Beloften aan werknemers omgezet in verplichtingen IVOROL Rijnland gaat de Drecht uitdiepen JAGT Wereldnieuws De radio geeft Vrijdag RHEUMIN^^/ De jeugd van fabriek en platteland PANDA EN DE MEESTERDOKTER Fokker in Brazilië? och ió het zo „Uketeta kwabapzi DONDERDAG 30 OCTOBER 1952 2 Pensioen- en Spaarfondsenwet Auto's ingevoerd als geschenkzendingen Strijd om zuiver water In de toekomst water uit Amstelland s Morgens en 's avonds Prof. H. J. Wolter overleden Internationaal centrum voor filmkunst Referaten voor Christelijk Sociaal Congres Stichter Morele Herbe wapening bij Naguib Over de Pensioen- en Spaarfondsenwet, welke waarschijnlijk in December van. kracht zal worden, bestaan vele misvattingen. Vele werkgevers hebben in de mening verkeerd dat zij door die wet worden verplicht aan hun personeel ouderdoms- en andere pensioenen te garanderen. Dat is echter niet juist. Bij sommige onder nemingen die wel een pensioenregeling hebben voor het personeel, maar daarvoor geen afzonderlijke stichting in het leven riepen werd aangenomen dat er nu zulk een stichting moest komen. Ook dat is niet geheel waar. Voorts heeft men hier en daar gemeend, dat als er reeds een stichting is, maar de pensioenverplichtingen niet zijn ondergebracht bij een levensverzekeringsmaatschappij, tot herverzekering zal moeten worden overgegaan. De Pensioen- en Spaarfondsenwet schept in geen geval een verplichting om een pen sioentoezegging te doen, als die nooit te voren is gedaan. Het doel van de wet is te bevorderen dat daar, waar pensioenbelof ten zijn gedaan, de rechtspositie der werk nemers in overeenstemming met de belof ten wordt gebracht en dat de werkgever op een degelijke manier gelden zal afzonderen om zijn beloften, nu omgezet in verplich tingen, waar te maken. In grote trekken wordt het zo, dat de middelen, welke voor het verstrekken van pensioenuitkeringen nodig zullen zijn, niet meer, tenzij voor een bescheiden percen tage, in het bedrijf van de werkgever be legd mogen worden, maar bij een levens ver zekeringbedrijf. Als de pensioenbelegging in het bedrijf geschiedt, wordt afscheiding als eerste eis gesteld. Doet men dit via een stichting in vele gevallen zal het niet anders kunnen dan wordt deze door de wetgever nog niet toe gelaten als een lichaam, dat de pensioen gelden zelf belegt en beheert, tenzij het gaat om een vrij groot aantal werknemers. Hoe groot dat aantal moet zijn, staat niet vast. Indien bij een pensioenregeling het aantal deelnemers gering is, dan zal waar schijnlijk moeten worden overgegaan tot herverzekering. Er zijn bedrijven, waarin slechts aan enige werknemers, bijvoorbeeld aan vijf, niet meer dan pensioenbeloften zijn gedaan. Een afzonderlijke stichting wordt dan niet verlangd en met recht streekse herverzekering kan een oplossing worden bereikt. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano recital. 11.30 Platen. 11.52 Omroeporkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Salonorkest. 13.45 Viool en piano. 14.00 Her denking. Hervormingsdag. 15.15 Voordracht. 15.35 Metropole-orkest. 16.00 De invloed van de onderstam bij vruchtbomen, causerie. 16.15 Kamerorkest. 16.45 Platen. 17.00 Instrumen taal trio. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Pla ten. 17.45 Fries programma. 18.00 Platen. 18.10 Een goed woord voor een goede zaak. 18.15 Lichte muziek. 18.45 Huismuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verkla ring en toelichting. 19.30 Platen. 19.40 Kapel koor. 20.00 Radiokrant. 20.20 Hervormings avond. 21.30 Platen. 21.40 Kamerorkest, vo caal ensemble en solisten. 22.15 Platen. 22.25 Kunstrubriek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Evangelisatie-uitzending in het Engels. 23.30—24.00 Platen.- HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Kinderen en Mensen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgelspel. 11.25 Ra diofeuilleton. 11.45 Vocaal dubbelkwartet. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prog nose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Clavecimbel- recital. 14.50 Boekbespreking. 15.10 Sopraan, alt en piano. 15.30 Dansmuziek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Koorzang. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Feli citaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Socia listische liederen. 19.15 Platen. 19.30 Moreel beraad, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Viool en piano. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Leven op de aarde, causerie. 21.00 Metropole-orkest, koor en solisten. 21.45 Het leven betrapt, klankbeeld. 22.05 Buitenlands overzicht. 22.20 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwe lijk en gezin, causerie. 23.30—24.00 Kamer orkest. TELEVISIE (V.A.R.A.) Actualiteit; Jeugd aan de barre; De Ameri kaanse presidentsverkiezingen; The Jubilee Singers; Weeroverzicht; Documentatie over de haringvisserij; Varié-T. V. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Orkestconcert. 16.45 Pla ten. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Symphonie-orkest en soliste. 21.05 Platen. 22.00 Nieuws. 22.10 Kroniek. 22.15 Causerieën. 22.4S Platen. 22.55—23.00 Nieuws. De pensioenbelangen van thans reeds ge- pensionneerden zal men doorgaans niet bij het verzekeringsbedrijf behoeven onder te brengen. De wet bevat enige bepalingen, die ten doel hebben een onderneming niet voor grote moeilijkheden te plaatsen. Wanneer de onttrekking van het pensioenvermogen aan de onderneming niet ineens kan ge schieden zonder de voortgang of de liqui diteit van het bedrijf te belemmeren, zal aanpassing over een periode van maximaal 25 jaren worden toegestaan. Vele statuten en reglementen van pen sioenstichtingen zullen met het oog op de wettelijke bepalingen grondige herziening behoeven. Vrijstelling van registratiekosten is daarbij zo goed als gegarandeerd. De wet bevat ook voorschriften over spaarfondsen. Voor een spaarregeling be staat de herverzekeringsplicht niet. ADVERTENTIE De Amsterdamse rechtbank heeft de 44- jarige diamanthandelaar J. F. uit Amster dam veroordeeld tot anderhalf jaar gevan genisstraf, wegens het doen opnemen van valse opgaven in authentieke acten. De verdachte liet uit Amerika enige tientallen auto's naar Nederland komen, voor welker invoer in Nederland een invoervergunning van de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer noodzakelijk was. De verdachte betaalde de auto's met medewerking van zijn vader, die in New York woont, met diamanten en liet de auto's als geschenkzending naar Nederland sturen. Hij wist hier jonge vrouwen én meisjes te vinden, die zich deze auto's zo genaamd lieten schenken. De Centrale Dienst neemt een dergelijke schenking niet zonder meer aan, maar eist van de begunstigde een onder ede afgeleg de verklaring, vastgelegd in een notariële acte. Vele dames legden in 1949 en 1950, toen deze zaak zich afspeelde, voor diverse notarissen zulk een verklaring af en zijn derhalve later wegens meineed veroor deeld. In feite kregen zij geen auto van de verdachte, maar een bedrag voor hun medewerking. De auto gaven zij terug aan de verdachte, die de wagen daarna ver kocht. Het Hoogheemraadschap van Rynland heeft besloten met de, reeds in 1938 voor genomen, verdieping van de Drecht, het niet-gekanaliseerde gedeelte van de rivier de Drecht die deel uit maakt van de ver binding, Amsterdam-Rotterdam (via Gou we, Aar, Drecht en Amstel) een begin te maken. Het mag, waar het hier gaat om een vvaterryk gebied van ruim twee polders die liggen tussen Amsterdam, IJmuiden, Leidsedam en Gouda, verwonderlijk schij nen dat deze verdieping noodzakelijk werd wegenseen tekort aan zoetwater. Maar reeds jaar en dag worstelt het Hoog heemraadschap van Rijnland, dat de bema ling der boezems en het op peil houden der waterstanden in de polders regelt, met een groeiend tekort aan geschikt en zuiver water. Dit heeft verschillende, met de ontwik keling der techniek en de hogere eisen van land- en tuinbouw direct in verband staande, oorzaken. Niet alleen Rijnland, maar vooral ook het in het Zuiden aan grenzende Hoogheemraadschap van Delf land kampt met een schreeuwend tekort aan zoet water. Hier wordt dit voorna melijk veroorzaakt door de voortgaande verzouting van het boezemwater door de inwerking van het zeewater. Delflands boezems staan grotendeels in direct ver band met de nog onder de invloed van eb en vloed staande rivieren. Hoezeer dat tot nadeel van land- en tuinbouw strekt, bleek in de droge zomer van 1947, toen het chloor en zout gehalte van de boezems zo groot werd, dat het Westland in grote moeilijkheden kwam en men op de dage lijkse veilingen waarschuwingen moest publiceren om te voorkomen dat met on deugdelijk water werd gesproeid. Want de cultures van deze streek zijn, evenals die in Aalsmeer, bijzonder gevoelig voor de kwaliteit van het water. Rijnland kwam Delfland te hulp, door vanuit haar boezem zuiver zoet water over te pompen. En dit zal op steeds gro ter schaal moeten gaan gebeuren, daar de gevreesde verzouting voortdurend groter omvang gaat aannemen. Niet gul met wat ei- Maar Rijnland zelf verkeert ook in een positie die niet toelaat dat er al te ge makkelijk of vrijgevig met haar water wordt omgesprongen. In de nabije toe komst zal zij genoodzaakt zijn water van Amstelland te gaan betrekken, om „op peil" te blijven, zowel wat kwaliteit, als wat kwantiteit betreft. Daartoe verdiept men bij Leimuiden de Drecht. Dit water vormt namelijk de verbinding tussen deze twee Hoogheem raadschappen. Het dient echter ook voor een snelle doorstroming te zorgen van bet bij Gouda uit de Hollandse IJsel ge pompte water. Van ouds heeft Rijnland uit deze rivier haar „schone" water ge haald. Via de vele boezemwaters stroomde ADVERTENTIE het dan naar het Noorden om bij Katwijk, Spaarndam en Halfweg weer uitgeslagen te worden. De hoeveelheden zuiver water die nodig zijn worden echter steeds groter, de eisen aan het water gesteld voortdurend hoger en de vervuiling door de fabrieken neemt hand over hand toe. Hierdoor ontstond het onwaarschijnlijk klinkende tekort aan goed zoet water in onze zo waterrijke poldergebieden. Dode vis in vergiftigd water Waartoe dit kan leiden werd enkele ja ren geleden Haarlem gewaar, toen men het door de Suikerfabriek „Holland" te Halfweg geloosde afvalwater via Ring vaart en Spaarne bij Spaarndam in het Zijkanaal uitsloeg. Enorme hoeveelheden vis vonden in dit vergiftigde water de dood en vol schrik vroegen zowel de ste delingen als de vissers in Haarlem zich af, wat dat toch moest beduiden. En het be trof hier toch niet meer, dan een bepaalde kolom vuil water, die per ongeluk door een ander gemaal dan het Halfwegsewerd weggepompt! De toerist, die al dit Hollandse water ziet, kan zich dat niet indenken, zelfs de boer niet, als hij vecht met zijn slechte afwatering of vervuilende slootjes. Maar hoe urgent dit probleem is wordt men gewaar wanneer men de mensen van Rijn land ziet werken met pompstations, zui veringsinstallaties en kanaalverdiepingen. Want de kweker vraagt helder water voor zijn tuinderij en de zweminrichting wil de baders niet vuiler uit- dan in de bassins zien gaan. Hopelijk vinden de Hoogheemraadschap pen een oplossing voor deze dreigende zoet watertekorten. Maar een vreemd verschijnsel in ons van water doordrenkte vaderland blijft het! Op 79-jarige leeftijd is te Laren over leden prof. H. J. Wolter, oud-hoogleraar aan de Rijksacademie voor beeldende kun sten te Amsterdam. Hendrik Jan Wolter, die als schilder tot de Larense school behoorde, werd 15 Juli 1883 te Amsterdam geboren. Na de HBS te hebben doorlopen genoot hij een officiersopleiding, maar in 1895 ging hij naar Antwerpen, waar hij aan de Academie voor beeldende kunsten studeerde. De jonge schilder ontving voor zijn studie een subsidie van wijlen Koningin Emma. In 1899 keerde hij naar Nederland terug. Van 1925 tot 1938 doceerde hij aan de Rijks academie voor beeldende kunsten te Am sterdam. Daarna ging hij weer aan het schilderen. Prof. Wolter heeft veel geëx poseerd, ook in het buitenland. Zijn werk werd met de gouden médaille van „Arti" bekroond. Geruime tijd was prof. Wolter voorzitter van de commissie voor buiten landse kunsttentoonstellingen. Hij was officier in de Orde van Oranje Nassau en in het Franse Legioen van Eer, comman deur in de Orde van Leopold II van België en officier in de Kroonorde van Italië. De begrafenis heeft 31 October op de alge mene begraafplaats te Laren plaats. De Internationale Federatie van Film archieven (F.I.A.F.) houdt van 27 October tot 5 November in het Stedelijk Museum te Amsterdam een congres, waaraan veer tig afgevaardigden uit de navolgende zes tien landen deelnemen: België, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland, Italië, Spanje, Joe goslavië, Tsjechoslowakije, Engeland, Ier land, Zwqden, de Verenigde Staten, Cuba, Uruguay en Nederland. Voorts zal het congres door een aantal waarnemers, on der meer van de UNESCO, het Nederland se ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de gemeente Amster dam, worden bijgewoond. Op het congres zullen onder meer aan de orde komen het vormen van een inter nationale filmpool, waaruit de kosten voor de aankoop van films van historische be tekenis kunnen worden gefinancierd, de problemen van het bewaren en conserve ren van films, het samenstellen van een internationale catalogus van historische en waardevolle films. Voorts zal het plan worden besproken om een internationaal centrum voor de filmkunst op te richten te Amsterdam, met financiële steun van de UNESCO en de Nederlandse regering, on der auspiciën van het Nederlands Histo risch Filmarchief. De opzet van dit cen trum is contact te leggen tussen de film kunst en de andere beeldende kunsten. Donderdagavond zullen de jongste pro ducten van Nederlandse cineasten voor de congressisten worden vertoond. ADVERTENTIE 20 tabletten 45 et. N.V. Koninklijke Pharmaceutlsche Fabrieken h Brocades - Stheeman Pharmacia Onder de thans in druk verschenen refe raten, die zullen worden uitgebracht op de Christelijk Sociale Conferentie, welke van 4 tot en met 7 November in Utrecht wordt gehouden, is er een van ds. W. A. Wieringa over fabrieks- en massajeugd. Hij conclu deert daarin, dat een wettelijke bepaling zou zijn toe te juichen, waarbij alleen die bedrijven 14- en 15-jarigen mogen te werk- stellen en daartoe van de arbeidsinspectie een vergunning ontvangen, die aan be paalde voorwaarden voldoen. Er moet een samenwerking tot stand worden gebracht tussen allen die ten opzichte van deze jeugd een taak hebben, om bij de intrede in het bedrijfsleven hun goede, duidelijke inlichting te verschaffen over wat hen in dit milieu wacht. Voor een goede vrije tijdsbesteding der arbeidsjeugd moet het bedrijf volle interesse tonen en steun ver lenen, maar het moet deze niet zelf ter hand nemen. Het verplichtstellen van voortgezet dag onderwijs aan meisjes in fabrieken beneden de 18 jaar gedurende vier uur per week is een maatregel, die nog niet effectief kan worden gemaakt. Er zal een onderwijs- kader moeten worden gekweekt en onder wijl zullen overheid en bedrijven alles moeten doen om de reeds bestaande cur sussen te steunen en uit te breiden. Het moet volgens deze inleider komen tot een Christelijk sociaal-paedagogisch centrum, waarin kerk, school, maatschappelijke or ganisaties en jeugdorganisaties met elkaar contact opnemen om over de vragen der jongeren in het bedrijf en heel de zede lijke beïnvloeding der massajeugd verant woorde leiding te geven. In een referaat over de jeugd op het platteland beschrijft de heer W. P. Cnossen de grote veranderingen, die zich op het platteland hebben voltrokken. De kerken en Christelijke maatschappelijke organisa ties dienen naar hij opmerkt, rekening te houden met deze ontwikkeling, die met name voor de jeugd van grote betekenis is. „De Kerk leve niet in het verleden, maar sla de blik vooruit. Zij moet de moed heb ben om met allerlei oude vormen en ge bruiken te breken, als de Dienst des Woords maar geen geweld wordt aange daan, opdat de opgroeiende jeugd zich niet van haar afkere", aldus dit referaat. De school dient meer dan voorheen aan dacht te schenken aan de vorming der leer lingen voor het leven. De opvoeders hebben zich voor ogen te houden, dat deze vor ming niet bestaat in het inprenten van een aantal geijkte vormen en bepaalde gang bare levensgewoonten. Het doel moet zijn, jonge mensen te vormen, die bij het licht van Gods Woord zelfstandig de weg kun nen vinden in een veranderende samen leving. t |p ij: Het Britse Cornet-straalvliegtuig kreeg na een/start van het vliegveld Ciampino bij Rome, toen het zich een halve meter boven de grond bevond motorstoring, waardoor het met een snelheid van 200 kilometer per uur een buiklanding moest maken. Alle 42 inzittenden kwamen er zonder letsel af. Dit was het eerste ongeluk met een „Cornet", het viermotorige straaltoestel, dat door zijn recordvluchten zoveel naam heeft gemaakt. Het beschadigde toestel. De Nieuwsdienst van Morele Herbewa pening meldt: Generaal Naguib, Egypte's minister president, ontving dr. Frank N. D. Buch- man Zaterdag 11 October in zijn ambts woning te Cairo. Zij hadden een gesprek van anderhalf uur. Daarna nodigde de mi nister-president dr. Buchman en een aantal van zijn reisgenoten uit met hem te dine ren. Verder waren aanwezig de heer Has- soena, secretaris-generaal van de Arabische Liga, en Sayed Mohammed Sales Shangiti, voorzitter van het parlement van de Soe dan. De volgende morgen reed generaal Na guib uit naar het vliegveld, om dr. Buch man uitgeleide te doen bij zijn reis naar Colombo. De minister-president deelde de aanwezige journalisten mede, dat hij niet de gewoonte had, gasten op het vliegveld uitgeleide te doen, maar dat hij dit thans wel deed om de stichter van Morele Her bewapening blijk te geven van zijn vol ledige ondersteuning van de ideeën der be weging. Aan de Vry'e Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen psy chologie de heer C. A. van Baaien te Heemstede. 4. Joris deed goede zaken; de flesjes Aqua Pompada, die volgens hem alle ziekten genazen, gingen vlot van de hand. „Ziedaar, de laatste fles, goede vriend", sprak hij tenslotte, „ge moogt u gelukkig prijzen, want eigenlijk had ik deze fles willen gebruiken om mijn eigen levens duur te verlengen. Maar goed, hodie mihi, eras tibi, zoals wij doktoren zeggen; hier is uw fles". Hij stak de ritselende bank noten in zijn binnenzak, wierp de dok- tersjas van zich af en wendde zich tot Panda, die hij reeds eerder tussen de menigte had ontdekt. „Kijk!, kijk!", riep hij, „als dat mijn vriendje Panda niet is! Wat zoudt ge ervan zeggen, baasje, om assistent te worden van een begaafd ge neesheer?" „Nee, dank je Joris", ant woordde Panda, „ik zoek geen betrekking meer, want, zie je, ik ben intussen weer millionnair geworden". „Zo, zo, zóóó," zei Joris en er kwam een slimme tinteling in zijn ogen „dat millionnair worden schijnt chronisch bij u te zijn, makkertje!" En hij dacht bij zichzelve: Het is een geval dat, naar ik hoop, de medische we tenschap zal verrijken. Ik zal hem onder behandeling nemen". ADVERTENTIE KI. Houtstraat 105 JUNGHANS-HORLOGES, schokvrij, 32— WEKKERS uit de beste fabrieken. Voordelige prijzen U koopt by een vakman. De Braziliaanse minister van Luchtvaart, generaal Nero Moura, heeft volgens A.F.P. aan het Braziliaanse blad „A Nuite" mee gedeeld, dat zijn regering een overeen komst heeft getekend, volgens welke de Fokker-fabrieken vliegtuigen zouden gaan vervaardigen in Brazilië. Van de zijde van de Fokker-fabrieken verklaarde men desgevraagd, dat de onder handelingen met Brazilië wel in een ver gevorderd stadium zijn gekomen, maar dat er nog geen definitief accoord is getekend kunnen worden. Het zou hier gaan over de vervaardiging van enige van de nieuwste Fokkerproduc ten. Bravo. Specialisten, verbonden aan een ziekenhuis te Lima (Peru) hebben mee gedeeld, dat zij bii bepaalde longopera ties gebruik maken van pingpongballen om de door het wegnemen van aange taste weefsels ontstane ruimten op te vullen. In verscheidene honderden ge vallen heeft men reeds met goed ge volg van deze methode gebruik ge maakt, zo verklaarde het hoofd van de chirurgische afdeling van het Bravo Chico ziekenhuis. Tot dusver gebruikte men kunsthars bij dergelijke opera ties, doch de prijs van dit materiaal was te hoog. Brand. Het operagebouw te Nimes (Zuid- Frankrijk) is door brand geheel ver woest. Het werd 150 jaar geleden ge bouwd en was verzekerd voor 120 millioen francs (ongeveer 1.25 millioen gulden). Kunst. De 17-jarige Louis Letellier uit Saint Lambert (Calvados, Frankrijk), wiens slokdarm acht jaar geleden door soda verbrand werd, moest sinsdien kunstmatig worden gevoed. Door opera tief ingrijpen is men er in geslaagd, het beschadigde stuk slokdarm te vervan gen door een stuk dunne darm, waar door Letellier weer op norma'le wijze voedsel tot zich kan nemen. Veroordeeld. De Tunesische afdeling van het „comité voor de bevrijding van Tu nesië, Algerië en Marokko" heeft in een verklaring aan de Egyptische pers meegedeeld, dat de twee Tunesische afgevaardigden, die deel uitmaken van de Franse delegatie bij de UNO, door het „opperbevel van de nationale bewe ging op een bijeenkomst in een stad in Tunesië" ter dood zijn veroordeeld. Deze afgevaardigden worden „verraders, die zich aan de imperialisten hebben ver kocht", genoemd. Vergissing. In het laatste nummer van het Engelse vakblad „The Aeroplane" komt het volgende berichtje voor: „Neder landse jongens schrijven gewoonlijk aan de Engelse fabrieken, in kleurrijk bijna- Engels, om inlichtingen en foto's van elk nieuw type vliegtuig. Onlangs vroeg er een om de „Encyclopaedia Britan nia". Afgezien van het feit, dat de „En cyclopaedia Britannia" ongeveer ander half duizend gulden kost, is de Neder lander in kwestie vermoedelijk van plan geweest bijzonderheden en foto's te vragen over de Bristol „Bx-itannia", het nieuwe viermotorig verkeersvliegtuig van de Bristol vliegtuigenfabriek." Hulp. Uit een in de semi-officiële Oost- Berlijnse „Berliner Zeitung" gepubli ceerde wet, die op zeventien October is gedagtekend, blijkt dat Oost-Berlijnsa jonge mannen van zeventien jaar en ouder zijn opgeroepen om dienst tg nemen in „hulp-politie-eenheden", wier taak wordt omschrevën als „het be schermen der bezittingen van staat en volk". Ook Zweden. De bezitters van televisie toestellen in Zweden, die thans nog moeten afstemmen op de Deense tele visiezender, zullen waarschijnlijk in 1954 door de Zweedse televisiestaf te verzorgen programma's kunnen aan schouwen. Een commissie, die tot taak had regelmatige experimentele televisie uitzendingen in Zweden voor te berei den, heeft de regering geadviseerd over te gaan tot de bouw van twee televisie stations. De commissie stelt voor voor lopig negen uur per week; na een half jaar dagelijks uit te zenden. De com missie verwacht, dat Zweden dan 30.000 televisieontvangtoestellen zal tellen. Protest. In Basoetoland, een Brits protec toraat in Zuid-Afrika, is een Afrikaans congres opgericht, dat zich verzet tegen een eventuele opneming van dit gebied in de Zuid-Afrikaanse Unie. Zoals be kend hebben de leiders in de unie op dit laatste herhaalde malen aangedron gen. De Britse regering stelt echter als voorwaarde, dat de Basoeto's worden geraadpleegd en het Britse parlement zich met de opneming accoord verklaart. Groen plan. De Franse regering heeft be sloten 20 Januari 1953 voor te stellen als datum voor de volgende volledige conferentie over de voorgenomen „groe ne pool", het project om Europa één landbouwmarkt te geven. Vrij. Naar het West-Duitse persbureau D.P.A. meldt, hebben de geallieerden dit jaar tot dusver 172 Duitse oorlogs misdadigers vrij gelaten. Volgens het zelfde persbureau worden op het ogen blik nog 548 oorlogsmisdadigers door da geallieerden vastgehouden en wel 109 te Werl (Britse zóne), 334 te Landsberg (Amerikaanse zóne) en 105 te Wittlich (Franse zóne). De grote oorlogsmisdadi gers in de gevangenis van Spandau zijn buiten beschouwing gelaten, evenals de Duitse oorlogsmisdadigers, die in Oost- Duitsland gevangen zitten en waarover geen bijzonderheden bekend zijn Niet meer gedaan. De Amerikaanse militaix-e autoriteiten hebben Woensdag bekend gemaakt, dat zij de Duitse oor logsmisdadiger Johann Gilch uit de ge vangenis van Landsbex-g hebben ont slagen op grond van goed gedrag. Gilch is 64 jaar. Hij werd tot 10 jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens het be trokken zijn bij een aanval op een ge vangen genomen Amerikaanse vlieger. Uzult wel willen geloven dat de positie van de negervrouw in Afrika in het algemeen weinig benijdenswaardig is. Zij is niet alleen ondergeschikt aan de man, maar in vele gevallen volledig aan hem onderworpen en moet als slavin de zwaar ste bezigheden verrichten. Aan de maal tijd mag zij niet met haar echtgenoot aan zitten, doch dient eerbiedig te wachten tot meneer zich heeft volgestopt en eerst daarna openen zich voor haar de mo gelijkheden zich met de res tanten te vergenoegen. Aange zien zij zelf de maaltijden bereidt, kan zij dunkt ons het in ieder geval in eigen hand houden of er veel of weinig over blijft, Maar dit terzijde. Bij enkele stammen in Portugees West- Afrika gaat de onderdanigheid van de vrouw ten opzichte van de man nog veel verder. Daar moet de vrouw zich van een aparte taal bedienen, wijl het haar niet zou passen zich op gelijke wijze uit te drukken als haar man. Het is haar bij voorbeeld niet geoorloofd de namen van haar schoonvader of van haar zwagers te noemen, noch één der letters of klanken te bezigen waaruit die namen zijn samen gesteld. Komt een dergelijke letter in een of ander woord voor, dan verhaspelt de vrouw het woord dusdanig dat de gewraak- te letter daaruit verdwijnt. Op deze wijze ontstaat het vrouwentaaltje, Hierbij moet worden opgemerkt dat ook dit uketeta kwababzi dus geen eenvormige vrouwentaal is, doch voor ieder van hen verschillend is, en al naar gelang de lengte der namen van schoon- v vaders of zwagers, grotere af wijkingen van de normale spreektaal zal vertonen. Zouden voor het uitspreken dier fami lienamen veel letters en klan ken van het alphabet vereist zijn, dan mag de vrouw dus slechts de enkele overgeble ven klanken uitstoten! Hoe dit ook zij, het onderlinge verkeer schijnt door dit gebrabbel der vrouwen weinig te lijden te hebben. En zolang de vrouw de wensen van haar echtgenoot maar verstaat, zolang zijn er geen moei lijkheden, vooral wijl de heer des huizes voor eventuele onverstaanbare klachten en wensen van zijn echtgenote onberoerd en onbuigzaam kan blijven gelijk steen Hij behoeft het immers niet te verstaan? Overigens gaat de vergelijking met de onbuigbaarheid van steen niet op, want er bestaat steen die gebogen kan worden als rubber. Daarover morgen. (Nadruk verbodenH. PéTILLQH,

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2