden. De kans dat in een dergelijk ge zelschap redevoeringen worden afgestoken, die geenszins liefderijk van toon zijn en zelfs een Hi'tleriaans karakter dragen is niet gering. Men zou zelfs, als men zijn herinnering aan leden van dit Nazi-gilde raadpleegt, van een sterke waarschijnlijk heid kunnen spreken. Nu is het interessant te zien dat een Duits dagblad, de Frankfurter Allgemeine Zei- tung, de volgende opinie ten beste geeft: „Het is beter dat de vijanden van onze de mocratie zich als zodanig ontmaskeren zoals Ramcke dat heeft gedaan dan dat zij zich verbergen achter sentimentele ver zekeringen. Ook komt de uitlating van de generaal, die nauwelijks nieuw mag heten, op een opportuun ogenblik, want zij vestigt de aandacht op de eisen van recrutering voor ons toekomstige leger. Wij moeten er voor zorgen dat er geen Ramckes meer in zijn." De Times-correspondent te Bonn, die dit citeert, merkt op dat dit moeilijk zal zijn. Even moeilijk als het gebleken is, de Nazi's buiten het departement van Buitenlandse Zaken en de diplomatie te houden. Ramcke, evenals Remer, is een symptoom van ziek nationalisme. Berichten uit vele streken in West-Duitsland duiden niet op enig groot verlangen naar een nieuwe Führer. De geest der bevolking wordt goed en gerust stellend genoemd. Werkloosheid is gedaald en de productie is stijgend. Dit zijn merk waardige resultaten als men erbij bedenkt, dat de Federale Republiek negen millioen vluchtelingen heeft moeten opnemen. Kans voor de Ramckes en de Remers zou alleen kunnen ontstaan bij stijgende werkloos heid en sociale ontevredenheid. Dit moge alles der overweging waard zijn, maar men behoorde bijeenkomsten van ex-Nazi's en het gezwets in het open baar van „symptomen van verziekt natio nalisme" te voorkomen. Dat geallieerde Hoge Commissarissen zich daarmee be moeien is van minder belang dan dat de Federale Regering in Bonn het zelf doet. Ik geloof dat de Frankfurter Allgemeine Zeitung het helemaal verkeerd begrijpt als zij het beter acht, dat Ramcke doorslaat dan dat hij sentimentele verzekeringen af legt. Als de Frankfurter Allgemeine Zei tung meent dat zulke taal „opportuun" is om te voorkomen dat er Ramckes in een nieuw Duits leger verschijnen kan men slechts zijn verbazing uitspreken, dat de Federale Regering zulke waarschuwing nodig zou hebben. Weet zij dan nog niet wat dit voor lieden zijn? Wij in het buiten land weten het wel. Eventuele „sentimen tele verzekeringen" zouden ons volslageh koud laten, want die sentimentaliteit ken nen wij ook. Het blad in Frankfurt zou (in het Duitse belang) eens moeten trachten te beseffen, welk een door en door slechte indruk het houden van een bijeenkomst als die te Verden, waar zulk een kerel als die Ramcke het woord voert, in het Westen maakt en hoezeer daardoor het streven naar een demoncratische aaneensluiting in Europa wordt geschaad. Wat doet de re gering te Bonn om een eind aan deze din gen te maken? Dat is de kwestie. R. P. VERENIGDE NAZI'S. Het ministerie van Binnenlandse Zaken van Neder-Saksen heeft 57 verenigingen van kiezers van de lijsten voor de op 9 No vember te houden gemeenteraadsverkie zingen geschrapf. Volgens het ministerie worden deze verenigingen er van verdacht vervangingsorganisaties van de onlangs verboden nationaal-socialistische rijkspar tij (S.R.P.) te zijn. Aan afstand van Nieuw Guinea door het Koninkrijk of aan beperking der Neder landse souvereiniteit over dat gebiedsdeel dan wel aan het aanvaarden van een man daat denkt de regering niet. De regering ziet in een hervatting van de besprekingen met Indonesië omtrent de status van Nieuw Guinea geen heil. Het standpunt van het kabinet is, dat de souvereiniteit de jure en de facto over Nieuw Guinea berust bij het Koninkrijk der Nederlanden. De regering is bereid bij over Nieuw Guinea te voeren besprekingen ertoe mede te werken eventuele misvattingen en daaruit voortvloeiende verontrusting van de kant van de Indonesische regering omtrent de Nederlandse oogmerken ten aanzien van dat gebiedsdeel weg te nemen. Eveneens is zij bereid suggesties in studie te nemen welke, zonder de Nederlandse souvereiniteit over Nieuw Guinea te kort te doen, een bijdrage zouden kunnen opleveren tot verbetering van de betrekkingen tussen beide landen. Dit deelt de regering mede in haar me morie van Antwoord aan de Tweede Ka mer over de rijksbegroting 1953, ter ver duidelijking van hetgeen in de Troonrede hierover is verklaard. Door toe te treden tot het Handvest van de UNO heeft Nederland op zich ge nomen de verplichtingen, vervat in arti kel 73 van het Handvest, om de ontwik keling van Nieuw Guinea en zijn inwo ners te bevorderen, voorts het beheer te beschouwen als een „sacred trust" en hieromtrent conform artikel 73e van het Handvest regelmatig te rapporteren aan de UNO totdat de bewoners van Nieuw- Guinea in staat zijn zelf over hun toe komst te beslissen. Naar aanleiding van de opmerkingen van verscheidene Tweede Kamerleden, die zich voorstanders verklaarden van besprekingen met Indonesië over de Ne derlands-Indonesische Unie kan worden medegedeeld, dat de regering reeds de In donesische regering heeft doen blijken van haar bereidheid de besprekingen over het unie-vraagstuk te hervatten. Diplo- Gistermiddag omstreeks half vijf is op het Hollands Diep ter hoogte van Wil lemsdorp het kleine binnenvaartuig „Waalstroom", dat met een lading suiker bieten op weg was naar Zevenbergen, omgeslagen, waarschijnlijk door de on stuimige golfslag. De twee opvarenden, de schipper A. Stenssen en zijn knecht, wiens naam nog onbekend is, zijn daarbij naar aangenomen wordt verdronken. De rijkspolitie te water van Zwijndrècht, die dit ongeval in onderzoek heeft, tracht op het ogenblik de identiteit van de knecht te weten te komen. De stoffelijke overschotten zijn nog niet gevonden. Het schip ligt nog op de bodem van de rivier. Alleen de roeiboot kon tot dusver worden geborgen. SAARBRÜCKEN (A.F.P.). De regering van het Saargebied heeft besloten, dat 30 November algemene verkiezingen zullen worden gehouden. Het is thans algemeen bekend dat de be sprekingen tussen Schuman en Adenauer zijn mislukt, omdat Adenauer bleef staan op erkenning van de Duitsgezinde partijen en op uitstel van de verkiezingen in het Saargebied. Het Franse standpunt is, dat wanneer het de Duitsers ernst is met de Europeanisering van het Saargebied, er geen reden is om partijen toe te staan die zich tegen Europeanisering verzetten." Men verwacht dat minister Schuman spoedig een nieuwe verklaring over de Saarkwestie zal afleggen." matiek overleg over de wijze, waarop de besprekingen zullen worden gevoerd en over de aard en omvang daarvan is nog gaande. De regering geeft er daarom de voorkeur aan in dit stadium niet in ver der gaande beschouwingen te treden, al dus de regering Woensdagavond om 21.05 uur Neder landse tijd is het KLM-toestel met Prins Bernhard en zijn gevolg aan boord, geland in Mexico-City. De Prins werd namens de Mexicaanse regering ontvangen door Manuel Tello, mi nister van Buitenlandse Zaken, Augustin Garcia Lopez, minister voor Verbindingen, Antonio Martinez Baez, minister voor Eco nomie, generaal Gilberto Limon, minister van Defensie, en door dr. H. R. van Hou ten, de Nederlandse gezant in Mexico. Tevens waren aanwezig alle leden van de Nederlandse legatie en talrijke Mexicanen en Nederlanders. De Prins bracht later een bezoek aan President Miguel Aleman. Donderdag zal Prins Bernhard in gezel schap van de president de tentoonstelling van Nederlandse producten openen. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de rijksbegroting 1953 verklaart de nieuwe minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, dat zijn beleid in de eerste plaats zal zijn gericht op het bereiken en het behouden van een monetair evenwicht. Zijn bijzondere zorg zal zijn gewijd aan een evenwicht in de betalings balans. Ter ondersteuning van een goede sociale politiek acht hij het verder nood zakelijk, dat er naar wordt gestreefd de druk der lasten zoveel mogelijk in overeen stemming met de draagkracht te doen zijn. Bevordering van de export is voor ons land de noodzakelijke voorwaarde voor een redelijk bestaan. Het beleid zal er verder op zijn gericht het welvaartspeil van de bevolking te verhogen. Slechts bij een ver hoging van de productie zal een verruiming van de consumptie mogelijk zijn. Ook met het oog op de uitbreiding der- bevolking zal dus het financiële beleid in nauwe aanpassing aan het sociaal-economische beleid op verruiming van werkgelegenheid en productieverhoging zijn gericht. In dit opzicht zal ook de mogelijkheid tot belas tingverlaging moeten worden bezien. De regering zal zich, nadat het rapport van de Sociaal Economische Raad inzake huurverhoging binnengekomen is, op korte termijn beraden, aangezien ook dit beraad zou kunnen leiden tot het doen van voorstellen op fiscaal gebied ter tegemoetkoming in de huurverhoging. Het redelijke zal worden gedaan om het bedrijfsleven in staat te stellen zonder directe overheidshulp de beschikking te verkrijgen over de nodige middelen. De ge dachten, van de regering gaan niet uit naar een politiek, welke ten koste van de par ticuliere investeringsactiviteit omstandig heden beoogt te scheppen, die investerin gen van overheidswege noodzakelijk ma ken. De minister kan de opvatting niet onderschrijven, dat onder de huidige om standigheden de druk van de belastingen op het bedrijfsleven te zwaar, in de zin van onnodig of onredelijk hoog, zou zijn. In tegenstelling tot die Kamerleden, die van oordeel zijn dat een verlaging van de belastingen thans de kern van het te voeren financiële beleid behoort te vormen, is de minister van Financiën de mening toege daan, dat de grondslag voor de financiële overheidspolitiek dient te zijn een duur zame handhaving van het monetaire even wicht. Dit doel moet .worden gecoördineerd met de doeleinden, die worden beoogd door het industrialisatiebeleid en de werkge- legenheidspolitiek. Zorgwekkend aspect De minister is van oordeel, dat het budgetaire beeld in meer dan één opzicht een zorgwekkend aspect vertoont. De gun stige resultaten van de jaren 1950 en 1951 zijn slechts bereikt door het samentreffen van enkele bijzondere oorzaken. Het is uiterst twijfelachtig, of het voor 1953 voor ziene saldo op de gewone dienst, de bui tengewone dienst I en het Landbouwegali- satiefonds ad 131 millioen kan worden verwezenlijkt. CAïRO. (Reuter). Egypte gaat accoord met zelfbestuur in de Soedan en acht de Soedanezen gerechtigd over hun eiêen toe komst te beslissen, aldus een heden te Cairo gepubliceerde overeenkomst tussen Egypte en Soedan. Het accoord is getekend door generaal Naguib voor Egypte en door Sajid Sir Abdel Rahman voor de Oemmapartij, de voornaamste politieke groepering in Soe dan, die onafhankelijkheid voorstaat. Soedan zal voor het einde van het jaar een geheel uit Soedanezen bestaande rege ring en parlement hebben en volgens de nieuwe overeenkomst zal een nieuwe grondwetgevende vergadering later vrij van buitenlandse invloed over de toekomst van het land beslissen. Gedurende de periode van zelfbestuur zal de gouverneur-generaal, thans de Brit Sir Robert Howe, zijn bevoegdheden uitoefenen door middel van een commis sie, waarin Soedanezen en Egyptenaren zijn vertegenwoordigd, aldus de overeen komst. De besluiten van die commissie zijn bindend voor de regering. Parlementsverkiezingen zullen onder toezicht staan van een centraal comité van vijf leden, die Soedanezen, Egyptenaren, Britten, Indiërs en Pakistanners vertegen woordigen. In een door de Oemma-partij, de groot ste politieke partij van Soedan, uitgegeven verklaring werd gezegd: „Wij hebben onze besprekingen beëindigd en een overeen komst bereikt, waarbij de belangen van Egypte en Soedan beide worden ge diend". Generaal Naguib maakte Woensdagavond bekend dat de Soedanese partijen die een unie met Egypte voorstaan en die ook met de Egyptische regering onderhandelingen hebben gevoerd, de grondstellingen van de overeenkomst reeds hadden goedgekeurd en dat zij haar niet behoefden te tekenen. De generaal zeide dat de Soedanese lei ders, met wie hij had onderhandeld, het eens waren over de principes die in de overgangstijd naar Soedanese zelfbeschik king, toegepast moeten worden. Mohammed Salah El Sjankiti, een voor aanstaand lid van de Oemma-delegatie, die thans in Caïro is, zeide. dat de over eenkomst, die waarschijnlijk hedenavond getekend zal worden, voorziet in zelfbe stuur en het recht van de Soedanezen op zelfbeschikking, zonder enige beïnvloeding van buiten af, voorts in volledige samen werking tussen Engeland, Egypte en Soe dan bij het bevorderen van de welvaart der bewoners van het Nijldal. De verhouding tussen de druk van de directe en indirecte belastingen heeft, mede wegens een sociaal rechtvaardige verdeling van lasten, de voortdurende zorg van de regering. De middengroepen Ten aanzien van de positie van de zo ge naamde middengroepen betoogt de minis ter, dat de ontwikkeling van de inkomsten van deze groepen na de oorlog zeer uiteen lopend is. Tot de middengroepen kunnen ongetwijfeld de boeren worden gerekend, wier positie stellig gunstiger is dan vroe ger. In een aantal gevallen geldt dat ook voor zelfstandigen in nijverheid en handel en in de vrije beroepen. Daarnaast kan worden erkend, dat, vooral in de laatste tijd, een deel van de middenstand zijn moeilijkheden zag toenemen. Het zijn in het bijzonder de gesalarieer- den uit de middengroepen zowel in over heidsdienst als in het vrije bedrijf, wier inkomen is achtergebleven bij de stijging van de kosten van het levenspeil. Bij de beoordeling daarvan mag niet worden voorbijgezien, dat het, gegeven de beperkte mogelijkheden, noodzakelijk was voor die genen, wier inkomen bijna geheel aan het noodzakelijk levensonderhoud weggaat, de inkomsten verhoudingsgewijze sterker te doen stijgen. Subsidie-politiek kan nog niet worden gemist Naar aanleiding van een vraag of de regering de mogelijkheid van opheffing der subsidies reeds heeft overwogen, wordt opgemerkt dat de regering streeft naar vermindering van de subsidies. Evenwel meent zij, dat de mogelijkheid der subsidie politiek in het huidig loon- en prijspeil nog niet kan worden gemist. Hoge ambtenaren verlieten de rijksdienst Omtrent de mate," waarin hoger perso neel de rijksdienst verlaat wegens hogere salariëring elders, kunnen moeilijk con crete gegevens worden verstrekt. Het is van algemene bekendheid, dat ook on langs nog zeer vooraanstaande functio narissen hun functies in dienst van het rijk hebben verwisseld voor functies elders, hetgeen als regel gepaard gaat met een aanmerkelijke verbetering hunner finan ciële positie. Of in al deze gevallen het salaris de enige doorslaggevende factor is geweest, is niet met zekerheid te beantwoorden. Intussen blijft het bij herhaling zich voordoen van gevallen, waarbij voor de rijksdienst be langrijke functionarissen uitsluitend of althans mede uit financiële overwegingen een werkkring elders aanvaarden, een probleem dat de regering met zorg vervult. Tenslotte zegt de minister dat de voort gaande stijging van de gewone uitgaven ernstige zorg baart. De Kamerleden die het uitgavepeil te hoog vinden, geven echter niet concreet aan welke uitgaven naar hun mening verlaagd moeten worden. Het ver delen der defensie-uitgaven ad 6 milliard gulden over een langer tijdvak dan vier jaren, acht de regering niet raadzaam, om dat de jaarlijks begroting ad 1500 millioen met een algemeen Westelijk militair plan samenhangt. Ten aanzien van de betalingsbalans deelt de minister nog mede, dat het dollartekort op de lopende rekening, vermeerderd met de aflossingen op opgenomen leningen, voor Nederland globaal kan worden ge raamd op 150 millioen dollar per jaar, hoe wel dit voor het jaar 1952 waarschijnlijk iets lager zal liggen. De Nederlandse ambassadeur in Engeland, mr. D. U. Stikker, heeft Woensdag in Buckingham Palace zijn geloofsbrieven aan koningin Elizabeth aangeboden. Op de foto: mr. Stikker bij zijn aankomst voor het paleis. Gisterochtend omstreeks half elf is een bestelauto, bestuurd door de 22-jarige C. Burgers uit Apeldoorn, op de kruising van de rijksweg Apeldoorn-Zutphen met de weg Deventer-Arnhem, nabij het dorp Kla- renbeek, tegen 'een boom gebotst. De be stuurder was op slag dood en de naast hem zittende 59-jarige A. Tamboer, eveneens uit Apeldoorn, kreeg een zware hersen schudding en andere verwondingen. In zorgwekkende toestand is hij in het Julia- naziekenhuis te Apeldoorn opgenomen. De oorzaak van de botsing is nog niet bekend. De Düsseldorfse rechtbank heeft Woens dag een r.k. geestelijke en 6 van zijn pa rochianen vrijgesproken, die terechtston den omdat zij met stinkbommen en met volksoplopen tegen een door hen als im moreel beschouwde film hadden geprotes teerd. Het openbaar ministerie had tegen de geestelijke, dr. Klinkhammer, en een van zijn medebeklaagden een half jaar geëist. De rechtbank overwoog onder meer dat de stinkbommen slechts symbolisch waren bedoeld, namelijk ter illustratie van wat de demonstraten het „stinkende" van de film achtten. Bouhours. Wie teveel praat maakt zich vaak minder begrijpelijk dan wie niet genoeg praat. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinski heeft Woensdag in de politieke commissie van de UNO voorge steld een speciale commissie te benoemen om een vreedzame oplossing van de Ko reaanse kwestie te zoeken. Alle betrokke nen bij het conflict zouden in deze commis sie vertegenwoordigd moeten zijn. Wysjinski deed dit voorstel aan het einde van een rede. Hij heeft drie uren en 39 minuten achtereen gesproken. Toen de minister twee en een half pur aan het woord was geweest, was van vermoeidheid nog niets te merken. Over het algemeen valt in kringen van de UNO teleurstelling waar te nemen over het jongste Russische voorstel. Het biedt geen enkel nieuw gezichtspunt, zegt men. Wysjinski wees de tevoren gedane voor stellen over Korea af. Hij sprak van „grove verdraaiingen" in de Vrijdag door Acheson gehouden rede. Vooraanstaande niet-Russische afgevaar digden vinden Wysjinski's rede „onsamen hangend en verward" In Aziatische kringen bij de UNO heeft men na het diner, dat Wysjinski Maandag avond aan de leiders van de afvaardigingen van India, Indonesië, Pakistan, Birma en Perzië heeft aangeboden, de indruk, dat de Russische afvaardiging na de Amerikaanse presidentsverkiezingen bereid zal zijn met de Amerikaanse afvaardiging in onderhan deling te treden over het beëindigen van de Koreaanse oorlog. De Russische staatsman zou zich moeite hebben gegeven de nadruk te leggen op de geïsoleerde positie, waarin de Verenigde Staten zich zouden bevinden en te verzeke ren dat de Amerikanen steeds meer alleen staan in de politiek, die zij in Korea voeren. Wysjinski's voorstel bevat de volgende twee hoofdpunten: De Algemene Vergade ring, het rapport van de commissie der UNO voor Korea bestudeerd hebbende, acht het noodzakelijk een commissie voor de vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie te vormen, waarin zitting zullen hebben de partijen, die direct betrokken zijn, en andere staten, met inbegrip van die welke niet aan de Koreaanse oorlog hebben deelgenomen. De Algemene Vergadering acht het noodzakelijk deze commissie te instruéren zonder verwijl maatregelen te nemen ter regeling van de Koreaanse kwestie, waar bij men de vereniging van Korea op het oog heeft. Een dergelijke vereniging zal door de Koreanen worden tot stand ge bracht onder toezicht van bovengenoemde commissie. In de Woensdagmiddag gehouden verga dering van de Haarlemse gemeenteraad is de nieuwe gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff (rechts op de foto) beëdigd. Binnenkort hoopt hij zijn functie te aanvaarden. BONN (A.F.P.) Het te Dortmund ver schijnende christendemocratische dagblad ..Ruhr Nachrichten" meldt, dat de christen democratische parlementaire fractie een bespreking is begonnen over de mogelijk heid van het sluiten van een Westduits- Russisch „neutraliteitsverdrag." Te Bonn wordt naar aanleiding van dit bericht verklaard dat het bericht van de „Ruhr Nachrichten" een „grondslag van waarheid bevat, doch niet in de vorm, waarin het werd gepubliceerd." West-Duitsland is krachtens het verdrag inzake het Europees leger slechts dan ver plicht tot militaire actie, indien het zelf of een lid van de Europese defensiegemeen schap wordt aangevallen. Dit heeft Woens dag een woordvoerder van de Westduitse christen-democratische unie verklaard naar aanleiding van het bericht in het regerings gezinde blad „Ruhr Nachrichten", volgens hetwelk in Bonn levendig van gedachten wordt gewisseld over een neutraliteitsver drag met de Sovjet-Unie. Volgens dit bericht werd op een C.D.U.- vergadering van Dinsdag door een functio naris van het ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat West-Duitsland neutraal zou blijven in geval van een aan val op een land van de NAVO, dat niet tevens lid was van de Europese defensie gemeenschap. Volgens een vooraanstaand deskundige op het gebied van het volkenrecht van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn sluit juridisch bezien het toetreden van West-Duitsland tot de Europese verdedi gingsgemeenschap een neutraliteitsverdrag met de Sovjet-Unie niet uit. NAIROBI (Reuter). De Britse minis ter van Koloniën, Oliver Lyttleton, is Woensdag per vliegtuig uit Londen te Nai robi aangekomen. Hij zal in Kenya een onderzoek instellen naar oorzaak en ver loop van het Mau Mau-terrorisme. De aankomst van Lyttleton viel samen met de eerste berichten over georganiseer de, onafhankelijke activiteit van inheemsen tegen de Mau-Mau. Een woordvoerder van de regering deel de mede dat een „regeringsgezinde verzets groep" van ongeveer 200 inheemsen in het Zuiden van het district van Njeri in actie was. Zij geven inheemsen van wie ver moedt wordt dat zij in verbinding staan met de Mau-Mau aan bij de autoriteiten. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Noord-West. Wei nig verandering in temperatuur. 31 October Zon op 7.33 uur, onder 17.13 uur. Maan op 16.07 uur. onder 5.38 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 30 October Hoog water: 1.06 en 13.33 uur. Laag water: 9.14 en 21.29 uur. Vrijdag 31 October Hoog water: 1.56 en 14.17 uur. Laag water: 10.04 en 22.19 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1